Рішення від 27.02.2026 по справі 240/23001/25

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 лютого 2026 року м. Житомир справа № 240/23001/25

категорія 102090000

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Липи В.А., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Малинської міської ради Житомирської області в особі сектору ведення реєстру територіальної громади про визнання протиправною відмову, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовною заявою, в якій просить:

- визнати протиправною відмову виконкому Малинської міської ради у внесенні відомостей про своє місце проживання до Реєстру територіальної громади;

- зобов'язати Малинську міську раду та її виконком внести зміни до Реєстру територіальної громади на підставі записів у будинковій книзі та довідки виконкому Малинської міської ради від 12.11.2008р.№1521/4411.

Обґрунтовуючи позовні вимоги зазначив, що отримавши довідку виконкому Малинської міської ради про проживання в зоні посиленого радіоекологічного контролю №2161 від 31.03.2025 встановив відсутність інформації про декілька періодів проживання в м.Малин, тому звернувся до сектору ведення реєстру територіальної громади Малинської міської ради з усним проханням про внесення змін до реєстру територіальної громади, а саме - про доповнення його відсутньою в ньому інформацією про його проживання у м.Малині у період з 26.04.1986 р. по 14.01.1988р. і з 13.12.1990р. по 31.12.1992р. на підставі записів у будинковій книзі, однак отримав відмову. Вважає таку відмову протиправною, оскільки від народження по теперішній час за винятком служби в арміїі СРСР (з 01.08.1988 по 30.10.1990) проживає в даному місті. Стверджує, що відповідними працівниками були допущені недоліки при заповненні будинкової книги, у зв'язку з чим, в такій неправильно зазначено певні періоди його проживання в м. Малин.

Ухвалою суду позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

До суду від відповідача надійшов відзив, в якому він просить відмовити у задоволенні позовних вимог повністю за безпідставністю. Зазначає, що 18.08.2025 року до виконавчого комітету Малинської міської ради Житомирської області звернувся гр. ОСОБА_1 , із заявою про внесення змін до реєстру та доповнення його періодами проживання, які відсутні у ньому з тих чи інших причин, на підставі будинкової книги та форм, які раніше заповнювалися у паспортному столі під час оформлення паспорту громадянина СРСР. На підтвердження періоду проживання, до сектору ведення реєстру Малинської міської територіальної громади виконавчого комітету Малинської міської ради Житомирської області надано будинкову книгу. Водночас, під час опрацювання спеціалістами сектору ведення реєстру будинкової книги, відсутність в ній необхідних відомостей унеможливила встановлення періодів проживання (з 26.04.1986 по 14.01.1988 та 13.12.1990 по 31.12.1992) позивача у м. Малині. Враховуючи зазначене у спеціалістів ведення реєстру Малинської міської територіальної громади виконавчого комітету Малинської міської ради Житомирської області відсутні законні підстави для внесення відомостей до Державного демографічного реєстру про періоди (з 26.04.1986 по 14.01.1988 та 13.12.1990 по 31.12.1992) проживання гр. ОСОБА_1 в місті Малині.

Відповідно до положень статей 257, 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) дана адміністративна справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.

Згідно із частиною п'ятою статті 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

18.08.2025 року до виконавчого комітету Малинської міської ради Житомирської області звернувся гр. ОСОБА_1 , із заявою про внесення змін до реєстру та доповнення його періодами проживання.

Листом виконавчий комітет Малинської міської ради Житомирської області повідомив, що сектор ведення реєстру виконавчого комітету Малинської міської ради немає законодавчих підстав для внесення відомостей до реєстру громади, оскільки відсутні документи, що підтверджують реєстрацію місця проживання заявника у визначені періоди з квітня 1986 року по січень 1988 року та з січня 1988 року по грудень 1992 року за адресою АДРЕСА_1 ) у місті Малині.

Вважаючи такі дії відповідача протиправними, а свої права порушеними,позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 33 Конституції України, кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом.

Відносини, пов'язані зі свободою пересування та вільним вибором місця проживання в Україні, що гарантуються Конституцією України і закріплені Загальною декларацією прав людини, Міжнародним пактом про громадянські та політичні права, Конвенцією про захист прав людини та основоположних свобод і протоколами до неї, іншими міжнародними договорами України регулює Закон України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» №1382-IV від 11.12.2003, який також визначає порядок реалізації свободи пересування та вільного вибору місця проживання і встановлює випадки їх обмеження.

За положеннями статті 3 цього Закону місце проживання - житло з присвоєною у встановленому законом порядку адресою, в якому особа проживає, а також апартаменти (крім апартаментів у готелях), кімнати та інші придатні для проживання об'єкти нерухомого майна, заклад для бездомних осіб, інший надавач соціальних послуг з проживанням, стаціонарна соціально-медична установа та інші заклади соціальної підтримки (догляду), в яких особа отримує соціальні послуги.

Згідно зі статтею 1 Закону України «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні» від 05.11.2021 №1871-ІХ (далі - Закон №1871-ІХ) декларування місця проживання, реєстрація місця проживання (перебування) особи не є підставою для набуття такою особою права володіння, користування чи розпорядження житлом (у тому числі не є підставою для вселення чи визнання за особою права на проживання та/або права користування житлом), про проживання в якому особа повідомила.

За визначеннями, наведеними у п.п. 4, 5, 7, 11, 12 частини 1 статті 2 Закону №1871-ІХ:

декларування місця проживання особи - повідомлення особою органу реєстрації адреси свого місця проживання шляхом надання декларації про місце проживання в електронній формі з використанням Єдиного державного веб-порталу електронних послуг з подальшим внесенням такої інформації до реєстру територіальної громади;

житло - житловий будинок, квартира, інше жиле приміщення, в якому особа постійно або тимчасово проживає;

орган реєстрації - виконавчий орган сільської, селищної або міської ради, який на території територіальної громади, на яку поширюються повноваження відповідної ради, забезпечує формування та ведення реєстру територіальної громади, облік задекларованого місця проживання/зміну місця проживання особи;

реєстраційна дія - внесення органом реєстрації до реєстру територіальної громади відомостей про зареєстроване місце проживання (перебування), зняте з реєстрації місце проживання, задеклароване місце проживання/виключення з реєстру територіальної громади інформації про задеклароване місце проживання, скасування реєстрації місця проживання/зняття з реєстрації місця проживання (перебування)/задекларованого місця проживання/зміненого місця проживання (перебування) з подальшою передачею таких відомостей до відомчої інформаційної системи. Реєстраційна дія є завершеною після отримання органом реєстрації підтвердження про внесення відповідної інформації до відомчої інформаційної системи;

реєстрація місця проживання (перебування) особи - внесення за заявою про реєстрацію місця проживання (перебування), поданою особою в паперовій формі, до реєстру територіальної громади інформації про місце проживання (перебування) особи.

Відповідно до статті 3 Закону №1871-IX декларування та реєстрація місця проживання (перебування) особи здійснюється з метою:

1) створення умов для реалізації прав особи, зокрема виборчих прав, права на участь у місцевому самоврядуванні, на отримання соціальних, публічних послуг, у випадках, передбачених законом;

2) ведення офіційного листування та здійснення інших комунікацій з особою;

3) використання знеособлених даних реєстрів територіальних громад для обґрунтованого розроблення органами державної влади та органами місцевого самоврядування програм економічного і соціального розвитку адміністративно-територіальних одиниць, визначення правомочності зборів жителів територіальної громади, для статистичних, наукових та інших потреб у визначених законом та актами Кабінету Міністрів України випадках.

Згідно з частиною 1, частини 2 статті 4 Закону №1871-IX особа одночасно може мати лише одне задеклароване або одне зареєстроване місце проживання (перебування). Порядок декларування місця проживання, реєстрації місця проживання (перебування), зміни місця проживання, зняття з реєстрації місця проживання, скасування декларування місця проживання, реєстрації місця проживання (перебування), форми декларацій (заяв), що подаються для декларування місця проживання, реєстрації місця проживання (перебування), зміни місця проживання, зняття із задекларованого та зареєстрованого місця проживання (перебування), а також порядок ведення реєстру територіальної громади, надання та передачі інформації з та до такого реєстру визначаються Кабінетом Міністрів України.

Так, механізм здійснення декларування/реєстрації місця проживання (перебування), зміни місця проживання, зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), скасування декларування/реєстрації місця проживання (перебування), а також встановлює форми необхідних для цього документів визначено Порядком декларування та реєстрації місця проживання (перебування), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.02.2022 № 265 (далі - Порядок № 265).

За правилами пунктів 3, 4 Порядку №265 декларування/реєстрація місця проживання (перебування), зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), зміна місця проживання (перебування), скасування декларування/реєстрації місця проживання (перебування) особи здійснюється органом реєстрації, на території територіальної громади, на яку поширюються повноваження відповідної ради.

Особа може задекларувати/зареєструвати своє місце проживання (перебування) лише за однією адресою. У разі коли особа проживає у двох і більше місцях, вона здійснює декларування/реєстрацію місця проживання (перебування) за однією з таких адрес за власним вибором. За адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) з особою ведеться офіційне листування та вручення офіційної кореспонденції.

Порядок реєстрації місця проживання (перебування) особи визначений статтею 9 Закону №1871-IX, відповідно до частини 1 якої, у разі реєстрації місця проживання (перебування) особи під час особистого відвідування органу реєстрації (у тому числі через центр надання адміністративних послуг) подається заява про реєстрацію місця проживання (перебування) за формою, затвердженою Кабінетом Міністрів України. Реєстрація місця проживання (перебування) особи, зміна її місця проживання (перебування) може бути здійснена за зверненням її законного представника або представника, що діє на підставі довіреності, посвідченої у встановленому законом порядку (далі - представник).

До заяви про реєстрацію місця проживання (перебування) особи додаються: 1) паспортний документ особи або довідка про звернення за захистом в Україні, або документ, що посвідчує особу без громадянства, з особистими даними; 2) свідоцтво про народження - для дітей віком до 14 років; 3) документи, що підтверджують право на проживання (перебування) в житлі, адреса якого реєструється для проживання (перебування) (відомості про житло (документи), що підтверджують право власності на житло, рішення суду, яке набрало законної сили, про надання особі права на вселення до житла, визнання за особою права користування житлом, жилим приміщенням, договір найму (піднайму, оренди) або інші документи, визначені Кабінетом Міністрів України); 4) документи, що посвідчують особу законного представника (представника); 5) документи, що підтверджують повноваження особи як законного представника (представника), крім випадків, якщо законними представниками дитини є її батьки чи один із батьків; 6) документ, що підтверджує сплату адміністративного збору; 7) військово-обліковий документ (для громадян України, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку) (частина 2 статті 9 Закону №1871-IX).

Відповідно до частини 1, частини 2 статті 20 Закону №1871-IX реєстр територіальної громади створюється та ведеться з метою: 1) обробки, використання визначеної цим Законом інформації для обліку осіб, які проживають на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці; 2) надання адміністративних послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання (перебування) осіб; 3) здійснення у порядку міжвідомчої електронної взаємодії внесення інформації про зареєстроване місце проживання (перебування) особи, а також обміну інформацією між реєстрами територіальних громад, Єдиним державним демографічним реєстром та іншими інформаційно-комунікаційними системами; 4) забезпечення органів державної влади та органів місцевого самоврядування знеособленою інформацією з реєстрів територіальних громад, пов'язаною з місцем проживання (перебування) особи, для здійснення ними своїх повноважень.

Реєстр територіальної громади ведеться органом реєстрації.

Відповідно до пункту 14 частини 1 статті 23 Закону №1871-IX до реєстру територіальної громади вносяться такі відомості про особу, місце проживання (перебування) якої задекларовано/зареєстровано, зокрема, попереднє місце проживання із зазначенням адреси житла (якщо попереднє місце проживання (перебування) особи було зареєстровано або задекларовано).

Положеннями статті 26 Закону №1871-ІХ закріплено, що за заявою особи, яка декларує або реєструє місце проживання (перебування), власника (співвласника) житла, представників, законних представників особи або власника (співвласника) житла, уповноваженої особи житла, іпотекодержателя або довірчого власника (далі суб'єкт звернення) орган реєстрації видає витяг із реєстру територіальної громади, що підтверджує зареєстроване або задеклароване місце проживання (перебування) особи, виключення інформації з реєстру територіальної громади про місце проживання (перебування) особи.

Витяг із реєстру територіальної громади це документ у паперовій або електронній формі, що підтверджує відомості про місце проживання (перебування) особи або інформацію про відсутність таких відомостей на дату та час формування витягу.

Згідно з пунктами 2 і 4 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 1871-ІХ місце проживання (перебування) особи, зареєстроване до набрання чинності цим Законом, не підлягає повторній реєстрації (декларуванню). Для підтвердження інформації про місце проживання (перебування), зареєстроване до набрання чинності цим Законом, особа може подавати відомості про місце проживання, що були внесені до: 1) паспорта громадянина України, виготовленого у формі книжечки; 2) паспорта громадянина України або паспорта громадянина України для виїзду за кордон у формі е-паспорта або е-паспорта для виїзду за кордон; 3) витягу з реєстру територіальної громади.

Місце проживання (перебування) особи, зареєстроване до дня набрання чинності цим Законом, обліковується в реєстрі територіальної громади, знімається з реєстрації/скасовується у порядку, встановленому для зняття/скасування зняття з реєстрації місця проживання, визначеного цим Законом.

07.03.2025 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №263 «Деякі питання визначення порядку внесення відомостей про місце проживання особи у зоні безумовного (обов'язкового) відселення або в зоні гарантованого добровільного відселення для отримання відповідних доплат», згідно з якою у разі відсутності в Єдиному державному демографічному реєстрі та відомчій інформаційній системі Державної міграційної служби відомостей про місце проживання у зоні безумовного (обов'язкового) відселення або в зоні гарантованого добровільного відселення станом на 26 квітня 1986 р. чи у період з 26 квітня 1986 р. до 1 січня 1993 р. особа може звернутися до органу реєстрації, надавши документи, які підтверджують реєстрацію її місця проживання (паспорт громадянина України у вигляді книжечки та/або будинкова книга), для внесення таких відомостей до реєстру відповідної територіальної громади з подальшим їх переданням до відомчої інформаційної системи Державної міграційної служби та Єдиного державного демографічного реєстру.

З метою підтвердження факту внесення відомостей про місце проживання особа в установленому законодавством порядку може звернутися до органу реєстрації або центру надання адміністративних послуг для отримання витягу з реєстру територіальної громади.

У разі відсутності в особи документів, які підтверджують реєстрацію її місця проживання у зоні безумовного (обов'язкового) відселення або в зоні гарантованого добровільного відселення станом на 26 квітня 1986 р. чи у період з 26 квітня 1986 р. до 1 січня 1993 р. (паспорт громадянина України у вигляді книжечки та/або будинкова книга), особа може звернутися до територіального органу Пенсійного фонду України за отриманням сканованих копій паспорта громадянина України у вигляді книжечки (у разі їх наявності в матеріалах пенсійної справи) з метою подання таких сканованих копій до відповідного органу реєстрації для внесення відомостей про період реєстрації до реєстру територіальної громади з подальшим їх переданням до відомчої інформаційної системи Державної міграційної служби та Єдиного державного демографічного реєстру.

Як установлено судом, у квітні 2025 року позивач звернувся до органу реєстрації з заявою про внесення до реєстру територіальної громад відомостей щодо його місця проживання у попередні періоди в м. Малині на підставі відомостей будинкової книги.

Як зазначалося судом, в силу положень статті 3 Закону №1871-IX декларування та реєстрація місця проживання (перебування) особи здійснюється, зокрема, з метою, створення умов для реалізації прав особи, на отримання соціальних, у випадках, передбачених законом.

В даному випадку, у разі невнесення до реєстру територіальної громади відомостей про проживання позивача в м. Малині в спірні періоди, він може бути позбавлений можливості для реалізації своїх соціальних прав.

Слід вказати, що у період з 26.04.1986 року по 01.01.1993 року питання реєстрації та облік громадян за місцем проживання було регламентовано Положенням про паспортну систему в СРСР, затвердженим постановою Ради Міністрів СРСР №677 від 28.08.1974, постановою Ради Міністрів СРСР №678 від 28.08.1974 «Про деякі правила прописки громадян», Тимчасовою інструкцією про порядок документування і прописки (реєстрації) громадян, затвердженою наказом Міністерства внутрішніх справ України №66-дск від 03.02.1992.

Цими нормативними актами було передбачено прописку, як форму реєстрації та обліку населення за місцем проживання, що встановлювала необхідність отримання дозволу органів внутрішніх справ на прописку (виписку) в усіх без винятку населених пунктах України.

За змістом пункту 22 розділу ІІІ Положення про паспортну систему в СРСР, затвердженим постановою Ради Міністрів СРСР №677 від 28.08.1974 року, громадяни прописуються за місцем проживання. Громадяни, які прибули на тимчасове проживання із однієї місцевості в іншу на строк більше півтора місяця прописуються тимчасово, а ті, що прибули на строк до півтора місяця реєструються в установленому порядку.

Таким чином, прописка громадянина за певною адресою здійснювалася за конкретним місцем проживання та була обов'язковою, а дотримання умов прописки перевірялося уповноваженими особами органів внутрішніх справ.

Крім того, порядок ведення погосподарського обліку в сільських радах у спірний період визначався Вказівками по веденню погосподарського обліку в сільських Радах народних депутатів, затверджених постановою Державного комітету статистики СРСР №5-24/26 від 12.05.1985.

Погосподарський облік вівся в погосподарських книгах, а основним об'єктом погосподарського обліку було домогосподарство - об'єкт, члени якого мали реєстрацію місця проживання на території населеного пункту.

В погосподарські книги записувалися члени господарств усіх суспільних груп (господарства працівників колективних сільськогосподарських підприємств, робітників, службовців, осіб, які зайняті індивідуальною трудовою діяльністю, селянські (фермерські) господарства та ін.), які постійно проживають на території сільської Ради, незалежно від наявності в них будівель, садиби та худоби. Особи, які тимчасово проживали на території сільської Ради, записувались не в погосподарську книгу, а в окремі списки за формою № 2 «Список осіб, що тимчасово проживають на території сільської Ради».

Суд встановив, що ОСОБА_1 , згідно записів у будинковій книзі з 06.12.1970 (з дати народження) по 25.06.1988, та з 13.12.1990 по, в тому числі, 31.12.1992 був зареєстрований і проживав по адресі АДРЕСА_2 .

Відповідно до військового квитка серія НОМЕР_1 позивач у період з 01.08.1988 по 30.10.1990 проходив службу в армії СРСР.

Згідно штампу на свідоцтві про народження позивача серія НОМЕР_2 від 05.01.1971 позивачу 13.12.1990 виданий паспорт серії НОМЕР_3 .

Відповідно до копії заяви на оформлення та видачу паспорта серії НОМЕР_3 , який був виданий на підставі військового квитка та повернення з армії, місцем проживання позивача було АДРЕСА_2 .

Крім того, позивачу 12.11.2008 виконавчим комітетом Малинської міської ради (дуб В-П516317) видана довідка 1521/4411 про те, що він дійсно проживає, або постійно працює на території зони посиленого радіаційного контролю за умови, що він на 01.01.1993 проживав або відпрацював у цій зоні не менше чотирьох років у м. Малин з 1986 р. по д/час.

Отже, вказаними документами підтверджено проживання позивача у спірні періоди з 06.12.1970 по 14.01.1988 та з 13.12.1990 по 31.12.1992 в м. Малині.

З огляду на наведене, належним, повним і ефективним способом захисту і відновлення порушених прав, свобод та охоронюваних законом інтересів позивача у спірних правовідносинах є зобов'язання відповідача внести до реєстру територіальної громади відомості щодо проживання позивача з 06.12.1970 по 14.01.1988 та з 13.12.1990 по 31.12.1992 в м. Малині, на підставі записів у будинковій книзі та довідки виконкому Малинської міської ради від 12.11.2008 №1521/4411.

Відповідно до частини 1 та 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

Розподіл судових витрат проведено відповідно до статті 139 КАС України.

Керуючись статтями 2, 9, 77, 90, 139, 242-246, 255, 295 КАС України, суд,

вирішив:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 . РНОКПП/ЄДРПОУ: НОМЕР_4 ) до Виконавчого комітету Малинської міської ради Житомирської області в особі сектору ведення реєстру територіальної громади (пл. Соборна, 6, а,м. Малин,Коростенський р-н, Житомирська обл.,11601. РНОКПП/ЄДРПОУ: 04053364) про визнання протиправною відмову, зобов'язання вчинити дії задовольнити.

Визнати протиправними дії щодо відмови виконавчого комітету Малинської міської ради Житомирської області у внесенні відомостей про місце проживання ОСОБА_1 до реєстру територіальної громади.

Зобов'язати виконавчий комітет Малинської міської ради Житомирської області внести до реєстру територіальної громади відомості щодо проживання ОСОБА_1 з 06.12.1970 по 14.01.1988 та з 13.12.1990 по 31.12.1992 в м. Малині, на підставі записів у будинковій книзі та довідки виконкому Малинської міської ради від 12.11.2008 №1521/4411.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань виконавчого комітету Малинської міської ради Житомирської області на користь ОСОБА_1 1211,20 грн (одну тисячу двісті одинадцять гривень 20 копійок) сплаченого судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя В.А. Липа

27.02.26