Постанова від 26.02.2026 по справі 490/230/26

490/230/26

нп 3/490/577/2026

УКРАЇНА

ЦЕНТРАЛЬНИЙ РАЙОННИЙ СУД м. МИКОЛАЄВА

вул. Захисників Миколаєва, 41/12, м. Миколаїв, 54607 тел. (0512) 53-31-08

e-mail: inbox@ct.mk.court.gov.ua, web: ct.mk.court.gov.ua

Код ЄДРПОУ 02892528

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 лютого 2026 року м. Миколаїв

Суддя Центрального районного суду м.Миколаєва Демінська О.І. розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду матеріали адміністративної справи про порушення митних правил відносно

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця Львівської області, громадянина України, РНОКПП: НОМЕР_1 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ,

за вчинення правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 483 та ст. 485 Митного кодексу України,-

ВСТАНОВИВ:

16.10.2025 року на адресу Південної митниці надійшов лист ІНФОРМАЦІЯ_2 вх. № 3759/8.2/7.16-1-2-20 (вих. № 802/10602 від 16.10.2025), про неотримання військовими частинами Збройних Сил України НОМЕР_2 та НОМЕР_3 транспортних засобів, ввезених на митну територію України у якості гуманітарної допомоги.

Так, відповідно до інформації, викладеної у вищевказаному листі, транспортний засіб особистого користування «MERCEDES BENZ ML 280», VIN: НОМЕР_4 , реєстраційний номер НОМЕР_5 , ввезений на адресу військової частини НОМЕР_3 у якості гуманітарної допомоги не надходив.

Під час проведення перевірки, згідно інформації, наявної в Автоматизованій системі митного оформлення «Інспектор» (далі - АСМО «Інспектор») встановлено, що транспортний засіб особистого користування «MERCEDES BENZ ML 280», VIN: НОМЕР_4 , реєстраційний номер НОМЕР_5 , країна реєстрації - Велика Британія, ввезено на митну територію України у якості гуманітарної допомоги на адресу військової частини НОМЕР_3 , 21.02.2023 року через пункт пропуску «Шегині - Медика» митного поста «Мостиська» Львівської митниці, громадянином України ОСОБА_1 ..

Згідно інформації, наданої листом військової частини НОМЕР_2 , який був направлений на адресу ІНФОРМАЦІЯ_2 від 09.10.2025 за вих. № 1886/9312 встановлено, що:

- військові частини НОМЕР_2 та НОМЕР_3 від благодійних фондів або інших установ (організацій чи фізичних осіб) транспортний засіб особистого користування марки «MERCEDES BENZ ML 280», VIN: НОМЕР_4 , реєстраційний номер НОМЕР_5 , не отримували;

- гарантійні листи або листи прохання на отримання транспортного засобу особистого користування марки «MERCEDES BENZ ML 280», VIN: НОМЕР_4 , реєстраційний номер НОМЕР_5 , не надавались;

- Акти прийому - передачі на транспортний засіб особистого користування марки «MERCEDES BENZ ML 280», VIN: НОМЕР_4 , реєстраційний номер НОМЕР_5 , не отримували;

- до книг обліку (Додатки № 46 та № 47)даний транспортний засіб не вносився;

- на бухгалтерському обліку даний транспортний засіб не перебуває;

- до інвентаризаційних відомостей автомобільної служби вказаний транспортний засіб не вносився;

- накази командирів військових частин НОМЕР_6 » та НОМЕР_3 про введення транспортних засобів в експлуатацію або утримання їх у непорушному запасі, зокрема транспортного засобу особистого користування марки «MERCEDES BENZ ML 280», VIN: НОМЕР_4 , реєстраційний номер НОМЕР_5 , не розроблялись у зв'язку з тим, що вказаний транспортний засіб не надходив до військових частин НОМЕР_2 та НОМЕР_3 .

Відповідно до листа ІНФОРМАЦІЯ_2 від 26.12.2025 вх. № 4702/8.2/7.16-1-2-20 транспортний засіб особистого користування марки «MERCEDES BENZ ML 280», VIN: НОМЕР_4 , реєстраційний номер НОМЕР_5 , станом на 25.12.2025, згідно бази даних Уніфікованої електронно - облікової системи зареєстрованих транспортних засобів Збройних сил України зареєстрованим не значиться та не значиться за жодною військовою частиною Збройних Сил України.

З метою з'ясування обставин ввезення на митну територію України даного транспортного засобу Південною митницею направлено запит до Львівської митниці від 27.10.2025 вих. № 7.16-1/20-01/7/3076 щодо надання копій документів на підставі яких транспортний засіб ввезено в Україну у якості гуманітарної допомоги.

Згідно з інформацією, наданою Львівською митницею встановлено, що 21.02.2023 року при ввезенні на митну територію України транспортного засобу особистого користування «MERCEDES BENZ ML 280», VIN: НОМЕР_4 , реєстраційний номер НОМЕР_5 , громадянин України ОСОБА_1 подав Декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 21.02.2023 (за формою, встановленою Додатком до Постанови Кабінету Міністрів України від 01.03.2022 № 174 «Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану» (зі змінами та доповненнями), у якій, зокрема, у графі 6 «Отримувач/Recipient» вказано «в/ч НОМЕР_3 , Миколаївська область, код НОМЕР_7 », у пункті 6 графи 9 «Вид допомоги/ Type of assistance» вказано т/з «MERCEDES BENZ ML 280», VIN: НОМЕР_4 , 2987 куб. см, 2007 р..

Також, для цілей митного контролю та оформлення ОСОБА_1 надано наступні документи: свідоцтво про реєстрацію на вищевказаний автомобіль серії НОМЕР_8 ; паспорт громадянина України для виїзду за кордон № НОМЕР_9 , виданий 15.12.2021 органом 4637.

Отже, факт ввезення на митну територію України та оформлення у якості гуманітарної допомоги ОСОБА_1 даного транспортного засобу підтверджується відомостями, що містяться в АСМО «Інспектор» та копією Декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 21.02.2023, згідно з якою транспортний засіб «MERCEDES BENZ ML 280», VIN: НОМЕР_4 , реєстраційний номер НОМЕР_5 , ввозиться для отримувача такої допомоги - військової частини НОМЕР_3 .

Таким чином, ОСОБА_1 перемістив через митний кордон України з приховуванням від митного контролю товар - транспортний засіб «MERCEDES BENZ ML 280», 2007 р. в., VIN: НОМЕР_4 , реєстраційний номер НОМЕР_5 , вартістю 141 301,07 грн., шляхом подання митному органу як підстави для переміщення вказаного товару «Декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою» від 21.02.2023, що містить неправдиві відомості щодо одержувача цього товару - військової частини « НОМЕР_3 » (ЄДРПОУ НОМЕР_7 ), тим самим вчинив адміністративні правопорушення, передбачені ч.1 ст. 483 та ст. 485 Митного кодексу України.

ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним за адресою, що вказана в протоколі про порушення митних правил.

Згідно з ч. 4 ст. 526 Митного кодексу України, справа про порушення митних правил може бути розглянута за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за це правопорушення, лише у випадках, якщо є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про перенесення розгляду справи.

З урахуванням вимог ст.526 Митного кодексу України, суд вважає можливим розглянути справу у відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.

Представник Південної митниці - Голощапова А.О., у судовому засіданні не з'явилася надала до суду заяву про розгляд справи без її участі, просилав притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 483 та ст. 485 Митного кодексу України та застосувати адміністративне стягнення передбачене санкцією вказаної статті.

Оцінивши досліджені у справі докази суд прийшов до наступних висновків.

Частиною 1 статті 7 КУпАП визначено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше, як на підставах і в порядку, встановлених законом.

Відповідно до вимог ст. 280 КУпАП України, при розгляді справи про адміністративне правопорушення суд зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно зі ст. 458 Митного кодексу України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.

Відповідно до ст. 486 Митного кодексу України, завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.

Кваліфікація того чи іншого правопорушення здійснюється шляхом встановлення його складу. Склад правопорушення - це сукупність передбачених законом ознак, які характеризують дане діяння як адміністративне правопорушення і відрізняють його від інших правопорушень.

Склад адміністративного правопорушення включає: об'єкт, об'єктивну сторону, суб'єкт, суб'єктивну сторону.

Порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.

Наведене указує на те, що до відповідальності за порушення митних правил може бути притягнута винна особа, яка вчинила відповідне правопорушення умисно або з необережності.

Частиною 1 статті 483 Митного кодексу України, передбачена відповідальність за переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості.

Статтею 485 Митного кодексу України передбачено відповідальність за заявлення в митній декларації з метою неправомірного звільнення від сплати митних платежів чи зменшення їх розміру неправдивих відомостей щодо істотних умов зовнішньоекономічного договору (контракту), ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача товару, неправдивих відомостей, необхідних для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості, та/або надання з цією ж метою митному органу документів, що містять такі відомості, або несплата митних платежів у строк, встановлений законом, або інші протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів, а так само використання товарів, стосовно яких надано пільги щодо сплати митних платежів, в інших цілях, ніж ті, у зв'язку з якими було надано такі пільги.

Вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст. 483 та ст. 485 Митного кодексу України, підтверджується дослідженими в судовому засіданні доказами, а саме:

- протоколом про порушення митних правил №0081/50400/2025 від 29.12.2025 року;

- листом ІНФОРМАЦІЯ_2 від 16.10.2025 року № 3759/8.2/7.16-1-20;

- копією заявки командира в/ч НОМЕР_2 від 30.09.2025 року № 1886/8954;

- копією листа командира в/ч НОМЕР_2 від 09.10.2025 року № 1886/9312;

- копією відповіді ІНФОРМАЦІЯ_2 від 26.12.2025 року № 4702/8.2/7.16-1-2-20;

- копією декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 21.02.2023 року, яку подав ОСОБА_1 при ввезенні на митну територію України транспортного засобу «MERCEDES BENZ ML 280», VIN: НОМЕР_4 , реєстраційний номер НОМЕР_10 у графі «Отримувач» вказав в/ч НОМЕР_3 .

Згідно ч. 1 ст. 198, ч. 2 ст. 334 Митного кодексу України, митному органу в пункті пропуску через державний кордон України згідно із статтею 335 цього Кодексу подаються документи, що містять відомості про товари, достатні для їх ідентифікації та необхідні для прийняття рішення про пропуск їх через митний кордон України. Особи, які переміщують товари, транспортні засоби комерційного призначення через митний кордон України чи провадять діяльність, контроль за якою цим Кодексом покладено на митні органи зобов'язані надавати митним органам документи та відомості, необхідні для здійснення митного контролю, в усній, письмовій та/або електронній формі.

Відповідно до п. 2 ст.1 Закону Україну «Про гуманітарну допомогу» від 22.10.1999 №1192-XIV гуманітарна допомога - цільова адресна безоплатна допомога в грошовій або натуральній формі, у вигляді безповоротної фінансової допомоги або добровільних пожертвувань, або допомога у вигляді виконання робіт, надання послуг, що надається іноземними та вітчизняними донорами з мотивів гуманності отримувачам гуманітарної допомоги в Україні або за кордоном, які потребують допомоги у зв'язку із соціальною незахищеністю, матеріальною незабезпеченістю, скрутним фінансовим становищем, введенням воєнного або надзвичайного стану, виникненням надзвичайної ситуації або тяжкою хворобою конкретної фізичної особи, а також для підготовки до збройного захисту держави та її захисту у разі збройної агресії або збройного конфлікту.

Відповідно до п. 1 ст. 1 Закону Україну «Про гуманітарну допомогу» від 22.10.1999 №1192-XIV безоплатна допомога «пересилка, виконання робіт, надання послуг) - надання гуманітарної допомоги без будь-якої грошової, матеріальної або інших видів компенсації донорам гуманітарної допомоги.

Згідно з абзацом 1, 3 пункту 1 постанови Кабінету міністрів України від 01.03.2022 №174 «Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану» (в редакції станом на 10.06.2023), на період воєнного стану пропуск через митний кордон України гуманітарної допомоги здійснювався за місцем перетину митного кордону України шляхом подання в паперовій або електронній формі декларації, заповненої особою, що перевозить відповідний товар, за формою згідно з додатком 1 (Декларація про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою) без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності та без оформлення гарантійних листів, зазначених у абзаці п'ятому цього пункту.

Товари, пропуск яких здійснювався відповідно до абзацу першого цього пункту, визнавалися гуманітарною допомогою за декларативним принципом без прийняття відповідного рішення спеціально уповноважених державних органів з питань гуманітарної допомоги.

Відповідно до ст. 6 Закону Україну «Про гуманітарну допомогу» від 22.10.1999 №1192-XIV звільнення від оподаткування товарів (робіт, послуг) гуманітарної допомоги здійснюється у порядку, встановленому Податковим кодексом України та Митним кодексом України.

Згідно п.1 ст. 287 Митного кодексу України при ввезенні (пересиланні) на митну територію України товари, визначенні відповідно до Закону України «Про гуманітарну допомогу» як гуманітарна допомога, звільняються від оподаткування ввізним митом.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 292 Митного кодексу України, митні платежі не сплачуються у разі, якщо відповідно до цього Кодексу, Податкового кодексу України, інших законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України щодо товарів надано звільнення або повне умовне звільнення від сплати митних платежів - у період дії такого звільнення і при дотриманні умов, у зв'язку з якими його надано.

Відповідно до п 197.1.15 ст. 197 Податкового кодексу України операції, що підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою, а саме надання благодійної допомоги, зокрема безоплатне постачання товарів/послуг благодійним організаціям, утвореним і зареєстрованим відповідно до законодавства, а також надання такої допомоги благодійними організаціями набувачам (суб'єктам) благодійної допомоги відповідно до законодавства про благодійну діяльність та благодійні організації. Під безоплатним постачанням слід розуміти постачання товарів/послуг благодійним організаціям та набувачам благодійної допомоги без будь-якої грошової, матеріальної або інших видів компенсації. У разі недотримання умов, визначених цим підпунктом, такі операції оподатковуються на загальних підставах.

Відповідно до ст. 483 Митного кодексу України переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі від 50 до 100 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил з конфіскацією товарів, транспортних засобів із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю, або з конфіскацією товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил, а також товарів, транспортних засобів із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю.

Відповідно до п. 6 постанови пленуму Верховного Суду України від 03.06.2005 №8 «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил», підставою для переміщення товарів через митний кордон України є визначені нормативними актами документи, без яких неможливо одержати дозвіл митного органу на пропуск товарів через митний кордон України. Це зокрема можуть бути митна декларація, контракт, коносамент, ліцензія, квота, товаросупровідні документи, дозвіл відповідних державних органів.

Документами, що містять неправдиві дані, є зокрема, такі, в яких відомості щодо суті угоди, найменування, асортименту, ваги, кількості чи вартості товарів, а також їх відправника чи одержувача, держави, з якої вони вивезенні чи в яку переміщуються, не відповідають дійсності.

Підробленими треба вважати як фальшиві документи, так і справжні, до яких внесено неправдиві відомості чи окремі зміни, що перекручують зміст інформації щодо фактів, які ними посвідчуються, а також документи з підробленими підписами, відбитками печаток та штампів.

Відповідно до ч. 1 ст. 485 Митного кодексу України, заявлення в митній декларації з метою неправомірного звільнення від сплати митних платежів чи зменшення їх розміру неправдивих відомостей щодо істотних умов зовнішньоекономічного договору (контракту), ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача товару, неправдивих відомостей, необхідних для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості, та/або надання з цією ж метою митному органу документів, що містять такі відомості, або несплата митних платежів у строк, встановлений законом, або інші протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів, а так само використання товарів, стосовно яких надано пільги щодо сплати митних платежів, в інших цілях, ніж ті, у зв'язку з якими було надано такі пільги, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі від 50 до 150 відсотків несплаченої суми митних платежів.

Дослідивши матеріали справи, приходжу до переконання, що ОСОБА_1 вчинив порушення митних правил, передбачене ч.1 ст. 483 та ст. 485 Митного кодексу України.

Обставин, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність ОСОБА_1 в ході розгляду справи судом не встановлено.

Під час провадження безпосередній предмет правопорушення - транспортний засіб «MERCEDES BENZ ML 280», VIN: НОМЕР_4 , реєстраційний номер НОМЕР_5 , вартістю 202579,49 грн.не вилучався.

При накладенні стягнення судом враховано, що відповідно до ч.2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.

Згідно з положенням ч.5 ст.283 КУпАП постанова суду (судді) про накладення адміністративного стягнення повинна містити положення про стягнення з особи, щодо якої її винесено, судового збору.

Відповідно до ст.40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.

Керуючись ст.ст.483, 485, 489, 495, 527-529, МК України, ст.ст.40-1, 283-285, 287-290, 303 КУпАП, п.5 ч.2ст.4 Закону України «Про судовий збір», суд,-

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 483 та ч. 1 ст. 485 Митного кодексу України та накласти на нього на підставі ст.36 КУпАП адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 100 % несплаченої суми митних платежів, що становить 202579(двісті дві тисячі п'ятсот сімдесят дев'ять) грн. 49 коп., з конфіскацією транспортного засобу «MERCEDES BENZ ML 280», VIN: НОМЕР_4 .

Відповідно до ч. 3 ст. 511, ч. 2 ст. 541 МК України, виконання постанови в частині конфіскації вищевказаного товару, здійснити шляхом стягнення з особи, яка вчинила порушення митних правил - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , вартості вищевказаного товару, а саме грошових коштів у сумі 202579(двісті дві тисячі п'ятсот сімдесят дев'ять) грн. 49 коп..

На підставі ст. 40-1 КУпАП стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 665,60 гривень в дохід держави.

Грошові кошти у розмірі 665,60 гривень в рахунок сплати судового збору перерахувати до УК у Центральний м. Миколаїв /Централ.р-н/22030101, на розрахунковий рахунок №UA798999980313131206000014483, код отримувача 37992030, банк Казначейство України (ЕАП), МФО 22030101.

Постанова суду у справі про порушення митних правил може бути оскаржена особою, стосовно якої вона винесена, представником такої особи або митним органом, який здійснював провадження у цій справі, до Миколаївського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.

Постанова суду у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Суддя О.І. Демінська