Рішення від 27.02.2026 по справі 380/1042/26

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 лютого 2026 рокусправа № 380/1042/26

Львівський окружний адміністративний суд у складі судді Лунь З.І. розглянув у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Чернівецькій області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії.

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Чернівецькій області (місцезнаходження: 58002, м. Чернівці, пл.Центральна, 3, код ЄДРПОУ40329345), в якому просить суд:

-визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Чернівецькій області;

-зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Чернівецькій області здійснити з 14.10.2025 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 згідно довідки №132 від 08.07.2025, виданої Товариством з додатковою відповідальністю «ЛВВТП «Прогрес».

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач вважає, що відповідач повинен перерахувати його пенсію, яку він отримує як учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році, на підставі нової довідки, виданої підприємством, на якому він працював, у яку включено заробіток у святкові та вихідні дні на суму 1411,33крб. При цьому наголошує, що означена довідка видана на виконання рішення Шевченківського районного суду м. Львова. Просить позов задовольнити.

Ухвалою суду від 21.01.2026 суд постановив відкрити спрощене провадження без виклику сторін.

Від відповідача надійшов до суду відзив на позовну заяву, у якому він проти позову заперечив та вважає, що перерахунок пенсії, про який просить позивач проведений не може бути, оскільки нова довідка, видана підприємством, на якому працював позивач, не підтверджена первинними документами , які б підтверджували тривалість роботи в зоні відчуження, населені пункти (відсутні дані в електронній пенсійній справі). Також немає розрахунку до довідки про заробітну плату. Просить у позові відмовити.

Позивач подав до суду відповідь на відзив, у якому зазначив, що відповідач не взяв до уваги акт перевірки нової довідки, що зумовило відмову у перерахунку його пенсії. Просить позов задовольнити.

Суд встановив таке.

Позивач, ОСОБА_1 , отримує пенсію по інвалідності ІІІ групи як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, обчислену відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-ХІІ, із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження за період з 01.05.1986 по 30.09.1986.

Розмір пенсії позивача обчислено із заробітної плати у зоні відчуження за період з 01.05.1986 по 30.09.1986 на підставі довідки про заробітну плату № 492 від 29.06.2006, виданої BАT ЛВВТП «Прогрес» та проведеного акту перевірки від 04.05.2007 року.

Шевченківський районний суд м. Львові прозглядав справу №466/10362/22 за позовом ОСОБА_1 до Товариства з додатковою відповідальністю «ЛВВТП «Прогрес», третя особа Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області, про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій, у якому позивач просив, зокрема, визнати дії відповідача протиправними щодо відмови надання довідки про розмір заробітної плати за виконання службових обов'язків у зоні відчуження по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Рішенням Шевченківського районного суду м. Львова від 24.04.2024 в звзначеній справі, яке набрало законної сили 21.05.2025 встановлено, зокрема, що (…)ГУ Пенсійного фонду України у Львівській області 05.03.2019. направило на адресу ТзДВ «ЛВВТП «Прогрес» лист про надання для перерахунку позивачеві довідку про заробітну плату позивача за роботу в зоні відчуження в 1986 -1990 роках за формою, наведеною у листі Міністерства соціального захисту населення від 27.02.1996 року №01-3/244-013-2, з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку.

Проте, як встановлено судом, така довідка підприємством ТзДВ «ЛВВТП «Прогрес» видана не була. (…)

Відтак, Шевченківський районний суд м. Львова ухвалив зобов'язати Товариство з додатковою відповідальністю «ЛВВТП «Прогрес» видати ОСОБА_1 Довідку про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986 1990 роках за формою, наведеною у листі Міністерства соціального захисту населення від 27.02.1996 року №01-3/244-013-2, на ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за період з 10 травня 1986 року по 30 вересня 1986 року, з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку.

Відповідно до частини четвертої статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені рішенням суду в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Відтак, обставини встановлені судом у справі №466/10362/22 повторному з'ясуванню не підлягають і будуть братися до уваги судом під час оцінки показників довідки, виданої на виконння судового рішення у справі №466/10362/22, у цій адміністративній справі.

Так, на виконання рішення суду у справі №466/10362/22 Товариство з додатковою відповідальністю «ЛВВТП «Прогрес» видало ОСОБА_1 довідку №132 від 08.07.2025 року.

14.10.2025 позивач звернувся до територіального органу Пенсійного фонду України із заявою щодо перерахунку пенсії з урахуванням довідки №132 від 08.07.2025.

Заява позивача розглянута за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернівецькій області.

За результатами розгляду заяви ОСОБА_1 від 14.10.2025 про перерахунок пенсії, 21.10.2025 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернівецькій області прийнято рішення за № 913070177803 про відмову в проведенні перерахунку пенсії, у зв'язку з відсутністю підстав, а саме: суми зазначені в довідці № 132 від 08.07.2025 не відповідають даним електронної пенсійної справи. Довідка не підтверджена первинними документами, які б підтверджували тривалість роботи в зоні відчуження, населені пункти (відсутні дані в електронній пенсійній справі). Також немає розрахунку до довідки про заробітну плату. Враховуючи розбіжності, довідка № 132 від 08.07.2025 потребує додаткової перевірки. Акт позапланової перевірки достовірності документів про заробітну плату в матеріалах електронної пенсійної справи відсутній.

Не погоджуючись з таким рішенням пенсійного органу, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Оціннючи спірні правовідносини, суд зазнчає таке.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Згідно з частиною першою статті 54 Закону УРСР від 28.02.1991 №796-XII "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі також Закон №796-ХІІ) пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.

Згідно з пунктом 3 частини 3 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі також Порядок №1210) у разі, коли особа пропрацювала у зоні відчуження менш як 12 місяців підряд, пенсія обчислюється виходячи із заробітної плати за повні календарні місяці підряд у зоні відчуження.

Відповідно до пункту 7 Порядку №1210, пенсії призваних на військові збори військовозобов'язаних, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працювали у зоні відчуження в 1986-1990 роках, призначаються виходячи із заробітної плати, яку вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо такий розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки: у III зоні - 5, II - 4,1 - 3). При цьому в усіх випадках заробітна плата для розрахунку пенсії не повинна бути нижчою від фактично одержаної суми у зазначений період.

Водночас, частиною 4 статті 15 Закону №796-ХІІ встановлено, що видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.

Отже, розмір призначеної за Законом №796-ХІІ пенсії, обчислюється виходячи із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження у 1986-1990 роках, який зазначається у довідках, виданих підприємствами, установами та організаціями, на яких працювали особи, що мають право на таку пенсію.

При цьому, пунктом 7 постанови Кабінету Міністрів України №1210 визначений перелік обов'язкових відомостей, які повинні бути зазначені у таких довідках. Відсутність таких даних у довідці виключає можливість проведення перерахунку пенсії відповідно до цього пункту.

Аналіз наведених норм матеріального права дає підстави вважати, що невід'ємною складовою підстав та порядку перерахунку пенсії є беззаперечне підтвердження відомостей, що містяться у довідці відповідними первинними документами бухгалтерського обліку про тривалість робочого дня та місце її виконання.

Зазначене відповідає правовому висновку Верховного Суду України, викладеному у постанові від 04.11.2015 у справі № 21-3120а15.

Проаналізувавши наведені норми матеріального права, суд дійшов висновку, що необхідною передумовою для перерахунку пенсії є безумовне підтвердження відомостей, що містяться у довідках, - відповідними первинними документами бухгалтерського обліку, оскільки перерахунок пенсії не може проводитися на підставі суб'єктивних припущень чи даних, які не відповідають первинним бухгалтерським документам.

Як встановив суд, розмір пенсії позивача обчислено із заробітної плати у зоні відчуження за період з 01.05.1986 по 30.09.1986 на підставі довідки про заробітну плату № 492 від 29.06.2006, виданої BАT ЛВВТП «Прогрес» та проведеного акту перевірки від 04.05.2007 року.

Як видно з цієї довідки, то в ній відсутня інформація про доплату за роботу у вихідні і святкові дні у розрізі годин та суми.

Разом з тим, у довідці Товариства з додатковою відповідальністю «ЛВВТП «Прогрес» №132 від 08.07.2025, виданій ОСОБА_1 на виконання рішення суду у справі №466/10362/22, є відомості про доплату за роботу у вихідні та святкові дні у розрізі годин та суми виплат.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затверджений постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 №22-1, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846 (далі також Порядок №22-1).

Так, відповідно до розділів ІІІ, ІV Порядку № 22-1, відповідач наділений повноваженнями самостійно отримати необхідні документи, що відповідає принципу належного урядування і націлено на забезпечення органами Пенсійного фонду України реалізації громадянами їх конституційного права на пенсійне забезпечення.

Як встановив суд, управління контрольно-перевірочної роботи ГУ ПФ України у Львівській області склав Акт від 29.10.2025 №1300-5902-1/10837, у якому виклав висновок, що суми заробітної плати, зазначені при формування довідки від 08.07.2005 №132 не відповідають даним, відображеним в особових рахунках ОСОБА_1 за 1986-1987 роки, кратність не відповідає даним, інших підтверджуючих документів для перевірки не надано.

Таким чином, оскільки, як вже зазначив суд, необхідною передумовою для перерахунку пенсії є безумовне підтвердження відомостей, що містяться у довідках, - відповідними первинними документами бухгалтерського обліку, а в Акті від 29.10.2025 №1300-5902-1/10837 виснувано, що суми заробітної плати, зазначені при формування довідки від 08.07.2005 №132 не відповідають даним, відображеним в особових рахунках ОСОБА_1 за 1986-1987 роки, кратність не відповідає даним, інших підтверджуючих документів для перевірки не надано, то відповідач дійшов правомірного висновку про відсутність підстав для перерахунку пенсії позивача на підставі довідки від 08.07.2005 №132.

З урахуванням викладеного, суд дійшов переконання про необґрнутованість позовних вимог, а відтак про відмову у задоволенні позову.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору та у зв'язку із відмовою у задоволенні позову, судові витрати не розподіляються.

Керуючись ст.ст. 242-246, 250, 257-262 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Чернівецькій області (місцезнаходження: 58002, м. Чернівці, пл.Центральна, 3, код ЄДРПОУ40329345) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії відмовити повністю.

Судові витрати не розподіляти.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 27.02.2025.

Суддя Лунь З.І.