Справа № 210/1317/26
Провадження № 1-в/210/174/26
іменем України
26 лютого 2026 року м. Кривий Ріг
Металургійний районний суду міста Кривого Рогу у складі:
головуючої судді: ОСОБА_1 ,
при секретарі: ОСОБА_2 ,
розглянувши подання в.о. начальника державної установи «Криворізької виправної колонії № 80» полковника внутрішньої служби ОСОБА_3 про встановлення адміністративного нагляду у відношенні:
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, українця, з середньо-спеціальною освітою, проживаючого до засудження за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого, по теперішній справі засуджений 04.03.2025 року вироком Дзержинського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області за ч.1 ст. 307 КК України до позбавлення волі на 6 років з конфіскацією майна,
про встановлення адміністративного нагляду,-
25 лютого 2026 року в.о. начальник державної установи «Криворізької виправної колонії № 80» підполковника внутрішньої служби ОСОБА_3 звернувся до суду з поданням, відповідно до якого просить суд на підставі ст. 5 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» встановити відносно ОСОБА_4 адміністративний нагляд.
Подання обґрунтовує тим, що 28 листопада 2025 року із Державної установи «Криворізька виправна колонія № 80» звільняється ОСОБА_4 раніше не судимий, по теперішній справі 04.03.2025 року вироком Дзержинського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області за ч.1 ст. 307 КК України до позбавлення волі на 6 років з конфіскацією майна. На підставі чого просять встановити адміністративний нагляд відносно ОСОБА_4 після його звільнення з установи та встановити певні обмеження.
Засуджений ОСОБА_4 у судовому засіданні присутній не був, подав до суду заяву, в якій просив суд проводити розгляд справи без його участі.
Представник адміністрації державної установи «Криворізької виправної колонії № 80» також у судовому засіданні присутній не був, разом з поданням від інспектора ДУ «КВК №80» ОСОБА_5 надійшла заява про розгляд подання без участі представника адміністрації.
Дослідивши матеріали справи, суддя приходить до висновку, що подання підлягає задоволенню з наступних підстав.
Умови і порядок встановлення та здійснення адміністративного нагляду за окремими категоріями раніше судимих осіб та їх обов'язки визначаються Законом України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі».
Статтею 1 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами,звільненими із місця позбавлення волі» визначено, що адміністративний нагляд це система тимчасових примусових профілактичних заходів спостереження і контролю за поведінкою окремих осіб, звільнених з місць позбавлення волі, що здійснюються органами Національної поліції.
Згідно зі ст. 2 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими із місця позбавлення волі»,адміністративний нагляд встановлюється з метою запобігання вчиненню кримінальних правопорушень окремими особами, звільненими з місць позбавлення волі, і здійснення виховного впливу на них.
Відповідно до п. «г» ст. 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», адміністративний нагляд встановлюється щодо засуджених до позбавлення волі за один із злочинів, пов'язаних із незаконним обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів.
Відповідно до Характеристики на засудженого ОСОБА_4 04.03.2025 року він був засуджений вироком Дзержинського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області за ч.1 ст. 307 КК України до позбавлення волі на 6 років з конфіскацією майна.
Суд при розгляді питання встановлення чи продовження адміністративного нагляду не може допускати формального підходу, тому слід повно досліджувати всі обставини та перевіряти обґрунтованість встановлення і продовження адміністративного нагляду.
Відповідно до п. «г» ст. 4 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», підставами для встановлення адміністративного нагляду є матеріали установ виконання покарань - щодо осіб, зазначених у пунктах "б", г, "д" статті 3 цього Закону;.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється щодо осіб, зазначених у пункті "г" статті 3 цього Закону, - в судовому засіданні одноособово суддею районного, районного у місті, міського та міськрайонного суду за місцезнаходженням установи виконання покарань за поданням начальника установи виконання покарань.
В силу ч.1 ст. 6 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», адміністративний нагляд встановлюється у визначеному статтею 5 цього Закону порядку терміном від одного року до двох років і не може перевищувати термінів, передбачених законом для погашення або зняття судимості.
Враховуючи викладене, аналізуючи досліджені в судовому засіданні докази та встановлені під час судового розгляду обставини, суд приходить до переконливого висновку про доведеність існування підстав, передбачених п. "г" ст. 3 Закону України "Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі", для встановлення адміністративного нагляду відносно засудженого ОСОБА_4 , який відбуває покарання за вчинення злочину пов'язаного з незаконним обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів.
Виходячи з наведеного, суд приходить до висновку про обґрунтованість подання і наявність підстав для встановлення адміністративного нагляду відносно засудженого.
При встановленні адміністративного нагляду заявник просить застосувати до ОСОБА_4 обмеження у виді заборони виходити з будинку (квартири) у визначений час, який не може перевищувати 8 годин на добу, з 22-00 год. до 6-00 год.; заборони перебування у визначених місцях району: "ресторан", "бар", "кафе" та інших закладах з метою придбання та розпиття спиртних напоїв; заборони виїжджати за межі адміністративного району по службовим та особистим питанням без дозволу керівництва ВП ГУНП України за місцем проживання; зобов'язання з'являтись на реєстрацію до органів внутрішніх справ 2 рази на місяць. Суд вважає за доцільне застосувати до ОСОБА_4 обмеження, передбачені в пп. а, б, в, г ч. 1 ст. 10 Закону України "Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі".
На підставі викладеного та керуючись ст. 5 Закону України "Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі", -
Подання в.о. начальника державної установи «Криворізької виправної колонії № 80» полковника внутрішньої служби ОСОБА_3 про встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - задовольнити.
Встановити адміністративний нагляд відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , терміном 1 рік із застосуванням наступних обмежень:
- заборона виходу з місця проживання з 22 години до 06 години;
- заборони виїзд за межі міста (району) без дозволу органів поліції;
- відмічатися в органах поліції 2 (два) рази на місяць;
- заборонити перебування в ресторанах, кафе, барах та місцях продажу спиртних напоїв на розлив.
Ухвала може бути оскарженої до Дніпровського апеляційного суду протягом семи днів з дня її оголошення.
Суддя: ОСОБА_1