Рішення від 27.02.2026 по справі 420/17028/23

Справа № 420/17028/23

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 лютого 2026 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Дубровної В.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) до ОСОБА_1 про стягнення безпідставно набутих коштів,

встановив:

І. Зміст позовних вимог.

До суду з позовом звернулось ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) (далі - позивач) з позовною заявою до ОСОБА_1 (далі - відповідачка, ОСОБА_1 ), в якому просить стягнути безпідставно набуті кошти в сумі 3 824,14 грн.

II. Позиція сторін.

На обґрунтування вказаних позовних вимог позивач зазначає, що ОСОБА_1 проходила військову службу в ІНФОРМАЦІЯ_2 на посаді молодшого інспектора прикордонної служби 2 категорії кухара відділення забезпечення НОМЕР_2 прикордонної застави прикордонної комендатури швидкого реагування “ ІНФОРМАЦІЯ_3 », наказом по прикордонному загону від “ 01» травня 2022 року № 1008 - ОС “Про особовий склад» звільнено з військової служби за підпунктом “г» (через такі сімейні обставини або інші поважні причини (якщо військовослужбовець не виявив бажання продовжувати військову службу: один із подружжя, обоє з яких проходять військову службу і мають дитину (дітей) віком до 18 років) пункту 3 частини, статті 26 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу» в запас, без права носіння військової форми одягу. При цьому, відповідачці була нарахована одноразова грошова допомога при звільненні в розмірі сумі 3 882,38 грн., з урахування утриманого військового збору 1,5% виплачено в розмірі 3 824,14 грн., що підтверджується розрахунковим листом. Однак, за результатами внутрішнього аудиту діяльності Адміністрації Державної прикордонної служби України виявлено безпідставну виплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги при звільнені, оскільки згідно вимог статті 15 Закону № 2011-XII не набула права на її отримання. Позивачем направлено ОСОБА_1 листа про повернення безпідставно набутих коштів №14/2967-23-Вих 25.04.2023 (додається), станом на дату подання позову відповіді не надійшло, кошти на р/р військової частини НОМЕР_1 не надходили. З огляду на те, що відповідач безпідставно отримала одноразову грошову допомогу при звільнені та на момент звернення до суду добровільно її не повернула, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Відповідач у справі не скористався правом подати до суду відзив на позовну заяву, про яке було роз'яснено ухвалою суду від 03.10.2023 року про відкриття спрощеного провадження, копію якої було направлено рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення на адресу ОСОБА_1 - АДРЕСА_1 , згідно відповіді з Відділу адресно-довідкової роботи ГУ ДМС України в Одеській області від 26.09.2023 р. Проте дане поштове відправлення було повернуто на адресу суду 30.10.2023 року, що підтверджується довідкою ф.20 Укрпошта.

Відповідно до ч. 6 ст.162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

III. Процесуальні дії у справі.

Ухвалою суду від 19.07.2023 року позовну заяву залишено без руху.

Ухвалою від 03.10.2023 р. відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до частини 5 статті 262 КАС України, якою передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Оскільки відсутні клопотання про розгляд справи у судовому засіданні, справа розглядається в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

IV. Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини.

ОСОБА_1 проходила військову службу в ІНФОРМАЦІЯ_2 на посаді молодшого інспектора прикордонної служби 2 категорії кухара відділення забезпечення.

01 травня 2022 року наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 №1008-ОС "Про особовий склад" штаб-сержант ОСОБА_1 виключена зі списків особового складу загону та всіх видів забезпечення у зв'язку зі звільненням з військової служби за підпунктом "г" (через такі сімейні обставини або інші поважні причини (якщо військовослужбовець не виявив бажання продовжувати військову службу: один із подружжя, обоє з яких проходять військову службу і мають дитину (дітей) віком до 18 років) пункту 3 частини 5 статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" в запас, без права носіння військової форми одягу.

Згідно Розрахункового листа за червень 2022 року ОСОБА_1 , поміж іншого, отримала одноразову грошову допомогу при звільненні в розмірі сумі 3 882,38 грн.

Відповідно до пункту 4 Витягу з Рекомендацій по аудиторському звіту за результатами внутрішнього аудиту діяльності Адміністрації Державної прикордонної служби України, органів Держприкордонслужби щодо забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей додатковою винагородою на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 ( дата та номер нечитабельні) проведеним аналізом виплати одноразової грошової допомоги у разі звільнення зі служби на підставах визначених, визначених підпунктом «г» пункту 3 частини 5 статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» було встановлено фінансове порушення, а саме переплата коштів у тому числі: .. в НОМЕР_2 прикордонному загоні безпідставно виплачено одноразову грошову допомогу у 16 випадках на загальну суму 988 403,86 грн. Аудиторська рекомендація: начальнику НОМЕР_2 прикордонного загону за фактом виявлених безпідставних виплат одноразової грошової допомоги при звільненні у 16 випадках, у т.ч. штаб-сержанту ОСОБА_1 ….. призначити службове розслідування, за результатами службового розслідування прийняти рішення щодо відшкодування матеріальної и і коди (збитків) заподіяних державі.

06.04.2023 р. наказом ІНФОРМАЦІЯ_4 “Про результати службового розслідування» зобов'язано Начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 , з метою повернення коштів до 30.04.2023 р. організувати проведення позовної роботи з вимогами про повернення безпідставно набутих коштів, а саме одноразової грошової допомоги при звільненні за сімейними обставинами штаб-сержанту ОСОБА_1 ( пункт 1 цього наказу)

25.04.2023 р. за вих. №14/2967-23/Вих. позивачем на адресу відповідача було направлено лист-пропозицію щодо повернення безпідставно набутих коштів в розмірі 3 824, 14 грн., що підтверджується фіскальним чеком про направлення рекомендованого листа з повідомленням.

Оскільки станом на дату подання позову відповідачем не повернуто безпідставно набуті кошти, позивач звернувся з цим позовом до суду.

V. Норми права, які застосував суд.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі Закон № 2011-XII), яким передбачено, зокрема,

- соціальний захист військовослужбовців - діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. ( стаття 1 Закону № 2011-XII)

- держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. ( частина перша статті 9 Закону № 2011-XII)

- до складу грошового забезпечення входять посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення та індексація грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. ( частини друга, третя статті 9 Закону № 2011-XII)

- військовослужбовцям при звільненні з військової служби за власним бажанням, через сімейні обставини або інші поважні причини, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, які мають вислугу 10 років і більше виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 25 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби. ( стаття . 15 Закону № 2011-XII).

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України « Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-XII ( далі - Закон № 2232-ХІІ)

- Збройні Сили України та інші військові формування комплектуються військовослужбовцями шляхом: призову громадян України на військову службу; прийняття громадян України на військову службу за контрактом ( частина перша статті 4 Закону № 2232-ХІІ)

- звільнення військовослужбовців з військової служби здійснюється:

а) у запас, якщо військовослужбовці не досягли граничного віку перебування в запасі і за станом здоров'я придатні до військової служби;

б) у відставку, якщо військовослужбовці досягли граничного віку перебування в запасі та у військовому резерві або визнані військово-лікарськими комісіями непридатними за станом здоров'я до військової служби з виключенням з військового обліку. (частина перша статті 26 Закону № 2232-ХІІ)

- контракт припиняється (розривається), а військовослужбовці, які проходять військову службу за контрактом, звільняються з військової служби на підставах: під час проведення мобілізації та дії воєнного стану: через такі сімейні обставини або інші поважні причини (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу), якщо один із подружжя, обоє з яких проходять військову службу і мають дитину (дітей) віком до 18 років. ( пункт 3 частини 5 ст. 26 Закону № 2232-ХІІ)

Наказом Міністерства Внутрішніх справ України від 25.06.2018 № 558 затверджено Інструкцію про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Державної прикордонної служби України (далі по тексту - Інструкція № 558).

- ця Інструкція визначає порядок, умови та розміри виплати грошового забезпечення військовослужбовцям, які проходять військову службу в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону (Адміністрації Державної прикордонної служби України), територіальних органах центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону (регіональних управліннях Державної прикордонної служби України), Морській охороні, яка складається із загонів морської охорони, органах охорони державного кордону (прикордонних загонах, окремих контрольно-пропускних пунктах, авіаційних частинах), розвідувальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, навчальних закладах, підрозділах спеціального призначення та органах забезпечення Державної прикордонної служби України (далі - органи Держприкордонслужби). ( пункт 1 розділу І Інструкції № 558)

- військовослужбовцям при звільненні з військової служби за власним бажанням, через сімейні обставини та інші поважні причини, визначені Переліком сімейних обставин та інших поважних причин, що можуть бути підставою для звільнення громадян з військової служби та із служби осіб рядового і начальницького складу, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 червня 2013 року № 413, які мають вислугу 10 років і більше, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 25 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби. ( пункт 2 глави 9 розділу V Інструкції № 558).

VI. Оцінка та висновок суду.

Спірність питання у даній справі полягає у наявності підстав для стягнення з відповідача безпідставно набутих ним за фактом їх отримання у зв'язку зі звільненням з військової служби.

Як встановлено судом, в даному позивачка звільнена з військової служби за підпунктом «г» пункту 3 частини 5 статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (через такі сімейні обставини або інші поважні причини (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військове службу): один із подружжя, обоє з яких проходять військову службу і мають дитину (дітей) віком до 18 років).

Станом на дату закінчення військової служби 01.06.2022 року вислуга років ОСОБА_1 становить: календарна - 05 р. 06міс. 11 дн., пільгова 04роки 06 міс. 13 днів, всього 10 років 00 міс. 24 дні., що підтверджується наказом від 01.05.2022 р. № 1008-ОС.

З огляду на вказане, відповідач, як військовослужбовець, що звільнений з військової служби через сімейні обставини або інші поважні причини (один із подружжя, обоє з яких проходять військову службу і мають дитину (дітей) віком до 18 років) за наявності вислуги років - 10 років 00 міс. 24 дні. (тобто умова про наявність 10 і більше років вислуги у даному випадку дотримана), мала право на одноразову грошову допомогу, передбачену абзацом другим пункту 2 статті 15 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Згідно ст.1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Отже, зобов'язання з безпідставного придбання майна виникають за наявності трьох умов: набуття або зберігання майна; здійснення набуття або зберігання майна за рахунок іншої особи; відсутність правових підстав для такого набуття чи зберігання або припинення таких підстав згодом.

Водночас, стаття 1215 Цивільного кодексу України встановлює випадки, коли отримане набувачем від іншої особи майно, яке зовні могло б бути розцінене як безпідставно набуте, насправді не є таким.

За цією нормою не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

Велика Палата Верховного Суду в постанові від 16.01.2019 року у справі №753/15556/15-ц зазначила, що у статті 1215 ЦК України передбачені загальні випадки, за яких набуте особою без достатньої правової підстави майно за рахунок іншої особи не підлягає поверненню. Її тлумачення свідчить, що законодавцем передбачені два винятки із цього правила: по-перше, якщо виплата відповідних грошових сум є результатом рахункової помилки особи, яка проводила таку виплату; по-друге, у разі недобросовісності набувача такої виплати.

Верховний Суд у складі Першої судової палати Касаційного цивільного суду у постанові від 01.03.2021 у справі №180/1735/16-ц дійщов висновку, що під час застосування правил статті 1215 ЦК України, як винятку із статті 1212 ЦК України, суди зобов'язані встановлювати наявність не двох, а трьох критеріїв для відмови у поверненні безпідставно набутого майна: добровільність дій боржника, відсутність рахункової помилки та добросовісність набувача коштів.

Верховний Суд у складі Першої судової палати Касаційного цивільного суду дійшов висновку, що не підлягають поверненню безпідставно набуті кошти за умови наявності одночасно таких умов, як здійснення виплати добровільно, відсутність рахункової помилки та добросовісність набувача коштів. У разі якщо відсутня одна із наведених умов, передбачених п.1 ч.1 ст. 1215 ЦК України, то грошові кошти, виплачені набувачу, підлягають поверненню платнику.

Отже, не підлягають поверненню безпідставно набуті кошти за умови наявності одночасно таких умов, як здійснення виплати добровільно, відсутність рахункової помилки та добросовісність набувача коштів. У разі якщо відсутня одна із наведених умов, передбачених п.1 ч.1 ст. 1215 ЦК України, то грошові кошти, виплачені набувачу, підлягають поверненню платнику.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Оскільки в даному випадку виплата грошового забезпечення з врахуванням одноразової грошової допомоги, яка є частиною грошового забезпечення відповідача, відповідачу проведена військовою частиною добровільно і відсутні підстави вважати нарахування цих сум внаслідок рахункової помилки позивача з огляду на висновки аудиторської перевірки, також відсутня недобросовісність відповідача в нарахуванні йому одноразової допомоги при звільненні, відповідач мав право на отримання такої суми під час звільнення, тому суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.

VIІ. Розподіл судових витрат

Щодо розподілу судових витрат згідно статті 139 КАС України, то за обставин необґрунтованості заявлених позивачем вимог, відсутні підстави для розподілу судових витрат.

Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України,

вирішив:

У задоволенні позовної заяви ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) до ОСОБА_1 про стягнення безпідставно набутих коштів - відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя В.А. Дубровна

.