27 лютого 2026 рокуСправа №160/35873/25
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Царікової О.В.,
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (49600, м. Дніпро, вул. Сімферопольська, 17-А; ЄДРПОУ 44118658) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-
17.12.2025 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, в якому позивач просить:
-визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення-рішення форми «Ф» від 26.06.2025 року №1780962-2404-0462- UA12020230000085693.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 25.08.2025 нею отримано податкове повідомлення-рішення форми «Ф» від 26.06.2025 року №1780962-2404-0462- UA12020230000085693, згідно із якою відповідачем визначено суму податкового зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки. На її думку, спірне податкове повідомлення-рішення є протиправним та підлягає скасуванню, оскільки вона є сільськогосподарським товаровиробником, а об'єкти нерухомості використовуються у господарській діяльності суб'єкта господарювання. Відповідно до п."ж" п.266.2.2 ст.266 ПК України зазначене приміщення не є об'єктами оподаткування, з огляду на що відповідачем протиправно визначено грошові зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки. Зазначені обставини й стали підставою для звернення з позовом до суду.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.12.2025 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
02.01.2026 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду від Головного управління ДПС у Дніпропетровській області надійшов відзив на позовну заяву (вх. №159/26), в якому останній заперечив проти задоволення позовних вимог. В обґрунтування своєї позиції відповідач зазначив, що за даними інформаційно - комунікаційної системи ДПС України та інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно позивач є власником 1/2 частини нежитлової будівлі (зерносклад з побутовими приміщеннями) загальною площею 1248,7 кв. м., розташованою за адресою: АДРЕСА_2 , право власності зареєстроване з 23.05.2013 року. Відповідно до п.п.266.1.1 п.266.1 ст.266 ПКУ, фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками житлової та/або нежитлової нерухомості є платниками податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки. Обчислення суми податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, з об'єкта об'єктів оподаткування, які перебувають у власності у фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом відповідно за місцем податкової адреси власника житлової та нежитлової нерухомості виходячи з бази оподаткування та відповідної ставки податку. Керуючись підпунктом 266.7.1 пункту 266.7 ст. 266 ПКУ платнику сформовано податкове повідомлення - рішення від 26.06.2025 №1780962-2404-0462-UA12020230000085693 на суму 11082,21 грн., про нарахування податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2024 рік, направлено засобами поштового зв'язку рекомендованим листом з повідомленням про вручення та отримані позивачем. Також зазначає, що діяльність, пов'язана з веденням особистого селянського господарства, не відноситься до підприємницької діяльності.
05.01.2026 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду від позивача надійшла відповідь на відзив (вх. №592/26), в якій позивач заперечив проти тверджень, викладених відповідачем у відзиві на позовну заяву, та зазначив, що ППР від 26.06.2025 року №1780962-2404-0462- UA12020230000085693 прийнято контролюючим органом на підставі наявності у позивача на праві спільної приватної власності: зерносклад з побутовими приміщеннями (шлакоблочна будівля зерноскладу з побутовими приміщеннями під літерою Б) за адресою: АДРЕСА_2 відповідно до витягу з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 24.05.2013 №3869785. Тобто, як вбачається з цільового призначення нерухомості: зерносклад. Відповідно до підпункту "ж" підпункту 266.2.2 пункту 266.2 статті 266 Податкового кодексу України: «Не є об'єктом оподаткування: ж) будівлі, споруди сільськогосподарських товаровиробників (юридичних та фізичних осіб), віднесені до класу "Нежитлові сільськогосподарські будівлі" (код 1271) Класифікатора будівель і споруд НК 018:2023, що використовуються за призначенням у господарській діяльності суб'єктів господарювання та не здаються їх власниками в оренду, лізинг, позичку». Також зазначає, що платник податку (позивач) з 2021 до теперішнього часу є асоційованим членом СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКОГО ВИРОБНИЧОГО КООПЕРАТИВУ «СФ ВОЛЯ».
Ухвалою суду продовжено строк розгляду справи до 27.02.2026.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується адміністративний позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що фізична особа ОСОБА_1 перебуває на обліку у Головному управлінні ДПС у Дніпропетровській області, в Правобережній ДПІ (Чечелівський район), як платник податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.
Відповідно до Договору №5/21 від 04.08.2021 про умови участі асоційованого члена сільськогосподарського кооперативу, СІЛЬСКОГОСПОДАРСЬКИЙ ВИРОБНИЧИЙ КООПЕРАТИВ «СФ ВОЛЯ», (надалі «Кооператив), який діє на підставі Статуту, з однієї сторони, та ОСОБА_1 - асоційований член Кооперативу (надалі - «Асоційований член»), з іншої сторони, при спільному вживанні «Сторони», а окремо - «Сторона», на основі добровільного волевиявлення Сторін, виходячи із положень Статуту Кооперативу, на підставі чинного законодавства України, з метою визначення умови участі Асоційованого члена Кооперативу, прав та обов'язків Сторін, уклали цей Договір №5/21 про умови участі асоційованого члена сільськогосподарського кооперативу у 2021 р. від « 04 » Серпня 2021 р. (далі - «Договір») про наступне.
Відповідно до умов Договору Сторони визначили умови участі Асоційованого члена Кооперативу, а саме Асоційований член вирощує сільськогосподарську продукцію та передає вже вирощену (вироблену) сільськогосподарську продукцію, а саме насіння соняшника у кількості 1 (однієї) тони на загальну суму 14 000,00 грн (чотирнадцять тисяч гривень 00 коп.) на адресу Кооперативу на підставі цього Договору, відповідно до Специфікації у формі Додатку №1 до цього Договору та актів прийняття/передачі насіння соняшника (п.1.1 Договору).
В свою чергу Кооператив у подальшому продає цю отриману від Асоційованого члена вирощену (вироблену) сільськогосподарську продукцію стороннім покупцям та виплачує прибуток від операції з продажу цієї сільськогосподарської продукції у розмірі 5% (п'ять відсотків) від вартості переданого насіння соняшнику (п.1.2 Договору).
Вартість вирощеної (виробленої) сільськогосподарської продукції та прибуток з продажу такої продукції має бути сплачено Кооперативом протягом 90 (дев'яносто) днів з моменту продажу Кооперативом стороннім юридичним або фізичним особам цієї поставленої вирощеної (виробленої) сільськогосподарської продукції, окрім випадків коли Асоційований член заявою або листом про погодження не виплатити та переправлення зобов'язань щодо виплати грошових коштів за для закупки засобів виробництва і матеріально-технічних ресурсів та передачі Кооперативом їх Асоційованому члену для вирощування (виробництва) цієї сільськогосподарської продукції або закупки товарно-матеріальних цінностей для використання на потреби та у господарській діяльності Кооперативу (п.3.2 Договору).
Цей Договір набирає чинності з моменту її підписання Сторонами та діє до 03.08.2022 року та до повного виконання Сторонами зобов'язань, передбачених цією Договором, а також додатковими угодами до нього (п.4.1 Договору).
Згідно Акту приймання-передачі від 04.10.2021 Кооператив та Асоційований член підтверджують факт передачі сільськогосподарської продукції, а саме насіння соняшнику на загальну вартість 14000,00 грн. (чотирнадцять тисяч гривень 00 коп.) відповідно до умов Договору №5/21.
Відповідно до Договору №5/22 від 04.08.2022 про умови участі асоційованого члена сільськогосподарського кооперативу, Сторони визначили умови участі Асоційованого члена Кооперативу, а саме Асоційований член вирощує сільськогосподарську продукцію та передає вже вирощену (вироблену) сільськогосподарську продукцію, а саме насіння соняшника у кількості (однієї) тони на загальну суму 9000,00 грн. (дев'ять тисяч гривень 00 коп.) на адресу Кооперативу на підставі цього Договору, відповідно до Специфікації у формі Додатку №1 до цього Договору та актів прийняття/передачі насіння соняшника (п.1.1 Договору).
В свою чергу Кооператив у подальшому продає цю отриману від Асоційованого члена вирощену (вироблену) сільськогосподарську продукцію стороннім покупцям та виплачує прибуток від операції з продажу цієї сільськогосподарської продукції у розмірі 5% (п'ять відсотків) від вартості переданого насіння соняшнику (п.1.2 Договору).
Цей Договір набирає чинності з моменту її підписання Сторонами та діє до 03.08.2023 року та до повного виконання Сторонами зобов'язань, передбачених цією Договором, а також додатковими угодами до нього (п.4.1 Договору).
Згідно Акту приймання-передачі від 17.10.2022 Кооператив та Асоційований член підтверджують факт передачі сільськогосподарської продукції, а саме насіння соняшнику на загальну вартість 9000,00 грн. (дев'ять тисяч гривень 00 коп.) відповідно до умов Договору №5/22 про умови участі асоційованого члена сільськогосподарського кооперативу у 2022р. від « 04 » Серпня 2022р.
Відповідно до Договору №5/23 від 04.08.2023 про умови участі асоційованого члена сільськогосподарського кооперативу, Сторони визначили умови участі Асоційованого члена Кооперативу, а саме Асоційований член вирощує сільськогосподарську продукцію та передає вже вирощену (вироблену) сільськогосподарську продукцію, а саме насіння соняшника у кількості 1 (однієї) тони на загальну суму 10 000,00 грн (десять тисяч гривень 00 коп.) на адресу Кооперативу на підставі цього Договору, відповідно до Специфікації у формі Додатку №1 до цього Договору та актів прийняття/передачі насіння соняшника (п.1.1 Договору).
В свою чергу Кооператив у подальшому продає цю отриману від Асоційованого члена вирощену (вироблену) сільськогосподарську продукцію стороннім покупцям та виплачує прибуток від операції з продажу цієї сільськогосподарської продукції у розмірі 5% (п'ять відсотків) від вартості переданого насіння соняшнику (п.1.2 Договору).
Цей Договір набирає чинності з моменту її підписання Сторонами та діє до 03.08.2024 року та до повного виконання Сторонами зобов'язань, передбачених цією Договором, а також додатковими угодами до нього (п.4.1 Договору).
Згідно Акту приймання-передачі від 26.10.2023 Кооператив та Асоційований член підтверджують факт передачі сільськогосподарської продукції, а саме насіння соняшнику на загальну вартість 10000,00 грн. (десять тисяч гривень 00 коп.) відповідно до умов Договору №5/23 про умови участі асоційованого члена сільськогосподарського кооперативу у 2023р. від « 04 » Серпня 2023р.
Відповідно до Договору №5/24 від 04.08.2024 про умови участі асоційованого члена сільськогосподарського кооперативу, Сторони визначили умови участі Асоційованого члена Кооперативу, а саме Асоційований член вирощує сільськогосподарську продукцію та передає вже вирощену (вироблену) сільськогосподарську продукцію, а саме насіння соняшника у кількості 1 (однієї) тони на загальну суму 18 000,00 грн (вісімнадцять тисяч гривень 00 коп.) на адресу Кооперативу на підставі цього Договору, відповідно до Специфікації у формі Додатку №1 до цього Договору та актів прийняття/передачі насіння соняшника (п.1.1 Договору).
В свою чергу Кооператив у подальшому продає цю отриману від Асоційованого члена вирощену (вироблену) сільськогосподарську продукцію стороннім покупцям та виплачує прибуток від операції з продажу цієї сільськогосподарської продукції у розмірі 5% (п'ять відсотків) від вартості переданого насіння соняшнику (п.1.2 Договору).
Цей Договір набирає чинності з моменту її підписання Сторонами та діє до 03.08.2025 року та до повного виконання Сторонами зобов'язань, передбачених цією Договором, а також додатковими угодами до нього (п.4.1 Договору).
Згідно Акту приймання-передачі від 26.10.2024 Кооператив та Асоційований член підтверджують факт передачі сільськогосподарської продукції, а саме насіння соняшнику на загальну вартість 18000,00 грн. (вісімнадцять тисяч гривень 00 коп.) відповідно до умов Договору №5/24 про умови участі асоційованого члена сільськогосподарського кооперативу у 2024р. від « 04 » Серпня 2024р.
Відповідно до Договору №5/25 від 04.08.2025 про умови участі асоційованого члена сільськогосподарського кооперативу, Сторони визначили умови участі Асоційованого члена Кооперативу, а саме Асоційований член вирощує сільськогосподарську продукцію та передає вже вирощену (вироблену) сільськогосподарську продукцію, а саме насіння соняшника у кількості 1 (однієї) тони на загальну суму 20 000,00 грн (двадцять тисяч гривень 00 коп.) на адресу Кооперативу на підставі цього Договору, відповідно до Специфікації у формі Додатку №1 до цього Договору та актів прийняття/передачі насіння соняшника (п.1.1 Договору).
В свою чергу Кооператив у подальшому продає цю отриману від Асоційованого члена вирощену (вироблену) сільськогосподарську продукцію стороннім покупцям та виплачує прибуток від операції з продажу цієї сільськогосподарської продукції у розмірі 5% (п'ять відсотків) від вартості переданого насіння соняшнику (п.1.2 Договору).
Цей Договір набирає чинності з моменту її підписання Сторонами та діє до 03.08.2026 року та до повного виконання Сторонами зобов'язань, передбачених цією Договором, а також додатковими угодами до нього (п.4.1 Договору).
З матеріалів справи вбачається, що СІЛЬСКОГОСПОДАРСЬКИЙ ВИРОБНИЧИЙ КООПЕРАТИВ «СФ ВОЛЯ» зареєстроване в якості юридичної особи 29.07.2021 року за кодом ЄДРПОУ 44249866, що підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань.
Основним видом економічної діяльності СІЛЬСКОГОСПОДАРСЬКИЙ ВИРОБНИЧИЙ КООПЕРАТИВ «СФ ВОЛЯ» за КВЕД є 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля. Також позивач може здійснювати: 01.11 Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур; 01.12 Вирощування рису; 01.12 Вирощування овочів і баштанних культур, коренеплодів і бульбоплодів; 01.14 Вирощування цукрової тростини; 01.15 Вирощування тютюну; 01.19 Вирощування інших однорічних і дворічних культур 01.21 Вирощування винограду; 01.22 Вирощування тропічних і субтропічних фруктів; 01.24 Вирощування зерняткових і кісточкових фруктів; 01.26 Вирощування олійних плодів; 01.29 Вирощування інших багаторічних культур 01.30 Відтворення рослин; 01.50 Змішане сільське господарство; 01.61 Допоміжна діяльність у рослинництві; 01.62 Допоміжна діяльність у тваринництві; 01.63 Післяурожайна діяльність; 01.64 Оброблення насіння для відтворення; 46.11 Діяльність посередників у торгівлі сільськогосподарською сировиною, живими тваринами, текстильною сировиною та напівфабрикатами; 46.17 Діяльність посередників у торгівлі продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами; 46.18 Діяльність посередників, що спеціалізуються в торгівлі іншими товарами; 46.19 Діяльність посередників у торгівлі товарами широкого асортименту; 46.21 Оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин; 46.31 Оптова торгівля фруктами й овочами; 46.32 Оптова торгівля м'ясом і м'ясними продуктами; 46.33 Оптова торгівля молочними продуктами, яйцями, харчовими оліями та жирами; 46.39 Неспеціалізована оптова торгівля продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами; 47.91 Роздрібна торгівля, що здійснюється фірмами поштового замовлення або через мережу Інтернет; 47.99 Інші види роздрібної торгівлі поза 49.41 Вантажний автомобільний транспорт; 69.10 Діяльність у сфері права; магазинами; 70.22 Консультування з питань комерційної діяльності й керування; 77.11 Надання в оренду автомобілів і легкових автотранспортних засобів; 77.12 Надання в оренду вантажних автомобілів; 77.31 Надання в оренду сільськогосподарських машин і устаткування.
Згідно із витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав та їх обтяжень №3869561 від 24.05.2013, позивач має у власності об'єкт нерухомого майна: зерносклад з побутовими приміщеннями. Опис об'єкта нерухомого майна: шлакоблочна будівля зерноскладу з побутовими приміщеннями під літерою Б, розташована за адресою: Дніпропетровська обл., Солонянський р., с. Березнуватівка, вулиця Молодіжна, будинок 26. Форма власності: приватна. Вид спільної власності: спільна часткова. Розмір частки: . Загальна площа: 1248,7 кв.м.
Згідно із витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права №25946104 від 22.08.2014, позивач на праві оренди земельної ділянки має у праві користування земельну ділянку для іншого сільськогосподарського призначення, розташована за адресою: Дніпропетровська обл., Солонянський р., с/рада Березнуватівська. Кадастровий номер: 1225081200:01:001:0047. Цільове призначення: для іншого сільськогосподарського призначення. Підстава виникнення іншого речового права: договір оренди земельної ділянки, серія та номер: 23/04/14/1-ДО, виданий 23.04.2014, видавник: між юридичною та фізичною особами. Строк дії: на 49 років. Орендодавець (власник): Головне управління Держземагентства у Дніпропетровській області.
Відповідач, керуючись п.п.266.7.2 п.266.7 ст.266 ПК України сформував податкове повідомлення-рішення форми «Ф» від 26.06.2025 року №1780962-2404-0462- UA12020230000085693 на суму 11 082, 21 грн. з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за податковий період 2024 р.
Не погоджуючись зі спірними податковим повідомленням-рішенням, позивач 22.09.2025 року звернувся зі скаргою до ДПС України.
Рішенням ДПС України від 21.11.2025 року №33554/6/99-00-06-01-02-06 за результатами розгляду скарги щодо рішення про визначення податкового зобов'язання по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, скаргу позивача було залишено без задоволення, податкове повідомлення-рішення форми «Ф» від 26.06.2025 року №1780962-2404-0462- UA12020230000085693 залишено без змін.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства встановлені Податковим кодексом України (далі - ПК України).
Відповідно до підпункту 266.1.1 пункту 266.1 статті 266 ПК України, платниками податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.
Положення підпункту 266.2.1 пункту 266.2 статті 266 ПК України визначають, що об'єктом оподаткування є об'єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка.
Відповідно до підпункту 266.3.1 пункту 266.3 статті 266 ПК України, базою оподаткування є загальна площа об'єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток.
Згідно із підпунктом 266.3.2 пункту 266.3 статті 266 ПК України, база оподаткування об'єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, які перебувають у власності фізичних осіб, обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що безоплатно надаються органами державної реєстрації прав на нерухоме майно та/або на підставі оригіналів відповідних документів платника податків, зокрема документів на право власності.
Відповідно до підпункту 266.6.1 пункту 266.6 статті 266 ПК України, базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.
У пп.266.7.1 п.266.7 ст.266 ПК України зазначено, що обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів житлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості у такому порядку: а) за наявності у власності платника податку одного об'єкта житлової нерухомості, в тому числі його частки, податок обчислюється, виходячи з бази оподаткування, зменшеної відповідно до підпунктів "а" або "б" підпункту 266.4.1 пункту 266.4 цієї статті, та відповідної ставки податку; б) за наявності у власності платника податку більше одного об'єкта житлової нерухомості одного типу, в тому числі їх часток, податок обчислюється виходячи із сумарної загальної площі таких об'єктів, зменшеної відповідно до підпунктів "а" або "б" підпункту 266.4.1 пункту 266.4 цієї статті, та відповідної ставки податку; в) за наявності у власності платника податку об'єктів житлової нерухомості різних видів, у тому числі їх часток, податок обчислюється виходячи із сумарної загальної площі таких об'єктів, зменшеної відповідно до підпункту "в" підпункту 266.4.1 пункту 266.4 цієї статті, та відповідної ставки податку; г) сума податку, обчислена з урахуванням підпунктів "б" і "в" цього підпункту, розподіляється контролюючим органом пропорційно до питомої ваги загальної площі кожного з об'єктів житлової нерухомості; ґ) за наявності у власності платника податку об'єкта (об'єктів) житлової нерухомості, у тому числі його частки, що перебуває у власності фізичної чи юридичної особи - платника податку, загальна площа якого перевищує 300 квадратних метрів (для квартири) та/або 500 квадратних метрів (для будинку), сума податку, розрахована відповідно до підпунктів "а"-"г" цього підпункту, збільшується на 25000 гривень на рік за кожен такий об'єкт житлової нерухомості (його частку).
Обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості виходячи із загальної площі кожного з об'єктів нежитлової нерухомості та відповідної ставки податку.
Згідно із пп.266.7.4 п.266.7 ст.266 ПК України органи державної реєстрації прав на нерухоме майно, а також органи, що здійснюють реєстрацію місця проживання фізичних осіб, зобов'язані щокварталу у 15-денний строк після закінчення податкового (звітного) кварталу подавати контролюючим органам відомості, необхідні для розрахунку та справляння податку фізичними та юридичними особами, за місцем розташування такого об'єкта нерухомого майна станом на перше число відповідного кварталу в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пп.266.9.1 п.266.9 ст.266 ПК України податок сплачується за місцем розташування об'єкта/об'єктів оподаткування і зараховується до відповідного бюджету згідно з положеннями Бюджетного кодексу України.
Податкове зобов'язання за звітний рік з податку сплачується:
а) фізичними особами - протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення;
б) юридичними особами - авансовими внесками щокварталу до 30 числа місяця, що наступає за звітним кварталом, які відображаються в річній податковій декларації.
Відповідно до пп.266.1.1 п.266.1 ст.266 ПК України платниками податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.
Згідно із пп.266.2.1 п.266.2 ст.266 ПК України об'єктом оподаткування є об'єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка.
У пп.266.2.2 п.266.2 ст.266 ПК України наведений перелік об'єктів житлової та нежитлової нерухомості, які не є об'єктом оподаткування, а саме:
а) об'єкти житлової та нежитлової нерухомості, які перебувають у власності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, а також організацій, створених ними в установленому порядку, що повністю утримуються за рахунок відповідного державного бюджету чи місцевого бюджету і є неприбутковими (їх спільній власності);
б) об'єкти житлової та нежитлової нерухомості, які розташовані в зонах відчуження та безумовного (обов'язкового) відселення, визначені законом, в тому числі їх частки;
в) будівлі дитячих будинків сімейного типу;
г) гуртожитки;
ґ) житлова нерухомість непридатна для проживання, у тому числі у зв'язку з аварійним станом, визнана такою згідно з рішенням сільської, селищної, міської ради;
д) об'єкти житлової нерухомості, в тому числі їх частки, що належать дітям-сиротам, дітям, позбавленим батьківського піклування, та особам з їх числа, визнаним такими відповідно до закону, дітям з інвалідністю, які виховуються одинокими матерями (батьками), але не більше одного такого об'єкта на дитину;
е) об'єкти нежитлової нерухомості, які використовуються суб'єктами господарювання малого та середнього бізнесу, що провадять свою діяльність у тимчасових спорудах для здійснення підприємницької діяльності та/або в малих архітектурних формах та на ринках;
є) будівлі промисловості, віднесені до групи "Будівлі промислові та склади" (код 125) Державного класифікатора будівель та споруд ДК 018-2000, що використовуються за призначенням у господарській діяльності суб'єктів господарювання, основна діяльність яких класифікується у секціях B-F КВЕД ДК 009:2010, та не здаються їх власниками в оренду, лізинг, позичку;
ж) будівлі, споруди сільськогосподарських товаровиробників (юридичних та фізичних осіб), віднесені до класу "Будівлі сільськогосподарського призначення, лісівництва та рибного господарства" (код 1271) Державного класифікатора будівель та споруд ДК 018-2000, та не здаються їх власниками в оренду, лізинг, позичку;
з) об'єкти житлової та нежитлової нерухомості, які перебувають у власності громадських об'єднань осіб з інвалідністю та їх підприємств;
и) об'єкти нерухомості, що перебувають у власності релігійних організацій, статути (положення) яких зареєстровано у встановленому законом порядку, та використовуються виключно для забезпечення їхньої статутної діяльності, включаючи ті, в яких здійснюють діяльність засновані такими релігійними організаціями добродійні заклади (притулки, інтернати, лікарні тощо), крім об'єктів нерухомості, в яких здійснюється виробнича та/або господарська діяльність;
і) будівлі дошкільних та загальноосвітніх навчальних закладів незалежно від форми власності та джерел фінансування, що використовуються для надання освітніх послуг;
ї) об'єкти нежитлової нерухомості державних та комунальних дитячих санаторно-курортних закладів та закладів оздоровлення та відпочинку дітей, а також дитячих санаторно-курортних закладів та закладів оздоровлення і відпочинку дітей, які знаходяться на балансі підприємств, установ та організацій, які є неприбутковими і внесені контролюючим органом до Реєстру неприбуткових установ та організацій. У разі виключення з Реєстру неприбуткових установ та організацій декларація подається платником податку протягом 30 календарних днів з дня виключення, а податок сплачується починаючи з місяця, наступного за місяцем, в якому відбулося виключення з Реєстру неприбуткових установ та організацій;
й) об'єкти нежитлової нерухомості державних та комунальних центрів олімпійської підготовки, шкіл вищої спортивної майстерності, центрів фізичного здоров'я населення, центрів з розвитку фізичної культури і спорту осіб з інвалідністю, дитячо-юнацьких спортивних шкіл, а також центрів олімпійської підготовки, шкіл вищої спортивної майстерності, дитячо-юнацьких спортивних шкіл і спортивних споруд всеукраїнських фізкультурно-спортивних товариств, їх місцевих осередків та відокремлених підрозділів, що є неприбутковими та включені до Реєстру неприбуткових установ та організацій. У разі виключення таких установ та організацій з Реєстру неприбуткових установ та організацій декларація подається платником податку протягом 30 календарних днів з дня виключення, а податок сплачується починаючи з місяця, наступного за місяцем, в якому відбулося виключення з Реєстру неприбуткових установ та організацій;
к) об'єкти нежитлової нерухомості баз олімпійської та паралімпійської підготовки. Перелік таких баз затверджується Кабінетом Міністрів України;
л) об'єкти житлової нерухомості, які належать багатодітним або прийомним сім'ям, у яких виховується п'ять та більше дітей.
За приписами статті 30 ПК України податкова пільга - це передбачене податковим та митним законодавством звільнення платника податків від обов'язку щодо нарахування та сплати податку та збору, сплата ним податку та збору в меншому розмірі за наявності підстав, визначених пунктом 30.2 цієї статті.
Підставами для надання податкових пільг є особливості, що характеризують певну групу платників податків, вид їх діяльності, об'єкт оподаткування або характер та суспільне значення здійснюваних ними витрат.
Загальні підходи до визначення поняття «сільськогосподарського виробника» сформульовані у постановах Верховного Суду від 01.04.2021 року у справі №820/6752/16, від 17.02.2021 року у справі №820/3707/17, від 24.04.2020 року у справі №540/2206/19, від 10.04.2020 року у справі №823/1751/17.
У цих постановах Верховний Суд зазначав, що відповідно до підпункту 14.1.235 пункту 14.1 статті 14 ПК України сільськогосподарський товаровиробник для цілей глави 1 розділу цього Кодексу - це юридична особа незалежно від організаційно-правової форми, яка займається виробництвом сільськогосподарської продукції та/або розведенням, вирощуванням та виловом риби у внутрішніх водоймах (озерах, ставках та водосховищах) та її переробкою на власних чи орендованих потужностях, у тому числі власновиробленої сировини на давальницьких умовах, та здійснює операції з її постачання.
Тобто, визначення «сільськогосподарський товаровиробник», яке міститься у підпункті 14.1.235 пункту 14.1 статті 14 ПК України, застосовується для цілей глави розділу ХІV цього Кодексу "Спрощена система оподаткування, облік та звітність", тоді як в даному випадку йдеться про сплату податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки (розділ ХІІ "Податок на майно").
Разом з тим, визначення поняття «сільськогосподарський товаровиробник» також міститься у статті 1 Закону України "Про стимулювання розвитку сільського господарства на період 2001 - 2004 років" від 18.01.2001 р. № 2238-III, під яким мається на увазі фізична або юридична особа, яка займається виробництвом сільськогосподарської продукції, переробкою власно виробленої сільськогосподарської продукції та її реалізацією.
Більш того, законодавцем з метою визнання осіб такими, що займаються сільськогосподарською діяльністю, вживається також поняття "виробники сільськогосподарської продукції".
Так, згідно із абзацом другим статті 1 Закону України "Про сільськогосподарський перепис" виробники сільськогосподарської продукції - це юридичні особи всіх організаційно-правових форм господарювання та їх відокремлені підрозділи, фізичні особи (фізичні особи - підприємці, домогосподарства), які займаються сільськогосподарською діяльністю, передбаченою класифікацією видів економічної діяльності, мають у володінні, користуванні або розпорядженні землі сільськогосподарського призначення чи сільськогосподарських тварин.
Зміст наведених норм права дає підстави вважати, що поняття «сільськогосподарський товаровиробник» не суперечить його визначенню у підпункті 14.1.235 пункту 14.1 статті 14 ПК України, яке, до того ж, має чітко обмежену сферу застосування. Як наслідок, для інших випадків мають бути застосовані субсидіарно норми інших законів відповідно до положень пункту 5.3 статті 5 ПК України.
Вказане свідчить, що в розумінні пункту «ж» підпункту 266.2.2 пункту 266.2 статті 266 ПК України право на пільгу зі сплати податку мають особи (як юридичні, так і фізичні), які безпосередньо займаються сільськогосподарською діяльністю, тобто, зайняті у процесі виробництва, переробки власно виробленої сільськогосподарської продукції та її подальшої реалізації.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного суду від 23.11.2023 року у справі №120/1337/21-а.
Отже, підставою звільнення об'єкту нерухомого майна від оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, відповідно до п."ж" пп.266.2.2 п.266.2 ст.266 ПК України є одночасне дотримання таких умов:
- будівля або споруда має належати сільськогосподарським товаровиробникам, зокрема фізичним особам;
- така будівля або споруда має бути віднесена до класу "Будівлі сільськогосподарського призначення, лісівництва та рибного господарства" (код 1271) Державного класифікатора будівель та споруд ДК 018-2000;
- така будівля або споруда не повинна здаватись їх власником в оренду, лізинг, позичку.
Згідно з Державним класифікатором будівель та споруд ДК 018-2000, затвердженим наказом Державного комітету України по стандартизації, метрології та сертифікації від 17.08.2000 р. № 507, визначення належності будівлі до того чи іншого класу будівель проводиться на підставі документів, що підтверджують їх право власності з врахуванням класифікаційних ознак та функціонального призначення такого об'єкта нерухомості. Об'єктами класифікації в ДК 018-2000 є будівлі як виробничого так і невиробничого призначення та інженерні споруди різного функціонального призначення.
Згідно з Державним класифікатором будівель та споруд ДК 018-2000 до будівель сільськогосподарського призначення, лісівництва та рибного господарства відносяться: будівлі для використання в сільськогосподарській діяльності, наприклад, корівники, стайні, свинарники, кошари, кінні заводи, собачі розплідники, птахофабрики, зерносховища, склади та надвірні будівлі, підвали, винокурні, винні ємності, теплиці, сільськогосподарські силоси та т. ін.
Застосовуючи зазначені норми до обставин цієї справи, суд зазначає, що позивач відповідно є фізичною особою, яка безпосередньо займається сільськогосподарською діяльністю, має у власності спірне нерухоме майно, таке майно віднесене до класу "Будівлі сільськогосподарського призначення, лісівництва та рибного господарства" (код 1271), підкласу 1271.9 «Будівлі сільськогосподарського призначення» Державного класифікатора будівель та споруд ДК 018-2000; водночас будь-яких відомостей про те, що зазначене майно позивачем упродовж 2024 р. року здавалось в оренду, лізинг, позичку, матеріали справи не містять, а відповідачем такі обставини суду не повідомлялись.
Крім того, відповідно до правової позиції, викладеної у постанові Верховного Суду від 31.01.2018 року у справі у №822/2624/16, ДК 018-2000 використовується для визначення статусу нежитлового приміщення, від якого залежить ставка податку для об'єктів нежитлової нерухомості, яке не зазначено у реєстрі прав на нерухоме майно, але визначено у технічній документації на об'єкт нерухомого майна.
Так, в Розділі І Вступ ДК 018-2000 вказано, що будівлі класифікуються за їх функціональним призначенням. Будівлі, що використовуються або запроектовані для декількох призначень, повинні бути ідентифіковані за однією класифікаційною ознакою відповідно до головного призначення.
За висновками Верховного Суду, викладеними у постановах від 20.10.2020 року у справі №822/2972/13-а, від 15.12.2020 року у справі №826/4847/15, від 25.05.2021 року у справі №823/1147/16, та від 21.11.2024 року у справі №480/5208/23 саме відповідач у межах реалізації покладених на нього функцій уповноважений отримувати у порядку, визначеному законодавством, інформацію, пов'язану з обчисленням та сплатою податків, зборів, платежів, здійснення контролю за яким покладено на контролюючі органи.
Відповідачем не надано обґрунтованих пояснень, чи враховано останнім, крім даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно інші відомості, зокрема документи про право власності.
Відповідач в межах спірних правовідносин не довів, що об'єкт нерухомого майна (зерносклад), які належить позивачу на праві власності, не є будівлею сільськогосподарського призначення. Здійснюючи донарахування податку контролюючий орган не довів наступне: чим він керувався при визначенні позивачу розміру податкового зобов'язання, який документ щодо класифікації будівель і споруд використав, чому на стадії податкового адміністрування (контролю) не отримав інформацію щодо класифікації будівель від компетентної установи, що вказує на не дотримання відповідачем, як суб'єктом владних повноважень статті 2 КАС України при прийнятті рішень.
Аналогічні правові висновки викладені Верховним Судом в постанові від 24.07.2024 р. у справі №400/2283/20.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позивачем дотримано усі умови, які дають останньому право на звільнення спірного об'єкту нерухомого майна від оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2024 р., а відтак спірне податкове повідомлення-рішення від 26.06.2025 року №1780962-2404-0462- UA12020230000085693 винесене безпідставно, а тому є протиправним та підлягає скасуванню.
Суд також застосовує позицію ЄСПЛ, сформовану в пункті 58 рішення у справі Серявін та інші проти України (№ 4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії (Ruiz Torija v. Spain) № 303-A, пункт 29). Частиною 1 ст.9 КАС України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиною 1 статті 9 КАС України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно із частинами 1, 2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч.3 ст.90 КАС України, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Приймаючи до уваги вище наведене, суд дійшов висновку про задоволення позовної заяви з викладених вище підстав.
Згідно із ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як видно з матеріалів справи, позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору за подання позовної заяви до суду, тому судовий збір у розмірі 1211,00 грн. підлягає поверненню позивачу за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.8, 9, 72, 77, 132, 139, 241 - 246, 250, 255, 295 КАС України, суд,-
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (49600, м. Дніпро, вул. Сімферопольська, 17-А; ЄДРПОУ 44118658) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення,- задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (форми «Ф») від 26.06.2025 року №1780962-2404-0462- UA12020230000085693.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (49600, м. Дніпро, вул. Сімферопольська, 17-А; ЄДРПОУ 44118658) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати по справі у розмірі 1211,00 грн.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст.255 КАС України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені ст.ст.295, 297 КАС України.
Повний текст рішення складений 27.02.2026.
Суддя О.В. Царікова