27 лютого 2026 року м. Рівне№460/23490/25
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді К.М.Недашківської, розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства освіти і науки України, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Державного підприємства “Інфоресурс», про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.
До Рівненського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі - Позивач) до Міністерства освіти і науки України (далі - Відповідач), в якому Позивач просить суд: визнати протиправними дії Міністерства освіти і науки України, як розпорядника Єдиної державної електронної бази з питань освіти, пов'язані із вжиттям організаційних заходів щодо забезпечення функціонування Єдиної державної електронної бази з питань освіти, за яких у Довідці про здобувача освіти №799772 від 23.10.2025 відображаються відомості про порушення ОСОБА_1 послідовності навчання та відмову Міністерства освіти і науки України №5/3201-25 від 15.11.2025 у внесенні змін до відомостей, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти щодо ОСОБА_1 ; зобов'язати Міністерство освіти і науки України внести зміни до даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти щодо порушення ОСОБА_1 черговості здобуття освіти, визначеної статтею 10 Закону України “Про освіту», а саме в розділі: “На підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної статтею 10 Закону України “Про освіту»- вказати “Так, не порушує».
Стислий виклад позиції Позивача та заперечень Відповідача.
Позивач зазначає, що був зарахований до Відокремленого структурного підрозділу «Рівненський технічний фаховий коледж» Національного університету водного господарства та природокористування з 01.09.2023 за освітнім рівнем «фаховий молодший бакалавр»; відрахований із ЗО за академічну неуспішність - 27.12.2023. У подальшому, зарахований до Відокремленого структурного підрозділу «Рівненський технічний фаховий коледж» Національного університету водного господарства та природокористування з 01.09.2025 за освітнім рівнем «фаховий молодший бакалавр». Поряд із цим, у Довідці про здобувача освіти за даними ЄДЕБО міститься інформація про те, що Позивачем порушено послідовність здобуття освіти, визначену частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту». Зазначає, що порушення послідовності здобуття освіти не має місця, оскільки Позивач не завершив навчання за освітнім рівнем «фаховий молодший бакалавр», тобто не здобув такої освіти. Просив задовольнити позов у повному обсязі.
Відповідач зазначає, що згідно з інформацією, яка міститься в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, здобувач освіти ОСОБА_1 : у 2023 році навчався у Відокремленому структурному підрозділі «Рівненський технічний фаховий коледж Національного університету водного господарства та природокористування» за спеціальністю «Автоматизація, комп'ютерноінтегровані технології та робототехніка» для здобуття освітньо-професійного ступеня «фаховий молодший бакалавр» (5 рівень НРК) і був відрахований за академічну неуспішність; у серпні 2025 р. зарахований до Відокремленого структурного підрозділу «Рівненський технічний фаховий коледж Національного університету водного господарства та природокористування» за спеціальністю «Машинобудування (Технологічні машини та обладнання)» для здобуття освітньо-професійного ступеня «фаховий молодший бакалавр» (5 рівень НРК). Отже протягом певного часу позивач набував сукупність систематизованих знань, умінь і практичних навичок, способів мислення, професійних, світоглядних і громадянських якостей, морально-етичних цінностей, інших компетентностей за освітнім рівнем «фаховий молодший бакалавр“, а згодом був зарахований на навчання за тотожним/аналогічним освітнім рівнем. Повторне зарахування означає, що особа знову формуватиме такі знання, уміння, навички та загальні компетентності. У термінах визначення послідовності здобуття освіти це свідчить про здобуття освіти в непослідовному порядку. Вважаємо, що позивач здобуває освіту непослідовно. Саме тому у довідці, сформованій на підставі даних, що містяться в ЄДЕБО у відповідному полі зазначено «Ні, порушує». Просив відмовити Позивачу у задоволенні позовних вимог повністю.
Ухвалою суду від 22.12.2025 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Ухвалою суду від 05.01.2026 клопотання Міністерства освіти і науки України про залучення до участі у справі третьої особи - задоволено; залучено до участі у справі №460/23490/25 в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Державне підприємство “Інфоресурс».
За правилами частини п'ятої статті 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
За відсутності у процесуальному законі вказівки (прямої чи опосередкованої) на необхідність розгляду справи (з огляду на її категорію) тільки за правилами загального позовного провадження, суд розглядає справу за правилами спрощеного позовного провадження (відповідно до частини другої статті 257 КАС).
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється відповідно до частини четвертої статті 229 КАС України.
Відповідно до частини першої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд при вирішенні справи керується принципами верховенства права, законності, рівності усіх учасників адміністративного процесу перед законом і судом, змагальності сторін, диспозитивності та офіційного з'ясування всіх обставин, гласності і відкритості адміністративного процесу.
Дослідивши наявні у матеріалах справи докази у їх сукупності та з'ясувавши всі обставини, які мають правове значення для вирішення спору по суті, суд
ОСОБА_1 отримав Свідоцтво про базову загальну середню освіту серії НОМЕР_1 від 08.06.2016.
ОСОБА_1 отримав Свідоцтво про здобуття повної загальної середньої освіти серії НОМЕР_2 від 27.06.2019.
ОСОБА_1 отримав Диплом кваліфікованого робітника серії НОМЕР_3 від 24.06.2019.
ОСОБА_1 зарахований до Відокремленого структурного підрозділу «Рівненський технічний фаховий коледж» Національного університету водного господарства та природокористування з 01.09.2023 за освітнім рівнем «фаховий молодший бакалавр»; відрахований із ЗО за академічну неуспішність - 27.12.2023.
ОСОБА_1 зарахований до Відокремленого структурного підрозділу «Рівненський технічний фаховий коледж» Національного університету водного господарства та природокористування з 01.09.2025 за освітнім рівнем «фаховий молодший бакалавр».
У Довідці про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти (далі - ЄДЕБО) від 23.10.2025 №799772 (далі - Довідка №799772) містяться такі відомості:
ПІБ - ОСОБА_1 ;
дата народження - ІНФОРМАЦІЯ_1 ;
стать - чоловіча;
РНОКПП - НОМЕР_4 ;
назва закладу освіти - Відокремлений структурний підрозділ «Рівненський технічний фаховий коледж» Національного університету водного господарства та природокористування;
ступінь / рівень освіти - фаховий молодший бакалавр;
форма здобуття освіти - денна;
код та назва спеціальності / професії - Машинобудування;
дата початку здобуття освіти - 01.09.2025;
дата завершення здобуття освіти - 30.06.2027;
номер наказу про зарахування (поновлення, переведення) - 32-К;
дата наказу про зарахування (поновлення, переведення) - 14.08.2025;
на підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту» - «Ні, порушує».
В графі «Інформація про документи про освіту» Довідки №799772 зазначено: Диплом кваліфікованого робітника серії НОМЕР_3 від 24.06.2019.
Листом від 15.12.2025 Відповідач повідомив Позивача про те, що згідно з інформацією, яка міститься в ЄДЕБО, здобувач освіти ОСОБА_1 : у 2023 році навчався у Відокремленому структурному підрозділі «Рівненський технічний фаховий коледж Національного університету водного господарства та природокористування» за спеціальністю «Автоматизація, комп'ютерноінтегровані технології та робототехніка» для здобуття освітньо-професійного ступеня «фаховий молодший бакалавр» (5 рівень НРК) і був відрахований за академічну неуспішність; у серпні 2025 р. зарахований до Відокремленого структурного підрозділу «Рівненський технічний фаховий коледж Національного університету водного господарства та природокористування» за спеціальністю «Машинобудування (Технологічні машини та обладнання)» для здобуття освітньо-професійного ступеня «фаховий молодший бакалавр» (5 рівень НРК). Отже протягом певного часу позивач набував сукупність систематизованих знань, умінь і практичних навичок, способів мислення, професійних, світоглядних і громадянських якостей, морально-етичних цінностей, інших компетентностей за освітнім рівнем «фаховий молодший бакалавр“, а згодом був зарахований на навчання за тотожним/аналогічним освітнім рівнем. Повторне зарахування означає, що особа знову формуватиме такі знання, уміння, навички та загальні компетентності. У термінах визначення послідовності здобуття освіти це свідчить про здобуття освіти в непослідовному порядку. Позивач здобуває освіту непослідовно. Саме тому у довідці, сформованій на підставі даних, що містяться в ЄДЕБО у відповідному полі зазначено «Ні, порушує».
Вважаючи протиправними дії Відповідача щодо зазначення у Довідці про здобувача освіти №799772 від 23.10.2025 відомостей про порушення ОСОБА_1 послідовності навчання та відмову Міністерства освіти і науки України №5/3201-25 від 15.11.2025 у внесенні змін до відомостей, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти щодо ОСОБА_1 , Позивач звернувся до суду з позовом.
Перевіривши правову та фактичну обґрунтованість оскаржуваних дій, на відповідність вимогам частини другої статті 2 КАС України, яка визначає, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку; суд зазначає таке.
Нормативно-правовим актом, який встановлює правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, визначає засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів, є Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 №3543-XII (далі - Закон №3543-XII).
За приписами пункту 1 частини третьої статті 23 Закону №3543-XII, призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також: здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту», а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури.
Постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560 затверджено Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період (далі - Порядок № 560).
Додатком 5 до Порядку №560 затверджено перелік документів, що подаються військовозобов'язаним для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до підстав, зазначених у статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Вказаним переліком передбачено, що документами, що підтверджують право на відстрочку для здобувачів професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти, у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту», а також докторантів та осіб, зарахованих на навчання до інтернатури, є:
для здобувачів професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, а також докторантів - довідка про здобувача освіти, сформована в Єдиній державній електронній базі з питань освіти;
для осіб, зарахованих на навчання до інтернатури, - довідка закладу освіти про зарахування на навчання до інтернатури, довідка закладу охорони здоров'я про прийняття на посаду лікаря (фармацевта/провізора)-інтерна певної спеціальності або довідка закладу охорони здоров'я про проходження практичної частини підготовки в інтернатурі як лікар (фармацевт/провізор)-інтерн за кошти фізичних (юридичних) осіб.
Додатком 9 до Порядку №560 затверджено форму Довідки про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти.
Отже, право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації мають також здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту».
При цьому документом, що підтверджує право на відстрочку для здобувачів професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти, у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту», є довідка про здобувача освіти, сформована в ЄДЕБО.
Як зазначалося вище, у Довідці №799772 містяться такі відомості:
ПІБ - ОСОБА_1 ; дата народження - ІНФОРМАЦІЯ_1 ; стать - чоловіча; РНОКПП - НОМЕР_4 ; назва закладу освіти - Відокремлений структурний підрозділ «Рівненський технічний фаховий коледж» Національного університету водного господарства та природокористування; ступінь / рівень освіти - фаховий молодший бакалавр; форма здобуття освіти - денна; код та назва спеціальності / професії - Машинобудування; дата початку здобуття освіти - 01.09.2025; дата завершення здобуття освіти - 30.06.2027; номер наказу про зарахування (поновлення, переведення) - 32-К; дата наказу про зарахування (поновлення, переведення) - 14.08.2025; на підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту» - «Ні, порушує».
В графі «Інформація про документи про освіту» Довідки №799772 зазначено: Диплом кваліфікованого робітника серії НОМЕР_3 від 24.06.2019.
Відповідач зазначає, що згідно з інформацією, яка міститься в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, здобувач освіти ОСОБА_1 : у 2023 році навчався у Відокремленому структурному підрозділі «Рівненський технічний фаховий коледж Національного університету водного господарства та природокористування» за спеціальністю «Автоматизація, комп'ютерноінтегровані технології та робототехніка» для здобуття освітньо-професійного ступеня «фаховий молодший бакалавр» (5 рівень НРК) і був відрахований за академічну неуспішність; у серпні 2025 р. зарахований до Відокремленого структурного підрозділу «Рівненський технічний фаховий коледж Національного університету водного господарства та природокористування» за спеціальністю «Машинобудування (Технологічні машини та обладнання)» для здобуття освітньо-професійного ступеня «фаховий молодший бакалавр» (5 рівень НРК). Отже протягом певного часу позивач набував сукупність систематизованих знань, умінь і практичних навичок, способів мислення, професійних, світоглядних і громадянських якостей, морально-етичних цінностей, інших компетентностей за освітнім рівнем «фаховий молодший бакалавр“, а згодом був зарахований на навчання за тотожним/аналогічним освітнім рівнем. Повторне зарахування означає, що особа знову формуватиме такі знання, уміння, навички та загальні компетентності. У термінах визначення послідовності здобуття освіти це свідчить про здобуття освіти в непослідовному порядку. Вважаємо, що позивач здобуває освіту непослідовно. Саме тому у довідці, сформованій на підставі даних, що містяться в ЄДЕБО у відповідному полі зазначено «Ні, порушує».
Отже, суть спору полягає у питанні дотримання послідовності здобуття Позивачем освіти, визначеної частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту» у контексті застосування пункту 1 частини третьої статті 23 Закону №3543-XII, та зазначення такої інформації у Довідці про здобувача освіти за даними ЄДЕБО.
Нормативно-правовим актом, який регулює суспільні відносини, що виникають у процесі реалізації конституційного права людини на освіту, прав та обов'язків фізичних і юридичних осіб, які беруть участь у реалізації цього права, а також визначає компетенцію державних органів та органів місцевого самоврядування у сфері освіти, є Закон України «Про освіту» від 05.09.2017 №2145-VIII (далі - Закон №2145-VIII) (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
За приписами частини другої статті 10 Закону №2145-VIII, рівнями освіти є:
дошкільна освіта;
початкова освіта;
базова середня освіта;
профільна середня освіта;
професійна освіта;
фахова передвища освіта;
початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти;
перший (бакалаврський) рівень вищої освіти;
другий (магістерський) рівень вищої освіти;
третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень вищої освіти.
За приписами частини другої статті 12 Закону №2145-VIII, повна загальна середня освіта в Україні є обов'язковою і здобувається в інституційних або індивідуальних формах, визначених законодавством, як правило, в закладах освіти.
Відповідно до частини третьої статті 12 Закону №2145-VIII, повна загальна середня освіта має три рівні освіти: початкова освіта тривалістю чотири роки; базова середня освіта тривалістю п'ять років; профільна середня освіта тривалістю три роки.
Судом установлено, що ОСОБА_1 отримав Свідоцтво про базову загальну середню освіту серії НОМЕР_1 від 08.06.2016; отримав Свідоцтво про здобуття повної загальної середньої освіти серії НОМЕР_2 від 27.06.2019.
Відповідно до статті 15 №2145-VIII, сетою професійної освіти є формування і розвиток професійних компетентностей особи, необхідних для професійної діяльності за певною професією у відповідній галузі, забезпечення її конкурентоздатності на ринку праці та мобільності і перспектив кар'єрного зростання впродовж життя. Професійна освіта здобувається на основі базової або повної загальної середньої освіти. Здобуття професійної освіти на основі базової середньої освіти здійснюється з одночасним здобуттям профільної середньої освіти та отриманням відповідного документа про повну загальну середню освіту. Заклади професійної освіти можуть також здійснювати підготовку фахівців за окремими професіями без забезпечення здобуття повної загальної середньої освіти. Особи, які з певних причин не можуть одночасно з набуттям професії здобувати повну загальну середню освіту або не мають базової середньої освіти, а також ті, які потребують реабілітації, мають право здобувати професійну освіту.
Судом установлено, що ОСОБА_1 отримав Диплом кваліфікованого робітника серії НОМЕР_3 від 24.06.2019.
Відповідно до статті 16 Закону №2145-VIII, фахова передвища освіта спрямована на формування та розвиток освітньої кваліфікації, що підтверджує здатність особи до виконання типових спеціалізованих завдань у певній галузі професійної діяльності, пов'язаних з виконанням виробничих завдань підвищеної складності та/або здійсненням обмежених управлінських функцій, що характеризуються певною невизначеністю умов та потребують застосування положень і методів відповідної науки, і завершується здобуттям відповідної освітньої та/або професійної кваліфікації.
Фахова передвища освіта здобувається на основі повної або базової середньої освіти. Здобуття фахової передвищої освіти на основі базової середньої освіти здійснюється з одночасним здобуттям повної загальної середньої освіти та отриманням відповідного документа про повну загальну середню освіту.
Заклади фахової передвищої освіти можуть утворювати навчально-методичні, навчальні, науково-виробничі та інші об'єднання за галузевими або професійними ознаками.
Особа, яка здобула ступінь фахової передвищої освіти, може продовжити навчання на рівнях вищої освіти, у тому числі за скороченою програмою підготовки.
Порядок, умови, форми та особливості здобуття фахової передвищої освіти визначаються спеціальним законом.
Так, ОСОБА_1 зарахований до Відокремленого структурного підрозділу «Рівненський технічний фаховий коледж» Національного університету водного господарства та природокористування з 01.09.2023 за освітнім рівнем «фаховий молодший бакалавр»; відрахований із ЗО за академічну неуспішність - 27.12.2023.
Тобто, рівня «фаховий молодший бакалавр» Позивач не здобув.
У подальшому, ОСОБА_1 зарахований до Відокремленого структурного підрозділу «Рівненський технічний фаховий коледж» Національного університету водного господарства та природокористування з 01.09.2025 за освітнім рівнем «фаховий молодший бакалавр».
За приписами статті 40 Закону №2145-VIII, після успішного завершення навчання за освітньою програмою здобувачі освіти (крім вихованців дошкільних закладів освіти) отримують відповідний документ про освіту. За запитом здобувача освіти (особи з порушенням зору) документ про освіту виготовляється з урахуванням забезпечення доступності відтвореної на ньому інформації (з використанням шрифту Брайля).
Документи про освіту видаються закладами освіти та іншими суб'єктами освітньої діяльності. Порядок виготовлення, видачі та обліку документів про освіту, вимоги до їх форми та/або змісту визначаються законодавством. Порядок виготовлення, видачі та обліку документів про освіту, передбачених спеціальними законами, вимоги до їх форми та/або змісту затверджуються центральним органом виконавчої влади у сфері освіти і науки з урахуванням вимог спеціальних законів.
Інформація про видані документи про середню, професійну, фахову передвищу та вищу освіту вноситься до Єдиного державного реєстру документів про освіту в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади у сфері освіти і науки.
Системний аналіз наведених вище норм дає підстави дійти висновку про те, що фізична особа вважається такою, що здобула певний рівень освіти та набула знань і навичок, які відповідають такому рівню, у разі завершення нею навчання за відповідною освітньо-кваліфікаційною програмою, виконання відповідної освітньої програми необхідного обсягу та проходження атестації.
Тобто, основним критерієм є завершеність попереднього етапу навчання та здобуття певного рівня освіти, що підтверджується відповідним документом про освіту.
У цьому аспекті суд зауважує на конструкцію норми пункту 1 частини третьої статті 23 Закону №3543-XII, диспозиція якої містить словосполучення: здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти.
Тобто, в цій конструкції здобутий рівень освіти безумовно вказує на факт завершеності процесу здобуття освіти.
Законодавство про освіту чітко визначає, що здобуття рівня освіти підтверджується отриманням відповідного документа. Законодавець однозначно використав термін здобутий для позначення завершеного і офіційно підтвердженого рівня освіти.
З матеріалів справи слідує, що ОСОБА_1 зарахований до Відокремленого структурного підрозділу «Рівненський технічний фаховий коледж» Національного університету водного господарства та природокористування з 01.09.2023 за освітнім рівнем «фаховий молодший бакалавр»; відрахований із ЗО за академічну неуспішність - 27.12.2023.
Отже, Позивач не здобув освітнього ступеня «фаховий молодший бакалавр», оскільки був відрахований із ЗО за академічну неуспішність - 27.12.2023; відповідного диплому не отримав. Доказів протилежного Відповідачем не надано.
У подальшому, ОСОБА_1 зарахований до Відокремленого структурного підрозділу «Рівненський технічний фаховий коледж» Національного університету водного господарства та природокористування з 01.09.2025 за освітнім рівнем «фаховий молодший бакалавр».
Враховуючи те, що Позивач не здобув освітнього ступеня «фаховий молодший бакалавр», оскільки був відрахований із ЗО за академічну неуспішність - 27.12.2023, тому його зарахування з 01.09.2025 за освітнім рівнем «фаховий молодший бакалавр» не може вважатися порушенням послідовності здобуття освіти, визначеної частиною другою статті 10 Закону №2145-VIII.
Посилання Відповідача на алгоритм визначення послідовності здобуття освіти, який визначений листом МОН України від 03.06.2024 №1/9758-24 Про особливості формування в ЄДЕБО довідки про здобувача освіти, як на належне джерело правового обґрунтування, суд оцінює критично, оскільки такий лист не є нормативно-правовим актом; носить лише роз'яснювальний, інформаційний та рекомендаційний характер і не може містити (визначати) нових правових норм, які стосуються обсягу прав, свобод і законних інтересів громадян.
Встановлені судом обставини та наявні в матеріалах справи свідчать про наявність достатніх правових підстав для задоволення позовної вимоги про визнання протиправними дій Відповідача щодо зазначення у Довідці про здобувача освіти №799772 від 23.10.2025 відомостей про порушення ОСОБА_1 послідовності здобуття освіти та щодо відмови у внесенні змін до відомостей, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти щодо ОСОБА_1 .
Щодо позовної вимоги про зобов'язання Міністерства освіти і науки України внести зміни до даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти щодо порушення ОСОБА_1 черговості здобуття освіти, визначеної статтею 10 Закону України “Про освіту», а саме в розділі: “На підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної статтею 10 Закону України “Про освіту»- вказати “Так, не порушує», суд зазначає таке.
Відповідно до статті 8 Закону №1556-VII засади функціонування Єдиної державної електронної бази з питань освіти визначаються законодавством.
Інформація про здобувачів освіти та працівників закладів вищої освіти, що міститься у Єдиній державній електронній базі з питань освіти, надається безоплатно центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики, для використання у статистичних цілях.
Статтею 74 Закону №2145-VIII встановлено, що у системі освіти функціонує інтегрована інформаційна система - Єдина державна електронна база з питань освіти (далі - Електронна база).
Електронна база містить такі складові: Реєстр суб'єктів освітньої діяльності, Реєстр здобувачів освіти, Реєстр документів про освіту, Реєстр сертифікатів зовнішнього незалежного оцінювання, Реєстр студентських (учнівських) квитків, Реєстр педагогічних, науково-педагогічних працівників, Реєстр сертифікатів педагогічних працівників (далі - публічні електронні реєстри у сфері освіти).
Положення про Єдину державну електронну базу з питань освіти та порядок її ведення затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Держателем Електронної бази та публічних електронних реєстрів у сфері освіти (далі - держатель Електронної бази) є центральний орган виконавчої влади у сфері освіти і науки, що здійснює організаційні заходи, пов'язані із забезпеченням функціонування Електронної бази та її складових.
Власником Електронної бази є держава в особі центрального органу виконавчої влади у сфері освіти і науки.
Адміністратором Електронної бази та публічних електронних реєстрів у сфері освіти (далі - адміністратор Електронної бази) є визначена Кабінетом Міністрів України юридична особа, що належить до сфери управління центрального органу виконавчої влади у сфері освіти і науки.
Адміністратор Електронної бази: здійснює заходи із створення та супроводження програмного забезпечення Електронної бази; відповідає за технічне і технологічне забезпечення Електронної бази, збереження та захист інформації (даних), що містяться в Електронній базі; забезпечує надання та анулювання доступу до Електронної бази; проводить навчання для роботи з Електронною базою; здійснює інші заходи, передбачені законом.
Створення, ведення та адміністрування Електронної бази та публічних електронних реєстрів у сфері освіти здійснюються відповідно до цього Закону та законів України Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах, Про захист персональних даних, Про авторське право і суміжні права та Про публічні електронні реєстри.
Суб'єктами ведення Електронної бази є, зокрема, держатель та адміністратор Електронної бази.
Адміністратором Електронної бази та публічних електронних реєстрів у сфері освіти (далі - адміністратор Електронної бази) є визначена Кабінетом Міністрів України юридична особа, що належить до сфери управління центрального органу виконавчої влади у сфері освіти і науки. Адміністратор Електронної бази: здійснює заходи із створення та супроводження програмного забезпечення Електронної бази; відповідає за технічне і технологічне забезпечення Електронної бази, збереження та захист інформації (даних), що містяться в Електронній базі; забезпечує надання та анулювання доступу до Електронної бази; проводить навчання для роботи з Електронною базою; здійснює інші заходи, передбачені законом.
Відповідно до пункту 1 розділу І Положення про Єдину державну електронну базу з питань освіти, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 08 червня 2018 року №620 (далі Положення №620), це Положення розроблено відповідно до статті 74 Закону України Про освіту (далі - Закон) з метою визначення порядку функціонування Єдиної державної електронної бази з питань освіти (далі - ЄДЕБО) в галузі освіти як автоматизованої системи збирання, оброблення, зберігання та захисту інформації щодо здобувачів освіти, суб'єктів освітньої діяльності, що формується (створюється) та використовується для забезпечення потреб фізичних та юридичних осіб.
Пунктом 5 розділу І Положення №620 передбачено, що власником ЄДЕБО та виключних майнових прав на її програмне забезпечення є держава. Розпорядником ЄДЕБО є Міністерство освіти і науки України, технічним адміністратором - державне підприємство Інфоресурс, що належить до сфери управління розпорядника ЄДЕБО.
Основні функції уповноважених суб'єктів у ЄДЕБО визначені розділом ІV Положення № 620. Так, розпорядник ЄДЕБО, зокрема, вживає організаційних заходів, пов'язаних із забезпеченням функціонування ЄДЕБО; використовує інформацію, що міститься в ЄДЕБО, у тому числі персональні дані, з метою прийняття управлінських рішень та виконання повноважень, визначених законодавством; вносить до ЄДЕБО іншу інформацію, визначену законодавством; забезпечує верифікацію в ЄДЕБО інформації, визначеної підпунктами 1, 2 пункту 8, абзацами п'ятим - сьомим підпункту 1 та підпунктом 4 пункту 9 розділу III цього Положення, що підтверджується накладенням кваліфікованого електронного підпису.
Технічний адміністратор ЄДЕБО забезпечує: функціонування ЄДЕБО у порядку, визначеному розпорядником ЄДЕБО; здійснення заходів із технічного і технологічного забезпечення ЄДЕБО, створення, модернізації і супроводження її програмного забезпечення та веб-сайту з інформаційно-пошуковою системою доступу до відкритих даних, що містяться в ЄДЕБО; структурну систематизацію даних, що містяться в ЄДЕБО, відповідно до державних та/або галузевих класифікаторів; взаємодію ЄДЕБО з іншими автоматизованими системами, інформаційними ресурсами та державними реєстрами у випадках та у порядку, визначених законодавством; оброблення, ведення обліку та зберігання в ЄДЕБО замовлень, поданих суб'єктами освітньої діяльності в електронній формі, на формування інформації, що відтворюється в документах про освіту, студентських (учнівських) квитках державного зразка, в порядку, визначеному розпорядником ЄДЕБО; оброблення в ЄДЕБО інформації про прийом, відрахування, переривання навчання, поновлення і переведення здобувачів професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої та освіти дорослих, в тому числі післядипломної освіти; внесення та верифікацію в ЄДЕБО інформації, визначена відповідно до законодавства розпорядником ЄДЕБО; виконання інших заходів із забезпечення функціонування ЄДЕБО у порядку та обсягах, передбачених відповідно до законодавства розпорядником ЄДЕБО.
Отже, саме Міністерство освіти і науки України має повноваження щодо внесення змін до ЄДЕБО про наявність чи відсутність порушення послідовності здобуття освіти, визначеної частиною другою статті 10 Закону №2145-VIII щодо Позивача.
Відповідно до пункту 23 частини першої статті 4 КАС України, похідна позовна вимога - вимога, задоволення якої залежить від задоволення іншої позовної вимоги (основної вимоги).
За правилами частини другої статті 245 КАС України, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про, зокрема: визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
Зважаючи на попередній висновок суду про протиправність оскаржуваних дії, суд дійшов висновку про наявність достатніх правових підстав для задоволення похідної позовної вимоги зобов'язального характеру.
За приписами статті 19 Конституції України від 28.06.1996 №254к/96-ВР, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідачем не доведено правомірності оскаржуваних дій в порядку статті 77 КАС України, а тому права та інтереси Позивача підлягають судовому захисту шляхом задоволення позовних вимог.
Розподіл судових витрат.
За правилами частини першої статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
На користь Позивача підлягає стягненню сума судового збору у розмірі 1211,20 грн, сплачена відповідно до квитанції від 16.12.2025.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_4 ) до Міністерства освіти і науки України (проспект Берестейський, 10, місто Київ, 01135; код ЄДРПОУ 38621185), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Державного підприємства "Інфоресурс" (вулиця О.Довженка, 3, місто Київ, 03057; код ЄДРПОУ 37533381), про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинення певних дій - задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Міністерства освіти і науки України щодо зазначення у Довідці про здобувача освіти №799772 від 23.10.2025 відомостей про порушення ОСОБА_1 послідовності здобуття освіти та щодо відмови у внесенні змін до відомостей, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти щодо ОСОБА_1 .
Зобов'язати Міністерство освіти і науки України внести зміни до даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти щодо ОСОБА_1 , а саме в розділі: “На підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної статтею 10 Закону України “Про освіту»- вказати “Так, не порушує».
Стягнути на користь ОСОБА_1 суму судового збору в розмірі 1211 грн 20 коп за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Міністерства освіти і науки України.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення складений 27 лютого 2026 року
Суддя К.М. Недашківська