Рішення від 27.02.2026 по справі 380/25107/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №380/25107/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 лютого 2026 року

Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Ланкевича А.З., розглянувши у письмовому провадженні в м.Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області, Головного сервісного центру МВС в особі Регіонального сервісного центру МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся з позовом, в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо відмови у виготовленні та надісланні до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нової (уточненої) довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з включенням у таку сум індексації грошового забезпечення;

- зобов'язати відповідача виготовити та надіслати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нову (уточнену) довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення ОСОБА_1 за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення (вересень 2009 року - серпень 2011 року), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», до якої включити нараховані та виплачені за указаний період суми індексації грошового забезпечення.

Посилається на те, що проходив службу в міліції та наказом Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області від 29.09.2011 року №322 о/с звільнений з органів внутрішніх справ відповідно до Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України за п.64 «ж» /за власним бажанням/. Зазначив, що 18.10.2011 року відповідачем виготовлено довідку №333 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», однак у таку не було включено інформацію щодо нарахованої та виплаченої індексації грошового забезпечення. У зв'язку із цим, позивач звернувся до відповідача із заявою від 25.11.2025 року, в якій просив підготувати та надати оновлену довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення позивача за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, із включенням до неї, крім інших видів грошового забезпечення, індексації грошового забезпечення. Листом відповідача від 15.12.2025 року відмовлено позивачеві у виготовлені оновленої довідки, мотивуючи відмову тим, що індексація не є складовою грошового забезпечення, а є компенсаційною виплатою, що нараховується і виплачується відповідно до Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078 (далі - Порядок №1078). Вважаючи у зв'язку із цим свої конституційні права та гарантії на належний соціальний захист порушеними та такими, що потребують захисту, позивач звернувся до суду з даним позовом. Просить позов задовольнити повністю.

Від відповідача, Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області, надійшов відзив на позовну заяву, в якому посилається на те, Головне управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області не є належним відповідачем у даній справі та не зможе відновити ймовірне порушене право у разі задоволення позовних вимог. Просить відмовити в задоволенні позову повністю.

Від відповідача, Регіонального сервісного центру МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях, надійшов відзив на позовну заяву, в якому посилається на те, що функції з видачі довідок про розмір грошового забезпечення колишнім особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, військовослужбовцям Національної гвардії України, внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ України, членам їх сімей передані регіональним сервісним центрам Головного сервісного центру МВС лише з 01.05.2024 року. Зазначив, що позивач не звертався до РСЦ ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях чи його структурних підрозділів з питань, порушених у позовній заяві, будь-яких відмов щодо підготовки затребуваних документів позивач не отримував, а тому між РСЦ ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях та позивачем не існує будь-яких правових відносин. Враховуючи викладене, просить відмовити в задоволенні позову повністю.

Ухвалою судді від 29.12.2025 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Ухвалою суду від 26.01.2026 року залучено до участі у справі співвідповідача - Головний сервісний центр МВС в особі Регіонального сервісного центру МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях.

Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

Позивач, майор міліції ОСОБА_1 /М-086995/, проходив службу в міліції та наказом Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області від 29.09.2011 року №322 о/с звільнений з органів внутрішніх справ відповідно до Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України за п.64 «ж» /за власним бажанням/ з 29.09.2011 року.

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області як отримувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

18.10.2011 року Головним управлінням Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області складено та надіслано Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідку №333 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення ОСОБА_1 , що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Згідно із цією довідкою, до додаткових видів грошового забезпечення позивача за період з 01.09.2009 року по 31.08.2011 року увійшли такі його види: надбавка за виконання особливо важливих завдань; надбавка за службу в умовах режимних обмежень; премія.

25.11.2025 року позивач звернувся до Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області із заявою, в якій просив виготовити та надіслати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нову (оновлену) довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з включенням у таку сум індексації грошового забезпечення.

Листом від 15.12.2025 року відповідач відмовив позивачу у виготовлені нової (оновленої) довідки, мотивуючи тим, що індексація не є складовою грошового забезпечення, а є компенсаційною виплатою, що нараховується і виплачується відповідно до Порядку №1078. Також, зазначено, що індексація не є базою для нарахування єдиного соціального внеску, а довідка передбачає включення сум, з яких такий внесок сплачено.

Зміст спірних правовідносин полягає в тому, що позивач не погоджується із діями відповідача щодо не включення до довідки від 18.10.2011 року №333 інформації про суми індексації, яка йому нараховувалися та виплачувалися упродовж останніх 24 календарних місяців служби підряд перед звільненням, а тому звернувся до суду з цим позовом.

Вказані обставини та зміст спірних правовідносин підтверджені наявними у справі доказами.

Вирішуючи спір, суд застосовує наступні норми права.

Згідно з ч.1 ст.46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, у старості та в інших випадках, установлених законом. В Україні на конституційному рівні гарантовано право громадян на соціальний захист, для забезпечення якого необхідне здійснення комплексу державно-правових заходів, одним із яких є законодавче визначення основ соціального захисту, форм і видів пенсійного забезпечення (п.6 ч.1 ст.92 Конституції України).

Відповідно до ст.23-1 Закону України від 20.12.1990 року №565-ХII «Про міліцію», в редакції чинній на дату звільнення зі служби (далі - Закон №565-ХII), пенсійне забезпечення працівників міліції після звільнення їх зі служби в органах внутрішніх справ здійснюється в порядку та на умовах, встановлених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Так, згідно з ч.3 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ), пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п.7 постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» від 17.07.1992 року №393, пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

За правилами ст.18 Закону України від 05.10.2000 року №2017-ІІІ «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» (далі - Закон №2017-ІІІ), законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії, зокрема, щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.

Державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (ч.2 ст.19 Закону №2017-ІІІ).

Згідно з п.1.14 розділу І Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 31.12.2007 року №499 «Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ», індексація грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу МВС здійснюється в порядку та розмірах, установлених законодавством.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України врегульовано Законом України від 03.07.1991 року №1282-XII «Про індексацію грошових доходів населення» (далі - Закон №1282-XII).

Відповідно до ст.1 Закону №1282-XII, індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Статтею 2 вказаного Закону визначено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення) та пенсії.

Отже, індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій, спрямованою на підтримання купівельної спроможності населення України шляхом підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. При цьому проведення індексації у зв'язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов'язковим для всіх юридичних осіб - роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.

Механізм індексації має універсальний характер і питання її врахування до складу грошового забезпечення для призначення пенсії за вислугу років не регулюється положеннями Закону №2262-XII.

У ст.6 Закону №1282-XII встановлено, що у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону, у встановленому законом порядку здійснюється перегляд розмірів: заробітної плати; пенсій; державної соціальної допомоги; стипендій, що виплачуються студентам державних та комунальних вищих навчальних закладів. Перегляд зазначених у частині першій цієї статті гарантій здійснюється у розмірах, що визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін.

Згідно зі ст.4 Закону №1282-XII, індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.

Пунктом 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078, передбачено, що у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.

Верховний Суд у постанові від 03.04.2019 року у справі №638/9697/17 відступив від висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах в частині відсутності підстав для включення до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, отриманої військовослужбовцем індексації грошового забезпечення, викладеного у постановах Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 6 та 13 березня 2019 року у справах №522/11262/16-а та №522/7855/17 відповідно та сформулював наступний правовий висновок:

«… Незважаючи на наявність спеціального законодавства, зокрема Закону №2262-ХІІ та відповідних підзаконних нормативних актів, якими врегульовуються відносини щодо обчислення (призначення, перерахунку) пенсій військовослужбовцям та наявність спеціального законодавства, яким імперативно визначаються види (складові) грошового забезпечення військовослужбовців, натомість які не врегульовують питання віднесення індексації грошового забезпечення до видів грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, при вирішенні цього питання слід субсидіарно застосовувати положення спеціальних законів щодо механізму проведення індексації, її мети та правової природи (суті), зокрема Закону №2017-ІІІ, Закону №1282-ХІІ, та Порядку №1078.

Субсидіарне застосування зазначених норм права дає підстави для правового висновку, що індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, а її правова природа полягає у підтриманні купівельної спроможності рівня заробітної плати (грошового забезпечення) внаслідок її знецінення через подорожчання споживчих товарів і послуг, а тому вона має бути врахована у складі грошового забезпечення військовослужбовців для розрахунку пенсії за вислугу років, що забезпечує дотримання пенсійних прав осіб, звільнених з військової служби, як складової конституційного права на соціальний захист. В іншому випадку, неврахування індексації при обрахунку пенсії за вислугу років призвело б до застосування для визначення розміру пенсії знеціненого грошового забезпечення.».

Аналогічний правовий висновок висловлено Верховним Судом у складі суддів Судової палати для розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у постанові від 03.04.2019 року у справі №638/9697/17, яким відступлено від висновків щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного в постановах Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 06.03.2019 року у справі №522/11262/16-а та від 13.03.2019 року у справі №522/7855/17 в частині відсутності підстав для включення до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, отриманої військовослужбовцем індексації грошового забезпечення.

До аналогічного правового висновку дійшов Верховний Суд в постанові від 26.08.2021 року у справі №240/7853/19 та від 16.02.2026 року у справі №560/5964/24.

Отже, аналіз вищевказаних положень законодавства, а також сформованої правозастосовної практики Верховного Суду, свідчать, що індексація є складовою грошового забезпечення, яка має систематичний характер, виплачується щомісячно та має бути врахована при визначенні розміру пенсії.

За наведеного правового регулювання та встановлених обставин справи, суд приходить висновку, що особи, які отримують пенсію відповідно до Закону №2262-XII, мають право на включення до грошового забезпечення, з якого розраховується пенсія, сум отримуваної ними індексації доходів.

Згідно із ч.2 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

З метою належного способу захисту порушеного права позивача суд вважає за необхідне відповідно до ч.2 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України вийти за межі позовних вимог та застосувати належний спосіб захисту порушеного права позивача шляхом визнання протиправною бездіяльності Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області щодо не включення до довідки від 18.10.2011 року №333 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премію за період з вересня 2009 року по серпень 2011 року, для призначення (перерахунку) пенсії ОСОБА_1 , індексації грошового забезпечення.

Як наслідок, позовна вимога про спонукання до вчинення дій є обґрунтованою та підлягає до задоволення.

Щодо аргументів відповідача, Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області, про відсутність у нього повноважень на видачу спірної довідки, суд зазначає таке.

Пунктом 2 наказу МВС України від 22.04.2024 року №259 уповноважено Головний сервісний центр МВС (в особі регіональних сервісних центрів) на видачу довідок про розмір грошового забезпечення виключно для перерахунку пенсій станом на березень 2019 року та листопад 2019 року (на виконання рішень у справах №160/8324/19, №826/3858/18 та №826/12704/18).

Разом з тим, предметом даного спору є видача довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення за останні 24 календарні місяці служби перед звільненням (вересень 2009 року - серпень 2011 року), що подається для призначення пенсії. Повноваження щодо видачі довідок за цей період та з такою метою на Регіональний сервісний центр МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях зазначеним наказом (чи іншими нормативно-правовими актами) не покладалися.

Відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Головне управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області перебуває у стані припинення, однак не є ліквідованим. Згідно з ч.5 ст.104 Цивільного кодексу України, юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до Єдиного державного реєстру запису про її припинення.

Оскільки Головне управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області на даний час зберігає свою правосуб'єктність, саме воно (в особі Ліквідаційної комісії) є належним відповідачем, зобов'язаним надати відомості про грошове забезпечення, що нараховувалося та виплачувалося ним у період проходження позивачем служби.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. А, згідно ч.1 ст.90 цього ж Кодексу, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню повністю.

Щодо судового збору, то ураховуючи, що суд ухвалює рішення на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, а також зважаючи на документальне підтвердження понесених позивачем витрат у вигляді судового збору на суму 968,96 грн, наявні підстави для їх стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області (саме протиправна бездіяльність зазначеного суб'єкта як правонаступника в частині зобов'язань щодо видачі довідок слугувала підставою для виникнення спору та подальшого понесення позивачем судових витрат).

Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 139, 72-77, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області в особі Ліквідаційної комісії щодо не включення до довідки від 18.10.2011 року №333 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премію за період з вересня 2009 року по серпень 2011 року, для призначення (перерахунку) пенсії ОСОБА_1 , індексації грошового забезпечення.

Зобов'язати Головне управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області в особі Ліквідаційної комісії (місцезнаходження: пл.Ген.Григоренка, 3, м.Львів, 79007; код ЄДРПОУ: 08592247) підготувати та надіслати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нову (оновлену) довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премію за період з вересня 2009 року по серпень 2011 року, для призначення (перерахунку) пенсії ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_1 ), із включенням до такої довідки індексації грошового забезпечення.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області в особі Ліквідаційної комісії (місцезнаходження: пл.Ген.Григоренка, 3, м.Львів, 79007; код ЄДРПОУ: 08592247) на користь ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_1 ) судовий збір, сплачений за подання цього позову, у сумі 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) гривень 96 копійок.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Суддя Ланкевич А.З.