Справа № 420/24441/25
02 березня 2026 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бабенка Д.А., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін згідно зі ст.262 КАС України адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій, визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,
22 липня 2025 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якій позивач просить суд:
визнати протиправними дії посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_1 , які полягають у внесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення правил військового обліку позивачем ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ;
зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів дані про порушення позивачем ОСОБА_1 правил військового обліку, його розшук ТЦК та СП;
визнати протиправним та скасувати рішення комісії ІНФОРМАЦІЯ_4 про відмову позивачеві ОСОБА_1 у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період за його письмовою заявою від 01.07.2025 року, на підставі пункту 5 частини 1 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»;
зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 , Одеської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 , що направлена листом від 01.07.2025 року, про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та прийняти рішення про надання відстрочки ОСОБА_1 , на підставі пункту 5 частини 1 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»;
встановити судовий контроль за виконання рішення суду, після набрання ним законної сили та зобов'язати відповідача (боржника) - ІНФОРМАЦІЯ_5 у 15-денний строк з дня отримання рішення суду, яке набрало законної сили, подати до Одеського окружного адміністративного суду звіт про виконання постанови.
Стислий виклад позиції позивача.
У позові зазначено, що позивач ОСОБА_1 вибув з території України за кордон 01.06.2022, продовжує проживати на території Канади разом із родиною за адресою: АДРЕСА_6, НОМЕР_1 . Дані, які можливо самостійно оновити, ОСОБА_1 оновлено вчасно, порушень правил військового обліку не має. Позивач зазначає, що на його повному утриманні та вихованні перебуває дитина з інвалідністю віком до 18 років, - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 . За місцем реєстрації позивача в Україні, за адресою: АДРЕСА_1 , - ОСОБА_1 не проживає з моменту вибуття за кордон від 01.06.2022. При оновленні своїх даних у мобільному застосунку «Резерв+», позивачем ОСОБА_1 була зазначена адреса його фактичного проживання в Канаді.
Жодних повісток про свій виклик до ІНФОРМАЦІЯ_3 на адресу свого задекларованого місця проживання у Канаді: АДРЕСА_7 - позивач не отримував, хоча при оновленні своїх даних у мобільному застосунку «Резерв+» він зазначав фактичну адресу свого проживання, а тому, порушень правил військового обліку, законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку, позивач не допускав, дані ним були оновлені вчасно. ОСОБА_1 проживає у іноземній країні, на підставі дозволу на проживання компетентного органу Канада, його права та обов'язки, такі ж як громадяни цієї країни, він виконує закони цієї держави, до жодного виду відповідальності не був притягнутий.
Натомість, як стверджує позивач, в особистому кабінеті мобільного додатку «Резерв+» міститься інформація про те, що позивач ОСОБА_1 має порушення правил військового обліку та його розшукує ТЦК та СП. На думку позивача, дані у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів з приводу вчинення ОСОБА_1 порушень правил військового обліку - підлягають видаленню. Незаконні дії посадової особи ІНФОРМАЦІЯ_7 (ІНФОРМАЦІЯ_4), якою були внесені до ЄДРПВР дані про порушення позивачем правил військового обліку, порушують його права та законні інтереси, оскільки він не вчиняв правопорушень.
Позивач вважає, що він, як батько малолітньої дитини з інвалідністю до 18 років, має право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, на підставі п.5 ч.1 ст.23 ЗУ «Про мобілізацію», за якою: не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані: жінки та чоловіки, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, які виховують дитину з інвалідністю віком до 18 років.
В подальшому, як вказано у позові, позивач на ім'я начальника ІНФОРМАЦІЯ_7 подав письмову заяву про внесення персональних даних (уточнення, виправлення, видалення недостовірних даних) військовозобов'язаного до Єдиного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів від 01.07.2025 року, в якій він обґрунтовано просив, зокрема видалити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, недостовірні відомості щодо, - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (РНОКПП - НОМЕР_3 ), а саме: про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку, перебування у розшуку ТЦК та СП, для можливості формування військово-облікового документу з мобільного додатку «Резерв+».
У відповіді на заяву позивача відповідач надіслав лист від 09.07.2025, у якому, зокрема зазначено, що ОСОБА_1 перебуває на військовому обліку ІНФОРМАЦІЯ_8 , взятий на облік згідно вимог Постанови КМУ №932 від 16.08.2024 року, 12.06.2025 на адресу голови Стрюківської сільської ради Березівського району Одеської області направлено розпорядження №157 начальника ІНФОРМАЦІЯ_7 та повістку №1903 з вимогою оповістити військовозобов'язаного ОСОБА_1 про необхідність прибуття 17.06.2025 до ІНФОРМАЦІЯ_7 , з метою уточнення даних, проходження медичної комісії та визначення призначення на особливий період. Проте військовозобов'язаний ОСОБА_1 не з'явився до ІНФОРМАЦІЯ_7 на вказані у розпорядженні час та дату, про поважність причин, які унеможливили його прибуття у ІНФОРМАЦІЯ_3 не повідомив. У зв'язку з неприбуттям ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_7 на визначені у повістці час та дату, до органів поліції направлено звернення в порядку ст.259 КУпАП про доставлення ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_7 для складання протоколу про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.210 КУПАП. Таким чином, видалення даних про порушення ОСОБА_1 правил військового розшуку можливе за умови складання протоколу про вчинення ОСОБА_3 адміністративного правопорушення за ознаками ст.ст.210,210-1 КУпАП.
Крім того, як вказує позивач, на ім'я начальника ІНФОРМАЦІЯ_7 була подана письмова заява ОСОБА_1 про внесення (уточнення, виправлення) персональних даних невійськовозобов'язаного до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів від 04.03.2025, в якій позивач ОСОБА_1 повідомляв посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_3 про своє фактичне місце проживання на території Канади. Відповідачем була отримана заява ОСОБА_1 та були надані письмові відповіді.
Згідно письмової повістки про виклик за вих. №1903 без дати її складання на ім'я ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_2 , необхідно з'явитися до ІНФОРМАЦІЯ_7 на 09:00 годину 17.06.2025 року, для уточнення даних.
Тобто, як зазначає позивач у позові, посадовим особам ІНФОРМАЦІЯ_7 була достовірна відома адреса фактичного проживання позивача ОСОБА_1 у Канаді, про що позивач повідомив відповідача письмовою заявою від 04.03.2025 року, однак всупереч уточненої ним адреси свого фактичного проживання, - повістка про виклик ОСОБА_1 , направлена посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_3 за адресою його місця реєстрації, за якою він не проживає з моменту свого вибуття за кордон
У позові також вказано, що позивач на адресу Голови комісії ІНФОРМАЦІЯ_7 подав письмову заяву від 01.07.2025 року про надання йому відстрочки від призову під час мобілізації, на підставі пункту 5 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», у зв'язку з вихованням дитини з інвалідністю віком до 18 років. Заява ОСОБА_1 була подана на офіційну адресу електронної пошти відповідача у двох екземплярах, підписана ним власноручно та другий примірник заяви було підписано позивачем за допомогою електронного цифрового підпису на сайті ДП «Дія». До заяви були додані належним чином засвідчені копії документів, визначених чинним законодавством, якими підтверджується право позивача на відстрочку від призову.
Згідно письмової відповіді за вих.№1/1639 від 10.07.2025 року за підписом начальника ІНФОРМАЦІЯ_7 , за наслідками розгляду звернення ОСОБА_1 його повідомлено про неможливість задоволення його заяви про надання йому відстрочки від військової служби під час мобілізації, оскільки, на думку відповідача, для вирішення звернення по суті, ОСОБА_1 необхідно особисто прибути до ІНФОРМАЦІЯ_7 , пред'явити військово-обліковий документ та, у відповідності з вимогами п.58 Постанови, подати відповідну заяву з документами, що підтверджують право на відстрочку на ім'я голови комісії ІНФОРМАЦІЯ_7 для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період.
На переконання позивача, відмова відповідача ІНФОРМАЦІЯ_7 щодо ненадання позивачеві відстрочки від призову на військову службу є протиправною, яка порушує права та законні інтереси як самого позивача ОСОБА_1 , так і його малолітньої доньки з інвалідністю ОСОБА_2 , яка має право на виховання та утримання своїм батьком.
Стислий виклад заперечень відповідача.
У відзиві представник відповідача зазначає, що позов не підлягає задоволенню в повному обсязі.
ІНФОРМАЦІЯ_1 є структурним підрозділом, з іншим територіальним розташуванням, утворений з метою забезпечення та виконання завдань та визначених функцій ІНФОРМАЦІЯ_9 що передбачено Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 року №154, зі змінами та доповненнями.
Представник відповідача зазначає, що, відповідно відомостей Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , з 05.02.2009 року перебуває на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_1 . Значиться в картотеці вільних залишків, підкартотека обліку: підлягає призову на військову службу під час мобілізації, група обліку: всі види Збройних Сил України, родів військ і служб, для яких не зазначені особливі вимоги щодо проходження військової служби. Звірка контактних даних 29.12.2024. Дата введення інформації про особу в систему: 28.05.2025. Відомостей про проходження ОСОБА_1 ВЛК не зазначено. Відомостей щодо наявності підстав для виключення з обліку - немає
Крім того, представник відповідача зазначив, що ОСОБА_1 відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації на підставі ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», не надавалась, що підтверджується витягом з протоколу №33 від 10.07.2025 засідання комісії для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_1 (заява на відстрочку не підписана заявником та надана з порушення Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затверджений Постановою КМУ від 16 травня 2024 року №560).
У відзиві вказано, що ОСОБА_1 з 18.06.2025 є порушником правил військового обліку, оскільки не прибув вчасно за мобілізаційним розпорядженням №157 начальника ІНФОРМАЦІЯ_7 та повісткою №1903 17.06.2025 року до ІНФОРМАЦІЯ_7 (ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»). Оскільки ОСОБА_1 , в умовах особливого періоду, порушив правила військового обліку, ІНФОРМАЦІЯ_10 б направлено звернення до органів поліції (в порядку ст.259 КУпАП) для доставки порушника до ІНФОРМАЦІЯ_7 , для прийняття відповідного рішення. Підставою для внесення відомостей про порушення правил військового обліку є порушення ОСОБА_1 правил військового обліку, а саме не прибуття за викликом по повістці.
У відзиві повідомлено, що, крім відповіді наданої ІНФОРМАЦІЯ_10 від 09.07.2025 року вихідний №1/1636 та 10.07.2025 вихідний 1/1639 на заяву адвоката Голуб І.І. в інтересах ОСОБА_1 , інших відповідей не надавалось, рішень не приймалось.
Оскільки ОСОБА_1 не з'являється за викликами до ІНФОРМАЦІЯ_7 , а складання протоколу про адміністративне правопорушення передбачає фізичну присутність порушника, що передбачено абзацом 6 статті 258 КУпАП та Інструкцією зі складання територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки протоколів та оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 01.01.2024 №3 (протокол оформлюється у присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності), відповідно протокол про притягнення до адміністративної відповідальності на ОСОБА_1 не складався.
Представник відповідача зауважив, що до повноважень ІНФОРМАЦІЯ_11 належить притягнення військовозобов'язаних до відповідальності за порушення правил військового обліку з прийняттям відповідної постанови, а також внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про притягнення військовозобов'язаного до адміністративної відповідальності. Відповідно до Єдиного державного реєстру військовозобов'язаних та резервістів підлягають внесенню дані призовників, саме про притягнення до відповідальності за порушення правил військового обліку з подальшим зняттям особи з розшуку. Оскільки, ОСОБА_1 не був притягнутий до адміністративної відповідальності в установленому законом порядку за порушення правил військового обліку, відповідно у ІНФОРМАЦІЯ_12 немає підстав та повноважень для виключення відомостей про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
На переконання представник відповідача, твердження представника позивача, викладені в позові, не відповідають вимогам чинного законодавства, мають характер оцінюючих суджень, є незаконними та необґрунтованими які не підлягають задоволенню у повному обсязі. Як зазначено в позові ОСОБА_1 , він проживає на території Канади та добросовісно виконує обов'язки цієї країни. Однак, як зазначає представник відповідача, ОСОБА_1 є громадянином України і в першу чергу повинен поважати Закони України, дотримуватись обов'язків громадянина України.
Враховуючи наведене у відзиві, представник відповідача просить суд відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.
Процесуальні дії у справі.
Ухвалою суду від 01.08.2025 року позовну заяву залишено без руху, позивачу встановлено строк для усунення недоліків позовної заяви шляхом надання до суду доказів про доплату судового збору у розмірі 968,96 грн.
Суд ухвалою від 14.08.2025 прийняв до розгляду позовну заяву, відкрив провадження у справі, вирішив розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін відповідно до ст.262 КАС України електронній формі, встановив відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання копії ухвали про відкриття провадження у справі.
29 січня 2025 року відповідач надіслав відзив на позовну заяву разом із клопотанням про поновлення строку на подання відзиву. В обгрунтування поданого клопотання зазначено, що у ІНФОРМАЦІЯ_11 з 2023 року по листопад 2025 року був відсутній керівник, відповідно не було можливості для отримання доступу до системи електронний суд, доступ до системи електронний суд було отримано ІНФОРМАЦІЯ_13 лише 02.01.2026 року. На підтвердження означених підстав, представник відповідача додав до відзиву лист ДП «Інформаційні судові системи» від 29.12.2025, відповідно до якого внесені зміни до підсистеми «Електронний суд» та керівнику ІНФОРМАЦІЯ_11 надано можливість авторизації та користування підсистемою «Електронний суд».
Відповідно до ч.4 ст.9 КАС України, суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Частиною 3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що основними засадами (принципами) адміністративного судочинства, зокрема є принцип офіційного з'ясування всіх обставин у справі, відповідно до якого суд встановлює правову природу правовідносин сторін на підставі належно доведених сторонами обставин, в результаті чого визначає норму права, що підлягає застосуванню. Такі повноваження суду носять імперативний характер, що означає обов'язок суду надати правову кваліфікацію відносинам та визначити релевантну таким норму, яка підлягає застосуванню.
В свою чергу, Велика Палата Верховного Суду висловила та послідовно застосовує правову позицію, за змістом якої повноваження органів влади є законодавчо визначеними, а суд діє згідно з презумпцією «Jura novit curia» («Суд знає закони»).
Велика Палата Верховного Суду, зокрема зазначила, що саме на суд покладено обов'язок надати правову кваліфікацію відносинам сторін виходячи із фактів, установлених під час розгляду справи, та визначити, яка правова норма підлягає застосуванню для вирішення спору (пункти 84, 86 Постанови Великої Палати Верховного Суду від 04.12.19 у справі №917/1739/17), а також, що неправильна юридична кваліфікація сторонами спірних правовідносин не звільняє суд від обов'язку застосувати для вирішення спору належні приписи юридичних норм (пункт 144 постанови Великої Палати Верховного Суду від 12.06.19 у справі №487/10128/14-ц).
Цей принцип означає, що суд може самостійно, безвідносно до посилань сторін, обирати і застосовувати норми права до фактичних обставин спору. Саме таке тлумачення принципу «jura novit curia» («суд знає закони») наведено у постанові Верховного Суду від 10.01.23 у справі №600/2019/21-а.
Так, діючи в межах позовних вимог, з огляду на завдання суду та унормовані ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України принципи адміністративного судочинства, зокрема, принцип офіційного з'ясування всіх обставин у справі, суд встановлює правову природу правовідносин сторін на підставі належно доведених сторонами обставин, в результаті чого визначає норму права, що підлягає застосуванню. Такі повноваження суду носять імперативний характер, що означає обов'язок суду надати правову кваліфікацію відносинам та визначити релевантну норму.
Суд також зазначає, що Верховний Суд неодноразово звертав увагу, що обов'язок суду встановити дійсні обставини справи при розгляді адміністративного позову безвідносно до позиції сторін випливає з офіційного з'ясування всіх обставин справи як принципу адміністративного судочинства, закріпленого нормами ст.2 та ч.4 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України (постанова Верховний Суд у постанові від 16.03.2023 у справі №600/747/22-а, від 05.09.2023 у справі №380/7760/20).
З огляду на викладене, з метою повного, всебічного та обґрунтованого розгляду справи, надання правової кваліфікації відносинам, визначення релевантної норми та встановлення обставин у справі, суд дійшов висновку про прийняття до розгляду відзиву відповідача та доказів, що стосуються предмету позову у цій справі.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі обставини.
Відповідно до наданого позивачем військово-облікового документу, сформованого в системі «Резерв+» від 28.06.2025, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є військовозобов'язаним, перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_14 ( ОСОБА_4 ), у графі адреса проживання зазначено: АДРЕСА_3 . Дата уточнення даних - 29.12.2024. В означеному військово-облікового документі міститься відмітка про порушення правил військового обліку.
Графи «Відстрочка до», «Постанова ВЛК», «Дата ВЛК», «Група інвалідності» «Діє до» «Причина» - відомостей не містять.
Згідно з витягом з реєстру Стрюківської територіальної громади від 25.08.2023, зареєстрованим місцем проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є: АДРЕСА_2 .
Згідно з обліковою карткою позивача, ОСОБА_1 автоматично взято на військовий облік у ІНФОРМАЦІЯ_7 згідно змін від 01.04.25 до постанови КМУ №932. Місце проживання позивача зазначено за адресою: АДРЕСА_2 .
У матеріалах справи також мітиться копія посвідчення № НОМЕР_4 взамін військового квитка, відповідно до записів якого ОСОБА_1 знятий з військового обліку як невійськовозобов'язаний згідно Нак. МО 342, ст.37 п.5, 19.10.09 р. Згідно з графою 13 означеного посвідчення, медичною комісією при ІНФОРМАЦІЯ_15 визнаний непридатним за гр. І ст.30 «в» розкладу хвороб наказ МОУ 2008 р. №402.
Відповідно до матеріалів справи, 12.06.2025 начальником ІНФОРМАЦІЯ_7 видано розпорядження №1/1409 про оповіщення військовозобов'язаних, зокрема ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , АДРЕСА_2 , - з метою уточнення персональних даних, проходження медичного огляду та визначення призначення на особливий період.
В матеріалах справи також міститься повістка №1903 на ім'я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_7 для уточнення облікових даних.
Згідно з матеріалами справи, позивач за допомогою засобів електронної пошти направив на адресу електронної пошти ІНФОРМАЦІЯ_11 заяву від 01.07.2025, в якій просив, зокрема видалити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, недостовірні відомості щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (РНОКПП - НОМЕР_3 ), а саме: про порушення мною правил військового обліку, перебування мене у розшуку, для можливості формування військово-облікового документу з мобільного додатку «Резерв+». Окрім того, у зазначеній заяві позивач просив надати таку інформацію:
постанову начальника ІНФОРМАЦІЯ_11 у справі про адміністративне правопорушення, якою мене притягнуто до адміністративної відповідальності за ст.210, ст.210-1, ст.211КУпАП;
копію письмового повідомлення про виклик ОСОБА_1 на розгляд справи, копію конверту про направлення повідомлення, копію опису вкладення до поштового відправлення, копію треку відстеження поштового направлення на сайті АТ «Укрпошта»;
копію складеного у відношенні ОСОБА_1 протоколу про адміністративне правопорушення за фактом порушення вимог правил військового обліку та скоєння адміністративного правопорушення;
копію письмової повістки про виклик ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_3 , копію опису вкладеного, копію поштової квитанції про направлення листа; письмову довідку посадової особи АТ «Укрпошта» з письмовим підтвердженням неможливості вручення повістки про виклик ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_3 , дату та час спроби вручення повістки про виклик; трек відстеження поштового відправлення, сформований на офіційному веб-порталі АТ «Укрпошта»;
у разі відсутності зазначених матеріалів справи - повідомити про це письмово.
Окрім того, представником позивача - адвокатом Голуб І.І. направлено адвокатський запит від 01.07.2025, який є аналогічним за змістом до заяви позивача від 01.07.2025.
Суд встановив, що ІНФОРМАЦІЯ_3 надав відповідь від 09.07.2025, у якій зазначив, що, згідно даних Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів заявник ОСОБА_1 перебуває на військовому обліку ІНФОРМАЦІЯ_7 , взятий на облік згідно вимог ПКМУ №932 від 16.08.2024 року.
12.06.2025, на адресу голови Стрюківської сільської ради Березівського району Одеської області направлено розпорядження №157 начальника першого відділу ІНФОРМАЦІЯ_11 та повістку №1903 з вимогою оповістити військовозобов'язаного ОСОБА_1 про необхідність прибуття 17.06.2025 до ІНФОРМАЦІЯ_7 з метою уточнення даних, проходження медичної комісії та визначення призначення на особливий період.
Проте військовозобов'язаний ОСОБА_1 не з'явився до ІНФОРМАЦІЯ_7 на вказані у розпорядженні час та дату, про поважність причин, які унеможливили його прибуття ІНФОРМАЦІЯ_3 не повідомив.
У зв'язку з неприбуттям ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_7 на визначені у повістці час та дату, до органів поліції направлено звернення в порядку ст.259 КУпАП про доставлення ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_7 для складання протоколу про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.210 КУпАП.
Видалення даних про порушення ОСОБА_1 правил військового розшуку можливе за умови складання протоколу про вчинення ОСОБА_3 адміністративного правопорушення за ознаками ст.ст.210,210- 1 КУпАП.
Протокол про вчинення ОСОБА_3 адміністративного правопорушення за ознаками ст.ст.210,210-1 КУпАП не складався та, відповідно, начальником ІНФОРМАЦІЯ_11 «спірної» постанови про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності не виносилось. Висновків ВЛК про придатність до військової служби ОСОБА_1 у розпорядженні відділу не перебуває.
До означеної відповіді надані відомості з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, розпорядження №157 начальника першого відділу ІНФОРМАЦІЯ_11 та повістка №1903.
Суд також встановив та не заперечується сторонами у заявах по суті, що ОСОБА_1 за допомогою засобів поштового зв'язку направив на адресу Голови комісії ІНФОРМАЦІЯ_11 заяву від 01.07.2025, в якій просив розглянути заяву та оформити у порядку, передбаченому Постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. №560, довідку про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 5 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». До вказаної заяви позивач додав копії: паспорту громадянина України; РНОКПП; посвідчення замість військового квитка № НОМЕР_4 , виданого військовим комісаром ІНФОРМАЦІЯ_15 (теперішній ІНФОРМАЦІЯ_13 ) на ім'я ОСОБА_1 ; роздрукованого ВОД в електронному вигляді; свідоцтва про шлюб; свідоцтва про народження дитини на ім'я ОСОБА_2 ; письмової довідки Форми 027/О за вих.№123 від 21.10.2020, виданої КНП «Дитяча міська клінічна лікарня №3» Одеської міської ради на ім'я ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 ; протоколу №31/229 рішення ЛКК ім'я ОСОБА_2 ; програми реабілітації; посвідчення серії НОМЕР_5 від 18.03.2020 про призначення державної соціальної допомоги дітям з інвалідністю на ім'я дитини інваліда ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 ; витяг з реєстру боржників.
У відповідь на заяву позивача про надання відстрочки ІНФОРМАЦІЯ_3 надав відповідь від 10.07.2025 №1/1639, в якій зазначено, що відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період надається військовозобов'язаним з підстав, визначених статтею 23 3акону. Процедуру надання призовникам, військовозобов'язаним та резервістам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період визначає Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затверджений Постановою КМУ від 16 травня 2024 року №560 (далі-Постанова).
Згідно абзацу 1 пункту 58 Постанови, заява про надання відстрочки за формою, визначеною у додатку 4 Постанови разом з документами , або копіями документів, засвідчених в установленому порядку, що підтверджують право на відстрочку особисто подається на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період.
Відповідно до абзацу 2 пункту 58 Постанови, під час подання заяви військовозобов'язаний пред'являє військово-обліковий документ (військово-обліковий документ в електронній формі).
Також, Додатком 5 до Постанови визначено Перелік документів, що подаються військовозобов'язаними для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно підстав, зазначених у ст.23 Закону.
Як вказано у відповіді від 10.07.2025 №1/1639, для вирішення звернення по суті, позивачу необхідно особисто прибути до ІНФОРМАЦІЯ_7 , пред'явити військово-обліковий документ та, у відповідності з вимогами п.58 Постанови, подати відповідну заяву з документами що підтверджують право на відстрочку на ім'я голови комісії ІНФОРМАЦІЯ_7 для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період.
Окрім того, матеріалами справи підтверджено, що позивачу засобами електронної пошти на адресу електронної пошти позивача ІНФОРМАЦІЯ_16, яка зазначена у заяві про надання відстрочки від 01.07.2025, направлено повідомлення від 10.07.2025 №1/1640, в якому зазначено, що, за результатами розгляду, протоколом від 10.07. 2025 р. №33 комісія ухвалила рішення про відмову у наданні позивачу відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та повідомлено, що позивач підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період на загальних підставах.
Відповідно до протоколу засідання комісії для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_1 від 10.07. 2025 р. №33, відмовлено у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до пункту 5 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Підстава: у зв'язку з наданим пакетом документів засобами поштового зв'язку.
Вважаючи дії ІНФОРМАЦІЯ_7 щодо внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення правил військового обліку позивачем, а також вважаючи протиправним рішення комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 про відмову позивачеві у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період за його письмовою заявою від 01.07.2025 року, на підставі пункту 5 частини 1 ст.23 Закону України №Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», позивач звернувся до суду з цією позовною заявою.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Положеннями статті 65 Конституції України передбачено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Вирішуючи позовні вимоги в частині визнання протиправними дій ІНФОРМАЦІЯ_7 щодо внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення правил військового обліку позивачем, суд виходить з такого.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України здійснює, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 №2232-XII (далі - Закон №2232-ХІІ), Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (Закон - №3543-ХІІ), Порядок організації та ведення військового обліку призовників, і військовозобов'язаних та резервістів, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України №1487 від 30.12.2022 (у редакції на момент виникнення спірних відносин).
Згідно із ч.1, 3 ст.1 Закону №2232-ХІІ, захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» встановлює правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, визначає засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі підприємства, установи й організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів.
Статтею 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» визначено обов'язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Згідно з ч.3 ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» передбачено, що під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися:
військовозобов'язані та резервісти, які приписані до військових частин для проходження військової служби у воєнний час або до інших підрозділів чи формувань для виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, - на збірні пункти територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними повістках або мобілізаційних розпорядженнях; резервісти, які проходять службу у військовому резерві, до військових частин у строки, визначені командирами військових частин; військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України за викликом керівників органів, в яких вони перебувають на військовому обліку; військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України за викликом керівників відповідних підрозділів; особи, які уклали контракти про перебування у резерві служби цивільного захисту, за викликом керівників відповідних органів управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту.
Інші військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження.
Отже, враховуючи вимоги зазначеного абз.7 ч.3 ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», всі військовозобов'язані, окрім тих що відносяться до абз.2-6, зобов'язані протягом 60 днів уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження.
Частина 10 ст.1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» викладена в редакції Закону №3633-ІХ від 11.04.2024, який набув чинності 18.05.2024, визначала, що громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані, окрім іншого:
уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки (абзац 2);
виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством (абзац 6).
Відповідно до ч.11 статті 38 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (у редакції на час виникнення спірних відносин) визначено, що призовники, військовозобов'язані, резервісти в разі зміни їх сімейного стану, стану здоров'я, адреси місця проживання (перебування), освіти, місця роботи, посади зобов'язані особисто в семиденний строк повідомити про такі зміни відповідні органи, де вони перебувають на військовому обліку, у тому числі у випадках, визначених Кабінетом Міністрів України, через центри надання адміністративних послуг та інформаційно-телекомунікаційні системи.
Вказаний обов'язок визначено також пунктом 23 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року №1487 (далі - Порядок №1487).
Призовники, військовозобов'язані та резервісти, які не актуалізували інформацію про себе в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, особисто у семиденний строк з дня внесення змін до персональних даних прибувають із паспортом громадянина України та військово-обліковими документами до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувального органу, який організовує та веде військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці, для взяття їх на військовий облік, зняття з військового обліку або внесення змін до їх облікових даних (п.23 Порядку №1487).
Військовий облік громадян України, які постійно або тимчасово перебувають за кордоном, здійснюється районними (міськими) територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, органами СБУ, відповідними підрозділами розвідувальних органів на загальних засадах (п.52 Порядку №1487).
Призовники, військовозобов'язані та резервісти, які виїжджають за кордон, не знімаються (не виключаються) з військового обліку у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів (п.53 Порядку №1487).
Тобто, відповідно до ч.10 ст.1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», громадяни України, які перебувають на військовому обліку також зобов'язані: уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.
Абзацом 4 п. 1 ч.2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» від 11 квітня 2024 року №3633-ІХ (надалі - Закон №3633-ІХ) встановлено, що громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити адресу проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані: у разі перебування на території України шляхом прибуття самостійно до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання, або до центру надання адміністративних послуг, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності); у разі перебування за кордоном шляхом повідомлення на офіційну електронну адресу або на офіційний номер телефону, які зазначені на офіційному сайті територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності).
Отже, вищезазначені норми законодавства передбачають три шляхи, яким громадяни України, які перебувають на території України та які перебувають на військовому обліку повинні були уточнити свої персональні дані з 18.05.2024 по 16.07.2024 (включно), а саме: через центр надання адміністративних послуг; через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста; у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.
Як вбачається з витягу з даних Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Резерв+» позивача, останній перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_14 (ІНФОРМАЦІЯ_4).
Дані щодо проходження військово-лікарської комісії та номер протоколу ВЛК у зазначеному витязі відсутні.
Відповідно до наданого позивачем військово-облікового документу, сформованого в системі «Резерв+», ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є військовозобов'язаним, перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_14 (ІНФОРМАЦІЯ_4), у графі адреса проживання зазначено: АДРЕСА_3 . Дата уточнення даних - 29.12.2024.
Отже, відповідно до матеріалів справи, позивач уточнив свої данні лише 29.12.2024, тобто поза межами визначеного законом строку - 16.07.2024. За цих підстав суд відхиляє твердження позивача у позовній заяві про те, що дані, які можливо самостійно оновити, ОСОБА_1 оновлено вчасно.
Згідно з Правилами військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (додаток 2 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, який затверджений Постановою КМУ від 30.12.2022 року №1487) встановлено, що призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні:
в підпункті 4 пункту 1 - проходити медичний огляд та лікування в закладах охорони здоров'я згідно з рішеннями комісій з питань взяття на військовий облік, направлення для проходження базової військової служби або військово-лікарських комісій районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я СБУ, а у розвідувальних органах - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії розвідувальних органів;
в підпункті 10 пункту 1 - звіряти не рідше одного разу на п'ять років власні персональні дані з обліковими даними районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів.
Проте, в матеріалах даної справи відсутні відповідні відомості про проходження позивачем військово-лікарської комісії як військовозобов'язаного на виконання норм Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом МОУ від 17.11.2008 року №402, а також звірки власних персональних даних з обліковими даними районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки до 29.12.2024.
Відповідно до ч.1,3 ст.33 Закону №2232-ХІІ, військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Військовий облік усіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний.
Частиною 5 ст.33 Закону №2232-ХІІ визначено, що військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (ч.1 ст.34 Закону №2232-ХІІ).
На виконання ч.5 ст.33 Закону №2232-ХІІ, Кабінет Міністрів України затвердив Порядок №1487, пунктом 2 якого визначено, що військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Відповідно до пункту 56 Порядку №1487 Національна поліція:
за повідомленнями районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів (додаток 19) здійснює досудове розслідування стосовно осіб, які вчинили кримінальні правопорушення, передбачені статтями 335, 336, 337 Кримінального кодексу України;
за зверненням районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ та розвідувальних органів (яке має містити прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності), адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), дату народження, інші дані (за наявності), передбачені статтею 7 Закону України Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, підставу (порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку; порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію), унікальний вихідний номер та кваліфікований електронний підпис уповноваженої особи), надісланим у вигляді набору даних шляхом електронної інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів та єдиною інформаційною системою МВС, здійснює адміністративне затримання та доставлення призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, до найближчого районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ. У разі відсутності технічної можливості передачі даних такі звернення надсилаються в паперовій формі (додаток 20).
Пунктом 79 Порядку №1487 передбачено, що районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки зокрема: розглядають справи про адміністративні правопорушення, пов'язані з порушенням призовниками, військовозобов'язаними та резервістами, посадовими особами державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій правил військового обліку, законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, а також зіпсуттям або недбалим зберіганням військово-облікових документів, яке спричинило їх втрату (крім правопорушень, вчинених військовозобов'язаними та резервістами, які перебувають у запасі СБУ, розвідувальних органів); звертаються в установленому законом порядку до органів Національної поліції (у разі неможливості складення протоколу про адміністративне правопорушення на місці його вчинення) для доставлення осіб, які скоїли адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, з метою складення протоколів про адміністративні правопорушення, до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, в якому ця особа перебуває (повинна перебувати) на військовому обліку, з урахуванням вимог абзацу третього пункту 56 цього Порядку.
Відповідно до частини 1 ст.1 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» від 16.03.2017 №1951-VIII (далі - Закон №1951-VIII), єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.
Основними завданнями Реєстру є: 1) ідентифікація призовників, військовозобов'язаних, резервістів та забезпечення ведення військового обліку громадян України; 2) інформаційне забезпечення комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань особовим складом у мирний час та в особливий період; 3) інформаційне забезпечення громадян України, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, та членів сімей загиблих військовослужбовців відомостями щодо виконання ними військового обов'язку (ч.1 ст.2 Закону №1951-VIII).
За приписами ч.8, 9 ст.5 Закону №1951-VIII, органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України. Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.
З урахуванням зазначеного, ІНФОРМАЦІЯ_1 є органом ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та повинен забезпечувати актуалізацію його бази даних.
Процедура оповіщення військовозобов'язаних та резервістів, їх прибуття до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, військових частин Збройних Сил, інших військових формувань, Центрального управління або регіонального органу СБУ чи відповідного підрозділу розвідувальних органів визначена Порядком проведення призову громадянина військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №560.
Пунктом 28 та 29 постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період» №560 від 16 травня 2024 року, передбачено, що виклик громадян до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки чи їх відділів, відповідних підрозділів розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ під час мобілізації здійснюється шляхом вручення (надсилання) повістки (додаток 1).
У повістці зазначаються:
прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності) і дата народження громадянина, якому адресована повістка;
найменування районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділів чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіонального органу СБУ, що видав повістку;
мета виклику до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділів чи відповідних підрозділів розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ;
місце, день і час явки за викликом,-
найменування посади, власне ім'я та прізвище, підпис посадової особи, яка видала повістку, та дата її підписання - для повісток, оформлених на бланку. Такі повістки скріплюються гербовою печаткою;
прізвище та власне ім'я керівника районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу, дата накладення кваліфікованого електронного підпису - для повісток, сформованих за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів;
реєстраційний номер повістки;
роз'яснення про наслідки неявки і про обов'язок повідомити про причини неявки.
Відповідно до п. 41 Порядку №560, належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов'язаного про виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ є:
1) у разі вручення повістки - особистий підпис про отримання повістки, відеозапис вручення повістки або ознайомлення з її змістом, у тому числі відеозапис доведення акта відмови від отримання повістки (додаток 2), а також відеозапис відмови резервіста або військовозобов'язаного у спілкуванні з особою, уповноваженою вручати повістки;
2) у разі надсилання повістки засобами поштового зв'язку:
день отримання такого поштового відправлення особою, що підтверджується інформацією та/або документами від поштового оператора;
день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання особи, повідомленою цією особою територіальному центру комплектування та соціальної підтримки під час уточнення своїх облікових даних;
день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання в установленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила територіальному центру комплектування та соціальної підтримки іншої адреси місця проживання.
Отже, законом передбачено два способи вручення повістки: або особисто під підпис про отримання повістки та відеозапис вручення повістки або ознайомлення з її змістом або надсилання повістки засобами поштового зв'язку.
Згідно з обліковою карткою позивача, ОСОБА_1 автоматично взято на військовий облік у ІНФОРМАЦІЯ_7 згідно змін від 01.04.25 до постанови КМУ №932. Місце проживання позивача зазначено за адресою: АДРЕСА_2 .
Згідно з витягом з реєстру Стрюківської територіальної громади від 25.08.2023, зареєстрованим місцем проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є: АДРЕСА_2 .
Відповідно до матеріалів справи, 12.06.2025 начальником ІНФОРМАЦІЯ_7 видано розпорядження №1/1409 про оповіщення військовозобов'язаних, зокрема ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , АДРЕСА_2 , - з метою уточнення персональних даних, проходження медичного огляду та визначення призначення на особливий період.
В матеріалах справи також міститься повістка №1903 на ім'я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_7 для уточнення облікових даних.
Відповідно до наданого позивачем військово-облікового документу, сформованого в системі «Резерв+», ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є військовозобов'язаним, перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_14 (ІНФОРМАЦІЯ_4), у графі адреса проживання зазначено: АДРЕСА_3 .
Матеріалами справи, зокрема витягом з інформаційної системи «Аркан», підтверджено, що позивач виїхав з території України 01.06.2022.
Натомість, позивач не надав до суду будь-яких офіційних документів на підтвердження свого постійного місця проживання у Канаді, зокрема довідки, виданої в порядку, встановленому Постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.2020 №85 «Деякі питання обліку громадян України, які проживають за межами України», якою затверджено Порядок ведення обліку громадян України, які проживають за межами України.
Так, відповідно до Порядку ведення обліку громадян України, які проживають за межами України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 січня 2020 р. №85 консульський облік - вчинення уповноваженими посадовими особами закордонних дипломатичних установ України комплексу дій з реєстрації інформації про місце проживання або перебування громадянина України на території іноземної держави шляхом внесення даних до відомчої інформаційної системи МЗС.
Всупереч нормам Додатку 2 до Порядку №1487 (у редакції на час виникнення спірних правовідносин станом на 28.06.2025 - день формування позивачем ВОД у системі «Резерв+»), яким визначені Правила військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, позивач у зв'язку з вибуттям за межі України на строк більше трьох місяців до закордонної дипломатичної установи не звернувся, на консульський облік за адресою свого підтвердженого, офіційного місця проживання за кордоном не став.
Так, відповідно до приписів п.10-1 Додатку 2 до Порядку №1487 (у редакції на час виникнення спірних правовідносин, станом на 28.06.2025 - день формування позивачем ВОД у системі «Резерв+»), громадяни України, які були зняті з військового обліку у зв'язку з вибуттям за межі України на строк більше трьох місяців, зобов'язані протягом 30 днів з дня набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 563 «Про внесення змін до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» (Офіційний вісник України, 2024 р., № 49, ст. 2980) стати на військовий облік шляхом подання заяви про взяття на військовий облік у довільній формі разом із відомостями, визначеними додатком 4 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, та копії першої сторінки паспорта громадянина України для виїзду за кордон до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Центрального управління або регіонального органу СБУ або відповідного підрозділу розвідувальних органів, яким такого громадянина України знято з військового обліку, через закордонну дипломатичну установу України.
Заява подається громадянином України закордонній дипломатичній установі України особисто разом із паспортом громадянина України для виїзду за кордон, який після прийняття заяви повертається громадянину України, або засобами поштового зв'язку разом з копією першої сторінки паспорта громадянина України для виїзду за кордон.
Закордонна дипломатична установа України надсилає заяву з визначеними документами відповідному територіальному центру комплектування та соціальної підтримки, Центральному управлінню або регіональному органу СБУ або відповідному підрозділу розвідувальних органів на їх адресу електронної пошти, яка розміщена на їх офіційному веб-сайті, у семиденний строк.
Відтак, суд відхиляє твердження позивача про те, що він офіційно підтвердив своє місце проживання за кордоном у Канаді через зазначення адреси у застосунку «Резерв+», оскільки жодних доказів на підтвердження його постійного проживання на території Канади позивач не надав.
Суд також відхиляє твердження позивача про те, що він проживає в іноземній країні на підставі дозволу на проживання компетентного органу Канада, оскільки з наданої до позовної заяви копії паспорта громадянина України для виїзду за кордон вбачається наявність на ім'я позивача гостьової візи до Канади типу V-1 на одну особу з терміном дії до 25.01.2025 - основна гостьова/туристична віза Канади, що дозволяє перебування до 6 місяців для туризму відвідування друзів/родичів або ділових зустрічей, дія якої станом на дату подання цієї позовної заяви закінчилась.
Суд не надаватиме правову оцінку законності залишення позивачем території України, оскільки це виходить за межі предмета позову.
Суд також відхиляє посилання позивача на те, що він є виключеним з військового обліку як непридатний до військової служби з огляду на таке.
Суд зазначає, що 4 травня 2024 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист» №3621-IX від 21.03.2024.
Цим документом із положень законодавства про військовий обов'язок і військову службу виключено такі визначення як «обмежено придатний до військової служби» та «непридатний до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час».
Пунктом 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №3621-IX у первісній редакції було установлено, що громадяни України, які були визнані обмежено придатними до військової служби до набрання чинності цим Законом, протягом дев'яти місяців з дня набрання чинності цим Законом підлягають повторному медичному огляду з метою визначення придатності до військової служби.
Законом №4235-IX від 12.02.2025, що набрав чинності 15.02.2025, до пункту 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №3621-IX внесено зміни, в силу яких установлено, що громадяни України віком від 25 до 60 років, які були визнані обмежено придатними до військової служби до набрання чинності цим Законом (крім осіб, визнаних в установленому порядку особами з інвалідністю), з дня набрання чинності цим Законом зобов'язані до 5 червня 2025 року пройти повторний медичний огляд з метою визначення придатності до військової служби. Такі громадяни зобов'язані самостійно звернутися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язані та резервісти Служби безпеки України - до Центрального управління або регіональних органів Служби безпеки України, військовозобов'язані та резервісти розвідувальних органів України - до відповідного підрозділу розвідувальних органів України) або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного та резервіста з метою отримання направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду.
Так, відповідно до копії посвідчення №16/2009 взамін військового квитка, ОСОБА_1 знятий з військового обліку як невійськовозобов'язаний згідно Нак. МО 342, ст.37 п.5, 19.10.09 р. Згідно з графою 13 означеного посвідчення, медичною комісією при ІНФОРМАЦІЯ_15 визнаний непридатним за гр. І ст.30 «в» розкладу хвороб наказ МОУ 2008 р. №402.
В той же, суд звертає увагу, що згідно з Наказом Міністерства оборони України «Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України» №402 від 14.08.2008, у редакції на час проходження позивачем медичної комісії при ІНФОРМАЦІЯ_15 , тобто на 19.10.2009, графа І ст.30 «в» не передбачала непридатності до військової служби із виключенням з обліку, а передбачала непридатність до військової служби в мирний час, обмежену придатність у воєнний час.
Означеній обставині також надана оцінка ІНФОРМАЦІЯ_10 у відповіді від 18.03.2025 №1/749 на адвокатський запит представника позивача адвоката Голуб І.І.
Тобто, позивач у березні 2025 року був обізнаний про необхідність проходження ВЛК у зв'язку з тим, що він за графою І ст.30 «в» визнаний непридатним до військової служби в мирний час та обмежено придатним у воєнний час.
Натомість, позивач не вчинив жодних дій з виконання свого обов'язку щодо військового обліку та проходження медичного обліку.
Суд звертає увагу, що сама по собі наявність з застосунку «Резерв+» примітки «Порушення правил військового обліку» не свідчить про вчинення особою адміністративного правопорушення, відповідальність за яке встановлено статтею 210 КУпАП.
Як встановлено судом та не заперечується відповідачем, позивач не був притягнутий до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
З матеріалів справи вбачається, що в застосунку Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Резерв+» станом на 28.06.2025 наявний запис про порушення позивачем правил військового обліку.
Одночасно, суд зазначає, що норми чинного законодавства України не забороняють наявність в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей щодо порушення військовозобов'язаним правил військового обліку.
При цьому, відомості про притягнення до адміністративної відповідальності та відомості про порушення військовозобов'язаним правил військового обліку не є тотожними та рівнозначними поняттями.
Суд зазначає, що сама по собі наявність в застосунку «Резерв+» примітки «Порушення правил військового обліку» передує складенню стосовно особи протоколу про адміністративне правопорушення та притягненню до адміністративної відповідальності.
З огляду на фактичні обставини справи, суд відхиляє доводи позивача стосовно своєчасного уточнення ним своїх облікових даних 29.12.2024 (з пропуском встановленого законодавством строку), відсутності підстав для виклику позивача до відповідача, а також відсутність притягнення позивача до відповідальності за порушення правил обліку, адже вони не спростовують вищевказаних висновків суду про підтвердження наявності у відповідача підстав для внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів службових відомостей стосовно невиконання військовозобов'язаним позивачем військового обов'язку.
Відтак, суд вважає, що ІНФОРМАЦІЯ_1 правомірно внесено до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів службові відомості про невиконання військовозобов'язаним позивачем військового обов'язку, а саме: про порушення позивачем правил військового обліку, що є підставою для відмови у задоволенні позовних вимог в цій частині позовної заяви.
Вирішуючи позовні вимоги щодо визнання протиправним та скасування рішення комісії ІНФОРМАЦІЯ_4 про відмову позивачеві ОСОБА_1 у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період за його письмовою заявою від 01.07.2025 року, на підставі пункту 5 частини 1 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», суд виходить з такого.
Статтею 23 Закону №3543-ХІІ передбачена відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації.
Згідно з п.5 ч.1 ст.23 Закону №3543-ХІІ, не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані, зокрема, жінки та чоловіки, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, які виховують дитину з інвалідністю віком до 18 років.
Відповідно до ч.8 ст.23 Закону №3543-ХІІ, відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації може оформлюватися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз даних, які підтверджують, що військовозобов'язаний має право на одну з вищезазначених відстрочок. Порядок оформлення відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації за допомогою цього реєстру визначається Кабінетом Міністрів України.
Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №560 (далі - Порядок №560), який, зокрема визначає процедуру надання військовозобов'язаним та резервістам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та її оформлення.
Так, пунктом 56 Порядку №560 (тут і надалі в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин на час подання позивачем засобами поштового зв'язку заяви від 01.07.2025) визначено, що відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов'язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Згідно з пунктом 57 Порядку №560, для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії у такому складі:
голова комісії - керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відокремленого відділу);
члени комісії - представники апарату, структурних підрозділів (освіти та науки, охорони здоров'я, соціального захисту населення, служби у справах дітей, центру надання адміністративних послуг) районної, міської держадміністрації (військової адміністрації).
Пунктом 58 Порядку №560 визначено, що за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (військовозобов'язані СБУ чи розвідувальних органів - голові Комісії в Центральному управлінні або регіональному органі СБУ чи відповідному розвідувальному органі) за місцем перебування на військовому обліку заяву за формою згідно з додатком 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5.
Під час подання заяви військовозобов'язаний пред'являє військово-обліковий документ (військово-обліковий документ в електронній формі). Заява військовозобов'язаного підлягає обов'язковій реєстрації в день її подання.
Відповідно до пункту 59 Порядку №560, за наявності технічної можливості відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період може оформлятися та надаватися автоматично у разі створення запиту на її оформлення військовозобов'язаним через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз (банків) даних, які підтверджують, що військовозобов'язаний має право на відстрочку з підстав, визначених статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
У разі виявлення шляхом електронної інформаційної взаємодії Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів з іншими державними реєстрами або базами (банками) даних відсутності у військовозобов'язаного законних підстав щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, оформлену автоматично, така відстрочка підлягає автоматичному скасуванню.
Згідно з пунктом 60 Порядку №560, Комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади, інших державних органів для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів. Орган державної влади, інший державний орган здійснює розгляд відповідного запиту протягом п'яти робочих днів з дати його отримання.
Підтвердження достовірності та/або перевірка відомостей, зазначених у заяві, здійснюються шляхом електронної інформаційної взаємодії Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів з іншими державними реєстрами або базами (банками) даних.
Комісія зобов'язана розглянути отримані заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи календарних днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом дня, наступного за днем отримання інформації на запити до органів державної влади, інших державних органів.
На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.
У разі коли комісія надіслала відповідні запити до органів державної влади, інших державних органів для отримання інформації, строк розгляду заяви та документів, що підтверджують право військовозобов'язаного на відстрочку, не перевищує 15 календарних днів. У разі неотримання від органу державної влади, іншого державного органу відповіді на запит комісія не пізніше ніж на п'ятнадцятий день з дати реєстрації заяви приймає рішення на підставі поданих заявником документів. Про відсутність відповіді від органу державної влади, іншого державного органу на запит зазначається в протоколі.
Про прийняте комісією рішення заявникові повідомляється у спосіб, зазначений військовозобов'язаним у заяві про надання відстрочки, засобами телефонного, електронного або поштового зв'язку не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.
У разі позитивного рішення військовозобов'язаному видається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою згідно з додатком 6.
Про відмову у наданні відстрочки військовозобов'язаному повідомляється письмово із зазначенням причини відмови за формою згідно з додатком 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.
Отже, реалізація права на відстрочку здійснюється шляхом подання особою відповідної заяви та документів і прийняття за результатами їх розгляду рішення комісією, яке оформлюється протоколом та підтверджується видачою довідки встановленої форми. До моменту прийняття такого рішення особа не вважається такою, що має оформлену відстрочку, а тому не підлягає призову на військову службу під час мобілізації.
Маючи об'єктивні підстави для відстрочки, позивач був зобов'язаний реалізувати таке своє право шляхом звернення до відповідного територіального центру комплектування та соціальної підтримки із заявою та належним чином засвідченими документами, як це передбачено Порядком №560.
Суд встановив та не заперечується сторонами у заявах по суті, що ОСОБА_1 за допомогою засобів поштового зв'язку направив на адресу Голови комісії ІНФОРМАЦІЯ_11 заяву від 01.07.2025, в якій просив розглянути заяву та оформити у порядку, передбаченому Постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. №560, довідку про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 5 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
До вказаної заяви позивач додав копії: паспорту громадянина України; РНОКПП; посвідчення замість військового квитка № НОМЕР_4 , виданого військовим комісаром ІНФОРМАЦІЯ_15 (теперішній ІНФОРМАЦІЯ_13 ) на ім'я ОСОБА_1 ; роздрукованого ВОД в електронному вигляді; свідоцтва про шлюб; свідоцтва про народження дитини на ім'я ОСОБА_2 ; письмової довідки Форми 027/О за вих.№123 від 21.10.2020, виданої КНП «Дитяча міська клінічна лікарня №3» Одеської міської ради на ім'я ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 ; протоколу №31/229 рішення ЛКК ім'я ОСОБА_2 ; програми реабілітації; посвідчення серії НОМЕР_5 від 18.03.2020 про призначення державної соціальної допомоги дітям з інвалідністю на ім'я дитини інваліда ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 ; витяг з реєстру боржників.
У відповідь на заяву позивача про надання відстрочки ІНФОРМАЦІЯ_3 надав відповідь від 10.07.2025 №1/1639, в якій зазначено, що відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період надається військовозобов'язаним з підстав, визначених статтею 23 3акону. Процедуру надання призовникам, військовозобов'язаним та резервістам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період визначає Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затверджений Постановою КМУ від 16 травня 2024 року №560 (далі-Постанова). Згідно абзацу 1 пункту 58 Постанови, заява про надання відстрочки за формою, визначеною у додатку 4 Постанови разом з документами , або копіями документів, засвідчених в установленому порядку, що підтверджують право на відстрочку особисто подається на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період.
Відповідно до абзацу 2 пункту 58 Постанови під час подання заяви військовозобов'язаний пред'являє військово-обліковий документ (військово-обліковий документ в електронній формі).
Як вказано у відповіді від 10.07.2025 №1/1639, для вирішення звернення по суті, позивачу необхідно особисто прибути до ІНФОРМАЦІЯ_7 , пред'явити військово-обліковий документ та у відповідності з вимогами п.58 Постанови подати відповідну заяву з документами що підтверджують право на відстрочку на ім'я голови комісії ІНФОРМАЦІЯ_7 для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період.
Окрім того, матеріалами справи підтверджено, що позивачу засобами електронної пошти на адресу електронної пошти позивача ІНФОРМАЦІЯ_16, яка зазначена у заяві про надання відстрочки від 01.07.2025, направлено повідомлення від 10.07.2025 №1/1640, в якому зазначено, що, за результатами розгляду, протоколом від 10.07. 2025 р. №33 комісія ухвалила рішення про відмову у наданні позивачу відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та повідомлено, що позивач підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період на загальних підставах.
Відповідно до протоколу засідання комісії для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_1 від 10.07. 2025 р. №33, відмовлено у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до пункту 5 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Підстава: у зв'язку з наданим пакетом документів засобами поштового зв'язку.
Спірним є питання правомірності відмови в наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації у зв'язку з не дотриманням (на думку відповідача) позивачем порядку подання відповідної заяви, а саме чи може вважатися подання письмової заяви засобами поштового зв'язку особистим поданням заяви.
Суд звертає увагу, що, за змістом п.58 Порядку №560, заява за формою, визначеною у додатку 4, подається шляхом особистої передачі до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу, а не шляхом надсилання поштою, кур'єром, через представника тощо.
Наведене також підтверджується другим абзацом п.58 Порядку №560, яким установлено, що під час подання заяви військовозобов'язаний пред'являє військово-обліковий документ (військово-обліковий документ в електронній формі). Суд звертає увагу, що військовозобов'язаний має саме пред'явити військово-обліковий документ, а не надати його копію або додати його копію до відповідної заяви.
Матеріали справи свідчать, що заяви про надання відстрочки від призову направлені позивачем відповідачу засобами поштового зв'язку, що з урахуванням чинних на час її направлення вимог Порядку №560 свідчить про порушення позивачем порядку особистого її подання з обов'язковим пред'явленням військово-облікового документа.
Суд зазначає, що позивач не позбавлений можливості звернутися із заявою щодо оформлення довідки про відстрочку у встановленому законодавством порядку.
Оскільки позивач не надав суду доказів особистого подання відповідачу заяви з доданими документами про надання йому відстрочки від призову на військову службу по мобілізації з безпосереднім пред'явленням військово-облікового документа, суд дійшов висновку, що позивач не довів звернення до відповідача встановленим порядком для реалізації його права на отримання відстрочки.
Відтак, у суду відсутні підстави для визнання протиправним та скасування рішення комісії ІНФОРМАЦІЯ_4 про відмову позивачеві ОСОБА_1 у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період за його письмовою заявою від 01.07.2025 року, на підставі пункту 5 частини 1 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Під час розгляду справи суд не надає оцінку наявності чи відсутності підстав для отримання позивачем відстрочки у відповідності до пункту 5 частини 1 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», адже спірним є саме дотримання порядку подання відповідної заяви позивачем та розгляду такої зави відповідачем.
Частиною 1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Частиною 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно зі ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Відповідно до ч.1, ч.5 ст.242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Враховуючи вищевикладене у сукупності, відповідно до основних засад адміністративного судочинства, вимог законодавства України, що регулює спірні правовідносини, та встановлених судом обставин, суд вважає, що позовні вимоги не належать до задоволення.
Підстави для розподілу судових витрат в порядку, передбаченому ст.139 КАС України, відсутні.
Керуючись ст.2, 5, 6, 9, 72, 77, 90, 120, 139, 241-246, 258, 262, 293, 295 КАС України, суд
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_3 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_5 , код ЄДРПОУ НОМЕР_6 ) про визнання протиправними дій, визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити в повному обсязі.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
Суддя Дмитро БАБЕНКО
.