Рішення від 27.02.2026 по справі 520/19654/25

Харківський окружний адміністративний суд

61700, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 лютого 2026 року Справа № 520/19654/25

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Садової М.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні в приміщенні суду в місті Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Харківського районного управління поліції № 1 головного управління Національної поліції в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

позивач звернувся до суду із адміністративним позовом до відповідача у якому просить:

- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 , що полягають у зверненні до Харківського районного управління поліції № 1 Головного управління Національної поліції в Харківській області щодо порушення ОСОБА_1 правил військового обліку, законодавства про мобілізаційну підготовку та мобілізацію, а також, що полягають у внесенні до Єдиного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про розшук ОСОБА_1 ;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 виключити з Єдиного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про розшук ОСОБА_1 та направити до Харківського районного управління поліції № 1 Головного управління Національної поліції в Харківській області повідомлення про відсутність факту порушення позивачем правил військового обліку, законодавства про мобілізаційну підготовку та мобілізацію.

- визнати протиправними дії Харківського районного управління поліції № 1 Головного управління Національної поліції в Харківській області, що полягають у використанні інформаційно-комунікаційної системи «Інформаційний портал Національної поліції України» з метою обліку відомостей про ОСОБА_1 , як про особу, що допустила порушення правил військового обліку, законодавства про мобілізаційну підготовку та мобілізацію,

- зобов'язати Харківське районне управління поліції № 1 Головного управління Національної поліції в Харківській області виключити з інформаційно-комунікаційної системи «Інформаційний портал Національної поліції України» інформацію про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку, законодавства про мобілізаційну підготовку та мобілізацію;

- вирішити питання розподілу судових витрат.

В обґрунтування адміністративного позову покликається на те, що 14.03.2022 позивач виключений з військового обліку військовозобов'язаних третім відділом ІНФОРМАЦІЯ_3 згідно зі ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» у зв'язку з визнанням військово-лікарською комісією непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку. Втім, в електронному кабінеті призовника, військовозобов'язаного, резервіста ОСОБА_1 , реалізованого у додатку «Резерв+», поряд з тим, що «дані уточнено вчасно», відображаються відомості про те, що ОСОБА_1 «розшукує ТЦК». Не погоджуючись із такими діями відповідачів, звернувся до суду із цим позовом та, посилаючись на норми діючого законодавства, просить суд задовольнити позов у повному обсязі. У відповідності до ст. 135 КАС України здійснити розподіл судових витрат.

ІНФОРМАЦІЯ_2 (далі - відповідач-1) подано до суду відзив, який містить заперечення на позов. Наводить аргументи про те, що згідно наявних облікових даних внесених до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (АІТС «Оберіг») ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_5 , отже є військовозобов'язаним в розумінні ч. 9 ст.1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу». Відомостей про виключення позивача з військового обліку як непридатного до військової служби згідно ВЛК B Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів (АІТС «Оберіг») відсутні. Так, 01.03.2025 року засобами поштового зв'язку на адресу позивача була направлена повістка № 2792390 з вимогою прибуття на 13.03.2025 року о 09-00 годині для уточнення даних до ТЦК та СП. Відповідно до інформації Укрпошти повістка не отримана та повернута за місцем обслуговування, але відповідно до норм законодавства вважається належним чином направленою та врученою. Поважних причин неприбуття по повістці позивач не надав. Тож, у зв'язку з тим що ОСОБА_1 не прибув вчасно за повісткою до ІНФОРМАЦІЯ_1 , було згенеровано ЄДРПВ «Оберіг» автоматичне електронне звернення № Е1745816 від 24.03.2025 року до Харківського районного управління поліції №1 (Київський) ГУНП в Харківській області про розшук і доставлення до ТЦК та СП для складання протоколу про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП.

Харківським районним управлінням поліції № 1 Головного управління Національної поліції в Харківській області (далі - відповідач-2) не подано відзив, який би містив заперечення на позов.

28.07.2025 ухвалою судді адміністративний позов залишено без руху для усунення недоліків викладених у мотивувальній частині цієї ухвали.

08.09.2025 ухвалою суду адміністративний позов прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

05.01.2026 ухвалою суду витребувано у ІНФОРМАЦІЯ_1 належним чином засвідчені копії матеріалів на підставі яких ІНФОРМАЦІЯ_2 сформоване електронне звернення від 24.03.2025 № Е1745816 до Харківського районного управління поліції № 1 Головного управління Національної поліції в Харківській області щодо порушення ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 ) правил військового обліку, законодавства про мобілізаційну підготовку та мобілізацію, а також належним чином засвідчені копії матеріалів на підставі яких ІНФОРМАЦІЯ_2 внесені відомості до Єдиного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про розшук ОСОБА_1 .

11.02.2026 від відповідача-1 надійшли витребувані документи.

17.02.2026 представником позивача подано до суду відповідь на відзив. Навидить пояснення аналогічні змісту адміністративного позову та просить повернути відзив особі, яка його подала, без розгляду, вважати відзив неподаним, що кваліфікувати як визнання відповідачем позову.

Розгляд і вирішення адміністративної справи проводиться за правилами письмового провадження на підставі матеріалів справи.

Відповідно до вимог частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши дійсні обставини справи та перевіривши їх доказами, суд прийшов до наступного з огляду на таке.

Суд установив, позивач 13.03.2022 взятий на військовий облік ІНФОРМАЦІЯ_3 та 14.03.2022 виключений з нього за станом здоров'я, згідно ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», що підтверджується копією тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 від 20.11.2018.

Згідно з довідкою військово-лікарської комісії №1021 від 14.03.2022 проведено медичний огляд ОСОБА_1 , опис діагнозу: ішемічна хвороба серця. Стабільна стенокардія, ІНФОРМАЦІЯ_6 хвороба II ст., ризик високий. На підставі ст. 40-а, 39-а графи II розгладу хвороб згідно Наказу Міністерства Оборони України №402 від 14.08.2008 ОСОБА_1 визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.

Зі скріншоту застосунку «Резерв+», наданого позивачем, вбачається, що позивача розшукує ТЦК від 24.03.2025.

З метою з'ясування причин внесення вищезазначених відомостей, представником позивача направлено адвокатський запит від 18.06.2025 №18/06 на адресу ІНФОРМАЦІЯ_3 , а також ІНФОРМАЦІЯ_7 зі змісту якого вбачається, що представник позивача надати офіційну інформацію та документи на її підтвердження, а саме: - стосовно змісту та обсягу персональних даних ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , які перебувають у володінні та розпорядженні ІНФОРМАЦІЯ_3 , ІНФОРМАЦІЯ_7 ; - стосовно фактів оформлення ІНФОРМАЦІЯ_8 відносно ОСОБА_1 матеріалів про адміністративні правопорушення, передбачені ст.ст. 210, 210-1 КУпАП, складення протоколів про адміністративні правопорушення, винесення постанов по справам про адміністративні правопорушення (про накладення адміністративного стягнення). Надати засвідчені встановленим порядком копії матеріалів про адміністративні правопорушення, протоколів про адміністративні правопорушення, постанов по справам про адміністративні правопорушення (про накладення адміністративного стягнення), а також усіх наявних доказів по справі; - стосовно фактів звернень ІНФОРМАЦІЯ_8 до органів та підрозділів, що входять до системи поліції щодо розшуку, затримання та доставлення ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_3 . Надати засвідчені встановленим порядком копії звернень.

У відповідь на вказаний вище адвокатський запит ІНФОРМАЦІЯ_3 листом від 26.06.2025 №8466 повідомив наступне: « Протоколи засідання ВЛК, починаючи з 24 лютого 2024 року по травень 2024 року не оформлялися, а тому, у ІНФОРМАЦІЯ_3 відсутні підстави для внесення змін до військово-облікових даних ОСОБА_1 . Перш за все це зумовлено тим, що починаючи з лютого 2022 року по сьогоднішній день, було впроваджено багато змін до законодавства України, зокрема до Положення та Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», вимоги яких, щодо внесення змін не дозволяють на законних підставах ІНФОРМАЦІЯ_9 впровадити дані ОСОБА_1 про виключення з військового обліку до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. ІНФОРМАЦІЯ_8 бачить вирішення виниклої проблеми двома шляхами: - ОСОБА_1 може пройти військово-лікарську комісію в ІНФОРМАЦІЯ_5 , де він перебуває на військовому обліку або у ІНФОРМАЦІЯ_9 , відповідно, на підставі висновків ВЛК, в Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів будуть внесені зміни щодо непридатності до військової служби; - звернення до судових органів України з відповідною заявою».

Представником позивача направлено адвокатський запит від 02.07.2025 №02/07-10 на адресу Міністерства внутрішніх справ України, Департамента інформатизації МВС України, Національної поліції України, головного управління Національної поліції в Харківській області зі змісту якого вбачається, що представник позивача просить Надати офіційну інформацію та документи на її підтвердження, а саме: - стосовно змісту та обсягу персональних даних ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_2 , які наявні у Міністерстві внутрішніх справ України, Національній поліції України, їх територіальних та структурних підрозділах, зокрема, Головному управлінні Національної поліції в Харківській області, як у володільців та розпорядників персональних даних; - стосовно наявності електронної інформаційної взаємодії між інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами, базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є Міністерство внутрішніх справ України, Національна поліція України, їх територіальні та структурні підрозділи та Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів; - стосовно перебування ОСОБА_1 у державному розшуку; - стосовно можливих фактів звернення (звернень) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів Служби безпеки України або розвідувальних органів України до органів та підрозділів, що входять до системи поліції, зокрема, до Головного управління Національної поліції в Харківській області, його територіальних підрозділів, щодо розшуку, затримання та доставлення ОСОБА_1 до цих центрів та органів. У випадку наявності факту звернення (звернень) щодо розшуку, затримання та доставлення ОСОБА_1 до цих центрів та органів, - надати засвідчені встановленим порядком копії (витяги) звернення (звернень), відомості про дату та номер звернення та копії усіх доданих до звернення (звернень) документів, які стосуються ОСОБА_1 , зокрема, але не виключно, протоколів про адміністративне правопорушення, постанов по справі про адміністративне правопорушення, доказів вчинення адміністративного правопорушення, тощо; - стосовно наявності в реєстрах та базах (банках) даних, що входять до єдиної інформаційної системи МВС, інформації про розшук ОСОБА_1 . У випадку наявності в реєстрах та базах (банках) даних, що входять до єдиної інформаційної системи МВС, інформації про розшук ОСОБА_1 , - надати відомості про: - назву конкретної функціональної підсистеми єдиної інформаційної системи МВС, в якій міститься інформація про розшук ОСОБА_1 ; - номер та назву розділу, підрозділу, пункту функціональної підсистеми єдиної інформаційної системи МВС, в яких міститься інформація про розшук ОСОБА_1 ; - повний зміст внесених відносно ОСОБА_1 відомостей; - дату внесення та назву суб'єкта, яким внесено відомості про розшук ОСОБА_1 до функціональної підсистеми єдиної інформаційної системи МВС.

Департамент інформатизації МВС України листом №2176/16-2025 від 21.07.2025 та Департамент превентивної діяльності НП України листом №101106-2025 від 8.07.2025 повідомили про те, що за даними системи ІПНП 24.03.2025 до Харківського районного управління поліції № 1 Головного управління Національної поліції в Харківській області (далі -Харківське РУП № 1 ГУНП в Харківській області), відповідно до вимог Порядку електронної інформаційної взаємодії Міністерства оборони України (далі - МОУ), Міністерства внутрішніх справ України та центральних органів виконавчої влади, діяльність яких спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України, затвердженого спільним наказом Міністерства оборони України та Міністерства внутрішніх справ України від 18 травня 2023 року № 290/411, надійшло електронне звернення ІНФОРМАЦІЯ_10 від 24.03.2025 № Е1745816, у вигляді набору даних, щодо порушення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , правил військового обліку, законодавства про мобілізаційну підготовку та мобілізацію. Указане звернення зареєстровано Харківським РУП № 1 ГУНП в Харківській області до єдиного обліку заяв та повідомлень про вчинені кримінальні правопорушення та інші події з використанням системи ІПНП від 24.03.2025 за № 10339.

ГУНП в Харківській області листом №89548-2025 від 04.07.2025 повідомили про те, що станом на 03.07.2025 за даними системи ІПНП наявне звернення у вигляді набору даних ІНФОРМАЦІЯ_1 , щодо порушення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію. Звернення зареєстровано Харківським районним управлінням поліції № 1 ГУНП в Харківській області в системі ІПНП за № 10339 від 24.03.2025.

Представником позивача направлено адвокатський запит від 02.07.2025 №02/07-4 на адресу Державної податкової служби України в якому просив надати офіційну інформацію щодо змісту та обсягу персональних даних ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , які наявні у Державній податковій службі України, у її територіальних та структурних підрозділах, як у володільців та розпорядників персональних даних, зазначивши правову підставу оброблення, джерела збирання, місцезнаходження, зміст, обсяг та мету обробки усіх його персональних даних, в тому числі, але не виключно: відомості про зайнятість (код ЄДРПОУ та місцезнаходження підприємства, установи, організації, місце роботи, посада, стаж роботи); реєстраційний номер облікової картки платника податків.

Державна податкова служби України листом №19366/6199-00-12-04-02-06 від 04.07.2025 надали інформацію щодо персональних даних позивача відповідно до Порядку № 210.

Міністерство освіти і науки України листом №01-10/2403 від 09.07.2025 на адвокатський запит від 02.07.2025 № 02/07-6 повідомило про те, що в ЄДЕБО у картці фізичної особи ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , містяться наступні відомості: диплом спеціаліста НОМЕР_3 , виданий 25.06.2010 Харківським національним медичним університетом; паспорт громадянина України НОМЕР_4 , виданий 05.12.2002 Київським МВРВ ХМУ УМВС України в Харківській обл.; сертифікат з англійської мови (на рівні не нижче В2) 2018-104, виданий 01.01.2018 Харківським національним університетом імені В. Н. Каразіна. Також в Реєстрі документів про освіту ЄДЕБО містяться відомості про наступні документи про освіту, які були видані на ім'я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 : атестат про повну загальну середню освіту НОМЕР_5 , виданий 20.06.2003 середньою загальноосвітньою школою I-III ступенів № 59 м. Харкова; диплом спеціаліста НОМЕР_3 , виданий 25.06.2010 Харківським національним медичним університетом, за спеціальністю Медикопрофiлактична справа, професійна кваліфікація лікаря.

В матеріалах справи міститься лист Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України на адвокатський запит № 02/07-5 від 02.07.2025 зі змісту якого вбачається, що станом на 09:30 07.07.2025 в базі даних «Відомості про осіб, які перетнули державний кордон України, в'їхали на тимчасово окуповану територію України або виїхали з такої території», затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 27.09.2022 № 614, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 26.10.2022 за № 1319/38655 міститься інформація про 3 (три) факти перетинання державного кордону України зазначеною в адвокатському запиті особою.

В матеріалах справи міститься лист Офісу Генерального Прокурора №25/3-935 вик - 25 від 07.07.2025 зі змісту якого вбачається, що за результатами опрацювання масиву даних Єдиного реєстру досудових розслідувань кримінальних проваджень, в яких містяться відомості про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , до кримінальної відповідальності як підозрюваного, не встановлено. Також, у Реєстрі не встановлено кримінальних проваджень, у яких ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , обліковано як заявника/потерпілого.

Не погоджуючись із такими діями відповідачів, звернувся до суду із цим позовом.

Пунктом 20 частини першої статті 106 Конституції України передбачено, що Президент України приймає відповідно до закону рішення про загальну або часткову мобілізацію та введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях у разі загрози нападу, небезпеки державній незалежності України.

У зв'язку з військовою агресією російською федерації проти України, Указом Президента України від 24.02.2022 №64/202 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України від 24.02.2022 №2102-IX, в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб, який згодом неодноразово продовжувався. Востаннє воєнний стан в Україні продовжено до 04.05.2026.

Указом Президента України №69/2022 від 24.02.2022 «Про загальну мобілізацію» постановлено про оголошення та проведення загальної мобілізації на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва.

22.02.2022 Президент України, Верховний Головнокомандувач Збройних Сил України видав наказ №2 «Про призов резервістів на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період» відповідно до підпункту 3 пункту 1 визначено призов на військову службу резервістів здійснювати з обов'язковим проходженням медичних оглядів за спрощеною процедурою.

Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів визначає Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 № 3543-XII (далі Закону №3543-ХІІ).

Згідно із статтею 1 Закону №3543-ХІІ мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.

З моменту оголошення мобілізації (крім цільової) чи введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях настає особливий період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій (частина восьма статті 4 Закону №3543-ХІІ).

Абзацом другим частини першої статті 22 Закону №3543-ХІІ визначено, що громадяни зобов'язані, зокрема, з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти Служби зовнішньої розвідки України - за викликом Служби зовнішньої розвідки України) для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період.

Під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися до військових частин або на збірні пункти територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках керівників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки), або у строки, визначені командирами військових частин (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом керівників органів, в яких вони перебувають на військовому обліку, військовозобов'язані, резервісти Служби зовнішньої розвідки України - за викликом керівників відповідних підрозділів Служби зовнішньої розвідки України, військовозобов'язані Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - за викликом керівників відповідних органів управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту) (частина третя статті 22 Закону №3543-ХІІ).

Особливості проходження медичного обстеження військовозобов'язаними та резервістами під час мобілізації, на особливий період визначаються Міністерством оборони України спільно з Міністерством охорони здоров'я України (частина п'ята статті 22 Закону №3543-ХІІ).

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України від 25.03.1992 №2232-XII "Про військовий обов'язок і військову службу" (далі - Закон №2232-ХІІ).

Відповідно до частин першої, другої статті 1 Закону №2232-XII захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.

Згідно з частиною сьомою статті 1 Закону №2232-XII виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, та районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя (далі - територіальні центри комплектування та соціальної підтримки).

Згідно з частиною десятою статті 1 Закону №2232-XII громадяни України, які приписані до призовних дільниць або перебувають у запасі Збройних Сил України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу Служби зовнішньої розвідки України для оформлення військово-облікових документів (посвідчень про приписку до призовних дільниць, військових квитків, тимчасових посвідчень військовозобов'язаних), приписки, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів.

Щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії: допризовники - особи, які підлягають приписці до призовних дільниць; призовники - особи, приписані до призовних дільниць; військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави; резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період. (частина дев'ята статті 1 Закону № 2232-ХІІ).

Відповідно до частини першої статті 2 Закону №2232-XIІ військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.

Відповідно до частини першої статті 33 Закону № 2232-ХІІ, військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Згідно із частиною третьою статті 33 Закону № 2232-ХІІ, військовий облік усіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний.

Військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (частина п'ята статті 33 Закону №2232-ХІІ).

Частиною першою статті 34 Закону № 2232-ХІІ визначено, що персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.

Правові та організаційні засади створення та функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, визначені Законом України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» №1951-VIII від 16.03.2017 (далі - Закон № 1951-VIII).

Відповідно до статті 1 Закону № 1951-VIII Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів - автоматизована інформаційно-телекомунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.

Основними завданнями Реєстру є: 1) ведення військового обліку громадян України; 2)забезпечення комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань особовим складом в мирний час та в особливий період; 3) інформаційне забезпечення громадян України, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, та членів сімей загиблих військовослужбовців відомостями щодо виконання ними військового обов'язку (стаття 2 Закону № 1951-VIII).

Згідно зі статтею 3 Закону № 1951-VIII основними засадами ведення Реєстру є:

1) обов'язковість внесення до Реєстру передбачених згаданим Законом відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів;

2) повнота та актуалізація відомостей Реєстру;

3) захищеність Реєстру та внесених до нього відомостей - держава гарантує захист бази даних Реєстру від несанкціонованого доступу та зловживання доступом, незаконного використання відомостей Реєстру, порушення цілісності бази даних Реєстру та його апаратного чи програмного забезпечення.

Частиною п'ятою статті 5 Закону № 1951-VIII передбачено, що органами адміністрування Реєстру в межах своїх повноважень є: уповноважений орган адміністрування володільця Реєстру; оперативні командування; територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя; Центральне управління Служби безпеки України; відповідний підрозділ Служби зовнішньої розвідки України.

Органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України. Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних (частини 8, 9 статті 5 Закону № 1951-VIII).

За змістом статті 6 Закону № 1951-VIII до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості: персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів; службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

До службових даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать: відомості про виконання військового обов'язку; відомості про результати проходження медичного огляду (військово-лікарської експертизи); відомості про проходження альтернативної (невійськової) служби відповідно до Закону України "Про альтернативну (невійськову) службу" відомості про участь у бойових діях (стаття 8 Закону № 1951-VIII).

Відповідно до статті 9 Закону № 1951-VIII, призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право: отримувати інформацію про своє включення (невключення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, в тому числі через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста; звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.

Відповідно до частини першої статті 14 Закону № 1951-VIII ведення Реєстру включає:

1) внесення запису про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до бази даних Реєстру для взяття на облік або при відновленні на військовому обліку з перевіркою відповідності персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів існуючим обліковим даним;

2) внесення змін до персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних, резервістів на підставі відомостей органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності, а також відомостей, що подаються органу ведення Реєстру призовниками, військовозобов'язаними, резервістами;

3) знищення повторного запису Реєстру в разі його виявлення.

Актуалізація бази даних Реєстру здійснюється на підставі відомостей, що вносяться органами ведення Реєстру, а також шляхом інформаційної взаємодії між Реєстром та інформаційно-телекомунікаційними системами, реєстрами, базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, зазначені у цій частині (частина 3 статті 14 Закону № 1951-VIII).

Отже, за змістом вказаних норм, у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів має відображатись повна та дійсна інформація щодо призовників, військовозобов'язаних і резервістів, для забезпечення ведення військового обліку громадян України. Органи адміністрування Реєстру, зокрема, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, зобов'язані вносити до Реєстру інформацію щодо призовників, військовозобов'язаних та резервістів, в тому числі і інформацію про проходження медичного огляду (військово-лікарської експертизи), а також проводити актуалізацію цієї інформації у разі її зміни.

На момент проходження позивачем військово-лікарської комісії був чинним Порядок організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов'язаних, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 07.12.2016 №921 (далі- Порядок №921).

Відповідно до пунктів 1-3 Порядку №921, цей Порядок визначає механізм організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов'язаних (далі - військовий облік) центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами, виконавчими органами сільських, селищних, міських рад та виконавчими апаратами районних, обласних рад (далі - державні органи), територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, військовими частинами, підприємствами, установами, організаціями та закладами освіти незалежно від їх підпорядкування та форми власності (далі - підприємства, установи та організації).

Військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави та полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, підприємств, установ та організацій щодо фіксації, накопичення та аналізу військово-облікових даних призовників і військовозобов'язаних із відображенням їх у військово-облікових документах, а також здійснення контролю за дотриманням призовниками і військовозобов'язаними, посадовими особами державних органів, підприємств, установ та організацій встановлених правил військового обліку.

Військовий облік ведеться з метою забезпечення повного та якісного укомплектування Збройних Сил та інших військових формувань, утворених відповідно до законів, особовим складом у мирний час та особливий період.

Відповідно до пункту 16 Порядку №921, військовий облік ведеться на підставі паспорта громадянина України та таких військово-облікових документів:

для призовників - посвідчення про приписку до призовної дільниці;

для військовозобов'язаних - військового квитка або тимчасового посвідчення військовозобов'язаного.

Абзацами 17-18, 20 пункту 56 Порядку №921 передбачено, що персонально-якісний облік призовників і військовозобов'язаних ведеться районними (міськими) територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки шляхом обліку персональних та службових даних призовників і військовозобов'язаних, які узагальнюються в особових справах призовників або в облікових картках військовозобов'язаних та реєструються в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Взяття на військовий облік, зняття та виключення з військового обліку призовників і військовозобов'язаних у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки здійснюється за їх особистої присутності. При цьому взяття на військовий облік, зняття або виключення з нього здійснюється за умови наявності паспорта громадянина України та військово-облікових документів, визначених у пункті 16 цього Порядку.

Про взяття призовників і військовозобов'язаних на військовий облік, зняття та виключення з нього в їх військово-облікових документах проставляються відповідні відмітки.

Суд повторно зазаначає, позивач 13.03.2022 взятий на військовий облік ІНФОРМАЦІЯ_3 та 14.03.2022 виключений з нього за станом здоров'я, згідно ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», що підтверджується копією тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 від 20.11.2018.

Згідно з довідкою військово-лікарської комісії №1021 від 14.03.2022 проведено медичний огляд ОСОБА_1 , опис діагнозу: ішемічна хвороба серця. Стабільна стенокардія, ФОК - II. Гіпертонічна хвороба II ст., ризик високий. На підставі ст. 40-а, 39-а графи II розгладу хвороб згідно Наказу Міністерства Оборони України №402 від 14.08.2008 ОСОБА_1 визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.

Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» ОСОБА_1 перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_5 , звання: молодший лейтенант, порушення військового обліку з 24.03.2025, номер звернення: Е1745816.

Суд зауважує, що згідно з положеннями Порядку № 921, відповідальними за організацію та забезпечення зберігання облікової документації військовозобов'язаних, персональних даних, які в них містяться, збереження підтвердних документів, що стали підставою для виключення з військового обліку військовозобов'язаних, а також своєчасне внесення даних про військовозобов'язаного, у тому числі й про виключення з військового обліку із зазначенням підстав, до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, є саме територіальні центри комплектування та соціальної підтримки громадян.

Окрім цього, оскільки проходження ВЛК відбулося 14.03.2022, то слід керуватися «Положення про військово-лікарську експертизу у Збройних силах України», затвердженою Наказом № 402 Міністерства оборони України від 14.08.2008.

За визначенням п. 1.1 розділу І Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за № 1109/15800 (далі Положення № 402), військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Згідно з п. 2.1 розділу І Положення № 402 для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).

Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця.

Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання.

Відповідно до п.п. 1 розділу ІІ Положення медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях у мирний та воєнний час.

Медичний огляд проводиться ВЛК, крім іншого, з метою визначення придатності до військової служби допризовників, призовників, військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти).

Згідно вимог п.п. 22.5, 22.6 розділу ІІ Положення свідоцтво про хворобу у воєнний час складається: на всіх військовослужбовців, визнаних непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку, непридатними до військової служби з переоглядом через 6-12 місяців; на офіцерів запасу, визнаних непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку.

У всіх інших випадках у особливий період постанова ВЛК оформляється довідкою ВЛК. У воєнний час довідка на контроль у штатну ВЛК не направляється.

Свідоцтво про хворобу підлягає розгляду, а постанова ВЛК затвердженню у воєнний час на генералів (адміралів), а також на всіх осіб, які оглянуті у ГВМКЦ, - ЦВЛК, на всіх військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів - ВЛК регіону, евакуаційного пункту (місцевого евакуаційного пункту, госпітальної бази).

Враховуючи викладене, суд зазначає, що в умовах воєнного часу свідоцтво про хворобу складається на офіцерів запасу, визнаних непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку.

Отже, відновлення позивача на військовому обліку було здійснено у зв'язку із порушенням відповідачем 2 вимог п. 22.5 Положення про військово-лікарську експертизу у Збройних Силах України, затвердженого наказом Міноборони України від 14.08.2008 №402, зокрема: на офіцерів запасу, визнаних непридатними з виключенням з військового обліку у воєнний час має складатись свідоцтво про хворобу і подаватись на затвердження на штатну військово-лікарську комісію.

Аналогічна позиція викладена у постановах Восьмого апеляційного адміністративного суду від 25.02.2025 у справі № 380/23652/24, Сьомого апеляційного адміністративного суду від 11.02.2025 у справі № 240/29142/23.

Таким чином, оскільки рішення про виключення позивача з військового обліку було прийнято без дотримання чинного на той момент законодавства, то суд дійшов переконання про правомірність дій відповідача, наслідками яких стало поновлення позивача на військовому обліку.

Правові підстави та порядок здійснення оповіщення військовозобов'язаних осіб засобами потового зв'язку передбачені п.34 Порядку проведення призову громадянина військову службу під час мобілізації, на особливий період затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 №560, відповідно до якого повістка про виклик резервіста або військовозобов'язаного до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ може бути надіслана зазначеними органами військового управління (органами) засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення з повідомленням про вручення на адресу його місця проживання після завершення 60 днів, відведених законодавством на уточнення своїх облікових даних, у тому числі адреси місця проживання.

У разі коли резервіст або військовозобов'язаний уточнив свої облікові дані після завершення 60 днів, відведених законодавством на уточнення своїх облікових даних, повістка може надсилатися на адресу місця проживання, зазначену резервістом або військовозобов'язаним під час уточнення облікових даних.

Перелік випадків, коли військовозобов'язаний вважається належним чином оповіщений про виклик до районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки у разі надсилання повістки засобами поштового встановлено п.41 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 № 560.

Так, належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов'язаного про виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ є, зокрема, але не виключно: 2) у разі надсилання повістки засобами поштового зв'язку: день отримання такого поштового відправлення особою, що підтверджується інформацією та/або документами від поштового оператора; день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання особи, повідомленою цією особою територіальному центру комплектування та соціальної підтримки під час уточнення своїх облікових даних; день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання в установленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила територіальному центру комплектування та соціальної підтримки іншої адреси місця проживання.

Суд установив, на адресу проживання позивача, а саме - АДРЕСА_1 , засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням була надіслана повістка №2792390, в якій було зазначено про необхідність з'явитися до ІНФОРМАЦІЯ_1 13.03.2025 о 09:00, що підтверджується наданими відповідачем копією повістки №2792390, описом вкладення до рекомендованого поштового відправлення №0610235865141 АТ «УКРПОШТА» форми 107П.

Суд зазначає, що обов'язок військовозобов'язаних осіб з'являтись за викликом до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки передбачено, зокрема, абз.3 ч.10 ст.1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», ч.1 та 3 ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Відповідно до абзацу третього частини 10 статті 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані, зокрема, але не виключно: прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу розвідувальних органів України для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів.

Згідно з ч.1 та 3 ст.22 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" громадяни зобов'язані, зокрема, але не виключно: з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду.

У разі отримання повістки про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки громадянин зобов'язаний з'явитися у зазначені у ній місце та строк.

Відповідно до п.21 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 №560 за викликом районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (Центрального управління або регіонального органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувальних органів) резервісти та військовозобов'язані зобов'язані з'являтися у строк та місце, зазначені в повістці, для взяття на військовий облік, уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів (територіального центру комплектування та соціальної підтримки), проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби.

Поважні причини неприбуття громадянина у строк, визначений у повістці встановлені ч.3 ст.22 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

Поважними причинами неприбуття громадянина у строк, визначений у повістці, які підтверджені документами відповідних уповноважених державних органів, установ та організацій (державної та комунальної форм власності), визнаються: перешкода стихійного характеру, хвороба громадянина, воєнні дії на відповідній території та їх наслідки або інші обставини, які позбавили його можливості особисто прибути у визначені пункт і строк; смерть його близького родича (батьків, дружини (чоловіка), дитини, рідних брата, сестри, діда, баби) або близького родича його дружини (чоловіка). У разі неприбуття громадянин зобов'язаний у найкоротший строк, але не пізніше трьох діб від визначених у повістці дати і часу прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, повідомити про причини неявки шляхом безпосереднього звернення до зазначеного у повістці територіального центру комплектування та соціальної підтримки або в будь-який інший спосіб з подальшим його прибуттям у строк, що не перевищує сім календарних днів.

З огляду на викладене, позивач, як особа, яка перебуває на військовому обліку, за наявності статусу військовозобов'язаного, будучи належним чином оповіщеним про виклик до районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, не з'явився до ІНФОРМАЦІЯ_1 у дату, яка зазначені у повістці №2792390. Поважних причин неприбуття у строк, визначений у повістці, у відповідності до приписів ч.3 ст. 22 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", позивачем не зазначено. Матеріали справи таких даних не містять.

Відповідно до п.79 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 №1487, районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, зокрема, але не виключно, звертаються в установленому законом порядку до органів Національної поліції (у разі неможливості складення протоколу про адміністративне правопорушення на місці його вчинення) для доставлення осіб, які скоїли адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, з метою складення протоколів про адміністративні правопорушення, до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, в якому ця особа перебуває (повинна перебувати) на військовому обліку, з урахуванням вимог абзацу третього пункту 56 цього Порядку.

Згідно з п.56 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 №1487 Національна поліція, зокрема, але не виключно, за зверненням районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ та розвідувальних органів (яке має містити прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності), адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), дату народження, інші дані (за наявності), передбачені статтею 7 Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», підставу (порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку; порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію), унікальний вихідний номер та кваліфікований електронний підпис уповноваженої особи), надісланим у вигляді набору даних шляхом електронної інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів та єдиною інформаційною системою МВС, здійснює адміністративне затримання та доставлення призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, до найближчого районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ. У разі відсутності технічної можливості передачі даних такі звернення надсилаються в паперовій формі (додаток 20).

Відтак у зв'язку з тим, що позивач за викликом не з'явився, було сформовано електронне звернення Е1745816 до органів Національної поліції про розшук і доставлення громадянина.

Витягом з АІТС "Оберіг" установлено факт порушення військового обліку (ВО) позивачем з 24.03.2025.

Відповідно до пункту 9 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 №154, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, серед іншого: здійснюють заходи оповіщення та призову громадян (крім військовозобов'язаних та резервістів СБУ та розвідувальних органів): на військову службу за призовом осіб офіцерського складу; на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період (зарахованих до військового оперативного резерву); на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період (незалежно від місця їх перебування на військовому обліку); розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи; звертаються в установленому законом порядку до органів Національної поліції щодо доставлення до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки осіб, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Додатком 2 до Порядку №1487 визначені Правила військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, якими, зокрема, але не виключно, передбачено, що призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні: 2) прибувати за викликом районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів на збірні пункти, призовні дільниці, до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках, розпорядженнях) районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів для взяття на військовий облік та визначення призначення на особливий період, оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на навчальні (перевірочні) та спеціальні збори військовозобов'язаних та резервістів.

Згідно з частиною 2 Правил якщо за будь-яких обставин повістка районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки не надійшла, громадяни призовного віку прибувають до призовної дільниці в десятиденний строк з дня початку відповідного чергового призову на базову військову службу, визначеного указом Президента України.

Щодо відсутності заяви позивача про внесення змін до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, суд зазначає наступне.

Частиною 1 статті 14 Закону № 1951-VIII встановлено, що ведення Реєстру включає:

1) внесення запису про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до бази даних Реєстру для взяття на облік або при відновленні на військовому обліку з перевіркою відповідності персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів існуючим обліковим даним;

2) внесення змін до персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних, резервістів на підставі відомостей органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності, а також відомостей, що подаються органу ведення Реєстру призовниками, військовозобов'язаними, резервістами;

3) знищення повторного запису Реєстру в разі його виявлення.

Відповідно до ч. 3 ст. 14 Закону № 1951-VIII актуалізація бази даних Реєстру здійснюється на підставі відомостей, що вносяться органами ведення Реєстру, а також шляхом електронної інформаційної взаємодії (обміну відомостями) між Реєстром та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені цією частиною.

Згідно з п. 3 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою КМУ від 16.05.2024 № 559(далі - Постанова КМУ № 559): «Військовий облік ведеться з метою визначення наявних людських мобілізаційних ресурсів та їх накопичення для забезпечення повного та якісного укомплектування Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення (далі - інші військові формування) особовим складом у мирний час та в особливий період.

Для забезпечення військового обліку громадян України використовується Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, який призначений для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів».

У той же час, відповідно до пункту 1 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559 (далі - Порядок № 559) військово-обліковий документ є документом, що визначає належність його власника до виконання військового обов'язку, який оформляється (створюється) та видається громадянину України, який є призовником, військовозобов'язаним або резервістом, у тому числі, якщо він був виключений з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідно до пунктів 3 і 4 частини шостої статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» та не отримував такий документ до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559 «Про затвердження Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа».

Відповідно до п. 3 Порядку № 559 відомості, що зазначені у військово-обліковому документі громадянина України, який перебуває або був виключений з військового обліку Збройних Сил, СБУ, розвідувального органу, повинні відповідати відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

У разі коли відомості, зазначені у графах 1-5, 13 та 14 військово-облікового документа на бланку, не відповідають відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, він вважається недійсним.

Відповідність відомостей, зазначених у військово-обліковому документі на бланку, відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, перевіряється через:

електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста;

районний (міський) територіальний центр комплектування та соціальної підтримки або його відділ (орган СБУ, розвідувальний орган).

Згідно з п. 4 Порядку № 559 у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін:

у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку;

в електронній формі - повинен скористатися засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста для звернення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку.

Зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви.

Суд зазначає, що матеріали справи містять адвокатські запити від 18.06.2025 №18/06, 02.07.2025 №02/07-10 та 02.07.2025 №02/07-04.

Проте адвокатський запит є збором інформації, а не заявою позивача щодо досудового врегулюванням спору у цій категорії спору.

Відповідно до ч. 1 статті 24 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» адвокатський запит - письмове звернення адвоката до органу державної влади, органу місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності та підпорядкування, громадських об'єднань про надання інформації, копій документів, необхідних адвокату для надання правничої допомоги клієнту

Отже, адвокатський запит є інструментом для отримання відомостей, необхідних для надання правової допомоги клієнту, таких як копії документів, довідки чи пояснення.

У даному випадку адвокатський запит не є заявою про вимогу вчинити адміністративні дії (наприклад, внести відомості в ІКС «Оберіг») та не замінює звернення згідно п. 4 Порядку № 559.

Відповідь на такий адвокатський запит не є рішенням по суті спору, а лише інформаційним повідомленням та не свідчить про спробу врегулювання.

Це підтверджується практикою Верховного Суду у постанові від 26 травня 2021 року у справі № 380/5093/20, де підкреслюється розмежування між запитами на інформацію та зверненнями з вимогами вчинити дії. Отже, адвокатський запит є етапом підготовки до можливого спору, а не досудовим врегулюванням спору.

Відтак суд зазначає, що позивач не надав доказів звернення з відповідною заявою до відповідача, як органу уповноваженого на внесення змін до реєстру, а також доказів відмови відповідача у внесенні змін.

Отже, у разі виявлення розбіжностей у військово-облікових документах з відомостями, які містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, особа може звернутися до районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку із відповідною заявою та всіма необхідними документами з метою приведення дійсних відомостей у відповідність.

Оскільки доказів надсилання чи надання позивачем вказаної заяви відповідачу до суду не надано, отже у відповідача-1 не виник обов'язок актуалізувати дані Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів в частині виключити з Єдиного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про розшук ОСОБА_1 та направити до Харківського районного управління поліції № 1 Головного управління Національної поліції в Харківській області повідомлення про відсутність факту порушення позивачем правил військового обліку, законодавства про мобілізаційну підготовку та мобілізацію.

З урахуванням наведеного, відповідач-1, як суб'єкт владних повноважень, до компетенції та обов'язків якого належить внесення змін до персональних даних військовозобов'язаних в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів не набув обов'язку внести зміни до реєстру.

З огляду на викладене, у суду відсутні підстави для визнання протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 , що полягають у зверненні до Харківського районного управління поліції № 1 Головного управління Національної поліції в Харківській області щодо порушення ОСОБА_1 правил військового обліку, законодавства про мобілізаційну підготовку та мобілізацію, а також, що полягають у внесенні до Єдиного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про розшук ОСОБА_1 та зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_1 виключити з Єдиного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про розшук ОСОБА_1 та направити до Харківського районного управління поліції № 1 Головного управління Національної поліції в Харківській області повідомлення про відсутність факту порушення позивачем правил військового обліку, законодавства про мобілізаційну підготовку та мобілізацію та як наслідок, зобов'язання Харківське районне управління поліції № 1 Головного управління Національної поліції в Харківській області виключити з інформаційно-комунікаційної системи «Інформаційний портал Національної поліції України» інформацію про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку, законодавства про мобілізаційну підготовку та мобілізацію.

Інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин, судом не встановлено.

В пункті 42 рішення Європейського суду з прав людини у справі Бендерський проти України від 15 листопада 2007 року, заява № 22750/02, зазначено, що відповідно до практики, яка відображає принцип належного здійснення правосуддя, судові рішення мають у достатній мірі висвітлювати мотиви, на яких вони базуються. Межі такого обов'язку можуть різнитися залежно від природи рішення та мають оцінюватися в світлі обставин кожної справи.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 77 цього Кодексу в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача задоволенню не підлягають, а тому у таких необхідно відмовити.

Стосовно клопотання представника позивача про повернення відзиву особі, яка його подала, без розгляду, суд зазначає наступне.

Як зазначено у відповіді на відзив, відзив подається в строк, встановлений судом, який не може бути меншим п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі. Суд має встановити такий строк подання відзиву, який дасть змогу відповідачу підготувати його та відповідні докази, а іншим учасникам справи - отримати відзив до початку першого підготовчого засідання у справі.

Особливості процесуальних строків врегульовано главою 6 розділу І Кодексу адміністративного судочинства України.

Процесуальні строки - це встановлені законом або судом строки, у межах яких вчиняються процесуальні дії. Процесуальні строки встановлюються законом, а якщо такі строки законом не визначені - встановлюються судом (частина 1 статті 118 Кодексу адміністративного судочинства України).

За змістом частини першої статті 121 КАС України суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.

Частиною четвертою статті 121 КАС України передбачено, що одночасно із поданням заяви про поновлення процесуального строку має бути вчинена процесуальна дія (подана заява, скарга, документи тощо), стосовно якої пропущено строк.

За змістом частини 1 статті 261 КАС України відзив подається протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення відповідачу ухвали про відкриття провадження у справі.

З матеріалів справи судом встановлено, що 19.08.2025 до картки справи юридичної особи ІНФОРМАЦІЯ_1 , який є відповідачем по справі № 520/19654/25 було помилково внесено зміни до коду ЄДРПОУ, що перешкоджало своєчасному отриманню копій процесуальних документів. Одразу після виявлення зазначеного недоліку в обліково-статистичну картку юридичної особи було внесено вірний код ЄДРПОУ, а саме 09957797, що підтверджується довідкою від 29.01.2026 за підписом начальника відділу з надання судово-адміністративних послуг суду.

29.01.2026 Харківський окружний адміністративний суд надіслав ІНФОРМАЦІЯ_1 копію позовної заяви з доданими документами, копію ухвали від 08.09.2025, копію ухвали від 05.01.2026, що підтверджується супровідним листом від 29.01.2026 № 520/19654/25/2815/26, який міститься в матеріалах справи.

10.02.2026 ІНФОРМАЦІЯ_2 отримано вказані документи, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення АТ "УКРПОШТА" №R068059214296.

11.02.2026 ІНФОРМАЦІЯ_2 подано до суду відзив на позовну заяву.

З огляду на наведене, а також з урахуванням того, що строк для подання відзиву у справі не пропущено, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення клопотання представника позивача про повернення відзиву особі, яка його подала, без розгляду.

У відповідності до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати понесені позивачем необхідно покласти на останнього.

Керуючись статтями 241-246, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

УХВАЛИВ:

У адміністративному позові ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Харківського районного управління поліції № 1 головного управління Національної поліції в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Судові витрати понесені позивачем ОСОБА_1 покласти на позивача.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи:

позивач ОСОБА_1 , місце проживання - АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ;

відповідач ІНФОРМАЦІЯ_2 , місцезнаходження - АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_6 .

відповідач Харківське районне управління поліції № 1 Головного управління Національної поліції в Харківській області, місцезнаходження - місто Харків, вулиця Алчевських, будинок № 49, код ЄДРПОУ 40108599.

Повне судове рішення складено та підписано суддею 27.02.2026.

Суддя М. І. Садова