Справа № 420/30056/25
27 лютого 2026 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Хлімоненкової М.В., розглянувши в порядку письмового провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС в Одеській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Одеський Пантеон» про стягнення заборгованості,
встановив:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Головного управління ДПС в Одеській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Одеський Пантеон», у якому позивач просить суд:
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Одеський Пантеон», код ЄДРПОУ 39778150, а саме з усіх відкритих рахунків в банках, обслуговуючих підприємство суму заборгованості у розмірі 33 868,13 грн., а саме: - По орендній платі з юридичних осіб - 33 868 грн. 13 коп. на бюджетний рахунок - UA468999980334129812000015744, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), МФО 899998, код 37607526, отримувач коштів ГУК в Од.обл./Одеська область /18010600.
Обґрунтовуючи свої вимоги ГУ ДПС в Одеській області зазначає, що станом на 20.08.2025, відповідно до довідки про податкову заборгованість, розрахунку податкового боргу, інтегрованих карток платника податків, загальна сума податкової заборгованості складає 33868,13, а саме по орендній платі з юридичних осіб (штрафна санкція), яка виникла в результаті нарахування по податковому повідомленню-рішенню №40422/15-32-04-06 від 23.09.2024.
У зв'язку з несплатою відповідачем податкового зобов'язання, було сформовано податкову вимогу форми «Ю» №0010421-1305-1532 від 27.04.2023, яку було надіслано боржнику що було підтверджено рекомендованим повідомленням. Втім, у добровільному порядку, самостійно відповідачем наявну у нього заборгованість не погашено.
Ухвалою суду від 08.09.2025 відкрито спрощене позовне провадження у справі, вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами, а також встановлено відповідачу 15-денний строк з дня отримання копії ухвали про відкриття провадження у справі для надання до суду відзиву на позовну заяву, який повинен відповідати вимогам ст.162 КАС України.
Ухвалу суду від 08.09.2025 відповідач отримав в електронному вигляді через електронний кабінет підсистеми Електронний суд ЄСІТС 09.09.25.
Втім, у встановлений судом строку та на даний час, відзиву на позовну заяву від відповідача не надійшло, що в силу приписів КАС України не є перешкоду для розгляду справи.
Дослідивши наявні у справі докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи (позові), суд встановив наступні обставини.
Відповідач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Одеський Пантеон", зареєстроване в якості юридичної особи, перебуває на обліку в органах ДПС та є платником податків, зокрема, по орендній платі з юридичних осіб.
Згідно розрахунку податкового боргу станом на 20.08.2025 ТОВ «Одеський Пантеон», довідки про суми податкового боргу станом на 20.08.2025, даних інтегрованої картки платника податків ТОВ «Одеський Пантеон» за платежем - орендна плата з юридичних осіб, станом на 20.08.2025 відповідач має заборгованість зі сплати вказаного податку у розмірі 33868,13 грн, нарахованої штрафної санкції по податковому повідомленню-рішенню №40422/15-32-04-06 від 23.09.2024, яка у добровільному порядку відповідачем не погашена, що призвело до звернення податкового органу до суду із цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
За приписами ст.67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах , встановлених законом.
Так, відповідно до приписів статті 206 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядку їх адміністрування, платників податків та зборів, їх прав та обов'язків, компетенція контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства врегульовані ПК України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Підпунктом 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 ПК України встановлено, що плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
За визначенням, наведеним у підпунктах 14.1.136, 14.1.265 пункту 14.1 статті 14 ПК України орендна плата для цілей розділу XII цього Кодексу - обов'язковий платіж за користування земельною ділянкою державної або комунальної власності на умовах оренди.
Штрафною санкцією (фінансова санкція, штраф) є плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з осіб, що вчинили податкове правопорушення або порушення іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Згідно з підпунктом 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 ПК України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, установлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Справляння плати за землю здійснюється відповідно до положень розділу ХII Податкового кодексу України.
Відповідно до підпункту 269.1.1.2 пункту 269.1.1 пункту 269.1 статті 269 Податкового кодексу України платниками плати за землю є платники орендної плати - землекористувачі (орендарі) земельних ділянок державної та комунальної власності на умовах оренди.
А в силу вимог підпункту 270.1.2 пункту 270.1 статті 270 Податкового кодексу України об'єкти оподаткування орендною платою - земельні ділянки державної та комунальної власності, надані в користування на умовах оренди.
Пунктами 288.1, 288.4, 288.7 статті 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (крім випадків консервації таких земельних ділянок або визнання земельних ділянок забрудненими (потенційно забрудненими) вибухонебезпечними предметами).
Податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285-287 цього розділу.
Відповідно до пункту 285.1 статті 285 Податкового кодексу України базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік.
Згідно пункту 286.2 статті 286 Податкового кодексу платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму плати за землю щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають до відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, а надалі такий витяг подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
Пунктом 287.1 статті 287 Податкового кодексу України передбачено, що власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
Згідно з пунктом 287.3 статті 287 Податкового кодексу України податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
З матеріалів справи встановлено, що Товариством відповідача до податкового органу були подані податкові декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2022 рік №9005404105 від 21.01.2022, за 2023 рік №9024264543 від 14.02.2023, у яких самостійно були визначені суми грошових зобов'язань.
На підставі пп.20.1.4 п.20.1 ст.20 розділу І, п.75.1 ст.75 розділу ІІ ПК України, у порядку визначеному п.76.2 ст.76 розділу ІІ ПК України, службовою особою ГУ ДПС в Одеській області проведено було камеральну перевірку щодо порушення правил (термінів) сплати (перерахування) податків, платежів, зборів, результати якої оформлено актом від 29.08.2024 №37319/15-32-04-06/39778150.
Відповідно до вказаного акту, у ході проведення камеральної перевірки було встановлено порушення відповідачем п.287.3 ст.287 ПК України у вигляді несвоєчасної сплати узгодженого податкового зобов'язання з плати за землю в загальній сумі 350709,03 грн за звітний податковий період 2022,2023 роки.
На підставі вказаного Акту перевірки, Головним управлінням ДПС в Одеській області прийнято податкове повідомлення-рішення №40422/15-32-04-06 від 23.09.2024, яким зобов'язано ТОВ «Одеський Пантеон» сплатити штраф у загальному сумі 33868,13 грн., з яких: 5% у сумі 1202,79 грн. за затримку на 4 календарних дні сплати грошового зобов'язання в сумі 24055,69 грн, та у розмірі 10% у сумі 32665,34 грн за затримку на 287, 35, 64, 33, 57,32, 60, 263, 293, 328, 149, 179, 328, 210, 234, 261, 88, 203, 324, 119 календарних днів сплати грошового зобов'язання в сумі 326653,34 грн.
Відповідно до п.109.1 та п.109.2 ст.109 ПК України податковим правопорушенням є протиправне, винне (у випадках, прямо передбачених цим Кодексом) діяння (дія чи бездіяльність) платника податку (в тому числі осіб, прирівняних до нього), контролюючих органів та/або їх посадових (службових) осіб, інших суб'єктів у випадках, прямо передбачених цим Кодексом.
Порушення податкового законодавства та порушень вимог, встановлених іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, тягне за собою відповідальність, передбачену цим Кодексом та іншими законами України.
Пунктом 110.1 ст.110 ПК України визначено, що платники податків, податкові агенти, а також інші суб'єкти у випадках, прямо передбачених цим Кодексом, несуть фінансову відповідальність за вчинення податкових правопорушень.
Згідно пунктів 111.1 та 111.2 ст.111 ПК України за порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, застосовуються такі види юридичної відповідальності: фінансова; адміністративна; кримінальна.
Фінансова відповідальність за порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства встановлюється та застосовується згідно з цим Кодексом та іншими законами. Фінансова відповідальність, що встановлюється згідно з цим Кодексом, застосовується у вигляді штрафних (фінансових) санкцій (штрафів).
Відповідно до п.112.5 ПК ст.112 України підставою для притягнення особи до фінансової відповідальності за вчинення податкового правопорушення та стягнення штрафу є податкове повідомлення-рішення, що відповідає вимогам, визначеним пунктом 58.1 статті 58 цього Кодексу.
У силу вимог пункту 56.1 статті 56 ПК України рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.
При цьому, положеннями п.56.18 ст.56 Податкового кодексу України передбачено, що з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу у будь-який момент після отримання такого рішення. При зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання недійсним рішення контролюючого органу грошове зобов'язання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили.
З положень зазначених норм закону випливає, що платники податків зобов'язані подавати до контролюючих органів звітність у порядку, встановленому податковим законодавством. Невиконання даного обов'язку є податковим правопорушенням та тягне за собою притягнення особи до фінансової відповідальності у вигляді штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на підставі податкового повідомлення-рішення.
Суд зауважує, що через 10 робочих днів після отримання податкового повідомлення-рішення, визначена ним сума стає узгодженою якщо платник податків не оскаржив це рішення.
Несплачені узгоджені грошові зобов'язання є податковим боргом платника податків, з виникненням якого контролюючий орган має вжити заходів для його погашення, зокрема надіслати платникові податкову вимогу щодо погашення суми податкового боргу.
Згідно з п.п.14.1.175 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Враховуючи, що вищевказана сума податкових зобов'язань відповідача зі сплати штрафних санкцій у загальному розмірі 33 868,13 грн є узгодженою та не сплаченою у встановлений законодавством строк, як наслідок ця сума є податковим боргом у розумінні приписів п.п.14.1.175 п.14.1 cт.14 Податкового кодексу України.
Зважаючи на наведене, суд доходить висновку, що позивачем доведено та підтверджено відповідними доказами наявність у відповідача станом на час розгляду справи судом податкового боргу, що підлягає стягненню у розмірі 33868,13 грн.
Відповідно до п.59.1 ст.59 Податкового кодексу України, у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Як свідчать матеріали справи, з урахуванням приписів вказаної статті Податкового кодексу України, контролюючим органом була виставлена податкова вимога форми «Ю» від 27.04.2023 №0010421-1305-1532 про сплату відповідачем наявного у нього на той час податкового боргу, яка надіслана засобами поштового зв'язку рекомендованим листом з повідомленням про вручення на податкову адресу відповідача та була повернута до контролюючого органу із відміткою відділення поштового зв'язку про неможливість вручення.
Так само податкове повідомлення-рішення №40422/15-32-04-06 від 23.09.2024 направлялось позивачем за адресою місцезнаходження відповідача, однак також було повернуто до контролюючого органу із відміткою відділення поштового зв'язку про неможливість вручення.
Відповідачем не надано до суду та у матеріалах справи відсутні докази оскарження вказаних податкового повідомлення-рішення чи податкової вимоги в адміністративному та/або судовому порядку.
Згідно з п.59.5 ст.59 Податкового кодексу України у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Оскільки після надіслання відповідачу податкової вимоги форми «Ю» від 27.04.2023 №0010421-1305-1532, податковий борг останнього погашено у повному обсязі не було, нова податкова вимога позивачем не виставлялася.
На момент звернення позивача до суду податковий борг непогашений і не списаний.
Згідно з п.п.20.1.34 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Пунктом 95.1 статті 95 Податкового кодексу України передбачено, що контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
При цьому, відповідно до п.95.2 ст.95 Податкового кодексу України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
За приписами п.95.3 ст.95 Податкового кодексу України стягнення коштів з рахунків/електронних гаманців платника податків у банках, небанківських надавачах платіжних послуг/емітентах електронних грошей, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих у центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Враховуючи те, що сума податкового боргу не сплачена відповідачем на момент розгляду справи, суд вважає позовні вимоги правомірними, обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.
Згідно ч.2 ст.139 КАС України, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Враховуючи те, що позивачем свідки у справі не залучались, експертизи не проводились, судові витрати з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позов Головного управління ДПС в Одеській області задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Одеський Пантеон», код ЄДРПОУ 39778150, а саме з усіх відкритих рахунків в банках, обслуговуючих підприємство суму заборгованості у розмірі 33 868,13 грн., а саме, по орендній платі з юридичних осіб - 33 868 грн. 13 коп. на бюджетний рахунок - UA468999980334129812000015744, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), МФО 899998, код 37607526, отримувач коштів ГУК в Од.обл./Одеська область /18010600.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: Головне управління ДПС в Одеській області, код ЄДРПОУ ВП 44069166, адреса місця проживання: вул.Семінарська, 5, м.Одеса, 65044.
Відповідач: Товариство з обмеженою відповідальністю «Одеський Пантеон», код ЄДРПОУ 39778150, адреса: вул.Фонтанська дорога, 23/1, м.Одеса, 65009.
Суддя Марина ХЛІМОНЕНКОВА