Справа № 676/413/26
Провадження № 3/676/329/26
23 лютого 2026 року м. Кам'янець-Подільський
Суддя Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області Шульга К. М., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали, які надійшли від Батальйону патрульної поліції з обслуговування Кам'янець-Подільського району про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт НОМЕР_1 виданий Кам'янець-Подільським РВ УМВС України в Хмельницькій області 18.02.1999, який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , не працює,
за частиною 1, 2 статті 173-2 КУпАП,
12.01.2026 о 13:00 год. по АДРЕСА_1 ОСОБА_1 умисно висловлював погрози, образи, нецензурні висловлювання в сторону свого племінника ОСОБА_2 , з яким спільно проживає, чим завдав шкоду його психічному здоров'ю, вчинив відносно нього домашнє насильство психологічного характеру, скоїв адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 173-2 КУпАП.
Крім того, 05.02.2026 о 13:00 год. по АДРЕСА_1 ОСОБА_1 умисно висловлював погрози, образи, нецензурні висловлювання в сторону своєї сестри ОСОБА_3 , з якою спільно проживає чим завдав шкоду її психічному здоров'ю, вчинив відносно неї домашнє насильство психологічного характеру, скоїв адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 173-2 КУпАП.
Крім того, 05.02.2026 о 13:00 год. по АДРЕСА_1 ОСОБА_1 умисно висловлював погрози, образи, нецензурні висловлювання в сторону свого малолітнього племінника ОСОБА_4 , з яким спільно проживає чим завдав шкоду його психічному здоров'ю, вчинив відносно нього домашнє насильство психологічного характеру, скоїв адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена частиною 2 статті 173-2 КУпАП.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився повторно без повідомлення причин неявки, про час і місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Потерпілі ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 в судове засідання не з'явилися без повідомлення причин неявки, про час і місце розгляду справи повідомлені належним чином.
Справу розглянуто за відсутності ОСОБА_1 , оскільки відповідно до положень статті 268 КУпАП присутність особи при розгляді справи про адміністративне правопорушення, передбачене частиною 1, 2 статті 173-2 цього Кодексу, не є обов'язковою.
При цьому суд зазначає, що з огляду на практику, викладену в рішеннях Європейського суду з прав людини, сторона, яка задіяна в ході судового розгляду зобов'язана з розумним інтервалом часу сама цікавитись провадженням у її справі, добросовісно користуватись належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки. Заявник зобов'язаний демонструвати готовність брати участь на всіх етапах розгляду, що стосується безпосередньо його, утримуватися від використання прийомів, які пов'язані із зволіканням розгляду справи, а також максимально використовувати всі засоби внутрішнього законодавства для прискорення процедури розгляду.
Вирішуючи питання про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за частинами 1, 2 статті 173-2 КУпАП, суд виходить з наступного.
Відповідальність за частиною 1 статті 173-2 КУпАП настає за вчинення домашнього насильства, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.
Частина 2 статті 173-2 КУпАП встановлює відповідальність за діяння, передбачене частиною першою цієї статті, вчинене стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи,
Закон України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» визначає, що домашнє насильство - діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім'ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім'єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь. Психологічне насильство - форма домашнього насильства, що включає словесні образи, погрози, у тому числі щодо третіх осіб, приниження, переслідування, залякування, інші діяння, спрямовані на обмеження волевиявлення особи, контроль у репродуктивній сфері, якщо такі дії або бездіяльність викликали у постраждалої особи побоювання за свою безпеку чи безпеку третіх осіб, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному здоров'ю особи.
Вина ОСОБА_1 підтверджується дослідженими судом матеріалами: протоколом від 12.01.2026 про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за частиною 1 статті 173-2 КУпАП; протоколом прийняття заяви про кримінальне правопорушення та іншу подію від 12.01.2026 від ОСОБА_5 ; письмовими поясненнями ОСОБА_5 ; формою оцінки ризиків вчинення домашнього насильства від 12.01.2026 з відміткою про високий рівень небезпеки (постраждала особа ОСОБА_2 ); терміновим заборонним приписом від 12.01.2026, винесеним відносно кривдника ОСОБА_1 на 10 діб до 22.01.2026; рапортом від 13.01.2026 про виявлене правопорушення; протоколом від 05.02.2026 про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за частиною 1 статті 173-2 КУпАП; письмовими поясненнями ОСОБА_3 , ОСОБА_4 ; диском з відеозаписом події; формою оцінки ризиків вчинення домашнього насильства від 05.02.2026 з відміткою про високий рівень небезпеки (постраждала особа ОСОБА_3 ); терміновим заборонним приписом від 05.02.2026 винесеним відносно кривдника ОСОБА_1 на 10 діб до 15.02.2026; рапортом від 05.02.2026 про виявлене правопорушення; протоколом від 05.02.2026 про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за частиною 2 статті 173-2 КУпАП; формою оцінки ризиків вчинення домашнього насильства з відміткою про низький рівень небезпеки (постраждала особа ОСОБА_4 ).
Таким чином, суд вважає доведеною вину ОСОБА_1 у вчиненні правопорушень, відповідальність за які передбачена частинами 1, 2 статті 173-2 КУпАП.
При визначенні стягнення суд враховує особу ОСОБА_1 , який не працює, адміністративні правопорушення вчинив повторно протягом незначного проміжку часу, що відсутні обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність. Підстави для звільнення ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності судом не встановлені.
Відповідно до положень статті 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що стягнення повинно бути накладене в межах санкції частини 2 статті 173-2 КУпАП, яка є більш тяжкою, що буде необхідною та достатньою мірою відповідальності для виховання ОСОБА_1 та запобігання вчинення ним нових правопорушень.
Крім того, статтею 39-1 КУпАП визначено, що у разі вчинення домашнього насильства суд під час вирішення питання про накладення стягнення за адміністративне правопорушення має право одночасно вирішити питання про направлення особи, яка вчинила домашнє насильство, на проходження програми для таких осіб, передбаченої Законом України «Про запобігання та протидію домашньому насильству».
Таким чином, вирішуючи питання про накладення адміністративного стягнення, з метою припинення вчинення ОСОБА_1 домашнього насильства в подальшому, зміни його насильницької поведінки, формування нової неагресивної психологічної моделі поведінки у приватних стосунках зі своїми рідними та близькими, відповідального ставлення до своїх вчинків та їх наслідків, суд вважає за необхідне одночасно вирішити питання про направлення його в порядку статті 39-1 КУпАП для проходження програми для кривдників, передбаченої Законом України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», строком на 3 місяці.
На підставі статті 40-1 КУпАП з ОСОБА_1 підлягає стягненню на користь держави судовий збір.
Керуючись статтями 35, 36, 40-1, 173-2, 268, 283-284 КУпАП, суддя
ОСОБА_1 притягнути до адміністративної відповідальності за частинами 1, 2 статті 173-2 КУпАП та накласти стягнення у виді адміністративного штрафу у розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що відповідає сумі 850 (вісімсот п'ятдесят) грн. 00 коп.
Направити ОСОБА_1 до Кам'янець-Подільської міської ради для проходження програми для кривдників, передбаченої Законом України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», строком на 3 (три) місяці.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у сумі 665 (шістсот шістдесят п'ять) грн. 60 коп.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти діб з моменту проголошення.
Постанова може бути звернена до виконання протягом трьох місяців з дня набрання нею чинності.
Реквізити для сплати штрафу:
Розрахунковий рахунок UA938999980313040106000022763
ГУК у Хмельницькій області/ Кам'янець-Подільське мтг/21081100
Код одержувача 37971775
Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП)
ККД: 21081100.
Реквізити для сплати судового збору:
Отримувач коштів: ГУК у м. Києві/ м. Київ/ 22030106;
Код отримувач (код за ЄДРПОУ) 37993783,
Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП);
рахунок отримувача UA908999980313111256000026001
ККД бюджету 22030106; пункт 5.
Штраф підлягає сплаті не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення особі, яка притягується до адміністративної відповідальності, постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу у вказаний строк постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
При примусовому виконанні постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника підлягає стягненню подвійний розмір визначеного постановою суду штрафу, а також стягуються витрати на облік правопорушень (розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України).
Суддя К. М. Шульга