Провадження № 11-сс/821/72/26 Справа № 711/911/26 Категорія: ст. 154 КПК УкраїниГоловуючий у І інстанції ОСОБА_1 Доповідач в апеляційній інстанції ОСОБА_2
25 лютого 2026 року Черкаський апеляційний суд в складі:
головуючого ОСОБА_2 ,
суддів: ОСОБА_3 , ОСОБА_4 ,
секретаря ОСОБА_5 ,
за участю:
прокурора ОСОБА_6 ,
підозрюваного ОСОБА_7 ,
захисника підозрюваного -
адвоката ОСОБА_8 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси апеляційну скаргу прокурора Спеціалізованої екологічної прокуратури (на правах відділу) Черкаської обласної прокуратури ОСОБА_9 на ухвалу слідчого судді Придніпровського районного суду м. Черкаси від 06 лютого 2026 року про залишення клопотання старшого слідчого СУ ГУНП в Черкаській області ОСОБА_10 у кримінальному провадженні № 12023250000000216, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 05.06.2023, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, про відсторонення ОСОБА_7 від посади Шрамківського сільського голови Золотоніського району Черкаської області без задоволення,
Старший слідчий СУ ГУНП в Черкаській області ОСОБА_10 , за погодженням з прокурором Спеціалізованої екологічної прокуратури (на правах відділу) Черкаської обласної прокуратури ОСОБА_9 , звернувся до слідчого судді з клопотанням про відсторонення підозрюваного ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від посади Шрамківського сільського голови Золотоніського району Черкаської області. Строком на два місяці.
Ухвалою слідчого судді Придніпровського районного суду м. Черкаси від 06.02.2026 вказане клопотання старшого слідчого залишено без задоволення.
Не погоджуючись із ухвалою слідчого судді, прокурор Спеціалізованої екологічної прокуратури (на правах відділу) Черкаської обласної прокуратури ОСОБА_9 оскаржив її в апеляційному порядку. Просить апеляційний суд скасувати ухвалу слідчого судді від 06.02.2026 та постановити нову ухвалу, якою задовольнити клопотання про відсторонення від посади Шрамківського сільського голови Золотоніського району Черкаської області ОСОБА_7 , строком на два місяці.
Вказує, що у клопотанні слідчий зазначив, що підозрюваний ОСОБА_7 на момент вчинення кримінального правопорушення перебував на посаді Шрамківського сільського голови і на теперішній час продовжує обіймати вказану посаду.
Разом з цим, саме перебування ОСОБА_7 на вказаній посаді сприяло вчиненню даного кримінального правопорушення, оскільки останній наділений організаційно-розпорядчими повноваженнями і є службовою особою.
Зазначає, що підозрюваний, користуючись зв'язками, здобутими за час перебування на посаді Шрамківського сільського голови Золотоніського району Черкаської області, може особисто або опосередковано негативно впливати на хід досудового розслідування та судового розгляду, через прохання чи погрози, або іншим шляхом знищити, приховати або спотворити докази, що мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, а також речі та документи, які містять інформацію щодо вчиненого кримінального правопорушення.
Так, ОСОБА_7 , маючи широке коло зв'язків, має реальну можливість як самостійно, так і через інших осіб, незаконно впливати на свідків у даному кримінальному провадженні, також на інших свідків, які ще не допитані, з метою примусу до відмови від давання показань чи їх зміни, чинити вплив на свідків в даному кримінальному провадженні, з якими є особисто знайомий, а також представника потерпілого ОСОБА_11 , спеціалістів та експертів у кримінальному провадженні, з метою схилення їх до дачі неправдивих показань та з метою уникнення покарання.
Вказує, що перебуваючи на посаді, ОСОБА_7 має можливість іншим чином перешкоджати кримінальному провадженню, що може виразитися у створенні підозрюваним штучних доказів та підбурюванні осіб, зокрема, місцевих жителів, які не були свідками кримінального правопорушення, до надання завідомо неправдивих свідчень на підтвердження висунутих підозрюваним захисних версій.
Окрім того, ОСОБА_7 на даний час продовжує обіймати посаду Шрамківського сільського голови та має відповідні службові повноваження, які може повторно використати для вчинення нового, аналогічного за своїм складом кримінального правопорушення, що може призвести до завдання збитків державі.
При розгляді вказаного клопотання, на думку прокурора, суд не враховував, що саме перебуваючи на вказаній посаді, дії останнього в очах громадськості дискредитують діяльність обраного органу в цілому, підривають авторитет та довіру, що сприяє формуванню негативної суспільної думки щодо діяльності органу місцевого самоврядування, та в свою чергу підриває авторитет держави.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення прокурора ОСОБА_6 , підозрюваного ОСОБА_7 та його захисника ОСОБА_8 , перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла наступних висновків.
Згідно з положеннями ч. 1 ст. 404 КПК суд апеляційної інстанції переглядає судове рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Відповідно до вимог ст. 370 цього Кодексу судове рішення повинно бути законним, обґрунтованим і вмотивованим, при цьому його законність повинна базуватись на правильному застосуванні норм матеріального права з дотриманням вимог щодо кримінального провадження, передбачених положеннями Кримінального процесуального кодексу України.
Одним із методів державної реакції на порушення, що носять кримінально-правовий характер, є заходи забезпечення кримінального провадження, передбачені ст. 131 КПК, які виступають важливим елементом механізму здійснення завдань кримінального провадження при розслідуванні злочинів, зокрема відсторонення від посади.
При застосуванні заходів забезпечення кримінального провадження слідчий суддя повинен діяти у відповідності до вимог КПК та судовою процедурою гарантувати дотримання прав, свобод та законних інтересів осіб, а також умов, за яких жодна особа не була б піддана необґрунтованому процесуальному обмеженню.
За загальними правилами, передбаченими ч. 3 ст. 132 КПК, застосування заходів забезпечення кримінального провадження допускається лише у разі, якщо слідчий, дізнавач, прокурор доведе, що:
- існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження;
- потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, дізнавача, прокурора;
- може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий, дізнавач, прокурор звертається із клопотанням.
Згідно ч. 1 ст. 154 КПК України, відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину.
Відсторонення від посади здійснюється на підставі рішення слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження на строк не більше двох місяців. Строк відсторонення від посади може бути продовжено відповідно до вимог статті 158 цього Кодексу (ч. 2 ст. 154 КПК України).
Відповідно до ст. 155 КПК України прокурор, слідчий за погодженням з прокурором має право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування або суду під час судового провадження із клопотанням про відсторонення особи від посади. Із клопотанням про відсторонення особи від посади до органів державної влади, зазначених у частині третій статті 154 цього Кодексу, має право звернутися прокурор, а про відсторонення від посади Голови Національного агентства з питань запобігання корупції, його заступника - Генеральний прокурор або заступник Генерального прокурора - керівник Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.
У клопотанні зазначаються: 1) короткий виклад обставин кримінального правопорушення, у зв'язку з яким подається клопотання; 2) правова кваліфікація кримінального правопорушення із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність; 3) виклад обставин, що дають підстави підозрювати особу у вчиненні кримінального правопорушення, і посилання на обставини; 4) посада, яку обіймає особа; 5) виклад обставин, що дають підстави вважати, що перебування на посаді підозрюваного, обвинуваченого сприяло вчиненню кримінального правопорушення; 6) виклад обставин, що дають підстави вважати, що підозрюваний, обвинувачений, перебуваючи на посаді, знищить чи підробить речі і документи, які мають суттєве значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливатиме на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджатиме кримінальному провадженню іншим чином; 7) перелік свідків, яких слідчий, прокурор вважає за необхідне допитати під час розгляду клопотання.
Як вбачається з матеріалів справи, СУ ГУНП в Черкаській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12023250000000216 від 05.06.2023 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_7 , будучи обраним 12.11.2020 Шрамківським сільським головою Золотоніського району Черкаської області (далі - Шрамківський сільський голова), склав присягу та приступив до виконання обов'язків Шрамківського сільського голови 12.11.2020 згідно рішення Шрамківської сільської ради Золотоніського району Черкаської області (далі - Шрамківська сільська рада) від 12.11.2020 № 1-2/VIІІ «Про початок повноважень Шрамківського сільського голови».
Відповідно до п.п. 1, 2, 7, 14, 16 ч. 4 ст. 42 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» (в редакції від 29.08.2021) сільський голова, у тому числі:
- забезпечує здійснення у межах наданих законом повноважень органів виконавчої влади на відповідній території, додержання Конституції та законів України, виконання актів Президента України та відповідних органів виконавчої влади;
- організує в межах, визначених цим Законом, роботу відповідної ради та її виконавчого комітету;
- здійснює керівництво апаратом ради та її виконавчого комітету;
- представляє територіальну громаду, раду та її виконавчий комітет у відносинах з державними органами, іншими органами місцевого самоврядування, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності, громадянами, а також у міжнародних відносинах відповідно до законодавства;
- укладає від імені територіальної громади, ради та її виконавчого комітету договори відповідно до законодавства.
Згідно ч. 5 ст. 42 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» (в редакції від 29.08.2021) сільський, селищний, міський голова несе персональну відповідальність за здійснення наданих йому законом повноважень.
Також, відповідно до Положення про виконавчий комітет Шрамківської сільської ради, затвердженого рішенням виконавчого комітету Шрамківської сільської ради від 30.11.2020 № 56, та Положення про виконавчий комітет Шрамківської сільської ради (у новій редакції від 10.12.2021), затвердженого рішенням виконавчого комітету Шрамківської сільської ради від 10.12.2021 № 238, сільський голова очолює виконавчий комітет. Рішення виконавчого комітету приймаються більшістю голосів від загального складу виконавчого комітету і підписуються сільським головою. У разі незгоди сільського голови з рішенням виконкому, він може зупинити дію цього рішення та винести це питання на розгляд відповідної ради.
Таким чином, в силу ст. 18 КК України, ОСОБА_7 на момент виконання обов'язків Шрамківського сільського голови був службовою особою, так як обіймав посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих функцій.
У листопаді 2021 року, більш точного часу досудовим розслідуванням не встановлено, ОСОБА_7 , неналежно виконуючи свої службові обов'язки через несумлінне ставлення до них, у спосіб, що суперечить чинному законодавству, надав дозвіл на видалення фізичною особою-підприємцем ОСОБА_12 дерев, які відносяться до лісового фонду та не перебувають на обліку Шрамківської сільської ради, та без сплати їх відновної вартості, за наступних обставин.
Відповідно до ст. 4 Лісового кодексу України (в редакції від 08.08.2021), до лісового фонду України належать лісові ділянки, в тому числі захисні насадження лінійного типу, площею не менше 0,1 гектара. До лісового фонду України не належать: зелені насадження в межах населених пунктів (парки, сади, сквери, бульвари тощо), які не віднесені в установленому порядку до лісів; окремі дерева і групи дерев, чагарники на сільськогосподарських угіддях, присадибних, дачних і садових ділянках.
Згідно ст. 65 Лісового кодексу України (в редакції від 08.08.2021), використання лісових ресурсів може здійснюватися в порядку загального і спеціального використання.
Відповідно до ст. 67 Лісового кодексу України (в редакції від 08.08.2021), у порядку спеціального використання можуть здійснюватися використання лісових ресурсів у вигляді заготівлі деревини, заготівлі другорядних лісових матеріалів.
Згідно ст. 69 Лісового кодексу України (в редакції від 08.08.2021), спеціальне використання лісових ресурсів на виділеній лісовій ділянці проводиться за спеціальним дозволом - лісорубний квиток або лісовий квиток, що видається безоплатно. Спеціальний дозвіл на заготівлю деревини в порядку рубок головного користування видається органом виконавчої влади з питань лісового господарства Автономної Республіки Крим, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства.
Спеціальний дозвіл на інші види спеціального використання лісових ресурсів видається власниками лісів або постійними лісокористувачами.
На виділених лісових ділянках можуть використовуватися лише ті лісові ресурси і лише для цілей, що передбачені виданим спеціальним дозволом.
Спеціальний дозвіл видається власниками лісів або постійними лісокористувачами у встановленому порядку також на проведення інших рубок та робіт, пов'язаних і не пов'язаних із веденням лісового господарства.
На адресу виконавчого комітету Шрамківської сільської ради 01.11.2021 надійшла заява від депутатів Шрамківської сільської ради ОСОБА_13 , ОСОБА_14 та ОСОБА_15 про надання дозволу на розчищення дерев, які знаходяться в аварійному стані та загрожують життю людей, між населеними пунктами Погреби та Мойсівка в адміністративних межах Шрамківської сільської ради (за межами населених пунктів).
На підставі Розпорядження Черкаської обласної державної адміністрації від 08.12.2017 № 820 та Акту приймання-передачі від 29.12.2017, дані зелені насадження перебувають у смузі відведення автомобільної дороги загального користування місцевого значення О 240207 Шрамківка - станція Драбів, що належить Департаменту будівництва Черкаської обласної державної адміністрації.
Водночас, ОСОБА_7 , будучи обізнаним про даний факт, а також про те, що зазначені у заяві зелені насадження знаходяться за межами населених пунктів Мойсівка та Погреби Шрамківської сільської ради, достовірно знаючи про відсутність затвердженого Порядку видалення аварійних дерев, кущів та порослі у смугах відведення автомобільних доріг загального користування місцевого значення в межах Черкаської області, у невстановлені у ході досудового розслідування дату та час, але не пізніше 01.11.2021, перебуваючи в приміщенні Шрамківської сільської ради, яка розташована за адресою: Черкаська область, Золотоніський район, с. Шрамківка, вул. Незалежності, 16, видав резолюцію секретарю виконавчого комітету Шрамківської сільської ради ОСОБА_16 щодо винесення заяви депутатів Шрамківської сільської ради ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 від 01.11.2021 на розгляд комісії з обстеження зелених насаджень, що підлягають видаленню, на території Шрамківської сільської ради (далі - Комісія), створеної на підставі рішення виконавчого комітету Шрамківської сільської ради від 23.02.2021 № 19 «Про створення комісії по обстеженню зелених насаджень, що підлягають видаленню, на території Шрамківської сільської ради» (зі змінами внесеними 18.08.2021) та виконавчого комітету Шрамківської сільської ради, із застосуванням положень Порядку від 01.08.2006 № 1045 (в редакції від 31.08.2019).
Водночас, відповідно до п. 1 Порядку від 01.08.2006 № 1045 (в редакції від 31.08.2019) він визначає процедуру видалення дерев, кущів, газонів і квітників (далі - зелені насадження) виключно на території населеного пункту.
Відповідно до п. 3 Порядку від 01.08.2006 № 1045 (в редакції від 31.08.2019) видалення зелених насаджень на території населеного пункту здійснюється за рішенням виконавчого органу сільської, селищної, міської ради (далі - компетентний орган) на підставі ордера (крім випадків, передбачених пунктами 7-10 цього Порядку).
Згідно п. 4 Порядку від 01.08.2006 № 1045 (в редакції від 31.08.2019) підставою для прийняття рішення компетентним органом є заява про видалення зелених насаджень, подана юридичною чи фізичною особою (далі - заявник). Після надходження заяви компетентний орган утворює комісію з питань визначення стану зелених насаджень та їх відновної вартості (далі - комісія), до складу якої входять представники заявника, власника земельної ділянки (користувача), компетентного органу, територіального органу Держекоінспекції, а у разі потреби балансоутримувача території та комунального підприємства, що здійснює утримання зелених насаджень. Під час формування складу комісії компетентний орган протягом двох днів після надходження заяви надсилає запити до територіального органу Держекоінспекції, власника земельної ділянки (користувача), балансоутримувача території та комунального підприємства, що здійснює утримання зелених насаджень, щодо можливості їх участі в роботі комісії. Комісія у п'ятиденний строк після її затвердження визначає стан зелених насаджень, розташованих на земельній ділянці, і їх відновну вартість та складає акт обстеження тих насаджень, що підлягають видаленню (далі - акт), за формою, затвердженою Мінрегіоном. У разі знесення аварійних, сухостійних і фаутних дерев комісія з'ясовує причину набуття деревами такого стану, про яку зазначається в складеному комісією акті. Голова комісії готує в п'ятиденний строк проект рішення компетентного органу про видалення зелених насаджень, в якому зазначається інформація про кількість зелених насаджень, що підлягають видаленню і залишаються на земельній ділянці. Компетентний орган у місячний строк після надходження зазначеного проекту рішення про видалення зелених насаджень приймає відповідне рішення і видає наступного дня заявнику його копію для оплати відновної вартості зелених насаджень, що підлягають видаленню.
Відповідно до п. 5 Порядку від 01.08.2006 № 1045 (в редакції від 31.08.2019) ордер на видалення зелених насаджень компетентний орган видає не пізніше наступного робочого дня після подання заявником документа про сплату відновної вартості зелених насаджень, що підлягають видаленню.
У невстановлені у ході досудового розслідування дату та час, але не пізніше 05.11.2021, членами Комісії у складі голови комісії ОСОБА_17 , заступника голови комісії ОСОБА_18 , секретаря комісії ОСОБА_19 , членів комісії ОСОБА_20 , ОСОБА_21 та ОСОБА_22 , здійснено огляд насаджень тополі звичайної та акації, що знаходились в смузі відведення автомобільної дороги загального користування місцевого значення О 240207 Шрамківка - станція Драбів (км 4+500 - км 5+900), між селами Мойсівка та Погреби Шрамківської сільської ради, за межами населених пунктів, та за його результатами складено акт обстеження зелених насаджень, що підлягають видаленню від 05.11.2021 №1, відповідно до якого якісний стан зелених насаджень в кількості 94 тополі та 42 акації є незадовільним, у зв'язку із чим виконавчому комітету Шрамківської сільської ради рекомендовано:
- затвердити акт комісії на видалення 136 аварійних дерев (94 тополі та 42 акації) вздовж узбіччя дороги загального користування місцевого значення О 240207 Шрамківка - станція Драбів (км 4+500 - км 5+900) (справа) між селами Мойсівка та Погреби Шрамківської сільської ради Золотоніського району Черкаської області;
- відповідно до рішення сільської ради від 23.02.2021 №5-16/VIII «Про затвердження Тимчасового Порядку видалення дерев, кущів та інших зелених насаджень за межами населених пунктів на території Шрамківської сільської ради» в установленому порядку видати Ордер про видалення зазначених зелених насаджень та укласти відповідний договір з виконавцем робіт;
- дрова паливні передати для опалення закладів соціальної сфери, які перебувають на балансі Шрамківської сільської ради, та для забезпечення потреб соціально незахищених категорій населення.
У подальшому ОСОБА_7 , 10.11.2021, в період часу з 09 год. 00 хв. по 10 год. 00 хв., більш точного часу у ході досудового розслідування встановити не представилось за можливе, перебуваючи в приміщенні Шрамківської сільської ради, будучи присутнім на позачерговому засіданні виконавчого комітету Шрамківської сільської ради, де вирішувалось питання щодо розгляду заяви депутатів Шрамківської сільської ради ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 від 01.11.2021 та затвердження акту обстеження зелених насаджень, що підлягають видаленню від 05.11.2021 № 1, складеного Комісією, будучи головою виконавчого комітету Шрамківської сільської ради, разом з іншими присутніми членами виконавчого комітету Шрамківської сільської ради проголосували «ЗА» прийняття Рішення «Про надання дозволу на видалення зелених насаджень» від 10.11.2021 № 187, що в подальшому слугувало підставою для підписання ОСОБА_7 цього ж рішення.
Відповідно до Рішення виконавчого комітету Шрамківської сільської ради «Про надання дозволу на видалення зелених насаджень» від 10.11.2021 № 187, підписаного ОСОБА_7 , розглянувши заяву депутатів Шрамківської сільської ради щодо надання дозволу на розчищення дерев між селами Мойсівка та Погреби Шрамківської сільської ради, які знаходяться в аварійному стані, загрожують життю людей, акта обстеження зелених насаджень від 05.11.2021 № 1, керуючись пп. 7 п. «а» ст. 30 Закону України «Про благоустрій населених пунктів», постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2006 № 1045 «Про затвердження Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах», виконавчий комітет Шрамківської сільської ради вирішив:
- затвердити акт обстеження зелених насаджень, що підлягають видаленню від 05.11.2021 № 1;
- надати дозвіл ФОП ОСОБА_12 на проведення робіт по видаленню аварійних дерев в кількості 136 штук (94 тополі та 42 акації) без сплати відновної вартості за видалення, з терміном закінчення робіт до 31.12.2021;
- доручити сільському голові заключити договір на надання послуг з благоустрою території Шрамківської сільської ради по зрізуванню зелених насаджень з ФОП ОСОБА_12 ;
- дрова паливні передати для опалення закладів соціальної сфери, які перебувають на балансі Шрамківської сільської ради, та для забезпечення потреб соціально незахищених категорій населення;
- виконавчому комітету сільської ради видати ордер на видалення зелених насаджень;
- роботи проводити з дотриманням правил техніки безпеки;
- виконавцям робіт забезпечити наведення санітарного стану місця видалення дерев в 15-ти денний термін після проведення робіт;
- контроль за виконанням рішення покласти на відділ з питань земельних ресурсів та охорони навколишнього природного середовища виконавчого апарату Шрамківської сільської ради.
Надалі ОСОБА_7 , у неустановлений у ході досудового розслідування дату та час, але не пізніше 12.11.2021, перебуваючи в с. Шрамківка Золотоніського району, Черкаської області, більш точного місця встановити не представилось за можливе, діючи від імені виконавчого комітету Шрамківської сільської ради (далі - «Замовник»), уклав з ФОП ОСОБА_12 (далі - «Виконавець») договір про надання послуг з видалення зелених насаджень від 12.11.2021 (далі - Договір від 12.11.2021).
Відповідно до п.1 Договору від 12.11.2021 «Виконавець» зобов'язується у строк до 31.12.2021 надати послуги на вимогу «Замовника» з видалення зелених насаджень у кількості 136 штук, а саме тополі звичайної 94 штуки, акації - 42 штуки, які розташовані на землях Шрамківської сільської ради, що знаходиться вздовж узбіччя дороги місцевого значення О 240207 Шрамківка - станція Драбів (км 4+500 - км 5+900) (справа) між селами Мойсівка та Погреби. Видалення зелених насаджень проводиться у зв'язку з аварійним станом дерев та запобіганням можливому виникненню надзвичайних ситуацій, пов'язаних із забезпеченням безпеки дорожнього руху.
Згідно п.2 Договору від 12.11.2021 ділова деревина отримана у результаті видалення насаджень переходить у власність «Виконавця» на безоплатній основі в рахунок розрахунку за надані послуги. Дрова паливні передаються у власність «Замовника» для вирішення соціально-побутових питань, а саме: опалення закладів соціальної сфери, які перебувають на балансі Шрамківської сільської ради, забезпечення потреб соціально незахищених категорій населення, для потреб жителів громади.
Одночасно ОСОБА_7 , у невстановлені у ході досудового розслідування дату та час, але не пізніше 12.11.2021, перебуваючи в с. Шрамківка Золотоніського району, Черкаської області, більш точного місця встановити не представилось за можливе, видав ФОП ОСОБА_12 ордер на видалення зелених насаджень від 12.11.2021, відповідно до якого дозволяється ФОП ОСОБА_12 ( АДРЕСА_1 ), згідно з актом обстеження зелених насаджень, складеним 05.11.2021 №1, видалення дерев 136 штук (тополя звичайна - 94, акація - 42).
Таким чином, рішення виконавчого комітету Шрамківської сільської ради «Про надання дозволу на видалення зелених насаджень» від 10.11.2021 № 187, прийняте відповідно до Порядку від 01.08.2006 № 1045 (в редакції від 31.08.2019) та ордер на видалення зелених насаджень від 12.11.2021, підписані ОСОБА_7 , є неправомірними та застосуванню не підлягали, оскільки питання видалення дерев лісового фонду регулюються Лісовим кодексом України та вказані зелені насадження на обліку Шрамківської сільської ради не перебували.
Згідно Перелікової відомості пнів, складеною Державною екологічною інспекцією Центрального округу, встановлено факт порубки дерев в кількості 62 шт., а саме 15 шт. дерев породи клен, 32 шт. дерев породи тополя та 14 шт. дерев породи акація.
Відповідно до висновку експерта від 27.12.2024 № 69/24-23, складеного за результатами проведення судової інженерно-екологічної експертизи, розмір шкоди, заподіяної внаслідок незаконної, як встановлено слідством, порубки дерев в захисному насаджені вздовж автомобільної дороги між селами Погреби - Мойсівка Золотоніського району Черкаської області, відповідно до Перелікової відомості пнів, складеною Державною екологічною інспекцією Центрального округу, становить 1 542 010,32 грн (один мільйон п'ятсот сорок дві тисячі десять гривень 32 копійки).
Таким чином ОСОБА_7 , будучи службовою особою, наділеною організаційно-розпорядчими функціями, маючи обов'язки суворо дотримуватись норм чинного законодавства, в порушення вимог ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні», Лісового кодексу України, Положення про виконавчий комітет Шрамківської сільської ради від 30.11.2020 № 56, неналежно виконав свої службові обов'язки через несумлінне ставлення до них, а саме у спосіб, що суперечить чинному законодавству, не перевіривши факт перебування зелених насаджень (лісу) на балансі Шрамківської сільської ради, забезпечив прийняття неправомірного рішення виконавчим комітетом Шрамківської сільської ради «Про надання дозволу на видалення зелених насаджень» від 10.11.2021 № 187, видав ФОП ОСОБА_12 ордер на видалення зелених насаджень та уклав з ним договір про надання послуг з видалення зелених насаджень від 12.11.2021, що призвело до незаконної порубки дерев у захисному насаджені вздовж автомобільної дороги між селами Погреби - Мойсівка Золотоніського району Черкаської області та спричиненню шкоди охоронюваним законом державним інтересам, в особі Черкаської обласної державної адміністрації на суму 1 542 010,32 грн (один мільйон п'ятсот сорок дві тисячі десять гривень 32 копійки), яка відповідно у двісті п'ятдесят і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян), що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом державним інтересам.
Таким чином, ОСОБА_7 підозрюється вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, а саме у службовій недбалості, тобто неналежному виконанні службовою особою своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом державним інтересам.
Окрім того, у березні 2023 року, більш точного часу досудовим розслідуванням не встановлено, ОСОБА_7 , неналежно виконуючи свої службові обов'язки через несумлінне ставлення до них, у спосіб, що суперечить чинному законодавству, надав дозвіл на видалення фізичною особою-підприємцем ОСОБА_12 дерев, які відносяться до лісового фонду та не перебувають на обліку Шрамківської сільської ради, та без сплати їх відновної вартості, за наступних обставин.
Відповідно до ст. 4 Лісового кодексу України (в редакції від 08.08.2021), до лісового фонду України належать лісові ділянки, в тому числі захисні насадження лінійного типу, площею не менше 0,1 гектара. До лісового фонду України не належать: зелені насадження в межах населених пунктів (парки, сади, сквери, бульвари тощо), які не віднесені в установленому порядку до лісів; окремі дерева і групи дерев, чагарники на сільськогосподарських угіддях, присадибних, дачних і садових ділянках.
Згідно ст. 65 Лісового кодексу України (в редакції від 08.08.2021), використання лісових ресурсів може здійснюватися в порядку загального і спеціального використання.
Відповідно до ст. 67 Лісового кодексу України (в редакції від 08.08.2021), у порядку спеціального використання можуть здійснюватися використання лісових ресурсів у вигляді заготівлі деревини, заготівлі другорядних лісових матеріалів.
Згідно ст. 69 Лісового кодексу України (в редакції від 08.08.2021), спеціальне використання лісових ресурсів на виділеній лісовій ділянці проводиться за спеціальним дозволом - лісорубний квиток або лісовий квиток, що видається безоплатно. Спеціальний дозвіл на заготівлю деревини в порядку рубок головного користування видається органом виконавчої влади з питань лісового господарства Автономної Республіки Крим, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства.
Спеціальний дозвіл на інші види спеціального використання лісових ресурсів видається власниками лісів або постійними лісокористувачами.
На виділених лісових ділянках можуть використовуватися лише ті лісові ресурси і лише для цілей, що передбачені виданим спеціальним дозволом.
Спеціальний дозвіл видається власниками лісів або постійними лісокористувачами у встановленому порядку також на проведення інших рубок та робіт, пов'язаних і не пов'язаних із веденням лісового господарства.
На адресу виконавчого комітету Шрамківської сільської ради 15.02.2023 надійшла заява від старости села Погреби Шрамківської сільської ради ОСОБА_22 від 15.02.2023 про надання дозволу на розчищення дерев, які знаходяться в аварійному стані, загрожують життю людей між населеними пунктами Погреби та Степанівка в адміністративних межах Шрамківської сільської ради (за межами населених пунктів).
Дані зелені насадження перебувають в смузі відведення автомобільної дороги загального користування місцевого значення О 240218 Погреби - Степанівка, що на підставі Розпорядження Черкаської обласної державної адміністрації від 08.12.2017 № 820 та акту приймання-передачі від 29.12.2017 належать Департаменту будівництва Черкаської обласної державної адміністрації.
Однак ОСОБА_7 , будучи обізнаним про даний факт, а також про те, що зазначені у заяві зелені насадження знаходяться за межами населених пунктів Мойсівка та Степанівка Шрамківської сільської ради Золотоніського району Черкаської області, достовірно знаючи про відсутність затвердженого Порядку видалення аварійних дерев, кущів та порослі у смугах відведення автомобільних доріг загального користування місцевого значення в межах Черкаської області, у невстановлені в ході досудового розслідування дату та час, але не пізніше 15.02.2023, перебуваючи в приміщенні Шрамківської сільської ради, видав резолюцію секретарю виконавчого комітету Шрамківської сільської ради ОСОБА_16 щодо винесення заяви ОСОБА_22 від 15.02.2023 на розгляд комісії з обстеження зелених насаджень, що підлягають видаленню, на території Шрамківської сільської ради (далі - Комісія), створеної на підставі рішення виконавчого комітету Шрамківської сільської ради від 23.02.2021 № 19 «Про створення комісії по обстеженню зелених насаджень, що підлягають видаленню, на території Шрамківської сільської ради» (зі змінами внесеними 18.08.2021) та виконавчого комітету Шрамківської сільської ради, із застосування Порядку від 01.08.2006 № 1045 (в редакції від 31.08.2019).
Водночас, відповідно до п. 1 Порядку від 01.08.2006 № 1045 (в редакції від 31.08.2019) він визначає процедуру видалення дерев, кущів, газонів і квітників (далі - зелені насадження) виключно на території населеного пункту.
Відповідно до п. 3 Порядку від 01.08.2006 № 1045 (в редакції від 31.08.2019) видалення зелених насаджень на території населеного пункту здійснюється за рішенням виконавчого органу сільської, селищної, міської ради (далі - компетентний орган) на підставі ордера (крім випадків, передбачених пунктами 7-10 цього Порядку).
Згідно п. 4 Порядку від 01.08.2006 № 1045 (в редакції від 31.08.2019) підставою для прийняття рішення компетентним органом є заява про видалення зелених насаджень, подана юридичною чи фізичною особою. Після надходження заяви компетентний орган утворює комісію з питань визначення стану зелених насаджень та їх відновної вартості, до складу якої входять представники заявника, власника земельної ділянки (користувача), компетентного органу, територіального органу Держекоінспекції, а у разі потреби балансоутримувача території та комунального підприємства, що здійснює утримання зелених насаджень. Під час формування складу комісії компетентний орган протягом двох днів після надходження заяви надсилає запити до територіального органу Держекоінспекції, власника земельної ділянки (користувача), балансоутримувача території та комунального підприємства, що здійснює утримання зелених насаджень, щодо можливості їх участі в роботі комісії. Комісія у п'ятиденний строк після її затвердження визначає стан зелених насаджень, розташованих на земельній ділянці, і їх відновну вартість та складає акт обстеження тих насаджень, що підлягають видаленню (далі - акт), за формою, затвердженою Мінрегіоном. У разі знесення аварійних, сухостійних і фаутних дерев комісія з'ясовує причину набуття деревами такого стану, про яку зазначається в складеному комісією акті. Голова комісії готує в п'ятиденний строк проект рішення компетентного органу про видалення зелених насаджень, в якому зазначається інформація про кількість зелених насаджень, що підлягають видаленню і залишаються на земельній ділянці. Компетентний орган у місячний строк після надходження зазначеного проекту рішення про видалення зелених насаджень приймає відповідне рішення і видає наступного дня заявнику його копію для оплати відновної вартості зелених насаджень, що підлягають видаленню.
Відповідно до п. 5 Порядку від 01.08.2006 № 1045 (в редакції від 31.08.2019) ордер на видалення зелених насаджень компетентний орган видає не пізніше наступного робочого дня після подання заявником документа про сплату відновної вартості зелених насаджень, що підлягають видаленню.
У невстановлені у ході досудового розслідування дату та час, але не пізніше 17.02.2023, членами Комісії у складі заступника голови комісії ОСОБА_17 , членів комісії ОСОБА_20 , ОСОБА_19 , ОСОБА_23 та заявника ОСОБА_22 здійснено огляд насаджень тополі чорної, що знаходились в смузі відведення автомобільної дороги загального користування місцевого значення О 240218 Погреби - Степанівка, між селами Погреби та Степанівка, 2-4 км, Шрамківської сільської ради, за межами населених пунктів, у результаті чого складено акт обстеження зелених насаджень, що підлягають видаленню від 17.02.2023 № 6, відповідно до якого якісний стан зелених насаджень в кількості 60 тополь чорних є незадовільним, у зв'язку із чим виконавчому комітету Шрамківської сільської ради рекомендовано:
- затвердити акт комісії на видалення 60 аварійних дерев (тополі чорної) за адресою: с. Погреби (за межами населеного пункту), вздовж узбіччя дороги місцевого значення Погреби - Степанівка 2-4 км Шрамківської сільської ради Золотоніського району Черкаської області;
- відповідно до рішення сільської ради від 23.02.2021 № 5-16/VIII «Про затвердження Тимчасового Порядку видалення дерев, кущів та інших зелених насаджень за межами населених пунктів на території Шрамківської сільської ради» в установленому порядку видати Ордер про видалення зазначених зелених насаджень та укласти відповідний договір з виконавцем робіт;
- дрова паливні передати для опалення закладів соціальної сфери, які перебувають на балансі Шрамківської сільської ради, та для забезпечення потреб соціально незахищених категорій населення.
У подальшому ОСОБА_7 , 16.03.2023 року, в період часу з 10 год. 00 хв. по 12 год. 30 хв., більш точний час у ході досудового розслідування встановити не представилось за можливим, перебуваючи в приміщенні Шрамківської сільської ради, будучи присутнім на позачерговому засіданні виконавчого комітету Шрамківської сільської ради, де вирішувалось питання щодо розгляду заяви ОСОБА_22 від 15.02.2023 та затвердження акту обстеження зелених насаджень, що підлягають видаленню від 17.02.2023 № 6, складеного Комісією, разом з іншими присутніми членами виконавчого комітету Шрамківської сільської ради проголосували «ЗА» прийняття Рішення «Про надання дозволу на видалення зелених насаджень» № 66 від 16.03.2023, що в подальшому слугувало підставою для підписання ОСОБА_7 цього ж рішення.
Відповідно до Рішення виконавчого комітету Шрамківської сільської ради «Про надання дозволу на видалення зелених насаджень» від 16.03.2023 № 66, підписаного ОСОБА_7 , розглянувши заяву старости села Погреби Шрамківської сільської ради ОСОБА_22 щодо надання дозволу на видалення дерев вздовж узбіччя дороги місцевого значення Погреби - Степанівка 2-4 км, які знаходяться в аварійному стані, поламані негодою, від старості, несуть загрозу для населення, акту обстеження зелених насаджень від 17.02.2023 №6, керуючись пп.7 п.«а» ст. 30 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. 28 ЗУ «Про благоустрій населених пунктів», постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.06 № 1045 «Про затвердження Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах» (зі змінами), виконавчий комітет сільської ради вирішив:
- затвердити акт обстеження зелених насаджень, що підлягають видаленню від 17.02.2023 № 6;
- надати дозвіл ФОП ОСОБА_12 на проведення робіт по видаленню аварійних дерев в кількості 60 штук (тополя чорна - 60.) без сплати відновної вартості за видалення з терміном закінчення робіт до 15.04.2023;
- доручити сільському голові заключити договір на надання послуг з благоустрою території Шрамківської сільської ради по зрізуванню зелених насаджень з ФОП ОСОБА_12 ;
- дрова паливні передати для опалення закладів соціальної сфери, які перебувають на балансі Шрамківської сільської ради, та для забезпечення потреб соціально незахищених категорій населення;
- виконавчому комітету сільської ради видати ордер на видалення зелених насаджень;
- роботи проводити з дотриманням правил техніки безпеки;
- виконавцям робіт забезпечити наведення санітарного стану видалення дерев в 15-ти денний термін після проведення робіт;
- контроль за виконанням рішення покласти на заступника сільського голови з питань діяльності виконавчих органів ОСОБА_24 .
Надалі ОСОБА_7 , у невстановлені у ході досудового розслідування дату та час, але не пізніше 17.03.2023, перебуваючи в с. Шрамківка Золотоніського району, Черкаської області, більш точне місце встановити не представилось за можливе, діючи від імені виконавчого комітету Шрамківської сільської ради (далі - «Замовник»), уклав з ФОП ОСОБА_12 (далі - «Виконавець») договір про надання послуг з видалення зелених насаджень від 17.03.2023 (далі - Договір від 17.03.2023).
Відповідно до п. 1 Договору від 17.03.2023 «Виконавець» зобов'язується у строк до 31.12.2023 надати послуги на вимогу «Замовника» з видалення зелених насаджень у кількості 60 штук, а саме тополі чорної 60 штук, розташованих на землях Шрамківської сільської ради с. Погреби (за межами населеного пункту) що знаходиться вздовж узбіччя дороги місцевого значення с. Погреби - с. Степанівка 2-4 км. Видалення зелених насаджень проводиться у зв'язку з аварійним станом дерев та запобіганням можливому виникненню надзвичайних ситуацій, пов'язаних із забезпеченням безпеки дорожнього руху.
Згідно п. 2 Договору від 17.03.2023 ділова деревина отримана в результаті видалення насаджень переходить у власність «Виконавця» на безоплатній основі в рахунок розрахунку за надані послуги. Дрова паливні передаються у власність «Замовника» для вирішення соціально-побутових питань, а саме: опалення закладів соціальної сфери, які перебувають на балансі Шрамківської сільської ради, забезпечення потреб соціально незахищених категорій населення, для потреб жителів громади.
Одночасно ОСОБА_7 , у невстановлені у ході досудового розслідування дату та час, але не пізніше 17.03.2023, перебуваючи в с. Шрамківка Золотоніського району, Черкаської області, більш точне місце встановити не представилось за можливе, видав ФОП ОСОБА_12 ордер на видалення зелених насаджень від 17.03.2023, відповідно до якого дозволяється ФОП ОСОБА_12 ( АДРЕСА_1 ), згідно з актом обстеження зелених насаджень від 17.02.2023 № 6, видалення аварійних дерев в кількості 60 шт. (тополя чорна - 60).
Таким чином, рішення виконавчого комітету Шрамківської сільської ради «Про надання дозволу на видалення зелених насаджень» від 16.03.2023 № 66 прийняте відповідно до Порядку від 01.08.2006 № 1045 (в редакції від 31.08.2019) та ордер на видалення зелених насаджень від 17.03.2023, підписані ОСОБА_7 , є неправомірними та застосуванню не підлягали, оскільки питання видалення дерев лісового фонду регулюються Лісовим кодексом України та вказані зелені насадження на обліку Шрамківської сільської ради не перебували.
Згідно Перелікової відомості пнів, складеною Державною екологічною інспекцією Центрального округу, встановлено факт порубки дерев в кількості 153 шт., а саме 39 шт. дерев породи клен та 114 шт. дерев породи тополя.
Відповідно до висновку експерта від 27.12.2024 № 68/24-23, складеного за результатами проведеної судової інженерно-екологічної експертизи, розмір шкоди, заподіяної внаслідок незаконної, як встановлено слідством, порубки дерев в захисному насаджені вздовж автомобільної дороги між селами Погреби - Степанівка, Золотоніського району, Черкаської області, відповідно до Перелікової відомості пнів, складеною Державною екологічною інспекцією Центрального округу, становить 5 414 877,47 грн (п'ять мільйонів чотириста чотирнадцять тисяч вісімсот сімдесят сім гривень сорок сім копійок).
Таким чином ОСОБА_7 , будучи службовою особою, наділеною організаційно-розпорядчими функціями, маючи обов'язки суворо дотримуватись норм чинного законодавства, в порушення вимог ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні», Лісового кодексу України, Положення про виконавчий комітет Шрамківської сільської ради (у новій редакції) від 10.12.2021 № 238, неналежно виконав свої службові обов'язки через несумлінне ставлення до них, а саме у спосіб, що суперечить чинному законодавству, не перевіривши факт перебування зелених насаджень (лісу) на балансі Шрамківської сільської ради, забезпечив прийняття неправомірного рішення виконавчим комітетом Шрамківської сільської ради «Про надання дозволу на видалення зелених насаджень» від 16.03.2023 № 66, видав ФОП ОСОБА_12 ордер на видалення зелених насаджень від 17.03.2023 та уклав з ним договір про надання послуг з видалення зелених насаджень від 17.03.2023, що призвело до незаконної порубки дерев у захисному насаджені вздовж автомобільної дороги між селами Погреби - Степанівка Золотоніського району Черкаської області та спричиненню шкоди охоронюваним законом державним інтересам, в особі Черкаської обласної державної адміністрації, на суму 5 414 877,47 грн (п'ять мільйонів чотириста чотирнадцять тисяч вісімсот сімдесят сім гривень сорок сім копійок), яка у двісті п'ятдесят і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян), що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом державним інтересам.
Таким чином, ОСОБА_7 підозрюється вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, а саме у службовій недбалості, тобто неналежному виконанні службовою особою своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом державним інтересам.
З урахуванням зібраних в ході досудового розслідування доказів, 03.02.2026 ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, а саме у службовій недбалості, тобто неналежному виконанні службовою особою своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом державним інтересам.
Ухвалою слідчого судді Придніпровського районного суду м. Черкаси від 05.02.2026 у справі № 711/915/26 відносно підозрюваного ОСОБА_7 застосовано запобіжний захід у вигляді застави в розмірі 20 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що становить 66560,00 грн та на підставі ч. 5 ст. 194 КПК України покладено на підозрюваного ОСОБА_7 наступні обов'язки, а саме: прибувати до слідчого в провадженні якого перебуватиме кримінальне провадження, прокурора та суду за першим викликом; не відлучатися за межі Черкаської області без дозволу слідчого, прокурора або суду, залежно від стадії кримінального провадження; повідомляти слідчого, прокурора чи суд, залежно від стадії кримінального провадження, про зміну свого місця проживання та/чи роботи; утриматися від спілкування в будь-якій формі (особисто, через знайомих, шляхом телефонного зв'язку чи через мережу інтернет тощо) зі свідками ОСОБА_12 , ОСОБА_25 , ОСОБА_13 , крім випадків необхідності такого спілкування безпосередньо в ході проведення слідчих чи процесуальних дій за їх участі, а також участі ОСОБА_7 ; утриматися від спілкування зі свідками ОСОБА_20 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_26 , ОСОБА_27 , ОСОБА_28 , ОСОБА_29 , ОСОБА_30 , ОСОБА_31 , ОСОБА_32 , ОСОБА_33 в частині, що стосується обставин і подій даного кримінального провадження; здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну.
Як вбачається з матеріалів кримінального провадження, клопотання старшого слідчого про відсторонення підозрюваного ОСОБА_7 від займаної ним посади обґрунтовувалося, зокрема тим, що останній, перебуваючи на займані посаді, може особисто або опосередковано негативно впливати на хід досудового розслідування та судового розгляду, через прохання чи погрози, або іншим шляхом знищити, приховати або спотворити докази, що мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення.
Також, перебуваючи на посаді, ОСОБА_7 має можливість незаконно впливати на свідків у даному кримінальному провадженні, а також має можливість іншим чином перешкоджати кримінальному провадженню, що може виразитися у створенні підозрюваним штучних доказів та підбурюванні осіб, які не були свідками кримінального правопорушення.
Під час розгляду клопотання слідчого, слідчим суддею встановлено, що як на час інкримінованих подій, так і на даний час ОСОБА_7 обіймає посаду Шрамківського сільського голови.
Відповідно до ч. 1 ст. 157 КПК України слідчий суддя відмовляє у задоволенні клопотання про відсторонення від посади, якщо слідчий, прокурор не доведе наявність достатніх підстав вважати, що такий захід необхідний для припинення кримінального правопорушення, припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного чи обвинуваченого, який, перебуваючи на посаді, може знищити чи підробити речі і документи, які мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.
Колегія суддів звертає увагу, що застосування такого заходу забезпечення кримінального провадження, як відсторонення від посади, з метою запобігання вищевказаним ризикам, передбачає доведення в сукупності фактів, які свідчать про існування таких ризиків та наявності у підозрюваного можливості здійснення протиправних дій шляхом використання займаної посади.
Залишаючи клопотання старшого слідчого без задоволення, слідчий суддя врахував, що ризик незаконного впливу на вказаних у клопотанні свідків, убезпечений застосованим відносно ОСОБА_7 запобіжним заходом у вигляді застави з покладенням відповідного обов'язку не спілкуватися в будь-якій формі (особисто, через знайомих, шляхом телефонного зв'язку чи через мережу інтернет тощо) зі вказаними свідками.
Щодо ризику приховати або спотворити докази, що мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, то слідчий суддя прийшов до висновку, що даний ризик є необґрунтований, оскільки за тривалий період проведення досудового розслідування (починаючи з 05.06.2023) органом досудового розслідування вилучені відповідні речі та документи, що стосуються інкримінованих подій та знаходяться у володінні сторони обвинувачення, а даних про те, що під час проведення досудового розслідування ОСОБА_7 намагався знищити, приховати або спотворити докази чи іншим чином здійснював перешкоди у кримінальному провадженню, слідчому судді не надано.
Колегія суддів погоджується з такими висновками слідчого судді, оскільки вказані доводи старшого слідчого у клопотанні не підтверджені доказами такої поведінки підозрюваного.
Апеляційний суд зауважує, що органом досудового розслідування не доведено обставини, передбачені ч. 1 ст. 157 КПК України, а саме: наявність достатніх підстав вважати, що такий захід необхідний для припинення кримінального правопорушення, припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного, який перебуваючи на посаді, може знищити чи підробити речі і документи, які мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.
Стаття 43 Конституції України передбачає, що кожен громадянин має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає, тому будь-які обмеження щодо реалізації цього права, в тому числі і відсторонення від посади під час кримінального провадження, повинно здійснюватись виключно з підстав та в порядку, передбаченому КПК України.
Відтак, доводи апеляційної скарги висновків слідчого судді не спростовують, а істотних порушень вимог кримінального процесуального закону, які перешкодили чи могли перешкодити слідчому судді постановити законну та обґрунтовану ухвалу, судом апеляційної інстанції не встановлено.
Відповідно до ст. 370 КПК України судове рішення повинно бути законним, обґрунтованим і вмотивованим.
Згідно п. 1 ч. 3 ст. 407 КПК України за наслідками апеляційного розгляду за скаргою на ухвалу слідчого судді суд апеляційної інстанції має право залишити ухвалу без змін.
З урахуванням викладеного, ухвала слідчого судді від 06.02.2026 є законною, обґрунтованою та вмотивованою, а тому колегія суддів не вбачає підстав для задоволення апеляційної скарги прокурора ОСОБА_9 .
Керуючись ст. ст. 154, 155, 156, 157, 407, 419, 422 КПК України, апеляційний суд, -
Апеляційну скаргу прокурора Спеціалізованої екологічної прокуратури (на правах відділу) Черкаської обласної прокуратури ОСОБА_9 - залишити без задоволення.
Ухвалу Придніпровського районного суду м. Черкаси від 06 лютого 2026 року- залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту оголошення, є остаточною і оскарженню не підлягає.
Головуючий ОСОБА_2
Судді: ОСОБА_3
ОСОБА_4