пр. Волі, 54а, м. Луцьк, 43010, тел./факс 72-41-10
E-mail: inbox@vl.arbitr.gov.ua Код ЄДРПОУ 03499885
25 лютого 2026 року Справа № 903/1219/25
Господарський суд Волинської області у складі судді Якушевої І.О., за участю секретаря судового засідання Ведмедюка М.П. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження справу
за позовом Волинського обласного центру зайнятості, м. Луцьк
до Демкової Юлії Дмитрівни , м. Луцьк
про стягнення 204911,91 грн.
за участю представників:
від позивача: Захарчук Н. В., Чорнобривцева Г. В. - діють в порядку самопредставництва,
від відповідача: н/з,
31.12.2025 у Господарському суді Волинської області зареєстровано позовну заяву Волинського обласного центру зайнятості про стягнення з Демкової Юлії Дмитрівни 204911,91 грн.
Також позивач у позовній заяві просить залучити Акціонерне товариство "Державний ощадний банк" третьою особою на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору.
На підставі розпорядження керівника апарату Господарського суду Волинської області від 12.01.2026 №01-4/1 згідно із протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 12.01.2026 у зв'язку із звільненням ОСОБА_2 з посади судді Господарського суду Волинської області позовну заяву Волинського обласного центру зайнятості розподілено судді Якушевій І.О.
Ухвалою суду від 19.01.2026 було залишено без руху позовну заяву Волинського обласного центру зайнятості до фізичної особи Демкової Юлії Дмитрівни про стягнення 204911,91 грн.; встановлено Волинському обласному центру зайнятості строк для усунення вказаних недоліків впродовж 10-ти днів з дня одержання цієї ухвали, а саме: надати докази надіслання копії позовної заяви відповідачу; надати обґрунтований розрахунок суми, заявленої до стягнення.
28.01.2026 до суду через систему "Електронний суд" від Волинського обласного центру зайнятості надійшла заява про усунення недоліків, до якої на виконання вимог ухвали від 19.01.2026 надано докази надіслання копії позовної заяви з додатками відповідачу та розрахунок суми, заявленої до стягнення.
Також 28.01.2026 до суду через систему "Електронний суд" від Волинського обласного центру зайнятості надійшло клопотання про долучення доказів, в якому позивач просить приєднати до матеріалів справи як доказ заяву ФОП Демкової Ю.Д. на адресу Державного центру зайнятості; дослідити цю заяву як доказ у судовому засіданні та врахувати при ухваленні рішення.
У зв'язку з усуненням недоліків позовної заяви у строк, встановлений судом, враховуючи те, що ціна позову не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 1 січня календарного року, тобто справа є малозначною, господарський суд визнав їх достатніми для прийняття позовної заяви до розгляду, відкриття провадження у справі та розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження.
Ухвалою суду від 02.02.2026 прийнято позовну заяву до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження та відкрито провадження у справі; розгляд справи призначено у судове засідання на 25.02.2026; запропоновано сторонам подати суду позивачу: будь-які додаткові докази в обґрунтування позовних вимог (у разі їх наявності); відповідачам: в порядку статей 165, 178 Господарського процесуального кодексу України не пізніше п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали відзив на позов і всі документи, що підтверджують заперечення проти позову при їх наявності, одночасно копію відзиву надіслати позивачу, докази чого подати суду; позивачу (на власний розсуд): відповідно до ст. 166 ГПК України подати відповідь на відзив у 5-денний строк з дня отримання відзиву.
Ухвалу суду від 02.02.2026 було надіслано відповідачу на адресу, зазначену у Єдиному демографічному реєстрі: АДРЕСА_1, позивачу - до електронного кабінету.
Відповідач відзиву на позов не подала, у судове засідання 25.02.2026 не з'явилась, ухвала суду від 02.02.2026 повернулась без вручення адресату, причина повернення: «Адресат відсутній».
Частиною 7 ст. 120 ГПК України передбачено, що учасники судового процесу зобов'язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи. У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають офіційної електронної адреси, та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв'язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає.
Направлення листа рекомендованою кореспонденцією на дійсну адресу є достатнім для того, щоб вважати повідомлення належним, оскільки отримання зазначеного листа адресатом перебуває поза межами контролю відправника, у цьому випадку - суду. Аналогічний висновок викладено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 25.04.2018 у справі № 800/547/17, постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 27.11.2019 у справі № 913/879/17, від 21.05.2020 у справі № 10/249-10/19, від 15.06.2020 у справі № 24/260-23/52-б, від 19.05.2021 у справі № 910/16033/20.
За таких обставин, коли встановлено, що ухвалу суду було надіслано відповідачу за адресою його державної реєстрації, яка зазначена у Єдиному державному демографічному реєстрі, слід вважати, що відповідача було повідомлено належним чином, а отримання листа адресатом перебуває поза межами контролю суду.
Відповідно до ч. 2 ст. 178 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
У зв'язку з ненаданням відповідачем відзиву на позов справу на підставі ч.2 ст.178 ГПК України розглянуто за наявними матеріалами.
В судовому засіданні 25.02.2026 було розглянуто клопотання Волинського обласного центру зайнятості від 28.01.2026 про приєднання доказів, в якому позивач просив приєднати до матеріалів справи як доказ заяву ФОП Демкової Ю.Д. на адресу Державного центру зайнятості та дослідити цю заяву як доказ у судовому засіданні, врахувавши при ухваленні рішення.
Заслухавши пояснення представника позивача, суд задовольнив клопотання від 28.01.2026 про приєднання доказу - заяви ФОП Демкової Ю.Д. на адресу Державного центру зайнятості, зважаючи на те, що станом на час подачі позовної заяви до суду 31.12.2025 цей доказ був відсутній у позивача і він не міг його подати разом із позовною заявою, як це передбачено ч.2 ст.80 ГПК України.
У судовому засіданні 25.02.2026 представник позивача просила клопотання про залучення Акціонерного товариства "Державний ощадний банк" третьою особою на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, залишити без розгляду,
За клопотанням представника позивача суд залишив без розгляду клопотання позивача про залучення Акціонерного товариства "Державний ощадний банк" третьою особою на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору.
Заслухавши пояснення представників позивача, дослідивши матеріали справи, суд встановив, що постановою Кабінету Міністрів України від 21 червня 2022 року №738 «Деякі питання надання грантів бізнесу» відповідно до статей 12 і 16 Закону України «Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємництва в Україні» затверджено Порядок надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу (надалі - Порядок в редакції від 21.06.2022, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), який визначає умови, критерії, механізм надання безповоротної державної допомоги фізичним особам, суб'єктам господарювання (надалі - отримувач) у формі мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу (надалі - мікрогрант) та механізм використання коштів, передбачених Мінекономіки за бюджетною програмою «Надання грантів для створення або розвитку бізнесу» для надання безповоротної державної допомоги отримувачу у формі мікрогранту.
Надання мікрогрантів здійснюється Мінекономіки через АТ «Ощадбанк» на підставі рішень Державного центру зайнятості, включених до подання про надання мікрогрантів, відповідно до договору про взаємодію між Мінекономіки, уповноваженим банком та Державним центром зайнятості.
Згідно із п. 8 Порядку заяву на отримання мікрогранту (надалі - заява) подають отримувачі: громадяни України, юридичні особи, засновниками яких є тільки фізичні особи - громадяни України; які станом на дату подання заяви фактично не перебувають та не провадять свою господарську діяльність на тимчасово окупованій території України (Автономна Республіка Крим та м. Севастополь) або на територіях, які включені до переліку територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), затвердженого Мінреінтеграції, що підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи; які не провадять господарську діяльність на території Російської Федерації та Республіки Білорусь; які не віднесені до юридичних або фізичних осіб, до яких застосовуються спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції) відповідними рішеннями Ради національної безпеки і оборони України, введеними в дію указами Президента України щодо застосування персональних (спеціальних) економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) відповідно до Закону України "Про санкції"; щодо яких не порушено справи про банкрутство та/або яких не визнано банкрутами, та/або які не перебувають на стадії ліквідації; які не мають заборгованості перед бюджетом; щодо яких відсутнє рішення суду, яке набрало законної сили, про притягнення до кримінальної відповідальності за корупційне правопорушення.
Отримувачем може бути фізична особа, яка має намір розпочати підприємницьку діяльність і бере на себе зобов'язання зареєструватися фізичною особою - підприємцем або створити юридичну особу у випадку отримання позитивного рішення про надання мікрогранту.
Відповідно до п. 9 Порядку заява формується отримувачем особисто або у відділенні уповноваженого банку засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) після проходження ним ідентифікації та автентифікації з використанням інтегрованої системи електронної ідентифікації, електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, та/або інших засобів ідентифікації, які дають змогу однозначно встановлювати особу отримувача. Заява формується засобами Порталу Дія у довільній формі, придатній для сприйняття її змісту, відповідно до відомостей, визначених пунктами 10 і 11 цього Порядку. Формування заяви закінчується накладенням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису або електронної системи BankID. Невід'ємним додатком до заяви є бізнес-план, форма якого визначається Мінекономіки. Заяви, подані без бізнес-плану, не розглядаються.
Форма бізнес - плану затверджена наказом Міністерства економіки України від 06.07.2022 № 1969.
Згідно із п. 5 Порядку мікрогранти надаються для покриття таких напрямів витрат, як: придбання обладнання, необхідного для провадження господарської діяльності отримувачем, яке не підлягає відчуженню до виконання умов договору про надання мікрогранту на створення або розвиток власного бізнесу (крім випадків відчуження внаслідок звернення стягнення на нього уповноваженим банком відповідно до договору застави); закупівля сировини та матеріалів (деталі зазначаються отримувачем у бізнес-плані); орендна плата за нежитлове приміщення (якщо така орендна плата становить не більше 25 відсотків розміру мікрогранту); лізинг обладнання (крім автомобілів, мотоциклів та інших транспортних засобів особистого користування).
27.08.2023 Демкова Юлія Дмитрівна (надалі - відповідач) через Єдиний державний вебпортал електронних послуг «Дія» за допомогою власних технічних засобів звернулась із заявою № 186QZV на отримання гранту на власну справу в сумі 250000,00 грн. на створення і розвиток власного бізнесу за основним видом економічної діяльності 13.92. - виробництво готових текстильних виробів, крім одягу, до якої було додано бізнес-план з описом статей витрат використання коштів мікрогранту.
Згідно з поданим самостійно розробленим відповідачем бізнес - плану вона планувала витратити кошти мікрогранту за наступними статтями: придбання обладнання, необхідного для здійснення діяльності, придбання матеріалів, необхідних для здійснення діяльності, послуги маркетингу та реклами.
15.09.2023 Державним центром зайнятості на підставі проведеної АТ «Ощадбанк» оцінки ділової репутації, а також оцінки співбесіди з отримувачем, проведеної Волинським обласним центром зайнятості, було прийнято рішення - наказ № 146 про надання Демковій Ю. Д. мікрогранту (заява № № 186QZV).
Коли отримувачем мікрогранту є фізична особа, такий отримувач повинен протягом п'ятнадцяти робочих днів з дня отримання позитивного рішення про надання мікрогранту зареєструватися фізичною особою - підприємцем або створити юридичну особу, укласти договір про надання мікрогранту (надалі - договір мікрогранту) за формою, встановленою Мінекономіки, та відкрити рахунок отримувача в уповноваженому банку.
22.11.2023 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб -підприємців та громадських формувань внесено запис про реєстрацію фізичної особи-підприємця Демкової Ю.Д.; вид діяльності: 13.92. Виробництво готових текстильних виробів, крім одягу (основний).
Відповідно до п.20 Порядку №738 для отримання мікрогранту отримувач укладає договір мікрогранту у відділенні уповноваженого банку шляхом підписання заяви про приєднання.
Форма договору затверджена наказом Міністерства економіки України від 06 липня 2022 року № 1969 «Про затвердження Порядку проведення оцінювання заяв, критеріїв оцінювання та необхідної кількості балів (оцінки) для прийняття Державним центром зайнятості рішень про надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу, форми бізнес-плану, форми договору про надання мікрогранту, а також кінцевих строків подання заяв та граничної суми мікрогрантів».
Відповідно до договору про надання мікрогранту цей договір є договором приєднання у розумінні статті 634 Цивільного кодексу України і може бути укладений лише шляхом приєднання отримувача до всіх його умов в цілому шляхом надання АТ «Ощадбанк» заяви про приєднання до умов цього договору в порядку, передбаченому цим договором.
27.11.2023 відповідачем було подано заяву про приєднання до договору про надання мікрогранту до філії - Волинського обласного управління АТ «Ощадбанк», згідно з якою відповідач приєдналася до умов договору про надання мікрогранту, що оприлюднений на офіційному сайті Державного центру зайнятості.
Відповідно до п. 3 розділу 13 договору умови цього договору можуть бути змінені в односторонньому порядку шляхом розміщення ДЦЗ нової редакції договору (у вигляді файлу, на який накладено кваліфікований електронний підпис уповноваженої особи ДЦЗ) на сайті не пізніше, ніж за 7 днів до дати набрання чинності такими змінами.
Отримувач зобов'язується регулярно ознайомлюватись з опублікованими на сайті новими редакціями договору. Датою ознайомлення отримувача з оприлюдненою інформацією вважається момент, з якого інформація отримала вигляд доступної для отримувача відповідно до умов цього договору.
Відповідно до п. 1 розділу XIV договору цей договір набирає чинності з дня його укладання у порядку, визначеному розділом XIII цього договору та діє до повного виконання зобов'язань сторін, передбачених цим договором.
28.12.2023 кошти мікрогранту в сумі 250000,00 грн. було зараховано на рахунок фізичної особи-підприємця Демкової Ю.Д., відкритий у філії «Волинське обласне управління АТ «Ощадбанк», що підтверджується випискою з рахунку.
Пунктом 4 розділу VI договору про надання мікрогранту та п.21 Порядку передбачено, що Державний центр зайнятості має право через регіональні, міські, районні, міські районні центри зайнятості, філії регіональних центрів зайнятості, а також із залученням відповідних центральних та/або місцевих органів влади (у разі необхідності), здійснювати моніторинг та контроль виконання умов договору (зокрема, шляхом періодичних виїзних оглядів місця провадження господарської діяльності отримувача) відповідно до Порядку протягом трьох років з дня зарахування коштів на рахунок отримувача в уповноваженому банку або до повного виконання обов'язкової умови договору мікрогранту, визначеної абзацом третім пункту 20 цього Порядку.
20.06.2024 та 17.01.2025 представником центру зайнятості було здійснено моніторингові візити дотримання умов договору про надання мікрогранту відповідачем.
За результатами моніторингових візитів було встановлено, що фізичною особою підприємцем Демковою Ю.Д. використано кошти мікрогранту в сумі 249 274, 64 грн. за цільовим призначенням, створено 2 робочих місця, на які працевлаштовано найманих працівників: ОСОБА_3. з 03.06.2024 (наказ № 2 від 31.05.2024), ОСОБА_1. з 12.06.2024 (наказ № 4 від 11.06.2024), підтверджено наявність придбаного обладнання за кошти мікрогранту в повному обсязі.
Актом перевірки/огляду дотримання умов договору про надання мікрогранту від 17.01.2025 № 33 (а.с. 85-87) встановлено звільнення найманих працівників: ОСОБА_3. з 15.01.2025 (наказ № 8 від 15.01.2024), ОСОБА_1. з 15.01.2025 (наказ № 9 від 15.01.2025).
Згідно із записом у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань фізична особа-підприємець Демкова Юлія Дмитрівна припинила підприємницьку діяльність 20.01.2025 за власним рішенням.
Відповідно до п.20 Порядку, п. 1 розділу V договору обов'язковою умовою договору мікрогранту є створення протягом шести місяців з дня зарахування коштів на рахунок отримувача в уповноваженому банку робочих місць залежно від розміру мікрогранту, визначеного пунктом 4 Порядку, кількість яких визначається з урахуванням бізнес-плану та рішення ДЦЗ про надання мікрогранту і зазначається в заяві про приєднання, та працевлаштування на них осіб на строк не менш як на 24 місяці.
Отже, на виконання вказаних вище умов Порядку та договору фізична особа-підприємець Демкова Ю.Д. була зобов'язана створити 2 робочих місця та працевлаштувати на них осіб на строк, не менше як 24 місяці протягом трирічного строку реалізації проекту.
Тобто, отримавши 28.12.2023 кошти в розмірі 250 000 грн., відповідач була зобов'язана працевлаштувати у строк до червня 2023 року двох осіб на строк не менш як на 24 місяці протягом трирічного строку реалізації проекту.
Відповідач працевлаштувала двох осіб 03.06.2024 та 12.06.2024, що відображено в акті перевірки/огляду дотримання умов договору про надання мікрогранту від 17.01.2025 № 33 та підтверджується доданими до матеріалів справи копіями наказів про призначення, а звільнила їх 15.01.2025.
Тобто, в порушення вимог Порядку та умов договору найняті ФОП Демковою Ю.Д. працівники перебували у трудових відносинах менше як 8 місяців:
- ОСОБА_3. з 03.06.2024 по 15.01.2025;
- ОСОБА_1. з 12.06.2024 по 15.01.2025.
Крім цього, припинення відповідачем підприємницької діяльності 20.01.2025 до закінчення трирічного строку реалізації проекту за власним рішенням унеможливило виконання ключової умови мікрогранту щодо працевлаштування найманих працівників та свідчить про відсутність наміру виконувати вимоги договору про надання мікрогранту.
Згідно з п. 2 розділу VI Ддговору про надання мікрогранту отримувач мікрогранту зобов'язується виконати обов'язкову умову, визначену Порядком.
З моменту державної реєстрації припинення підприємницької діяльності особа втрачає правоздатність виконувати умови договору мікрогранту, а тому дострокове припинення підприємницької діяльності без дотримання процедури призупинення виконання умов договору унеможливлює досягнення мети мікрогранту.
Відповідно до п. 20 Порядку у разі ліквідації суб'єкта господарювання, який отримав мікрогрант, повернення коштів мікрогранту здійснюється відповідно до законодавства.
Абзацом 30 п. 20 Порядку передбачено, що суб'єкт господарювання зобов'язаний попередити центр зайнятості за місцем укладення договору про намір здійснити реорганізацію, ліквідацію.
Згідно з абз. 10 п. 20 Порядку у разі розірвання договору мікрогранту до завершення трирічного строку реалізації проекту отримувач зобов'язаний протягом одного місяця з дня подання заяви про розірвання договору мікрогранту повернути різницю між сумою отриманого мікрогранту та фактично сплаченими на дату розірвання договору мікрогранту податками та зборами, єдиним внеском на загальнообов'язкове соціальне страхування, сплаченим за працевлаштованих згідно з Порядком працівників.
Відповідно до абз. 17 п. 20 Порядку у разі неможливості повернення коштів мікрогранту в установлені строки отримувач може звернутися до Державного центру зайнятості із заявою щодо розстрочення повернення коштів мікрогранту.
При цьому отримувач до моменту укладення такого договору повинен повернути не менше 20 відсотків суми отриманого мікрогранту одноразово.
Відповідно до абз. 5 п. 21 Порядку рішення про повернення мікрогранту приймаються регіональними центрами зайнятості.
17.01.2025 відповідач направила до Державного центру зайнятості заяву про розірвання договору мікрогранту у зв'язку із сімейними обставинами (а.с. 155).
20.01.2025 Демкова Ю.Д. повідомила Луцьку філію Волинського ОЦЗ про рішення припинити підприємницьку діяльність та проінформувала, що нею направлено лист та додаткові угоди про розірвання договору про надання мікрогранту до Державного центру зайнятості та просила сприяння у розстроченні платежів щодо визначеної суми до повернення (а.с. 91).
Листом №33/1123/1030-25 від 04.02.2025 Державний центр зайнятості повідомив Демкову Ю.Д. про те, що для розгляду питання про розстрочення повернення коштів мікрогранту їй необхідно сплатити кошти в сумі 50000,00 грн. (а.с. 92).
27.06.2025 наказом Державного центру зайнятості № 126 відповідачу було відмовлено у розстроченні повернення котів і визначено суму, що підлягає поверненню - 204911,91 грн. (а.с. 96)
Листом №33/1123/5763-25 від 01.07.2025 Державний центр зайнятості повідомив Демкову Ю.Д. про те, що наказом Державного центру зайнятості від 27.06.2025 № 126 «Про розстрочення повернення коштів мікрогранту» їй відмовлено у розстроченні повернення коштів мікрогранту та поінформовано про необхідність повернення коштів мікрогранту в сумі 204911,91 грн. - суми коштів мікрогранту, що дорівнює різниці між сумою отриманого мікрогранту та фактично сплаченими податками та зборами, єдиним внеском на загальнообов'язкове соціальне страхування, сплаченим за працевлаштованих згідно з Порядком працівників (а.с. 101).
16.07.2025 на виконання вимог Порядку, п.2 наказу Державного центру зайнятості від 27.06.225 № 126 "Про розстрочення повернення коштів мікрогранту", протоколу засідання комісії Волинського обласного центру зайнятості з питань надання мікрогрантів/грантів на створення або розвиток власного бізнесу від 11.07.2025 №70 Волинський обласний центр зайнятості 16.07.2025 прийняв наказ № 180 «Про повернення коштів мікрогранту фізичною особою-підприємцем Демковою Ю.Д.» у сумі 204 911,91 грн. (а.с. 108).
Наказ про повернення Демковою Ю.Д. коштів мікрогранту надіслано рекомендованими листами на адресу зареєстрованого місця проживання, однак як зазначає позивач, відповідач з невідомих причин кореспонденцію не отримала і листи було повернуто відправнику - позивачу у зв'язку із закінченням терміну зберігання (а.с. 109-111).
Таким чином, відповідач добровільно коштів не повернула.
Згідно з абзацом 12 п. 21 Порядку, п.8 розділу VII договору у разі несвоєчасного та/або неповного виконання пункту 20 цього Порядку і цього пункту сума мікрогранту вважається заборгованістю, стягнення якої здійснюється Державним центром зайнятості та/або регіональним центром зайнятості у судовому порядку.
Згідно із ч. ч. 1, 2 ст. 11 ЦК України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Відповідно до ст. 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з врахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (ст. 627 ЦК України).
Як визначено ч. 1 ст. 629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Згідно із ст. 634 Цивільного кодексу України договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору. Договір приєднання може бути змінений або розірваний на вимогу сторони, яка приєдналася, якщо вона позбавляється прав, які звичайно мала, а також якщо договір виключає чи обмежує відповідальність другої сторони за порушення зобов'язання або містить інші умови, явно обтяжливі для сторони, яка приєдналася. Сторона, яка приєдналася, має довести, що вона, виходячи зі своїх інтересів, не прийняла б цих умов за наявності у неї можливості брати участь у визначенні умов договору.
Волинський обласний центр зайнятості є органом Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, що діє від імені Фонду відповідно до Законів України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", Закону України «Про зайнятість населення».
Спірні правовідносини між сторонами врегульовані Законом України "Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємництва в Україні" та Порядком надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.06.2022 № 738.
Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону України "Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємництва в Україні", метою державної політики у сфері розвитку малого і середнього підприємництва в Україні є: 1) створення сприятливих умов для розвитку малого і середнього підприємництва; 2) забезпечення розвитку суб'єктів малого і середнього підприємництва з метою формування конкурентного середовища та підвищення рівня їх конкурентоспроможності; 3) стимулювання інвестиційної та інноваційної активності суб'єктів малого і середнього підприємництва; 4) сприяння провадженню суб'єктами малого і середнього підприємництва діяльності щодо просування вироблених ними товарів (робіт, послуг), результатів інтелектуальної діяльності на внутрішній і зовнішній ринки; 5) забезпечення зайнятості населення шляхом підтримки підприємницької ініціативи громадян.
Частинами 1, 2 ст. 12 Закону України "Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємництва в Україні" визначено, що державна підтримка надається суб'єктам малого і середнього підприємництва, які відповідають критеріям, встановленим частиною третьою статті 55 Господарського кодексу України. Державна підтримка передбачає формування програм, в яких визначається механізм цієї підтримки. Програми державної підтримки розробляються та впроваджуються спеціально уповноваженим органом у сфері розвитку малого і середнього підприємництва із залученням інших центральних органів виконавчої влади та громадських організацій, що представляють інтереси суб'єктів малого і середнього підприємництва. Державні програми підтримки затверджуються Кабінетом Міністрів України в установленому законом порядку.
Порядком надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.06.2022 № 738 "Деякі питання надання грантів бізнесу", визначено процедуру надання суб'єктам господарювання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу, напрями витрат, на покриття яких використовується мікрогрант, розмір мікрогрантів, джерела фінансування, а також умови повернення отримувачем коштів.
Головним розпорядником бюджетних коштів є Мінекономіки. Розпорядником коштів Фонду є Державний центр зайнятості (п. 2 Порядку).
Отже, 27.11.2023, приєднавшись до умов договору про надання мікрогранту, відповідач зобов'язалась виконувати його умови та керуватись Порядком надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.06.2022 № 738.
Відповідач була ознайомлена про умови отримання та використання коштів, правові наслідки невиконання встановлених вимог й умов договору.
Згідно з п. 1 розділу 9 договору цей договір може бути розірваний достроково за згодою сторін шляхом укладення додаткової угоди до цього договору. У такому випадку кошти мікрогранту підлягають поверненню отримувачем.
Згідно з абз. 10 п. 20 Порядку у разі розірвання договору мікрогранту до завершення трирічного строку реалізації проекту отримувач зобов'язаний протягом одного місяця з дня подання заяви про розірвання договору мікрогранту повернути різницю між сумою отриманого мікрогранту та фактично сплаченими на дату розірвання договору мікрогранту податками та зборами, єдиним внеском на загальнообов'язкове соціальне страхування, сплаченим за працевлаштованих згідно з Порядком працівників.
15.01.2025 Демкова Ю. Д. звільнила найманих працівників, які перебували у трудових відносинах із нею менше 8 місяців.
17.01.2025 відповідач направила до Державного центру зайнятості заяву про розірвання договору мікрогранту у зв'язку із сімейними обставинами (а.с. 155).
20.01.2025 Демкова Ю. Д. припинила підприємницьку діяльність за власним рішенням, про що здійснено запис у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
Отже, враховуючи вимоги абз. 10 п. 20 Порядку протягом одного місяця з дня подання заяви про розірвання договору Демкова Ю.Д. була зобов'язана була повернути різницю між сумою отриманого мікрогранту у розмір 249 274, 64 грн. та фактично сплаченими на дату розірвання договору мікрогранту податками та зборами, єдиним внеском на загальнообов'язкове соціальне страхування, сплаченим за працевлаштованих згідно з Порядком працівників, у розмірі 44 362,73 грн.
Із приєднаного позивачем розрахунку суми мікрогранту (а.с. 162) встановлено, що відповідач за період з грудня 2023 року по січень 2025 року сплатила 44 362,73 грн. податків та зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове соціальне страхування.
Отже, до стягнення із відповідача підлягає 204911,91 грн., виходячи із розрахунку:
- 249 274, 64 грн. (сума отриманого мікрогранту) - 44 362,73 грн. (сума сплачених податків та зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове соціальне страхування).
Згідно зі статтею 629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим до виконання сторонами.
Таким чином, враховуючи наведені норми законодавства та встановлені судом фактичні обставини справи: припинення підприємницької діяльності, розірвання договору мікрогранту, відмову Державного центру зайнятості у розстроченні відповідачу повернення коштів мікрогранту, прийняття наказу Волинським обласним центром зайнятості № 180 «Про повернення коштів мікрогранту ФОП Демковою Ю.Д.» у сумі 204 911,91 грн., у відповідача на підставі п. 20 Порядку виник обов'язок повернути кошти на рахунок Мінекономіки, відкритий у Казначействі, для подальшого їх перерахування до Державного бюджету України в установленому порядку, а тому підлягає до задоволення вимога позивача про стягнення з відповідача 204911,91 грн. суми коштів мікрогранту.
У зв'язку із задоволенням позову на підставі ст.129 ГПК України на відповідача слід покласти судові витрати у справі у розмірі сплаченого позивачем судового збору - 3073,68 грн.
Обґрунтування підсудності спору Господарському суду Волинської області.
Велика Палата Верховного Суду неодноразово висловлювала позицію щодо юрисдикції спору за позовом суб'єкта господарювання до фізичної особи, яка на дату подання позову втратила статус суб'єкта підприємницької діяльності, що виник при виконанні умов укладеного між ними господарського договору (постанови від 5 червня 2018 року у справі № 338/180/17, від 13 лютого 2019 року у справі № 910/8729/18, від 5 червня 2019 року у справі№ 904/1083/18).
Статтею 20 Господарського процесуального кодексу України визначено предметну та суб'єктну юрисдикцію господарських судів, тобто сукупність повноважень господарських судів щодо розгляду справ, віднесених до їх компетенції. За змістом частини першої цієї статті господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв'язку зі здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема: справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні правочинів у господарській діяльності, крім правочинів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем, а також у спорах щодо правочинів, укладених для забезпечення виконання зобов'язання, сторонами якого є юридичні особи та (або) фізичні особи-підприємці.
Відповідно до ст.45 Господарського процесуального кодексу України сторонами у судовому процесі - позивачами і відповідачами - можуть бути особи, зазначені в статті 4 цього Кодексу, тобто і фізичні особи, які не є підприємцями, а винятки, коли спори, стороною яких є фізична особа, що не є підприємцем, не підлягають розгляду у господарських судах, чітко визначені положеннями статті 20 цього Кодексу (як приклад, пункти 5, 10, 14 цієї статті).
Відтак, господарські суди мають юрисдикцію щодо розгляду на підставі п. 1 частини першої статті 20 Господарського процесуального кодексу України спорів, у яких стороною є фізична особа, яка на дату подання позову втратила статус суб'єкта підприємницької діяльності, якщо ці спори пов'язані, зокрема, з підприємницькою діяльністю, що раніше здійснювалася зазначеною фізичною особою, зареєстрованою підприємцем.
22.11.2023 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб -підприємців та громадських формувань було внесено запис про реєстрацію фізичної особи-підприємця Демкової Ю.Д., вид діяльності: 13.92. - Виробництво готових текстильних виробів, крім одягу (основний).
20.01.2025 Демкова Ю. Д. припинила підприємницьку діяльність за власним рішенням, про що здійснено запис у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
Спір у справі пов'язаний з підприємницькою діяльністю, що раніше здійснювалася відповідачем.
Частиною третьою статті 46 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» передбачено, що фізична особа позбавляється статусу підприємця з дати внесення до ЄДР запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця.
Відповідно до статті 52 Цивільного кодексу України фізична особа-підприємець відповідає за зобов'язаннями, пов'язаними з підприємницькою діяльністю, усім своїм майном, крім майна, на яке згідно із законом не може бути звернено стягнення.
За змістом статтей 51, 52, 598-609 Цивільного кодексу України, статті 46 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» однією з особливостей підстав припинення зобов'язань для фізична особа-підприємець є те, що у випадку припинення суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи (виключення з реєстру суб'єктів підприємницької діяльності) її зобов'язання за укладеними договорами не припиняються, а залишаються за нею як фізичною особою, оскільки фізична особа не перестає існувати. Фізична особа-підприємець відповідає за своїми зобов'язаннями, пов'язаними з підприємницькою діяльністю, усім своїм майном. Таким чином, виходячи із суб'єктного складу та змісту правовідносин сторін як таких, що виникли з господарського договору, зобов'язання за яким у відповідача із втратою його статусу як фізичної особи-підприємця не припинились, а тому спір належить до господарської юрисдикції.
Відповідна правова позиція сформульована у постанові Великої Палати Верховного Суду від 09.10.2019 у справі № 127/23144/18.
Керуючись ст. ст. 73, 74, 77, 86, 129, 236-242 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Демкової Юлії Дмитрівни ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) на рахунок Акціонерного товариства «Ощадбанк» (отримувач: АТ «Ощадбанк», код отримувача 00032129, надавач платіжних послуг отримувача: АТ «Ощадбанк», рахунок отримувача: НОМЕР_2 ) кошти мікрогранту у сумі 204 911 грн. 91 коп.
3. Стягнути з Демкової Юлії Дмитрівни ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) на користь Волинського обласного центру зайнятості (м. Луцьк Волинська область, вул. Богдана Хмельницького, 3а, ЄДРПОУ 05427482, отримувач - Волинський обласний центр зайнятості, код - 05427482, р/р -UA768201720355449300700706140, МФО -820172, банк отримувача- Державна казначейська служба України, м. Київ)
- 3073 грн. 68 коп. витрат, пов'язаних з оплатою судового збору.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги це рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено до Північно-західного апеляційного господарського суду впродовж 20 днів з дня складання повного тексту судового рішення.
Повне рішення виготовлено і підписано 02.03.2026
Суддя І. О. Якушева