Ухвала від 02.03.2026 по справі 420/5428/26

Справа № 420/5428/26

УХВАЛА

02 березня 2026 року м. Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Скупінська О.В., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області (68003, Одеська область, Одеський район, м. Чорноморськ, просп. Миру, 33, код ЄДРПОУ 04057043) про визнання протиправним та скасування рішення

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду 26.02.2026 надійшла позовна заява ОСОБА_2 до Виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області, в якій позивач просить суд:

1. Визнати протиправним та скасувати рішення Управління архітектури та містобудування виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області про анулювання паспортів прив'язки тимчасових споруд № 528, № 529, № 530, за адресою: АДРЕСА_2 ;

2. Визнати протиправним дії Управління архітектури та містобудування виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області, щодо підготовки до демонтажу тимчасових споруд Фізичної особи підприємця ОСОБА_1 , що знаходяться за адресою: АДРЕСА_2 .

Обгрунтовуючи позовні вимоги ОСОБА_1 зазначив, що він є ФОП та з метою здійснення господарської діяльності звернувся до Управління архітектури та містобудування виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеської області щодо оформлення паспортів прив'язки тимчасових споруд для розміщення комплексу з трьох стаціонарних тимчасових споруд для реалізації продуктів харчування біля існуючого кафе. За результатами розгляду поданих документів уповноваженим органом було видано паспорти прив'язки тимчасових споруд № 528, № 529, № 530, строк дії яких визначено до 25.08.2026 року. Вказані паспорти містили ситуаційний план, схему розміщення, ескізи прив'язки та передбачали встановлення комплексу з трьох стаціонарних тимчасових споруд за адресою: АДРЕСА_2 . Паспорти прив'язки були видані уповноваженим органом містобудування та архітектури, підписані начальником управління та скріплені печаткою, що підтверджує їх належне оформлення та чинність на момент видачі.

Після отримання паспортів прив'язки № 528, № 529 та № 530 від 25 серпня 2025 року позивач не здійснював нового будівництва тимчасових споруд, оскільки відповідні конструкції та об'єкт літньої тераси фактично існували раніше та використовувалися у господарській діяльності попереднім власником об'єкта нерухомості, до яких безпосередньо прилягають тимчасові споруди. Згідно з наявним технічним паспортом на об'єкт нерухомого майна, документація була виготовлена на попереднього власника нежитлового приміщення до якого прилягають тимчасові споруди.

03 жовтня 2025 року за результатами проведеної перевірки розміщення тимчасових споруд було складено акт перевірки, про що зазначено у листі Управління архітектури та містобудування. Підставою для подальших дій органу стало посилання на лист Комунального підприємства «Чорноморськводоканал» Чорноморської міської ради від 02.10.2025 № 3093/01, у якому зазначалося про невідповідність розміщення споруд технічним вимогам у частині дотримання нормативних відстаней до інженерних мереж. Після цього Управління архітектури та містобудування направило позивачу документ, оформлений у вигляді листа без номера та без дати, яким Позивача повідомлено про анулювання зазначених паспортів прив'язки № 528, № 529 та № 530. У вказаному документі не зазначено про прийняття окремого рішення виконавчого комітету чи розпорядження міського голови, не наведено реквізитів індивідуального адміністративного акту, яким було б оформлено таке анулювання. Будь-яких приписів щодо усунення порушень, встановлення строків для їх усунення або надання можливості приведення розміщення споруд у відповідність до вимог позивачу не надавалося. Надалі представниками органу місцевого самоврядування було розміщено повідомлення про намір здійснити демонтаж тимчасових споруд, що створило реальну загрозу примусового втручання у господарську діяльність позивача та фактичного позбавлення його можливості користування встановленими тимчасовими спорудами.

З метою з'ясування технічних обставин розміщення споруд була проведена судова експертиза, яка міститься в матеріалах справи. Висновки експертизи мають істотне значення для встановлення фактичного розташування тимчасових споруд та відповідності їх розміщення технічній документації. Таким чином, на момент звернення до суду позивач має чинні правовстановлюючі документи на об'єкт нерухомості, отримані в установленому порядку паспорти прив'язки, які були анульовані листом Управління архітектури без прийняття належним чином оформленого індивідуального адміністративного акта, та стикається з реальною загрозою демонтажу встановлених тимчасових споруд.

Ознайомившись зі змістом позову, доходжу до висновку, що він відповідає вимогам ст.ст. 160, 161 КАС України.

Зазначений спір підлягає розгляду за правилами адміністративного судочинства та підсудний Одеському окружному адміністративному суду.

Підстави для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви відповідно до ст. 169 КАС України, а також підстави для відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлені ст.170 КАС України - відсутні.

Частиною 1 статті 12 КАС України передбачено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).

Згідно ч.1 ст.257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.

Відповідно до п.10 ч.6 ст.12 КАС України справами незначної складності є інші справи, у яких суд дійде висновку про їх незначну складність, за винятком справ, які не можуть бути розглянуті за правилами спрощеного позовного провадження.

Згідно ч.5 ст.262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Відповідно до ч.7 ст.262 КАС України клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п'яти днів з дня отримання відзиву.

Отже, дана справа підлягає розгляду у порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

Керуючись ст.ст. 9, 12, 160, 161, 171, 248, 257, 262, 268-269 КАС України, суддя

УХВАЛИВ:

Прийняти до розгляду позовну заяву ОСОБА_1 .

Відкрити провадження у адміністративній справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області про визнання протиправним та скасування рішення.

Розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Справа буде розглянута судом на підставі ст.262 КАС України у межах строків, визначених ст.258 КАС України та з урахуванням встановлених сторонам строків для подання заяв по суті.

Встановити відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання копії ухвали про відкриття провадження у справі. Відзив подається до суду разом із документами, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи.

Встановити позивачу п'ятиденний строк з дня отримання відзиву для подання відповіді на відзив, копія якої одночасно з поданням до суду повинна бути надіслана іншим учасникам справи.

Встановити відповідачу п'ятиденний строк з дня отримання відповіді на відзив для подання заперечення, копія якого одночасно з поданням до суду повинна бути надіслана іншим учасникам справи.

Згідно зі ст.44 КАС України учасники справи зобов'язані, зокрема, сприяти своєчасному, всебічному, повному та об'єктивному встановленню всіх обставин справи; подавати наявні у них докази в порядку та строки, встановлені законом або судом, не приховувати докази.

З урахуванням викладеного, у разі своєчасного виконання сторонами своїх прав та обов'язків щодо подання та направлення до суду у встановлених КАС України випадках заяв по суті справи (відзив на позовну заяву (відзив); відповідь на відзив; заперечення) з доказами по справі не шляхом здачі вказаних заяв до канцелярії суду, а шляхом відправки його до суду у встановлений строк засобами поштового зв'язку, необхідно про надіслання відповідних заяв засобами поштового зв'язку повідомити суд на його електрону адресу, телефон, факс.

Веб-адреса сторінки Одеського окружного адміністративного суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається: http://adm.od.court.gov.ua/sud1570/.

Копію ухвали направити сторонам у справі, разом з інформацією про їхні процесуальні права та обов'язки.

Справа розглядатиметься суддею одноособово.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.

Суддя Олена СКУПІНСЬКА