Ухвала від 27.02.2026 по справі 200/941/24

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

УХВАЛА

27 лютого 2026 року Справа №200/941/24

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Молочної І. С., розглянувши в порядку письмового провадження про завершення судового контролю по справі за адміністративним позовом адвоката Гуревича Родіона Геннадійовича в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 26 березня 2024 року у справі №200/941/24, яке набрало законної сили 25 квітня 2024 року, адміністративний позов адвоката Гуревича Родіона Геннадійовича в інтересах ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 ; рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (місцезнаходження: майдан Свободи, Держпром, 3 під'їзд, 2 поверх, м. Харків, Харківська область, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задоволено повністю.

Визнано протиправною бездіяльність Ізюмського відділення ВД ФСС України в Харківській області щодо невиплати ОСОБА_1 заборгованості із щомісячних страхових виплат за період з 01 вересня 2017 року по 30 червня 2021 року.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області виплатити ОСОБА_1 заборгованість із щомісячних страхових виплат за період з 01 вересня 2017 року по 30 червня 2021 року.

09 травня 2024 року судом на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 26 березня 2024 року у справі №200/941/24 видано виконавчі листи по справі.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 22 січня 2025 року зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області протягом трьох місяців з дня отримання ухвали подати до суду звіт про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суд від 26 березня 2024 року у справі №200/941/24.

21 квітня 2025 року представник відповідача надав до суду звіт про виконання рішення суду від 26 березня 2024 року у справі №200/941/24.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 22 квітня 2025 року відмовлено в прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 21 квітня 2025 року про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 26 березня 2024 року по справі №200/941/24. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області подати звіт про виконання рішення суду у тримісячний строк з дня постановлення цієї ухвали.

23 квітня 2025 року представник позивача звернувся до суду із заявою про зміну способу та порядку виконання судового рішення.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 23 травня 2025 року змінено спосіб і порядок виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 26 березня 2024 року у справі №200/941/24 в частині «зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області виплатити ОСОБА_1 заборгованість із щомісячних страхових виплат за період з 01 вересня 2017 року по 30 червня 2021 року» шляхом «стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області на користь ОСОБА_1 заборгованості з щомісячних страхових виплат за період з 01 вересня 2017 року по 30 червня 2021 року у розмірі 290416 (двісті дев'яносто тисяч чотириста шістнадцять) грн. 56 коп.».

Вирішуючи питання про завершення судового контролю по справі, суд керувався наступним.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 129-1 Конституції України визначено, що судове рішення є обов'язковим до виконання. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

За приписами частини другої статі 14 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

Частиною першою статті 370 КАС України передбачено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Отже, обов'язковість виконання судового рішення є важливою складовою права особи на справедливий суд, що гарантоване статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, та однією з основних засад судочинства, визначених статтею 129-1 Конституції України, а також статтями 14 та 370 КАС України.

В адміністративному судочинстві обов'язковість виконання судового рішення має особливо важливе значення, оскільки, виходячи із завдань адміністративного судочинства щодо ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, судовий захист може вважатися ефективним лише за умови своєчасного та належного виконання судового рішення, зазвичай, боржником в якому є держава в особі її компетентних органів.

За приписами частин першої-другої статті 381-1 КАС України судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції. Суд може здійснювати судовий контроль за виконанням судового рішення у порядку, встановленому статтями 287, 382-382-3 і 383 цього Кодексу.

Згідно із частиною першою статті 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.

Відповідно до частин другої, третьої статті 382-1 КАС України за наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. Встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.

Згідно із частиною першою статті 382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.

Як вбачається з наявних в матеріалах справи пояснень та доказів, на виконання рішення Донецького окружного адміністративного від 26 березня 2024 року у справі №200/941/24 за позовом ОСОБА_1 , нарахована заборгованість, що утворилась за період з 01 вересня 2017 року по 30 червня 2021 року у сумі 290416,56 грн., виплата якої буде здійснена при надходженні відповідного фінансування.

Тобто, рішення Донецького окружного адміністративного суду від 26 березня 2024 року у справі №200/941/24 в частині зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області виплатити ОСОБА_1 заборгованість із щомісячних страхових виплат за період з 01 вересня 2017 року по 30 червня 2021 року, відповідачем виконано не було.

Відповідно до частини одинадцятої статті 382-3 КАС України якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб'єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.

Так, ухвалою суду від 23 травня 2025 року змінено спосіб і порядок виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 26 березня 2024 року у справі №200/941/24 в частині «зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області виплатити ОСОБА_1 заборгованість із щомісячних страхових виплат за період з 01 вересня 2017 року по 30 червня 2021 року» шляхом «стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області на користь ОСОБА_1 заборгованості з щомісячних страхових виплат за період з 01 вересня 2017 року по 30 червня 2021 року у розмірі 290416 (двісті дев'яносто тисяч чотириста шістнадцять) грн. 56 коп.».

Отже, станом на час вирішення судом питання про завершення судового контролю по справі №200/941/24 судового рішення зобов'язального характеру (стягнути на користь ОСОБА_1 заборгованості з щомісячних страхових виплат за період з 01 вересня 2017 року по 30 червня 2021 року у розмірі 290416 (двісті дев'яносто тисяч чотириста шістнадцять) грн. 56 коп.) немає.

Відповідно до частини другої статті 6 Закону України «Про виконавче провадження» від 02 червня 2016 року №1404-VIII рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ, рішення про стягнення коштів за час роботи стягувача на посаді помічника-консультанта народного депутата України, у тому числі при звільненні з такої посади, виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.

Згідно з частиною першою статті 3 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» від 05 червня 2012 року №4901-VI виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.

Відповідно до пункту 3 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 серпня 2011 року №845 (зі змінами) (далі - Порядок №845) рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів до органів Казначейства (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).

Пунктом 6 Порядку №845 встановлено, що у разі прийняття рішення про стягнення коштів стягувач подає органові Казначейства в установлений зазначеним органом спосіб: заяву про виконання такого рішення із зазначенням реквізитів банківського рахунка (у разі наявності - довідку банку), назви банку, його МФО та коду ЄДРПОУ, номера рахунка (поточний, транзитний, картковий), прізвища, імені, по батькові (повне найменування - для юридичної особи) власника рахунка, на який слід перерахувати кошти, або даних для пересилання коштів через підприємства поштового зв'язку, що здійснюється за рахунок стягувача (прізвище, ім'я, по батькові адресата, його поштова адреса (найменування вулиці, номер будинку, квартири, найменування населеного пункту, поштовий індекс), реквізити банківського рахунка поштового відділення); оригінал виконавчого документа; судові рішення про стягнення коштів (у разі наявності); оригінал або копію розрахункового документа (платіжного доручення, квитанції тощо), який підтверджує перерахування коштів до відповідного бюджету (у судових рішеннях про стягнення коштів з відповідного бюджету).

Згідно з пунктом 2 Порядку №845 безспірне списання - операції з коштами державного та місцевих бюджетів, що здійснюються з метою виконання Казначейством та його територіальними органами (далі - органи Казначейства) рішень про стягнення коштів без згоди (подання) органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, боржників, органів місцевого самоврядування та/або державних органів на підставі виконавчих документів.

З аналізу наведених вище нормативно-правових приписів слідує, що рішення суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, виконується безпосередньо не боржником, а органами Казначейства.

У постанові від 09 грудня 2021 року у справі 280/1446/19 Верховний Суд зазначив, що: «35. ... Верховний Суд погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про те, що Пенсійний фонд України та його територіальні підрозділи н е є органами, на які Законом України Про гарантії держави щодо виконання судових рішень покладено повноваження та обов'язки щодо виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, а таким органом визначена Державна казначейська служба України.».

Враховуючи наведене, беручи до уваги, що відсутнє рішення зобов'язального характеру відносно Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про виплату ОСОБА_1 нарахованої на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 26 березня 2024 року у справі №200/941/24 заборгованості з щомісячних страхових виплат за період з 01 вересня 2017 року по 30 червня 2021 року у розмірі 290416 (двісті дев'яносто тисяч чотириста шістнадцять) грн. 56 коп.), а також враховуючи, що КАС України не передбачено встановлення судового контролю за виконанням рішення суду не боржником (не відповідачем по справі), суд висновує про відсутність підстав для продовження судового контролю та необхідності надання Головним управління Пенсійного фонду України в Харківській області звіту про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 26 березня 2024 року у справі №200/941/24 в частині виплати ОСОБА_1 заборгованість із щомісячних страхових виплат за період з 01 вересня 2017 року по 30 червня 2021 року у розмірі 290416 (двісті дев'яносто тисяч чотириста шістнадцять) грн. 56 коп.).

Зважаючи на вказане, керуючись положеннями статті 378 та статтями 382-382-3 КАС України вважає за необхідне завершити судовий контроль за виконанням рішення Донецького окружного адміністративного суду від 26 березня 2024 року у справі №200/941/24.

Керуючись статтями 14, 241, 243, 248, 256, 370, 378, 382, 382-1, 382-2, 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ухвалив:

1. Завершити судовий контроль за виконанням рішення Донецького окружного адміністративного суду від 26 березня 2024 року у справі №200/941/24, встановлений ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 21 січня 2025 року.

2. Ухвала набирає законної сили у строк та у порядку визначеному статтею 256 КАС України, і може бути оскаржена до Першого апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду у паперовому вигляді або через електронний кабінет (https://id.court.gov.ua/) у підсистемі «Електронний суд».

Суддя І.С. Молочна