Ухвала від 26.02.2026 по справі 420/3114/26

Справа № 420/3114/26

УХВАЛА

26 лютого 2026 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кузьменко Н.А., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Одеського окружного адміністративного суду знаходиться адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якій позивач просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови здійснити ОСОБА_1 , починаючи з 01.02.2026, перерахунок та виплату пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» без обмеження пенсії максимальним розміром та без застосування коефіцієнтів до відповідних сум перевищення, установлених пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2025 р. № 1778 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2026 році у період воєнного стану»;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити ОСОБА_1 , починаючи з 01.02.2026, перерахунок та виплату пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», без будь-яких обмежень її загальної суми максимальним розміром на весь час її довічного призначення та без застосування коефіцієнтів до відповідних сум перевищення, установлених статтею 30 Закону України «Про Державний бюджет України на 2026 рік» пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2025 р. № 1778 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2026 році у період воєнного стану», з урахуванням раніше виплачених сум.

25.02.2026 року до суду від представника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області надійшла заява про закриття провадження у справі на підставі п.7 ч.1 ст.238 КАС України.

В обґрунтування поданої заяви представник відповідача зазначив, що позивач неодноразово звертався до Одеського окружного адміністративного суду з позовними заявами, предметом спірних правовідносин яких було правомірність дій Головного управління щодо застосування постанови КМУ від 30.12.2025 № 1778, а саме по справах № 420/3125/26, № 420/495/26, № 420/976/26 та № 420/565/26.

Вимога позивача у цій справі № 420/3114/26 щодо здійснення перерахунку пенсії позивача без будь-яких обмежень максимальним розміром та без застосуванням коефіцієнтів до відповідних сум перевищення, встановлених пунктом 1 постанови КМУ від 30.12.2025 № 1778, тобто з більш пізнього місяця не свідчить про новий предмет та підставу позову.

З урахуванням вищевикладеного вбачається, що позивач неодноразово звертався до Одеського окружного адміністративного суду з позовними заявами, предметом спірних правовідносин яких було правомірність дій Головного управління щодо застосування постанови КМУ від 03.01.2025 № 1.

При цьому, вимога позивача по даній справі щодо зобов'язання Головного управління здійснити ОСОБА_1 , починаючи з 01.08.2025 перерахунок та виплату пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» без будьяких обмежень максимальним розміром в подальшому, без застосуванням коефіцієнтів до відповідних сум перевищення, встановлених пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану», тобто з більш пізнього місяця не свідчить про новий предмет та підставу позову.

На підставі зазначеного, заявник вважає, що позивач знову звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом з тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав.

Відповідно до п.4 ч.1 ст.238 КАС України суд закриває провадження у справі якщо є такі, що набрали законної сили, постанова чи ухвала суду про закриття провадження у справі між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав.

Згідно з п.7 ч.1 ст.238 КАС України суд закриває провадження у справі щодо оскарження індивідуальних актів та дій суб'єкта владних повноважень, якщо оскаржувані акти та дії суб'єкта владних повноважень було змінено або скасовано рішенням суду, яке набрало законної сили.

Дослідивши надані письмові докази, перевіривши матеріали справи, проаналізувавши законодавство, суд прийшов до висновку, що в задоволенні заяви представника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про закриття провадження у справі необхідно відмовити з наступних підстав.

Згідно з ч.2 ст.55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно з ч.1 ст.5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.

Відповідно до ч.1-2 ст.6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Згідно з положень ст.9 Конституції України та ст.17, ч.5 ст.19 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди та органи державної влади повинні дотримуватись положень Європейської конвенції з прав людини та її основоположних свобод 1950 року, застосовувати в своїй діяльності рішення Європейського суду з прав людини з питань застосування окремих положень цієї Конвенції.

Відповідно до ч.1 ст.6 Європейської Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 року (ратифікована 11.09.1997 року) кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним та безстороннім судом, встановленим законом.

Суд зазначає, що право на суд, одним з аспектів якого є право доступу до суду, не є абсолютним, воно може бути обмеженим. Тим не менше, право доступу до суду не може бути обмежене таким чином або у такій мірі, що буде порушена сама його сутність. Ці обмеження повинні мати законну мету та бути пропорційними між використаними засобами та досягнутими цілями.

Згідно з ч.6 ст.5 КАС України відмова від права на звернення до суду є недійсною.

В обґрунтування позовних вимог позивачем у справі № 420/3114/26 зазначено, що він звернувся до Головного управління пенсійного фонду України в Одеській області з заявами стосовно з 01 лютого 2026 року проводити виплату фактично нарахованої пенсії без будь-яких обмежень її загальної суми максимальним розміром на весь час її довічного призначення та без застосування коефіцієнтів до відповідних сум перевищення, установлених статтею 30 Закону України «Про Державний бюджет України на 2026 рік» та Постановою КМУ від 30 грудня 2025 р. № 1778 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2026 році у період воєнного стану», з урахуванням раніше виплачених сум та надати протокол перерахунку пенсії.

У відповіді від 05.02.2026 Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області надало пояснення, що відповідно до статті 30 Закону України «Про Державний бюджет України на 2026 рік» та постанови Кабінету Міністрів України від 30.12.2025 № 1778 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2026 році у період воєнного стану» із застосуванням коефіцієнтів до відповідних сум перевищення пенсія становить 38711,34 грн.

У відповіді від 03.02.2026 повідомлено, що розмір перерахованої пенсії за рішенням суду становив 67562,88 грн. Відповідно до статті 30 Закону України «Про Державний бюджет України на 2026 рік» та постанови Кабінету Міністрів України від 30.12.2025 № 1778 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2026 році у період воєнного стану» із застосуванням коефіцієнтів до відповідних сум перевищення розмір пенсії з 01.01.2026 становить 35820,29 грн.

Позивачу 05.02.2026 на картковий рахунок надійшла пенсія в розмірі 35820,29 грн.

Як вказує позивач, відповідач посилається на те, що Головним управлінням на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 30.04.2025 по справі № 420/8161/25, залишеного без змін постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 08.08.2025, проведено перерахунок пенсії з 01.03.2025, призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з врахуванням індексації відповідно постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 № 209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» з 01.03.2025 року без обмеження максимальним розміром, без застосуванням коефіцієнтів до відповідних сум перевищення, встановлених пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану». Розмір перерахованої пенсії за рішенням суду становив 67562,88 грн.

На виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 01 жовтня 2025 у справі № 420/26426/25 позивачу 16 грудня 2025 року проведено перерахунок пенсії, розмір пенсії склав 96473,35 грн.

Позивач у справі № 420/3114/26 вважає, що Головне управління пенсійного фонду України в Одеській області безпідставно порушило його право на виплату пенсії в повному розмірі. Розмір пенсії позивача: 96566,95 грн. З урахуванням максимального розміру пенсії: 96473,35 грн. З урахуванням суми пониження 96473,35 грн. згідно пониження Постановою КМУ від 30 грудня 2025 р. № 1778 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2026 році у період воєнного стану»: 38711,34 грн.

ОСОБА_1 в позовній заяві у справі № 420/3114/26 зазначає, що предметом спору у даній справі є факт застосування ст.30 Закону України «Про Державний бюджет України на 2026 рік» та Постанови КМУ від 30 грудня 2025 р. № 1778 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2026 році у період воєнного стану».

При цьому, суд зазначає, що предметом розгляду справи № 420/3125/26 є дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо виплати нарахованої пенсії, перерахованої на підставі рішень суду, які набрали законної сили, в зменшеному розмірі з застосуванням Порядку здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, затверджених постановою КМУ від 14.07.2025 № 821 та п.14 прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2026 рік» з 01.02.2026 року.

Предметом розгляду справи № 420/495/26 є дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо виплати нарахованої пенсії, перерахованої на підставі рішень суду, які набрали законної сили в зменшеному (до перерахунку) розмірі, з застосуванням Порядку здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, затверджених постановою КМУ від 14.07.2025 № 821та п.14 прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2026 рік» з 01.01.2026 року, а також дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови здійснити з 01.01.2026 перерахунок та виплату пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» без обмеження пенсії максимальним розміром та без застосування коефіцієнтів до відповідних сум перевищення, установлених пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2025 р. № 1778 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2026 році у період воєнного стану».

Предметом розгляду справи № 420/976/26 є дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови здійснити з 01.01.2026 перерахунок та виплату пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» без обмеження пенсії максимальним розміром та без застосування коефіцієнтів до відповідних сум перевищення, установлених пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2025 р. № 1778 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2026 році у період воєнного стану».

Предметом розгляду справи № 420/565/26 є дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо не нарахування доплати до пенсії згідно зміни прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб інваліду війни 2 гр. з 01.01.2026 року.

З урахуванням зазначеного, предмет оскарження адміністративної справи № 420/3114/26 відрізняється від предметів оскарження у справах № 420/3125/26, № 420/495/26, № 420/976/26 та № 420/565/26.

Рішенням Конституційного Суду України у справі № 3-рп/2003р від 30.01.2003 року визначено, що правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах.

Однією з найважливіших тенденцій розвитку сучасного законодавства України є розширення сфери судового захисту, у тому числі судового контролю за правомірністю і обґрунтованістю рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень.

Крім того, відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру судових рішень у справах № 420/3125/26, № 420/495/26, № 420/976/26 та № 420/565/26 рішення взагалі судом ще не прийняті.

Таким чином, з урахуванням зазначеного, у суду відсутні підстави вважати, що є такі, що набрали законної сили, постанова чи ухвала суду про закриття провадження у справі між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав.

Також, відсутні підстави вважати, що оскаржувані дії відповідача були змінені або скасовані рішенням суду, яке набрало законної сили.

Керуючись ст.2, 5, 6, 238, 243, 248 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Відмовити в задоволенні заяви представника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про закриття провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

Ухвала набирає законної сили з моменту підписання та оскарженню не підлягає.

Суддя Н.А. Кузьменко