Постанова від 24.02.2026 по справі 926/2274/25

ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

79010, м.Львів, вул.Личаківська,81

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"24" лютого 2026 р. Справа №926/2274/25

Західний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Галушко Н.А.

суддів Желіка М.Б.

Орищин Г.В.

секретар судового засідання - Стронська А.І.

за участю представників сторін:

від позивача -Лелюх Х.М.

від відповідача - Максимиши І.Б.

розглянувши апеляційну скаргу ПП з іноземними інвестиціями “Європрофіль» від 15.11.2025 (вх. № ЗАГС 01-05/3357/25 від 17.11.2025)

на рішення Господарського суду Чернівецької області від 22.10.2025 (повне рішення складено 27.10.2025, суддя Гурин М.О.)

у справі № 926/2274/25

за позовом Чернівецької міської ради

до відповідача ПП з іноземними інвестиціями “Європрофіль»

про стягнення заборгованості за договором оренди земельної ділянки в сумі 2 045 638,62 грн.

ВСТАНОВИВ:

Короткий зміст позовних вимог та рішення суду першої інстанції.

На розгляд Господарського суду Чернівецької області подано позов Чернівецької міської ради (далі - позивач) до Приватного підприємства з іноземними інвестиціями “Європрофіль» (далі - ПП “Європрофіль», відповідач) про стягнення заборгованості в сумі 2 045 638,62 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що у зв'язку з введення в дію з 01.01.2022 нормативної грошової оцінки земель м. Чернівці відповідно до рішення Чернівецької міської ради від 26.02.2021 №118 змінився розмір орендної плати за землю, а тому відповідач за період 2022-2024 років не доплатив 2 045 638,62 грн орендної плати за договором оренди земельної ділянки №1721 від 28.02.2005.

Рішенням Господарського суду Чернівецької області від 22.10.2025 у справі №926/2274/25 позов задоволено. Стягнуто з ПП «Європрофіль» на користь Чернівецької міської ради 2 045 638,62 грн орендної плати та 24 548,00 грн судового збору.

Рішення суду мотивоване тим, що рішенням Чернівецької міської ради від 26.02.2021 №118 затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель м. Чернівців та введено таку оцінку в дію з 01.01.2022 і з цього моменту в орендаря виник обов'язок сплачувати орендну плату відповідно до зміненої нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Перевіривши поданий позивачем розрахунок, враховуючи дані витягів із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки з кадастровим номером 7310136600:35:002:0040 ( яка становить 46819976,81грн), а також суми здійснених позивачем оплат за період 2022-2024 років, суд дійшов висновку про наявність у відповідача заборгованості перед позивачем з орендної плати за вказаним вище договором за період з 01.01.2022 по 31.12.2024 у сумі 2045638,62 грн, а відтак наявність підстав для задоволення позову.

Короткий зміст вимог апеляційної скарги та відзиву на апеляційну скаргу.

ПП «Європрофіль» подало апеляційну скаргу, в якій просить рішення Господарського суду Чернівецької області від 22.10.2025 у справі №926/2274/25 cкасувати та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.

Вимоги апелянта обгрунтовані неповним встановленням судом першої інстанції обставин справи та порушенням норм процесуального права.

Зокрема, скаржник зазначає, що:

- відповідно до витягу із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 21.02.2022 № 4721, який подавався Чернівецькою міською радою та досліджувався судом під час розгляду іншої судової справи (№926/5008/22), нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 7310136600:35:002:0040 становить 29185678,00 грн, а не зазначений судом розмір - 46819976,81 грн;

- з врахування такої нормативної грошової оцінки земельної ділянки (29185678,00 грн), розмір орендної плати за 2022 рік повинен становити 744 639,04 грн, за 2023 рік - 756 713,321 грн, а за 2024 рік -309 678,72 грн, що не відповідає здійсненому позивачем розрахунку, з яким погодився суд першої інстанції;

- рішення Чернівецької міської ради від 26.02.2021 №118 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Чернівців та визнання такими, що втратили чинність, окремих пунктів рішення міської ради V скликання від 23.10.2008 № 510", у зв'язку з прийняттям якого заявлено позов у цій справі, визнано протиправним та нечинним рішенням Чернівецького окружного адміністративного суду від 07.11.2025 у справі №600/2940/25-а;

- відповідачем подавалось суду клопотання про зупинення провадження у цій справі до набрання законної сили судовим рішення у справі №600/2940/25- а, що розглядається в порядку адміністративного судочинства, однак суд першої інстанції необгрунтовано відмовив у задоволенні такого.

Окрім того, апелянтом подано Західному апеляційному господарському суду клопотання про зупинення провадження у справі №926/2274/25 до набрання законної сили судовим рішення у справі №600/2940/25-а.

Однак, в процесі апеляційного розгляду справи представник апелянта відмовився від вказаного клопотання, оскільки таке втратило актуальність з огляду на ухвалення Сьомим апеляційним адміністративним судом 03.02.2026 постанови у справі № 600/2940/25-а.

Відтак, клопотання апелянта про зупинення провадження у справі залишено судом апеляційної інстанції без розгляду.

Чернівецька міська рада подала відзив на апеляційну скаргу, в якому просить рішення Господарського суду Чернівецької області від 22.10.2025 у справі №926/2274/25 залишити без змін з підстав його законності та обгрунтованості, а апеляційну скаргу - без задоволення.

Зокрема, позивач зазначає, що:

- в матеріалах справи наявні належні, допустимі та достовірні докази ( витяги з нормативної грошової оцінки земельної ділянки, взяті станом на момент звернення до суду та під час розгляду справи) на підтвердження розміру нормативної грошової оцінки спірної земельної ділянки, який взятий позивачем та судом в основу розрахунку орендної плати ( з урахуванням коефіцієнтів індексації за відповідний рік);

- рішенням Чернівецького окружного адміністративного суду від 07.11.2025 у справі №600/2940/25-а, на яке покликається апелянт, визнано протиправним та нечинним рішення Чернівецької міської ради від 26.02.2021 №118 стосовно

затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки лише земельної ділянки кадастровий номер 7310136600:32:002:0008, а тому таке судове рішення не стосується спірних правовідносин (оренди земельної ділянки з кадастровим номером 7310136600:35:002:0040);

- навіть у випадку скасування судом рішення Чернівецької міської ради від 26.02.2021 №118 у повному обсязі, таке судове рішення не може впливати на правовідносини, які склались у 2022-2024 роках, оскільки відповідно до ч. 2 ст. 265 КАСУ нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або частково з моменту набрання законної сили відповідним судовим рішенням.

Процесуальні дії суду у справі.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 17.11.2025 справу №926/2274/25 розподілено колегії суддів Західного апеляційного господарського суду у складі головуючого судді (судді - доповідача) Галушко Н.А., суддів Желіка М.Б. та Орищин Г.В.

Ухвалою Західного апеляційного господарського суду від 24.11.2025 апеляційну скаргу ПП “Європрофіль» на рішення Господарського суду Чернівецької області від 22.10.2025 у справі №926/2274/25 залишено без руху з підстав, наведених у вказаній ухвалі.

Ухвалою Західного апеляційного господарського суду від 09.12.2025 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою ПП “Європрофіль» на рішення Господарського суду Чернівецької області від 22.10.2025 у справі №926/2274/25 та призначено таку до розгляду в судовому засіданні на 13.01.2026.

Ухвалами Західного апеляційного господарського суду від 13.01.2026 та від 03.02.2026 в судовому засіданні оголошувались перерви до 03.02.2026 та до 17.02.2026 відповідно.

Ухвалою Західного апеляційного господарського суду від 17.02.2026 відкладено ухвалення та проголошення судового рішення у справі № 926/2274/25 до 24.02.2026.

В судовому засіданні 24.02.2026 проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Обставини справи, встановлені судом.

28.02.2005 між Чернівецькою міською радою (далі - орендодавець) та ПП “Європрофіль» (далі - орендар) укладено договір оренди земельної ділянки №1721 (далі - Договір), відповідно до п.1.1 якого орендодавець передає за плату, а орендар приймає у володіння і користування земельну ділянку, яка розташована за адресою: м.Чернівці, вул. Руська, 236-Г, загальною площею 2,2006 га з кадастровим номером 7310136600:35:002:0040.

Відповідно до пункту 1.2. Договору земельна ділянка надається в оренду строком до 26.08.2054. Цільове призначення земельної ділянки: для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку з об'єктами торгово-розважальної та ринкової інфраструктури.

Пунктом 1.3 Договору визначено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає 1 283 610 грн, з урахуванням регіональних та зональних факторів та коефіцієнтів індексації грошової оцінки за 1996-2001р., коефіцієнтів індексації грошової оцінки за 2002р., згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку Чернівецького міського управління земельних ресурсів від 28 жовтня 2004 року №1139. Після здачі об'єкта в експлуатацію нормативна грошова оцінка підлягає перерахунку згідно цільового призначення.

Згідно з п. 1.1 розділу 2 Договору на період до завершення будівництва річна орендна плата за користування земельною ділянкою складає 21 949,73 грн. Плата за землю вноситься орендарем рівними частками на рахунок Департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради в термін тридцяти календарних днів місяця, наступного за звітним. Після здачі об'єкта в експлуатацію орендна плата підлягає перерахунку.

У разі збільшення відповідно до законів України розміру земельного податку, орендна плата може бути збільшена до розміру земельного податку, який нараховується на орендовану ділянку. Розмір орендної плати індексується у відповідності із чинним законодавством України. При цьому, додатковий договір між сторонами не укладається ( п.п.2.1, 2.2 Договору).

Відповідно до пунктів 4.1, 4.2 Договору зміна умов Договору оренди земельної ділянки можлива за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Пунктом 3.1 Договору передбачене право орендодавця вимагати від орендаря своєчасного та в повному обсязі внесення орендної плати, якому кореспондує визначений п.3.2 Договору обов'язок орендаря своєчасно вносити орендну плату за землю.

Додатками до Договору є план зовнішніх меж землекористування м. Чернівці, вул. Руська, 236-Г, розрахунок розміру орендної плати, акт прийому-передачі земельної ділянки від 28.02.2005.

Додатковим договором від 29.02.2008 до Договору сторони погодили збільшення з 01.01.2008 річного розміру орендної плати до 70 060,00 грн.

Додатковим договором №3/1721 від 15.03.2012 до Договору сторони погдили викласти п.1.1. розділу 2 Договору: “Річна орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та становить 125 645,46 грн».

Рішенням Чернівецької міської ради від 26.02.2021 № 118 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Чернівців та визнання такими, що втратили чинність, окремих пунктів рішення міської ради V скликання від 12.02.2008 р. № 510», затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Чернівців та введено таку нормативну грошову оцінку в дію з 01.01.2022.

З огляду на наведене, у грудні 2022 Чернівецька міська рада звернулась до Господарського суду Чернівецької області з позовом до ПП “Європрофіль» про внесення змін до Договору, шляхом викладення пунктів 1.3, 2.1 та 2.2 такого у запропонованій позивачем редакції.

Рішенням Господарського суду Чернівецької області від 20.04.2023 у справі №926/5008/22 позов Чернівецької міської ради задоволено та внесено зміни до Договору, виклавши пункти 1.3 розділу 1 та 1.1 розділу 2 договору в такій редакції:

“ 1.3. Відповідно до витягу із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 21.02.2022 № 4721 нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 29185678,00 грн.

1.1. Річна орендна плата з 01.01.2022 становить 875570,34 грн.

Орендна плата сплачується Орендарем рівними частинами у строк до 30 числа місяця наступного за звітним, на розрахунковий рахунок: Чернівецьке ГУК/Чернівецька ТГ/ код ЄДРПОУ 37836095, р/р UA668999980334129812000024405, Казначейство України (ЕАП), код платежу 18010600 - орендна плата з юридичних осіб».

Постановою Західного апеляційного господарського суду від 11.01.2024 у справі №926/5008/22 рішення Господарського суду Чернівецької області від 20.04.2023 у цій справі змінено. Викладено п. 1.1 Договору в наступній редакції: “ 1.1. Річна орендна плата становить 875570,34 грн. Орендна плата сплачується Орендарем рівними частинами у строк до 30 числа місяця наступного за звітним, на розрахунковий рахунок: Чернівецьке ГУК/Чернівецька ТГ/, код ЄДРПОУ 37836095, р/р ІІА668999980334129812000024405, Казначейство України (ЕАП), код платежу 18010600 - орендна плата з юридичних осіб». В решті рішення суду залишено без змін.

Постановою Верховного Суду від 10.09.2024 у справі №926/5008/22 постанову Західного апеляційного господарського суду від 11.01.2024 у цій справі скасовано, а справу передано на новий розгляд до суду апеляційної інстанції.

За наслідками нового розгляду справи постановою Західного апеляційного господарського суду від 03.12.2024 рішення Господарського суду Чернівецької області від 20.04.2023 у справі №926/5008/22 скасовано та прийнято нове рішення, яким у задоволенні позову відмовлено.

Постанова суду апеляційної інстанції у вказаній справі мотивована тим, що позивач звернувся до суду у цій справі зі способом захисту, який не приведе до захисту його прав чи інтересів, а належному способу захисту орендодавця у такому випадку відповідає позовна вимога про стягнення орендної плати, несплаченої орендарем, що відповідає позиції Великої Палати Верховного Суду, викладеній у постанові від 05.06.2024 у справі № 914/2848/22.

Відповідно до витягу із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 10.03.2025 №НВ-9951491652025 нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 7310136600:35:002:0040 становить 46819976,81грн.

Ідентичний розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки значиться у витягах із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 05.09.2025 №НВ-9976975772025 та від 30.09.2025 №НВ-9979935292025.

Відповідно до проведених позивачем розрахунків розмір річної орендної плати за земельну ділянку з кадастровим номером 7310136600:35:002:0040 повинен становити: за 2022 рік - 1037609,33 грн; за 2023 рік - 1193250,73 грн; за 2024 рік - 1254106,52 грн.

Згідно з інформацією, наданою Головним управлінням Державної податкової служби у Чернівецькій області у листі від 14.01.2025 №218/5/24-13-04-04, задекларовані суми орендної плати відповідно до поданої ПП “Європрофіль» звітності за 2022-2024 роки не відповідають вищезазначеним нормам та вимогам, зокрема, за 2022 рік задекларовано 262212,85грн; за 2023 рік - 301544,78грн ; за 2024 рік - 875570,34грн.

17.04.2025 Департаментом урбаністики та архітектури Чернівецької міської ради на адресу відповідача скеровано лист, яким запропоновано в 20-ти денний термін з дня отримання цього листа уточнити свої податкові зобов'язання зі сплати орендної плати за землю шляхом подання уточнених податкових декларацій за 2022-2024 роки до ГУ ДПС у Чернівецькій області та сплатити заборгованість зі сплати орендної плати за вказаний період в сумі 2045638,62 грн.

Вказаний лист залишений відповідачем без відповіді та виконання, що слугувало підставою для звернення Чернівецької міської ради до суду з позовом у цій справі про стягнення з ПП “Європрофіль» 2 045 638,62 грн заборгованості.

Мотиви та джерела права, з яких виходить суд апеляційної інстанції при прийнятті постанови.

Відповідно до ст. 11 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Відповідно до ч.1 ст. 621 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Договір є обов'язковим для виконання сторонами (стаття 629 ЦК України).

Частиною 1 ст. 759 ЦК України встановлено, що за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у володіння та користування за плату на певний строк.

Згідно із ч. 1 ст. 762 ЦК України за найм (оренду) майна з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.

Відповідно до частини дев'ятої статті 93 Земельного кодексу України відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються законом.

Згідно зі статтею 2 Закону України "Про оренду землі" відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються ЗК України, ЦК України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Статтею 13 Закону України "Про оренду землі" встановлено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Відповідно до частини першої статті 15 Закону України "Про оренду землі" орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату є істотною умовою договору оренди землі.

Згідно зі статтею 21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.

Згідно з пп. 265.1.3 п. 265.1 ст. 265, п.п. 10.1.1 п. 10.1 ст. 10 Податкового кодексу України податок на майно складається, зокрема, з плати за землю та належить до місцевих податків.

Плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності ( п.п. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України).

Відповідно до п.п. 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України орендна плата для цілей розділу XII цього Кодексу - обов'язковий платіж за користування земельною ділянкою державної або комунальної власності на умовах оренди.

Підпункт 288.2 статті 288 Податкового кодексу України визначає, що платником орендної плати є орендар земельної ділянки, об'єктом оподаткування земельна ділянка, надана в оренду.

У відповідності до підпункту 288.1, 288.4 статті 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.

Для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок ( п. 289.1 ст.289 Податкового кодексу України).

Згідно з підпунктом 14.1.125 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, нормативна грошова оцінка земельних ділянок для цілей розділу XII, глави 1 розділу XIV цього Кодексу капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Статтею 1 Закону України "Про оцінку земель" визначено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.

За змістом ч. 1 ст. 15 Закону України "Про оцінку земель" підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.

Абзацом другим частиною першою статті 13 Закону України "Про оцінку земель" передбачено врахування під час визначення розміру орендної плати земельної ділянки державної та комунальної власності нормативної грошової оцінки такої.

У разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної та комунальної власності змінюється також розмір орендної плати. Зазначене відповідає положенням частини другої статті 632 Цивільного кодексу України, відповідно до якої зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.

Водночас у постанові від 05.06.2024 у справі № 914/2848/22 Велика Палата Верховного Суду зазначила, що з моменту початку застосування зміненої нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної або комунальної власності автоматично змінюються і права та обов'язки сторін договору оренди в частині розміру орендної плати, визначеної у відсотковому співвідношенні до нормативної грошової оцінки. У таких правовідносинах відсутній обов'язок сторін вносити зміни до договору оренди шляхом укладення додаткової угоди, оскільки обов'язок сплачувати орендну плату відповідно до зміненої нормативної грошової оцінки земельної ділянки виникає в орендаря з моменту початку застосування такої нормативної грошової оцінки. За подібних обставин належному способу захисту орендодавця відповідає позовна вимога про стягнення орендної плати, не сплаченої орендарем. Несплачена орендна плата підлягає стягненню за весь період прострочення з моменту початку застосування рішення ради щодо зміни розміру нормативної грошової оцінки земельних ділянок державної та комунальної власності.

Як зазначалось вище, рішенням Чернівецької міської ради від 26.02.2021 № 118 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Чернівців та визнання такими, що втратили чинність, окремих пунктів рішення міської ради V скликання від 12.02.2008 р. № 510», затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Чернівців та введено таку нормативну грошову оцінку в дію з 01.01.2022.

Покликання апелянта на те, що вказане рішення позивача не підлягає застосуванню до спірних правовідносин оскільки визнане протиправним та нечинним рішенням Чернівецького окружного адміністративного суду від 07.11.2025 у справі №600/2940/25-а ( яке залишене без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 03.10.2026) судом апеляційної інстанції відхиляється як безпідставне з огляду на те, що названим рішенням адміністративного суду визнано протиправним та нечинним рішення Чернівецької міської ради від 26.02.2021 № 118 лише стосовно затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки кадастровий номер 7310136600:32:002:0008, а правовідносини у цій справі виникли з оренди земельної ділянки з кадастровим номером 7310136600:35:002:0040.

Відтак, відхиляються як безпідставні і доводи апелянта про необгрунтовану відмову судом першої інстанції у задоволенні клопотання про зупинення провадження у цій справі до набрання законної сили судовим рішення у справі №600/2940/25- а, оскільки з наведених вище обставин не вбачається пов'язаність цих справ та об'єктивна неможливість розгляду цієї справи до вирішення справи №600/2940/25-а, що є умовою для зупинення провадження у справі відповідно до ч.1 ст.227 ГПК України.

Зважаючи на наведені вище обставини та висновки Великої Палати Верховного Суду, з 01.01.2022 у відповідача виник обов'язок сплачувати орендну плату за Договором відповідно до зміненої нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Відповідно до проведених позивачем розрахунків розмір річної орендної плати за земельну ділянку з кадастровим номером 7310136600:35:002:0040 повинен становити: за 2022 рік - 1037609,33 грн; за 2023 рік - 1193250,73 грн; за 2024 рік - 1254106,52 грн.

Оскільки за інформацією ГУ ДПС у Чернівецькій області (лист від 14.01.2025 №218/5/24-13-04-04) задекларовані ПП “Європрофіль» суми орендної плати відповідно до поданої звітності за 2022-2024 роки не відповідають вищезазначеним сумам (за 2022 рік задекларовано 262 212,85грн, за 2023 рік - 301 544,78грн, за 2024 рік - 875 570,34грн, позивачем заявлено про стягнення з відповідача 2 045 638,62 грн заборгованості за вказаний період.

Відповідач не заперечує факт несплати ним орендної плати відповідно до зміненої нормативної грошової оцінки земельної ділянки, однак не погоджується з здійсненим позивачем розрахунком.

Так, апелянт зазначає, що з врахування нормативної грошової оцінки спірної земельної ділянки (29185678,00 грн), яка зазначена у витязі із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 21.02.2022 № 4721, який подавався Чернівецькою міською радою та досліджувався судом під час розгляду справи №926/5008/22, розмір орендної плати за 2022 рік повинен становити 744 639,04 грн, за 2023 рік - 756 713,321 грн, а за 2024 рік -309 678,72 грн, що не відповідає здійсненому позивачем розрахунку, з яким погодився суд першої інстанції.

Щодо вказаних доводів апелянта суд апеляційної інстанції зазначає наступне.

Господарським процесуальним кодексом України закріплені основні засади господарського судочинства, зокрема, у силу принципів рівності, змагальності та диспозитивності (статті 7, 13, 14 ГПК України) обов'язок з доведення обставин, на які посилається сторона, покладається на таку сторону.

Частиною першою статті 74 ГПК України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Обов'язок із доказування слід розуміти як закріплену в процесуальному та матеріальному законодавстві міру належної поведінки особи, що бере участь у судовому процесі, із збирання та надання доказів для підтвердження свого суб'єктивного права, що має за мету усунення невизначеності, яка виникає в правовідносинах у разі неможливості достовірно з'ясувати обставини, які мають значення для справи.

Відповідно до ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Відповідно до ст.ст. 76-78 ГПК України докази повинні бути належними, допустимими та достовірними.

За змістом ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Частиною 2 ст.20 Закону України “Про оцінку земель» передбачено, що дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг із технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається органами, що здійснюють ведення Державного земельного кадастру (ч. 5 ст.23 Закону України “Про оцінку земель»).

Відповідно до п.20 Методики нормативної грошової оцінки земельних ділянок, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.2021 № 1147, (далі - Методика) дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються за заявою, форму якої наведено в додатку 16, що подається в електронній або паперовій формі, як витяг із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок за формою згідно з додатком 17. Витяг із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок оформляється і видається автоматично в електронній формі з використанням програмного забезпечення Державного земельного кадастру.

У разі відсутності в Державному земельному кадастрі відомостей про нормативну грошову оцінку земельних ділянок, що унеможливлює автоматичну видачу витягу із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок із використанням програмного забезпечення Державного земельного кадастру, такий витяг оформляється протягом трьох робочих днів з дати надходження відповідної заяви із наявної технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок за підписом працівника відповідного територіального органу Держгеокадастру, до посадових обов'язків якого належить надання зазначених витягів.

У постановах Великої Палати Верховного Суду від 09.11.2021 у справі №905/1680/20, Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 05.08.2022 у справі №922/2060/20 зазначено, що витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки - це роздруковані за допомогою програмного забезпечення актуальні дані про земельну ділянку, які є у Державному земельному кадастрі та технічній документації з нормативної грошової оцінки земель станом на певну дату. Витяг з нормативної грошової оцінки земельної ділянки може бути доказом проведення такої оцінки та визначати дані про таку оцінку як на момент його видачі, так і за попередній період за умови, що нормативно-грошова оцінка земельної ділянки була сталою та не зазнала змін у цей період.

Позивачем на підтвердження позовних вимог подано суду витяги із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 10.03.2025 №НВ-9951491652025, а також від 05.09.2025 №НВ-9976975772025 та від 30.09.2025 №НВ-9979935292025, відповідно до яких нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 7310136600:35:002:0040 становить 46 819 976,81грн.

Вказані витяги сформовані автоматично в електронній формі з використанням програмного забезпечення Державного земельного кадастру, що відповідає вимогам Методики, а тому є належними та допустимими доказами у цій справі.

В той же час відповідачем на підтвердження вказаного ним розміру нормативної грошової оцінки спірної земельної ділянки (29185678,00 грн) не подано суду витягу, сформованого автоматично в електронній формі відповідно до вимог Методики. Витяг із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 21.02.2022 № 4721, на який покликається апелянт, зазначеним вимогам не відповідає.

Крім того, в наявному в матеріалах справи листі від 15.12.2022 Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру зазначає про можливі відмінності у нормативній грошовій оцінці окремих земельних ділянок, отриманих при розрахунку «в ручному режимі» та автоматично, а також необхідність керуватись саме результатами автоматичного розрахунку з огляду на його більшу точність.

При цьому, суд відхиляє покликання апелянта на встановлені в межах розгляду справи №926/5008/22 обставини, оскільки остаточним судовим рішенням у цій справі, яке набрало законної сили (постановою Західного апеляційного господарського суду від 03.12.2024) відмовлено у задоволенні позову Чернівецької міської ради до ПП “Європрофіль» про внесення змін до Договору з підстав обрання позивачем неналежного способу захисту, а тому судом не встановлювались обставини та не надавалась оцінка законності вказаного розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Відтак, доводи апелянта про невірне визначення позивачем розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки відхиляються судом апеляційної інстанції як безпідставні.

З матеріалів справи вбачається, що позивачем для розрахунку розміру орендної плати у зв'язку із введенням в дію з 01.01.2022 нормативної грошової оцінки земель м. Чернівці використано дані витягу про нормативну грошову оцінку 2025 року зі зменшенням розміру такої на відповідні щорічні коефіцієнти індексації, що не суперечить вимогам Закону.

Перевіривши подані позивачем розрахунки, з врахуванням даних про нормативну грошову оцінку земельної ділянки та розмір сплачених відповідачем сум орендної плати за період 2022-2024 р.р., суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції про обгрунтованість вимог позивача та наявність підстав для стягнення з ПП «Європрофіль» на користь Чернівецької міської ради 2 045 638,62 грн заборгованості зі сплати орендної плати.

Доводи апеляційної скарги ПП «Європрофіль» не знайшли свого підтвердження, спростовуються наведеними вище встановленими судом обставинами справи.

У рішеннях Європейського суду з прав людини у справах «Ryabykh v.Russia» від 24.07.2003 року, «Svitlana Naumenko v. Ukraine» від 09.11.2014 року зазначено, що право на справедливий судовий розгляд, гарантоване частиною 1 статті 6 Конвенції, повинно тлумачитись у світлі Преамбули Конвенції, яка проголошує верховенство права спільною спадщиною Високих Договірних Сторін.

Обов'язок судів обґрунтовувати свої рішення не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (п.58 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Серявін та інші проти України" від 10.02.2010, остаточне від 10.05.2011).

Висновки за результатами розгляду апеляційної скарги.

З огляду на вищевикладене, колегія суддів Західного апеляційного господарського суду вважає, що рішення Господарського суду Чернівецької області від 22.10.2025 у цій справі відповідає матеріалам справи, ґрунтується на вимогах чинного законодавства, прийняте з дотриманням норм процесуального та правильним застосуванням норм матеріального права, підстав для задоволення вимог апеляційної скарги та скасування оскаржуваного рішення немає.

Відповідно до ст.129 ГПК України судовий збір за перегляд рішення в апеляційному порядку покладається на скаржника.

Керуючись ст.ст. 129, 269, 270, 275, 276, 281, 282, 284 ГПК України, Західний апеляційний господарський суд

УХВАЛИВ

1. Апеляційну скаргу ПП з іноземними інвестиціями “Європрофіль» від 15.11.2025 (вх. № ЗАГС 01-05/3357/25 від 17.11.2025) залишити без задоволення.

2. Рішення Господарського суду Чернівецької області від 22.10.2025 у справі №926/2274/25 залишити без змін.

3. Витрати по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги залишити за скаржником.

4. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку в строки, передбачені ст.ст. 287-288 ГПК України.

5. Справу повернути до Господарського суду Чернівецької області.

Веб-адреса судового рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень: http//reyestr.court.gov.ua.

Повний текст постанови складено 02.03.2026

Головуючий суддя Галушко Н.А.

суддя Желік М.Б.

суддя Орищин Г.В.