27 лютого 2026 рокум. Ужгород№ 260/9571/25
Суддя Закарпатського окружного адміністративного суду Скраль Т.В., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -
20 листопада 2025 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 , якою просить: 1) визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка полягає у невнесенні відповідних змін та відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо: непридатності до військової служби з виключенням з військового обліку громадянина ОСОБА_1 , які містяться в довідці військово-лікарської комісії № 53/3/245 від 15.03.2023 року; виключення з військового обліку громадянина ОСОБА_1 , що підтверджується записами у військовому квитку серії НОМЕР_2 , виданому 20.01.1998 року; 2) зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про: непридатність громадянина ОСОБА_1 до військової служби з виключенням з військового обліку відповідно до довідки ВЛК № 53/3/245 від 15.03.2023 року; виключення громадянина ОСОБА_1 з військового обліку з 15.03.2023 року відповідно до запису у військовому квитку серії НОМЕР_2 .
24 листопада 2025 року ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду відкрито провадження по даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
30 грудня 2025 року ІНФОРМАЦІЯ_3 листом № 1/4736 повідомив суд, що ІНФОРМАЦІЯ_1 є відокремленим підрозділом юридичної особи - ІНФОРМАЦІЯ_2 , що розташований поза її місцезнаходженням та здійснює її функцій в сфері військового управління. ІНФОРМАЦІЯ_1 не зареєстрований ні як юридична особа, ні як відокремлений підрозділ юридичної особи зі статусом юридичної особи.
29 січня 2026 року ухвалою суду залучено в якості відповідача ІНФОРМАЦІЯ_3 .
1. Позиції сторін.
Заявлені позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що 15 березня 2023 року Позивач пройшов військово-лікарську комісію при ІНФОРМАЦІЯ_4 та отримав довідку ВЛК № 53/3/245, відповідно до якої його визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку (стаття 39-а, графа ІІІ розкладу хвороб). У військовому квитку Позивача серії НОМЕР_2 , виданому 20.01.1998 року, міститься відмітка про те, що 15.03.2023 року Позивача виключено з військового обліку при ІНФОРМАЦІЯ_5 у зв'язку з непридатністю до військової служби з виключенням з військового обліку (стаття 39А, графа ІІІ, наказ МОУ від 14.08.2008 № 402). Отже, з 15.03.2023 року Позивач юридично не є військовозобов'язаним, а будь-які дії щодо його постановки/перебування на військовому обліку повинні оцінюватися з урахуванням цього статусу. Відповідач порушив статті 6, 9, 13 та 14 Закону № 1951-VIII, оскільки не забезпечив достовірність, повноту та актуальність відомостей у Реєстрі; не виконав обов'язок щодо внесення підтверджених даних про непридатність Позивача до військової служби та його виключення з військового обліку.
Відповідачами або уповноваженим представниками відзиву на позовну заяву до суду, у строк наданий судом, не надано та не повідомлено суду поважні причини його ненадання.
Відповідно до статті 162 частини 6 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Відповідно до статті 229 частини 4 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
2. Обставини, встановлені судом.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_1 , як військовозобов'язаний, з 26 лютого 2002 року (а.с. 17-19).
15 березня 2023 року ОСОБА_1 пройшов медичний огляд ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_6 та на підставі статті 39А графи ІІІ Розладу хвороб визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, відповідно до довідки військово - лікарської комісії № 53/3/245, (а.с. 16).
15 березня 2023 року начальником ІНФОРМАЦІЯ_2 до військового квитка ОСОБА_1 серії НОМЕР_2 внесено відомості про виключення з обліку у зв'язку з непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку на підставі статті 39а, (а.с. 11-14).
18 серпня 2025 року ІНФОРМАЦІЯ_3 листом № 1/3245 повідомив адвокату Мурзі Олександру, що громадянину ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , було направлено повістку № 2526879 про прибуття 06.03.2025 року о 10 год. 00 хв. до ІНФОРМАЦІЯ_8 за адресою: АДРЕСА_2 для уточнення даних. По вищевказаній повістці ОСОБА_2 клієнт не з'явився, про поважні причини неявки не повідомив. До адміністративної відповідальності за порушення правил військового обліку вищевказаний громадянин не притягувався, протоколи не складались, постанови не виносились. У результаті цього ІНФОРМАЦІЯ_9 було спрямоване електронне звернення до відділу поліції № 1 Бориспільського РУП ГУНП в Київській області щодо доставлення громадянина, який вчинив адміністративне правопорушення. Разом з тим повідомляють, що ІНФОРМАЦІЯ_10 не має доступу до бази «АРМОР». Рекомендують ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , особисто з'явитись до ІНФОРМАЦІЯ_11 для уточнення інформації стосовно неточностей в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів з даними зазначеними в його військово-обліковому документі, (а.с. 23).
13 жовтня 2025 року ІНФОРМАЦІЯ_12 надав відповідь адвокату Мурга О.Г., що ІНФОРМАЦІЯ_12 не має технічної можливості внести зміни про виключення з військового обліку ОСОБА_1 , оскільки згідно з Єдиного державного реєстру війьсковозобовязаних, призовників та резервіста він перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_13 . Внесенні змін в карту військовозобовязаного засобами ЄДР ВПР можливо лише тим ТЦК та СП, де громадянин перебуває на обліку, (а.с.35).
29 жовтня 2025 року ОСОБА_1 звернувся із заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою в якій просить виправити недостовірні відомості та внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів всі відомості про непридатність до військової служби та виключення з військового обліку мене, громадянина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 (РНОКПП НОМЕР_1 ), на підставі пп. 3) ч. 6 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу», згідно інформації наявної в паперовому ВОД Серія НОМЕР_2 виданого 20.01.1998 року та довідці ВЛК № 53/3/245 від 15.03.2023 року, без особистої присутності, (а.с. 25-32).
Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо невнесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформацію про виключення ОСОБА_1 з військового обліку, позивач звернувся до суду із даним позовом.
3. Мотиви суду та норми права, застосовані судом.
За приписами частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби регламентовано Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 №2232-ХІІ (далі - Закон № 2232-ХІІ).
Відповідно до частини 1 статті 2 Закону №2232-ХІІ військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
За приписами частини 8 статті 2 Закону №2232-XII виконання військового обов'язку в запасі полягає в дотриманні військовозобов'язаними порядку і правил військового обліку, проходженні зборів для збереження та вдосконалення знань, навичок і умінь, необхідних для виконання обов'язків військової служби в особливий період.
Згідно з частинами 1, 3 та 4 статті 33 Закону №2232-XII військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Військовий облік усіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний.
Військовий облік військовозобов'язаних та резервістів за призначенням поділяється на загальний і спеціальний.
Частиною 5 статті 33 Закону №2232-ХІІ визначено, що військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (частина 1 статті 34 Закону №2232-ХІІ).
Згідно із пунктом 2 частини першої статті 37 Закону № 2232-ХІІ взяттю на військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, у відповідних підрозділах розвідувальних органів України підлягають громадяни України: на військовий облік військовозобов'язаних, зокрема: військовозобов'язані, які прибули з інших місцевостей (адміністративно-територіальних одиниць) України або з-за кордону на нове місце проживання.
Відповідно до частини третьої статті 37 Закону № 2232-ХІІ призовники, військовозобов'язані та резервісти після прибуття до нового місця проживання зобов'язані в семиденний строк стати на військовий облік.
У разі декларування місця проживання особи за декларацією про місце проживання, поданою в електронній формі засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, взяття на військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів здійснюється відповідними районними (міськими) територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки на підставі відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів в електронній формі, надісланих органами реєстрації через Єдину інформаційну систему Міністерства внутрішніх справ України до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Частиною четвертою статті 37 Закону № 2232-ХІІ визначено, що у період проведення мобілізації (крім цільової) та/або протягом дії воєнного стану призовники, військовозобов'язані та резервісти, які залишили або покинули своє місце проживання, зобов'язані в семиденний строк з дати взяття на облік внутрішньо переміщеної особи стати на військовий облік у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на обліку внутрішньо переміщеної особи (військовозобов'язані та резервісти Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, а військовозобов'язані та резервісти розвідувальних органів України - у зазначений строк повідомити про зміну місця проживання відповідному підрозділу розвідувальних органів України).
Відповідно до пункту 3 частини шостої статті 37 Закону № 2232-ХІІ виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які визнані непридатними до військової служби.
У громадянина, якого виключено з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 цієї частини, військово-обліковий документ не вилучається. До військово-облікового документа громадянина вносяться дані про виключення із військового обліку.
Частиною одинадцятою статті 38 Закону № 2232-ХІІ визначено, що призовники, військовозобов'язані, резервісти в разі зміни їх сімейного стану, стану здоров'я, адреси місця проживання (перебування), номерів засобів зв'язку та адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти), освіти, місця роботи, посади зобов'язані особисто в семиденний строк повідомити про такі зміни відповідні органи, де вони перебувають на військовому обліку, у тому числі у випадках, визначених Кабінетом Міністрів України, через центри надання адміністративних послуг та інформаційно-телекомунікаційні системи.
Правові та організаційні засади створення, функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, регулює відносини у сфері державної реєстрації громадян України, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави, та осіб, приписаних до призовних дільниць (далі - призовники, військовозобов'язані та резервісти) визначені в Закону України від 16.03.2017 № 1951-VIII «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» (далі - Закон № 1951-VIII).
Статтею 1 Закону № 1951-VIII визначено, що Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.
Згідно зі статтею 2 Закону № 1951-VІІІ основними завданнями Реєстру є:
1) ідентифікація призовників, військовозобов'язаних, резервістів та забезпечення ведення військового обліку громадян України;
2) інформаційне забезпечення комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань особовим складом у мирний час та в особливий період;
3) інформаційне забезпечення громадян України, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, та членів сімей загиблих військовослужбовців відомостями щодо виконання ними військового обов'язку.
Пунктами 1 та 2 частини першої статті 3 Закону № 1951-VІІІ визначено, що основними засадами ведення Реєстру є: обов'язковість та своєчасність внесення до Реєстру передбачених цим Законом відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів; повнота та актуалізація відомостей Реєстру про призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Відповідно до частини першої статті 5 Закону № 1951-VІІІ держателем Реєстру є Міністерство оборони України (далі - Держатель Реєстру), розпорядником Реєстру є Генеральний штаб Збройних Сил України (далі - розпорядник Реєстру), а Служба безпеки України та розвідувальні органи України є органами адміністрування та ведення Реєстру. Адміністратором Реєстру є Держатель Реєстру.
Згідно із частиною п'ятою статті 5 Закону № 1951-VІІІ органами адміністрування Реєстру в межах своїх повноважень є: уповноважений орган адміністрування держателя Реєстру; оперативні командування; територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя; Центральне управління Служби безпеки України; відповідні підрозділи розвідувальних органів України.
Органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України (частина восьма статті 5 Закону № 1951-VІІІ).
Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних (частина дев'ята статті 5 Закону №1951-VІІІ).
Відповідно до частини першої статті 6 Закону № 1951-VІІІ до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості:
1) персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів;
2) службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Пунктом 17-1 частини першої статті 7 Закону № 1951-VІІІ визначено, що до персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать відомості про результати медичних оглядів, що проводяться з метою визначення придатності до виконання військового обов'язку.
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 9 Закону № 1951-VІІІ призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право, зокрема, звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.
Частинами другою, третьою статті 13 Закону № 1951-VІІІ передбачено, що відомості про громадян України, які не є призовниками, військовозобов'язаними та резервістами, знищуються суб'єктами Реєстру відповідно до Порядку ведення Реєстру, затвердженого держателем Реєстру.
До Реєстру вносяться відомості, визначені статтею 6 цього Закону, одержані від призовників, військовозобов'язаних та резервістів або шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені частиною третьою статті 14 цього Закону.
Судом встановлено, що 15 березня 2023 року ОСОБА_1 пройшов медичний огляд ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_6 та на підставі статті 39А графи ІІІ Розладу хвороб визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, відповідно до довідки військово - лікарської комісії № 53/3/245, (а.с. 16).
15 березня 2023 року начальником ІНФОРМАЦІЯ_2 до військового квитка ОСОБА_1 серії НОМЕР_2 внесено відомості про виключення з обліку у зв'язку з непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку на підставі статті 39а, (а.с. 11-14).
Крім того, відповідно до витягу з реєстру територіальної громади ОСОБА_1 з 16 квітня 2024 року проживає за адресою: АДРЕСА_3 , (а.с. 9).
Постанова КМУ від 30.12.2022 №1487 "Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, де п. 23 визначено, що призовники, військовозобов'язані та резервісти в разі зміни адреси їх місця проживання або інших персональних даних зобов'язані особисто в семиденний строк повідомити про такі зміни відповідним органам, де вони перебувають на військовому обліку, зокрема у випадках, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2022 р. № 265 “Деякі питання декларування і реєстрації місця проживання та ведення реєстрів територіальних громад», через центри надання адміністративних послуг та інформаційно-комунікаційні системи.
Отже, ТЦК, будучи в розумінні КАС України суб'єктом владних повноважень, зобов'язаний діяти на підставі, в межах повноважень та у спосіб визначений зокрема Порядком № 1487, який окрім іншого передбачає, що повноваження ТЦК, визначені п. 79 Порядку № 1487 (виявлення військовозобов'язаних, організація обліку, розгляд справ про правопорушення), можуть реалізовуватися виключно щодо осіб, які проживають на відповідній адміністративно-територіальній одиниці в Україні.
Військовий облік усіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний, ст.33 ч.3 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».
Оскільки рішення про визнання ОСОБА_1 непридатним до військової служби та виключення з військового обліку приймалося військово-лікарською комісією при ІНФОРМАЦІЯ_6 , то саме цим органом було внесено відповідні відомості до військово-облікових документів, в ому числі до військового квитка ОСОБА_1 ( а.с.14), а також з огляду на те, що ОСОБА_1 перебуває та проживає на території, яка належить до зони обслуговування зазначеного територіального центру, і саме ІНФОРМАЦІЯ_3 є суб'єктом владних повноважень, який здійснює ведення військового обліку ОСОБА_1 , уповноважений вносити відповідні відомості до відповідних реєстрів та несе обов'язок щодо їх своєчасної актуалізації.
Суд також зазначає, що решта доводів позовної заяви не мають визначального впливу на правильне вирішення судом позовних вимог у спірних правовідносинах.
Аналізуючи питання обсягу дослідження доводів учасників справи та їх відображення у судовому рішенні, суд спирається на висновки, що зробив Європейський суд з прав людини від 18.07.2006 р. у справі «Проніна проти України», в якому Європейський суд з прав людини зазначив, що п. 1 ст. 6 Конвенції зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи.
Згідно з частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на те, що позивач не довів обставин, які б свідчили про порушення його прав 1 відділом ІНФОРМАЦІЯ_14 , свобод чи інтересів у сфері публічно-правових відносин, та зважаючи на доводи адміністративного позову, суд дійшов висновку про безпідставність сформованих позовних вимог до відповідача та залученого судом співідповідача та, відповідно, наявність правових підстав для відмови у задоволенні позовних вимог з мотивів, що зазначені вище у рішенні.
Згідно приписів статті 139 КАС України у випадку прийняття рішення про відмову у задоволенні позовних вимог питання щодо розподілу судових витрат судом не вирішується.
Керуючись статтями 9, 14, 139, 242-246, 255, 295 КАС України, суд, -
У задоволенні позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний 27 лютого 2026 року.
СуддяТ.В.Скраль