Рішення від 26.02.2026 по справі 200/8755/25

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 лютого 2026 року Справа№200/8755/25

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Михайлик А.С. розглянув за правилами спрощеного (письмового) позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії

ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ ТА ЗАПЕРЕЧЕНЬ

ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області в якому просить суд:

визнати протиправним та скасувати рішення № 914270320312 від 03.11.2025 про відмову у перерахунку пенсії;

зобов'язати повторно розглянути заяву від 25.10.2025 про перерахунок пенсії із застосуванням при перерахунку розміру пенсії показника Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2022-2024 роки, та застосуванням положення ст. 8 Закону «Про підвищення престижності шахтарської праці».

За змістом позову позивача з січня 2025 року на виконання рішення суду переведено з пенсії по інвалідності на пенсію за віком, під час переведення його з одного виду пенсії на інший протиправно обчислено розмір пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2014-2016 роки. Позивач вважає, що під час призначення йому пенсії за віком відповідач мав обчислювати середній заробіток для обчислення пенсії за віком із показника середнього заробітку за 2022-2024 роки, що передують року призначення пенсії за віком.

Крім цього, позивач зазначив, що він має підземний стаж роботи (шахтарі), що є підставою визначення розміру його пенсії із врахуванням ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Відповідач Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області проти задоволення позову заперечував, підстави незгоди із позовом навів у наданому до суду відзиві. За змістом відзиву показник середньої заробітної плати в Україні для обчислення пенсії визначається на день призначення пенсії, а не під час її перерахунку. Статтею 45 Закону №1058 встановлено, що під час переведення з одного виду пенсії на інший за бажанням особи враховувується заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій ст. 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії. Оскільки позивачу первинно призначено пенсію по інвалідності з 2015 року із врахуванням показника середньої заробітної плати (доходу) за 2014-2016 роки, під час переведення позивача на пенсію за віком зазначений показник залишився незмінним.

Відповідач також зазначив, що в рішенні суду у справі № 200/1225/25 орган пенсійного фонду не зобов'язувався зарахувати періоди роботи позивача відповідно до ст. 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці», з огляду на що в задоволенні позовних вимог про визначення розміру пенсії із врахуванням ст. 8 Закону «Про підвищення престижності шахтарської праці» слід відмовити.

ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ

Ухвалою від 17.11.2025 провадження у справі відкрито, справу призначено до розгляду у спрощеному позовному провадженні без виклику сторін.

Згідно з ч. 4 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Відповідно до ч. 5 ст. 250 цього Кодексу датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ОБСТАВИНИ

Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області, що є відповідачем у справі..

З грудня 2015 року позивач був одержувачем пенсії по інвалідності.

Згідно з наявним в матеріалах справи протоколом про призначення пенсії основний розмір пенсії по інвалідності становив 3533,53 грн та був обчислений на рівні 50% пенсії за віком розміром 6873,74 грн та доплати за понаднормовий стаж в сумі 193,32 грн, основний розмір пенсії за віком обчислено як добуток середньомісячного заробітку (12848,12 грн) та коефіцієнту стажу 0,5350. Тривалість стажу згідно з розрахунком становить 25 років 1 місяць 22 днів, додатковий стаж 28 років 5 місяців 3 дні.

Розмір пенсії позивача неодноразово перераховувався, про що свідчать надані відповідачем рішення про перерахунок.

Відповідно до рішення від 29.03.2020 відповідачем проведено перерахунок пенсії, вид перерахунку: виправлення мігрованих даних ЕПС (без розрахунку), після перерахунку розмір пенсії по інвалідності з 01.04.2020 становив 4623,56 грн 50% пенсії за віком (9247,11 грн) та надбавки (193,32 грн)), розмір пенсії за віком обчислено як добуток середньомісячного заробітку 16922,97 грн та коефіцієнту стажу 0,535. Тривалість стажу згідно з розрахунком становить 53 роки 6 місяців 26 днів, у т.ч. стаж до 01.01.2004 - 1 рік 2 місяці 6 днів, страховий стаж після 01.01.2004 - 16 років 1 місяць 16 днів, додаткові роки за список № 1 -12 років, додатковий стаж 24 років 3 місяців 4 дні.

Відповідно до рішення від 23.04.2020 відповідачем проведено перерахунок пенсії, вид перерахунку: індексація заробітку (масовий), після перерахунку пенсії розмір пенсії по інвалідності з 01.05.2020 становить 5121,52 грн (50% пенсії за віком (10049,71 грн) та надбавки (193,32 грн)), розмір пенсії за віком обчислено як добуток середньомісячного заробітку 18784,50 грн та коефіцієнту стажу 0,535. Тривалість стажу згідно з розрахунком становить 53 роки 6 місяців 26 днів, у т.ч. стаж до 01.01.2004 - 1 рік 2 місяці 6 днів, страховий стаж після 01.01.2004 - 16 років 1 місяць 16 днів, додаткові роки за список № 1 -12 років, додатковий стаж 24 років 3 місяці 4дні.

Відповідно до рішення від 22.02.2022 відповідачем проведено перерахунок пенсії, вид перерахунку: індексація заробітку (масовий), після перерахунку пенсії розмір пенсії по інвалідності з 01.03.2022 становить 6455,11 грн (50% пенсії за віком (12716,89 грн) та надбавки (193,32 грн)), розмір пенсії за віком обчислено як добуток середньомісячного заробітку 23769,88 грн та коефіцієнту стажу 0,535. Тривалість стажу згідно з розрахунком становить 53 роки 6 місяців 26 днів, у т.ч. стаж до 01.01.2004 - 1 рік 2 місяці 6 днів, страховий стаж після 01.01.2004 - 16 років 1 місяць 16 днів, додаткові роки за список № 1 -12 років, додатковий стаж 24 років 3 місяці 4дні.

Відповідно до рішення від 22.05.2022 відповідачем проведено перерахунок пенсії, вид перерахунку: МП по стажу, абз. 3 ст. 42 ЗУ № 1058 (масовий), після перерахунку пенсії розмір пенсії по інвалідності з 01.04.2022 становить 6455,11 грн (50% пенсії за віком (12716,89 грн) та надбавки (193,32 грн)), розмір пенсії за віком обчислено як добуток середньомісячного заробітку 23769,88 грн та коефіцієнту стажу 0,535. Тривалість стажу згідно з розрахунком становить 53 роки 6 місяців 26 днів, у т.ч. стаж до 01.01.2004 - 1 рік 2 місяці 6 днів, страховий стаж після 01.01.2004 - 18 років 1 місяць 16 днів, додаткові роки за список № 1 -12 років, додатковий стаж 22 років 3 місяці 4дні.

Відповідно до рішення від 27.02.2023 відповідачем проведено перерахунок пенсії, вид перерахунку: індексація заробітку (масовий), після перерахунку пенсії розмір пенсії по інвалідності з 01.03.2023 становить 7707,72 грн (50% пенсії за віком (15222,12 грн) та надбавки (193,32 грн)), розмір пенсії за віком обчислено як добуток середньомісячного заробітку 28452,57 грн та коефіцієнту стажу 0,535. Тривалість стажу згідно з розрахунком становить 53 роки 6 місяців 26 днів, у т.ч. стаж до 01.01.2004 - 1 рік 2 місяці 6 днів, страховий стаж після 01.01.2004 - 18 років 1 місяць 16 днів, додаткові роки за список № 1 -12 років, додатковий стаж 22 років 3 місяці 4дні.

Відповідно до рішення від 25.02.2024 відповідачем проведено перерахунок пенсії, вид перерахунку: індексація заробітку (масовий), після перерахунку пенсії розмір пенсії по інвалідності з 01.03.2024 становить 8313,56 грн (50% пенсії за віком (16433,80 грн) та надбавки (193,32 грн), розмір пенсії за віком обчислено як добуток середньомісячного заробітку 30717,39 грн та коефіцієнту стажу 0,535. Тривалість стажу згідно з розрахунком становить 53 роки 6 місяців 26 днів, у т.ч. стаж до 01.01.2004 - 1 рік 2 місяці 6 днів, страховий стаж після 01.01.2004 - 18 років 1 місяць 16 днів, додаткові роки за список № 1 -12 років, додатковий стаж 22 років 3 місяці 4дні.

Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 15.04.2024 у справі 200/7348/23, скасовано рішення Донецького окружного адміністративного суду від 15.04.2024 та визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 24.11.2023 № 387 щодо відмови в призначенні пенсії ОСОБА_1 на підставі заяви від 24.11.2023 та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 час його перебування на інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві з 16.12.2015 по 20.11.2023 відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058, та повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 20.11.2023 про перехід на інший вид пенсії відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058, в задоволенні решти позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - відмовлено.

Відповідно до протоколу пенсійного фонду від 03.05.2024 відповідачем проведено перерахунок пенсії на підставі рішення суду у справі 200/7348/23, після перерахунку пенсії розмір пенсії по інвалідності з 15.04.2024 становить 9585,22 грн (50% пенсії за віком (18891,19 грн) та надбавки (279,24 грн)), розмір пенсії за віком обчислено як добуток середньомісячного заробітку 30717,39 грн та коефіцієнту стажу 0,615. Тривалість стажу згідно з розрахунком становить 61 рік 6 місяців 26 днів, у т.ч. стаж до 01.01.2004 - 1 рік 2 місяці 6 днів, страховий стаж після 01.01.2004 - 19 років 10 місяць 6 днів, додаткові роки за список № 1 -20 років, додатковий стаж 20 років 6 місяців 14днів.

31.01.2025 позивач звернувся до органів Пенсійного фонду із заявою, щодо переведення на інший вид пенсії та зарахування до підземного пільгового стажу роботи період знаходження на інвалідності. Вказану заяву було розглянуто за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області. Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 06.02.2025 року №914270320312 позивачу було відмовлено у проведені перерахунку пенсії, а саме переведення на пенсію за віком на пільгових умовах за списком №1, у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу.

Відповідно до рішення від 01.10.2025 відповідачем проведено перерахунок пенсії по інвалідності у зв'язку із звільненням, після перерахунку пенсії розмір пенсії по інвалідності з 01.01.2025 становить 9752,53 грн (50% пенсії за віком (18891,19 грн) та надбавки (613,86 грн)), розмір пенсії за віком обчислено як добуток середньомісячного заробітку 30717,39 грн та коефіцієнту стажу 0,615. Тривалість стажу згідно з розрахунком становить 61 рік 6 місяців 26 днів, у т.ч. стаж до 01.01.2004 - 1 рік 2 місяці 6 днів, страховий стаж після 01.01.2004 - 19 років 10 місяць 6 днів, додаткові роки за список № 1 -20 років, додатковий стаж 20 років 6 місяців 14днів.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 27.05.2025 у справі 200/1225/25, що набрало законної сили 21.08.2025, визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 06.02.2025 року №914270320312 про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 , зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 31.01.2025 щодо переведення на інший вид пенсії та зарахування до підземного пільгового стажу роботи період знаходження на інвалідності, зарахувавши період роботи з 21.09.2006 по 15.12.2015 на посаді «гірник очисного забою» та період знаходження на інвалідності з 21.11.2023 по 31.01.2025 до його пільгового стажу роботи, який надає право на призначення пенсії незалежно від віку, як особі, що відпрацювала на провідних професіях відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України № 1058-IV, розрахувавши періоди роботи з 21.09.2006 по 11.05.2016, з 12.05.2016 по 31.01.2025 на провідних професіях з кратністю відповідно до Постанови КМУ № 81 від 22.02.1992, та Роз'яснень Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року № 8.

На виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 27.05.2025 у справі 200/1225/25, рішенням від 17.10.2025 позивачу призначено пенсію за віком з 31.01.2025. Згідно з рішенням від 17.10.2025 основний розмір пенсії за віком позивача становить 13157,18 грн та обчислений шляхом добутку середньомісячного заробітку (30717,39 грн) та коефіцієнту стажу 0,42833, розмір пенсії з надбавками - 13 322,45 грн. Тривалість стажу згідно з розрахунком становить 42 роки 10 місяців 22 дні, у т.ч. стаж до 01.01.2004 - 1 рік 2 місяці 6 днів, страховий стаж після 01.01.2004 - 20 років 8 місяців 16 днів, додаткові роки за список № 1 -21 рік, в т.ч. роботи підземні - 26 років 6 місяців 3 дні

Згідно з розрахунком середнього заробітку його обчислено шляхом добутку середньомісячного заробітку за 2014-2016 роки (3764,40 грн), коефіцієнту збільшення показника середньої заробітної плати 2,1237025912 (1,17*1,11*1,11*1,14*1,197*1,0796) та індивідуального коефіцієнту 3,84233. Тривалість стажу згідно з розрахунком становить 42 роки 10 місяців 22 дні, у т.ч. стаж до 01.01.2004 - 1 рік 2 місяці 6 днів, страховий стаж після 01.01.2004 - 20 років 8 місяць 16 днів, додаткові роки за список № 1 -21 рік.

Того ж дня відповідачем проведено перерахунок пенсії за віком, вид перерахунку: індексація заробітної плати, з 01.03.2025 основний розмір пенсії за віком збільшився до 14670,25 грн та обчислений шляхом добутку середньомісячного заробітку (34249,88 грн) та коефіцієнту стажу 0,42833, розмір пенсії з надбавками - 14822,45 грн. Тривалість стажу згідно з розрахунком становить 42 роки 10 місяців 22 дні, у т.ч. стаж до 01.01.2004 - 1 рік 2 місяці 6 днів, страховий стаж після 01.01.2004 - 20 років 8 місяців 16 днів, додаткові роки за список № 1 -21 рік, в т.ч. роботи підземні - 26 років 6 місяців 3 дні

Відповідно до розрахунку середнього заробітку (34249,88 грн) його обчислено шляхом добутку середньомісячного заробітку за 2014-2016 роки (3764,40 грн), коефіцієнту збільшення показника середньої заробітної плати 2,367928 (1,17*1,11*1,11*1,14*1,197*1,0796*1,115) та індивідуального коефіцієнту 3,84233.

Згідно з формою РС право стаж позивача становить 22 роки 3 місяців 8 дні, у т.ч. роботи підземні, професії за пост. № 202 із застосуванням кратності 26 років 6 місяців 3 дні. До стажу як роботи підземні, професії за пост.№202 (25) із кратністю 1 враховано періоди з 20.09.2002 по 27.09.2002, з 01.10.2002 по 26.10.2002, з 25.11.2002 по 12.07.2003, з 21.07.2003 по 30.06.2004, з 03.07.2004 по 20.09.2006, як Роботи підземні, провідні професії (20) із кратністю 1,25 враховано періоди з 31.12.2006 по 31.07.2014, з 02.08.2014 по 31.01.2025.

25.10.2025 позивач надав до відповідача заяву, в якій просив здійснити перерахунок призначеної йому пенсії за віком із застосуванням показника середнього заробітку за 3 роки, що передують року призначення пенсії за віком (за 2022-2024 роки) та із застосуванням положень ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці»

03.11.2025 відповідачем прийнято рішення № 914270320312 про відмову в проведенні перерахунку пенсії позивача. Згідно з рішенням на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду у справі 200/1225/25 позивача переведено з пенсії по інвалідності на пенсію за віком з 31.01.2025, до підземного пільгового стажу роботи зараховано період інвалідності. Інших зобов'язань , зокрема, щодо застосування показника середньої заробітної плати за 2022-2024 роки та встановлення розміру пенсії відповідно до норм ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» на теруправління не покладено.

ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ, ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначені Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV.

Громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом (стаття 8 Закону № 1058).

Частиною 1 ст. 9 Закону №1058-IV встановлено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором (ч. 1 ст. 10 Закону №1058-IV).

Порядок визначення розміру пенсії встановлено ст. 27 Закону № 1058, згідно з абз.3 ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Відповідно до ст.1 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.

У ст.8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" визначено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Положення аналогічного змісту міститься в абз. 3 пункту 1 ст. 28 Закону № 1058.

Відповідно до частин 1, 2 ст. 40 Закону № 1058-ІV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 01.07.2000. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 01.07.2000 становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30.06.2000 незалежно від перерв.

Заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де:

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики.

Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn );

К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Згідно ч. 2 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058) пенсія призначається довічно або на період, протягом якого пенсіонер має право на виплату пенсії відповідно до цього Закону.

Відповідно до ч. 3 ст.45 Закону №1058 переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій ст. 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати і набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення пенсії (попереднього перерахунку пенсії без урахування перерахунку, передбаченого абз. 5 ч.4 ст. 42 цього Закону) незалежно від перерв у роботі, під час переведення вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена (визначений) частиною 2 ст. 40 цього Закону для призначення пенсії.

ОЦІНКА АРГУМЕНТІВ УЧАСНИКІВ СПРАВИ ТА ВИСНОВКИ

Спірними питаннями у справі є правомірність застосування під час переведення позивача у січні 2025 року на пенсію за віком показника середньої заробітної плати (доходу), за 2014-2016 роки який враховувався під час призначення пенсії по інвалідності, отримувачем якої позивач був з грудня 2015 року та обчислення пенсії з 31.01.2025 без застосування ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Положеннями ст. 45 Закону № 1058 встановлено, що переведенням з одного виду пенсії на інший є зміна виду пенсії, що визначені законодавством, а саме зміна виду пенсії, що визначені статтею 9 Закону №1058-IV.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом, зокрема, в постанові від 23 жовтня 2018 в справі № 334/2653/17, в постанові від 13 грудня 2018 в справі № 185/860/17, в постанові від 06.02.2019 у справі № 333/1856/17, від 14.05.2019 у справі №337/851/17 (2а/337/81/2017).

Оскільки позивач з грудня 2015 року по січень 2021 року отримував пенсію по інвалідності, а з січня 2025 року - пенсію за віком, які призначалися на підставі положень Закону № 1058-IV, правомірність визначення розміру пенсії після переходу на інший вид пенсій визначається із врахуванням положень ст. 45 Закону №1058-IV.

Згідно з частиною третьою статті 45 Закону №1058-IV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Тобто, за загальним правилом при переведенні особи з одного виду пенсії, що встановлений ст. 9 Закону № 08 на інший, застосовується показник середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії

Разом з тим, абзацом третім частини третьої статті 45 Закону №1058-IV встановлено виняток із зазначеного правила, відповідно до якого, якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу, то при першому переведенні її на пенсію за віком середня заробітна плата (дохід) визначається за правилами, передбаченими частиною другою статті 40 цього Закону, тобто з урахуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за три календарні роки, що передують зверненню за призначенням пенсії за віком.

Отже, застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за три календарні роки, що передують зверненню за переведенням на пенсію за віком можливо при переведенні з пенсії по інвалідності на пенсію за віком за одночасного дотримання трьох обов'язкових умов, а саме: 1) особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати; 2) особа набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення пенсії (попереднього перерахунку пенсії без урахування перерахунку, передбаченого абзацом п'ятим частини четвертої статті 42 цього Закону) незалежно від перерв у роботі; 3) переведення з пенсії по інвалідності на пенсію за віком здійснюється вперше.

Тотожні висновки щодо правозастосування наведені в постанові Верховного суду України від 09.09.2025 у справі 520/33989/24.

Згідно з матеріалами справи позивачу призначено пенсію по інвалідності з грудня 2015 року, при цьому, після призначення пенсії на підставі постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 15.04.2024 у справі 200/7348/23, якою зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 час його перебування на інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві з 16.12.2015 по 20.11.2023, позивачу проведено перерахунок пенсії у квітні 2024 року. Після проведеного перерахунку тривалість стажу позивача було збільшено, до стажу для обчислення пенсії враховано періоди до 20.11.2023. Пенсію за віком призначено позивачу у січні 2025 року.

Таким чином, на час переведення позивача з пенсії по інвалідності на пенсію за віком (січень 2025 року) після останнього перерахунку пенсії минуло менше ніж 24 місяці, з огляду на що вимоги частина 3 ст. 45 Закону № 1058 для застосування іншого показника середньої заробітної плати для призначення пенсії, ніж під час призначення попереднього виду пенсії не дотримано, з огляду на що в цьому випадку відповідачем правомірно обчислив розмір пенсії за віком позивача із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2014-2016 роки, що застосувався під час призначення йому пенсії по інвалідності.

З приводу вимог позивача про протиправність визначення розміру пенсії без застосування ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» суд зазначає таке.

Зі статті 1 Закону 345-VI, вбачається, що дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.

Оскільки відповідно до розрахунку стажу позивача періоди його роботи з 20.09.2002 по 27.09.2002, з 01.10.2002 по 26.10.2002, з 25.11.2002 по 12.07.2003, з 21.07.2003 по 30.06.2004, з 03.07.2004 по 20.09.2006 враховано до пільгового стажу як підземні, професії за пост.№202 (25), періоди з 31.12.2006 по 31.07.2014, з 02.08.2014 по 31.01.2025враховані як роботи підземні, провідні професії (20), загальна тривалість такого стажу становить більше ніж 15 років, на позивача безумовно поширюється положення статті 8 Закону 345-VI, та розмір пенсії позивача має бути 80 відсотків його заробітної плати (доходу).

Проте, з розрахунків відповідача вбачається, що положення статті 8 Закону 345-VI не застосовано..

Таким чином, відповідач протиправно визначив розмір пенсії за віком позивача з 31.01.2025 без застосуванні ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» , що свідчить про протиправність прийнятого відповідачем рішення від 03.11.2025 № 914270320312 про відмову в проведенні перерахунку пенсії позивача та обґрунтованість вимог про його скасування.

Похідні вимоги позивача про зобов'язання повторно розглянути заяву від 25.10.2025 про перерахунок пенсії із застосуванням положень ст. 8 Закону «Про підвищення престижності шахтарської праці» також підлягають задоволенню.

Вимоги позивача про зобов'язання під час повторного розгляду заяви від 25.10.2025 застосувати показника Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2022-2024 роки, із врахуванням висновків суд про правомірність проведення перерахунку пенсії позивача і застосуванням такого показника за 2014-2016 роки, задоволенню не підлягають.

Таким чином, заявлені позивачем вимог підлягають задоволенню частково.

Згідно з квитанцією про сплату № 5249-0504-6431-1314 від 11.11.2025 позивачем при зверненні до суду із даним позовом було сплачено судовий збір у загальній сумі 968,96 грн.

Відповідно до ч.ч. 1, 3 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог […].

Разом із цим згідно з ч. 8 ст. 139 КАС України якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.

Враховуючи наведене нормативно-правові приписи, беручи до уваги, що основні позовні вимоги позивача за висновком суду є такими, що підлягають задоволенню (визнання протиправним та скасування рішення), а позовні вимоги, у задоволенні яких суд вирішив відмовити, є похідними позовними вимогами, суд вважає за необхідне стягнути з відповідача витрати позивача зі сплати судового збору в повному розмірі, тобто у розмірі 968,96 грн.

З огляду на викладене вище, на підставі положень Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Закону України “Про пенсійне забезпечення», та керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 9, 12, 15, 19, 22, 25, 32, 72, 76, 77, 79, 139, 194, 205, 241-243, 245, 246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 03.11.2025 № 914270320312 про відмову в перерахунку пенсії.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 25.10.2025 про перерахунок пенсії із застосуванням при перерахунку ст. 8 Закону «Про підвищення престижності шахтарської праці».

В задоволенні решти позовних вимог, - відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 з бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області судові витрати у вигляді сплаченого судового збору в сумі 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) гривень 96 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду або якщо справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відомості про сторін:

ОСОБА_1 (позивач) - адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1

Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області - адреса: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010.

Суддя А.С. Михайлик