23 лютого 2026 року
м. Київ
справа № 348/2047/18
провадження № 61-1017ск26
Верховний Суд у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду: Ситнік О. М. (суддя-доповідач), Ігнатенка В. М., Фаловської І. М.
розглянув касаційну скаргу представника Делятинської селищної ради Надвірнянського району Івано-Франківської області - адвоката Парфана Тараса Дмитровича на рішення Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області від 10 жовтня 2025 року та постанову Івано-Франківського апеляційного суду від 18 грудня 2025 року в справі за позовом виконуючого обов'язки керівника Надвірнянської окружної прокуратури Івано-Франківської області в інтересах держави в особі Державного агентства лісових ресурсів України, Державного підприємства «Делятинське лісове господарство» до ОСОБА_1 , Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області, третя особа - Делятинська селищна рада Надвірнянського району Івано-Франківської області, про визнання незаконним рішення, скасування наказу, витребування земельної ділянки та
У вересні 2018 року виконувач обов'язків керівника Надвірнянської окружної прокуратури Івано-Франківської області в інтересах держави в особі Державного агенства лісових ресурсів України, Державного підприємства «Делятинське лісове господарство» (далі - ДП «Делятинське лісове господарство») звернувся до суду з позовом, у якому просив: визнати незаконним та скасувати наказ Головного управління Держтеокадастру в Івано-Франківській області від 06 травня 2016 року № 9-211/15-16-СГ про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянку та передачу ОСОБА_1 у власність земельної ділянки загальною площею 0,5912 га з кадастровим номером 2624080300:02:002:0001 для ведення особистого селянського господарства, яка розташована за межами населено пункту с. Білі Ослави Білоославської сільської ради Надвірнянського р-ну Івано-Франківської обл. в урочищі «Зарінок-Дремблюшка»; скасувати державну реєстрацію права власності ОСОБА_1 на земельні ділянки з кадастровим номером 2624080300:02:002:00 площею 0,5068 га (номер запису про право власності 28469647 від 17 жовтня 2018 року) та з кадастровим номером 2624080300:02:002:0007 площею 0,0844 га (номер запису про право власності 28467450 від 17 жовтня 2018 року); витребувати у ОСОБА_1 на користь держави в особі постійного землекористувача ДП «Делятинське лісове господарство» земельну ділянку з кадастровим номером 2624080300:02:002:0007 площею 0,0844 га, яка розташована за межами населеного пункту с. Білі Осла Білоославської сільської ради Надвірнянського р-ну Івано-Франківської обл. в урочищі «Заріно Дремблюшка»; витребувати у ОСОБА_1 на користь держави в особі Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області земельну ділянку з кадастровим номером 2624080300:02:002:0008 площею 0,5068 га, яка розташована за межами населеного пункту с. Білі Ослави Білоославської сільської ради Надвірнянського р-ну Івано-Франківської обл. в урочищі «Зарінок-Дремблюшка».
10 жовтня 2025 року рішенням Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області позов задоволено частково.
Витребувано з володіння ОСОБА_1 на користь держави в особі постійного землекористувача ДП «Делятинське лісове господарство» земельну ділянку з кадастровим номером 2624080300:02:002:0007 площею 0,0844 га, яка розташована за межами населеного пункту с. Білі Ослави Білоославськоі сільської ради Надвірнянського р-ну Івано-Франківської обл. в урочищі «Зарінок-Дремблюшка».
У задоволенні іншої частини позову відмовлено.
18 грудня 2025 року постановою Івано-Франківського апеляційного суду апеляційну скаргу Делятинської селищної ради Надвірнянського району Івано-Франківської області залишено без задоволення.
Рішення Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області від 10 жовтня 2025 року залишено без змін.
У січні 2026 року представник Делятинської селищної ради Надвірнянського району Івано-Франківської області - адвокат Парфан Т. Д. звернувся до Верховного Суду з касаційною скаргою на рішення Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області від 10 жовтня 2025 року та постанову Івано-Франківського апеляційного суду від 18 грудня 2025 року.
02 лютого 2026 року ухвалою Верховного Суду касаційну скаргу залишено без руху та надано строк десять днів з дня отримання ухвали для усунення недоліків, а саме для зазначення вартості спірного нерухомого майна та сплати судового збору у встановлених порядку і розмірі.
Заявнику детально роз'яснено, в чому полягають недоліки касаційної скарги, спосіб їх усунення, а також наслідки невиконання ухвали суду.
У лютому 2026 року до Верховного Суду надійшла заява про виконання вимог ухвали про залишення касаційної скарги без руху, в якій заявник вказав, що вартість земельних ділянок, щодо яких виник спір становить 269 705,00 грн.
Необхідно відмовити у відкритті касаційного провадження, оскільки касаційна скарга подана на судове рішення в справі незначної складності з ціною позову, що не перевищує двохсот п'ятдесяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що не підлягає касаційному оскарженню, з огляду на таке.
Стаття 129 Конституції України серед основних засад судочинства визначає забезпечення права на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення (пункт 8).
Відповідно до частини третьої статті 3 Цивільного процесуальногокодексу України (далі - ЦПК України) провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.
Згідно з частиною першою статті 388 ЦПК України судом касаційної інстанції у цивільних справах є Верховний Суд, який відповідно до частини третьої статті 125 Конституції України є найвищим судовим органом, виконує функцію «суду права», що розглядає спори, які мають найважливіше (принципове) значення.
За вимогами частини першої статті 389 ЦПК України учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити у касаційному порядку рішення суду першої інстанції після апеляційного перегляду справи та постанову суду апеляційної інстанції, крім судових рішень, визначених у частині третій цієї статті.
Верховний Суд як суд касаційної інстанції у цивільних справах із перегляду в касаційному порядку судових рішень, ухвалених судами першої та апеляційної інстанцій, має виконувати повноваження щодо усунення порушень норм матеріального та/або процесуального права, виправлення судових помилок і недоліків, а не нового розгляду справи та нівелювання ролі судів першої та апеляційної інстанцій у чиненні правосуддя та розв'язанні цивільних спорів (абзац п'ятий пункту 7.7 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 22 листопада 2023 року № 10-р(ІІ)/2023).
Частина третя статті 389 ЦПК України визначає випадки, за яких рішення суду першої інстанції після апеляційного перегляду справи та постанова суду апеляційної інстанції не підлягають касаційному оскарженню, а саме не підлягають касаційному оскарженню: 1) рішення, ухвали суду першої інстанції та постанови, ухвали суду апеляційної інстанції у справах, рішення у яких підлягають перегляду в апеляційному порядку Верховним Судом; 2) судові рішення у малозначних справах та у справах з ціною позову, що не перевищує двохсот п'ятдесяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, крім випадків, зазначених у цій же нормі ЦПК України.
Відповідно до частини шостої статті 19 ЦПК України для цілей цього Кодексу малозначними справами є:
справи, у яких ціна позову не перевищує тридцяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб;
справи незначної складності, визнані судом малозначними, крім справ, які підлягають розгляду лише за правилами загального позовного провадження, та справ, ціна позову в яких перевищує вісімдесят розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб;
справи про стягнення аліментів, збільшення та зменшення їх розміру, припинення стягнення аліментів, оплату додаткових витрат на дитину, індексацію аліментів, зміну способу їх стягнення, якщо такі вимоги не пов'язані із встановленням чи оспорюванням батьківства (материнства);
справи про розірвання шлюбу;
справи про захист прав споживачів, ціна позову в яких не перевищує шістдесяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Тлумачення статті 19 ЦПК України свідчить, що незалежно від того, чи визнавав справу малозначною суд першої чи апеляційної інстанції, такою її може визнати касаційна інстанція, оскільки частина шоста статті 19 ЦПК України розміщена в розділі 1 Загальних положень ЦПК України, то вона поширюється й на стадію касаційного провадження.
Згідно із частиною четвертою статті 274 ЦПК України в порядку спрощеного позовного провадження не можуть бути розглянуті справи у спорах: 1) що виникають з сімейних відносин, крім спорів про стягнення аліментів, збільшення їх розміру, оплату додаткових витрат на дитину, стягнення неустойки (пені) за прострочення сплати аліментів, індексацію аліментів, зміну способу їх стягнення, розірвання шлюбу та поділ майна подружжя; 2) щодо спадкування; 3) щодо приватизації державного житлового фонду; 4) щодо визнання необґрунтованими активів та їх витребування відповідно до глави 12 цього розділу; 5) в яких ціна позову перевищує двісті п'ятдесят розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; 6) інші вимоги, об'єднані з вимогами у спорах, вказаних у пунктах 1-5 цієї частини.
Додатково у пункті 2 частини третьої статті 389 ЦПК України конкретизовано випадки, за яких касаційне провадження має бути відкрите попри те, що справу визнано малозначною.
Такими випадками, зокрема, є наявність у касаційній скарзі питання права, що має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовної практики (підпункт «а»); особа, яка подає касаційну скаргу, відповідно до ЦПК України позбавлена можливості спростувати обставини, встановлені оскарженим судовим рішенням, при розгляді іншої справи (підпункт «б»); значний суспільний інтерес або винятковість її значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу (підпункт «в»); віднесення судом першої інстанції справи до категорії малозначних помилково (підпункт «г»).
У справі предметом позову є вимоги про визнання незаконним рішення, скасування наказу, витребування земельних ділянок, вартість яких - 269 705,00 грн, що не перевищує двохсот п'ятдесяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб на день звернення з касаційною скаргою (832 000,00 грн).
У касаційній скарзі заявник не зазначив, що розгляд справи в касаційному суді має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовної практики, становить значний суспільний інтерес чи має виняткове значення для Делятинської селищної ради Надвірнянського району Івано-Франківської області.
Посилання заявника на неврахування судом висновків, викладених в постановах Верховного Суду, щодо застосування норми права у подібних правовідносинах є підставою касаційного оскарження судового рішення, передбаченою пунктом 1 частини другої статті 389 ЦПК України, втім не є доводом, який в розумінні підпунктів «а»-«г» пункту 2 частини третьої статті 389 цього Кодексу підтверджує наявність випадку/випадків, який/які дає/дають право вважати судове рішення у малозначній справі такими, що підлягають касаційному оскарженню.
Також особа, яка подає касаційну скаргу в малозначній справі, зобов'язана надати докази та навести доводи на обґрунтування наявності обставин, що є підставою для допуску судового рішення в його справі до перегляду Верховним Судом.
З огляду на викладене заявник не обґрунтував необхідності відкриття касаційного провадження на судові рішення, які не підлягають касаційному оскарженню.
Суд зазначає, що учасники судового процесу мають розуміти, що визначені підпунктами «а», «б», «в», «г» пункту 2 частини третьої статті 389 ЦПК України випадки є виключенням із загального правила і необхідність відкриття касаційного провадження у справі на підставі будь-якого з них потребує належних, фундаментальних обґрунтувань, як від заінтересованих осіб, так і від Суду, оскільки в іншому випадку принцип «правової визначеності» буде порушено.
Переглядаючи справу в касаційному порядку, Верховний Суд, який відповідно до частини третьої статті 125 Конституції України є найвищим судовим органом, виконує функцію «суду права», що розглядає спори, які мають найважливіше (принципове) значення для суспільства та держави.
Забезпечення єдності судової практики є реалізацією принципу правової визначеності, що є одним із фундаментальних аспектів верховенства права та гарантує розумну передбачуваність судового рішення. Крім того, саме така діяльність Верховного Суду забезпечує дотримання принципу рівності всіх осіб перед законом, який втілюється шляхом однакового застосування судом тієї самої норми закону в однакових справах щодо різних осіб.
Водночас використання оціночних чинників, зокрема, таких понять, як: «суспільний інтерес», «значення для формування єдиної правозастосовчої практики», тощо не повинні викликати думку про наявність певних ризиків, адже, виходячи із статусу Верховного Суду, у деяких випадках вирішення питання про можливість касаційного оскарження має відноситися до його дискреційних повноважень, оскільки розгляд скарг касаційним судом покликаний забезпечувати сталість судової практики, а не можливість проведення «розгляду заради розгляду».
Розглянувши доводи касаційної скарги, колегія суддів висновує про відсутність підстав для відкриття касаційного провадження в справі № 348/2047/18, подана касаційна скарга не містить належних обґрунтувань, які могли б бути визнані такими, що підпадають під дію підпунктів «а», «б», «в», «г» пункту 2 частини третьої статті 389 ЦПК України.
Згідно з положеннями частини першої статті 394 ЦПК України, одержавши касаційну скаргу, оформлену відповідно до вимог статті 392 цього Кодексу, колегія суддів у складі трьох суддів вирішує питання про відкриття касаційного провадження (про відмову у відкритті касаційного провадження).
Відповідно до вимог пункту 1 частини другої статті 394 ЦПК України суд відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо касаційну скаргу подано на судове рішення, що не підлягає касаційному оскарженню.
Такий висновок відповідає Рекомендаціям № R (95) 5 Комітету Міністрів Ради Європи від 07 лютого 1995 року, який рекомендував державам-членам вживати заходи щодо визначення кола питань, які виключаються з права на апеляцію та касацію, щодо попередження будь-яких зловживань системою оскарження. Відповідно до частини «с» статті 7 цих Рекомендацій скарги до суду третьої інстанції мають передусім подаватися відносно тих справ, які заслуговують на третій судовий розгляд, наприклад справ, які розвиватимуть право або сприятимуть однаковому тлумаченню закону. Вони також можуть бути обмежені скаргами у тих справах, де питання права мають значення для широкого загалу. Від особи, яка подає скаргу, слід вимагати обґрунтування причин, з яких її справа сприятиме досягненню таких цілей.
Відповідно до прецедентної практики Європейського суду з прав людини, яка є джерелом права (стаття 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини»), умови прийнятності касаційної скарги, відповідно до норм законодавства, можуть бути суворішими, ніж для звичайної заяви. Зважаючи на особливий статус суду касаційної інстанції, процесуальні процедури у суді касаційної інстанції можуть бути більш формальними, особливо, якщо провадження здійснюється судом після їх розгляду судом першої інстанції, а потім судом апеляційної інстанції (рішення у справах: «Levages Prestations Services v. France» (Леваж Престасьон Сервіс проти Франції) від 23 жовтня 1996 року, § 45; «Brualla Gomez de la Torre v. Spain» (Бруалья Ґомес де ла Торре проти Іспанії) від 19 грудня 1997 року, § 37).
Водночас застосування передбаченого законодавством порогу ratione valoris (ціна позову) для подання скарг до Верховного Суду є правомірною та обґрунтованою вимогою, враховуючи саму суть повноважень Верховного Суду щодо розгляду лише справ відповідного рівня значущості («Brualla Gomez de la Torre v. Spain» (Бруалья Ґомес де ла Торре проти Іспанії) від 19 грудня 1997 року, § 36).
Заявник подав касаційну скаргу на судове рішення в справі незначної складності з ціною позову, що не перевищує двохсот п'ятдесяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що не підлягає касаційному оскарженню, тому у відкритті касаційного провадження необхідно відмовити.
Керуючись статтею 129 Конституції України, частиною шостої статті 19, пунктом 2 частини третьої статті 389, пунктом 1 частини другої статті 394 ЦПК України, Верховний Суд у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду
Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою представника Делятинської селищної ради Надвірнянського району Івано-Франківської області - адвоката Парфана Тараса Дмитровича на рішення Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області від 10 жовтня 2025 року та постанову Івано-Франківського апеляційного суду від 18 грудня 2025 року в справі за позовом виконуючого обов'язки керівника Надвірнянської окружної прокуратури Івано-Франківської області в інтересах держави в особі Державного агентства лісових ресурсів України, Державного підприємства «Делятинське лісове господарство» до ОСОБА_1 , Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області, третя особа - Делятинська селищна рада Надвірнянського району Івано-Франківської області, про визнання незаконним рішення, скасування наказу, витребування земельної ділянки.
Копію ухвали та додані до скарги матеріали направити особі, яка подавала касаційну скаргу.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Судді: О. М. Ситнік
В. М. Ігнатенко
І. М. Фаловська