Справа № 420/40785/25
02 березня 2026 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді: Юхтенко Л.Р.,
розглянувши у порядку письмового провадження в приміщенні Одеського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (код ЄРПОУ 21295057, місце знаходження: 73036, м. Херсон, вул. Валентини Крицак, 6) про визнання протиправним рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-
До Одеського окружного адміністративного суду 08 грудня 2025 року надійшла позовна заява ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (код ЄРПОУ 21295057, місце знаходження: 73036, м. Херсон, вул. Валентини Крицак, 6), в якій позивач просить:
визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області від 08.10.2025 року № 965050119902 про відмову у виплаті допомоги на поховання гр. ОСОБА_1
зобов'язати ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ УКРАЇНИ В ХЕРСОНСЬКІЙ ОБЛАСТІ (місцезнаходження: 73036, м. Херсон, вул. В. Крицак, 6 Ідентифікаційний код: 21295057) виплатити ОСОБА_2 (місце проживання: АДРЕСА_1 , паспорт: НОМЕР_2 виданий Каховським РВ УМВС України в Херсонській обл., 05.03.1997 року РНОКПП: НОМЕР_1 ) допомогу на поховання померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 .
Ухвалою від 16 грудня 2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення (виклику) учасників справи у порядку ч. 5 ст. 262 КАС України.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що 11 березня 1968 року між ОСОБА_3 та ОСОБА_4 укладено шлюб, що підтверджується свідоцтвом про шлюб від 11.03.1968 року серії НОМЕР_3 . Прізвище подружжя після реєстрації шлюбу - ОСОБА_5 .
Позивач зазначила, що після досягнення пенсійного віку ОСОБА_3 перебував на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Херсонській області (надалі - Відповідач, ГУ ПФУ в Херсонській області) та отримував пенсію за віком.
Внаслідок повномасштабної військової агресії з боку російської федерації, місце проживання ОСОБА_3 ( АДРЕСА_2 ) опинилось в окупації, в зв'язку з чим Відповідачем припинено виплату йому пенсії з 01.06.2023 року.
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 помер, про що Печерський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) 25.09.2025 року видав свідоцтво про смерть серії НОМЕР_4 (актовий запис № 242).
02 жовтня 2025 року ОСОБА_1 звернулась до ГУ ПФУ в Херсонській області із заявою про виплату допомоги на поховання у зв'язку із смертю ОСОБА_3 , надавши до заяви: паспорт громадянина України, свідоцтво про смерть, витяг з державного реєстру актів цивільного стану громадян та картку фізичної особи- платника податків.
За результатами розгляду вказаної заяви, Відповідачем 08.10.2025 року прийнято рішення № 965050119902 про відмову у виплаті допомоги на поховання гр. ОСОБА_1 .
Рішення обґрунтоване тим, що ОСОБА_3 на момент смерті пенсію не отримував, після припинення її виплати 01.06.2023 року із заявою про поновлення виплати з повідомленням про одержання / неодержання пенсії від органів пенсійного забезпечення російської федерації у встановленому порядку не звертався.
Позивач вважає вказане рішення ГУ ПФУ в Херсонській області від 08.10.2025 року № 965050119902 протиправним та таким, що підлягає скасуванню, оскільки призупинення виплати пенсії жодним чином не позбавляє громадянина України статусу пенсіонера, та Закон № 1058-ІУ не містить жодних застережень, обмежень, заборон про виплату такої допомоги особам, які здійснили поховання пенсіонера, якому з тих чи інших підстав за життя призупинено виплату пенсії.
До суду 25 грудня 2025 року від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог, зазначивши, що положеннями ст. 49 Закону № 1058 передбачено, що в разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд виплата пенсії припиняється. Ч.2 ст. 49 Закону № 1058 передбачено, що поновлення виплати пенсії здійснюється за рішенням територіального органу Пенсійного фонду протягом 10 днів після з'ясування обставин та наявності умов для відновлення її виплати. Виплата пенсії поновлюється в порядку, передбаченому частиною третьою статті 35 та статтею 46 цього Закону.
Окрім іншого, представник відповідача зазначає, що пунктом 14-4 XV "Прикінцеві положення" Закону №1058 визначено, що громадянам України, які проживають на тимчасово окупованих територіях України або під час тимчасової окупації територій виїхали на підконтрольну Україні територію, виплата пенсії проводиться за умови неодержання пенсії від органів пенсійного забезпечення російської федерації, що підтверджується повідомленням про це органу Пенсійного фонду в заяві особи про призначення, поновлення та продовження виплати пенсії.
Так, представник відповідача зазначає, що ОСОБА_1 звернулася до територіального органу Пенсійного фонду України із заявою про виплату допомоги на поховання ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , актовий запис від 25.09.2025 №242.
Під час, опрацювання вищезазначеної заяви встановлено, що померлий ОСОБА_3 перебував на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Херсонській області та отримував пенсію за віком призначену на підставі Закону №1058.
01.06.2023, у зв'язку з неотриманням пенсійних виплат більше ніж 6 місяців на підставі п.4 ч.І ст.49 Закону №1058 нарахування та виплату пенсійних коштів було припинено.
За даними електронної пенсійної справи, ОСОБА_3 , з часу припинення виплати пенсії останній із заявою про поновлення виплати пенсії з повідомленням про одержання / неодержання пенсії від органів пенсійного забезпечення Російської Федерації у встановленому порядку до органів Пенсійного фонду України не звертався
З огляду на зазначене, представник відповідача вважає, що Головним управлінням правомірно прийнято рішення про відмову у виплаті допомоги на поховання Позивачу, оскільки на момент смерті ОСОБА_3 не отримував пенсію в органах Пенсійного Фонду України.
До відзиву на позовну заяву додані копія оскаржуваного рішення.
Вивчивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, докази, якими вони підтверджуються, судом встановлено таке.
Сторони не заперечують, що померлий ОСОБА_3 перебував на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Херсонській області та отримував пенсію за віком призначену на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Також сторони не заперечують, що місце проживання ОСОБА_3 ( АДРЕСА_2 ) опинилось в окупації, в зв'язку з чим Відповідачем припинено виплату йому пенсії з 01.06.2023 року.
ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , актовий запис від 25.09.2025 №242, що підтверджено свідоцтвом про смерть Серія НОМЕР_4 .
Позивачка була дружиною померлого ОСОБА_3 , що підтверджено свідоцтвом про шлюб від 11.03.1968 року серії НОМЕР_3 .
Суд встановив, що 02 жовтня 2025 року ОСОБА_1 звернулась до ГУ ПФУ в Херсонській області із заявою про виплату допомоги на поховання у зв'язку із смертю ОСОБА_3 , надавши до заяви: паспорт громадянина України, свідоцтво про смерть, витяг з державного реєстру актів цивільного стану громадян та картку фізичної особи- платника податків.
Рішенням Головного управління ПФУ в Херсонській області № 965050119902 від 08.10.2025 року про відмову у виплаті допомоги на поховання гр. ОСОБА_1 , відмовлено у виплаті допомоги на поховання, з посиланням на те, що ОСОБА_3 на момент смерті пенсію не отримував, після припинення її виплати 01.06.2023 року із заявою про поновлення виплати з повідомленням про одержання / неодержання пенсії від органів пенсійного забезпечення російської федерації у встановленому порядку не звертався.
Не погодившись з ухваленим рішенням відповідача, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Проаналізувавши положення чинного законодавства, обставини справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги належать задоволенню, з огляду на таке.
Частиною 2 ст.19 Конституції України унормовано, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІV (далі, - Закон № 1058-ІУ) визначено принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Відповідно до частини третьої статті 9 Закону № 1058-ІУ у солідарній системі надаються соціальні послуги за рахунок коштів Пенсійного фонду. До соціальних послуг, передбачених цим Законом, належить допомога на поховання пенсіонера.
Згідно зі статтею 53 Закону № 1058-ІУ у разі смерті пенсіонера особам, які здійснили його поховання, виплачується допомога на поховання пенсіонера в розмірі двомісячної пенсії, яку отримував пенсіонер на момент смерті.
Так, суд встановив, що сторони не заперечують, що померлий ОСОБА_3 перебував на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Херсонській області та отримував пенсію за віком призначену на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Таким чином, суд доходить висновку, що положення статті 53 Закону № 1058-ІУ поширюються на позивача.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі, - Порядок № 22-1).
Звернення за допомогою на поховання регламентовано нормами розділу V Порядку № 22-1.
Відповідно до пункту 5.1 Порядку № 22-1 особа, яка звертається по допомогу на поховання, подає до органу, що призначає пенсію, документ, що посвідчує особу заявника, заяву про виплату допомоги на поховання (додаток 8), свідоцтво про смерть та витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для отримання допомоги на поховання (додаток 14 до Інструкції з ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 24 липня 2008 року № 1269/5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 25 липня 2008 року за № 691/15382) або довідку про смерть пенсіонера. У разі реєстрації смерті за межами України подається свідоцтво про смерть або інший документ, що підтверджує факт смерті, виданий компетентним органом іноземної держави.
Згідно з пунктом 5.2 Порядку № 22-1 заява про виплату допомоги на поховання та необхідні документи працівником структурного підрозділу, який здійснює прийом та обслуговування осіб, приймаються у порядку, передбаченому пунктом 4.2 розділу IV цього Порядку, та засобами програмного забезпечення передаються для опрацювання до структурного підрозділу з питань виплати пенсій органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку померлого пенсіонера.
Інформація про виплату допомоги на поховання додається до електронної пенсійної справи померлого пенсіонера.
Допомога на поховання виплачується в розмірі, визначеному чинним законодавством.
Допомога на поховання не виплачується в разі смерті особи, яка перебувала на повному державному утриманні (крім випадків, коли поховання здійснюється членами сім'ї або іншою особою).
Повертаючись до обставин, суд зазначає, що рішенням Головного управління ПФУ в Херсонській області № 965050119902 від 08.10.2025 року про відмову у виплаті допомоги на поховання гр. ОСОБА_1 , відмовлено у виплаті допомоги на поховання, з посиланням на те, що ОСОБА_3 на момент смерті пенсію не отримував, після припинення її виплати 01.06.2023 року із заявою про поновлення виплати з повідомленням про одержання / неодержання пенсії від органів пенсійного забезпечення російської федерації у встановленому порядку не звертався.
Надаючи оцінку доводам та запереченням сторін, та здійснивши аналіз вище приведених норм права, суд доходить висновку, що відповідно до статті 53 Закону № 1058-ІУ виникнення права на отримання допомоги на поховання пов'язується лише з фактом поховання пенсіонера і право на неї має особа, яка здійснила таке поховання, та жодним чином не пов'язується з фактом чи була припинена виплата пенсії.
Жодних застережень, обмежень, заборон про виплату такої допомоги особам, що здійснили поховання пенсіонера, якому по тим чи іншим підставам призупинено виплату пенсії, чинне законодавство не містить.
Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується відповідачем, померлий ОСОБА_3 був пенсіонером та перебував на обліку у Головному управлінні ПФУ у Херсонській області, позивач звернувся до відповідача із заявою про виплату йому допомоги на поховання, надавши перелік документів згідно з пунктом 5.1 розділу V Порядку №22-1.
За таких обставин, суд доходить висновку, що рішення Головного управління ПФУ в Херсонській області № 965050119902 від 08.10.2025 року є безпідставним, не ґрунтується на приписах закону, а тому позовні вимоги - визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області від 08.10.2025 року № 965050119902 про відмову у виплаті допомоги на поховання гр. ОСОБА_1 , є правомірними та належать задоволенню.
Щодо позовних вимог - зобов'язати відповідача виплатити позивачу допомогу на поховання померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 , суд доходить висновку, що ці позовні вимоги також є обґрунтованими та належать задоволенню, оскільки, як встановлено судом, позивачем разом із заявою про виплату йому допомоги на поховання, надано необхідний перелік документів згідно з пунктом 5.1 розділу V Порядку №22-1.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України рішення суб'єкта владних повноважень має бути, зокрема, обґрунтованим, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), пропорційним, тобто прийнятим з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення.
Згідно з приписів ст. 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Відповідно до ч.1,3 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Враховуючи встановлені судом обставини, норми матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, оцінюючи викладені сторонами доводи, суд дійшов висновку, що дії відповідача не відповідають ознакам, передбаченим у ч. 2 ст. 2 КАС України, зокрема, вони вчинені не у спосіб, передбачені законом та є необґрунтованими, а тому, суд дійшов висновку, що позовні вимоги належать задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Тому на користь позивача належить стягненню з відповідача судовий збір у розмірі, визначному законом.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 6, 12, 72, 77,90, 139, 205,246, 255,295,297 КАС України, суд
Позовну заяву ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (код ЄРПОУ 21295057, місце знаходження: 73036, м. Херсон, вул. Валентини Крицак, 6) про визнання протиправним рішення, зобов'язання вчинити певні дії,- задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області від 08.10.2025 року № 965050119902 про відмову у виплаті допомоги на поховання гр. ОСОБА_1 .
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (код ЄРПОУ 21295057, місце знаходження: 73036, м. Херсон, вул. Валентини Крицак, 6) здійснити на підставі заяви виплату ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) допомоги на поховання померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 .
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (код ЄРПОУ 21295057, місце знаходження: 73036, м. Херсон, вул. Валентини Крицак, 6ті (код ЄДРПОУ 20490012, місце знаходження: 69005, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 158-Б) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 1211,20 грн (одна тисяча двісті одинадцять гривень 20 копійок).
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ст. ст. 295, 297 КАС України, з урахуванням п.п.15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.
Суддя Л.Р. Юхтенко