печерський районний суд міста києва
757/10296/26-к
1-кс-16211/26
24 лютого 2026 року м.Київ
Слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , за участю секретаря судових засідань ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , захисника ОСОБА_4 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Києві в режимі відеоконференції клопотання старшого слідчого в ОВС другого відділу Управління з розслідування злочинів, вчинених у зв'язку із масовими протестами у 2013-2014 роках, Державного бюро розслідувань ОСОБА_5 про здійснення спеціального досудового розслідування в рамках кримінального провадження № 62026000000000111 від 10.02.2026,
До Печерського районного суду м. Києва надійшло клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах другого відділу Управління з розслідування злочинів, вчинених у зв'язку із масовими протестами у 2013-2014 роках, Державного бюро розслідувань ОСОБА_6 , погоджене заступником начальника другого відділу процесуального керівнитцва Департаменту організації, процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення у кримінальних провадженнях про злочини, вчинені у зв'язку із масовими протестами у 2013-2014 роках, Офісу Генерального прокурора ОСОБА_7 , про здійснення спеціального досудового розслідування в рамках кримінального провадження № 62026000000000111 від 10.02.2026 за підозрою ОСОБА_8 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 262, ч. 1 ст. 111 (в редакції Закону № 2341-ІІІ від 05.04.2001), ч. 3 ст. 110 (в редакції Закону № 2341-ІІІ від 05.04.2001) КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_8 станом на 20.02.2014 обіймав посаду міліціонера - водія автотранспортного взводу роти міліції особливого призначення «Беркут» УМВС України в місті Севастополь (далі - РМОП «Беркут» в м. Севастополі) та мав спеціальне звання - старший сержант міліції.
З 20 лютого 2014 року до цього часу триває міжнародний збройний конфлікт, викликаний збройною агресією Російської Федерації (далі - РФ) проти України та окупацією частини території України. У ході вказаного міжнародного збройного конфлікту 24 лютого 2022 року президент РФ оголосив початок так званої «спеціальної військової операції», що полягала у здійсненні повномасштабного вторгнення збройних сил РФ (далі - ЗС РФ), інших збройних формувань РФ та підконтрольних їм угруповань іррегулярних збройних формувань на територію України.
Факт повномасштабного збройного вторгнення на територію України не приховувався владою РФ, а також встановлений рішеннями міжнародних організацій, зокрема резолюцією Генеральної Асамблеї ООН ES-11/1 від 02.03.2022 «Про агресію проти України», п.п. 1, 3 Висновку 300 (2022) Парламентської Асамблеї Ради Європи «Наслідки агресії Російської Федерації проти України», п.п. 17, 18 наказу Міжнародного Суду ООН від 16.03.2022 за клопотанням про вжиття тимчасових заходів у справі «Звинувачення в геноциді відповідно до Конвенції про запобігання злочину геноциду та покарання за нього (Україна проти РФ та ін.)».
Відповідно до Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 № 1207-VII, тимчасово окупована РФ територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Відповідно до ст. 1 вказаного Закону Автономна Республіка Крим (далі - АР Крим) та місто Севастополь є тимчасово окупованими Російською Федерацією з 20 лютого 2014 року.
Крім того, відповідно до звернення Верховної Ради України до Організації Об'єднаних Націй, Європейського Парламенту, Парламентської Асамблеї Ради Європи, Парламентської Асамблеї НАТО, Парламентської Асамблеї ОБСЄ, Парламентської Асамблеї ГУАМ, національних парламентів держав світу про визнання РФ державою-агресором, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 27 січня 2015 року № 129-VIII, Верховною Радою України визнано РФ державою-агресором та констатовано факт початку збройного конфлікту викликаного російською агресією з 20 лютого 2014 року під час вторгнення окремих підрозділів ЗС РФ через державний кордон України в районі Керченської протоки та використання РФ своїх військових формувань, дислокованих у Криму для забезпечення ведення агресивної війни проти України.
У період приблизно з 19.00 год. 20 лютого 2014 року до 05.00 год. 21 лютого 2014 року, керівництвом МВС України організовано видачу вказаної вогнепальної зброї АКС74У на території Адміністрації Президента України за адресою: м. Київ, вул. Банкова, 11, працівникам МОП «Беркут», у тому числі РМОП «Беркут» в м. Севастополі.
Так, відповідно до відомості отримання вогнепальної зброї, складеної працівниками відділу озброєння та спецзасобів Управління матеріального забезпечення Головного управління МВС України у м. Києві, у зазначений період за вказаною адресою, працівниками РМОП «Беркут» в м. Севастополі у загальній кількості 40 осіб, які на той час були відряджені до м. Києва, після пред'явлення службового посвідчення, отримано під особистий підпис 40 одиниць вогнепальної зброї АКС74У.
Водночас, вказаними працівниками РМОП «Беркут» м. Севастополі отримано 12 000 набоїв калібру 5,45 мм до вищезазначених автоматів АКС 74У.
20.02.2014 Верховною Радою України прийнято постанову «Про засудження застосування насильства, яке призвело до загибелі мирних громадян України». Цей правовий акт визнав, що дії силових структур були незаконними й висунув до Кабінету Міністрів України, Служби безпеки України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства оборони України й підпорядкованих їм військових і воєнізованих формувань вимогу негайно припинити застосування сили. Заборонити використання будь-яких видів зброї і спеціальних засобів проти учасників акцій протесту.
Ураховуючи вищезазначене, підрозділи МОП «Беркут» повернулись до місць постійної дислокації разом зі зброєю, отриманою у м. Києві за вищезазначених обставин.
Так, 22 лютого 2014 року, незважаючи на відсутність передбачених законом підстав та встановлені законодавством обмеження для працівників правоохоронних органів на участь та виступи на масових зборах громадян, не здійснюючи в цьому місці виконання повноважень з охорони громадського порядку, командир роти міліції особливого призначення «Беркут» у м. Севастополі ОСОБА_9 , координуючи свої дії з депутатом Верховної Ради України ОСОБА_10 , представником іноземної держави ОСОБА_11 з метою спільного надання допомоги представникам РФ у веденні підривної діяльності проти України та подальшого сприяння окупації м. Севастополь та АР Крим, розпочав участь у комплексі запланованих представниками РФ заходів, зокрема організував шикування особового складу вказаного підрозділу на Площі Нахімова в м. Севастополі після повернення з м. Києва з метою створення умов для розповсюдження тез російської пропаганди про так званий «державний переворот» в Україні та нелегітимність центральних органів влади.
У подальшому, 23 лютого 2014 року за адресою: м. Севастополь, площа Нахімова невстановленими особами, за участі представників місцевих проросійських угруповань, організовано проведення масового зібрання громадян з єдиним питанням обрання наперед визначеного кандидата на неіснуючу посаду «народного мера м. Севастополь» громадянина РФ ОСОБА_11 . Під час проведення вказаного зібрання, депутатом Верховної Ради України ОСОБА_10 публічно стверджувався факт «державного перевороту у м. Києві», висловлено заклики до голосування за єдиного кандидата, який забезпечить переговори та захист працівників «Беркуту», оголошено про необхідність створення штабу, що забезпечить фізичний захист мешканців міста, вказано на готовність підрозділу МОП «Беркут» захистити мешканців міста Севастополя від надуманих загроз, які начебто виходять від «радикалів» з іншої території України. За пропозицією організаторів зібрання, учасники мітингу у незаконний спосіб «проголосували» за обрання ОСОБА_11 на неіснуючу посаду «народного мера» Севастополя, оголосили про намір встановити контроль над правоохоронними органами міста, закликали РФ про допомогу, створюючи уявні підстави для виправдання вторгнення ЗС РФ на територію України, оголосили про початок запису у списки добровольців до «загонів самооборони».
Наступного дня, 24 лютого 2014 року Севастопольська міська рада прийняла рішення про незаконне створення для ОСОБА_11 посади «голови Координаційної ради з організації управління і забезпечення життєдіяльності Севастополя». В цей же день, невстановленими досудовим розслідуванням особами на будівлі Севастопольської державної адміністрації підняли прапор РФ, на в'їздах до м. Севастополя «загони самооборони» обладнали 7 блокпостів.
Розпорядженням ОСОБА_11 , як так званого голови Координаційної ради з організації Севастопольського міського управління забезпечення життєдіяльності Севастополя № 1 від 26.02.2014 прийнято рішення про створення «спеціального муніціпального підрозділу міліції «Беркут».
В.о. міністра внутрішніх справ України ( ОСОБА_12 ) підписав наказ № 144 від 25.02.2014 «Про ліквідацію спеціальних підрозділів міліції громадської безпеки «Беркут», про що оголошено 26.02.2014 року.
Поряд з цим, 26.02.2014 опубліковано та поширено заяву голови незаконно створеного з метою сприяння окупації РФ м. Севастополя органу влади - Координаційної ради з організації управління і забезпечення життєдіяльності Севастополя ОСОБА_11 про створення Антитерористичного центру, а також про створення підрозділу муніципальної міліції «Беркут» та виплати його працівникам заробітної плати за рахунок наявних у міському бюджеті грошових коштів.
В наступному, 27.02.2014 року близько 04.00 год. приміщення Верховної Ради АР Крим зайняв озброєний зведений загін у форменому одязі та засобах захисту і озброєнням характерним для ЗС РФ, над будівлею піднятий прапор РФ.
Того ж дня, в умовах повного контролю внутрішнього периметру приміщень Верховної Ради АР Крим групою осіб з озброєнням та військовою формою, засобами захисту характерними для ЗС РФ та в умовах оточення зовнішнього периметру вказаної будівлі представниками місцевих проросійських угруповань, «загонами самооборони» та козачих парамілітарних організацій, діючи у спосіб, що суперечить положенням Конституції та законів України, у закритому режимі, без належного підтвердження кворуму депутатів, ухвалено постанову Верховної Ради АР Крим про проведення 25 травня 2014 року місцевого референдуму з питання: «Автономна Республіка Крим має державну самостійність та входить до складу України на основі договорів і угод».
В подальшому, дата проведення незаконного референдуму перенесена на 16 березня 2014 року та змінено виклад питань щодо входження АР Крим до складу РФ або залишення у складі України. Крім цього, 26.02.2014 прийнято рішення про звільнення голови Ради міністрів АР Крим ОСОБА_13 та призначення на цю посаду ОСОБА_14 . Обидва рішення суперечили чинному українському законодавству, вчинені з метою захоплення державної влади. Окремо, 06.03.2014 рішенням позачергової сесії Севастопольської міської ради підтримано рішення Верховної Ради АР Крим про призначення на 16.03.2014 загальнокримського референдуму з постановленням питань: «Про входження Криму до складу Росії на правах суб'єкта РФ. Про відновлення Конституції Республіки Крим від 1992 року і залишення Криму у складі України», що суперечило Конституції та законам України.
В рамках реалізації загального плану агресії та його складової у вигляді незаконної окупації та подальшої анексії АР Крим, м. Севастополя, з метою усунення перешкод у захопленні та контролі військовослужбовцями ЗС РФ на вищевказаних та інших об'єктах критичної інфраструктури, відверненні можливих контр-заходів з їх деблокування, представниками РФ, зокрема командувачем ЧФ РФ ОСОБА_15 та його заступником ОСОБА_16 , «самопроголошеним мером» м. Севастополя ОСОБА_11 , та іншими особами, які діяли на виконання наказів, (вказівок, завдань) вищого військово-політичного керівництва РФ, окрім інших сил та засобів залучено працівників правоохоронних органів України, що дислокувались у АР Крим, зокрема командира РМОП «Беркут» в місті Севастополі ОСОБА_9 , який у свою чергу повинен був залучити до цих злочинних дій інших працівників РМОП «Беркут» в місті Севастополі.
Не пізніше 26 лютого 2014 року особами з числа начальницького складу РМОП «Беркут» в місті Севастополі, зокрема ОСОБА_9 , за невстановлених обставин, досягнуто остаточної згоди з представниками РФ, зокрема командувачем ЧФ РФ ОСОБА_15 , заступником командувача ЧФ РФ ОСОБА_16 , «самопроголошеним мером» м. Севастополя ОСОБА_11 , та іншими особами, які діяли на виконання наказів, (вказівок, завдань) вищого військово-політичного керівництва РФ, щодо залучення працівників РМОП «Беркут» у м. Севастополі до здійснення активних дій, спрямованих на порушення суверенітету і територіальної цілісності України, зміну меж її території та державного кордону на порушення порядку, встановленого Конституцією України.
Так, ОСОБА_9 26.02.2014 проведено збори особового складу РМОП «Беркут» в м. Севастополі та запропоновано здійснити вихід на автомобільній техніці зі зброєю та спеціальними засобами у складі підрозділу за межі пунктів постійної дислокації на рубежі, визначені самопроголошеною владою м. Севастополя, з метою блокування автошляхів сполучення між АР Крим та територіями Запорізької та Херсонської області, де проводити фільтраційні заходи на блокпостах в районі населених пунктів м. Армянськ та с. Чонгар.
З метою схилення якомога більшої кількості підпорядкованих йому працівників міліції до вчинення державної зради на користь РФ для реалізації свого злочинного умислу, ОСОБА_9 повідомив особовому складу РМОП «Беркут» в м. Севастополі про наказ в.о. Міністра Внутрішніх справ України ОСОБА_12 від 25.02.2014 № 144 «Про ліквідацію спеціальних підрозділів міліції громадської безпеки «Беркут» та водночас про необхідність переходу на сторону РФ, координувати свої дії з представниками РФ та самопроголошеної влади м. Севастополя, за що ті з працівників міліції, хто погодиться на таку пропозицію, отримають громадянство та паспорт РФ.
ОСОБА_9 та інші працівники РМОП «Беркут» в м. Севастополі, у тому числі ОСОБА_8 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , діючи протиправно, зухвало, з корисливих спонукань, керуючись мотивом створити передумови для проходження подальшої служби в органах державної влади РФ, будучи громадянами України та маючи значний досвід роботи в правоохоронних органах, усвідомлюючи явно злочинний характер своїх умисних дій, їхні суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, з мотивів уникнення кримінальної відповідальності за раніше вчинені у період 18-20.02.2014 злочини проти життя та здоров'я громадян в м. Києві, а також сподіваючись заслужити лояльність окупаційної влади РФ на території АР Крим та продовжити службу в окупаційних органах влади після отримання громадянства РФ, обіцяного їм за зраду народу України представниками РФ, погодилися на пропозицію представників РФ та вчинили злочини проти громадської безпеки, проти основ національної безпеки України, проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку, в умовах протистояння Українського народу російському агресору.
Так, особовий склад підрозділу під керівництвом ОСОБА_9 , перейшов в підпорядкування самопроголошеної влади м. Севастополя та представників РФ, після чого у взаємодії з підрозділами, керованими командувачем ЧФ РФ ОСОБА_15 та заступником командувача ОСОБА_16 , а також іншими особами, які діяли з метою забезпечення окупації РФ території м. Севастополя та АР Крим, почав вчиняти ряд активних дій (блокування автошляхів, невиконання наказів керівництва МВС, не реагування на події на території обслуговування) задля забезпеченню проведення незаконних референдумів на території АР Крим.
У ніч з 26.02.2014 на 27.02.2014 працівники підрозділу РМОП «Беркут» в м. Севастополі, у тому числі ОСОБА_8 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , та інші працівники вказаного підрозділу міліції у загальній кількості близько 70 осіб, під керуванням ОСОБА_9 , протиправно заволоділи усім озброєнням, а саме вогнепальною зброєю та спеціальними засобами, що перебували на зберіганні у місці дислокації вказаного підрозділу - у службових приміщеннях за адресою м. Севастополь, вул. Щербака, 8, а також раніше отриманими в м. Києві за вищевказаними обставинами автоматами АКС74У в кількості 40 одиниць, які завантажили на транспортні засоби, які перебували в користуванні РМОП «Беркут» в м. Севастополі, а також у виділені з цією метою представниками РФ та іншими особами, які сприяли діям РФ в окупації м. Севастополя та АР Крим, без дозволу керівництва УМВС України в м. Севастополі виїхали з місця дислокації за адресою: м. Севастополь, вул. Щербака, 8 в м. Севастополі у напрямку адміністративного кордону АР Крим з Херсонською областю.
Продовжуючи виконувати доручену представниками РФ частину дій, необхідних для забезпечення окупації півострова Крим, під керуванням ОСОБА_9 працівники РМОП «Беркут» в м. Севастополі, у тому числі ОСОБА_8 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , з ранку 27 лютого по березень 2014 року без передбачених законом підстав здійснили розміщення блок-постів в районі населених пунктів м. Армянська та с. Чонгар, та перекрили проїжджу частину бетонними плитами, де доглядали транспортні засоби, речі, протиправно здійснювали особистий обшук, затримували і застосовували фізичне та психологічне насильство стосовно громадян України та інших осіб, забезпечували цілодобові чергування озброєних варт, які були здатні забезпечити озброєний супротив в разі спроби в'їзду на територію АР Крим підрозділів ЗСУ та МВС України.
При цьому, вказані працівники РМОП «Беркут» в місті Севастополі, усвідомлювали, що такі протиправні дії призведуть до порушення суверенітету і територіальної цілісності України, незаконної зміни меж її території та державного кордону, заподіяння значних матеріальних збитків та інших тяжких наслідків, передбачали і прагнули їх настання.
Діючи на виконання вказаного злочинного наказу ОСОБА_9 , за попередньою змовою групою осіб, ОСОБА_8 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , а також з іншими співробітниками підрозділу РМОП «Беркут» в м. Севастополі заволоділи вогнепальною зброєю, боєприпасами та іншим майном, яке знаходилось у місці дислокації вказаного підрозділу за адресою: м. Севастополь, вул. Щербака, 8. Відповідно до Акту позапланової інвентаризації озброєння, яке знаходиться на обліку РМОП «Беркут» у місті Севастополі від 27.02.2014 та додатку до нього встановлено, що в камері зберігання відсутні:
9 мм пістолет ПМ у кількості 46 одиниць; 9 мм пістолет Форт-12 - 28 одиниць; 9 мм пістолет Форт-17 - 1 од.; 9 мм пістолет Форт-14ТП - 1од.; 9 мм пістолет АПС - 12 од.; 7.62 АКМ (АКМС) - 69 од.; 5.45 АК-74 - 1 од.; 7.62 мм СВД - 2 од., 7.62 мм ручні кулемети РПК - 1 од., помпова рушниця «Форт 500» - 6 од., 5.6 мм карабін з оптприцілом ТОЗ-18- 2 од., а також набої до них відповідно до переліку в додатку.
ОСОБА_8 , діючи за попередньою змовою групою осіб, разом з ОСОБА_9 та іншими працівниками РМОП «Беркут» у м. Севастополі, з метою вчинення злочинів проти основ національної безпеки України, зловживаючи своїм службовим становищем, заволоділи вогнепальною зброєю та набоями до неї, які перебували на обліку вказаного підрозділу, а також , вогнепальною зброєю, а саме 40 автоматами АКС74У та 12000 набоями до них, які раніше отримали у м. Києві.
Таким чином, ОСОБА_8 заволодів вогнепальною зброєю, за попередньою змовою групою осіб, шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, чим вчинив кримінальне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 262 КК України.
Продовжуючи реалізацію свого умислу, спрямованого на вчинення в інтересах РФ дій на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності України, кінцевою метою яких є зміна меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, ОСОБА_9 спільно з підлеглими працівниками РМОП «Беркут» в місті Севастополі, які вступили з ним у попередню змову на вчинення вказаних умисних дій, 27.02.2014 здійснили вихід на автомобільній техніці за межі пунктів постійної дислокації в м. Севастополі на стаціонарних постах ДАІ (далі - блокпостах) в районі населених пунктів м. Армянськ та с. Чонгар, з метою блокування автошляхів сполучення між АР Крим та територіями Запорізької та Херсонської області.
При цьому, особовий склад РМОП «Беркут» в місті Севастополі розподілено на вищезазначених блокпостах наступним чином:
-блокпости в районі населеного пункту м. Армянськ - командирРМОП «Беркут» в місті Севастополі ОСОБА_9 , командир штурмового взводу ОСОБА_21 ,командир автотранспортного взводу ОСОБА_22 , разом зі співробітниками вказаного підрозділу ОСОБА_23 , ОСОБА_24 ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_27 , ОСОБА_28 , ОСОБА_29 , ОСОБА_30 , ОСОБА_31 та іншими невстановленими працівниками цього підрозділу;
- блокпост в районі населеного пункту с. Чонгар - заступник командира РМОП «Беркут» у місті Севастополі ОСОБА_32 разом зі співробітниками вказаного підрозділу ОСОБА_8 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 та іншими невстановленими працівниками цього підрозділу.
Так, вищезазначеними співробітниками РМОП «Беркут» в місті Севастополі, у загальній кількості понад 60 осіб, у тому числі ОСОБА_8 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , під час перебування в лютому-березні 2014 року на блокпостах в районі населених пунктів Армянськ та Чонгар, без передбачених законом підстав здійснювались розміщення блок-постів, перекриття проїжджої частини бетонними плитами, догляд транспортних засобів, перешкоджання вільному пересуванню через адміністративний кордон між АР Крим та Херсонською областю, затримання та застосування насильства стосовно представників державної влади, працівників правоохоронних органів та військовослужбовців Збройних Сил України, міжнародних спостерігачів, журналістів та інших осіб, які могли перешкоджати реалізації комплексу заходів представників РФ з анексії території АР Крим та м. Севастополя, порушення територіальної цілісності України, що мала бути досягнута в результаті безперешкодного проведення незаконного референдуму 16.03.2014.
Водночас, в районі вказаних блокпостів до складу вищевказаних озброєних груп з числа працівників РМОП «Беркут» в м. Севастополі, приєдналися члени керованих представниками РФ парамілітарних організацій «казаків», місцевих проросійських організацій (самооборона), та підрозділи ЗС РФ, які повинні були сприяти працівникам РМОП «Беркут» в м. Севастополі у виконанні дорученої їм представниками РФ частини дій, необхідних для окупації території півострова Крим.
У вказаний період ОСОБА_9 , ОСОБА_33 , отримуючи вказівки від представників РФ та командування ЧФ РФ, у свою чергу здійснювали безпосереднє керівництво та забезпечували цілодобові чергування на вказаних блокпостах озброєних вогнепальною зброєю загонів, до складу яких входили залучені ними працівники РМОП «Беркут» в м. Севастополі, у тому числі ОСОБА_8 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , а також загони керованих представниками РФ парамілітарних організацій «казаків», місцевих проросійських організацій (самооборона), та підрозділи ЗС РФ, які сумісно повинні були забезпечити озброєний супротив в разі спроби в'їзду на територію АР Крим підрозділів ЗС України та МВС України, та використати таку подію для ескалації збройного конфлікту із застосуванням можливостей широкомасштабного вторгнення на територію України особовим складом підрозділів ЗС РФ.
Вищезазначені керівники РМОП «Беркут» в м. Севастополі, в період з 27.02.2014 по 20.03.2014, виконуючи накази представників РФ здійснювали керівництво вищевказаними злочинними діями підпорядкованих працівників в районі населених пунктах м. Армянськ та с. Чонгар, зокрема керували діями ОСОБА_8 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 під час здійснення ними цілодобового чергування та перешкоджання вільному пересуванню через адміністративний кордон між АР Крим та Херсонською областю в районі с. Чонгар представників державної влади, місцевого самоврядування України, працівників правоохоронних органів та військовослужбовців ЗС України, міжнародних спостерігачів, журналістів та інших осіб.
Водночас, з метою імітування державотворчих процесів, 11 березня 2014 року Верховна Рада Автономної Республіки Крим та Севастопольська міська рада спільно ухвалили «Декларацію про незалежність Автономної Республіки Крим та м. Севастополя», що мала в майбутньому забезпечити вигляд звернення до політичного керівництва РФ нібито від імені суверенної влади, а не режиму сепаратистів в автономії у складі України.
За оголошеними результатами незаконного референдуму 16 березня 2014 року входження до складу РФ підтримали 96,57% учасників голосування, 17 березня 2014 року Верховна Рада АРК прийняла постанову про незалежність «Республіки Крим» і звернулася з проханням включити до складу РФ на правах суб'єкта федерації.
В наступному, 18 березня 2014 року самопроголошений мер м. Севастополя ОСОБА_11 , голова тимчасової окупаційної влади в Автономній Республіці Крим ОСОБА_34 , голова окупаційної Ради Республіки Крим ОСОБА_35 підписали договір «про прийняття Республіки Крим до складу РФ», ратифікацію якого підписано 21 березня 2014 року президентом РФ.
Водночас, 20 березня 2014 року, незважаючи на відсутність передбачених законом підстав та встановлені законодавством обмеження для працівників правоохоронних органів на участь та виступи на масових зборах громадян, не здійснюючи в цьому місці і час виконання повноважень з охорони громадського порядку, командир раніше ліквідованої роти міліції особливого призначення «Беркут» в м. Севастополі ОСОБА_9 , виконуючи відведену йому роль в частині участі у інформаційних заходах плану агресії РФ проти України, зокрема спрямованих на виправдання злочинів вчинених проти основ національної безпеки, за адресою: м. Севастополь, площа Нахімова, в ході публічного виступу звернувся до ОСОБА_11 та з виконанням вимог службових статутів, доповів самопроголошеному «меру м. Севастополь» ОСОБА_11 про успішне виконання групою працівників «Беркуту» раніше поставлених завдань на півночі АР Крим. В свою, чергу ОСОБА_11 у своєму виступі-відповіді на доповідь ОСОБА_9 нагадав присутнім про факт переходу підрозділу «Беркут» на бік самопроголошеної влади в м. Севастополя після 23.02.2014 і зазначив, що саме завдяки вказаному підрозділу «Беркут» був заблокований в'їзд на територію півострову Крим і стали можливими всі подальші події та висловив слова вдячності присутнім на сцені особам.
Відтак всупереч міжнародному правопорядку, з нехтуванням державного суверенітету та територіальної цілісності України, починаючи з 20 лютого 2014 року, представниками влади РФ і службовими особами ЗС РФ, за вищевказаних обставин спільно з працівниками РМОП «Беркут» в м. Севастополі ОСОБА_8 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 та іншими працівниками вказаного підрозділу, які діяли під керівництвом та за безпосередньої участі ОСОБА_9 , завершено вчинення необхідних на той час дій з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України.
За вчинення вищезазначених дій, надання іноземній державі - РФ, допомоги в проведенні підривної діяльності проти України з метою завдання шкоди суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності України, ОСОБА_8 , за сприяння невстановлених слідством осіб - представників РФ, упродовж березня - квітня 2014 року пройшов передбачену окупаційними органами влади процедуру та набув громадянства РФ та у подальшому зайняв посаду в незаконному органі влади на тимчасово окупованій території, де продовжив вчиняти дії, на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності України, а також спрямованих на порушення суверенітету і територіальної цілісності України, зміну меж її території та державного кордону на порушення порядку, встановленого Конституцією України.
За вищевказаних обставин, громадянин України ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який займав посаду міліціонера - водія автотранспортного взводу роти міліції особливого призначення «Беркут» у м. Севастополі, мав спеціальне звання старший сержант міліції та присягнув народові України суворо дотримуватись її Конституції та чинного законодавства, захищати від протиправних посягань життя, здоров'я, права і свободи громадян, державний устрій і громадський порядок, в силу положень статей 1, 2, 4, 5, 10 ЗУ «Про міліцію», не пізніше 27.02.2014 вчинив державну зраду, тобто діяння, умисно вчинене громадянином України на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності України у формі -
- надання іноземній державі, їх представникам допомоги в проведенні підривної діяльності проти України, що виявилась у:
- розпалюванні сепаратистських настроїв серед населення на території АР Крим, шляхом маніпуляції відомостями про обставини подій масових акцій протестів у м. Києві в 2013-2014 роках, озвучених керівництвом РМОП «Беркут» в м. Севастополі у засобах масової інформації з метою забезпечення наступної підтримки нелегітимних референдумів та інформаційного впливу на пересічних громадян;
- створення умов для зміни території України, шляхом забезпечення проведення не передбачених Конституцією України референдумів про вихід АР Крим та м. Севастополя зі складу України;
- створення умов для захоплення влади у м. Севастополі та збройного захоплення ВР АР Крим з наступним прийняттям рішення про проведення не передбачених Конституцією та законами України місцевих референдумів;
- вихід у складі підрозділу РМОП «Беркут» у м. Севастополі з підпорядкування органів державної влади України з відмовою виконувати накази керівництва ГУ МВС України в м. Севастополі та перехід до незаконно створеного «спеціального муніципального підрозділу міліції «Беркут» в м. Севастополі.
Таким чином, ОСОБА_8 скоївдержавну зраду, тобто діяння, умисно вчинене громадянином України на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності України,а саме - надання іноземній державі та її представникам допомоги в проведенні підривної діяльності проти України, чим вчинив кримінальне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 111 КК України (в редакції Закону № 2341-ІІІ від 05.04.2001).
Таким чином, ОСОБА_8 , будучи представником влади, діючи за попередньою змовою групою осіб, вчинив умисні дії з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, які призвели до інших тяжких наслідків, тобто вчинив кримінальне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 110 КК України (в редакції Закону № 2341-ІІІ від 05.04.2001).
Підозрюваний ОСОБА_8 три рази, а саме на 28.01.2026, 05.02.2026, 06.02.2026 викликався до органу досудового слідства для вручення повідомлення про підозру та допиту в статусі підозрюваного шляхом публікації повісток про виклик на веб-сайті Офісу Генерального прокурора та в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження (газеті «Урядовий Кур'єр»), однак у зазначений в повістках час до органу досудового розслідування не з'явився та про причини неявки слідчого не повідомив.
28.01.2026 органом досудового розслідування складено письмове повідомлення про підозру ОСОБА_8 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 262, ч. 1 ст. 111 (в редакції Закону № 2341-ІІІ від 05.04.2001), ч. 3 ст. 110 (в редакції Закону № 2341-ІІІ від 05.04.2001) КК України, однак його не вручено ОСОБА_8 внаслідок не встановлення його місцезнаходження на території підконтрольній Україні, проте вжито заходів для вручення у спосіб, передбачений ст. ст. 278, 111, 135 КПК України, для вручення повідомлень, шляхом публікації повідомлення про підозру на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора та в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження (газеті «Урядовий Кур'єр»).
Таким чином, про виклики та про підозру ОСОБА_8 був проінформований з дотриманням вимог КПК України для таких випадків, органом досудового розслідування вжито всіх необхідних та передбачених заходів для вручення йому повідомлення про підозру, а тому у відповідності до ст. 42 КПК України він набув статусу підозрюваного.
09.02.2026 слідчим суддею Печерського районного суду м. Києва задоволено клопотання слідчого та обрано (заочно) підозрюваному ОСОБА_8 запобіжний захід у вигляді тримання під вартою. Ухвала скерована для виконання до Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України.
Згідно інформації Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції підозрюваний ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , паспорт громадянина України НОМЕР_2 , виданий 14.04.2004 Нижньогірским РВ ГУМВС України в Криму, відомі адреси реєстрації та проживання: АДРЕСА_1 ; АДРЕСА_2 , перебуває на території АР Крим, встановлюється як персона РФ за паспортом громадянина РФ № НОМЕР_3 від 06.04.2014, ІПН РФ 910510426005, СНИЛС: НОМЕР_4 .
Інформація в Державній прикордонній службі України щодо перетину ОСОБА_8 . Державного кордону України, а також пунктів в'їзду/виїзду для перетинання лінії розмежування в межах Донецької і Луганської областей та через пункти пропуску через адміністративну межу з тимчасово окупованими територіями АР Крим (за період функціонування таких пунктів), відсутня.
Згідно матеріалів, зібраних оперативними підрозділами Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України на виконання доручень слідчого, ОСОБА_8 з 2014 року можливо перебуває на тимчасово окупованій території АР Крим, де відповідно до наявних матеріалів працює в правоохоронних органах окупаційної влади.
За таких обставин є достатні підстави вважати, що підозрюваний ОСОБА_8 переховується від органу досудового розслідування на тимчасово окупованій території АР Крим, а також має можливість безперешкодного виїзду на територію РФ.
У зв'язку з тим, що підозрюваний ОСОБА_8 ухиляється від слідства, виїхав та перебуває на тимчасово окупованій території АР Крим, останній 30.01.2026 органом досудового розслідування під час досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42014000000000062 від 05.03.2014 оголошений у державний та міжнародний розшук. Здійснення розшуку доручено Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України. Відповідно інформації, наданої Департаментом внутрішньої безпеки Національної поліції України, що 04.02.2026 заведено оперативно-розшукову справу категорії «Розшук» № 3/42/851-2026 відносно підозрюваного ОСОБА_8 .
В судовому засіданні слідчий прокурор ОСОБА_3 клопотання підтримав та просив задовольнити з підстав, викладених у ньому.
Захисник ОСОБА_4 в судовому засіданні заперечувала проти задоволення клопотання та зазначила, стороною обвинувачення не було надано достатніх доказів на підтвердження переховування від органів досудового розслідування.
Слідчий суддя, заслухавши думку сторін кримінального провадження, вивчивши матеріали, якими клопотання обґрунтовується, приходить до наступного.
Управлінням з розслідування злочинів, вчинених у зв'язку із масовими протестами у 2013-2014 роках, Державного бюро розслідувань здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 62026000000000111 від 10.02.2026 за підозрою ОСОБА_8 за ч. 2 ст. 262, ч. 1 ст. 111, ч. 3 ст. 110 КК України.
28.01.2026 органом досудового розслідування складено письмове повідомлення про підозру ОСОБА_8 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 262, ч. 1 ст. 111 (в редакції Закону № 2341-ІІІ від 05.04.2001), ч. 3 ст. 110 (в редакції Закону № 2341-ІІІ від 05.04.2001) КК України, однак його не вручено ОСОБА_8 внаслідок не встановлення його місцезнаходження на території підконтрольній Україні, проте вжито заходів для вручення у спосіб, передбачений ст. ст. 278, 111, 135 КПК України, для вручення повідомлень, шляхом публікації повідомлення про підозру на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора та в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження (газеті «Урядовий Кур'єр»).
Так, у відповідності до вимог ст. 297-1 КПК України, спеціальне досудове розслідування (in absentia) здійснюється згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими цим Кодексом, з урахуванням положень цієї глави, на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні, зокрема, щодо злочинів передбачених частинами 2-5 статті 191 КК України стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності та оголошений у міждержавний та/або міжнародний розшук, чи який понад шість місяців переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або стосовно якого наявні фактичні дані, що він перебуває за межами України, на тимчасово окупованій території України або в районі проведення антитерористичної операції.
Згідно з ч. 1 ст. 42 КПК України підозрюваним є особа, якій у порядку, передбаченому статтями 276-279 цього Кодексу, повідомлено про підозру, особа, яка затримана за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, або особа, щодо якої складено повідомлення про підозру, однак його не вручено їй внаслідок невстановлення місцезнаходження особи, проте вжито заходів для вручення у спосіб, передбачений цим Кодексом для вручення повідомлень.
Водночас, положеннями ст. 297-5 КПК України передбачено, що повістки про виклик підозрюваного у разі здійснення спеціального досудового розслідування надсилаються за останнім відомим місцем його проживання чи перебування та обов'язково публікуються в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційних веб-сайтах органів, що здійснюють досудове розслідування. З моменту опублікування повістки про виклик у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження підозрюваний вважається належним чином ознайомленим з її змістом.
Перевіряючи обґрунтованість підозри, слідчий суддя виходить з практики Європейського суду з прав людини, а саме: рішення «Нечипорук і Йонкало проти України», п. 175; «Cebotari v. Moldova», п. 48; «Fox, Campbell and Hartley v. the UK», n. 32, яка вказує на те, що слова «обґрунтована підозра» означають наявність фактів чи інформації, котрі могли би переконати стороннього об'єктивного спостерігача, що особа, можливо, вчинила злочин, та в даному випадку вважає, що дані, які вказують на обґрунтовану підозру, та навіть в сторонньої людини не можуть викликати розумних сумнівів, містяться в долучених в обґрунтування клопотання матеріалах.
Обставини, що дають підстави підозрювати ОСОБА_8 у вчиненні інкримінованих йому кримінальних правопорушень, достатньо доведені доказами наявними в матеріалах досудового розслідування, а саме:
1)листом Міністерства закордонних справ України від 11.03.2024 щодо відсутності інформації про вихід з громадянства України колишніх співробітників РМОП «Беркут» УМВС України у м. Севастополі;
2)листом Офісу Президента України від 26.05.2025, відповідно до якого матеріали щодо припинення громадянства України колишніх співробітників РМОП «Беркут» УМВС України у м. Севастополі згідно з поданими ними заявами або внаслідок втрати громадянства України на розгляд Комісії при Президентові України з питань громадянства в установленому порядку не надходили;
3)Відомістю отримання вогнепальної зброї, складеної працівниками відділу озброєння та спецзасобів Управління матеріального забезпечення ГУМВС України в м. Києві щодо отримання у період з 20.02.2014-21.02.2014 на території Адміністрації Президента (м. Київ, вул. Банкова, 11) під особистий підпис працівниками РМОП «Беркут» УМВС України у м. Севастополі 40 одиниць автоматичної зброї АКС74У, отриманої під час тимчасового доступу на підставі ухвали Печерського районного суду м. Києва від 27.04.2023;
4)Витягом від 01.05.2024 із Акту позапланової перевірки стану збереження та поводження зі зброєю непорушного запасу ГУМВС України в м. Києві від 24.03.2015 з відомостями, що стосуються спецпідрозділу «Беркут» УМВС України в м. Севастополі;
5)копією Акту позапланової інвентаризації озброєння, яке знаходиться на обліку РМОП «Беркут» УМВС України в місті Севастополі від 27.02.2014 з додатками, у якому зазначено, що озброєння РМОП «Беркут» УМВС України в місті Севастополі за місцем його зберігання, камері зберігання РМОП «Беркут» УМВС України в місті Севастополі (БПС, Щербака 8) відсутнє, в шафах та сейфах відсутні описи озброєння, номерний облік. Книги та журнали видачі озброєння відсутні;
6)копією штатної розстановки атестованих працівників роти міліції особливого призначення «Беркут» УМВС України в м. Севастополі станом на 25.02.2014;
7)протоколом допиту свідка ОСОБА_36 від 08.01.2024, яким повідомлено, що вказана відомість отримання вогнепальної автоматичної зброї складалася ним власноручно, кожен працівник МОП «Беркут» особисто отримував АКС74У та власноручно ставив свій підпис про отримання вказаної вогнепальної зброї;
8)протоколом допиту свідка ОСОБА_37 від 04.01.2024, який зазначив, що разом зі ОСОБА_38 здійснював видачу вогнепальної зброї працівникам МОП «Беркут». При цьому, він видавав зброю та диктував ОСОБА_39 номер зброї, для занесення останнім даних до відомості її видачі;
9)протоколом допиту свідка ОСОБА_40 від 01.09.2024, який станом на 25.02.2014 працював у штурмовому взводі РМОП «Беркут» УМВС України у м. Севастополі;
10)протоколом додаткового допиту свідка ОСОБА_40 від 15.03.2024;
11)протоколом допиту свідка ОСОБА_41 від 16.04.2024, якого 02.03.2014 працівники «Беркут» незаконно затримали на блокпосту та у подальшому тримали в полоні військові РФ;
12)протоколом допиту потерпілого ОСОБА_42 від 30.08.2024, якого 02.03.2014 працівники «Беркут» незаконно затримали на блокпосту та у подальшому тримали в полоні військові РФ;
13)протоколом допиту свідка ОСОБА_43 від 29.03.2024, яку 09.03.2014 працівники «Беркут» незаконно затримали на блокпосту та у подальшому тримали в полоні військові РФ;
14)протоколом допиту свідка ОСОБА_44 від 24.04.2024, якого 09.03.2014 працівники «Беркут» незаконно затримали на блокпосту та у подальшому тримали в полоні військові РФ;
15)протоколом допиту потерпілого ОСОБА_45 від 16.03.2014, якого 16.03.2014 працівники «Беркут» незаконно затримали на блокпосту поблизу м. Армянськ;
16)протоколами допиту свідка ОСОБА_46 від 20.03.2014 та потерпілого ОСОБА_46 від 26.04.2014, якого 16.03.2014 працівники «Беркут» незаконно затримали на блокпосту поблизу м. Армянськ;
17)протоколом допиту потерпілого ОСОБА_47 від 26.04.2014, якого 16.03.2014 працівники «Беркут» незаконно затримали на блокпосту поблизу м. Армянськ;
18)протоколом допиту потерпілого ОСОБА_48 від 29.05.2014, якого 16.03.2014 працівники «Беркут» незаконно затримали на блокпосту поблизу м. Армянськ;
19)протоколом допиту потерпілого ОСОБА_49 від 13.03.2025, якого 16.03.2014 працівники «Беркут» незаконно затримали на блокпосту поблизу м. Армянськ;
20)протоколом допиту свідка ОСОБА_50 від 13.03.2024, який у лютому 2014 року обіймав посаду начальника сектора моніторингу та юридичного забезпечення управління ДАІ УМВС України в м. Севастополі;
21)протоколом допиту свідка ОСОБА_51 від 15.01.2025, який станом на лютий-березень 2014 року був начальником Генічеського РВ УМВС України в Херсонській області та неодноразово здійснював виїзди на блокпост поблизу с. Чонгар;
22)протоколом огляду від 02.02.2026 інформації, отриманої під час тимчасового доступу до речей та документів, які перебувають у володінні АТ КБ «ПриватБанк», проведеного на підставі ухвали Печерського районного суду м. Києва від 11.01.2024, де зазначено фінансові номери мобільних телефонів підозрюваних ОСОБА_8 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 ;
23)протоколом огляду інформації від 04.02.2026, отриманої від оператора мобільного зв'язку ПрАТ «ВФ Україна» на підставі ухвали Печерського районного суду м. Києва, відповідно до якого встановлено, що абонентські номери підозрюваних ОСОБА_8 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 у період з 27.02.2014 по 16.03.2014 фіксувались в районі базових станцій блокпосту біля с. Чонгар, а саме: ОСОБА_17 у період з 27.02.2014 по 13.03.2014 та з 15.03.2014 по 16.03.2014; ОСОБА_19 - у період з 27.02.2014 по 07.03.2014 та з 09.03.2014 по 16.03.2014; ОСОБА_18 - у період з 07.03.2014 по 15.03.2014; ОСОБА_20 - у період з 07.03.2014 по 16.03.2014; ОСОБА_8 - у період з 27.02.2014 по 06.03.2014 та з 09.03.2014 по 16.03.2014;
24)протоколом огляду від 25.12.2024 під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_2 », розміщеного за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_3 ;
25)протоколом огляду від 25.12.2024 під назвою «" ІНФОРМАЦІЯ_4 », розміщеного за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_5 ;
26)протоколом огляду від 09.04.2025 відеозапису під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_6 «Без комментариев»: работа блокпоста в Красноперекопске (граница Крыма и Украины)», розміщеного за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_7 , на якому відображено роботу блокпосту поряд з м. Армянськ, а також зафіксовано момент затримання 02.03.2014 потерпілих ОСОБА_41 , ОСОБА_42 та ОСОБА_52 ;
27)протоколом огляду від 18.03.2024 відеозапису під назвою «Возвращение героев.», на якому продемонстрована зустріч працівників «Беркут» під керівництвом ОСОБА_9 на площі Нахімова в м. Севастополі, в ході чого ОСОБА_9 та інші розповідають про особливості перекриття в'їзду до АР Крим, обшуку транспортних засобів тощо;
28)протоколом огляду відеозапису під назвою «О «Беркуте» на Майдане, ІНФОРМАЦІЯ_8 », розміщеного за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_9 ;
29)протоколом огляду від 19.07.2023 відеозаписів під назвами:
-«ІНФОРМАЦІЯ_25 » - ІНФОРМАЦІЯ_10 ;
-« ІНФОРМАЦІЯ_11 » - ІНФОРМАЦІЯ_12 ;
-« ІНФОРМАЦІЯ_6 » - ІНФОРМАЦІЯ_13
-« ІНФОРМАЦІЯ_14 » - ІНФОРМАЦІЯ_15 ;
-« ІНФОРМАЦІЯ_16 » - ІНФОРМАЦІЯ_18 ;
-« ІНФОРМАЦІЯ_19 » - ІНФОРМАЦІЯ_20 ;
-« ІНФОРМАЦІЯ_21 » - ІНФОРМАЦІЯ_22 ;
-« ІНФОРМАЦІЯ_6 » - ІНФОРМАЦІЯ_24 ;
30)протоколом огляду від 28.04.2025 аккаунту у соціальній мережі «Одноклассники» користувача « ОСОБА_54 », де розміщені фото ОСОБА_8 у форменому одязі;
31)висновком експерта від 20.10.2025 №4773/25-35 за результатами проведення судової портретної експертизи ( ОСОБА_8 );
32)інформацією, наданою працівниками оперативних підрозділів;
33)протоколом вручення повідомлення про підозру ОСОБА_8 ;
34)іншими доказами та матеріалами досудового розслідування в їх сукупності, які доводять факт вчинення злочинів.
09.02.2026 слідчим суддею Печерського районного суду м. Києва задоволено клопотання слідчого та обрано підозрюваному ОСОБА_8 запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.
Згідно інформації Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції підозрюваний ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на території АР Крим, встановлюється як персона РФ за паспортом громадянина РФ № НОМЕР_3 від 06.04.2014.
Інформація в Державній прикордонній службі України щодо перетину ОСОБА_8 . Державного кордону України, а також пунктів в'їзду/виїзду для перетинання лінії розмежування в межах Донецької і Луганської областей та через пункти пропуску через адміністративну межу з тимчасово окупованими територіями АР Крим (за період функціонування таких пунктів), відсутня.
Згідно матеріалів, зібраних оперативними підрозділами Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України на виконання доручень слідчого, ОСОБА_8 з 2014 року можливо перебуває на тимчасово окупованій території АР Крим, де відповідно до наявних матеріалів працює в правоохоронних органах окупаційної влади.
За таких обставин є достатні підстави вважати, що підозрюваний ОСОБА_8 переховується від органу досудового розслідування на тимчасово окупованій території АР Крим, а також має можливість безперешкодного виїзду на територію РФ.
У зв'язку з тим, що підозрюваний ОСОБА_8 ухиляється від слідства, виїхав та перебуває на тимчасово окупованій території АР Крим, останній 30.01.2026 органом досудового розслідування під час досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42014000000000062 від 05.03.2014 оголошений у державний та міжнародний розшук. Здійснення розшуку доручено Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України. Відповідно інформації, наданої Департаментом внутрішньої безпеки Національної поліції України, що 04.02.2026 заведено оперативно-розшукову справу категорії «Розшук» № 3/42/851-2026 відносно підозрюваного ОСОБА_8 .
На даний час у кримінальному провадженні проведено всі можливі слідчі дії, спрямовані на встановлення усіх суттєвих обставин та доведення вини ОСОБА_8 у вчиненні інкримінованого йому злочину.
Зібрані під час досудового розслідування докази є достатніми для складання обвинувального акту, однак завершити досудове розслідування не виявляється за можливе, оскільки підозрюваний ОСОБА_8 переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності.
Матеріалами кримінального провадження повністю підтверджується факт умисного переховування підозрюваного від органів досудового розслідування, наявність можливостей знищити, сховати або спотворити будь-які із речей, документів, електронних носіїв інформації, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; можливостей з метою переховування від слідства та суду, а також з метою перешкодити спробам підозрюваного незаконно впливати на свідків, експертів та спеціалістів у цьому кримінальному провадженні, ураховуючи тяжкість покарання, що загрожує підозрюваній у разі визнання його винним у кримінальних правопорушеннях, у вчиненні яких він підозрюються.
Враховуючи викладене, слідчий суддя приходить до висновку про наявність підстав, визначених ст. 297-1, 297-2, 297-4 КПК України, для задоволення клопотання сторони обвинувачення про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні за № 62026000000000111 від 10.02.2026 за підозрою ОСОБА_8 , у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.262, ч. 1 ст. 111, ч.3 ст.110 КК України.
Керуючись ст. ст. 3, 9, 22, 42, 297-1, 297-3, 297-4, 376 КПК України, слідчий суддя,
Клопотання слідчого- задовольнити.
Надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні стосовно ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , у кримінальному провадженні № 62026000000000111 від 10.02.2026, за підозрою ОСОБА_8 , у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.262, ч. 1 ст. 111, ч.3 ст.110 КК України.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1