8-й під'їзд, Держпром, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
"02" березня 2026 р.м. ХарківСправа № 922/4350/25
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Юрченко В.С.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу
за позовом Національної служби здоров'я України (Україна, 04073, місто Київ, проспект Степана Бандери, будинок 19, код ЄДРПОУ 42032422)
до Фізичної особи - підприємця Лохвицької Віри Павлівни ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
про стягнення коштів у розмірі 2888,59 грн,-
без виклику учасників справи
Позивач, Національна служба здоров'я України, звернувся до Господарського суду Харківської області через систему «Електронний Суд» з позовною заявою (вх. № 4350/25 від 05.12.2025) до відповідача - фізичної особи-підприємця Лохвицької Віри Павлівни про стягнення грошових коштів у розмірі 2888,59 грн.
Судові витрати позивач просить стягнути відповідача на користь позивача.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що в ході автоматичного моніторингу, перевірка яких не потребує проведення фактичного моніторингу, було виявлено факт надміру сплачених коштів за договором про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій № 4320-E124-P000 від 11.02.2024 за пакетом «Мобільна паліативна медична допомога дорослим і дітям» (надалі - Договір), що не пов"язано безпосередньо з порушенням його умов та зважаючи на неможливість подання уточненого звіту про медичні послуги та здійснення перерахунку оплати за звітом про медичні послуги минулого періоду, відповідач відповідно до умов Договору повинен був здійснити повернення надміру сплачених коштів у сумі 2888,59 грн на вимогу позивача, проте кошти не були повернуті.
Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями справа № 922/4350/25 була передана на розгляд судді Жельне С.Ч.
08.12.2025, ухвалою Господарського суду Харківської області позовну заяву Національної служби здоров'я України залишено без руху. Позивачу постановлено протягом п'яти днів з дня вручення ухвали суду усунути недоліки позовної заяви шляхом надання до суду доказів направлення відповідачу копії позовної заяви з додатками за належною адресою.
11.12.2025 позивачем до суду подано заяву про усунення недоліків (вх. № 28952).
Розпорядженням Керівника апарату Господарського суду Харківської області за № 322/2025 від 23.12.2025 щодо призначення повторного автоматизованого розподілу справи, у зв'язку з призначенням судді Жельне С.Ч. на посаду судді Східного апеляційного господарського суду згідно Указу Презедента України № 932/2025 від 13.12.2025, відповідно до пункту 2.3.44 Положення про автоматизовану систему документообігу суду, призначено та здійснено повторний автоматизований розподіл справи № 922/4350/25.
Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 23.12.2025, справу № 922/4350/25 передано на розгляд судді Юрченко В.С.
25.12.2025 ухвалою Господарського суду Харківської області прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі№ 922/4350/25. Постановлено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Роз'яснено учасникам справи, що відповідно до частини 7 статті 252 Господарського процесуального кодексу України клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач може подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п'яти днів з дня отримання відзиву.
Клопотання, в порядку частини 7 статті 252 Господарського процесуального кодексу України, від учасників даної справи не надходило.
Відповідач правом на формування заперечень з приводу доводів викладених у позовній заяві також не скористався, про рух справи (зокрема, про відкриття провадження у справі) повідомлявся у відповідності до норм чинного процесуального законодавства. Оскільки відповідач не зареєстрований в системі «Електронний Суд», з метою повідомлення останнього про розгляд справи судом та про його право подати відзив на позовну заяву, на виконання приписів Господарського процесуального кодексу України, ухвала про відкриття провадження у справі направлялась судом рекомендованим листом з повідомленнями про вручення (трек номер R067071698731) на адресу місцезнаходження відповідача, зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Як свідчить зворотнє рекомендоване повідомленння в матеріалах справи, відповідачем 02.01.2026 отримано ухвалу суду про відкриття провадження у справі № 922/4350/25.
У даному випадку судом також враховано, що за приписами частини 1 статті 9 Господарського процесуального кодексу України ніхто не може бути позбавлений права на інформацію про дату, час і місце розгляду своєї справи або обмежений у праві отримання в суді усної або письмової інформації про результати розгляду його судової справи.
Відповідно до частини 2 статті 2 Закону України "Про доступ до судових рішень" усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі не пізніше наступного дня після їх виготовлення і підписання. Згідно з частинами 1, 2 статті 3 названого Закону, для доступу до судових рішень судів загальної юрисдикції Державна судова адміністрація України забезпечує ведення Єдиного державного реєстру судових рішень. Єдиний державний реєстр судових рішень - автоматизована система збирання, зберігання, захисту, обліку, пошуку та надання електронних копій судових рішень. Судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України (частина 1 статті 4 Закону України "Про доступ до судових рішень").
Враховуючи наведене, господарський суд зазначає, що відповідач не був позбавлений права та можливості ознайомитись з процесуальними документами у справі № 922/4350/25 у Єдиному державному реєстрі судових рішень (www.reyestr.court.gov.ua).
Відповідно до частини 9 статті 165 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Відповідно до ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950, яка ратифікована Україною 17.07.1997, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру. Обов'язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору (рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 у справі "Смірнова проти України").
Основними засадами (принципами) господарського судочинства, зокрема, є розумність строків розгляду справи судом, неприпустимість зловживання процесуальними правами (пункти 10, 11 ч. 3 ст. 2 ГПК України).
Відповідно до ч. 2 ст. 42, ч. 1 ст. 43 ГПК України, учасники справи зобов'язані виявляти повагу до суду та до інших учасників судового процесу, сприяти своєчасному, всебічному, повному та об'єктивному встановленню всіх обставин справи, виконувати процесуальні дії у встановлені законом або судом строки, виконувати інші процесуальні обов'язки, визначені законом або судом. Учасники судового процесу та їх представники повинні добросовісно користуватися процесуальними правами, зловживання процесуальними правами не допускається.
На підставі зазначеного, з огляду на закінчення встановленого ст. 248 ГПК України строку розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження, враховуючи, що відповідач належно повідомлений про розгляд даної справи, та враховуючи, що подання відзиву на позовну заяву є правом (а не обов'язком) відповідача, суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи в разі ненадання відповідачем відзиву в установлений судом строк без поважних причин, а також враховуючи, що позивачем у позовній заяві досить повно висловлено свою позицію по суті заявлених ним позовних вимог і в матеріалах справи достатньо документів, які мають значення для прийняття обґрунтованого та об'єктивного рішення по даній справі, з метою недопущення невиправданого затягування судового процесу й порушення прав учасників справи щодо розгляду спору впродовж розумного строку, суд дійшов висновку про можливість розглянути справу за відсутності відзиву відповідача за наявними у справі матеріалами.
У разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення (ч. 4 ст. 240 ГПК України).
Розглянувши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, всебічно та повно перевіривши матеріали справи та надані позивачем докази, суд встановив таке.
Як стверджує позивач та встановлено матеріалами справи, між Національною службою здоров'я України (далі -позивач, замовник) та Фізичною особою-підприємцем Лохвицькою Вірою Павлівною (далі - відповідач, надавач) був укладений договір про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій № 4320-E124-P000 від 11.02.2024 за пакетом «Мобільна паліативна медична допомога дорослим і дітям» (далі - Договір) на суму 17 331,51 грн.
Відповідно до пунктів 125 - 126 Порядку 1394. Тариф на медичні послуги з мобільної паліативної медичної допомоги дорослим і дітям, що передбачені специфікаціями, визначається як капітаційна ставка на рік, яка становить 69326,04 гривні.
Тобто 69326,04 грн : 12 місяців = 5777, 17 грн (на місяць за одного пацієнта).
Запланована вартість медичних послуг з мобільної паліативної медичної допомоги дорослим і дітям, що надаються за кожним договором, розраховується як добуток 1/12 капітаційної ставки із заокругленням до двох знаків після коми, кількості пацієнтів, яким надавач медичних послуг готовий надати медичні послуги, та кількості місяців строку дії договору.
Кількість пацієнтів, яким надавач медичних послуг готовий надати медичні послуги протягом місяця, встановлюється відповідно до інформації, зазначеної в пропозиції, але не більше ніж: середньомісячна кількість унікальних пацієнтів, яким надані медичні послуги надавачем медичних послуг за період з 1 квітня до 30 вересня 2023 р. згідно з даними електронної системи охорони здоров'я із заокругленням до цілого числа, - для надавачів медичних послуг, які надавали зазначені медичні послуги у визначений період згідно з даними електронної системи охорони здоров'я; одна послуга - для надавачів медичних послуг, які не надавали відповідні медичні послуги згідно з даними електронної системи охорони здоров'я за період з 1 квітня до 30 вересня 2023 року.
Відповідно до п.п. 8-10, 13, 14 Договору визначено, що: надавач зобов'язується надавати медичні послуги за програмою медичних гарантій пацієнтам, а замовник - оплачувати такі послуги відповідно до встановленого тарифу та коригувальних коефіцієнтів; медичні послуги та спеціальні умови їх надання визначаються у додатках до договору; умови закупівлі та специфікації, визначенні в оголошенні про укладення цього договору, є невід'ємною частиною договору; медичні послуги надаються відповідно до законодавства з обов'язковим дотриманням галузевих стандартів у сфері охорони здоров'я та в місцях надання медичних послуг, що зазначені у додатках до цього договору; цей договір є договором на користь третіх осіб - пацієнтів у частині надання їм медичних послуг надавачем; пацієнт набуває прав на отримання медичних послуг, пов'язаних з первинною медичною допомогою, згідно з договором з моменту подання надавачеві в уставленому законодавством порядку декларації.
Відповідно до Специфікації надання медичних послуг (т.1 зворотня сторона а.с.41), закріпленої у підпункті 1.1. пункту 1 Додатку 2.24. до Договору, запланована вартість медичних послуг становить 3 пацієнти за тарифом 5 777,17 грн. Загальна вартість наданих медичних послуг за місяць становить: 5 777,17 грн х 3 пацієнти = 17 331,51 грн.
Згідно зі звітом за січень № 1709401687S24А2В, між сторонами погоджено виконання медичних послуг на суму 17 331,51 грн. Замовником зазначену суму сплачено, що підтверджується копією платіжної інструкції № 17352 від 26.02.2024 (т.1 а.с.13).
Позивач зазначає, що за інформацією, що міститься в Центральній базі даних (ЦБД), у січні ФОП Лохвицькою В.П. було надано медичних послуг 204 пацієнтам, а у лютому - 195 пацієнтам. Згідно зі звітом за лютий № 1709401687S24В2В, між сторонами погоджено виконання медичних послуг на суму 0 грн, оскільки між НСЗУ та ФОП здійснювалася робота щодо внесення змін до Договору.
Оскільки фактичний обсяг наданих ФОП Лохвицькою В.П. медичних послуг за цим напрямком значно перевищував запланований, сторони погодили внесення змін до пунктів 1.1. та 2 додатків до Договору № 4320-E124-P000 про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій шляхом укладення Договору № 4320-E124-P000/01 (далі -Договір /01) (т.1 а.с.31). Зокрема, було визначено нову заплановану вартість медичних послуг за Додатком № 24 у сумі 3 651 171,44 грн.
У березні 2024 року НСЗУ підписано звіт № 1709401687S24С2В за фактично надані медичні послуги на загальну суму 3 360 868,61 грн, у якому проведено доплату за січень та лютий 2024 року без урахування коштів, уже виплачених у січні 2024 року.
На підтвердження виконання умов Договору/01 замовником сплачено суму 3 360 868,61 грн, що підтверджується копією платіжної інструкції № 38757 від 24.04.2024 (т.1 а.с.14).
Відповідно до підпункту 3 пункту 16 Договору передбачено, що замовник має право здійснювати моніторинг відповідно до умов, визначених цим договором, та Порядку здійснення моніторингу дотримання надавачами медичних послуг умов договорів про медичне обслуговування населення, визначеному в додатку 4 до цього договору.
Згідно пп. 3-4, 10 п.16 Договору, замовник, має право: здійснювати моніторинг відповідно до умов, визначених цим договором, та Порядку здійснення моніторингу дотримання надавачами медичних послуг умов договорів про медичне обслуговування населення, визначеному в додатку 4 до цього договору; у разі виявлення порушень умов цього договору та/або факту надміру сплачених коштів проводити перерахунок сплачених коштів за надані медичні послуги надавачем та вживати інших заходів, що передбачені цим договором; у випадку виявлення окремих порушень умов цього договору або пакета медичних послуг в ході автоматичного моніторингу, перевірка яких не потребує проведення фактичного моніторингу, здійснювати перерахунок та повідомляти надавачу про виявлені порушення і здійснення перерахунку з правом надання обґрунтованих пояснень та/або заперечень та документів та/або інформації на їх підтвердження. У випадку ненадання надавачем протягом десяти календарних днів з моменту отримання повідомлення пояснень та/або заперечень або у випадку, якщо вони не будуть обґрунтовані, сума оплати у поточному або наступних звітах про медичні послуги коригується з урахуванням виявленого порушення. У поясненнях та/або запереченнях надавач викладає з посиланням на норми законодавства та умови договору або інші документи, які стосуються виконання договору, свої пояснення, міркування та аргументи щодо наведених у повідомленні підстав, пояснень та міркувань замовника і мотиви їх визнання або відхилення.
Як визначено пп. 1, 4, 13, 17, 24-26, 31-32, 36 п. 19 Договору, надавач зобов'язаний: належним чином, своєчасно та у повному обсязі виконувати свої зобов'язання згідно з цим договором; належним чином надавати медичні послуги відповідно до умов цього договору, специфікацій та встановлених законодавством вимог; своєчасно вносити до системи повну та достовірну інформацію, в тому числі медичну документацію та звіти про медичні послуги, медичні записи, записи про направлення і рецепти у порядку, встановленому законодавством, з урахуванням положень специфікації; забезпечувати внесення до системи достовірної інформації про надавача, його керівника, медичних працівників, підрядників та уповноважених осіб (у тому числі про припинення трудових відносин з працівником надавача або договірних відносин з підрядником) не пізніше наступного робочого дня з дня її зміни; на вимогу замовника забезпечувати оновлення даних про пацієнта, внесених у систему, та інформувати замовника про внесення відповідних змін; не перешкоджати проведенню моніторингу згідно з цим договором, зокрема подавати документи, що стосуються надання медичних послуг за договором, на підставі яких вносилася інформація до системи та формувався звіт про медичні послуги; повертати замовнику надміру сплачені кошти згідно з цим договором, у випадках, передбачених цим договором; у випадку виявлення фактів, зазначених у підпункті 36 цього пункту, та в інших випадках, передбачених цим договором, коригувати суму, зазначену в звіті про медичні послуги; повертати кошти замовнику, отримані за надання медичних послуг, щодо яких виявлено порушення під час їх надання; коригувати дані, внесені в систему, у випадку виявлення фактів: надання меншої кількості медичних послуг, ніж зазначено в даних, внесених до системи, за якими були сформовані звіти на оплату за результатами аналізу первинної медичної документації у разі її ведення у паперовій формі; внесення помилкових, недостовірних або неповних даних, на підставі яких були сформовані звіти про медичні послуги; відсутності у первинній медичній документації пацієнта інформації про консультації/процедури/обстеження/умови транспортування, які повинні були проводитися згідно з вимогами, визначеними в умовах закупівлі та специфікації надання медичних послуг.
Пунктом 22 Договору передбачено, Надавач зобов'язаний подати звіт про медичні послуги за формою, наданою замовником, в якому зазначаються, зокрема, назва звіту, дата його складання, найменування надавача, посади відповідальних осіб надавача та замовника із зазначенням їх прізвища, власного імені та по батькові (за наявності), а також перелік та обсяг наданих медичних послуг, які підлягають оплаті за звітний період. Звіт про медичні послуги є первинним документом. Звіт про медичні послуги формується на підставі інформації, що міститься в системі, медичної документації та інших документів, що підтверджують факт надання пацієнтам медичної допомоги відповідно до законодавства.
У разі виявлення за результатами автоматичного моніторингу (до формування звіту про надані медичні послуги) помилкових, недостовірних або неповних медичних записів, внесених надавачем до системи, замовник не враховує такі записи для підтвердження надання таких медичних послуг надавачем у звітному періоді. Про виявлені помилкові, недостовірні або неповні медичні записи замовник повідомляє надавачу. Надавач протягом 30 календарних днів з дня закінчення звітного періоду має право надати обґрунтовані пояснення щодо виявлених замовником помилкових, недостовірних або неповних медичних записів для прийняття ним остаточного рішення щодо оплати медичних послуг/проведення перерахунку (п. 23 Договору).
Згідно п. 24 Договору, надавач зобов'язаний подати замовнику звіт про медичні послуги у строки, встановлені у додатках до цього договору.
Як узгоджено сторонами п. 25 Договору, у разі виявлення невідповідностей між даними звіту про медичні послуги та інформацією, що міститься в системі, даними фінансової чи статистичної звітності, медичної документації замовник подає надавачу заперечення до звіту про медичні послуги протягом десяти робочих днів з дати його надходження. Надавач зобов'язаний розглянути заперечення та подати уточнений звіт про медичні послуги з усунутими невідповідностями протягом трьох робочих днів з дати їх надсилання замовником.
У разі коли надавач в установлений строк не подав звіт за звітний період або уточнений звіт з урахуванням заперечень замовника відповідно до пункту 25 цього договору, надавач має право подати такий звіт разом із звітом за наступний звітний період. У разі неподання звіту або уточненого звіту за грудень поточного року в установлений строк дані такого звіту не враховуються в наступних звітних періодах та не підлягають оплаті (п. 26 Договору).
У разі виявлення в ході автоматичного моніторингу обставин та/або порушень умов цього договору, перевірка яких не потребує проведення фактичного моніторингу, що призводять до збільшення або зменшення суми оплати за звітом про медичні послуги за попередні звітні періоди, замовник повідомляє надавачу про виявлені обставини та/або порушення і наступне здійснення перерахунку. Якщо протягом десяти календарних днів з моменту отримання повідомлення надавач не надає пояснень та/або заперечень або якщо вони не будуть обґрунтовані, сума оплати у поточному або наступних звітах про медичні послуги коригується на відповідну суму зменшення або збільшення суми оплати, що відображається у розділі звіту "розрахунок - коригування" (п. 27 Договору).
Відповідно до п. 29 Договору Замовник зобов'язується оплачувати медичні послуги, включені до звіту про медичні послуги, щодо якого замовник не подав заперечення відповідно до пункту 25 цього договору, згідно з тарифом із застосуванням відповідних коригувальних коефіцієнтів, затверджених у порядку, визначеному законодавством, інформацію про надання яких надавач належним чином вніс до системи, в межах загальної орієнтовної ціни договору з урахуванням граничної суми оплати у відповідному звітному періоді, якщо така гранична сума зазначена у додатках до цього договору.
Оплата медичних послуг згідно з цим договором здійснюється на підставі звіту про медичні послуги надавача протягом десяти робочих днів з дати підписання обома сторонами звіту про медичні послуги з урахуванням вимог пункту 25 цього договору. У разі здійснення попередньої оплати медичних послуг за договором відповідно до законодавства підставою для оплати є рахунок надавача. Обов'язок з оплати за договором є виконаним у належний строк з моменту подання замовником відповідного платіжного доручення органам Казначейства (п. 30 Договору).
Пунктом 31 Договору передбачено, що Попередня оплата медичних послуг згідно з цим договором у випадках, установлених Кабінетом Міністрів України, здійснюється протягом десяти календарних днів на підставі рахунка, поданого надавачем.
Загальна орієнтовна ціна договору складається із запланованої вартості медичних послуг згідно з додатком (додатками) до цього договору. Загальна орієнтовна ціна договору може бути переглянута сторонами із внесенням відповідних змін до нього шляхом підписання додаткових угод до цього договору або зменшена внаслідок реалізації замовником права, передбаченого пунктом 591 цього договору (в такому випадку додаткову угоду до договору укладати не потрібно). Порядок розрахунку запланованої вартості медичних послуг визначається програмою державних гарантій медичного обслуговування населення на відповідний рік (п. 38 Договору).
Відповідно до п. 40 Договору, у разі виявлення фактів надміру сплачених коштів за договором, що не пов"язано безпосередньо з порушенням його умов, надавач зобов'язаний зменшити суму оплати за звітом про медичні послуги за поточний період на суму надміру сплачених коштів. У разі неможливості подання уточненого звіту про медичні послуги або здійснення перерахунку оплати за звітом про медичні послуги поточного періоду надавач повинен здійснити повернення надміру сплачених коштів протягом п'яти календарних днів з дати отримання відповідної вимоги замовника або самостійного виявлення факту надміру сплачених коштів.
Пунктом 55-56 Договору визначено, що цей договір діє з дати його підписання обома сторонами до 31.03.2024 року, в частині подання звіту про медичні послуги та їх оплати договір діє до повного його виконання, але не пізніше 31.12.2024 року. Строк дії договору може бути продовжений за згодою сторін не більше ніж на три місяці. Надавач зобов'язаний надавати пацієнтам медичні послуги протягом строку дії цього договору. Фінансові зобов'язання за договором залишаються чинними до моменту їх виконання сторонами.
Аналіз включення медичних послуг до звіту за пакетом 24 «Мобільна паліативна медична допомога дорослим і дітям» здійснюється за даними, що наведені на листі «Пацієнти» розшифровки.
Відповідно до інформації отриманої від ДРАЦСГ пацієнт з ID 80E4421412A99458009946809B9F4CBFDC4C9BE7781A75090E5F775F8A4D5B46 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Так, відповідно до розшифровки за березень 2024 року пацієнт з ID 80E4421412A99458009946809B9F4CBFDC4C9BE7781A75090E5F775F8A4D5B46 включений до статистики у стовпчику «Статус послуги за пакетом» містить позначку «Зафіксовано смерть у звітному періоді», у стовпчику «Додаткова інформація» містить позначку «"К-сть виїздів в місяць" : 2, "К-сть тижнів, де було зафіксовано виїзд" : 2}», у стовпчику «Список медзаписів» містить позначку «['4be9b98d-7a28-4e35-a476-c9e6fda335c7', '32737609-bb56-4db3-9ae5- 7ef303cbf5cc']».
На листі «Розшифровка» медичні записи 32737609-bb56-4db3-9ae5- 7ef303cbf5cc у стовпчику «Дата та час кінця періоду/ виписки зі стаціонару» містить позначку «04.03.2024 10:40:00», 4be9b98d-7a28-4e35-a476-c9e6fda335c7 у стовпчику «Дата та час кінця періоду/ виписки зі стаціонару» містить позначку «19.03.2024 16:55:00» включені до звіту.
Також на листі «Розшифровка» за березень 2024 року наявні медичні записи c7d23b91-d00a-49f6-868e-ae950ed987ca у стовпчику «Дата та час кінця періоду/виписки зі стаціонару» містить позначку «23.03.2024 15:45:00», df2f50ab-dc9f4b90-8628-32ebbaf86b07 у стовпчику «Дата та час кінця періоду/ виписки зі стаціонару» містить позначку «25.03.2024 11:45:00», c495e37a-9b5d-4ef7-afd0- 92b349ebd2a7 у стовпчику «Дата та час кінця періоду/ виписки зі стаціонару» містить позначку «28.03.2024 11:20:00» у стовпчику «Коментар щодо виявлених помилок» містять позначку «Пацієнт вважається померлим згідно реєстру», у стовпчику «Деталі виявлених помилок за результатами автоматичної перевірки ЕМЗ щодо відповідності критеріям повноти та достовірності даних» містять позначку «"Причина": "Пацієнта відмічено в реєстрі, як померлого", "Дата смерті згідно реєстру": "2024-03-20T02:00:00+02:00"}».
Позивач зазначає, що оскільки у 2024 року було зафіксовано факти порушення внесення до електронної системи охорони здоров'я інформації щодо електронних медичних записів пацієнтів, які ідентифіковані як померлі особи відповідно до даних ДРАЦС, замовником такі електроні медичні записи (ЕМЗ) були автоматично виключені зі статистики обсягу наданих послуг як помилкові записи.
Також позивач надає до позовної заяви копію повідомлення №23570_11_15_24 від 17.07.2024, що за результатом виявленого порушення надавачу було надіслано з розшифровкою повернення надміру сплачених коштів щодо цього закладу охорони здоров'я (т.1 а.с.52-56).
Відповідно до пункту 127 Порядку 1394 фактична вартість медичних послуг з мобільної паліативної медичної допомоги дорослим і дітям за місяць, що надаються за кожним договором, розраховується як сума добутків 1/12 капітаційної ставки із заокругленням до двох знаків після коми та кількості унікальних пацієнтів, які отримували медичні послуги за відповідним пакетом протягом місяця та кількості померлих унікальних пацієнтів, які у звітному місяці отримували медичні послуги з мобільної паліативної допомоги та 1/12 капітаційної ставки із заокругленням до двох знаків після коми, розділена на 4 та помножена на кількість тижнів, заокруглених до цілого числа.
У разі смерті пацієнта, який отримував медичні послуги з мобільної паліативної допомоги у звітному місяці, оплата за такого пацієнта здійснюється за фактичну кількість тижнів, протягом яких здійснено не менше одного візиту на тиждень.
Тобто 69326,04 грн / 12 місяців = 5777,17 грн (на місяць за одного пацієнта).
Оскільки у березні 2023 року у ЦБД зафіксовано 2 в'їзди до пацієнта з ID 80E4421412A99458009946809B9F4CBFDC4C9BE7781A75090E5F775F8A4D5B46 який помер 20.03.2024 то відповідно до пункту 127 Порядку № 1394 сума до оплати повинна становити: 5777,17 грн / 2 (тижні) = 2888,59 грн.
Крім того, позивач зазначає, що сторонами підписано у березні звіт № 1709401687S24С2Y щодо повернення коштів на суму 2888,59 грн. Отже, на думку позивача відповідач не заперечував щодо повернення коштів, коли підписував цей звіт і тим самим погодився щодо суми боргу перед замовником.
Враховуючи вищезазначене, позивачем було направлено лист до надавача від 06.05.2025 № 18928/3-15-25 щодо повернення надміру сплачених коштів в сумі 2888,59 грн (т.1 а.с.9-10), проте, як стверджує позивач, відповіді від надавача на лист замовника не отримано, кошти відповідачем не були повернуті.
Предметом спору у даній справі є наявність у відповідача обов'язку повернути надміру сплачені за договором грошові кошти у розмірі 2888,59 грн.
Надаючи правову кваліфікацію вищевказаним обставинам, що стали предметом спору між сторонами у даній справі, суд виходить з такого.
Згідно зі статтею 11 Цивільного кодексу України (надалі - ЦК України), цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.
Відповідно до частини 1 статті 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Статтею 16 Цивільного кодексу України передбачено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Згідно зі статтею 509 ЦК України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Укладений сторонами договір є підставою для виникнення у його сторін господарських зобов'язань, а саме майново-господарських зобов'язань в силу ст.ст. 173,174, ч. 1 ст. 175 Господарського кодексу України (надалі - ГК України, чинний на момент спірних правовідносин).
Майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України, що визначено ст.175 ГК України.
Згідно з частиною 3 статті 184 ГК України укладення господарських договорів на основі примірних і типових договорів повинно здійснюватися з додержанням умов, передбачених статтею 179 цього Кодексу, не інакше як шляхом викладення договору у вигляді єдиного документа, оформленого згідно з вимогами статті 181 цього Кодексу та відповідно до правил, встановлених нормативно-правовими актами щодо застосування примірного або типового договору.
Відповідно до частин 1, 2 статті 179 ГК України майново-господарські зобов'язання, які виникають між суб'єктами господарювання або між суб'єктами господарювання і негосподарюючими суб'єктами - юридичними особами на підставі господарських договорів, є господарсько-договірними зобов'язаннями. Кабінет Міністрів України, уповноважені ним або законом органи виконавчої влади можуть рекомендувати суб'єктам господарювання орієнтовні умови господарських договорів (примірні договори), а у визначених законом випадках - затверджувати типові договори.
Згідно з частиною 4 статті 179 ГК України при укладенні господарських договорів сторони можуть визначати зміст договору на основі типового договору, затвердженого Кабінетом Міністрів України, чи у випадках, передбачених законом, іншим органом державної влади, коли сторони не можуть відступати від змісту типового договору, але мають право конкретизувати його умови.
Відповідно до ч.1 ст.193 ГК України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. При цьому, до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених ГК України.
Так, в силу ст.526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно ч.1 ст.530 ЦК України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Відповідно до ст. 638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди. Договір укладається шляхом пропозиції однієї сторони укласти договір (оферти) і прийняття пропозиції (акцепту) другою стороною.
Згідно зі ст. 640 ЦК України договір є укладеним з моменту одержання особою, яка направила пропозицію укласти договір, відповіді про прийняття цієї пропозиції. Якщо відповідно до акта цивільного законодавства для укладення договору необхідні також передання майна або вчинення іншої дії, договір є укладеним з моменту передання відповідного майна або вчинення певної дії.
Частиною 1 ст. 641 ЦК України передбачено, що пропозицію укласти договір (оферту) може зробити кожна із сторін майбутнього договору. Пропозиція укласти договір має містити істотні умови договору і виражати намір особи, яка її зробила, вважати себе зобов'язаною у разі її прийняття.
Відповідно до ч. 1 ст. 642 ЦК України відповідь особи, якій адресована пропозиція укласти договір, про її прийняття (акцепт) повинна бути повною і безумовною.
Суд зазначає, що відповідно до ч.1 ст.626 ЦК України Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Відповідно до усталеної практики Верховного Суду, не може кваліфікуватись як неукладений правочин, який був виконаний стороною/сторонами повністю або частково. Зокрема, така позиція висловлена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 05.06.2018 у справі №338/180/17 (провадження № 14-144цс18), де зроблено правовий висновок про те, що не можна вважати неукладеним договір після його повного чи часткового виконання сторонами (така правова позиція викладена і у постановах Верховного Суду від 23.06.2022 у справі №917/1951/19, від 29.05.2024 у справі №910/6103/23, від 11.02.2025 у справі № 914/3208/23 тощо).
Як свідчать матеріали справи, згідно зі звітом за січень № 1709401687S24А2В, між сторонами погоджено виконання медичних послуг на суму 17 331,51 грн. На виконання умов Договору замовником було сплачено надавачу суму 17 331,51 грн згідно платіжної інструкції № 17352 від 26.02.2024, в графі «Призначення платежу» якої зазначено: «2308060;2240;Оплата за медичні послуги СМД; зг. дог.№ 4320-E124-P000 від 11.02.2024 звіт 1709401687S24A2B від 26.02.2024;Без ПДВ» (т.1 а.с.13).
У березні 2024 року сторонами підписано звіт № 1709401687S24С2В за фактично надані медичні послуги на загальну суму 3 360 868,61 грн, у якому проведено доплату за січень та лютий 2024 року без урахування коштів, уже виплачених у січні 2024 року, згідно платіжної інструкції № 38757 від 24.04.2024, в графі «Призначення платежу» якої зазначено: «2308060;2240;Оплата за медичні послуги СМД; зг. дог.№ 4320-E124-P000 від 11.02.2024 звіт 1709401687S24C2B від 24.04.2024;Без ПДВ» (т.1 а.с.14).
На підставі викладеного вище, враховуючи складені звіти за фактично надані медичні послуги, факт оплати на виконання умов договору, та відсутність заперечень відповідача, господарський суд у справі №922/4350/25 дійшов висновку, що між сторонами було укладено договір про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій № 4320-E124-P000 від 11.02.2024.
Укладений сторонами договір за своєю правовою природою є договором про надання послуг.
Відповідно до ч.1 ст.901 ЦК України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
В силу ст.902 ЦК України виконавець повинен надати послугу особисто; у випадках, встановлених договором, виконавець має право покласти виконання договору про надання послуг на іншу особу, залишаючись відповідальним в повному обсязі перед замовником за порушення договору.
Згідно ч.1 ст.903 ЦК України, якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов'язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.
Спірні правовідносини, окрім загальних положень визначених ЦК України та ГК України регулюються також: Законом України «Основи законодавства України про охорону здоров'я» (далі - Основи), Законом України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення» (далі - Закон №2168) та прийнятими у відповідності із ними нормативними актами Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства охорони здоров'я України.
Відповідно до статті 18 Основ законодавства України про охорону здоров'я медична допомога надається безоплатно за рахунок бюджетних коштів у закладах охорони здоров'я та фізичними особами-підприємцями, які зареєстровані та одержали в установленому законом порядку ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики, з якими головними розпорядниками бюджетних коштів укладені договори про медичне обслуговування населення. Вимоги до надавача послуг з медичного обслуговування населення, з яким головними розпорядниками бюджетних коштів укладаються договори про медичне обслуговування населення, порядок укладання таких договорів та типова форма договору затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до статей 2, 7 Закону України "Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення" Національна служба здоров'я України (Уповноважений орган) є центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державних фінансових гарантій медичного обслуговування населення, функціями якого є, зокрема: укладення, зміна та припинення договорів про медичне обслуговування населення; здійснення заходів, що забезпечують цільове та ефективне використання коштів за програмою медичних гарантій, у тому числі заходів з перевірки дотримання надавачами медичних послуг умов договорів про медичне обслуговування населення та про реімбурсацію, шляхом здійснення моніторингу у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Частиною 1 статті 8 Закону України "Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення" встановлено, що договір про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій укладається між закладом охорони здоров'я, реабілітаційним закладом незалежно від форми власності чи фізичною особою - підприємцем, яка у встановленому законом порядку одержала ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики та/або має право на надання реабілітаційної допомоги згідно із законодавством та Уповноваженим органом.
Відповідно до частини п'ятої статті 4 Закону № 2168 визначено, що програма медичних гарантій затверджується Верховною Радою України у складі закону про Державний бюджет України на відповідний рік. Порядок реалізації програми медичних гарантій встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до Глави 30 Порядку реалізації програми державних гарантій медичного обслуговування населення у 2024 році, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 грудня 2023 р. № 1394 (надалі - порядок 1394) передбачено, що Національна служба здоров'я України укладає договори з надання мобільної паліативної медичної допомоги дорослим і дітям.
Порядок укладення, зміни та припинення договору про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25.04.2018 №410 (надалі - порядок №410) та визначає механізм укладення, зміни та припинення договору про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій з НСЗУ відповідно до Закону України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення» (п.1 порядку №410).
Пунктом 9 порядку №410 закріплено, що умови закупівлі та специфікації включаються до відповідних договорів та є їх невід'ємною частиною.
Згідно з пунктом 4 типової форми договору про медичне обслуговування населення, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.04.2018 № 410, медичні послуги - це послуги з медичного обслуговування населення (послуги з охорони здоров'я), що включені до програми державних гарантій медичного обслуговування населення (далі - програма медичних гарантій), які надавач зобов'язується надавати згідно з цим договором, перелік та обсяг яких визначений у додатках до цього договору.
Так у постанові Верховного Суду від 27.06.2023 у справі № 640/13104/20 мітиться висновок, що згідно з частини 4 статті 179 ГК України типовий договір - це затверджена Кабінетом Міністрів України, чи у випадках, передбачених законом, іншим державним органом або органом державної влади форма договору, від змісту якого сторони не можуть відступати при укладенні господарських договорів у певних сферах правовідносин.
З укладеного сторонами договору вбачається, що такий договір укладено на підставі вказаного Закону №2168 та у відповідності з Порядком №410.
Програма державних гарантій медичного обслуговування населення, відповідно до статті 2 Закону України "Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення", - це програма, що визначає перелік та обсяг медичних послуг (включаючи медичні вироби) та лікарських засобів, повну оплату надання яких пацієнтам держава гарантує за рахунок коштів Державного бюджету України згідно з тарифом, для профілактики, діагностики, лікування та реабілітації у зв'язку з хворобами, травмами, отруєннями і патологічними станами, а також у зв'язку з вагітністю та пологами.
У пунктах 10, 13 Порядку № 410 зазначено, що Національна служба здоров'я України розміщує на офіційному вебсайті оголошення, в якому зазначаються: 1) умови закупівлі за договором та специфікації і у разі потреби юридична адреса, за якою повинні надаватися медичні послуги; 2) інформація, що повинна бути зазначена у заяві про укладення договору (далі - заява) та внесена до системи, перелік та форма документів, які повинні бути додані до заяви, зокрема ті, що передбачені пунктом 14 цього Порядку (далі - пропозиція); 3) строк і спосіб подання пропозицій та строк їх розгляду НСЗУ; 4) залучення інших суб'єктів господарювання до надання частини медичних послуг за договором.
Суб'єкт господарювання, який бажає укласти договір з НСЗУ на визначених в оголошенні умовах, подає до НСЗУ пропозицію та інформацію, визначену в пункті 11 цього Порядку (з урахуванням її оновлення відповідно до пункту 12 Порядку № 410).
Згідно із пункту 20 Порядку № 410 у разі невідповідності умовам, зазначеним в оголошенні, або наявності в пропозиції недостовірної чи неповної інформації НСЗУ протягом трьох робочих днів від дати встановлення такої невідповідності або виявлення недостовірної чи неповної інформації надсилає відповідному суб'єкту господарювання повідомлення про необхідність виправлення помилки або подання необхідної інформації та документів (повідомлення про виправлення помилок). Суб'єкт господарювання повинен усунути недоліки та подати необхідну інформацію і документи до граничного строку подання пропозицій, визначеного в оголошенні.
При цьому, суб'єкт господарювання, який бажає укласти договір з Національною службою здоров'я України на визначених в оголошенні умовах повинен забезпечити внесення до системи, надати актуальну інформацію, про яку зазначено в оголошенні, тобто це є його безпосереднім обов'язком, перевірку якої здійснює Національна служба здоров'я України.
Повноваження НСЗУ з виконання функцій замовника медичних послуг та лікарських засобів за програмою медичних гарантій, здійснення заходів щодо перевірки цільового використання коштів, окрім наведених вище Законів, визначені також Положенням про Національну службу здоров'я України, що затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2017 №1101 (надалі - положення №1101).
Так, відповідно до п.1 положення №1101 НСЗУ є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра охорони здоров'я, який реалізує державну політику у сфері державних фінансових гарантій медичного обслуговування населення.
Підпунктом 4,5 положення №1101 НЗСУ: укладає, змінює та припиняє договори про медичне обслуговування населення та договори про реімбурсацію; здійснює заходи, що забезпечують цільове та ефективне використання коштів за програмою медичних гарантій, у тому числі заходи з перевірки дотримання надавачами медичних послуг вимог, установлених порядком використання коштів програми медичних гарантій, умов договорів про медичне обслуговування населення шляхом здійснення моніторингу у спосіб, передбачений у Типовій формі договору про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій, затвердженій постановою Кабінету Міністрів України від 25 квітня 2018 р. № 410 «Про договори про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій» а також моніторинг виконання договорів про реімбурсацію аптечними закладами.
Порядок здійснення моніторингу дотримання надавачами медичних послуг умов договорів про медичне обслуговування населення визначено додатком №4 до Типового договору, який затверджений цією ж постановою Кабінету Міністрів України (далі - Порядок моніторингу).
Відповідно до п.1 Порядку моніторингу цей порядок визначає механізм здійснення моніторингу дотримання надавачами медичних послуг умов договорів про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій; порядок є невід'ємною частиною договору та обов'язковий для дотримання сторонами, крім випадків, передбачених договором та цим порядком.
Отже, положеннями, які визначені Порядком моніторингу, врегульовані відносини сторін за договором.
Так, відповідно до пп.4 п.3 Порядку моніторингу, метою моніторингу, зокрема, є виявлення, усунення та запобігання можливим порушенням умов договору.
Відповідно до підпункту 3 пункту 16 Договору передбачено, що замовник має право здійснювати моніторинг відповідно до умов, визначених цим договором, та Порядку здійснення моніторингу дотримання надавачами медичних послуг умов договорів про медичне обслуговування населення, визначеному в додатку 4 до цього договору.
Згідно пп. 3-4, 10 п.16 Договору, замовник, має право: здійснювати моніторинг відповідно до умов, визначених цим договором, та Порядку здійснення моніторингу дотримання надавачами медичних послуг умов договорів про медичне обслуговування населення, визначеному в додатку 4 до цього договору; у разі виявлення порушень умов цього договору та/або факту надміру сплачених коштів проводити перерахунок сплачених коштів за надані медичні послуги надавачем та вживати інших заходів, що передбачені цим договором; у випадку виявлення окремих порушень умов цього договору або пакета медичних послуг в ході автоматичного моніторингу, перевірка яких не потребує проведення фактичного моніторингу, здійснювати перерахунок та повідомляти надавачу про виявлені порушення і здійснення перерахунку з правом надання обґрунтованих пояснень та/або заперечень та документів та/або інформації на їх підтвердження. У випадку ненадання надавачем протягом десяти календарних днів з моменту отримання повідомлення пояснень та/або заперечень або у випадку, якщо вони не будуть обґрунтовані, сума оплати у поточному або наступних звітах про медичні послуги коригується з урахуванням виявленого порушення. У поясненнях та/або запереченнях надавач викладає з посиланням на норми законодавства та умови договору або інші документи, які стосуються виконання договору, свої пояснення, міркування та аргументи щодо наведених у повідомленні підстав, пояснень та міркувань замовника і мотиви їх визнання або відхилення.
Аналіз включення медичних послуг до звіту за пакетом 24 «Мобільна паліативна медична допомога дорослим і дітям» здійснюється за даними, що наведені на листі «Пацієнти» розшифровки.
Відповідно до інформації отриманої від ДРАЦСГ пацієнт з ID 80E4421412A99458009946809B9F4CBFDC4C9BE7781A75090E5F775F8A4D5B46 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Так, відповідно до розшифровки за березень 2024 року пацієнт з ID 80E4421412A99458009946809B9F4CBFDC4C9BE7781A75090E5F775F8A4D5B46 включений до статистики у стовпчику «Статус послуги за пакетом» містить позначку «Зафіксовано смерть у звітному періоді», у стовпчику «Додаткова інформація» містить позначку «"К-сть виїздів в місяць" : 2, "К-сть тижнів, де було зафіксовано виїзд" : 2}», у стовпчику «Список медзаписів» містить позначку «['4be9b98d-7a28-4e35-a476-c9e6fda335c7', '32737609-bb56-4db3-9ae5- 7ef303cbf5cc']».
На листі «Розшифровка» медичні записи 32737609-bb56-4db3-9ae5- 7ef303cbf5cc у стовпчику «Дата та час кінця періоду/ виписки зі стаціонару» містить позначку «04.03.2024 10:40:00», 4be9b98d-7a28-4e35-a476-c9e6fda335c7 у стовпчику «Дата та час кінця періоду/ виписки зі стаціонару» містить позначку «19.03.2024 16:55:00» включені до звіту.
Також на листі «Розшифровка» за березень 2024 року наявні медичні записи c7d23b91-d00a-49f6-868e-ae950ed987ca у стовпчику «Дата та час кінця періоду/виписки зі стаціонару» містить позначку «23.03.2024 15:45:00», df2f50ab-dc9f4b90-8628-32ebbaf86b07 у стовпчику «Дата та час кінця періоду/ виписки зі стаціонару» містить позначку «25.03.2024 11:45:00», c495e37a-9b5d-4ef7-afd0- 92b349ebd2a7 у стовпчику «Дата та час кінця періоду/ виписки зі стаціонару» містить позначку «28.03.2024 11:20:00» у стовпчику «Коментар щодо виявлених помилок» містять позначку «Пацієнт вважається померлим згідно реєстру», у стовпчику «Деталі виявлених помилок за результатами автоматичної перевірки ЕМЗ щодо відповідності критеріям повноти та достовірності даних» містять позначку «"Причина": "Пацієнта відмічено в реєстрі, як померлого", "Дата смерті згідно реєстру": "2024-03-20T02:00:00+02:00"}».
Оскільки у 2024 року було зафіксовано факти порушення внесення до електронної системи охорони здоров'я інформації щодо електронних медичних записів пацієнтів, які ідентифіковані як померлі особи відповідно до даних ДРАЦС. НСЗУ такі електроні медичні записи (ЕМЗ) були автоматично виключені зі статистики обсягу наданих послуг як помилкові записи.
За результатом виявленого порушення відповідачу було надіслано повідомлення №23570_11_15_24 від 17.07.2024 всім надавачам медичних послуг з розшифровкою повернення надміру сплачених коштів щодо цього закладу охорони здоров'я.
Відповідно до пункту 127 Порядку 1394 фактична вартість медичних послуг з мобільної паліативної медичної допомоги дорослим і дітям за місяць, що надаються за кожним договором, розраховується як сума добутків 1/12 капітаційної ставки із заокругленням до двох знаків після коми та кількості унікальних пацієнтів, які отримували медичні послуги за відповідним пакетом протягом місяця та кількості померлих унікальних пацієнтів, які у звітному місяці отримували медичні послуги з мобільної паліативної допомоги та 1/12 капітаційної ставки із заокругленням до двох знаків після коми, розділена на 4 та помножена на кількість тижнів, заокруглених до цілого числа.
У разі смерті пацієнта, який отримував медичні послуги з мобільної паліативної допомоги у звітному місяці, оплата за такого пацієнта здійснюється за фактичну кількість тижнів, протягом яких здійснено не менше одного візиту на тиждень.
Тобто 69326,04 грн : 12 місяців = 5777,17 грн (на місяць за одного пацієнта).
Оскільки Позивачем у березні 2023 у ЦБД зафіксовано 2 в'їзди до пацієнта з ID 80E4421412A99458009946809B9F4CBFDC4C9BE7781A75090E5F775F8A4D5B46 який помер 20.03.2024 то відповідно до пункту 127 Порядку № 1394 сума до оплати повинна становити: 5777,17 грн : 2 (тижні) = 2888,59 грн.
Крім того, позивач стверджує, що сторонами підписано у березні звіт № 1709401687S24С2Y щодо повернення коштів на суму 2888,59 грн, що відповідачем не заперечувалось.
Враховуючи вищезазначене, НСЗУ було направлено лист до надавача від 06.05.2025 № 18928/3-15-25 щодо повернення надміру сплачених коштів в сумі 2888,59 грн, проте відповіді від надавача на лист замовника не отримано, кошти не були повернуті.
Згідно з пунктом 39 Договору у разі невиконання або неналежного виконання сторонами своїх зобов'язань згідно з цим договором вони несуть відповідальність, передбачену законом та цим договором.
Частиною четвертою статті 631 ЦК України встановлено, що закінчення строку договору не звільняє сторони від відповідальності за його порушення, яке мало місце під час дії договору.
Підпунктом 26 пункту 19 Договору закріплено, що надавач зобов'язаний повертати замовнику надміру сплачені кошти згідно з цим договором, у випадках, передбачених цим договором.
Відповідно до п. 40 Договору, у разі виявлення фактів надміру сплачених коштів за договором, що не пов?язано безпосередньо з порушенням його умов, надавач зобов'язаний зменшити суму оплати за звітом про медичні послуги за поточний період на суму надміру сплачених коштів. У разі неможливості подання уточненого звіту про медичні послуги або здійснення перерахунку оплати за звітом про медичні послуги поточного періоду надавач повинен здійснити повернення надміру сплачених коштів протягом п'яти календарних днів з дати отримання відповідної вимоги замовника або самостійного виявлення факту надміру сплачених коштів.
Отже, вказані вище умови договору про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій № 4320-Е124-Р000, які дублюють пункти Типової форми договору, закріпленої у Порядку 410 та ними не обмежується, а навпаки закріплюється право Позивача і під час виконання договору про медичне обслуговування населення здійснювати відповідну перевірку і у випадку встановлення невідповідності поданих даних, за наслідками чого відбулося нарахування суб'єкту господарювання коштів у більшій сумі, ніж повинна була бути б нарахована - вимагати їх повернення.
Згідно зі статтею 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Підпунктами 1-3 ч.1 ст.237 ГПК України установлено, що при ухваленні рішення суд вирішує, зокрема, питання: чи мали місце обставини (факти), якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються; чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження; яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин.
Наявність чи відсутність обставин (фактів), якими сторони обґрунтовують свої вимоги або заперечують проти таких вимог встановлюються судом на підставі доказів, подання яких є обов'язком сторони, яка посилається на відповідні обставини.
Приймаючи до уваги, що пунктами Типової форми договору закріпленої у Порядку № 410 закріплено право позивача і під час виконання договору про медичне обслуговування населення здійснювати відповідну перевірку і у випадку встановлення невідповідності поданих даних, за наслідками чого відбулося нарахування суб'єкту господарювання коштів у більшій сумі, ніж повинна була бути нарахована та вимагати її повернення.
Згідно з частинами першою, третьою статті 13 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Відповідно до частини першої статті 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставини, які мають значення для вирішення справи.
Згідно з частиною першою, третьою статті 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Статтею 76 ГПК України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Частиною першою статті 77 ГПК України передбачено, що обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
У відповідності до статті 78 ГПК України достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.
Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (стаття 79 ГПК України).
Зазначені вище норми процесуального закону спрямовані на реалізацію статті 13 ГПК України.
Згідно з ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Беручи до уваги, встановлений судом факт укладення договору про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій № 4320-E124-P000 від 11.02.2024 та факт повного розрахунку сторін за Договором, а також припинення взаємовідносин сторін в зв'язку з виконанням Договору в повному обсязі, з огляду на отримання відповідачем грошових коштів в рахунок оплати по Договору в сумі 3 378 200,12 грн та виявлений факт надміру сплачених коштів за Договором в ході автоматичного моніторингу, неможливості подання уточненого звіту про медичні послуги або здійснення перерахунку оплати за звітом про медичні послуги поточного періоду, та одночасне не повернення надміру сплачених грошових коштів у розмірі 2 888,59 грн, а також з огляду на те, що відповідачем не стростовано жодним чином вимоги позивача, зокрема, отримавши позовну заяву та ухвалу суду про відкриття провадження у справі, відповідачем не надано суду жодних заперечень щодо заявлених вимог позивача, враховуючи принцип вірогідності доказів, вставновлений нормами ГПК України (надані позивачем документальні докази на підтвердження заявлених позовних вимог, зокрема: Договір, договір про внесення змін до Договору, звіти, платіжні інструкції, листи), суд вважає такі докази більш вірогідними на підтвердження вимог позивача, а відтак суд дійшов до висновку про наявність правових підстав для повернення позивачу надміру сплачених коштів у розмірі 2 888,59 грн, в зв'язку із чим, суд позов задовольняє у повному обсязі.
При ухваленні рішення в справі, суд, у тому числі, вирішує питання щодо розподілу судових витрат між сторонами.
Статтею 123 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом. До витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать витрати: 1) на професійну правничу допомогу; 2) пов'язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертизи; 3) пов'язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; 4) пов'язані з вчиненням інших процесуальних дій, необхідних для розгляду справи або підготовки до її розгляду.
Нормою статті 129 ГПК України встановлено, що судовий збір покладається: 1) у спорах, що виникають при укладанні, зміні та розірванні договорів, - на сторону, яка безпідставно ухиляється від прийняття пропозицій іншої сторони, або на обидві сторони, якщо судом відхилено частину пропозицій кожної із сторін; 2) у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Судовий збір, від сплати якого позивач у встановленому порядку звільнений, стягується з відповідача в дохід бюджету пропорційно розміру задоволених вимог, якщо відповідач не звільнений від сплати судового збору. Якщо інше не передбачено законом, у разі залишення позову без задоволення, закриття провадження у справі або залишення без розгляду позову позивача, звільненого від сплати судового збору, судовий збір, сплачений відповідачем, компенсується за рахунок держави в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Інші судові витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються: 1) у разі задоволення позову - на відповідача; 2) у разі відмови в позові - на позивача; 3) у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Таким чином, відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України, враховуючи задоволення позову, позивачу за рахунок відповідача відшкодовуються судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 2 422,40 грн.
Керуючись статтями 123, 129, 232, 233, 236-238, 240, 241, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Фізичної особи - підприємця Лохвицької Віри Павлівни ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Національної служби здоров'я України (Україна, 04073, місто Київ, проспект Степана Бандери, будинок 19, код ЄДРПОУ 42032422) грошові кошти у розмірі 2 888,59 грн, а також судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 2 422,40 грн.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене безпосередньо до Східного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складання повного тексту рішення, відповідно до статей 256, 257 Господарського процесуального кодексу України.
Повне рішення складено "02" березня 2026 р.
СуддяВ.С. Юрченко