Харківський окружний адміністративний суд
61700, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
26 лютого 2026 року № 520/11215/25
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Тітова О.М., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) звернулася до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд.5, під.3, пов.2, Держпром, м. Харків, Харківський р-н, Харківська обл.,61022, код ЄДРПОУ 14099344), в якому просять суд:
- визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області / код ЄДРПОУ 14099344 / від 03.03.2025 та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області від 03.03.2025.
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області і код ЄДРПОУ 14099344 / нарахувати та виплатити ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , грошову допомогу, передбачену п.7- 1 розділу XV Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначен ня.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначила, що відповідач протиправно, після призначення пенсії за віком згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-ІV (далі - Закон №1058-IV), не здійснив їй виплату грошової допомоги у розмірі десяти місячних розмірів призначеної пенсії на підставі пункту 7-1 розділу XV «Прикінцевих положень» Закону №1058-IV, як лікарю державного закладу охорони здоров'я.
Ухвалою суду відкрито спрощене провадження по справі та запропоновано відповідачеві надати відзив на позов.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження отримана відповідачем через електронний кабінет, що підтверджується матеріалами справи.
Представник відповідача надав відзив на позовну заяву, в якому проти задоволення позовних вимог заперечував.
Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022, затвердженого Законом України №2102-IX, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану", введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року. Враховуючи викладене, суд розглядає справу за наявності безпечних умов для життя та здоров'я учасників процесу, суддів та працівників суду.
Суддя у період з 14.07.2025 по 28.07.2025 перебував у відпустці, 01.08.2025 перебував на навчанні, з 04.08.2025 по 05.08.2025, з 10.11.2025 по 14.11.2025 та з 22.12.2025 по 13.01.2026 перебував у відпустці.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні докази, судом встановлено таке.
Позивач перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та отримує пенсію за віком на підставі Законом №1058-IV.
Позивач 12.02.2025 Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області із заявою щодо проведення перерахунку пенсії за віком у зв'язку із призначення одноразової грошової допомоги у розмірі десяти місячних розмірів призначеної пенсії на підставі пункту 7-1 розділу XV «Прикінцевих положень» Закону №1058-IV, як лікарю державного закладу охорони здоров'я.
У листі від 03.03.2025 відповідач зазначив, що за результатами розгляду заяв позивача від 25.01.2023, від 01.03.2023 та від 15.03.2023, щодо призначення грошової допомоги відповідно до пункту 7-1 розділу XV Закону, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення, Головними управліннями Пенсійного фонду України в місті Києві, в Хмельницькій області та в Київській області були прийняті рішення про відмову в призначенні грошової допомоги, оскільки позивачем не надано документів, які підтверджують що установа Філія "Центр охорони здоров'я " Харківської клінічної лікарні на залізничному транспорті №2 АТ "Українська залізниця", в якій позивач працювала на день досягнення пенсійного віку, відноситься до комунальної чи державної форми власності. Так, позивача повідомлено про відсутність підстав для виплати позивачу грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій згідно з пунктом 7-1 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Не погоджуючись із рішенням пенсійного органу, позивач звернулася до суду з відповідною позовною заявою.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Предметом спору у цій справі є наявність або відсутність правових підстав для виплати позивачці грошової допомоги у розмірі десяти місячних розмірів призначеної пенсії на підставі пункту 7-1 розділу XV «Прикінцевих положень» Закону №1058-IV.
Закон України "Про пенсійне забезпечення" від 5 листопада 1991 року № 1788-ХІІ гарантує соціальну захищеність пенсіонерів шляхом встановлення пенсій на рівні, орієнтованому на прожитковий мінімум, а також регулярного перегляду їх розмірів у зв'язку із збільшенням розміру мінімального споживчого бюджету і підвищенням ефективності економіки республіки.
Статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначено, що основним документом, який підтверджує стаж роботи є трудова книжка.
Згідно ст.24 Закону №1058-IV страховий стаж - це період протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі, не менший, ніж мінімальний страховий внесок.
Пунктом "е" статті 55 Закону України «Пенсійне забезпечення» (у редакції з урахуванням рішення Конституційного Суду України №2-р/2019 від 04.06.2019) визначено, що право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров'я та соціального забезпечення при наявності спеціального стажу роботи від 25 до 30 років за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку.
Постановою Кабінету Міністрів України №909 від 04.11.1993 затверджено Перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років (далі по тексту Перелік №909).
Розділом 2 «Охорона здоров'я» Переліку №909 передбачено, що право на пенсію за вислугою років мають лікарі та середній медичний персонал (незалежно від найменування посад), що працюють у таких закладах охорони здоров'я: Лікарняні заклади, лікувально- профілактичні заклади особливого типу, лікувально-трудові профілакторії, амбулаторно-поліклінічні заклади, заклади швидкої та невідкладної медичної допомоги, заклади переливання крові, заклади охорони материнства і дитинства, санаторно-курортні заклади, установи з проведення лабораторних та інструментальних досліджень і випробувань Держсанепідслужби, Держпраці, Держпродспоживслужби та територіальні органи Держсанепідслужби, Держпраці, Держпродспожив-служби (щодо працівників, які не є державними службовцями), санітарно-епідеміологічні заклади, діагностичні центри.
Відповідно до довідки, виданої Харківською клінічною лікарнею на заліз ничному транспорті, підрозділ №606 Філія «Центр охорони здоров,я» АТ «Українська залізниця» від 28.03.2025 ОСОБА_1 , прийнята на роботу в Дорожню клінічну лікарню ст.. Харків Південної залізниці на поса ду лікаря - офтальмолога офтальмологічного відділення з 02.09.1991.
З 01.02.2007 переведена на 0,75 посади лікаря - офтальмолога відділення консу льтативної допомоги та 0,25 посади лікаря - офтальмолога хірургічного відді лення поліклініки.
10.09.2018 переведена на посаду лікаря - офтальмолога хі рургічного відділення поліклініки. Працює на посаді по теперішній час.
Зміна назви Дорожня клінічна лікарня ст.. Харків 31.10.1993 у зв,язку з реорганізаці єю лікарні на підставі наказу начальника ЮЖД віл 09.09.1993, 24.11.1993, нада лі вважати Дорожня клінічна лікарня №2.
Зміна назви з 01.05.2000 у зв,язку з реорганізацією лікарні на підставі наказів начальника ЮЖД та начальника лі карської служби від 16.04.2000, надалі вважати Дорожня клінічна лікарня ст. Харків.
Зміна назви Дорожня клінічна лікарня станції Харків на Державний за клад «Дорожня клінічна лікарня станції Харків СТГО «Південна залізниця» ре організовано шляхом злиття у Публічне акціонерне товариство «Українська за лізниця» та на його базі утворено структурний підрозділ «Харківська клінічна лікарня на залізничному транспорті №2» філії «Центр охорони здоров'я» Публі чного акціонерного товариства «Українська залізниця» /Постанова Кабінету Міністрів України від 25.06.2014, рішення правління ПАТ «Укрзалізниця».
Змі на назви Харківська клінічна лікарня на залізничному транспорті №2 філії «Центр охорони здоров,я» публічного акціонерного товариства «Українська за лізниця» перейменована на Харківська клінічна лікарня на залізничному транс порті №2 філії «Центр охорони здоров,я» акціонерного товариства «Українська залізниця» на підставі наказу №48 від 22.03.2019 філії «Центр охорони здо рову» зі змінами згідно наказу ЦОЗ - 03/54 від 29.03.2019.
Також, вказані обставини підтверджуються трудовою книжкою позивача.
Також, суд зазначає, що Постановою Кабінету Міністрів України від 2 вересня 2015 р. №735 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 31 жовтня 2018 №938) затверджено Статут акціонерного товариства "Українська залізниця" (далі - Товариство).
Відповідно до пункту 2 Статуту, Товариство утворено як публічне акціонерне товариство, 100 відсотків акцій якого закріплюються в державній власності, на базі Державної адміністрації залізничного транспорту України, а також підприємств, установ та організацій залізничного транспорту загального користування, які реорганізовано шляхом злиття, згідно з додатком 1 до постанови (далі - підприємства залізничного транспорту).
У додатку 1 до Постановою Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 №735 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 31 жовтня 2018 №938) у переліку підприємств та установ залізничного транспорту загального користування, на базі яких утворюється публічне акціонерне товариство «Українська залізниця» вказано Державний заклад Дорожня клінічна лікарня станції Харків СТГО «Південна залізниця» (нині - Харківській клінічній лікарні на залізничному транспорті №2 філії «Центр охорони здоров'я»).
Таким чином Харківська клінічна лікарня на залізничному транспорті №2 філії «Центр охорони здоров'я» є структурним підрозділом акціонерного товариства «Українська залізниця».
Слід зазначити, що форма власності акцій, емітентом яких є АТ «Укрзалізниця» та які засвідчують участь їх власника у статутному капіталі емітента, є державною (Постанова Верховного Суду у справі 09.10.2018 №826/11262/15).
Отже, позивачка працювала на посаді лікаря як працівник закладу охорони здоров'я у складі установи державної форми власності та виконувала трудові функції, з яким законодавство пов'язує право особи на зарахування до спеціального стажу роботу, що надає право на пенсію за вислугу років відповідно до пункту «е» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Відповідно до п. 7-1 розділу XV Прикінцевих положень Закону №1058-IV особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е» - «ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення.
Оскільки позивачем було надано до відповідача усі необхідні документи (у тому числі довідку Харківської клінічної лікарні на залізничному транспорті), приймаючи рішення, що оформлене листом від 03.03.2025, відповідач діяв у порушення вимог чинного законодавства.
Так, з огляду на те, що позивачем було надано до суду докази щодо належності підприємства до державної форми власності, суд доходить висновку, що для ефективного захисту прав позивача, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги шляхом визнання протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, що оформлена листом від 03.03.2025.
Щодо позовних вимог в частині зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області і код ЄДРПОУ 14099344 / нарахувати та виплатити ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , грошову допомогу, передбачену п.7- 1 розділу XV Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначен ня, суд зазначає наступне.
Суд встановлено, що у позивача за трудовою книжкою наявний стаж більше 30 років в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е»-«ж» статті 55 Закону №1788-XII.
Наведене свідчить про дотримання позивачем усіх необхідних умов, передбачених пунктом 7-1 розділу XV «Прикінцевих положень» Закону № 1058-IV, для виплати їй грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення.
Проте, оскільки відповідачем не надано належної оцінки трудовій книжці позивача, вказані обставини зумовлюють необхідність повторно розгляду заяви позивача щодо нарахування та виплату грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі 10 місячних пенсій станом на день її призначення, відповідно до пункту 7-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-IV.
Згідно зі статтею 13 Конвенції, кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
При цьому Європейський суд з прав людини у рішенні від 29.06.2006 року у справі "Пантелеєнко проти України" зазначив, що засіб юридичного захисту має бути ефективним, як на практиці, так і за законом.
З огляду на те, що спірне рішення відповідача, оформлене листом від 03.03.2025, яке визнано судом протиправним, прийнято саме ГУ ПФУ в Харківській області, суд вбачає за необхідне зобов'язати саме Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області повторно розглянути заяву позивача від 12.02.2025 щодо проведення перерахунку пенсії за віком у зв'язку із призначення одноразової грошової допомоги у розмірі десяти місячних розмірів призначеної пенсії на підставі пункту 7-1 розділу XV «Прикінцевих положень» Закону №1058-IV, з урахуванням висновків суду.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Розглянувши подані учасниками справи документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для часткового задоволення позовної заяви.
Розподіл судових витрат відповідно до положень статті 139 КАС України не здійснюється, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст 243, 246, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд.5, під.3, пов.2, Держпром, м. Харків, Харківський р-н, Харківська обл.,61022, код ЄДРПОУ 14099344), про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, що оформлена листом від 03.03.2025 щодо виплати ОСОБА_1 грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій згідно з пунктом 7-1 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 12.02.2025 про проведення перерахунку пенсії за віком у зв'язку із призначення одноразової грошової допомоги у розмірі десяти місячних розмірів призначеної пенсії на підставі пункту 7-1 розділу XV «Прикінцевих положень» Закону №1058-IV, з урахуванням висновків суду.
У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн. 20 коп.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.М. Тітов