Справа № 127/32058/25
Провадження № 3/127/7751/25
13 лютого 2026 року м. Вінниця
Суддя Вінницького міського суду Вінницької області Вохмінова О.С., розглянувши матеріали, що надійшли з Вінницької митниці Державної митної служби України про притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 471 ч. 3 Митного кодексу України
ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина Арабської Республіки Єгипет, посвідка на постійне проживання в Україні № НОМЕР_1 , видана органом 6301 27.06.2023 року, прож.: АДРЕСА_1 ,
17.07.2025 року приблизно о 16.22 год. в пункті пропуску «Могилів-Подільський - Отач» митного поста «Дністер» Вінницької області в напрямку виїзд з України громадянин Арабської Республіки Єгипет ОСОБА_2 , який їхав в напрямку Республіки Молдова, порушив порядок проходження митного контролю, а саме: без ознак приховування, без наявності відповідних дозвільних документів, перемістив через митний кордон України не задекларовані предмети - монети (22 шт.), які мають історичну та культурну цінність, ввезення та вивезення яких регулюється Законом України «Про вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей», чим вчинив правопорушення, передбачене ст. 471 ч. 3 МК України.
В судове засідання ОСОБА_2 не з'явився, в протоколі про адміністративне правопорушення зазначив, що вину визнає, пояснення надати відмовився згідно ст. 63 Конституції України.
За таких обставин суд вважає можливим розглянути справу у відсутності ОСОБА_3 .
Відповідно до ст. 16 КУпАП іноземці і особи без громадянства, які перебувають на території України, підлягають адміністративній відповідальності на загальних підставах з громадянами України.
Згідно ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідальність за ч. 3 ст. 471 КУпАП настає за недекларування товарів (крім валютних цінностей), що підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та які переміщуються громадянами.
Згідно примітки до зазначеної статті, недекларуванням у цій статті вважається незаявлення громадянином за встановленою формою точних та достовірних відомостей, перелік яких визначений цим Кодексом, про товари, які переміщуються (пересилаються) таким громадянином через митний кордон України (у тому числі при проходженні (проїзді) ним каналом, позначеним символами зеленого кольору ("зелений коридор")".
Законом України «Про вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей» регулюються відносини, пов'язані з вивезенням, ввезенням та поверненням культурних цінностей, і спрямований на охорону національної культурної спадщини та розвиток міжнародного співробітництва України у сфері культури. Дія цього Закону не поширюється на сучасні сувенірні вироби, предмети культурного призначення серійного та масового виробництва.
У цьому Законі терміни вживаються у такому значенні, зокрема: культурні цінності - об'єкти матеріальної та духовної культури, що мають художнє, історичне, етнографічне та наукове значення і підлягають збереженню, відтворенню та охороні відповідно до законодавства України; рідкісні монети, ордени, медалі, печатки та інші предмети колекціонування; колекція культурних цінностей - однорідні або підібрані за певними ознаками різнорідні предмети, які, незалежно від культурної цінності кожного з них, зібрані разом становлять художню, історичну, етнографічну чи наукову цінність; вивезення культурних цінностей - фактичне переміщення юридичними чи фізичними особами з будь-якою метою через митний кордон України культурних цінностей з території України без зобов'язання їх зворотного ввезення в Україну; свідоцтво на право вивезення (тимчасового вивезення) культурних цінностей (далі - свідоцтво) - документ встановленого зразка, що підтверджує право особи на вивезення або тимчасове вивезення зазначених у ньому культурних цінностей.
Статтею 13 зазначеного Закону передбачено, що свідоцтво, видане центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей, є підставою для пропуску зазначених у ньому культурних цінностей за межі митної території України.
Вивезення або тимчасове вивезення культурних цінностей без свідоцтва забороняється. Митні органи здійснюють відповідні митні формальності, необхідні для випуску у відповідний митний режим, пропуску через митний кордон України культурних цінностей, що вивозяться, у тому числі тимчасово, за межі України, на підставі відповідного свідоцтва, отриманого від центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей, з використанням механізму "єдиного вікна" відповідно до Митного кодексу України.
Особи, винні у порушенні законодавства України про вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей, несуть відповідальність, передбачену законами України (ст. 37 зазначеного Закону).
Статтею 11 Закону передбачено, що заявлені до вивезення (тимчасового вивезення) та повернуті після тимчасового вивезення культурні цінності підлягають обов'язковій державній експертизі.
Питання проведення державної
експертизи культурних цінностей, заявлених до вивезення,
тимчасового вивезення та повернутих в Україну після тимчасового
вивезення, а також вилучених митними або правоохоронними органами,
конфіскованих за рішенням суду та обернених відповідно до закону в
дохід держави регулюється Порядком проведення державної експертизи культурних цінностей, затвердженим постановою КМУ від 26.08.2003 року № 1343.
Відповідно до п. 12 Порядку експертиза культурних цінностей, вилучених митними або
правоохоронними органами, конфіскованих за рішенням суду та
обернених відповідно до закону в дохід держави, проводиться
мистецтвознавцями або експертами уповноважених організацій.
Описом від 17.07.2025 року зафіксовано тимчасово вилучені у Ісси Ахмеда 22 монети без зазначення країни-емітента.
Згідно повідомлення Вінницького обласного краєзнавчого музею від 04.09.2025 року, 17.07.2025 року надані Вінницькою митницею предмети мають певну історичну цінність, але не є рідкісними чи унікальними. Мають незадовільний стан збереження. Їх загальна оцінна вартість становить 260 грн. Експертна оцінка монет надана для проведення мистецтвознавчої експертизи.
З довідки Вінницького обласного художнього музею ВОР від 20.11.2025 року, наданої у доповнення до листа від 04.09.2025 року, вбачається, що згідно з проведеною експертною оцінкою встановлено, що надані на дослідження предмети мають культурну цінність, однак не належать до категорії особливо цінних чи унікальних. Стан збереження - незадовільний. Вивезення за межі України лише за наявності відповідних дозвільних документів, оформлених згідно з чинним законодавством України.
Згідно експертного висновку Вінницького обласного художнього музею ВОР від 09.02.2026 року № 10-01Д-10, представлені на дослідження монети (монети різних країн, номіналів та року виготовлення: СРСР - 8 од., Російська імперія - 14 од.) мають історичну цінність, є предметами колекційного значення.
Дослідивши та проаналізувавши матеріали справи, суд приходить до висновку, що вина ОСОБА_3 у вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 471 ч. 3 МК України доведена: актом проведення огляду, митною декларацією ОСОБА_3 для письмового декларування товарів, що переміщуються через митний кордон України громадянами для особистих, сімейних та інших потреб, не пов'язаних з провадженням підприємницької діяльності в якій не зазначено відомостей про наявність товарів, що підлягають обов'язковому письмовому декларуванню; описом від 17.07.2025 року, яким зафіксовано тимчасово вилучені у ОСОБА_3 22 монети, повідомленням музею від 04.09.2025 року, яким підтверджено, що монети мають певну історичну цінність, службовою запискою працівника митниці, довідкою Вінницького обласного художнього музею ВОР від 20.11.2025 року про те, що згідно з проведеною експертною оцінкою встановлено, що надані на дослідження предмети мають культурну цінність, однак не належать до категорії особливо цінних чи унікальних; експертним висновком Вінницького обласного художнього музею ВОР від 09.02.2026 року № 10-01Д-10, згідно з яким представлені на дослідження монети мають історичну цінність, є предметами колекційного значення; протоколом про порушення митних правил № 0273/UA401000/2025 від 17.07.2025 року, довідкою про витрати за зберігання товарів, розміщених на складах, що належать митному органу або використовуються ним, з 18.07.2025 року, в загальному - 40, 55 грн., добровільним перерахуванням ОСОБА_4 на рахунок митниці коштів для сплати штрафу згідно санкції статті.
Враховуючи наведене, обставини справи, особу порушника та ступінь його вини, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність, суд вважає необхідним визнати винним ОСОБА_5 у вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 471 ч. 3 МК України та застосувати до нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією товарів - 22 монет згідно опису вилучених предметів від 17.07.2025 року.
Відповідно до ст. 519 МК України з ОСОБА_3 на користь Вінницької митниці Державної митної служби України підлягають стягненню витрати, пов'язані зі зберіганням вилученого майна - 40, 55 грн., а на підставі вимог ст. 4 Закону України «Про судовий збір» на користь держави слід стягнути 665, 60 грн. судового збору.
Керуючись ст. ст. 16, 471 Митного кодексу України, ст. 283, 284 КУпАП, ст. 4 ЗУ «Про судовий збір», суд,
визнати винним ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 471 ч. 3 Митного кодексу України та застосувати відносно нього адміністративне стягнення у виді штрафу, розміром 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 5 100 (п'ять тисяч сто) грн. 00 коп. з конфіскацією товарів - 22 (двадцяти двох) монет, вилучених у ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) згідно опису вилучених предметів від 17.07.2025 року.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) на користь Вінницької митниці Державної митної служби України витрати, пов'язані зі зберіганням майна у справі про порушення митних правил (протокол № 0273/UA401000/2025 від 17.07.2025 року в сумі 40 (сорок) грн. 55 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) на користь держави 665 (шістсот шістдесят п'ять) грн. 60 коп. судового збору.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду через Вінницький міський суд Вінницької області протягом десяти днів.
Суддя: