27.02.2026 Справа № 756/1873/26
Справа пр. № 3/756/1116/26
ун. № 756/1873/26
27 лютого 2026 року Оболонський районний суд міста Києва у складі судді Андрейчука Т.В., розглянувши справу про адміністративне правопорушення за ст. 124 КУпАП, матеріали якої надійшли з Управління патрульної поліції в місті Києві Департаменту патрульної поліції Національної поліції України, щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 , фізична особа - підприємець, -
10 лютого 2026 року до Оболонського районного суду міста Києва надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 577767, складений 28 січня 2026 року поліцейським взводу № 1 роти № 2 батальйону № 3 полку № 1 Управління патрульної поліції в місті Києві Департаменту патрульної поліції Національної поліції України капралом поліції Шимановським В.Ю. стосовно ОСОБА_1 за ст. 124 КУпАП
У протоколі зазначено, що о 14 год 15 хв 28 січня 2026 року за адресою: місто Київ, проспект Володимира Івасюка, 8, водійка ОСОБА_1 , керуючи автомобілем Mercedes-Benz GLS 450, д.н.з. НОМЕР_1 , на перехресті нерівнозначних доріг, рухаючись другорядною дорогою, не надала дорогу автомобілю Mazda, д.н.з. НОМЕР_2 , який рухався по головній дорозі, унаслідок чого трапилось зіткнення транспортних засобів. Своїми діями ОСОБА_1 порушила вимоги п. 16.1 Правил дорожнього руху, за що передбачена відповідальність за ст. 124 КУпАП
Суд вважає, що вказану справу необхідно повернути до Управління патрульної поліції в місті Києві Департаменту патрульної поліції Національної поліції України для дооформлення, виходячи з наступного.
За приписами ч. 1 ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол, відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення, нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення, інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Згідно зі ст. 124 КУпАП порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна, -тягне за собою накладення штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавлення права керування транспортними засобами на строк від шести місяців до одного року
Процедура оформлення поліцейськими підрозділів поліції та поліцейськими, на яких покладаються обов'язки із забезпечення безпеки дорожнього руху в окремих регіонах та населених пунктах, де тимчасово відсутня патрульна поліція, матеріалів у справах про адміністративні правопорушення за ст. 124 КУпАП, регламентована Інструкцією з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженою наказом Міністерства внутрішніх справ від 07 листопада 2015 року № 1395 (далі - Інструкція № 1395).
У п. 1 Розділу ІХ Інструкції № 1395 визначено, що у разі порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна, на місці дорожньо-транспортної пригоди (далі - ДТП) складається протокол про адміністративне правопорушення стосовно цих осіб, до якого додаються: 1) схема місця ДТП (додаток 8), яку підписують учасники ДТП та поліцейський; 2) пояснення учасників пригоди та свідків (у разі їх наявності); 3) показання технічних приладів (у разі їх наявності); 4) показання засобів фото- та/або відеоспостереження (у разі їх наявності); 5) інші матеріали, які необхідні для прийняття рішення у справі.
Усупереч вимогам п. 1 Розділу ІХ Інструкції № 1395 схема місця ДТП не підписана усіма учасниками ДТП, до протоколу про адміністративне правопорушення не долучені пояснення всіх учасників ДТП (потерпілої особи).
За положеннями п. 4 Розділу ІХ Інструкції № 1395 на схемі місця ДТП графічно зображуються та фіксуються такі об'єкти: 1) ділянка дороги, на якій сталась ДТП; 2) сталі орієнтири, до яких на схемі здійснена прив'язка об'єктів та слідів; 3) транспортні засоби, причетні до ДТП, координати їх розміщення відносно елементів проїжджої частини та сталих орієнтирів; 4) сліди гальмового шляху коліс транспортних засобів: їх розміщення відносно елементів проїжджої частини; довжина від їх початку до кожного колеса транспортного засобу із зображенням місць розривів; довжина слідів на ділянках з різним покриттям; 5) інші сліди та предмети, що стосуються пригоди: розміщення частин та об'єктів (уламки кузова, частинки фарби, уламки скла, осипання ґрунту, сліди рідини), що відокремилися від транспортного засобу, відносно елементів проїжджої частини, транспортних засобів; площа розсіювання уламків скла, осипання ґрунту; 6) координати місця зіткнення, наїзду відносно сталих орієнтирів; 7) ширина проїжджої частини разом з роздільними смугами; 8) ширина тротуарів, узбіччя; 9) розміри ділянок з різним станом дорожнього покриття; 10) розміри та розміщення дефектів дорожнього покриття; 11) розташування дорожньої розмітки; 12) розташування світлофорів, дорожніх знаків та інших засобів технічного регулювання дорожнього руху; 13) розташування шлагбаума, засобів сигналізації, дорожніх знаків на підході до залізничного переїзду. В обов'язковому порядку на схемі місця ДТП заповнюється таблиця дорожніх умов та зазначаються назви об'єктів, зображених на схемі.
На зворотному боці схеми місця ДТП зазначаються: 1) марка (модель) пошкодженого транспортного засобу; 2) номерний знак транспортного засобу; 3) власник (співвласник) транспортного засобу; 4) серія та номер полісу обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів та назва страхової організації, яка його видала, а у разі його відсутності - посвідчення відповідної категорії осіб, для яких наявність полісу не є обов'язковою; 5) перелік видимих (зовнішніх) пошкоджень транспортного засобу, які сталися внаслідок ДТП; 6) вид пригоди; 7) кількість учасників ДТП; 8) порушення пункту Правил дорожнього руху; 9) результати огляду на стан сп'яніння (у випадку його проведення); 10) тип транспортного засобу.
Однак на зворотному боці схеми місця ДТП, складеної поліцейським взводу № 1 роти № 2 батальйону № 3 полку № 1 Управління патрульної поліції в місті Києві Департаменту патрульної поліції Національної поліції України капралом поліції Шимановським В.Ю. , усупереч вимогам п. 4 Розділу ІХ Інструкції № 1395 не зазначено: марку (модель) пошкодженого транспортного засобу Mazda та його номерний знак; власника (співвласника) цього транспортного засобу; серію та номер полісу обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів та назва страхової організації, яка його видала, а у разі його відсутності - посвідчення відповідної категорії осіб, для яких наявність полісу не є обов'язковою; перелік видимих (зовнішніх) пошкоджень транспортного засобу Mazda, які сталися внаслідок ДТП. Також на зворотному боці схеми місця ДТП не вказано кількість учасників ДТП.
Якщо інший учасник пригоди залишив місце ДТП посадові особи, патрульної поліції повинні були належним чином виконати вимоги п. п. 6, 8 Інструкції № 1395.
Відповідно до ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: 1) чи належить до його компетенції розгляд даної справи; 2) чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; 3) чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; 4) чи витребувано необхідні додаткові матеріали; 5) чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.
Потерпілий є особою, яка бере участь у провадженні у справі про адміністративне правопорушення (ст. 269 КУпАП).
Отже, належне виконання органом, які надіслав до суду протокол про адміністративне правопорушення, обов'язку щодо з'ясування особи іншого учасника ДТП дозволить суду залучити цю особу до участі у справі в якості потерпілого.
З урахуванням вищенаведеного, суд позбавлений можливості ухвалити законне та обґрунтоване рішення у вказаній адміністративній справі, що обумовлює повернення справи про адміністративне правопорушення на дооформлення.
При поверненні справи про адміністративне правопорушення для належного оформлення, суд керується постановою Пленуму Верховного суду України №14 від
23 грудня 2005 року № 14, в якій зазначено, що правильною є практика тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 КпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
У постанові від 02 вересня 2021 року № 11-97сап20 Велика Палата Верховного Суду зазначила, що КУпАП не містить норм, які б забороняли судді, який розглядає справу про адміністративне правопорушення, вимагати від уповноваженого органу виконати належним чином вимоги процесуального закону щодо складання протоколу про адміністративне правопорушення і його реалізації таким чином, щоб можна було вирішити питання про винність особи у вчиненні адміністративного проступку з дотриманням строків розгляду і без порушення прав особи порушника чи осіб, які потерпіли від дій останнього.
Відповідно до ст. ст. 124, 256, 269, 278 КУпАП, -
Матеріали справи про притягнення ОСОБА_1 (відомості стосовно ідентифікаційного номеру відсутні) до адміністративної відповідальності за ст. 124 КУпАП повернути до Управління патрульної поліції в місті Києві Департаменту патрульної поліції Національної поліції України для дооформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Тарас АНДРЕЙЧУК