Рішення від 27.02.2026 по справі 420/36357/25

Справа № 420/36357/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 лютого 2026 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Бездрабка О.І.,

при секретарі - Собчук Є.В.,

за участю:

представника позивача - Ткач Т.А.,

представника відповідача - Головінського Д.В.,

розглянувши в судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "ПК АГРОХИМ ТРЕЙД" до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,

встановив:

Товариство з обмеженою відповідальністю "ПК АГРОХИМ ТРЕЙД" (далі - позивач) звернулося з позовною заявою до Головного управління ДПС в Одеській області (далі - відповідач), в якій просить визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Одеській області від 21.04.2025 р. № 18206/15320709, № 18203/15320709.

В обґрунтування позовних вимог зазначає про порушення контролюючим органом процедури проведення перевірки, оскільки було проігноровано лист підприємства від 26.03.2025 р. № 01/03 щодо дій ТОВ "ПК АГРОХИМ ТРЕЙД" для проходження документальної позапланової перевірки, позивачу до початку проведення перевірки не було надано жодного запиту стосовно подання необхідних документів, податковим органом безпідставно проігноровано всі надані директором підприємства документи у 2 теках, які він за власною ініціативою приніс у перший день перевірки, та не зазначено підстав їх неприйняття. Зауважує, що 28.03.2025 р. відповідачем було надано запит про надання письмових пояснень копій документів від 28.03.2025 р.. У запиті зазначено, що податковим органом проводиться документальна невиїзна перевірка з 28.03.2025 р. тривалістю 3 робочих дні, а відтак у підприємства з моменту початку перевірки виникає обов'язок надання у повному обсязі документів, які належать або пов'язані з предметом перевірки за період з 01.06.2021 р. по 31.01.2025 р. Тому, враховуючи те, що запит вручено директорі ТОВ "ПК АГРОХИМ ТРЕЙД" 28.03.2025 р. (п'ятниця о другій половині робочого дня), строки на надання пояснень та документів починають розраховуватися з наступного робочого дня, тобто з 31.03.2025 р. (понеділок). У зв'язку з необхідністю значного часу для підготовки копій документів, запитуваних податковим органом, директор підприємства 01.04.2025 р. особисто подав до Головного управління ДПС України в Одеській області письмові пояснення та копії документів, що підтверджується датою та підписом уповноваженої особи контролюючого органу, проставленою на поясненнях. Однак, 31.03.2025 р. посадовими особами відповідача складено акт № 32-07-09-21 "Про ненадання письмових документів у ході документальної невиїзної перевірки ТОВ "ПК АГРОХИМ ТРЕЙД". Отже, в даному випадку податковим органом навмисно призначено перевірку строком лише 3 робочі дні, в які фактично включені вихідні (неробочі) дні, для створення перешкод платнику податків вчасно надати запитувані документи; складання акту про ненадання документів на запит в день початку відліку строку на надання відповіді на запит, свідчить про очевидне навмисне звуження процесуальних прав сторони через скорочення строку, встановленого на надання відповіді; контролюючим органом протиправно не враховано, що терміни перевірки могли бути продовжені, в тому числі й у зв'язку з наданням 01.04.2025 р. документів. ТОВ "ПК АГРОХИМ ТРЕЙД" було надано повний пакет документів, який підтверджує правомірність формування показників податкового кредиту, відображених у податковій звітності, якому відповідачем не надано належної оцінки. Окремо зазначає про порушення контролюючим органом вимог ст.86 ПК України, так як акт перевірки було складено на третій день перевірки, тобто до її закінчення.

Ухвалою від 31.10.2025 р. відкрито провадження у справі, призначено підготовче засідання на 28.11.2025 р. на 10:00 год.

18.11.2025 р. від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, згідно якого просить відмовити в задоволенні позову. Вказує на те, що контролюючим органом дотримано порядок проведення позапланової документальної невиїзної перевірки ТОВ "ПК АГРОХИМ ТРЕЙД". Так, станом під час перевірки Головне управління ДПС в Одеській області письмово звернулося до ТОВ "ПК АГРОХИМ ТРЕЙД" про обов'язок надання у повному обсязі оригіналів документів, які пов'язані з предметом перевірки, однак станом на 28.03.2025 р. на 17:00 год. позивач запитувані документи не надав, про що складено акт від 28.02.2025 р. № 2599/15-32-07-09-21. В подальшому 28.03.2025 р. директору ТОВ "ПК АГРОХИМ ТРЕЙД" було вручено запит щодо необхідності у термін до 31.03.2025 р. надати письмові пояснення та копії документів, проте позивачем станом на 31.03.2025 р. на 17:00 год. копії документів не було надано, про що складено акт від 31.03.2025 р. № 2665/15-32-07-09-21. З урахуванням вимог ст.44 ПК України не надані платником податків до перевірки первинні документи, облікові, фінансові, бухгалтерські та інші документи, що слугують для підтвердження показників податкового кредиту з ПДВ, відображених у податковій звітності з ПДВ, вважаються відсутніми у такого платника податків на час складення такої звітності. Як наслідок, задекларовані в податковій звітності показники податкового кредиту з ПДВ вважаються непідтвердженими та час складання звітності. Отже, за відсутності документів, що підтверджують факт придбання товарів, робіт, послуг від постачальників, відповідні суми не можуть включатися до складу податкового кредиту для цілей оподаткування податком на додану вартість. Таким чином, перевіркою встановлено порушення ТОВ "ПК АГРОХИМ ТРЕЙД" вимог пп.44.1, 44.2, 44.3, 44.6 ст.44, п.85.2 ст.85, пп.14.1.181 п.14.1 ст.14, ст.185, ст.198 ПК України, в результаті чого підприємством завищено суму від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного періоду (рядок 21 декларації за січень 2025 року) на 381176 грн., та не надано контролюючому органу оригіналів документів при здійсненні податкового контролю, у зв'язку з чи відсутні підстави для скасування оскаржуваних податкових повідомлень-рішень.

25.11.2025 р. від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій зазначає про безпідставність викладених у ньому обставин, оскільки ТОВ "ПК АГРОХИМ ТРЕЙД" надано всі первинні документи, що підтверджують реальність господарських операцій з контрагентами, які не взято до уваги контролюючим органом, та не допущено порушення строків подання цих документів на запит відповідача.

Ухвалою від 28.11.2025 р. закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 22.01.2026 р. на 10:00 год.

У судовому засіданні 22.01.2026 р. суд перейшов до стадії ухвалення судового рішення та відклав ухвалення та проголошення судового рішення на 30.01.2026 р. на 12:00 год.

Ухвалою від 30.01.2026 р. суд поновив судовий розгляд справи для з'ясування обставин, пов'язаних із застосуванням до позивача штрафних санкцій, витребував у позивача додаткові документи.

Протокольною ухвалою від 30.01.2026 р. оголошено перерву в судовому засіданні до 19.02.2026 р. до 10:00 год.

В судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги та просила їх задовольнити з викладених у позовній заяві та відповіді на відзив підстав.

Представник відповідача заперечував проти задоволення позовних вимог з підстав, вказаних у відзиві на позовну заяву.

Дослідивши наявні у справі докази суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог виходячи з наступного.

Судом встановлено, що 26.02.2025 р., на підставі пп.20.1.4 п.20.1 ст.20, пп.75.1.2 п.75.1 ст.75, пп.78.1.8 п.78.1 ст.78, п.79.2 ст.79, п.200.11 ст.200 ПК України, заступником начальника Головного управління ДПС в Одеській області прийнято наказ "Про проведення відповідно до п.78.1.8 п.78.1 ст.78 ПК України документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ "ПК АГРОХИМ ТРЕЙД" щодо дотримання податкового законодавства при декларуванні за січень 2025 року від'ємного значення з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. грн. з урахуванням від'ємного значення з податку на додану вартість, задекларованого у попередніх звітних періодах, з 28.03.2025 р., тривалість перевірки 03 робочі дні.

Також заступником начальника Головного управління ДПС в Одеській області винесено повідомлення від 26.02.2025 р. № 373/15-32-07-09-19 про проведення з 28.03.2025 р. за адресою: м.Одеса, вул.Французький бульвар, 7, каб.303 документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ "ПК АГРОХИМ ТРЕЙД" з питання дотримання податкового законодавства при декларуванні за січень 2025 року від'ємного значення з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. грн. з урахуванням від'ємного значення з податку на додану вартість, задекларованого у попередніх звітних періодах, яке направлено засобами поштового зв'язку та отримано позивачем 14.03.2025 р.

Листом від 26.03.2025 р. № 01/03 ТОВ "ПК АГРОХИМ ТРЕЙД" звернулося до Головного управління ДПС в Одеській області з листом, в якому просило повідомити про дії підприємства для проходження документальної позапланової невиїзної перевірки, оскільки ТОВ "ПК АГРОХИМ ТРЕЙД" такого виду перевірки не проходило.

28.03.2025 р. посадовими особами контролюючого органу розпочато проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ "ПК АГРОХИМ ТРЕЙД".

28.03.2025 р. посадовими особами контролюючого органу складено акт № 2599/15-32-07-09-21 "Про ненадання документів у ході документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ "ПК АГРОХИМ ТРЕЙД"", відповідно до якого станом на 28.03.2025 р. на 17:00 посадовими особами ТОВ "ПК АГРОХИМ ТРЕЙД" документи, які належать та пов'язані з предметом перевірки та підтверджують правильність з питання дотримання податкового законодавства при декларуванні за період діяльності січень 2025 року від'ємного значення з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. грн. з урахуванням від'ємного значення з податку на додану вартість, задекларованого у попередніх звітних періодах, в терміни, передбачені вимогами ПК України, не надано.

28.03.2025 р. директору ТОВ "ПК АГРОХИМ ТРЕЙД" вручено запит від 28.03.2025 р. щодо надання пояснень та копій документів, які належать або пов'язані з предметом перевірки за період з 01.06.2021 р. по 31.01.2025 р. (за періоди виникнення (декларування) від'ємного значення ПДВ), а саме:

1. установчі документи, документи на право здійснення діяльності, накази на призначення та звільнення посадових осіб, що відповідальні за ведення фінансово-господарської діяльності; документи на право власності земельних ділянок, будівель, споруд у разі їх наявності, та договори щодо оренди таких, у разі їх використання на правах оперативної оренди та/або на іншого речового права;

2. накази та їх копії щодо облікової політики підприємства на 2021-2025 роки з визначенням принципів, методів і процедур для ведення бухгалтерського обліку, складання та подання фінансової звітності з урахуванням специфіки діяльності підприємства;

3. перелік об'єктів, які використовувалися у господарській діяльності, з зазначенням назви об'єкту, адреси місцезнаходження, документів щодо права власності та/або договорів на право оперативної оренди об'єкту;

4. накази та їх копії щодо призначення інвентаризацій активів (основних фондів, нематеріальних активів, запасів, заборгованостей тощо) та інвентаризаційні відомості щодо проведених інвентаризацій;

5. регістри бухгалтерського обліку (облікові регістри), регістри синтетичного та аналітичного обліку шляхом подвійного запису їх на взаємопов'язаних рахунках бухгалтерського обліку; договори, укладені ТОВ "ПК АГРОХИМ ТРЕЙД" з контрагентами, первинні документи та зведені облікові документи, банківські документи та касові, інші розрахункові документи, авансові звіти, інші документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій, для підтвердження показників, визначених в податковій, фінансовій звітності за податкові (звітні) періоди з 01.06.2021 р. по 31.01.2025 р., зокрема, але невиключно: загальні оборотно-сальдові відомості; головні книги; журнали-ордери (обороти рахунків) по рахунках (субрахунках) 10, 11, 12, 13, 14, 15, 201, 202, 203, 205, 206, 207, 208, 209, 23, 26, 27, 28, 30, 31, 33, 361, 362, 371, 372, 377, 378, 631, 632, 64, 68, 70, 901, 902, 903, 91, 92, 93, 94, 95, 97, 98, 79; регістри обліку необоротних активів та нарахування амортизації.

Також у термін до 31.03.2025 р. необхідно надати письмові пояснення та документальне підтвердження (документи та копії документів) щодо встановлених перевіркою ризиків щодо порушень податкового законодавства, а саме:

1. що підтверджують прийняття ТОВ "ПК АГРОХИМ ТРЕЙД" земельних ділянок та праві довгострокового користування або оренди та підтверджують використання зазначених об'єктів в господарській діяльності ТОВ "ПК АГРОХИМ ТРЕЙД";

2. що підтверджують: виробництво (посів, вирощування та збору урожаю 2021 року) насіння соняшника у кількості 516,04 т; зберігання соняшника з моменту його збору до дати його реалізації;

3. що підтверджують господарські операції з придбання у СФГ "КРИСТАЛ" робіт, послуг: у червні 2021 року з посіву соняшника на площі 73,47 га, у серпні 2021 року з обприскування соняшника на площі 73,47 га, у листопаді 2021 року зі збирання соняшника на площі 73,47 га, у листопаді 2021 року з дискування площі 73,47 га, у січні 2022 року з сушіння соняшника 70,54 т, протягом січня-лютого 2022 року зі зберігання соняшника 70,54 т;

4. що підтверджують придбання у ДП "ЛИДЕР" робіт з улаштування асфальтобетонного покриття складу за адресою: смт.Тарутіно, комплекс будівель та споруд № 1 та у ТОВ "ВК МЕТАЛІКА" профнастилу ПС-20 у кількості 704,95 кв. м та листа оцинкований у кількості 100 кв. м, доставку матеріалів до місць їх вивантаження та приймання ТОВ "ПК АГРОХИМ ТРЕЙД".

31.03.2025 р. посадовими особами Головного управління ДПС в Одеській області складено акт № 2665/15-32-07-09-21 "Про ненадання письмових пояснень та копій документів у ході документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ "ПК АГРОХИМ ТРЕЙД", відповідно до якого станом на 31.03.2025 р. на 17:00 год. посадовою особою ТОВ "ПК АГРОХИМ ТРЕЙД" письмові пояснення та копії документів не надано.

На вказаний запит 01.04.2025 р. позивачем надано пояснення та копії документів, які отримано уповноваженою особою відповідача 01.04.2025 р.

01.04.2025 р. посадовими особами Головного управління ДПС в Одеській області складено акт "Про результати документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ "ПК АГРОХИМ ТРЕЙД" щодо дотримання податкового законодавства при декларуванні за січень 2025 року від'ємного значення з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. грн. з урахуванням від'ємного значення з податку на додану вартість, задекларованого у попередніх звітних періодах" № 14136/15-32-07-09-03/44092965, у висновку якого вказано, що встановлено:

1. порушення п.44.1, п.44.2, п.44.3, п.44.6 ст.44, п.85.2 ст.85 ПК України, враховуючи вимоги пп.14.1.181 п.14.1 ст.14, ст.185, ст.98 ПК України, в результаті чого завищено суму від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного періоду (показник рядка 21 Декларації за січень 2025 року) на 381176 грн.;

2. порушення п.44.1, п.44.2, п.44.3, п.44.6 ст.44, п.85.2 ст.85 ПК України, ненадання ТОВ "ПК АГРОХИМ ТРЕЙД" контролюючому органу оригіналів документів при здійсненні податкового контролю.

Вказані висновки ґрунтуються на тому, що основними чинниками виникнення від'ємного значення з ПДВ є оформлення протягом червня 2021 року - серпня 2022 року господарських операцій: придбання робіт, пов'язаних з вирощуванням насіння соняшника протягом червня - грудня 2021 року, його сушіння та зберігання протягом січня - травня 2022 року, придбання послуг з транспортування соняшника, з придбання робіт улаштування асфальтного покриття, з придбання профнастилу листа оцинкованого. ТОВ "ПК АГРОХИМ ТРЕЙД" задекларовано показник податкового кредиту (рядок 17 колонки Б Декларації з ПДВ за січень 2025 року) у сумі 381176 грн., у тому числі від'ємне значення, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду (рядок 16 колонки Б Декларації з ПДВ за січень 2025 року та Додаток 2 до нього) у сумі 381176 грн. Однак ТОВ "ПК АГРОХИМ ТРЕЙД" не надано оригіналів документів для підтвердження показників, задекларованих у податковій звітності з ПДВ.

На підставі акту перевірки Головним управлінням ДПС в Одеській області прийнято податкові повідомлення-рішення:

- від 21.04.2025 р. № 18206//15320709, яким позивачу зменшено розмір від'ємного значення податкової декларації з ПДВ за січень 2025 року на 381176 грн.;

- від 21.04.2025 р. № 18203/15320709, яким до позивача за ненадання оригіналів документів при здійсненні податкового контролю застосовано штрафну (фінансову) санкцію у розмірі 1020 грн.

Вважаючи вказані податкові повідомлення-рішення протиправними, позивач звернувся до суду з позовом про їх скасування.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступних приписів законодавства.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються ПК України.

Підпунктом 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 ПК України передбачено, що контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Згідно п.75.1 ст.75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

За приписами пп.75.1.2 п.75.1 ст.75 ПК України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Документальною невиїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться в приміщенні контролюючого органу.

Стаття 78 ПК України визначає порядок проведення документальних позапланових перевірок.

У відповідності до пп.78.1.8 п.78.1 ст.78 ПК України документальна позапланова перевірка здійснюється з підстав, якщо платником подано декларацію, в якій заявлено до відшкодування з бюджету податок на додану вартість, за наявності підстав для перевірки, визначених у розділі V цього Кодексу, та/або з від'ємним значенням з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. гривень.

Документальна позапланова перевірка з підстав, визначених у цьому підпункті, проводиться виключно щодо законності декларування заявленого до відшкодування з бюджету податку на додану вартість та/або з від'ємного значення з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. гривень.

Відповідно до п.78.4 ст.78 ПК України про проведення документальної позапланової перевірки керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу приймає рішення, яке оформлюється наказом.

Право на проведення документальної позапланової перевірки платника податків (крім перевірок, передбачених підпунктом 78.1.22 пункту 78.1 цієї статті) надається лише у випадку, коли йому до початку проведення зазначеної перевірки вручено у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, копію наказу про проведення документальної позапланової перевірки.

Пунктом п.79.1 ст.79 ПК України визначено, що документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу рішення про її проведення та за наявності підстав для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 цього Кодексу. Документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі зазначених у підпункті 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 цього Кодексу документів та даних, наданих платником податків у визначених цим Кодексом випадках, або отриманих в інший спосіб, передбачений законом.

Згідно п.79.2 ст.79 ПК України документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу виключно на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, та за умови вручення платнику податків (його представнику) у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.

З аналізу даних правових норм слідує, що однією із підстав призначення документальної позапланової невиїзної перевірки є подання платником податків декларації з від'ємним значенням з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. грн., а приступити до проведення такої перевірки посадові особи контролюючого органу можуть лишу у разі вручення платнику податків до її початку копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.

Судом встановлено, що ТОВ "ПК АГРОХИМ ТРЕЙД" було подано до Головного управління ДПС в Одеській області податкову декларацію з ПДВ від 14.02.2025 р. № 9032218551 за січень 2025 року, в якій задекларовано від'ємне значення у розмірі 381176 грн.

З наказу Головного управління ДПС в Одеській області від 26.02.2025 р. № 2193-п слідує, що підставою призначення документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ "ПК АГРОХИМ ТРЕЙД" вказано пп.78.1.8 п.78.1 ст.78 ПК України, а тому перевірка позивача призначена за наявності визначених ПК України підстав.

Копію наказу від 26.02.2025 р. № 2193-п та повідомлення від 26.02.2025 р. № 373/15-32-07-09-19 про проведення перевірки направлено засобами поштової кореспонденції та отримано ТОВ "ПК АГРОХИМ ТРЕЙД" 14.03.2025 р., тобто до початку проведення перевірки.

Таким чином, контролюючим органом дотримано вимоги ПК України щодо процедури проведення документальної позапланової невиїзної перевірки.

Відповідно до пп.14.1.181 п.14.1 ст.14 ПК України податковий кредит - сума, на яку платник податку на додану вартість має право зменшити податкове зобов'язання звітного (податкового) періоду, визначена згідно з розділом V цього Кодексу.

Згідно п.185.1 ст.185 ПК України об'єктом оподаткування є операції платників податку з: а) постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу у володіння та користування лізингоодержувачу/орендарю; б) постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодекс; в) ввезення товарів на митну територію України; г) вивезення товарів за межі митної території України; е) постачання послуг з міжнародних перевезень пасажирів і багажу та вантажів залізничним, автомобільним, морським і річковим та авіаційним транспортом.

За змістом п.198.1 ст.198 ПК України, до податкового кредиту відносяться суми податку, сплачені/нараховані у разі здійснення операцій з: а) придбання або виготовлення товарів та послуг; б) придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів (у тому числі у зв'язку з придбанням та/або ввезенням таких активів як внесок до статутного капіталу та/або при передачі таких активів на баланс платника податку, уповноваженого вести облік результатів спільної діяльності); в) отримання послуг, наданих нерезидентом на митній території України, та в разі отримання послуг, місцем постачання яких є митна територія України; г) ввезення необоротних активів на митну територію України за договорами оперативного або фінансового лізингу; ґ) ввезення товарів та/або необоротних активів на митну територію України.

Пунктом 198.2 статті 198 ПК України передбачено, що датою віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше: дата списання коштів з рахунку платника податку в банку/небанківському надавачу платіжних послуг на оплату товарів/послуг, а в разі постачання товарів/послуг, оплата яких здійснюється електронними грошима, - дата списання електронних грошей платника податків як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, на електронний гаманець постачальника; дата отримання платником податку товарів/послуг.

Відповідно до п.198.3 ст.198 ПК України податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з: придбанням або виготовленням товарів та наданням послуг; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи; ввезенням товарів та/або необоротних активів на митну територію України.

Нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні засоби почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах провадження господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.

Згідно п.198.6 ст.198 ПК України не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних податковими накладними/розрахунками коригування до таких податкових накладних чи не підтверджені митними деклараціями (тимчасовими, додатковими та іншими видами митних декларацій, за якими сплачуються суми податку до бюджету при ввезенні товарів на митну територію України), іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу.

У разі коли на момент перевірки платника податку контролюючим органом суми податку, попередньо включені до складу податкового кредиту, залишаються не підтвердженими зазначеними у абзаці першому цього пункту документами, платник податку несе відповідальність відповідно до цього Кодексу.

Податкові накладні, отримані з Єдиного реєстру податкових накладних, є для отримувача товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Пунктом 201.1 ст.201 ПК України встановлено, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, уповноваженої платником особи відповідно до вимог Закону України "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги" та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Відповідно до п.200.1 ст.200 ПК України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.

При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені цим розділом.

Пунктом 200.4 ст.200 ПК України встановлено, що при від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума:

а) враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу) в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, а в разі відсутності податкового боргу -

б) або підлягає бюджетному відшкодуванню за заявою платника у сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, на відповідний рахунок платника податку в банку/небанківському надавачу платіжних послуг та/або у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету;

в) та/або зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.

Згідно п.44.1 ст.44 ПК України для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.

Платники податків зобов'язані забезпечити зберігання документів та інформації, визначених пунктом 44.1 цієї статті, а також документів, пов'язаних із виконанням вимог законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, протягом визначених законодавством строків (п.44.3 ст.44 К України).

Статтею 1 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" визначено, що первинним документом є документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення.

Відповідно до ч.1 ст.9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення.

Первинні та зведені облікові документи можуть бути складені у паперовій або в електронній формі та повинні мати такі обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

Згідно з пунктом 1.2 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 р. № 88, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 05.06.1995 р. за №168/704 (далі - Положення № 88), записи в облікових регістрах провадяться на підставі первинних документів.

Відповідно до пункту 2.1 Положення № 88 первинні документи - це документи, створені у письмовій або електронній формі, що фіксують та підтверджують господарські операції, включаючи розпорядження та дозволи адміністрації (власника) на їх проведення.

З аналізу наведених законодавчих приписів убачається, що необхідною умовою для віднесення сплачених у ціні товарів (послуг) сум податку на додану вартість до податкового кредиту, є факт придбання товарів (послуг) з метою їх використання в господарській діяльності, який має бути фактично здійсненим і підтвердженим належним чином складеними первинними документами, що відображають реальність господарської операції, яка є підставою для формування податкового обліку платника податків.

Сума податку для включення до податкового кредиту повинна бути підтверджена, крім того, податковою накладною, виписаною постачальником на операцію з постачання товару (послуг) і зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

На підтвердження фактичного здійснення господарських операцій платник податків повинен мати відповідні первинні документи, які мають бути належно оформленими, містити всі необхідні реквізити, бути підписані уповноваженими особами і які в сукупності із встановленими обставинами справи, зокрема, і щодо можливостей здійснення господарюючими суб'єктами відповідних операцій з урахуванням часу, місця знаходження майна, обсягу матеріальних та трудових ресурсів, економічно необхідних для здійснення господарських операцій, мають свідчити про беззаперечний факт реального вчинення господарських операцій, що і є підставою для формування платником даних податкового обліку.

При цьому, будь-які документи (у тому числі договори, накладні, рахунки тощо) мають силу первинних документів лише в разі фактичного здійснення господарської операції.

Якщо ж фактичного здійснення господарської операції не було, відповідні документи не можуть вважатися первинними документами для цілей ведення податкового обліку навіть за наявності всіх формальних реквізитів таких документів, що передбачені чинним законодавством.

З урахуванням викладеного, для підтвердження даних податкового обліку можуть братися до уваги лише ті первинні документи, які складені в разі фактичного здійснення господарської операції.

Як вбачається з матеріалів справи основним чинником виникнення від'ємного значення з ПДВ у розмірі 381176 грн., яке відображено у податковій декларації з ПДВ за січень 2025 року, є оформлення протягом червня 2021 року - серпня 2022 року господарських операцій з придбання робіт, пов'язаних з вирощуванням насіння соняшника протягом червня - грудня 2021 року, його сушіння та зберігання протягом січня - травня 2022 року, придбання послуг з транспортування соняшника, придбання робіт улаштування асфальтного покриття та придбання профнастилу листа оцинкованого.

Єдиною підставою для зменшення позивачу від'ємного значення з ПДВ у розмірі 381176 грн. стали висновки контролюючого органу про ненадання позивачем під час перевірки оригіналів первинних документів, пов'язаних з предметом перевірки.

Відповідач вказує, що на час початку проведення перевірки 28.03.2025 р. на 17:00 год. ТОВ "ПК АГРОХИМ ТРЕЙД" не було надано первинних документів, у зв'язку з чим складено акт від 28.03.2025 р. № 2599/15-32-07-09-21. Також позивач не надав документів на запит від 28.03.2025 р. з встановленим строком 31.03.2025 р., про що складено акт від 31.03.2025 р. № 2665/15-32-07-09-21.

Між тим позивач зауважує, що копії документів, пов'язаних з предметом перевірки, надано директором підприємства 01.04.2025 р., тобто у строк, визначений ПК України, враховуючи те, що запит вручено в п'ятницю 28.03.2025 р. о другій половині дня, у зв'язку з чим строк надання документів розраховується з наступного робочого дня, тобто з 31.03.2025 р. та закінчується 01.04.2025 р.

З цього приводу суд зазначає наступне.

Положеннями п.85.2 ст.85 ПК України визначено, що платник податків зобов'язаний надати посадовим (службовим) особам контролюючих органів у повному обсязі всі документи, що належать або пов'язані з предметом перевірки. Такий обов'язок виникає у платника податків після початку перевірки.

Згідно п.85.4 ст.85 ПК України при проведенні перевірок посадові (службові) особи контролюючого органу мають право отримувати у платників податків належним чином завірені копії первинних фінансово-господарських, бухгалтерських та інших документів, що свідчать про приховування (заниження) об'єктів оподаткування, несплату податків, зборів, платежів, порушення вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи. Такі копії повинні бути засвідчені підписом платника податків або його посадової особи та скріплені печаткою (за наявності).

Відповідний запит на отримання копій документів повинен бути поданий посадовою (службовою) особою контролюючого органу не пізніше ніж за п'ять робочих днів до дати закінчення перевірки.

Відповідно до п.85.6 ст.85 ПК України у разі відмови платника податків або його законних представників надати копії документів посадовій (службовій) особі контролюючого органу така особа складає акт у довільній формі, що засвідчує факт відмови, із зазначенням посади, прізвища, імені, по батькові платника податків (його законного представника) та переліку документів, які йому запропоновано подати. Зазначений акт підписується посадовою (службовою) особою контролюючого органу та платником податків або його законним представником. У разі відмови платника податків або його законного представника від підписання зазначеного акта в ньому вчиняється відповідний запис.

Пунктом 85.7 статті 85 ПК України передбачено, що отримання копій документів оформляється описом. Копія опису, складеного посадовими (службовими) особами контролюючого органу, вручається під підпис платнику податків або його законному представнику. Якщо платник податків або його законний представник відмовляється від засвідчення опису або від підпису про отримання копії опису, то посадові (службові) особи контролюючого органу, які отримують копії, роблять відмітку про відмову від підпису.

За приписами п.85.8 ст.85 ПК України посадова (службова) особа контролюючого органу, яка проводить перевірку, у випадках, передбачених цим Кодексом, має право отримувати від платника податків або його законних представників копії документів, що належать до предмета перевірки. Такі копії повинні бути засвідчені підписом платника податків або його посадової особи та скріплені печаткою (за наявності).

Відповідно до п.44.6 ст.44 ПК України у разі якщо до закінчення перевірки або у терміни, визначені в пункті 86.7 статті 86 цього Кодексу платник податків не надає посадовим особам контролюючого органу, які проводять перевірку, документи (незалежно від причин такого ненадання, крім випадків виїмки документів або іншого вилучення правоохоронними органами), що підтверджують показники, відображені таким платником податків у податковій звітності, вважається, що такі документи були відсутні у такого платника податків на час складення такої звітності.

Якщо платник податків після закінчення перевірки та до прийняття рішення контролюючим органом за результатами такої перевірки надає в порядку пункту 86.7 статті 86 цього Кодексу документи, що підтверджують показники, відображені таким платником податків у податковій звітності, не надані під час перевірки, такі документи повинні бути враховані контролюючим органом під час розгляду ним питання про прийняття рішення.

Згідно п.44.7 ст.44 ПК України у разі якщо посадова особа контролюючого органу, яка здійснює перевірку, відмовляється з будь-яких причин від врахування документів, наданих платником податків під час проведення перевірки, платник податків має право до закінчення перевірки надіслати листом з повідомленням про вручення та з описом вкладеного або надати безпосередньо до контролюючого органу, який проводить перевірку, копії таких документів (засвідчені печаткою платника податків (за наявності печатки) та підписом платника податків - фізичної особи або посадової особи платника податків - юридичної особи).

У разі якщо під час проведення перевірки платник податків надає документи менше ніж за три дні до дня її завершення або коли надіслані у передбаченому абзацом першим цього пункту порядку документи надійшли до контролюючого органу менше ніж за три дні до дня завершення перевірки, проведення перевірки продовжується на строк, визначений статтею 82 цього Кодексу.

У разі якщо надіслані у передбаченому абзацом першим цього пункту порядку документи надійшли до контролюючого органу після завершення перевірки, контролюючий орган має право не приймати рішення за результатами проведеної перевірки та призначити позапланову документальну перевірку такого платника податків.

З наведених правових норм вбачається, що платник податків зобов'язаний надавати посадовим особам контролюючого органу у повному обсязі всі документи, що належать або пов'язані з предметом перевірки, і такий обов'язок виникає у платника податків після початку перевірки.

Посадові особи контролюючого органу при проведенні мають право отримувати у платників податків належним чином завірені копії первинних документів, в тому числі шляхом направлення запиту, який повинен бути поданий не пізніше ніж за п'ять робочих днів до дати закінчення перевірки.

У разі ненадання платником податків документів, посадові особи контролюючого органу складають акт, який підписується як посадовими особами контролюючого органу, так і платником податків, а в разі відмови платника податків від підписання зазначеного акта в ньому вчиняється відповідний запис.

При цьому, у разі якщо до закінчення перевірки або у терміни, визначені в п.86.7 ст.86 ПК України, платник податків не надає посадовим особам контролюючого органу документи (незалежно від причин такого ненадання, крім випадків виїмки документів або іншого вилучення правоохоронними органами), що підтверджують показники, відображені таким платником податків у податковій звітності, вважається, що такі документи були відсутні у такого платника податків на час складення такої звітності.

В той же час, у разі якщо під час проведення перевірки платник податків надає документи менше ніж за три дні до дня її завершення, проведення перевірки продовжується на строк, визначений ст.82 ПК України.

Отже, визначальним для констатації ненадання платником податків документів, пов'язаних з предметом перевірки, є встановлення факту ненадання документів до закінчення перевірки.

З матеріалів справи вбачається, що згідно наказу від 26.02.2026 р. № 2193-п проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ "ПК АГРОХИМ ТРЕЙД" було призначено з 28.03.2025 р. тривалістю 3 робочі дні, а тому обов'язок надання посадовим особам первинних документів, пов'язаних з предметом перевірки, у позивача виник з 28.03.2025 р.

Представник позивача вказує на те, що директор ТОВ "ПК АГРОХИМ ТРЕЙД" 28.03.2025 р. прибув до приміщення Головного управління ДПС в Одеській області, де мала проводитися документальна позапланова невиїзна перевірка, та надавав оригінали первинних документів (2 теки) посадовим особам контролюючого органу для огляду.

Між тим, вже у перший день перевірки 28.03.2025 р. посадовими особами відповідача було складено акт від 28.03.2025 р. № 2599/15-32-07-09-21 "Про ненадання документів у ході документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ "ПК АГРОХИМ ТРЕЙД", незважаючи на те, що до початку проведення перевірки позивачу не направлявся запит про надання документів та позивач не відмовлявся від надання таких документів, а за приписами п.85.6 ст.85 ПК України відповідний акт складається саме у разі відмови платника податків від надання документів.

Окремо суд зауважує, що право надання документів, пов'язаних з проведенням перевірки, за змістом п.44.7 ст.44 ПК України зберігається у платника податків до закінчення перевірки, у зв'язку з цим засвідчення факту ненадання позивачем документів у перший день її проведення, суперечить вищенаведеним приписам податкового законодавства.

Під час проведення перевірки посадовими особами контролюючого органу 28.03.2025 р. було вручено директору ТОВ "ПК АГРОХИМ ТРЕЙД" запит від 28.03.2025 р., в якому наведено перелік документів, копії яких необхідно було надати до 31.03.2025 р.

Суд звертає увагу на те, що документальна позапланова невиїзна перевірка ТОВ "ПК АГРОХИМ ТРЕЙД" була призначена тривалістю 3 робочі дні з 28.03.2025 р. і останнім днем перевірки є 01.04.2025 р., оскільки 29, 30 березня 2025 року є вихідними днями, а як вже зазначалося право надання документів зберігається у платника податків до закінчення перевірки, тобто в даному випадку до 01.04.2025 р., внаслідок чого встановлення строку 31.03.2025 р. звужує обсяг прав платника податків на надання документів, враховуючи і те, що згідно п.85.4 ст.85 ПК України запит на отримання копій документів повинен бути поданий посадовою особою контролюючого органу не пізніше ніж за п'ять робочих днів до дати закінчення перевірки.

За таких обставин суд критично оцінює акт від 31.03.2025 р. № 2665/15-32-07-09-21 "Про ненадання письмових пояснень та копій документів у ході документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ "ПК АГРОХИМ ТРЕЙД".

Позивачем 01.04.2025 р. було надано пояснення та копії документів на запит від 28.03.2025 р., зокрема: рахунок-фактура від 26.12.2024 р., видаткова накладна від 27.12.2024 р., рахунок-фактура від 20.02.2023 р., акт прийому-передачі від 20.02.2023 р., рахунок від 12.08.2022 р., видаткова накладні від 16.08.2022 р., ТТН від 16.08.2022 р., рахунок-фактура від 10.08.2022 р., рахунок-фактура від 10.08.2022 р., форма КБ-3 за 2022 р., форма КБ-2 за 2022 р., підсумкова відомість ресурсів, договірна ціна, договір від 02.08.2022 р., рахунок від 31.07.2022 р., акт надання послуг від 31.07.2022 р., додаток до акту від 31.07.2022 р., рахунок від 31.07.2022 р., акт надання послуг від 31.07.2022 р., додаток до акту від 31.07.2022 р., договір №авто від 25.07.2022 р., додаткова угода від 27.07.2022 р., рахунок фактура від 28.02.2022 р., акт від 28.02.2022 р., рахунок- фактура від 31.01.2022 р., акт від 31.01.2022 р., договір підряду від 20.10.2021 р., рахунок-фактура від 29.11.2021 р., акт від 29.11.2021 р., договір підряду від 09.04.2021 р., рахунок-фактура від 18.11.2021 р., акт від 18.11.2021 р., рахунок-фактура від 17.11.2021 р., акт від 17.11.2021 р., рахунок-фактура від 16.11.2021 р., акт від 16.11.2021 р., договір підряду від 26.09.2021 р., рахунок-фактура від 20.08.2021 р., акт від 20.08.2021 р., договір підряду від 02.06.2021 р., рахунок-фактура від 03.06.2021 р., акт від 03.06.2021 р., договір підряду від 03.06.2021 р., договір поставки від 25.07.2022 р., рахунок від 26.07.2022 р., видаткова накладна від 26.07.2022 р., рахунок від 26.07.2022 р., рахунок від 26.07.2022 р., видаткова накладна від 26.07.2022 р., ТТН - 22 шт., посвідчення про якість зерна - 8 шт., фітосанітарний сертифікат, страховий поліс до договору, договір страхування, ВМД від 03.08.2022 р., повідомлення про фактичне вивезення, контракт від 25.07.2022 р., інструкція до контракту від 25.07.2022 р., інвойс № 1 від 30.07.2022 р., банківські виписки за лютий 2021 р. - січень 2025 р. - 80 арк. та ін., які отримано головним державним інспектором Приморського відділу перевірок платників управління податкового аудиту Головного управління ДПС в Одеській області Янченко С.О. 01.04.2025 р., про що свідчить її підпис на відповіді на запит.

Таким чином, позивачем до закінчення перевірки (в останній день перевірки 01.04.2025 р.) надано посадовим особам відповідача копії запитуваних документів.

Алгоритм дій контролюючого органу у разі отримання документів до закінчення перевірки (менше ніж за три дні до дня її завершення) визначено п.44.7 ст.44 ПК України та передбачає продовження проведення перевірки на строк, визначений ст.82 ПК України.

Однак, всупереч цим приписам податкового законодавства відповідачем не було продовжено строк проведення перевірки, а 01.04.2025 р. складено акт № 14136/15-32-07-09-03/44-02965 "Про результати документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ "ПК АГРОХИМ ТРЕЙД" щодо дотримання податкового законодавства при декларуванні за січень 2025 року від'ємного значення з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. грн. з урахуванням від'ємного значення з податку на додану вартість, задекларованого у попередніх звітних періодах", в якому зазначено про ненадання ТОВ "ПК АГРОХИМ ТРЕЙД" первинних документів, пов'язаних з предметом перевірки.

При цьому, жодних обґрунтувань неприйняття отриманих посадовою особою відповідача 01.04.2025 р. копій документів ні акт перевірки, ні відзив не містять.

Тому доводи відповідача стосовно ненадання позивачем первинних документів на підтвердження задекларованих у податковій декларації з ПДВ за січень 2025 року показників від'ємного значення у розмірі 381176 грн. суд вважає безпідставними.

Надаючи оцінку документам, які надавалися відповідачу під час проведення документальної позапланової невиїзної перевірки, суд зазначає наступне.

Як вбачається з Додатку № 2 таблиці 1 "Розрахунок суми від'ємного значення звітного (податкового) періоду, яка зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду, та суми бюджетного відшкодування" до податкової декларації з ПДВ за січень 2025 року, на формування показників від'ємного значення мали вплив господарські операції з ДП "ЛИДЕР", СФГ "КРИСТАЛ", ТОВ "ВК МЕТАЛІКА", ТОВ "РАЙДО ТРАНС ЛОГІСТІК", ТОВ "Центр сертифікації ключі "Україна", ПП "ОФІС-МАЙСТЕР".

Судом встановлено, що видами діяльності ТОВ "ПК АГРОХИМ ТРЕЙД" за КВЕД є: 01.11 Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур (основний); 46.11 Діяльність посередників у торгівлі сільськогосподарською сировиною, живими тваринами, текстильною сировиною та напівфабрикатами; 46.21 Оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин;46.76 Оптова торгівля іншими проміжними продуктами.

Для здійснення господарської діяльності позивач використовує нежитлове приміщення - відкритий склад з навісом за адресою: Одеська область, Тарутинський район, смт.Тарутине, споруда № 2, загальною площею 990 кв. м, згідно договору оренди нежитлового приміщення від 01.09.2021 р. № 1/21 та додаткової угоди до нього від 29.12.2023 р. № 1, укладеного з СФГ "КРИСТАЛ".

Відповідно до наказу директора ТОВ "ПК АГРОХИМ ТРЕЙД" від 01.09.2021 р. № 4, вказане нежитлове приміщення взято на облік.

З метою покращення умов експлуатації даного складу, позивачем вирішено здійснити ремонтно-будівельні роботи.

02.08.2022 р. між ТОВ "ПК АГРОХИМ ТРЕЙД" (Замовник) та ДП "ЛИДЕР" (Субпідрядник) було укладено договір на улаштування асфальтного покриття складу за адресою: Одеська область, смт.Тарутино, комплекс будівель і споруд № 1.

Пунктом 1.2 договору визначено, що Підрядник бере на себе зобов'язання своїми силами і засобами, на власний ризик надати послуги, зазначені в п.1.1 Договору, а Замовник - прийняти і оплатити такі послуги.

Згідно п.3.1, 3.3 договору ціна цього Договору визначається відповідно до договірної ціни, яка є невід'ємною частиною цього Договору. Ціна договору визначається відповідно до вимог нормативних документів України у сфері ціноутворення у будівництві із залученням бюджетних коштів та обґрунтовується відповідно до Настанови з визначення вартості будівництва, затвердженої наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 01 листопада 2021 року № 281 (зі змінами). Договірна ціна - тверда, та є невід'ємною частиною Договору.

Фінансування послуг здійснюється за рахунок коштів Замовника (п.5.1 договору).

За приписами п.п.6.1, 6.2 договору розрахунки за надані послуги будуть здійснюватися шляхом перерахування Замовником відповідних коштів на рахунок Підрядника на підставі документів, визначених п.6.2, підписаних уповноваженими представниками Сторін. Підставою для здійснення розрахунків є підписані Сторонами Акт приймання виконаних будівельних робіт 9форма № КБ-2в) та Довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати (форма № КБ-3) та при твердій договірній ціна за укрупненими показниками вартості - "Акт приймання виконаних будівельних робіт за укрупненими показниками вартості" (форма № КБ-2в (УПВ) і "Довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати (форма № КБ-3).

Відповідно до договірної ціни вартість робіт становить 966105,35 грн., з яких ПДВ - 161017,56 грн.

Сторонами затверджено підсумкову відомість ресурсів (витрати за прийнятими нормами) на об'єкт) на об'єкті, в якій визначено витрати праці, будівельні машини та механізми, будівельні матеріали та комплекти, витрати енергоносіїв для усіх машин, з розбивкою на одиницю виміру, кількість, поточну ціну за одиницю, відпускну ціну, транспортні складові, заготівельні витрати та складські, а також обґрунтування ціни.

04.08.2022 р. ДП "ЛИДЕР" виставлено рахунок-фактуру № 12 на суму 600000 грн., з яких ПДВ 100000 грн., а 10.08.2022 р. рахунок-фактуру № 14 на суму 366105,35 грн., з яких ПДВ 61017,56 грн., які оплачено ТОВ "ПК АГРОХИМ ТРЕЙД" 05.08.2022 р. на суму 300000 грн., 08.08.2022 р. на суму 300000 грн., 23.08.2022 р. на суму 366105,35 грн., що підтверджується банківськими виписками.

За фактом сплати грошових коштів позивачем подано на реєстрації податкові накладні від 05.08.2022 р. № 1, від 08.08.2022 р. № 2, 23.08.2022 р. № 3, які зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних.

31.08.2022 р. сторонами підписано довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрат за серпень 2022 року (форма КБ-3), згідно якої вартість виконаних робіт становить 966105,35 грн., та акт приймання виконаних будівельних робіт за серпень 2022 року.

Наказом директора ТОВ "ПК АГРОХИМ ТРЕЙД" від 31.08.2022 р. № 1-03 створено та введено в експлуатацію об'єкт основних засобів, на підтвердження чого також надано акт приймання-передачі внутрішнього переміщення основних засобів.

У позовній заяві відображено фото підлоги складу в ході проведення робіт та після проведення робіт.

01.09.2022 р. між ТОВ "ПК АГРОХИМ ТРЕЙД" (Замовник) та ФОП ОСОБА_1 (Підрядник) укладено договір підряду від 01.09.2022 р., за умовами якого Замовник доручає, а Підрядник бере на себе зобов'язання виконати роботи з ремонту стін складу на об'єкті Замовника за адресою: Одеська область, Тарутинський район, смт.Тарутине.

Згідно специфікації від 01.09.2022 р. перелік підрядних робіт - ремонт стін; обсяг робіт - 805 кв. м; матеріали Замовника: профнастил ПС-20 (0,4, оцинк., 1,15) - 704,95 кв. м), лист оцинкований (с) (0,4, оцинк., 1,25) - 100 кв. м); матеріали Підрядника: цвяхи; вартість робіт за 1 кв. м складає 60,00 грн.; загальна вартість договору складає 48300,00 грн.; строк виконання робіт: 30 календарних днів.

З метою виконання цих робіт, ТОВ "ПК АГРОХИМ ТРЕЙД" придбало у ТОВ "ВК МЕТАЛІКА" профнастил ПС (0,4, оцинк., 1,15), лист оцинкований (с) (0,4, оцинк., 1,25), що підтверджується видатковою накладною від 16.08.2022 р. № 492 на суму 162806,15 грн., у т.ч. ПДВ 27134,36 грн., товарно-транспортною накладною від 16.08.2022 р. № Р492, рахунком на оплату від 12.08.2022 р. № 1362, банківською випискою за 12.08.2022 р.

За фактом отримання коштів від позивача, ТОВ "ВК МЕТАЛІКА" складено податкову накладну від 12.08.2022 р. № 16, яку зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Придбані у ТОВ "ВК МЕТАЛІКА" профнастил та лист оцинкований використано ФОП ОСОБА_1 під час виконання робіт з ремонту стін складу, за фактом виконання яких складено акт прийому-передачі матеріалів від 02.09.2022 р., акт приймання-передачі виконаних робіт від 20.09.2022 р.

У зв'язку з виконанням робіт, наказом директора ТОВ "ПК АГРОХИМ ТРЕЙД" від 30.09.2022 р. № 2-03 було створено та введено в експлуатацію об'єкт основних засобів, на підтвердження чого також надано акт приймання-передачі внутрішнього переміщення основних засобів.

У позовній заяві відображено фото стін складу в ході проведення робіт та після проведення робіт.

Таким чином, проведення будівельних робіт на складі і придбання будівельних матеріалів підтверджено первинними документами, копії яких надавалися позивачем під час перевірки 01.04.2025 р.

25.07.2022 р. р. між ТОВ "ПК АГРОХИМ ТРЕЙД" (Продавець) та SNTERWINDOWS PLUS LTD (Покупець) укладено контракт № 25-07-22, за умовами якого Продавець за цим контрактом продає, а Покупець приймає і оплачує на умовах FAS (франко уздовж борта судна) та FOB (франко на борту судна), зерно українського походження. Вид зерна, його кількість, якість, ціна та строки поставки визначаються Специфікаціями або Інвойсами до цього Контракту (п.1.1 контракту).

Пунктом 2.1 контракту передбачено, що Продавець поставляє Покупцю Товар. Кількість Товару в кожній партії визначається Специфікаціями або інвойсами до цього Контракту.

Відповідно до п.8.1 контракту кожну відвантажену партію Товару з внутрішнього елеватора (незалежно від способу транспортування) Продавець супроводжує наступними документами: товарно-транспортна/залізнична накладна на Товар.

Згідно до інструкції до контракту від 25.07.2022 р. № 25-07-22 одержувачем насіння соняшнику врожаю 2021 р. у кількості 516,040 т за даним контрактом є ASTRA BIOPLANT EOOD (BULGARIA).

29.07.2022 р. увесь вантаж соняшника у кількості (вага брутто) 530 т було застраховано, що підтверджується відповідним договором добровільного страхування № 40-1210-22-00022 з ПАТ "Страхова компанія "Українська страхова група".

31.07.2022 р. Державною службою України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів видано фітосанітарний сертифікат № 13/15-6071/HP-057342.

На підтвердження перетину кордону складено вантажну митну декларацію (дата вивозу 01.08.2022 о 23:38:02. Пункт пропуску UA500460 (ДП "Ренійський морський торгівельний порт"). Транспорт - m/v "FJ ELENA" Частковий пропуск).

З метою виконання умов контракту стосовно продажу соняшника врожаю 2021 року у вказаних об'ємах, ТОВ "ПК АГРОХІМ ТРЕЙД" використало як власно вирощену продукцію, так і соняшник, придбаний у контрагентів.

Зокрема, 25.07.2022 р. між ТОВ "ІНТЕР ГРАУНД РЕСУРС" (Постачальник) та ТОВ "ПК АГРОХИМ ТРЕЙД" (Покупець) укладено договір поставки № 1, згідно умов якого постачальник зобов'язується в порядку у на умовах за цим договором передати у власність Покупцеві сільськогосподарську продукцію насіння соняшнику, врожаю 2021 року в кількості 500 тон +/- 10% по ціні 10000,00 грн. за 1 тонну, у т.ч. ПДВ 1228,07 грн. у відповідності з товарними накладними, які є невід'ємною часиною цього договору, а Покупець зобов'язується прийняти та оплатити цю продукцію.

За приписами п.3.1 договору постачання Товару здійснюється на умовах Інкотермс 2010: EXW (Одеська обл., Тарутинський р-н, смт.Березіно, ПрАТ "Березінський КХП").

На виконання вимог договору ТОВ "ІНТЕР ГРАУНД РЕСУРС" поставило позивачу насіння соняшника згідно видаткових накладних від 26.07.2022 р. № 1 на суму 4500000,09 грн., № 2 на суму 1595340,03 грн., та виставило рахунки на оплату від 26.07.2022 р. № 1 на суму 4500000,09 грн., № 2 на суму 1595340,03 грн.

З метою перевезення соняшника вантажу, 25.07.2022 р. між ТОВ "ПК АГРОХИМ ТРЕЙД" (Клієнт) та ТОВ "РАЙДО ТРАНС ЛОГІСТІК" (Експедитор) укладено договір про надання послуг з транспортного експедирування автомобільним транспортом № АВТО-346, згідно умов якого Експедитор зобов'язується за плату та за рахунок Клієнта надавати транспортно-експедиційні послуги, що пов'язані з організацією та забезпеченням перевезення зернових, зернобобових, олійних культур та продуктів їх переробки автомобільним транспортом, а Клієнт зобов'язується прийняти та оплатити надані Експедитором Послуги, відповідно до умов Договору.

27.07.2022 р. між сторонами укладено Додаткову угоду № 41 до договору, в якому визначено, що Експедитор зобов'язується організувати перевезення вантажу насіння соняшника в обсязі 520 тон, +/-5%, та вказано пункти завантаження та вивантаження, вартість послуг та строки перевезення.

На виконання вимог договору 31.07.2022 р. виставлено рахунки на оплату № 552 на суму 64344 грн., № 515 на суму 554904 грн., які оплачено позивачем, що підтверджується банківськими виписками за 01.08.2022 р., за 18.08.2022 р., 08.09.2022 р., та 31.07.2022 р. підписано акти надання послуг № 630 з додатком та № 672 з додатком.

За фактом надання послуг ТОВ "РАЙДО ТРАНС ЛОГІСТІК" складено податкові накладні від 31.07.2022 р. № 109, № 110, які зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Перевезення насіння соняшника ТОВ "РАЙДО ТРАНС ЛОГІСТІК" здійснено на підставі товарно-транспортних накладних від 27.07.2022 р. № 7450, № 1115, № 3264, б/н, № 1109, від 28.07.2022 р. № 2033, № 6904, № 6945, № 6341, № 1223, № 255, № 2032, № 3231, № 6944, № 1132, № 1131, № 5, № 1168, № 2004, № 2028, від 29.07.2022 р. № 6902, № 2128, в яких містяться всі необхідні дані, а саме: про автомобіль, причіп, вид перевезень, автомобільного перевізника (ТОВ "РАЙДО ТРАНС ЛОГІСТІК"), замовника, вантажовідправника, вантажоодержувача, пункт навантаження та розвантаження, кількість зайнятих вантажем місць, вага, вартість, дані про вантаж (найменування вантажу, масу, вартість), відомості про параметри транспортного засобу, дані про відповідальних осіб та їх підписи.

Якість експортованого соняшника врожаю 2021 року підтверджується відповідними посвідченнями про якість зерна від 27.07.2022 р. № 4130, від 28.07.2022 р., № 4144, № 4149, № 4148, № 4153, № 4154, № 1380, від 29.07.2022 р. № 4159, засвідчених штемпелем лабораторії та підписом відповідальної особи ПрАТ "Березинський КХП", в яких зазначена детальна інформація про культуру, її походження, рік врожаю, клас, колір, відповідність ДСТУ, відсоток вологості, кількість у відсотках сміттєвої та зернової домішки, маса у кілограмах, пункт навантаження, інформацію про отримувача (про транспортний засіб).

Щодо власновирощеного соняшника, то суд зазначає, що виробничий цикл підприємства з вирощування зернових культур охоплює комплекс взаємопов'язаних процесів, до яких належать наступні: агротехнічна підготовка гранту (дискування); закупівля та підготовка ресурсів; посівні роботи; догляд за посівами; збирання врожаю; післязбиральна доробка; зберігання та логістика; технічне забезпечення; організаційно-управлінські заходи. Таким чином, виробничий цикл підприємства з вирощування зернових культур є комплексним і безперервним процесом, який охоплює всі етапи - від підготовки гранту до зберігання готової продукції та технічного забезпечення нового виробничого сезону.

Для здійснення господарської діяльності ТОВ "ПК АГРОХИМ ТРЕЙД" було залучено СФГ "КРИСТАЛ" та на кожний процес було укладено окремі договори.

Зокрема, 09.04.2021 р. між ТОВ "ПК АГРОХИМ ТРЕЙД" (Замовник) та СФГ "КРИСТАЛ" (Підрядник) укладено договір № 16, за умовами якого Підрядник зобов'язується на свій ризик відповідно до завдань Замовника виконати сільськогосподарські роботи по обробітку та посіву згідно оговорених параметрів та об'ємів.

Пунктом 2.2. договору передбачено, що місце виконання робіт: Одеська обл., Тарутинський р-н.

За приписами п.3.1 договору вартість робіт за договором визначається, виходячи з обсягів фактично виконаних робіт та розцінки: дискування соняшнику - 400 грн. разом з ПДВ.

СФГ "КРИСТАЛ" виставлено рахунки-фактури від 29.11.2021 р. № СФ-0000123 на суму 29387,71 грн., у т.ч. ПДВ 4897,95 грн., від 18.11.2021 р. № СФ-0000118 на суму 23669,90 грн., у т.ч. ПДВ 3944,98 грн.

На виконання умов даного договору СФГ "КРИСТАЛ" надало позивачу відповідні послуги (дискування, збирання соняшника), про що складено акти здачі-прийняття робіт (надання послуг) від 29.11.2021 р. № ОУ-0000044, від 18.11.2021 р. № ОУ-0000043.

Перевезення соняшника на склад на склад ТОВ "ПК АГРОХИМ ТРЕЙД" підтверджується товарно-транспортними накладними від 18.11.2021 р. № 5, № 6.

За фактом виконання робіт СФГ "КРИСТАЛ" складено податкові накладні від 18.11.2021 р. № 142, від 29.11.2021 р. № 145, які зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних.

02.06.2021 р. між ТОВ "ПК АГРОХИМ ТРЕЙД" (Замовник) та СФГ "КРИСТАЛ" (Підрядник) укладено договір № 24, відповідно до якого Підрядник зобов'язується на свій ризик відповідно до завдань Замовника виконати сільськогосподарські роботи по обробітку та посіву згідно оговорених параметрів та об'ємів.

Згідно п.2.2 договору місце виконання робіт: Одеська обл., Тарутинський р-н.

За приписами п.3.1 договору вартість робіт за договором визначається, виходячи з обсягів фактично виконаних робіт та розцінки: обприскування соняшнику - 600 грн. разом з ПДВ.

СФГ "КРИСТАЛ" виставлено рахунок-фактуру від 20.08.2021 р. № СФ-0000068 на загальну суму 44082 грн., у т.ч. ПДВ 7347 грн.

На виконання умов даного договору СФГ "КРИСТАЛ" надало позивачу відповідні послуги (обприскування соняшника), про що складено акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) від 20.08.2021 р. № ОУ-0000033, акт прийомки-передачі виконаних робіт від 20.08.2021 р., в якому міститься інформація про виконані роботи та використані для таких робіт матеріали (засіб захисту рослин).

Перевезення соняшника на склад на склад ТОВ "ПК АГРОХИМ ТРЕЙД" підтверджується товарно-транспортними накладними від 18.11.2021 р. № 5, № 6.

За фактом виконання робіт СФГ "КРИСТАЛ" складено податкову накладну від 20.08.2021 р. № 79, яку зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних.

03.06.2021 р. між ТОВ "ПК АГРОХИМ ТРЕЙД" (Замовник) та СФГ "КРИСТАЛ" (Підрядник) укладено договір № 33, за умовами якого Підрядник зобов'язується на свій ризик відповідно до завдань Замовника виконати сільськогосподарські роботи по обробітку та посіву згідно оговорених параметрів та об'ємів.

Пунктом 2.2 договору визначено, що місце виконання робіт: Одеська обл., Тарутинський р-н.

Відповідно до п.3.1 договору вартість робіт за договором визначається, виходячи з обсягів фактично виконаних робіт та розцінки: посів соняшника - 240 грн. разом з ПДВ.

СФГ "КРИСТАЛ" виставлено рахунок-фактуру від 03.06.2021 р. № СФ-0000038 на суму 17632,80 грн., у т.ч. ПДВ 2938,80 грн.

На виконання умов даного договору СФГ "КРИСТАЛ" надало позивачу відповідні послуги (посів соняшника), про що складено акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) від 03.06.2021 р. № ОУ-0000022, акт прийомки-передачі виконаних робіт від 03.06.2021 р., в якому міститься інформація про виконані роботи та використані для таких робіт матеріали.

За фактом виконання робіт СФГ "КРИСТАЛ" складено податкову накладну від 03.06.2021 р. № 43, яку зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних.

26.09.2021 р. між ТОВ "ПК АГРОХИМ ТРЕЙД" (Замовник) та СФГ "КРИСТАЛ" (Підрядник) укладено договір № 26, відповідно до якого Підрядник зобов'язується на свій ризик відповідно до завдань Замовника виконати сільськогосподарські роботи по обробітку та посіву згідно оговорених параметрів та об'ємів.

За приписами п.2.2. договору місце виконання робіт: Одеська обл., Тарутинський р-н, смт. Тарутине.

Пунктом 3.1 договору передбачено, що вартість робіт за договором визначається, виходячи з обсягів фактично виконаних робіт та розцінки: збирання соняшнику - 1000 грн. разом з ПДВ.

СФГ "КРИСТАЛ" виставлено рахунки-фактури від 16.11.2021 р. № СФ-0000116 на суму 24499,91 грн., у т.ч. ПДВ 4083,32 грн., від 17.11.2021 р. № СФ- 0000117 на суму 25299,90 грн., у т.ч. ПДВ 4216,65 грн.

На виконання умов даного договору СФГ "КРИСТАЛ" надало позивачу відповідні послуги (збирання соняшника), про що складено акти здачі-прийняття робіт (надання послуг) від 16.11.2021 р. № ОУ-0000041, від 17.11.2021 р. № ОУ-0000042.

Перевезення соняшника на склад на склад ТОВ "ПК АГРОХИМ ТРЕЙД" підтверджується товарно-транспортними накладними від 16.11.2021 р. № 1, № 2, від 17.11.2021 р., № 3, № 4.

За фактом виконання робіт СФГ "КРИСТАЛ" складено податкові накладні від 16.11.2021 р. № 140, від 17.11.2021 р. № 141, які зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних.

20.10.2021 р. між ТОВ "ПК АГРОХИМ ТРЕЙД" (Замовник) та СФГ "КРИСТАЛ" (Підрядник) укладено договір № 20, згідно умов якого Підрядник зобов'язується на свій ризик відповідно до завдань Замовника виконати сільськогосподарські роботи по обробітку та посіву згідно оговорених параметрів та об'ємів.

Відповідно до п.2.2 договору місце виконання робіт: Одеська обл., Тарутинський р-н, смт. Тарутине.

Положеннями п.3.1 договору визначено, що вартість робіт за договором визначається, виходячи з обсягів фактично виконаних робіт та розцінки: зберігання соняшнику - 2520 грн. разом з ПДВ, сушка 240 грн. разом з ПДВ.

СФГ "КРИСТАЛ" виставлено рахунок-фактуру від 31.01.2022 р. № СФ-0000006 на суму 194690,40 грн., у т.ч. ПДВ 32448,40 грн.

На виконання умов даного договору СФГ "КРИСТАЛ" надало позивачу відповідні послуги (зберігання соняшника), про що складено акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) від 31.01.2022 р. № ОУ-0000004, акт прийому-передачі насіння соняшнику № 1.

Перевезення соняшника на склад підтверджується товарно-транспортними накладними від 04.01.2022 р. № 1, № 2, № 3, № 4, № 5.

За фактом виконання робіт СФГ "КРИСТАЛ" складено податкову накладну від 31.01.2022 р. № 6, яку зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних.

В подальшому, СФГ "КРИСТАЛ" виставлено рахунок-фактуру від 28.02.2022 р. № СФ-0000008 на загальну суму 177760,80 грн., у т.ч. ПДВ 29626,80 грн.

Надання послуг зі зберігання зерна підтверджується актом від 28.02.2022 р. № ОУ-0000005.

Перевезення соняшника зі складу СФГ "КРИСТАЛ" на склад ТОВ "ПК АГРОХИМ ТРЕЙД" здійснено на підставі товарно-транспортних накладних від 01.03.2022 р. № 1, № 2, № 3, № 4, № 5.

За фактом виконання робіт СФГ "КРИСТАЛ" складено податкову накладну від 28.02.2022 р. № 15, яку зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Оплата наданих СФГ "КРИСТАЛ" послуг позивачем підтверджується банківськими виписками.

Таким чином, всі етапи договірних відносин з СФГ "КРИСТАЛ" підтверджуються первинними документами, які складені у відповідності до чинного законодавства та з урахуванням затверджених та рекомендованих бланків та форм ведення документів, а відтак підтверджують реальність господарських операцій ТОВ "ПК АГРОХИМ ТРЕЙД" щодо вирощування соняшника з метою подальшої реалізацій на підставі контракту від 25.07.2022 р.

Окрім цього, ТОВ "ПК АГРОХИМ ТРЕЙД" було придбано у ТОВ "Центр сертифікації ключі "Україна" послуги з формування кваліфікованого сертифікату на суму 650 грн. згідно рахунку від 01.01.2023 р. № ЛХМ44092965, який оплачено 20.02.2023 р., що підтверджується банківською випискою за 20.02.2023 р., складено акт прийому-передачі від 20.02.2023 р., та у ПП "ОФІС-МАЙСТЕР" - офісне приладдя на суму 1093,38 грн. згідно видаткової накладної від 27.12.2024 р. № О-00002433, рахунку від 26.12.2024 р., який оплачено 26.12.2024 р., що підтверджується банківською випискою за 26.12.2024 р.

За фактом придбання послуг та товару складено податкові накладні від 20.02.2023 р. № 40454 та від 26.12.2024 р. № 2433, які зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Суд зазначає, що всі вищенаведені копії первинних документів надавалися ТОВ "ПК АГРОХИМ ТРЕЙД" під час перевірки, а саме 01.04.2025 р. разом з поясненнями на запит від 28.03.2025 р., що підтверджено підписом посадової особи відповідача про їх отримання, пунктом 2.11 розділу ІІ акту перевірки від 01.04.2025 р. № 14136/15-32-07-09-03/44092965, та підтверджують правомірність формування показників податкової декларації з ПДВ за січень 2025 року в частині формування від'ємного значення у сумі 381176 грн. по господарських операціях з вищевказаними контрагентами.

Таким чином, висновки контролюючого органу про те, що платником податків не надано до перевірки документи, що підтверджують показники податкового кредиту з ПДВ, відображених у податковій звітності з ПДВ, не відповідають дійсності та спростовуються належними та допустимими доказами.

За таких підстав, суд вважає протиправним зменшення позивачу від'ємного значення суми податку на додану вартість на 381176 грн., а тому податкове повідомлення-рішення від 21.04.2025 р. № 18206/15320709 підлягає скасуванню.

Щодо застосування до ТОВ "ПК АГРОХИМ ТРЕЙД" штрафних (фінансових) санкцій за неподання оригіналів документів під час перевірки, суд зазначає наступне.

Як вже зазначалося, за приписами п.85.2 ст.85 ПК України платник податків зобов'язаний надавати посадовим особам контролюючого органу у повному обсязі всі документи, що належать або пов'язані з предметом перевірки, і такий обов'язок виникає у платника податків після початку перевірки.

Суд зауважує, що під час перевірки директору ТОВ "ПК "АГРОХИМ ЛТД" було вручено запит від 28.03.2025 р. щодо надання пояснень та копій документів, розділених на дві окремі групи, які за своїм призначенням фактично стосувалися загальної діяльності підприємства, ведення бухгалтерського обліку, та взаємовідносин з певними контрагентами, результати здійснення яких вплинули на формування від'ємного значення декларації з ПДВ за січень 2025 року.

Позивачем під час перевірки було надано копії первинних документів по господарських операціях з ДП "ЛИДЕР", СФГ "КРИСТАЛ", ТОВ "ВК МЕТАЛІКА", ТОВ "РАЙДО ТРАНС ЛОГІСТІК", ТОВ "Центр сертифікації ключі "Україна", ПП "ОФІС-МАЙСТЕР", за результатами здійснення яких сформовано від'ємне значення декларації з ПДВ за січень 2025 року, про що судом зазначено вище.

В той же час, ТОВ "ПК АГРОХИМ ТРЕЙД" не було надано посадовим особам контролюючого органу вказані у запиті від 28.03.2025 р. документи, а саме: 1) установчі документи, документи на право здійснення діяльності, накази на призначення та звільнення посадових осіб, що відповідальні за ведення фінансово-господарської діяльності; документи на право власності земельних ділянок, будівель, споруд у разі їх наявності, та договори щодо оренди таких, у разі їх використання на правах оперативної оренди та/або на іншого речового права; 2) перелік об'єктів, які використовувалися у господарській діяльності, з зазначенням назви об'єкту, адреси місцезнаходження, документів щодо права власності та/або договорів на право оперативної оренди об'єкту; 3) накази та їх копії щодо призначення інвентаризацій активів (основних фондів, нематеріальних активів, запасів, заборгованостей тощо) та інвентаризаційні відомості щодо проведених інвентаризацій; 4) регістри бухгалтерського обліку (облікові регістри), регістри синтетичного та аналітичного обліку шляхом подвійного запису їх на взаємопов'язаних рахунках бухгалтерського обліку, зокрема, але невиключно: загальні оборотно-сальдові відомості; головні книги; журнали-ордери (обороти рахунків) по рахунках (субрахунках) 10, 11, 12, 13, 14, 15, 201, 202, 203, 205, 206, 207, 208, 209, 23, 26, 27, 28, 30, 31, 33, 361, 362, 371, 372, 377, 378, 631, 632, 64, 68, 70, 901, 902, 903, 91, 92, 93, 94, 95, 97, 98, 79; регістри обліку необоротних активів та нарахування амортизації, про що зазначено у пункті 2.11 розділу ІІ акту перевірки від 01.04.2025 р. № 14136/15-32-07-09-03/44092965, та підтверджено актом від 31.03.2025 р. № 2665/15-32-07-09-21 "Про ненадання письмових пояснень та копій документів у ході документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ "ПК АГРОХИМ ТРЕЙД".

Позивачем жодних доказів надання зазначених вище документів під час перевірки до суду не надано.

При цьому суд зауважує, що представником позивача зазначалося, що директором ТОВ "ПК АГРОХИМ ТРЕЙД" 28.03.2025 р. надавалися посадовим особам відповідача оригінали документів у 2 теках, копії яких в подальшому було надано під час перевірки 01.04.2025 р. та які долучено до позовної заяви.

Судом вже проаналізовано та викладено, які саме документи надавалися позивачем під час перевірки (конкретний перелік наведено у рішенні), серед яких відсутні: 1) установчі документи, документи на право здійснення діяльності, накази на призначення та звільнення посадових осіб, що відповідальні за ведення фінансово-господарської діяльності; документи на право власності земельних ділянок, будівель, споруд у разі їх наявності, та договори щодо оренди таких, у разі їх використання на правах оперативної оренди та/або на іншого речового права; 2) перелік об'єктів, які використовувалися у господарській діяльності, з зазначенням назви об'єкту, адреси місцезнаходження, документів щодо права власності та/або договорів на право оперативної оренди об'єкту; 3) накази та їх копії щодо призначення інвентаризацій активів (основних фондів, нематеріальних активів, запасів, заборгованостей тощо) та інвентаризаційні відомості щодо проведених інвентаризацій; 4) регістри бухгалтерського обліку (облікові регістри), регістри синтетичного та аналітичного обліку шляхом подвійного запису їх на взаємопов'язаних рахунках бухгалтерського обліку, зокрема, але невиключно: загальні оборотно-сальдові відомості; головні книги; журнали-ордери (обороти рахунків) по рахунках (субрахунках) 10, 11, 12, 13, 14, 15, 201, 202, 203, 205, 206, 207, 208, 209, 23, 26, 27, 28, 30, 31, 33, 361, 362, 371, 372, 377, 378, 631, 632, 64, 68, 70, 901, 902, 903, 91, 92, 93, 94, 95, 97, 98, 79; регістри обліку необоротних активів та нарахування амортизації.

Пунктом 121.1 статті 121 ПК України передбачено, що незабезпечення платником податків зберігання первинних документів, облікових та інших регістрів, бухгалтерської та статистичної звітності, інших документів з питань обчислення і сплати податків та зборів протягом установлених статтею 44 цього Кодексу строків їх зберігання та/або ненадання платником податків контролюючим органам оригіналів документів (крім документів, отриманих з Єдиного реєстру податкових накладних) чи їх копій при здійсненні податкового контролю у випадках, передбачених цим Кодексом, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1020 гривень.

З огляду на викладене, суд вважає правомірним застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 1020 грн. за ненадання оригіналів вищевказаних документів при здійсненні податкового контролю згідно податкового повідомлення-рішення від 21.06.2025 р. № 18203/15320709, а тому в цій частині позовні вимоги ТОВ "ПК АГРОХИМ ТРЕЙД" не підлягають задоволенню.

Згідно ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Частиною 1 статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч.2 ст.77 КАС України).

З огляду на викладене, позовні вимоги ТОВ "ПК АГРОХИМ ТРЕЙД" підлягають частковому задоволенню.

Приписами ч.1 ст.139 КАС України визначено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно ч.3 ст.139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Як вбачається з матеріалів справи, предметом позовних вимог позивача було оскарження податкових повідомлень-рішень від 21.04.2025 р. № 18206/15320709, № 18203/15320709 на загальну суму 382196 грн.

За результатами розгляду справи суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог та скасування податкового повідомлення-рішення від 21.04.2025 р. № 18206/15320709 на суму 381176 грн., що становить 99,73 %.

Таким чином, з Головного управління ДПС в Одеській області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ТОВ "ПК АГРОХИМ ТРЕЙД" підлягає стягненню судовий збір у сумі 5717,46 грн. ((5732,94 грн. х 99,73 %) : 100 %).

Керуючись ст.ст.9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 242-246, 250, 255 КАС України, суд -

вирішив:

Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "ПК АГРОХИМ ТРЕЙД" (65062, м.Одеса, вул.Гагарінське плато, буд.5б, офіс 2, код ЄДРПОУ 44092965) до Головного управління ДПС в Одеській області (65044, м.Одеса, вул.Семінарська, буд.5, код ЄДРПОУ 44069166) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Одеській області від 21.04.2025 р. № 18206/15320709.

В решті позовних вимог відмовити.

Стягнути з Головного управління ДПС в Одеській області (65044, м.Одеса, вул.Семінарська, буд.5, код ЄДРПОУ 44069166) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ПК АГРОХИМ ТРЕЙД" (65062, м.Одеса, вул.Гагарінське плато, буд.5б, офіс 2, код ЄДРПОУ 44092965) судовий збір у сумі 5717 (п'ять тисяч сімсот сімнадцять) грн. 46 коп.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя О.І. Бездрабко