Справа №: 343/2471/25
Провадження №: 3-в/343/3/26
про відстрочку виконання постанови про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу
27 лютого 2026 року м. Долина
Суддя Долинського районного суду Івано-Франківської області Керніцький І.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Долина Калуського району Івано-Франківської області заяву законної представниці (матері) неповнолітнього ОСОБА_1 - ОСОБА_2 про розстрочення сплати штрафу,
ОСОБА_2 звернулася до суду із заявою, в якій просить розстрочити її неповнолітньому сину ОСОБА_1 на 6 (шість) місяців сплату штрафу в розмірі 40 800,00 грн, що накладений постановою Долинського районного суду Івано-Франківської області від 29 грудня 2025 року, в зв'язку з важким матеріальним становищем.
В судове засідання ні ОСОБА_2 , ні ОСОБА_1 не з'явилися та про причини своєї неявки суд не повідомили, хоч були належно повідомлені про час та місце розгляду справи шляхом направлення їм судової повістки рекомендованим листом з повідомленням про вручення від 03.01.2026 року.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає що заяву ОСОБА_2 про розстрочення сплати штрафу слід задоволити, виходячи з наступних підстав.
Відповідно до ст. 298 КУпАП, постанова про накладення адміністративного стягнення є обов'язковою для виконання державними і громадськими органами, підприємствами, установами, організаціями, посадовими особами і громадянами.
Згідно зі ст. 307 даного Кодексу, штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтями 300-1, 300-2 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку, визначені Законом України «Про виконавче провадження».
Статтею 33 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено право державного виконавця й сторін виконавчого провадження за наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим (хвороба сторони виконавчого провадження, відрядження сторони виконавчого провадження, стихійне лихо тощо) звернутися до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, із заявою про відстрочку або розстрочку виконання рішення.
Зі змісту вказаної норми слідує, що підставою для вирішення судом питання про відстрочку або розстрочку виконання, встановлення чи зміну способу і порядку виконання є наявність обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Разом з тим, питання відстрочки виконання постанови про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу врегульовано частиною другою статті 301 КУпАП, відповідно до якої відстрочка виконання постанови про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу (за винятком стягнення штрафу на місці вчинення адміністративного правопорушення) здійснюється в порядку, встановленому законом.
Згідно ст. 304 КУпАП, питання, пов'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, вирішуються органом (посадовою особою), який виніс постанову.
При цьому нормами КУпАП передбачено лише розгляд питання про відстрочку виконання постанови про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу, а розстрочка сплати штрафу даним Кодексом не передбачена.
В судовому засіданні встановлено, що постановою Долинського районного суду Івано-Франківської області від 29 грудня 2025 року (а.с. 54-55) неповнолітнього ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнано винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 126, ч. 1 ст. 121-3, ч. 2 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та на підставі ст. 36 Кодексу України про адміністративні правопорушення, накладено стягнення у виглядi штрафу в розмірі двох тисяч чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 40 800,00 грн (сорок тисяч вісімсот гривень), без позбавленням права керування транспортними засобами на певний строк та без оплатного вилучення транспортного засобу.
Звертаючись до суду із заявою про розстрочення штрафу, ОСОБА_2 зазначає, що її син є неповнолітнім, ніде не працює та інших доходів не має, а тому не може сплатити всю суму одноразово, так як його матеріальне становище є важким, в зв'язку з чим просить розстрочити йому сплату штрафу на термін 6 (шість) місяців, тобто фактично просить відстрочити виконання постанови в частині накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу на строк 6 (шість) місяців.
Як вбачається зі свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 від 30.10.2008 року, виданого виконкомом Великотур'янської сілької ради Долинського району Івано-Франківської області, матір'ю неповнолітнього ОСОБА_1 вказана ОСОБА_3 , яка в подальшому змінила прізвище на « ОСОБА_4 », а тому вона є законним представником неповнолітнього ОСОБА_1 , якому станом на час звернення до суду із заявою про розстрочку виповнилося 17 років.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що заяву ОСОБА_2 слід задоволити та відстрочити її неповнолітньому сину ОСОБА_1 виконання постанови Долинського районного суду Івано-Франківської області від 29.12.2025 року в частині накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 40 800,00 грн. на строк 6 місяців, в зв'язку з його важким матеріальним становищем.
На підставі викладеного, ст. 33 Закону України «Про виконавче провадження», керуючись ст.ст. 301, 304, 307 КУпАП України, суддя
Заяву законної представниці (матері) неповнолітнього ОСОБА_1 - ОСОБА_2 задоволити та відстрочити йому виконання постанови Долинського районного суду Івано-Франківської області від 29 грудня 2025 року в частині накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 40 800,00 грн (сорока тисяч восьмисот гривень) на строк 6 (шість) місяців, тобто до 27 серпня 2026 року включно.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: