02 березня 2026 рокуСправа №160/34836/25
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Коренева А.О.
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю з іноземними інвестиціями "НЗ-ІНВЕСТ" до Південно-Східного Міжрегіонального управління Державної служби з питань праці про визнання протиправною та скасування постанови,
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю з іноземними інвестиціями "НЗ-ІНВЕСТ" до Південно-Східного Міжрегіонального управління Державної служби з питань праці, у якому позивач просить:
Визнати неправомірною і незаконною та скасувати Постанову про накладення штрафу за порушення законодавства про працю та зайнятість населення № ПС/ДН/30723/025390/НП/СП-ФС від 15.10.2025р.
На обґрунтування позовних вимог зазначено, що оскаржувана постанова про накладення штрафу за порушення законодавства про працю та зайнятість населення № ПС/ДН/30723/025390/НП/СП-ФС від 15.10.2025р. є протиправною, оскільки відповідачем було надано вкрай малий термін для надання документів, що призвело до безпідставного притягнення позивача до відповідальності.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09 грудня 2025 року відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні, яка доставлена до електронного кабінету відповідача.
Цією ж ухвалою відповідачу було надано строк для подання письмового відзиву на позовну заяву - протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.
Відповідачем у встановлений судом строк, письмових заперечень проти позову, пояснень чи доказів щодо заявлених позовних вимог, на підтвердження або спростування обставин, зазначених у позові, не надано, як і заяви про визнання позову.
Згідно із ч. 6 ст. 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини.
Судом установлено, що відповідно до вимог абз. 5 ч. 1 ст. 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 13.03.2022 №303 «Про припинення заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду в умовах воєнного стану», наказу Міністерства економіки України від 16.06.2023 №5782 «Про здійснення позапланових заходів державного нагляду (контролю) протягом періоду воєнного стану», Держпраця погодила проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) у Товаристві з обмеженою відповідальністю з іноземними інвестиціями "НЗ-ІНВЕСТ" за зверненням ОСОБА_1 від 04.09.2025 № Г-1538/ПС-25 (а.с. 10).
На підставі наказу № 697/ПС-3К від 15.09.2025 року та направлення на проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) 15.09.2025 № ПС/3.1/17871-25 заступником начальника відділу з питань праці центрального регіону управління інспекційної діяльності у Дніпропетровській області Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці Клімчуком Олександром Вікторовичем у період з 16.09.2025 по 17.09.2025 проведенні дії щодо позапланового заходу зі здійснення державного нагляду (контролю) Товаристві з обмеженою відповідальністю з іноземними інвестиціями "НЗ-ІНВЕСТ" за адресою Дніпропетровська обл., Дніпровський район, смт Слобожанське, вул. Єдності, буд. 5.
16 вересня 2025 року о 12 год. 07 хв. представнику Товариства була вручена вимога про надання документів № ПС/ДН/30723/025390 у строк до 09.00 год. «17 листопада 2024 року» для проведення заходу державного контролю, а саме:
1.Завірені копії паспортних даних директора, відповідальної особи за кадрове діловодство та головного бухгалтера (дата і місце народження, громадянство, адреса реєстрації місця проживання, серія і номер паспорта, код РНОКПП).
2. Завірені копії наказів/розпоряджень про призначення керівника, відповідальної особи за кадрове діловодство та головного бyxгaлтера.
3. Завірену копію статуту підприємства.
4. Завірену копію колективного договору, положення про оплату праці.
5. Завірені копії штатних розписів за період з вересня 2023 року по вересень 2025 року
6. Завірені копії посадових/робочих інструкцій
7. Завірені копії Правил внутрішнього трудового розпорядку та умов встановлення режиму роботи, тривалість робочого часу і відпочинку з ознайомленням працівників за період з вересня 2023 року по вересень 2025 року
8. Завірені копії кадрового обліку робочого часу - табелі, графіки та підсумований облік робочого часу за період з вересня 2023 року по вересень 2025 року
9. Завірені копії трудових договорів, заяв на прийом на роботу, наказів про прийом працівників на роботу, повідомлення територіального органу ДПС про прийняття працівників на роботу та квитанції № 2 до повідомлень територіального органу ДПС про прийняття працівників на роботу за період з вересня 2023 року по вересень 2025 року
10 Завірені копії документів бухгалтерського обліку витрат на оплату праці за період з вересня 2023 року по вересень 2025 року: відомості нарахування заробітної плати, платіжні доручення (інструкції), відомості на виплату заробітної плати тощо.
11 Копії наказів/розпоряджень про встановлення підвищення заробітної прали, доплат, премій та інших стимулюючих виплат за період з вересня 2023 року по вересень 2025 року.
12. Бухгалтерські довідки розрахунку компенсації днів невикористаних відпусток при звільненні працівників за період з вересня 2023 року по вересень 2025 року.
13. Завірені копії об'єднаної звітності ПДФО та ЄСВ підприємства (з додатками) за період з вересня 2023 року по вересень 2025 року.
14. Завірені копії наказів/розпоряджень про звільнення працівників, заяв працівників про звільнення за період з вересня 2023 року по вересень 2025 року.
15. Забезпечити надання інформації, необхідної для проведення заходу державного нагляду (контролю).
16. Забезпечити надання доступу до виробничих, службових, адміністративних приміщень
17. Забезпечити надання уповноваженим представником /керівником та працівниками усних та/або письмових пояснень з питань, що стосуються предмету перевірки, у тому числі і з питань наведених у зверненні громадянки ОСОБА_1 (а.с.11-12).
17.09.2025 інспектор праці прибув за адресою місцезнаходження ТОВ з «НЗ-ІНВЕСТ» для отримання колій документів необхідних для проведення заходу, державного контролю.
Інспектору праці о 15 години 17.09.2025 були надані наступні копії
документів: Копія паспортних даних директора ОСОБА_2 з витягом про реєстрацію місцяпроживання; -2 арк.; Копія паспортних даних особи, відповідальної за кадрове діловодство (вона ж головним бухгалтером) ОСОБА_3 з витягом про реєстрацію місця проживання 2 арк; Копія наказу про призначення директора від 05.02.2022р. № 7-К - 1 арк.; Копія наказу про призначення відповідального за ведення кадрового діловодства від 10.10.2006р. № 9-1/1 на 1 арк.; Копія Статуту ТОВ П «НЗ-інвест», затвердженого Протоколом загальних зборів учасників № 319 віл 01.05.2025р.-8 аркі, Копія Колективного договору 3 додатками -12 арк; Копії штатних розкладів з доповненнями та наказами про їх затвердження за період з 12.09.2023р. по 17.09.2025р.- 11 арк.; Копія посадової інструкції директора - 2 арк,; Копія посадової інструкції головного бухгалтера - 2 арк, Копія наказу про прийняття на роботу ОСОБА_1 від 11.09.2023р; копія заяви про прийняття на роботу ОСОБА_1 , колія наказу про припинення трудового договору щодо ОСОБА_1 від 14.08.2025р, копія заяви про звільнення ОСОБА_1 від 31.07.2025р. копія розрахунку при звільненні працівника ОСОБА_1 № 1-00000008 від 14.08.2025р., розрахунковий листок за серпень 2025 щодо ОСОБА_1 . А арк; Копія трудової книжки ОСОБА_1 - 17 арк.; Копія повідомлення ДПС про прийняття ОСОБА_1 на роботу від 11.09.2023р. з квитанцією ДПС про прийняття; Копія відомості нарахування коштів № 22508144093 від 14.08.2025р. щодо виплати коштів ОСОБА_1 -1 арк, Копія розрахункової відомості організації за серпень 2025р.- 1 арк.; Копії податкових розрахунків сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків-фізичних осіб за період 4 квартал 2023року - липень 2025 року з квитанціями про прийняття.
17 вересня 2025 року Південно-Східним міжрегіонального управління Державної служби з питань праці складено акт про неможливість проведення заходу державного контролю № ПС/ДН/30723/025390/НП, оскільки, ТОВ з ІІ «НЗ-ІНВЕСТ» незабезпечено надання вичерпного обсягу документів необхідних для проведення позапланового заходу державного контролю у ТОВ з ІІ «НЗ-ІНВЕСТ», що унеможливлює здійснення перевірки з предмету позапланового заходу державного контролю.
Позивачем подані заперечення на акт про неможливість проведення заходу державного контролю № ПС/ДН/30723/025390/НП, посилаючись на невідповідність висновків акту.
Постановою Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці про накладення штрафу за порушення законодавства про працю та зайнятість населення від 15.10.2025 № ПС/ДН/30723/025390/НП/СП-ФС накладено на позивача штраф у розмірі 128000,00 грн. на підставі абз. 8 ч. 2 ст. 265 КЗпП України.
Не погоджуючись із вказаною постановою, вважаючи її протиправною, позивач звернувся з позовом до суду.
Вирішуючи дану адміністративну справу по суті, суд виходить з наступного.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 259 Кодексу Законів про працю України закріплено, що державний нагляд та контроль за додержанням законодавства про працю юридичними особами незалежно від форми власності, виду діяльності, господарювання, фізичними особами - підприємцями, які використовують найману працю, здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, та його територіальні органи у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 1 Положення Про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 року № 96, (далі - Положення № 96) встановлено, що Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Першого віце-прем'єр-міністра України - Міністра економіки, і який реалізує державну політику зокрема з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю.
Пункт 7 Положення № 96 передбачає, що Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Згідно з ч. 1 ст. 16 Закону України від 15 березня 2022 року № 2136-ІХ «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» (далі - Закон України № 2136), у період дії воєнного стану центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, та його територіальні органи можуть здійснювати за заявою працівника або профспілки позапланові заходи державного нагляду (контролю) за додержанням законодавства про працю юридичними особами незалежно від форми власності, виду діяльності, господарювання та фізичними особами, які використовують найману працю, в частині додержання вимог цього Закону, а також з питань виявлення неоформлених трудових відносин та законності припинення трудових договорів.
Відповідно до ч. 3 ст. 16 Закону України № 2136, позапланові заходи державного нагляду (контролю) у період дії воєнного стану здійснюються, зокрема, за наявності підстав, визначених, у тому числі, абзацом п'ятим частини першої статті 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарськоїдіяльності».
Пункт 2 постанови Кабінету Міністрів України від 13 березня 2022 року № 303 «Про припинення заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду в умовах воєнного стану» передбачає, що за наявності загрози, що має негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров'я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави, а також для виконання міжнародних зобов'язань України протягом періоду воєнного стану дозволити здійснення позапланових заходів державного нагляду (контролю) на підставі рішень центральних органів виконавчої влади, що забезпечують формування державної політики у відповідних сферах.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон № 877, дія якого відповідно до частини першої статті 2 цього Закону поширюється на відносини, пов'язані зі здійсненням державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
За змістом визначень, наведених у статті 1 Закону № 877:
державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища;
заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом;
створення перешкод органам державного нагляду (контролю) чи їх посадовим особам при здійсненні заходів державного нагляду (контролю) - невиконання законних вимог посадових осіб органу державного нагляду (контролю) або недопущення посадових осіб цього органу до здійснення заходів державного нагляду (контролю), підстави яких визначені законом.
Згідно з частинами першою, третьою статті 4 Закону № 877, державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.
Державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.
Відповідно до абзаців першого, п'ятого, шостого, дванадцятого частини першої статті 6 Закону № 877, підставою для здійснення позапланових заходів є звернення фізичної особи (фізичних осіб) про порушення, що спричинило шкоду її (їхнім) правам, законним інтересам, життю чи здоров'ю, навколишньому природному середовищу чи безпеці держави, з додаванням документів чи їх копій, що підтверджують такі порушення (за наявності). Позаплановий захід у такому разі здійснюється територіальним органом державного нагляду (контролю) за наявністю погодження центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу.
У такому разі перед початком здійснення позапланового заходу державного нагляду (контролю) посадові особи територіального органу державного нагляду (контролю) зобов'язані пред'явити керівнику чи уповноваженій особі суб'єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу, фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі, крім документів, передбачених цим Законом, додатково копію погодження центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу на проведення такої перевірки. Суб'єкти господарювання мають право не допускати посадових осіб територіального органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю), якщо вони не пред'явили документи, передбачені цим абзацом.
Під час проведення позапланового заходу з'ясовуються лише ті питання, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення цього заходу, з обов'язковим зазначенням цих питань у посвідченні (направленні) на проведення заходу державного нагляду (контролю).
За змістом положень частин першої - шостої статті 7 Закону № 877, для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ (рішення, розпорядження), який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.
На підставі наказу (рішення, розпорядження) оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю), яке підписується керівником органу державного нагляду (контролю) (головою державного колегіального органу) або його заступником (членом державного колегіального органу) із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові і засвідчується печаткою.
У посвідченні (направленні) на проведення заходу зазначаються: найменування органу державного нагляду (контролю), що здійснює захід; найменування суб'єкта господарювання та/або його відокремленого підрозділу або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснюється захід; місцезнаходження суб'єкта господарювання та/або його відокремленого підрозділу, щодо діяльності яких здійснюється захід; номер і дата наказу (рішення, розпорядження), на виконання якого здійснюється захід; перелік посадових осіб, які беруть участь у здійсненні заходу, із зазначенням їх посади, прізвища, ім'я та по батькові; дата початку та дата закінчення заходу; тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд, інспектування тощо); підстави для здійснення заходу; предмет здійснення заходу; інформація про здійснення попереднього заходу (тип заходу і строк його здійснення).
Посвідчення (направлення) є чинним лише протягом зазначеного в ньому строку здійснення заходу.
Перед початком здійснення заходу посадові особи органу державного нагляду (контролю) зобов'язані пред'явити керівнику суб'єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу або уповноваженій ним особі (фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі) посвідчення (направлення) та службове посвідчення, що засвідчує посадову особу органу державного нагляду (контролю), і надати суб'єкту господарювання копію посвідчення (направлення).
Посадова особа органу державного нагляду (контролю) без посвідчення (направлення) на здійснення заходу та службового посвідчення не має права здійснювати державний нагляд (контроль) суб'єкта господарювання.
Суб'єкт господарювання має право не допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходу, якщо вони не пред'явили документів, передбачених цією статтею.
За результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт, який повинен містити такі відомості: дату складення акта; тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо); предмет державного нагляду (контролю); найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім'я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід; найменування юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід.
Посадова особа органу державного нагляду (контролю) зазначає в акті стан виконання вимог законодавства суб'єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства.
У разі створення суб'єктом господарювання перешкод органу державного нагляду (контролю) чи його посадовим особам при здійсненні заходів державного нагляду (контролю) в акті обов'язково зазначається опис дій чи бездіяльності, що призвели до створення таких перешкод, з посиланням на відповідні норми закону.
В останній день перевірки два примірники акта підписуються посадовими особами органу державного нагляду (контролю), які здійснювали захід, та суб'єктом господарювання або уповноваженою ним особою, якщо інше не передбачено законом.
Якщо суб'єкт господарювання не погоджується з актом, він підписує акт із зауваженнями.
Зауваження суб'єкта господарювання щодо здійснення державного нагляду (контролю) є невід'ємною частиною акта органу державного нагляду (контролю).
У разі відмови суб'єкта господарювання підписати акт посадова особа органу державного нагляду (контролю) вносить до такого акта відповідний запис.
Один примірник акта вручається керівнику чи уповноваженій особі суб'єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу, фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі в останній день заходу державного нагляду (контролю), а другий зберігається в органі державного нагляду (контролю).
Частинами першою, другою статті 8 Закону № 877 передбачено, що орган державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, під час здійснення державного нагляду (контролю) має право:
вимагати від суб'єкта господарювання усунення виявлених порушень вимог законодавства;
вимагати припинення дій, які перешкоджають здійсненню державного нагляду (контролю);
відбирати зразки продукції, призначати експертизу, одержувати пояснення, довідки, документи, матеріали, відомості з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), у випадках та порядку, визначених законом;
надавати (надсилати) суб'єктам господарювання обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень і недоліків;
застосовувати санкції до суб'єктів господарювання, їх посадових осіб та вживати інших заходів у межах та порядку, визначених законом.
Органи державного нагляду (контролю) та їх посадові особи під час здійснення заходів державного нагляду (контролю) зобов'язані, зокрема:
повно, об'єктивно та неупереджено здійснювати державний нагляд (контроль) у межах повноважень, передбачених законом;
дотримуватися ділової етики у взаємовідносинах із суб'єктами господарювання, утримуватися від необґрунтованих висновків щодо відповідності поведінки суб'єктів господарювання вимогам законодавства, неправомірного та необґрунтованого застосування санкцій до суб'єктів господарювання;
не втручатися і не перешкоджати здійсненню господарської діяльності під час здійснення заходів державного нагляду (контролю), якщо це не загрожує життю та здоров'ю людей, не спричиняє небезпеки виникнення техногенних ситуацій і пожеж;
ознайомити керівника суб'єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу або уповноважену ним особу (фізичну особу - підприємця або уповноважену ним особу) з результатами державного нагляду (контролю) в строки, передбачені законом;
не допускати здійснення заходів державного нагляду (контролю) та інших заходів, що не відповідають або не встановлені цим Законом;
дотримуватися встановлених законом принципів, вимог та порядку здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності;
не перешкоджати праву суб'єктів господарювання на будь-який законний захист, у тому числі третіми особами.
Відповідно до приписів статті 10 Закону № 877, суб'єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) має право, зокрема:
бути поінформованим про свої права та обов'язки;
вимагати від посадових осіб органу державного нагляду (контролю) додержання вимог законодавства;
перевіряти наявність у посадових осіб органу державного нагляду (контролю) службового посвідчення та посвідчення (направлення) і одержувати копію посвідчення (направлення) на проведення планового або позапланового заходу;
не допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення державного нагляду (контролю), якщо:
державний нагляд (контроль) здійснюється з порушенням передбачених законом вимог щодо періодичності проведення таких заходів;
посадова особа органу державного нагляду (контролю) не надала копії документів, передбачених цим Законом, або якщо надані документи не відповідають вимогам цього Закону;
орган державного нагляду (контролю) здійснює повторний позаплановий захід державного нагляду (контролю) за тим самим фактом (фактами), що був (були) підставою для проведеного позапланового заходу державного нагляду (контролю);
у передбачених законом випадках посадові особи не надали копію погодження центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу на здійснення позапланового заходу державного нагляду (контролю)
бути присутнім під час здійснення заходів державного нагляду (контролю), залучати під час здійснення таких заходів третіх осіб;
вимагати нерозголошення інформації, що становить комерційну таємницю або є конфіденційною інформацією суб'єкта господарювання;
одержувати та ознайомлюватися з актами державного нагляду (контролю);
надавати органу державного нагляду (контролю) в письмовій формі свої пояснення, зауваження або заперечення до акта;
оскаржувати в установленому законом порядку неправомірні дії органів державного нагляду (контролю) та їх посадових осіб;
вимагати припинення здійснення заходу державного нагляду (контролю) у разі:
перевищення посадовою особою органу державного нагляду (контролю) визначеного цим Законом максимального строку здійснення такого заходу;
використання посадовими особами органу державного нагляду (контролю) неуніфікованих форм актів;
з'ясування посадовими особами під час здійснення позапланового заходу державного нагляду (контролю) питань, інших ніж ті, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення такого заходу.
Згідно з положеннями статті 11 Закону № 877, суб'єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) зобов'язаний:
допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю) за умови дотримання ними порядку здійснення державного нагляду (контролю), передбаченого цим Законом;
не створювати перешкоди органам державного нагляду (контролю) чи їх посадовим особам при здійсненні ними заходів державного нагляду (контролю), за умови що зазначені заходи здійснюються такими особами відповідно до вимог закону;
виконувати вимоги органу державного нагляду (контролю) щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства;
надавати документи, зразки продукції, пояснення в обсязі, який він вважає необхідним, довідки, відомості, матеріали з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), відповідно до закону;
одержувати примірник акта та/або припису органу державного нагляду (контролю) за результатами здійсненого планового чи позапланового заходу.
Частиною першою статті 12 Закону № 877 унормовано, що невиконання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виявлених під час здійснення заходу державного нагляду (контролю), тягне за собою застосування до суб'єкта господарювання штрафних санкцій у порядку, встановленому законом.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що Держпраці та утворені в установленому порядку її територіальні органи наділені повноваженнями притягати до відповідальності суб'єктів правопорушень у спосіб накладення штрафів у розмірі та з підстав, визначених у частині другій статті 265 КЗпП України, зокрема у зв'язку з недопущенням до проведення перевірки з питань додержання законодавства про працю або створення перешкод у її проведенні.
Суд встановив, що спірною постановою на позивача накладено штраф за порушення, передбачене абзацом 8 частини 2 статті 265 КЗпП України, а саме, недопущення до проведення перевірки з питань додержання законодавства про працю, створення перешкод у її проведенні - у трикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення;
Суд відзначає, що за змістом положень статті 1 Закону № 877, створення перешкод органам державного нагляду (контролю) чи їх посадовим особам під час здійснення заходів державного нагляду (контролю) полягає у невиконанні законних вимог посадових осіб органу державного нагляду (контролю) або недопущенні посадових осіб цього органу до здійснення заходів державного нагляду (контролю), підстави яких визначені законом.
Приписами статті 8 Закону № 877 надано право органу державного нагляду (контролю) одержувати від суб'єкта господарювання довідки, документи, матеріали, відомості з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), якому кореспондує обов'язок такого суб'єкта господарювання, передбачений статтею 11 цього ж Закону, надавати такі довідки, документи, матеріали та відомості.
Отже, вимога органу державного нагляду (контролю), звернена до суб'єкта господарювання, надати довідки, документи, матеріали, відомості з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), є законною вимогою, тому її невиконання відповідним суб'єктом господарювання є, у розумінні положень статті 1 Закону № 877, створенням перешкод контролюючому органу під час здійснення ним заходів державного нагляду (контролю) та призводить до відповідальності, яка передбачена абзацом сьомим частини другої статті 265 КЗпП України.
З аналізу викладених норм, вбачається, що створення перешкод суб'єктом господарювання органам державного нагляду (контролю) чи їх посадовим особам при здійсненні ними заходів державного нагляду (контролю), які, зокрема можуть полягати у ненаданні документів для проведення інспекційного відвідування, має наслідком накладення штрафу.
Варто зауважити, що за змістом статті 11 Закону № 877 та ст. 265 КЗпП України відповідальність суб'єкта господарювання настає у випадку створення перешкод у проведенні перевірки з питань додержання законодавства про працю, у вигляді ненадання документів зокрема.
Як встановлено судом, на позивача було накладено штраф на підставі акта про неможливість проведення заходу державного контролю, у зв'язку з ненаданням копій документів, ведення яких передбачено законодавством про працю.
Водночас, як вбачається з матеріалів справи, та не спростовано відповідачем, представник Товариства, не відмовлявся надавати документи, а лише попросив час для їх збору та передачі у зв'язку зі значним обсягом.
Також, як вбачається з матеріалів справи, та підтверджено відповідачем у акті від 17 вересня 2025 року, що позивачем були наданні документи до перевірки, зокрема, що стосувалися громадянки ОСОБА_1 .
Відповідачем доказів, зокрема, відеозапис, який здійснювався під час перевірки у ТОВ з ІІ «НЗ-ІНВЕСТ» суду не надано, тому висновки у акті перевірки про створення перешкод у здійсненні перевірки, а саме не допуск до виробничих приміщень та не забезпечення надання усних та/або письмових пояснень працівників, не підтверджено належними доказами.
Таким чином, на переконання суду, дії представника Товариства, які полягали у проханні надати розумний строк для збору значного обсягу документів, не можуть бути кваліфіковані як «недопущення» або «створення перешкод» у розумінні статті 265 КЗпП України, особливо з огляду на його подальші дії щодо надання документів.
Отже, суд не вбачає ознак створення перешкод Південно-Східному міжрегіональному управлінню Державної служби з питань праці для проведення інспекційного відвідування у вигляді ненадання документів.
Тож, суд враховує, що за встановлених обставин у даній справі поведінка позивача не свідчить про його ухилення від надання витребуваних документів або вчинення інших недобросовісних дій, які б могли стати підставою для притягнення до відповідальності, передбаченої абзацом 8 частини другої статті 265 КЗпП України.
На підставі вищевикладеного, суд дійшов висновку, що постанова Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці від 15.10.2025 № ПС/ДН/30723/025390/НП/СП-ФС є протиправною та такою, що підлягає скасуванню через відсутність належної підстави для накладення штрафу та неправомірну кваліфікацію дій позивача щодо створення перешкод у здійсненні позапланвого заходу.
Суд враховує позицію ЄСПЛ (в аспекті оцінки аргументів учасників справи), сформовану в пункті 58 рішення у справі "Серявін та інші проти України" (№ 4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча, пункт перший статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.
Частиною 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Аналізуючи вищевикладене та надані докази у їх сукупності, суд дійшов висновку про обґрунтованість заявлених позовних вимог та, відповідно, про наявність правових підстав для їх задоволенні.
За приписами ч. 1ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст. ст. 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю з іноземними інвестиціями "НЗ-ІНВЕСТ" до Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці про визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу - задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову про накладення штрафу за порушення законодавства про працю та зайнятість населення № ПС/ДН/30723/025390/НП/СП-ФС від 15.10.2025 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці (ЄДРПОУ - 44729283) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю з іноземними інвестиціями "НЗ-ІНВЕСТ" (ЄДРПОУ-34560674) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 2422,40 грн.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя А.О. Коренев