Справа № 344/1613/26
Провадження № 3/344/943/26
27 лютого 2026 року м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області Хоростіль Р.В., з участю прокурора Мельник І.Л. та особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, - ОСОБА_1 , розглянувши справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , працюючої головним спеціалістом відділу сім'ї та гендерної політики Департаменту молодіжної політики та спорту Івано-Франківської міської ради, проживаючої по АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ,
за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
ОСОБА_1 , будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, у відповідності до підпункту «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог ч. 1 ст. 45 цього Закону, несвоєчасно без поважних причин, а саме 02 квітня 2024 року подала щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік, чим порушила ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Прокурор під час розгляду справи просив визнати ОСОБА_1 винною у вчиненні зазначеного вище правопорушення, оскільки її вина доведена зібраними доказами у справі в їх сукупності, та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 60 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1020 гривень.
Під час розгляду справи ОСОБА_1 вину у вчиненому правопорушенні визнала повністю та суду пояснила, що 02 січня 2024 року вона подала декларацію, як «кандидат на посаду», а 04 січня 2024 року була призначена на посаду. 31 січня 2024 року вона вносила правки в декларацію. Щорічну декларацію вчасно не подала, бо помилково вважала, що поданої декларації, як «кандидата на посаду» достатньо. Вона заплуталася. Згодом на роботі їй повідомили, що треба заповнити окремо щорічну декларацію за 2023 рік, яку вона подала вже з пропуском строку - 02 квітня 2024 року. Просила суд обмежитись усним зауваженням, оскільки вона допустила дане правопорушення не умисно, крім цього просила врахувати, що вона є малозабезпеченою одинокою матір'ю, на її утриманні є одна малолітня дитина, 2020 року народження та те, що до відповідальності раніше не притягалася.
Роз'яснивши ОСОБА_1 вимоги ст. 268 КУпАП, заслухавши її пояснення, думку прокурора, встановлюючи наявність чи відсутність адміністративного правопорушення в діях ОСОБА_1 та даючи оцінку фактичним даним, наявним в матеріалах справи, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, суд вважає наступне.
Відповідно до ст. 1 КУпАП завданням цього Кодексу є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Згідно з ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
У ч. 1 ст. 172-6 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Згідно з ч. 1 ст. 45 Закону України « Про запобігання корупції», особи зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в» - «ґ» пункту 2 частини 1 статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 01 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі-декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Згідно вимог роз'яснення Національного агентства з питань запобігання корупції щодо фінансової доброчесності застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю, затвердженого рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 13 листопада 2023 року № 4, щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону, або абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону в період з 00 години 00 хвилини 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Так, відповідно до розпорядження міського голови №3-с від 02 січня 2024 року «Про призначення на посаду ОСОБА_1 » ОСОБА_1 призначено на посаду головного спеціаліста відділу сім'ї та гендерної політики Департаменту молодіжної політики та спорту Івано-Франківської міської ради з 04 січня 2024 року з окладом згідно штатного розпису, строково, до призначення на цю посаду переможця конкурсу.
За таких обставин ОСОБА_1 відповідно до підпункту «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» є суб'єктом на яку поширюється дія цього Закону, як на посадову особу місцевого самоврядування.
Відповідно до відомостей з Єдиного державного Реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, встановлено, що ОСОБА_1 несвоєчасно, а саме 02 квітня 2024 року о 15 год. 32 хв.подала щорічну декларацію за 2023 рік.
Оскільки ОСОБА_1 є посадовою особою місцевого самоврядування, то необхідною граничною датою подання щорічної декларації за 2023 рік є 31 березня 2024 року.
Відтак, враховуючи вищенаведене, суд вважає, що вина ОСОБА_1 у вчиненому правопорушенні повністю доведена та кваліфікує її дії за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, як несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Обставиною, яка пом'якшує відповідальність, є щире каяття.
Обставин, які б обтяжували відповідальність, не встановлено.
Відповідно до ст. 22 КУпАП при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.
В той же час враховуючи характер та ступінь суспільної небезпечності вчиненого адміністративного правопорушення, ставлення винної до вчиненого, вона вперше притягається до адміністративної відповідальності, а пропуск встановленого Законом строку подання нею відповідної декларації склав лише один день, а також те, що вона є малозабезпеченою та одинокою матір'ю, суд вважає, що ОСОБА_1 слід звільнити від адміністративної відповідальності, а справу щодо неї закрити за малозначністю вчиненого адміністративного правопорушення, обмежившись усним зауваженням.
Керуючись ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», ч. 1 ст. 172-6, ст.ст. 22, 280, 283-285, 289 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд -
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,та звільнити її від адміністративної відповідальності обмежившись усним зауваженням, а справу щодо неї закрити.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Івано-Франківського апеляційного суду через Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя Роман ХОРОСТІЛЬ