02 березня 2026 року № 640/4220/21
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Колеснікової І.С., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Держгеокадастру у Волинській області до Антимонопольного комітету України, третя особа без самостійних вимог на предмет спору - товариство з обмеженою відповідальністю «Терразем», про визнання протиправним та скасування рішення,
Головне управління Держгеокадастру у Волинській області звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Антимонопольного комітету України, третя особа без самостійних вимог на предмет спору - товариство з обмеженою відповідальністю «Терразем», в якому просить суд визнати протиправним та скасувати рішення Постійно діючої адміністративної колегії Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель від 14.01.2021 №552-р/пк-пз в частині задоволення скарги товариства з обмеженою відповідальністю «Терразем», яким зобов'язано Головне управління Держгеокадастру у Волинській області скасувати рішення про відміну процедури закупівлі - «Проведення державної інвентаризації земель у Волинській області», оголошення про проведення якої оприлюднене на веб-порталі Уповноваженого органу за №UA-2020-10-13-003015-b.
Окружним адміністративним судом міста Києва відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) без повідомлення учасників справи.
На підставі вимог Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» дану справу передано для розгляду до Київського окружного адміністративного суду.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 29.01.2024 вирішено прийняти до провадження адміністративну справу, ухвалено здійснювати її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами.
Свої вимоги позивач мотивує відсутністю правових підстав для прийняття оскаржуваного рішення з огляду на дотримання ним вимог законодавства при здійсненні публічної закупівлі.
Заперечуючи проти заявлених позовних вимог відповідач, у наданому суду відзиві наголошує, що оскаржуване рішення прийняте відповідно до вимог чинного законодавства, посилаючись на обставини, викладені у наданому суду відзиві.
Оцінивши належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у матеріалах справи доказів у їх сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд встановив таке.
Як вбачається з матеріалів справи, ТОВ «Терразем» через електронну систему закупівель до органу оскарження була подана скарга від 29 грудня 2020 № UА-2020-10-13-003015-b.а1 щодо порушення позивачем порядку проведення процедури закупівлі за предметом «Проведення державної інвентаризації земель у Волинській області», оголошення про проведення якої оприлюднене на веб-порталі Уповноваженого органу за № UA-2020-10-13-003015-b (Процедура закупівлі).
Рішенням Постійно діючої адміністративної колегії Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель (далі - Колегія) від 30.12.2020 № 24098-р/пк-пз Скарга була прийнята до розгляду.
Рішення Колегії від 14.01.2021 №552-р/пк-пз задоволено скаргу ТОВ «Терразем» та зобов'язано Головне управління Держгеокадастру у Волинській області скасувати рішення про відміну процедури закупівлі - «Проведення державної інвентаризації земель у Волинській області», оголошення про проведення якої оприлюднене на веб-порталі Уповноваженого органу за №UA-2020-10-13-003015-b.
Не погоджуючись з таким рішенням відповідача, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог виходячи з такого.
Правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об'єднаних територіальних громад встановлює Закон України «Про публічні закупівлі» (далі - Закон).
Відповідно до частини 1 статті 32 Закону Замовник відміняє тендер у разі:
1) відсутності подальшої потреби в закупівлі товарів, робіт чи послуг;
2) неможливості усунення порушень, що виникли через виявлені порушення законодавства у сфері публічних закупівель, з описом таких порушень, які неможливо усунути.
Замовником оприлюднено на веб-порталі Уповноваженого органу протокол засідання тендерного комітету від 22.12.2020 № 16, в якому зазначено, зокрема, наступне: "Доповідач повідомив, що відповідно до п. 6 ст. 33 Закону України "Про публічні закупівлі" Замовник укладає договір про закупівлю з учасником, який визнаний переможцем процедури закупівлі, протягом строку дії його пропозиції, не пізніше ніж через 20 днів з дня прийняття рішення про намір укласти договір про закупівлю відповідно до вимог тендерної документації та тендерної пропозиції переможця процедури закупівлі. У випадку обґрунтованої необхідності строк для укладання договору може бути продовжений до 60 днів.
Станом на дату формування протоколу с необхідність в прийнятті рішення щодо відміни тендеру. Відповідно до наказу Держгеокадастру № 504 від 24.11.2020 "Про ліквідацію та утворення територіальних органів Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру" п.1 визначено: ліквідувати як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру, в тому числі Головне управління Держгеокадастру у Волинській області. В зв'язку із вищенаведеним та враховуючи неможливість наданих послуг у терміни, визначені умовами тендерної документації та умовами договору, а саме: до 21.12.2020 року, виникають обставини, що приведуть до неможливості подальшої реєстрації актів наданих послуг в органах ГУДКСУ у Волинській області та, як результат, неможливості раціонального та ефективного освоєння бюджетних коштів та належного завершення бюджетного року. Відповідно до вимог п.1 ч. 1 ст.32 замовник відміняє тендер у разі: відсутності подальшої потреби в закупівлі товарів, робіт чи послуг".
У наказі Держгеокадастру від 24.11.2020 № 504 «Про ліквідацію та утворення територіальних органів Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру», в якому зазначено, зокрема: «На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 16 листопада 2020 р. № 1118 «Питання функціонування територіальних органів Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру», відповідно до вимог Цивільного кодексу України, Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань», постанови Кабінету Міністрів України від 20 жовтня 2011 р. № 1074 "Про затвердження Порядку здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади",
1. Ліквідувати як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру (далі - Держгеокадастр) згідно з додатком 1.
2. Встановити строк заявлення кредиторами вимог до територіальних органів Держгеокадастру, що ліквідовуються, - два місяці з дня оприлюднення повідомлення про рішення щодо припинення юридичної особи у порядку, визначеному чинним законодавством.
3. Затвердити голів і заступників голів комісій з ліквідації територіальних органів Держгеокадастру згідно з додатком 2.
4. Утворити територіальні органи Держгеокадастру як структурні підрозділи апарату Держгеокадастру згідно з додатком 3.
5. Вважати територіальні органи, зазначені у додатку 3, такими, що утворені після затвердження положення про них, структури та штатного розпису, а також заповнення 30 відсотків вакансій.
6. Головним управлінням Держгеокадастру в областях і м. Києві продовжувати здійснення своїх повноважень та функцій до утворення відповідних територіальних органів як структурних підрозділів апарату Держгеокадастру відповідно до пункту 5 цього наказу".
Відповідно до інформації, оприлюдненої в Єдиному державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, дані про перебування юридичної особи в процесі припинення - в стані припинення, 01.12.2020, 1001981100019008922, Внесення рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи в результаті її ліквідації.
Відповідно до частини 1 статті 4 Закону планування закупівель здійснюється на підставі наявної погреби у закупівлі товарів, робіт і послуг. Заплановані закупівлі включаються до річного плану закупівель (далі - річний план).
Річний план та зміни до нього безоплатно оприлюднюються замовником в електронній системі закупівель протягом п'яти робочих днів з дня затвердження річного плану та змін до нього.
Закупівля здійснюється відповідно до річного плану.
Відповідно до річного плану на 2020 рік, опублікованого позивачем на веб-порталі Уповноваженого органу, ним було заплановано закупівлю «Проведення державної інвентаризації земель у Волинській області» із очікуваною вартістю 3 255 000 гривні, орієнтовно на жовтень 2020 року.
Відповідно до річного плану, позивачем було розміщено на веб-порталі Уповноваженого органу оголошення про проведення процедури закупівлі від 13.10.2020 за № UА-2020-10-13-003015-b, у якому міститься інформація про закупівлю «Проведення державної інвентаризації земель у Волинській області» із очікуваною вартістю 3 255 000,00 гривні.
Враховуючи наведене, на думку суду, позивач не довів та документально не підтвердив правомірність відміни Процедури закупівлі з наведеної вище підстави. Отже, замовник неправомірно відмінив тендер з підстав, наведених у протоколі засідання тендерного комітету від 22.12.2020 № 16.
Неправомірно відмінивши тендер, позивач порушив вимоги статні 32 Закону.
Відповідно до частини 18 статті 18 Закону за результатами розгляду скарги орган оскарження має право прийняти рішення:
1) про встановлення або відсутність порушень процедури закупівлі (у тому числі порушення порядку оприлюднення або оприлюднення інформації про процедури закупівлі, передбаченої цим Законом);
2) про заходи, що повинні вживатися для їх усунення, зокрема зобов'язати замовника повністю або частково скасувати свої рішення, падати необхідні документи, роз'яснення, усунути будь-які дискримінаційні умови (у тому числі ті, що зазначені в технічній специфікації, яка є складовою частиною тендерної документації), привести 6 тендерну документацію у відповідність із вимогами законодавства або за неможливості виправити допущені порушення відмінити процедуру закупівлі.
Орган оскарження розглядає скаргу та приймає рішення на її підставі в межах одержаної за скаргою інформації та інформації, розміщеної в електронній системі закупівель, виходячи з положень частини 16 статті 18 Закону.
На підставі наведеного, керуючись положеннями Закону, на думку суду, Колегія прийняла правомірне рішення від 14.01.2021 № 552-р/пк-пз, яким було зобов'язано Головне управління Держгеокадастру у Волинській області скасувати рішення про відміну процедури закупівлі - «Проведення державної інвентаризації земель у Волинській області", оголошення про проведення якої оприлюднене на веб-порталі Уповноваженого органу за № UA-2020-10-13-003015-b.
Відповідно, суд не вбачає правових підстав для задоволення позовних вимог про скасування такого рішення.
Відповідно до статті 244 КАС України під час ухвалення рішення суд вирішує, зокрема:
1) чи мали місце обставини (факти), якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються;
2) чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження.
Відповідно до положень частин 1 та 2 статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Згідно положень статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
За наслідком здійснення аналізу оскаржуваного рішення на відповідність наведеним вище критеріям, суд, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень наведеного законодавства України, матеріалів справи, приходить до висновку про те, що заявлені позовні вимоги не підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 5-11, 19, 72-77, 90, 241-246, 250, 263 КАС України суд, -
У задоволенні адміністративного позову Головного управління Держгеокадастру у Волинській області до Антимонопольного комітету України, третя особа без самостійних вимог на предмет спору - товариство з обмеженою відповідальністю «Терразем», про визнання протиправним та скасування рішення - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Колеснікова І.С.