Рішення від 02.03.2026 по справі 420/33314/25

Справа № 420/33314/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 березня 2026 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Аракелян М.М.,

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

01 жовтня 2025 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у якій позивач просить суд:

визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо невнесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та Єдиного електронного реєстру військовозобов'язаних "Оберіг" інформації про виключення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , Id-ка тка № НОМЕР_1 , орган що видав 5114, від 20.11.2019 року, Ід. код: НОМЕР_2 , Зареєстрований: АДРЕСА_1 , з військового обліку;

зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та Єдиного електронного реєстру військовозобов'язаних "Оберіг" інформацію про виключення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , Id- картка № НОМЕР_1 , орган що видав 5114, від 20.11.2019 року, Ід. код: НОМЕР_2 , Зареєстрований: АДРЕСА_1 , з військового обліку.

Згідно протоколу автоматизованого розподілу справи між суддями адміністративна справа розподілена на суддю Аракелян М.М.

Ухвалами суду:

- від 03.10.2025 року відмовлено у забезпеченні позову за заявою ОСОБА_1 ;

- від 06.10.2025 року прийнято до розгляду позовну заяву та відкрите провадження у справі; постановлено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (ст. 262 КАС України).

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач 31 березня 2014 року був виключений з військового обліку ВЛК за станом здоров'я відповідно до ст.74а, що також було затверджено печаткою Міністерства оборони України ІНФОРМАЦІЯ_5 та підписом військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_6 АДРЕСА_2 . 10 липня 2024 року позивач о 15 год. 29 хв. оновив свої дані через мобільний застосунок Резерв+. З мобільного застосунку (додатку) "Резерв +" позивачу стало відомо про те, що у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів відсутні відомості про виключення позивача з військового обліку військовозобов'язаних. 20 лютого 2025 р. до відповідачів було надіслано запит адвоката, щодо надання відомостей відносно громадянина ОСОБА_1 , перебування його або виключення з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Згідно відповідей №943/4829 від 03 березня 2025 р. ІНФОРМАЦІЯ_7 та №4054 від 03 березня 2025 р. ІНФОРМАЦІЯ_8 повідомлено, що дані в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів громадянина ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_9 в ІНФОРМАЦІЯ_10 та м. Одеси відсутні, на обліку не перебував та не перебуває. 07 квітня 2025 р. до відповідачів ІНФОРМАЦІЯ_11 та ІНФОРМАЦІЯ_12 було надіслано запит адвоката, щодо надання копії висновку ВЛК гр. ОСОБА_1 та заяву на виправлення помилок і внесення до реєстру інформації про виключення з обліку з відповідними повноваженнями представника та належним описом №2387 та №2388 направлених документів. Згідно відповідей №6364 від 15 квітня 2025 р., №6728 та №6729 від 22 квітня 2025 р. ІНФОРМАЦІЯ_8 повідомлено, що надати копію висновку ВЛК гр. ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_9 законних підстав на жаль не має. Відносно заяви на виправлення помилок і внесення до реєстру інформації про виключення з обліку ІНФОРМАЦІЯ_8 повідомлено, що заява підписана адвокатом, а не гр. ОСОБА_1 , а також до заяви не додано документів на підтвердження повноважень адвоката, в інтересах і від імені гр. ОСОБА_1 , інтереси якого адвокат представляє в межах ЗУ «Про звернення громадян». Також, що рішення ВЛК, відноситься до організаційно-мобілізаційних питань, що містять відомості, які становлять службову інформацію та підпадають під дію розділу 3 «Організаційно-мобілізаційні питання, військове будівництво комплектування військ і кадрові питання». Наказу Ген. Штабу ЗСУ від 30.01.23 р. тощо. Дана відповідь не відповідає дійсності, оскільки повноваження адвоката були наявні в заяві на виправлення помилок на внесення до реєстру інформації про виключення з обліку (опис №2387 та №2388) та було долучено копію військового квитка гр. ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_7 було проігноровано заяву та запит. 25 червня 2025 року гр. ОСОБА_1 особисто направив заяву про виправлення помилок і внесення до реєстру інформації про виключення з обліку, в якій просив: розглянути заяву про виправлення помилок і внесення до реєстру інформації про виключення з обліку; виправити та внести відповідні зміни у Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а саме: внести до Єдиного електронного реєстру військовозобов'язаних, призовників та резервістів відомості стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ід. код: НОМЕР_2 про непридатність до військової служби та виключення з обліку. До заяви позивач також долучив копію військового квитка № НОМЕР_3 від 16.12.1998 року. Дану заяву ІНФОРМАЦІЯ_7 та ІНФОРМАЦІЯ_8 отримали 26 червня 2025 року, але відповідь не надійшла. Як вбачається з вищевикладеного, ніяких виправлень помилок і внесення до реєстру інформації про виключення з обліку відповідачами відносно гр. ОСОБА_1 зроблено не було. Вважає протиправною бездіяльність відповідачів щодо невнесення відомостей про виключення з військового обліку до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та Єдиного електронного реєстру військовозобов'язаних.

21.10.2025 року представник ІНФОРМАЦІЯ_1 подав відзив на позовну заяву, у якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог та зазначає, що відповідно до Пункту 4 Порядку № 559 призовник, військовозобов'язаний та резервіст, громадянин України для внесення відповідних змін на власний розсуд обирає один із способів звернення ІНФОРМАЦІЯ_13 - у паперовій або електронній формі. Такий спосіб не дає можливості отримувачу звернення ( ІНФОРМАЦІЯ_8 ) ідентифікувати особистість відправника та ознайомитись з оригіналами документів, а значить, бути впевненим, що у реєстр вносяться достовірні відомості. Вважає, що ІНФОРМАЦІЯ_8 діяв в межах наданих законом повноважень, а за таких обставин приймати судове рішення щодо зобов'язання внести відомості до Реєстру про виключення з військового обліку ОСОБА_1 , без дослідження відповідною уповноваженою особою ІНФОРМАЦІЯ_12 оригіналів документів, є передчасним.

19.12.2025 року представник ІНФОРМАЦІЯ_2 подав відзив на позовну заяву, просить відмовити у задоволенні позовних вимог та зазначає, що по-перше, ІНФОРМАЦІЯ_4 не є органом ведення Реєстру, а виконує функції адміністрування Реєстру, що підтверджується ч. 8 ст. 5 Закону № 1951-VIII та пунктом 8 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 р. № 154. По-друге, визначення відповідачів, предмета та підстав спору є правом позивача. Натомість, встановлення належності відповідачів й обґрунтованості позову - обов'язком суду, який виконується під час розгляду справи (висновок Великої Палати Верховного Суду в постанові від 17 квітня 2018 року у справі № 523/9076/16-ц, пункт 41). Так, ІНФОРМАЦІЯ_4 позивач є неналежним відповідачем, він не приймав жодної участі щодо внесення до Реєстру даних про порушення позивачем правил військового обліку.

Розглянувши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, які мають значення для вирішення спору, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд дійшов наступного.

З матеріалів справи встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстрований за місцем проживання: АДРЕСА_3 .

Згідно із скріншоту Резерв +від 10.07.2024 року на обліку не перебуває (а.с.23).

Відповідно до військового квитка НОМЕР_4 , виданого Малиновським райвійськоматом м. Одеси 31.03.2014 року ОСОБА_1 виключений з обліку.

25.06.2025 року позивач ОСОБА_1 звернувся із заявами до ІНФОРМАЦІЯ_1 та до ІНФОРМАЦІЯ_2 , в яких просив виправити та внести відповідні зміни у Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а саме: внести до Єдиного електронного ресстру військовозобов'язаних, призовників та резервістів відомості стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ід. код: НОМЕР_2 про непридатність до військової служби та виключення з обліку(а.с.38-41).

В матеріалах справи міститься:

лист ІНФОРМАЦІЯ_14 від 03.03.2025 року №943/4829, в якому зазначено, що згідно даних Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів громадянин ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , в районних територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки Одеської області та міста Одеси на військовому обліку не перебував та не перебуває, відомості про нього відсутні(а.с.16);

лист ІНФОРМАЦІЯ_1 від 03.03.2025 року № 4054,в якому зазначено, що перевіркою облікових даних, які наявні у електронній базі Реєстру (AIT “ОБЕРІГ») ІНФОРМАЦІЯ_15 , встановлено, що громадянин ОСОБА_3 на обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у ІНФОРМАЦІЯ_8 , не перебував та не перебуває. Ураховуючи вищевикладене, надати відомості щодо зняття з військового обліку громадянина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , не є можливим (а.с.27);

лист ІНФОРМАЦІЯ_1 від 15.04.2025 року №6364 на адвокатський запит №07 від 07.04.2025 року щодо надання копій матеріалів та відомостей, а саме висновку ВЛК, в якому повідомлено, що відомості які представник позивача хоче отримати відносно громадянина ОСОБА_5 , в інтересах якого він дієте, у тому числі, і рішення ВЛК, та будь-яких інших матеріалів- відносяться до організаційно-мобілізаційних питань, що містять відомості, які становлять службову інформацію та підпадають під дію Розділу 3 "Організаційно-мобілізаційні питання, військове будівництво, комплектування військ і кадрові питання» наказу Генерального штабу Збройних Сил України від 30.01.2023 №12 "Про затвердження Переліку відомостей Збройних Сил України, що становлять службову інформацію (ПСІ-23)" та Розділу 5 наказу Міністерства оборони України від 17.10.2023 № 605 Про затвердження Переліку відомостей Міністерства оборони України, які містять службову інформацію (ПСІ - 2023) ". Тому, з огляду на зазначений аналіз правових норм, судову практику ЄСПЛ та Конвенції Ради Європи №108 надати запитувану інформацію, у тому числі і копію висновку ВЛК на громадянина ОСОБА_5 інтереси якого представляють законних підстав у ІНФОРМАЦІЯ_12 нажаль немає. В той же час, повідомлено, що до заяви додано документів на підтвердження повноважень, як адвоката подавати заяви інтересах і від імені громадянина ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , інтереси якого представляєте, в межах Закону України «Про звернення громадян». Враховуючи вищезазначене повідомлено, що заява від 07.04.2025 за електронним підписом в інтересах громадянина ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , не підлягає розгляду, оскільки оформлена з порушенням вимог Закону України «Про звернення громадян»(а.с.33-34);

лист ІНФОРМАЦІЯ_14 від 22.04.2025 року №6728 на адвокатський запит №1 від 07.04.2025 року щодо надання копії висновку військово-лікарської комісії, в якому зазначено, що відомості які представник позивача хоче отримати відносно громадянина ОСОБА_5 , в інтересах якого діє, у тому числі рішення ВЛК, відносяться до організаційно- мобілізаційних питань, що містять відомості, які становлять службову інформацію та підпадають під дію Розділу 3 “Організаційно-мобілізаційні питання, військове будівництво, комплектування військ і кадрові питання" наказу Генерального штабу Збройних Сил України від 30.01.2023 №12 “Про затвердження Переліку відомостей Збройних Сил України, що становлять службову інформацію (ПСІ-23)" та Розділу 5 наказу Міністерства оборони України від 17.10.2023 № 605 Про затвердження Переліку відомостей Міністерства оборони України, які містять службову інформацію (ПСІ - 2023) ". Тому, з огляду на зазначений аналіз право норм, судову практику ЄСПЛ та Конвенції Ради Європи №108 надати висновку військово-лікарської комісії на громадянина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , законних підстав у ІНФОРМАЦІЯ_12 немає(а.с.35);

лист ІНФОРМАЦІЯ_1 від 22.04.2025 року на заяву щодо виправлення та внесення змін у Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів про непридатність від 07.04.2025 року, в якому повідомлено, що заява підписана не позивачем, а адвокатом, що суперечить ЗУ «Про звернення громадян». З огляду на зазначений аналіз правових норм, судову практику ЄСПЛ та Конвенції Ради Європи №108 надати копію висновку військово-лікарської комісії на громадянина ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , законних підстав у ІНФОРМАЦІЯ_12 немає(а.с.36).

Не погоджуючись із такою бездіяльністю відповідачів, позивач оскаржив її до суду.

Вирішуючи спір, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

У зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України “Про правовий режим воєнного стану» Указом Президента України від 24.02.2022 року №64/2022 в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

У подальшому Указами Президента України воєнний стан продовжувався та на момент розгляду адміністративної справи строк дії воєнного стану в Україні триває.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби регламентовано Законом України “Про військовий обов'язок і військову службу» №2232-ХІІ від 25.03.1992 року (далі - Закон № 2232-ХІІ).

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону №2232-ХІІ військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

За приписами ч. 8 ст. 2 Закону №2232-XII виконання військового обов'язку в запасі полягає в дотриманні військовозобов'язаними порядку і правил військового обліку, проходженні зборів для збереження та вдосконалення знань, навичок і умінь, необхідних для виконання обов'язків військової служби в особливий період.

Згідно з ч. ч. 1, 3, 4 ст. 33 Закону №2232-XII військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Військовий облік усіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний.

Військовий облік військовозобов'язаних та резервістів за призначенням поділяється на загальний і спеціальний.

Частиною п'ятою статті 33 Закону №2232-ХІІ визначено, що військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Отже, згідно наведених положень ст. 33 Закону №2232-XII військовий облік усіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання.

Персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (ч. 1 ст. 34 Закону №2232-ХІІ).

На виконання ч. 5 ст. 33 Закону №2232-ХІІ Кабінет Міністрів України постановою №1487 від 30.12.2022 року затвердив Порядок організації ведення військового обліку військовозобов'язаних, призовників та резервістів (далі - Порядок №1487).

Відповідно до п. 2 Порядку №1487, військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

У п. 79 Порядку №1487 вказано, що районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки: організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці; здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством; проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього; організовують оповіщення призовників, військовозобов'язаних та резервістів про їх виклик до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки для оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, приписки до призовної дільниці, взяття на військовий облік, призначення на особливий період, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів і забезпечують здійснення контролю за їх прибуттям; організовують та забезпечують зберігання облікової документації призовників, військовозобов'язаних та резервістів, персональних даних, які містяться в них; забезпечують громадян військово-обліковими документами та зберігання зданих або вилучених у призовників, військовозобов'язаних та резервістів військово-облікових документів; проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього; виконують функції з ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Відповідно до п.п. 1 п.1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (Додаток 2 до Порядку №1487) призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні: перебувати на військовому обліку: за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання - у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки.

З аналізу вищенаведених норм випливає, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки забезпечують виконання військового обов'язку громадянами України, організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці, здійснюють взяття, зняття та виключення з військового обліку в установленому порядку.

Головною вимогою до системи військового обліку є постійне забезпечення повноти та достовірності даних, що визначають кількісний склад та якісний стан призовників і військовозобов'язаних (пункт 6 Порядку №1487).

Відповідно до пункту 8 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (додаток 2 до Порядку), призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні особисто повідомляти в семиденний строк органам, в яких вони перебувають на військовому обліку, про зміну персональних даних, зазначених у статті 7 Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», а також надавати зазначеним органам документи, що підтверджують право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених у статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Відповідно до ч. 10 ст. 2 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу» та з метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров'я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи, наказом Міністерства оборони України затверджено Положення № 402.

Згідно з абзацом 1 пункту 3.8 глави 3 розділу ІІ Положення №402 постанови ВЛК ТЦК та СП щодо військовозобов'язаних приймаються згідно з главою 20 цього розділу.

Так, приписами абзацу 2 підпункту “б» пункту 20.3 глави 20 розділу ІІ згаданого вище Положення № 402 передбачено, що при медичному огляді військовослужбовців та інших осіб ВЛК приймається постанова такого змісту: “Непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку».

Згідно п. 3 ч. 6 ст. 37 Закону №2232-XII виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які визнані непридатними до військової служби.

У громадянина, якого виключено з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 цієї частини, військово-обліковий документ не вилучається. До військово-облікового документа громадянина вносяться дані про виключення з військового обліку.

У розумінні зазначених положень ст. 37 Закону №2232-XII, враховуючи положення Порядку №1487, відповідним районним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, який уповноважений включати / виключати з військового обліку позивача є саме ІНФОРМАЦІЯ_16 .

Правові та організаційні засади створення, функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, регулює відносини у сфері державної реєстрації громадян України, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави, та осіб, приписаних до призовних дільниць (далі - призовники, військовозобов'язані та резервісти) визначені в Законі України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» №1951-VIII від 16.03.2017 року (далі - Закон №1951-VIII).

Статтею 1 Закону №1951-VIII визначено, що Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.

Так, частиною першою статті 5 Закону № 1951-VIII передбачено, що держателем Реєстру є Міністерство оборони України (далі - Держатель Реєстру), розпорядником Реєстру є Генеральний штаб Збройних Сил України (далі - розпорядник Реєстру), а Служба безпеки України та розвідувальні органи України є органами адміністрування та ведення Реєстру. Адміністратором Реєстру є Держатель Реєстру.

Згідно ч.8 ст.5 Закону № 1951-VIII органами ведення Реєстру є Міністерство оборони України, районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України.

Частиною 9 ст.5 Закону № 1951-VIII передбачено, що органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.

Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону №1951-VIII до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості: 1) персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів; 2) службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Пунктом 2 частини першої статті 9 Закону №1951-VIII передбачено, що призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право, зокрема, звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.

Процедури збирання, зберігання, обробки та використання відомостей Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів встановлено Порядком ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженим наказом Міністерства оборони України від 28.03.2022 року № 94 (далі - Порядок №94) (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Згідно із пунктами 2-4, 6 розділу І Порядку №94, реєстр - автоматизована інформаційно-телекомунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.

Основними завданнями Реєстру є: ведення військового обліку громадян України; забезпечення комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань особовим складом в мирний час та в особливий період; інформаційне забезпечення громадян України, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію та членів сімей загиблих військовослужбовців відомостями щодо виконання ними військового обов'язку.

Основними засадами ведення Реєстру є: обов'язковість внесення до Реєстру передбачених Законом України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів; повнота та актуалізація відомостей Реєстру; захищеність Реєстру та внесення до нього відомостей - держава гарантує захист бази даних Реєстру від несанкціонованого доступу, зловживання доступом, незаконного використання відомостей Реєстру, порушення цілісності бази даних Реєстру та його апаратного та програмного забезпечення відповідно до вимог законодавства у сфері захисту інформації.

Дані Реєстру використовуються для реалізації завдань військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також для інформаційного забезпечення громадян України, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, та членів сімей загиблих військовослужбовців відомостями щодо виконання ними військового обов'язку.

Відповідно до 1, 2, 16, 18 розділу ІІ Порядку №94, суб'єктами Реєстру є володілець Реєстру, розпорядник Реєстру, органи адміністрування Реєстру та органи ведення Реєстру.

Володільцем Реєстру є Міністерство оборони України. Органами ведення Реєстру є ТЦК та СП, Центральне управління СБУ та регіональні органи СБУ, відповідні підрозділи СЗРУ.

Призначена відповідальна особа за ведення Реєстру відповідно до покладених на неї обов'язків здійснює:

внесення відомостей до електронних форм облікових карток призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідно до нормативно-правових актів з питань ведення військового обліку, взяття (зняття) на військовий облік з перевіркою відповідності персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів з існуючими обліковими даними;

внесення змін до персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів на підставі відомостей органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності, ТЦК та СП, військових частин, а також відомостей, що подаються органу ведення Реєстру призовниками, військовозобов'язаними та резервістами;

верифікацію персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних або резервістів, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію;

перегляд та друк облікових документів, звітів та статистичних відомостей Реєстру відповідного ТЦК та СП, Центрального управління СБУ та відповідного регіонального органу СБУ, відповідного підрозділу СЗРУ;

знищення повторного запису з Реєстру.

Пунктом 9 розділу ІІІ Порядку №94 передбачено, що виправлення недостовірних відомостей Реєстру, а також включення (не включення) до Реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, здійснюється за результатами розгляду їхньої мотивованої заяви із зазначенням підстав, передбачених законодавством, яка подається до органів ведення Реєстру.

У відповідності до п.12 Порядку №94 отримання призовником, військовозобов'язаним та резервістом інформації про своє включення (не включення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, здійснюється після особистого звернення та письмового запиту (в якому вказується прізвище, ім'я та по батькові (за наявності), місце проживання (місце перебування) і реквізити документа, що посвідчує особу, яка подає запит) до органу ведення Реєстру або в електронному вигляді через Єдиний державний веб-портал електронних послуг, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері цифровізації.

Письмовий запит задовольняється протягом десяти календарних днів з дня його надходження.

Згідно з пунктом 2 розділу IV Поряду №94, актуалізація (внесення змін) відомостей Реєстру здійснюється:

в електронному режимі - шляхом інформаційної взаємодії між Реєстром та інформаційно-телекомунікаційними системами, реєстрами, базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи;

у ручному режимі - шляхом внесення призначеною відповідальною особою за ведення Реєстру відомостей до електронних форм облікових карток призовників, військовозобов'язаних та резервістів, відповідно до нормативно-правових актів з питань ведення військового обліку.

Відповідно до пункту 8 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 року №559 (далі - Порядок №559), військово-обліковий документ в електронній формі містить такі відомості з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (за наявності): 1) прізвище; 2) власне ім'я (усі власні імена); 3) по батькові (за наявності); 4) дата народження; 5) реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку у паспорті); 6) окремий номер запису в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів; 7) відомості про результати медичних оглядів, що проводилися з метою визначення придатності до виконання військового обов'язку; 8) відомості про наявність відстрочки від направлення для проходження базової військової служби для призовників або відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період (бронювання) для військовозобов'язаних та резервістів; 9) військове звання (для військовозобов'язаних та резервістів); 10) військово-облікова спеціальність; 11)відомості про виконання військового обов'язку (категорія обліку); 12)відомості про військовий облік (вид обліку та територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, в якому перебуває на обліку); 13) відомості щодо звернення або надсилання до Національної поліції повідомлення про вчинення адміністративного або кримінального правопорушення; 14) адреса місця проживання; 15) номери засобів зв'язку; 16) адреси електронної пошти (за наявності); 17) дата і час оновлення облікових даних призовником, військовозобов'язаним та резервістом; 18) дата і час формування військово-облікового документа в електронній формі.

Пунктом 4 Порядку №559 передбачено, що у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін:

у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку;

в електронній формі - повинен скористатися засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста для звернення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку.

Зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є відповідальними особами за ведення Реєстру, до обов'язку яких належить, зокрема, внесення змін до персональних та службових даних військовозобов'язаних на підставі відомостей, що подаються органу ведення Реєстру військовозобов'язаними.

Щодо зауважень про не прибуття позивача особисто із заявою до відповідача, то суд враховує наступне.

Відповідно до ч.11 ст.38 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" призовники, військовозобов'язані, резервісти в разі зміни їх сімейного стану, стану здоров'я, адреси місця проживання (перебування), освіти, місця роботи, посади зобов'язані особисто в семиденний строк повідомити про такі зміни відповідні органи, де вони перебувають на військовому обліку, у тому числі у випадках, визначених Кабінетом Міністрів України, через центри надання адміністративних послуг та інформаційно-телекомунікаційні системи.

Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року №1487.

Згідно з п.п.8 п.1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (додаток 2 до Порядку №1487) призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні особисто повідомляти в семиденний строк органам, в яких вони перебувають на військовому обліку, про зміну персональних даних, зазначених у статті 7 Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів", а також надавати зазначеним органам документи, що підтверджують право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених у статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

Таким чином, з аналізу наведених вище правових норм суд доходить висновку, що військовозобов'язані повинні особисто повідомляти в семиденний строк органам, в яких вони перебувають на військовому обліку про зміну персональних даних та надавати зазначеним органам документи, що підтверджують право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.

У той же час, обов'язок "особисто повідомити" та "особисто прибути" не є тотожним у спірних правовідносинах.

Як зазначалось вище на звернення позивача до ІНФОРМАЦІЯ_12 щодо внесення відповідних змін у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідач надавав листи, зі змісту яких судом встановлено, що фактично відповідачем заява про внесення змін до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів по суті не розглянута, ним не оцінювалась наявність або відсутність підстав для внесення таких змін, а також надані на їх підтвердження документи та відповідно відповіді на заяву не містять відмови відповідача у внесенні змін.

Суд приходить до висновку, що ІНФОРМАЦІЯ_8 допущена протиправна бездіяльність щодо не розгляду по суті заяви позивача про внесення змін до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів .

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про неналежний розгляд заяви позивача від 25.06.2025 про внесення змін до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо виключення з військового обліку.

Стосовно вимоги позивача про зобов'язання відповідача внести відомості до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про позивача, як про особу, яка визнана непридатною до військової служби, виключена з військового обліку, суд зазначає таке.

Згідно з положеннями Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи № R (80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Міністрів 11 березня 1980 року під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

На законодавчому рівні поняття дискреційні повноваження суб'єкта владних повноважень відсутнє. У судовій практиці сформовано позицію щодо поняття дискреційних повноважень, під якими слід розуміти такі повноваження, коли у межах, які визначені законом, адміністративний орган має можливість самостійно (на власний розсуд) вибирати один з кількох варіантів конкретного правомірного рішення. Водночас, повноваження державних органів не є дискреційними, коли є лише один правомірний та законно обґрунтований варіант поведінки суб'єкта владних повноважень. Тобто, у разі настання визначених законодавством умов відповідач зобов'язаний вчинити конкретні дії і, якщо він їх не вчиняє, його можна зобов'язати до цього в судовому порядку.

Суд зауважує, що у цій справі відповідачами було здійснено неналежний розгляд заяви від 25.06.2025 про внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, оскільки за результатами її розгляду не було прийнято рішення по суті - ані про задоволення поданої заяви, ані про відмову в її задоволенні із зазначенням визначених законом підстав.

За таких обставин суд дійшов висновку, що позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача внести відомості про позивача до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо виключення з військового обліку є передчасними, а відтак у їх задоволенні слід відмовити.

Виходячи з встановлених фактичних обставин справи, враховуючи норми чинного законодавства, що врегульовують спірні правовідносини та межі заявлених позовних вимог, суд з урахуванням наданих частинами другою, третьою статті 245 КАС України повноважень та з метою повного захисту порушеного права позивача вважає, що позов належить задовольнити частково у спосіб визнання протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вигляді неналежного розгляду заяви ОСОБА_1 від 25.06.2025 про внесення змін до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, та зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_17 повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 25.06.2025 про внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про виключення з військового обліку та про відмову у задоволенні решти позовних вимог.

Відповідно до частин 1 та 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем законність оскаржуваної бездіяльності не доведена та не обґрунтована.

Враховуючи викладене, позов підлягає задоволенню частково із відмовою у позовних вимогах, звернених до ІНФОРМАЦІЯ_2 як безпідставних

Згідно ч. 1 ст. 143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

Позивачем сплачено судовий збір за подання даного позову у сумі 1211,20 грн., ці витрати суд покладає на відповідача згідно ч.1 ст.139 КАС України.

Керуючись ст. ст. 9, 139, 241-246, 250, 255, 260, 262, 295, 297 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 у вигляді неналежного розгляду заяви ОСОБА_1 від 25.06.2025 про внесення змін до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_17 повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 25.06.2025 про внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про непридатність до військової служби та виключення з обліку з урахуванням правової позиції суду.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_1 за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору у сумі 1211(одна тисяча двісті одинадцять)грн. 20 коп.

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ст.ст. 293,295 КАС України, до П'ятого апеляційного адміністративного суду.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.

Учасники справи:

Позивач: ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_4 ).

Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_17 (код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ; місцезнаходження: АДРЕСА_5 ).

Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_4 (код ЄДРПОУ НОМЕР_6 ; місцезнаходження: АДРЕСА_6 ).

Суддя М.М. Аракелян