Справа №132/583/26
Провадження №2-о/132/76/26
Ухвала
Іменем України
"25" лютого 2026 р. м. Калинівка
Суддя Калинівського районного суду Вінницької області Павленко І.В.,
вирішуючи питання відкриття провадження у справі за заявою ОСОБА_1 , подану від її імені представником - адвокатом Царапорою О.П., заінтересована особа: Калинівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Хмільницькому районі Вінницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), про оголошення фізичної особи померлою,
До Калинівського районного суду Вінницької області засобами підсистеми ЄСІТС «Електронний суд» 24.02.2026 надійшла заява ОСОБА_1 , подану від її імені представником - адвокатом Царапорою О.П., заінтересована особа: Калинівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Хмільницькому району Вінницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про оголошення фізичної особи померлою.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями, справу передано на розгляд судді Павленко І.В.
Перевіривши матеріали заяви на їх відповідність вимогам ЦПК України, встановив наступне.
Відповідно до ч. 1, п. 3 ч. 2 ст. 293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Суд розглядає в порядку окремого провадження справи, зокрема, про визнання фізичної особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою.
Частиною 3 ст. 42 ЦПК України встановлено, що у справах окремого провадження учасниками справи є заявники, інші заінтересовані особи.
Частиною 4 ст.294 ЦПК України передбачено, що справи окремого провадження суд розглядає за участю заявника і заінтересованих осіб. У заяві, що подана у порядку окремого провадження, зазначена лише одна заінтересована особа, а саме Калинівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Хмільницькому району Вінницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ).
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_2 проходив військову службу у Військовій частині НОМЕР_1 Міністерства оборони України.
Згідно із Інструкцією з організації обліку особового складу в системі Міністерства оборони України, затвердженою Наказом Міністерства оборони України від 15.09.2022 №280 не виключаються із списків особового складу військової частини, а обліковуються як тимчасово відсутні особи, які зникли безвісти - до визнання їх у судовому порядку безвісно відсутніми або оголошеними померлими.
Відповідно до Наказу Міністерства Оборони України № 280 від 15 вересня 2023 року підставою для призупинення виплати грошового і здійснення продовольчого, речового, інших видів забезпечення та виключення із списків особового складу військової частини є рішення суду (або належним чином завірена його копія) про оголошення таких військовослужбовців безвісно відсутніми або померлими.
Суд звертає увагу заявника, що у постанові КЦС ВС від 10.07.2024 року у справі № 686/11198/22 зроблено висновок: «залежно від установлених обставин, необхідно залучати до участі у таких справах Міністерство оборони України та відповідні військові частини з метою захисту інтересів держави, оскільки визнання у судовому порядку військовослужбовця безвісно відсутнім або оголошення його померлим є підставою для виключення його зі списків особового складу військової частини та припинення виплати членам його сім'ї грошового забезпечення».
Відповідно до ч. 1ст. 306 ЦПК України у заяві про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою повинно бути зазначено: для якої мети необхідно заявникові визнати фізичну особу безвісно відсутньою або оголосити її померлою; обставини, що підтверджують безвісну відсутність фізичної особи, або обставини, що загрожували смертю фізичній особі, яка пропала безвісти, або обставини, що дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку.
При цьому заявник має мати особисту цивільну правову зацікавленість у зміні правового стану особи, яку він просить оголосити померлою. Для підтвердження цього повинні бути наведені обставини, які свідчать про те, що між заявником та особою, яку він просить оголосити померлою існують особисті або майнові правовідносини, матеріально-правовий зв'язок або за відсутності такого зв'язку дані про те, що відсутність фізичної особи є для заявника перешкодою у реалізації суб'єктивних прав або виконання обов'язків.
За правовими наслідками оголошення фізичної особи померлою прирівнюється до правових наслідків, які настають у разі смерті фізичної особи, а саме: на майно такої особи відкривається спадщина.
Спадкоємці фізичної особи, яка оголошена померлою, не мають права відчужувати протягом п'яти років нерухоме майно, що перейшло до них у зв'язку з відкриттям спадщини.
Виходячи з вказаного, заінтересованими особами у даній справі мають бути усі спадкоємці особи, якщо вони є, чи відповідна територіальна громада.
В заяві має бути зазначено власником якого саме майна є особа, яка визнається померлою або відсутність такого майна.
Виходячи з цього, заінтересованими особами у даній справі мають бути, крім інших, усі спадкоємці.
Однак, заявник не зазначає та не додає доказів, які вказували б на наявність/відсутність таких осіб.
Права заінтересованих осіб знаходяться у юридичному зв'язку із суб'єктивними правами заявників і зумовлюються встановленням юридичного факту. Інтереси заінтересованих осіб можуть суперечити інтересам заявника.
Отже, притягнення (вступ) цих заінтересованих осіб має важливе практичне значення, оскільки вони мають можливість у процесі розгляду справи про встановлення юридичного факту заявити про порушення чи оспорювання їхніх суб'єктивних прав. Заінтересовані особи беруть участь у справах окремого провадження з метою захисту своїх інтересів або інтересів держави.
З урахуванням викладеного, заявнику необхідно визначити коло осіб.
Оскільки у главі 1 розділу IV «Окреме провадження» ЦПК України законодавцем не регламентовано залишення без руху заяви, що подана заявником в порядку окремого провадження, тому суддя, керуючись положеннями ч. 9 ст.10 ЦПК України, вважає за доцільне застосувати положення ч.1 ст.185 ЦПК України, що регулюють подібні за змістом відносини (залишення позовної заяви без руху).
Частиною 1 ст.177 ЦПК України передбачено, що позивач повинен додати до позовної заяви її копії та копії всіх документів, що додаються до неї, відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб. У разі подання до суду позовної заяви та документів, що додаються до неї, в електронній формі через електронний кабінет позивач зобов'язаний додати до позовної заяви доказ надсилання іншим учасникам справи копій поданих до суду документів з урахуванням положень статті 43 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1 ст. 185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Ураховуючи викладене, заяву ОСОБА_1 , подану від її імені представником - адвокатом Царапооюа О.П. слід залишити без руху та надати заявнику десятиденний строк для усунення зазначених в ухвалі недоліків.
Керуючись ч. 9 ст.10, ч. 3 ст. 42, ст.175,177,185,259,293,294,306,307,353 ЦПК України, суддя
Заяву ОСОБА_1 , подану від її імені представником - адвокатом Царапорою О.П., заінтересована особа: Калинівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Хмільницькому району Вінницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про оголошення фізичної особи померлою, залишити без руху та надати заявнику та її представнику строк для усунення її недоліків, який не може перевищувати десяти днів з дня отримання позивачем даної ухвали.
Копію ухвали невідкладно направити заявнику та її представнику.
У разі невиконання ухвали суду у зазначений строк заява буде вважаться неподаною та повернута позивачу зі всіма доданими документами. Повернення заяви не перешкоджає повторному зверненню із заявою до суду, якщо перестануть існувати обставини, що стали підставою для її повернення.
Ухвала оскарженню не підлягає.