Подільський районний суд міста Києва
Справа № 758/1770/26
05 лютого 2026 року слідчий суддя Подільського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , підозрюваного ОСОБА_4 , захисника ОСОБА_5 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києва клопотання слідчого СВ Подільського УП ГУ НП у м. Києві ОСОБА_6 про відсторонення від посади ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , -
Слідчий СВ Подільського УП ГУНП у м. Києві ОСОБА_6 , за погодженням з прокурором Подільської окружної прокуратури м. Києва ОСОБА_3 , звернувся до суду з клопотанням про відсторонення від посади ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
У провадженні СВ Подільського УП ГУНП у м. Києві перебувають матеріали кримінального провадження за № 12024100070001996 від 06.09.2024 за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.
Процесуальне керівництво у вказаному кримінальному провадженні здійснюється прокурорами Подільської окружної прокуратури міста Києва.
У ході досудового розслідування кримінального провадження, 30.01.2026, ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.
Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який неодноразово продовжувався та діє на теперішній час.
Кабінетом Міністрів України у відповідності до статті 64 Конституції України, статті 12-1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану", 12.10.2022 прийнято Постанову №1178 «Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування» (далі за текстом - Постанова № 1178).
Відповідно до положень п.п. 7 п. 9 Постанови №1178 Під час здійснення публічних закупівель, передбачених цим пунктом, без використання електронної системи закупівель замовники повинні відповідно до Закону дотримуватися принципів здійснення публічних закупівель, зокрема максимальної економії, ефективності, запобігання корупційним діям і зловживанням, та за результатами їх здійснення за умови, що вартість закупівлі становить або перевищує 50 тис. гривень, оприлюднювати в електронній системі закупівель звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель, відповідно до пункту 3-8 розділу X "Прикінцеві та перехідні положення" Закону, а також обґрунтування підстави для здійснення замовником закупівлі відповідно до цього пункту. Обґрунтування у вигляді розпорядчого рішення замовника або іншого документа готується уповноваженою особою або іншою службовою (посадовою) особою замовника та погоджується (затверджується) керівником замовника або іншою особою, визначеною керівником замовника.
Відповідно до Статуту комунального підприємства «Шляхово-експлуатаційне управління по ремонту та утриманню автомобільних шляхів та споруд на них Шевченківського району м. Києва», підприємство створено з метою забезпечення безпечного руху транспорту та пішоходів по закріпленій шляховій мережі.
Предметом діяльності підприємства є:
- виконання необхідного комплексу робіт із технічного нагляду, утримання та ремонту шляхів, підземних пішохідних переходів, вуличної зливної каналізації, каналів, канав, туалетів та інших споруд;
- виконання робіт по ремонту та утриманню шляхів іншим підприємствам та організаціям на основі договорів;
- надання платних послуг населенню;
- запровадження досягнень науково-технічного прогресу і механізації в підприємстві;
- здійснення іншої господарської діяльності, передбаченої законодавством України.
Відповідно до статті 4 Статуту, у своїй діяльності підприємство керується Конституцією і законами України, постановами Верховної Ради України, указами та розпорядженнями Президента України, декретами, постановами та розпорядженнями Кабінету Міністрів України, рішеннями Київської міської ради, розпорядженнями Київської міської державної адміністрації та цим Статутом.
Підприємство здійснює свою діяльність на засадах повної господарської самостійності, госпрозрахунку, є юридичною особою, має самостійний баланс, розрахунковий та інші рахунки в установах банку, круглу печатку із своїм найменуванням, штампи та бланки. Права і обов'язки юридичної особи підприємство набуває з моменту його державної реєстрації.
Підприємство має право укладати угоди, набувати майнові та особисті немайнові права, нести обов'язки, бути позивачем і відповідачем у суді, господарському та третейському суді.
Згідно статті 5 Статуту, майно підприємства становлять основні фонди та оборотні кошти, а також інші матеріальні та фінансові ресурси, вартість яких відображається у його самостійному балансі.
Майно підприємства є комунальною власністю територіальної громади м. Києва і закріплено за ним на праві повного господарського відання.
Здійснюючи право повного господарського відання, підприємство володіє, користується та розпоряджається зазначеним майном на свій розсуд, вчиняючи щодо нього будь-які дії, які не суперечать чинному законодавству України та цьому Статуту.
Відповідно до наказу №416-к від 15.12.2021 року ОСОБА_4 було призначено на посаду начальника відділу з публічних закупівель КП «Шляхово-експлуатаційне управління по ремонту та утриманню автомобільних шляхів та споруд на них Шевченківського району» м. Києва.
Відповідно до пункту 1.1 посадової інструкції начальника відділу з публічних закупівель КП «Шляхово-експлуатаційне управління по ремонту та утриманню автомобільних шляхів та споруд на них Шевченківського району м. Києва» - начальник відділу призначається на посаду, переміщується і знімається з посади наказом начальника підприємства у встановленому порядку відповідно до чинного законодавства.
Згідно до пункту 1.6 начальник відділу повинен знати Конституцію України; закони України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про засади запобігання та протидії корупції» «Про публічні закупівлі» та інші закони України, укази та розпорядження Президента України, постанови Верховної Ради України, постанови та розпорядження Кабінету Міністрів України, інші підзаконні нормативно-правові акти, що стосуються розвитку відповідних сфер діяльності; практику застосування чинного законодавства з питань, що належать до його компетенції; основи регіонального управління, економіки та управління персоналом; основи права, політології та ринку праці; форми та методи роботи із засобами масової інформації; інструкцію з діловодства; основи психології, економіки, фінансів; правила внутрішнього трудового розпорядку; правила ділового етикету; правила охорони праці та протипожежної безпеки; основні програми роботи на комп?ютері; державну мову.
Згідно Пленуму Верховного суду від 26 квітня 2002 року № 5, організаційно-розпорядчі обов'язки - це обов'язки по здійсненню керівництва галуззю промисловості, трудовим колективом, ділянкою роботи, виробничою діяльністю окремих працівників на підприємствах, в установах чи організаціях незалежно від форми власності. Такі функції виконують, зокрема, керівники міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, державних, колективних чи приватних підприємств, установ і організацій, їх заступники, керівники структурних підрозділів (начальники цехів, завідуючі відділами, лабораторіями, кафедрами), їх заступники, особи, які керують ділянками робіт (майстри, виконроби, бригадири тощо).
Адміністративно-господарські обов'язки - це обов'язки по управлінню або розпорядженню державним, колективним чи приватним майном (установлення порядку його зберігання, переробки, реалізації, забезпечення контролю за цими операціями тощо). Такі повноваження в тому чи іншому обсязі є у начальників планово-господарських, постачальних, фінансових відділів і служб, завідуючих складами, магазинами, майстернями, ательє, їх заступників, керівників відділів підприємств, відомчих ревізорів та контролерів тощо.
Таким чином, ОСОБА_4 , перебуваючи з 15.12.2021 року на посаді начальника відділу з публічних закупівель КП «Шляхово-експлуатаційне управління по ремонту та утриманню автомобільних шляхів та споруд на них Шевченківського району м. Києва», на час вчинення кримінального правопорушення обіймав посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, тобто являється службовою особою, який вчинив службову недбалість, що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом громадським інтересам за наступними обставинами.
Відповідно до ч. 4 ст. 4 Закону України «Про публічні закупівлі», для планування закупівель та підготовки до проведення закупівель замовники можуть проводити попередні ринкові консультації з метою аналізу ринку, у тому числі запитувати й отримувати рекомендації та інформацію від суб'єктів господарювання. Такі рекомендації та інформація можуть використовуватися замовником під час підготовки до проведення закупівлі. Консультації з ринком можуть проводитися через електронну систему закупівель шляхом надсилання запитань замовником та отримання відповідей від суб'єктів господарювання або шляхом організації відкритих зустрічей з потенційними учасниками. Проведення попередніх ринкових консультацій замовником не вважається участю суб'єктів господарювання у підготовці вимог до тендерної документації.
Статтею 5 зазначеного Закону закріплено Принципи здійснення публічних закупівель, зокрема: максимальна економія, ефективність та пропорційність; відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; об'єктивне та неупереджене визначення переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі; запобігання корупційним діям і зловживанням.
Відповідно до пункту 3 розділу 2 наказу Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 18.02.2020 № 275 «Про затвердження примірної методики визначення очікуваної вартості предмета закупівлі», при аналізу ринку доцільно використовувати як загальнодоступну інформацію щодо цін та асортименту товарів, робіт і послуг, яка міститься у відкритих джерелах (у тому числі на сайтах виробників та/або постачальників відповідної продукції, спеціалізованих торгівельних майданчиках, в електронних каталогах, рекламі, прайс-листах, в електронній системі закупівель «Prozorro» та на аналогічних торгівельних електронних майданчиках, дані спеціалізованих інформаційно-аналітичних видань, офіційних статистичних видань, в тому числі іноземних, тощо), так і інформацію, отриману шляхом проведення ринкових консультацій.
Відповідно до статті 10 Закону замовник самостійно та безоплатно через авторизовані електронні майданчики оприлюднює в електронній системі закупівель у порядку, встановленому Уповноваженим органом та цим Законом, інформацію про закупівлю, а саме:
1) оголошення про проведення конкурентних процедур закупівель, тендерну документацію та проект договору про закупівлю;
3) зміни до тендерної документації та роз'яснення до неї (у разі наявності) у машинозчитувальному форматі - протягом одного дня з дня прийняття рішення про їх внесення або надання роз'яснень;
7) протокол розгляду тендерних пропозицій - протягом одного дня з дня його затвердження;
8) повідомлення про намір укласти договір про закупівлю - протягом одного дня з дня прийняття рішення про визначення переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі,
10) договір про закупівлю та всі додатки до нього;
12) звіт про виконання договору про закупівлю.
Окрім того, відповідно до положень ч. 3 цієї ж статті Закону оголошення про проведення конкурентних процедур закупівель, обов'язково додатково оприлюднюються в електронній системі закупівель англійською мовою, якщо очікувана вартість закупівлі перевищує суму, еквівалентну 133 тисячам євро для товарів і послуг.
Згідно положень ч. 5 цієї ж статті Закону тендер не може проводитися до або без оприлюднення оголошення про проведення конкурентної процедури закупівлі в електронній системі закупівель.
Відповідно до п.12 стаття 11 Закону України «Про публічні закупівлі» за рішенням замовника може утворюватися робоча група у складі працівників замовника для розгляду тендерних пропозицій/пропозицій. У разі утворення робочої групи уповноважена особа є її головою та організовує її роботу. До складу робочої групи застосовуються вимоги абзацу другого частини сьомої цієї статті. Робоча група бере участь у розгляді тендерних пропозицій/пропозицій, у проведенні переговорів у разі здійснення переговорної процедури, а рішення робочої групи має дорадчий характер.
Відповідно до положень п. 35 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі за текстом - Закону) уповноважена особа (особи) - службова (посадова) чи інша особа, яка є працівником замовника і визначена відповідальною за організацію та проведення процедур закупівлі/спрощених закупівель згідно з цим Законом на підставі власного розпорядчого рішення замовника або трудового договору (контракту).
Відповідно до положення ч. 1 ст. 11 Закону відповідальною за організацію та проведення процедури закупівлі/спрощеної закупівлі є уповноважена особа, яка визначається або призначається замовником одним з таких способів:
1) шляхом покладення на працівника (працівників) із штатної чисельності функцій уповноваженої особи як додаткової роботи з відповідною доплатою згідно із законодавством;
2) шляхом введення до штатного розпису окремої (окремих) посади (посад), на яку буде покладено обов'язки виконання функцій уповноваженої особи (уповноважених осіб);
3) шляхом укладення трудового договору (контракту) згідно із законодавством.
За ч. 3 цієї ж статті Закону замовник має право призначити декілька уповноважених осіб, за умови що кожна з таких осіб буде відповідальною за організацію та проведення конкретних процедур закупівель/спрощених закупівель.
Відповідно до положень ч. 10 цієї ж статті Закону 10. Уповноважена особа:
1) планує закупівлі та формує річний план закупівель в електронній системі закупівель;
2) здійснює вибір процедури закупівлі;
3) проводить процедури закупівель/спрощені закупівлі;
3-1) оприлюднює в електронній системі закупівель звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель, у випадку здійснення таких закупівель;
4) забезпечує рівні умови для всіх учасників, об'єктивний та чесний вибір переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі;
5) забезпечує складання, затвердження та зберігання відповідних документів з питань публічних закупівель, визначених цим Законом;
6) забезпечує оприлюднення в електронній системі закупівель інформації, необхідної для виконання вимог цього Закону;
7) здійснює інші дії, передбачені цим Законом.
Рішення уповноваженої особи оформлюються протоколом із зазначенням дати прийняття рішення, який підписується уповноваженою особою.
Одночасно з тим, під час досудового розслідування встановлено, що ОСОБА_4 неналежно виконуючи свої службові обов'язки начальника відділу з публічних закупівель КП «Шляхово-експлуатаційне управління по ремонту та утриманню автомобільних шляхів та споруд на них Шевченківського району м. Києва», через несумлінне ставлення до них, всупереч Закону України «Про публічні закупівлі», п. 2 Розділу 3 наказу Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 18.02.2020 № 275 «Про затвердження примірної методики визначення очікуваної вартості предмета закупівлі», не передбачаючи, що в результаті його дій може бути завдано тяжкі наслідки, хоча повинен був та мав можливість передбачити та здійснити належний контроль за відповідною перевіркою (дослідженням), що ціна замовленої продукції відповідає принципу здійснення публічних закупівель, перебуваючи за місцем розташування комунального підприємства «Шляхово-експлуатаційного управління по ремонту та утриманню автомобільних шляхів та споруд на них Шевченківського району», за адресою: вул. Ямська, 59, м. Київ, здійснив моніторинг цін на дорожню сіль та встановив очікувану вартість, яка значно завищена. Відповідно до «Потреби на придбання товару» а саме дорожньої солі - ціна за одиницю (товарів, робіт, послуг) визначена за результатами задокументованого моніторингу, передбаченого пунктом 1.1 наказу Департаменту транспортної інфраструктури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 24.10.2021 року № Н-266 «Про попередження порушень фінансово-бюджетної дисципліни і неефективного використання комунальних ресурсів».
Відповідно до протоколу затвердження річного плану закупівель
UA-P-2023-09-12-003682-b підписаного 12.09.2023 ОСОБА_4 встановлено очікувану вартість предмету закупівлі, за назвою «Обладнання та вироби для зимового обслуговування - Антиожеледні засоби» а саме: Дорожня сіль в сумі 16 000 000 грн.
Відповідно до протоколу про проведення відкритих торгів UA-P-2023-09-15-008359-а підписаного 15.09.2023 ОСОБА_4 встановлено об'єм предмету закупівлі за назвою «Обладнання та вироби для зимового обслуговування - Антиожеледні засоби», а саме: Дорожня сіль, в обсязі 2000 тон.
В результаті встановлення об'єму, ціни та проведення тендеру, між Комунальним підприємством «Шляхово-експлуатаційне управління по ремонту та утриманню автомобільних шляхів та споруд на них Шевченківського району» м. Києва та ПП «ФІРМА КАРЕ» 16.10.2023 було підписано договір №179-23 ВТ, яким було визначено предмет закупівлі за кодом ДК 021:2015:34920000-2 за назвою «Обладнання та вироби для зимового обслуговування - Антиожеледні засоби» - Дорожнє обладнання (Дорожня сіль) в кількості 2000 тон, за одну одиницю (тону) 5 875, 00 грн., загальною сумою з ПДВ 14 100 000, 00, та 11 750 000, 00 грн. без ПДВ.
Після цього, на підтвердження виконання договору № 179-23 ВТ від 16.10.2023 про закупівлю товару за назвою «Обладнання та вироби для зимового обслуговування - Антиожеледні засоби», а саме: дорожньої солі у кількості 2000 тон на загальну суму 14 098 308, 00 грн. з ПДВ., було здійснено наступні платежі на користь ПП «ФІРМА КАРЕ» на рахунок НОМЕР_1 із зазначенням номеру накладної:
- за сiль дорожню для виконання послуг з благоустрою населених пунктiв; договір №179-23ВТ вiд 16.10.2023р,накладна №РН-0000678 вiд 20.12.23р;
- за сiль дорожню для виконання послуг з благоустрою населених пунктiв; договір №179-23ВТ вiд 16.10.2023р, накладна №РН-0000677 вiд 19.12.23р;
- за сiль дорожню для виконання послуг з благоустрою населених пунктiв; договір №179-23ВТ вiд 16.10.2023р, накладна №РН-0000671 вiд 18.12.23р;
- за сiль дорожню для виконання послуг з благоустрою населених пунктiв; договір №179-23ВТ вiд 16.10.2023р, накладна №РН-0000670 вiд 18.12.23р;
- за сiль дорожню для виконання послуг з благоустрою населених пунктiв; договір №179-23ВТ вiд 16.10.2023р, накладна №РН-0000669 вiд 18.12.23р;
- за сiль дорожню для виконання послуг з благоустрою населених пунктiв; договір №179-23ВТ вiд 16.10.2023р, накладна №РН-0000668 вiд 18.12.23р;
- за сiль дорожню для виконання послуг з благоустрою населених пунктiв; договір №179-23ВТ вiд 16.10.2023р, накладна №РН-0000667 вiд 18.12.23р;
- за сiль дорожню для виконання послуг з благоустрою населених пунктiв; договір №179-23ВТ вiд 16.10.2023р, накладна №РН-0000666 вiд 18.12.23р;
- за сiль дорожню для виконання послуг з благоустрою населених пунктiв; договір №179-23ВТ вiд 16.10.2023р, накладна №РН-0000665 вiд 18.12.23р;
- за сiль дорожню для виконання послуг з благоустрою населених пунктiв; договір №179-23ВТ вiд 16.10.2023р, накладна №РН-0000664 вiд 18.12.23р;
- за сiль дорожню для виконання послуг з благоустрою населених пунктiв; договір №179-23ВТ вiд 16.10.2023р, накладна №РН-0000661 вiд 15.12.23р;
- за сiль дорожню для виконання послуг з благоустрою населених пунктiв; договір №179-23ВТ вiд 16.10.2023р, накладна №РН-0000660 вiд 14.12.23р;
- за сiль дорожню для виконання послуг з благоустрою населених пунктiв; договір №179-23ВТ вiд 16.10.2023р, накладна №РН-0000627 вiд 04.12.23р;
- за сiль дорожню для виконання послуг з благоустрою населених пунктiв; договір №179-23ВТ вiд 16.10.2023р, накладна №РН-0000569 вiд 06.11.23р;
- за сiль дорожню для виконання послуг з благоустрою населених пунктiв; договір №179-23ВТ вiд 16.10.2023р, накладна №РН-0000568 вiд 05.11.23р;
- за сiль дорожню для виконання послуг з благоустрою населених пунктiв; договір №179-23ВТ вiд 16.10.2023р, накладна №РН-0000567 вiд 04.11.23р;
- за сiль дорожню для виконання послуг з благоустрою населених пунктiв; договір №179-23ВТ вiд 16.10.2023р, накладна №РН-0000564 вiд 07.11.23р;
- за сiль дорожню для виконання послуг з благоустрою населених пунктiв; договір №179-23ВТ вiд 16.10.2023р, накладна №РН-0000550 вiд 31.10.23р;
- за сiль дорожню для виконання послуг з благоустрою населених пунктiв; договір №179-23ВТ вiд 16.10.2023р, накладна №РН-0000541 вiд 30.10.23р;
- за сiль дорожню для виконання послуг з благоустрою населених пунктiв; договір г№179-23ВТ вiд 16.10.2023р, накладна №РН-0000538 вiд 28.10.23р;
- за сiль дорожню для виконання послуг з благоустрою населених пунктiв; договір №179-23ВТ вiд 16.10.2023р, накладна №РН-0000537 вiд 27.10.23р;
- за сiль дорожню для виконання послуг з благоустрою населених пунктiв; договір №179-23ВТ вiд 16.10.2023р, накладна №РН-0000533 вiд 26.10.23р.
Між тим, відповідно до висновку експерта за результатами проведення судової товарознавчої експертизи встановлено, що ринкова вартість (з урахуванням ПДВ) дорожньої солі у кількості 2000 т., яка поставлена ПП «ФІРМА КАРЕ» на адресу КП «Шляхово-експлуатаційне управління по ремонту та утриманню автомобільних шляхів та споруд на них Шевченківського району» м. Києва, за результатами виконання договору про закупівлю товару № 179-23ВТ від 16.10.2023, на дату укладення додаткової угоди № 5 до вказаного договору, тобто станом на 29.02.2024 становила 13 595 000 грн 00 коп. (тринадцять мільйонів п'ятсот дев'яносто п'ять тисяч грн 00 коп.)
Отже, досудовим розслідування встановлено, що начальник відділу з публічних закупівель КП «Шляхово-експлуатаційне управління по ремонту та утриманню автомобільних шляхів та споруд на них Шевченківського району м. Києва» ОСОБА_4 , у порушення вимог ст. ст. 4, 5 Закону України «Про публічні закупівлі», п. 6 ч. 1 ст. 7, п. 3 ч. 1 ст. 26 Бюджетного кодексу України, Примірної методики визначення очікуваної вартості предмета закупівлі, діючи недбало, всупереч інтересам служби, неналежно виконуючи свої посадові обов'язки, через несумлінне ставлення до них, в порушення досягнення цілей при залученні мінімального обсягу бюджетних коштів та досягнення максимального результату, перебуваючи за місцем розташування КП «Шляхово-експлуатаційне управління по ремонту та утриманню автомобільних шляхів та споруд на них Шевченківського району» м. Києва, за адресою: м. Київ, вул. Ямська, 59, у період часу з 12.09.2023 по 25.12.2023, не провів належним чином перевірки (моніторинг) ринкової вартості предмету закупівлі за назвою «Обладнання та вироби для зимового обслуговування - Антиожеледні засоби»: дорожньої (технічної) солі (NaCl) ДСТУ 8853:2019 та ДСТУ 4246:2003, не проаналізував загальнодоступну відкриту інформацію про ціни, що міститься в мережі Інтернет у відкритому доступі, в тому числі на сайтах виробників та/або постачальників відповідної продукції, спеціалізованих торгівельних майданчиках, в електронних каталогах, рекламі, прайс-листах, в електронній системі закупівель «Prozorro» та на аналогічних торгівельних електронних майданчиках, а також не вжив жодних заходів контролю за процедурою проведення вказаної закупівлі, що призвело в подальшому до закупівлі комунальним підприємством «Шляхово-експлуатаційного управління по ремонту та утриманню автомобільних шляхів та споруд на них Шевченківського району» м. Києва дорожньої солі по завищеним цінам за договором №179-23 ВТ від 16.10.2023.
Враховуючи вищевикладене, внаслідок неналежного виконання заступником начальника КП «ШЕУ Шевченківського району» м. Києва ОСОБА_4 своїх службових обов'язків, через несумлінне ставлення до них, який не передбачаючи можливості настання суспільно-небезпечних наслідків свого діяння, хоча в силу займаної посади та досвіду роботи повинен був і міг їх передбачити, інтересам територіальної громади міста Києва завдано майнову шкоду на загальну суму 503 308 грн. з урахуванням ПДВ, яка у двісті п'ятдесят і більше разів перевищують неоподатковуваний мінімум доходів громадян, що є тяжкими наслідками.
Таким чином, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюється у вчиненні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, а саме - у службовій недбалості, тобто неналежному виконанні службовою особою своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом громадським інтересам.
Відповідно до ст. 12 КК України кримінальне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 367 КК України віднесено до категорії нетяжких злочинів.
Повідомлена ОСОБА_4 підозра підтверджується наявними в матеріалах кримінального провадження доказами, такими як:
- протокол обшуку на КП «Шляхово-експлуатаційне управління по ремонту та утриманню автомобільних шляхів та споруд на них Шевченківського району» від 03.07.2024;
- Наказ про призначення ОСОБА_4 від 15.12.2021;
- Наказом про затвердження положення про відділ з публічних закупівель, та затвердження посадових інструкцій працівників відділу від 01.11.2021;
- Висновком експерта за результатами проведення судової товарознавчої експертизи №10489/24-53 від 09.04.2025;
- Договором на закупівлю товарів за державні кошти №179-23 ВТ від 16.10.2023.
В ході досудового розслідування кримінального провадження встановлено, що перебування підозрюваного ОСОБА_4 , на посаді начальника відділу з публічних закупівель КП «ШЕУ по ремонту та утриманню автомобільних шляхів та споруд на них Шевченківського району м. Києва» сприяло вчиненню ним кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, оскільки надавало йому можливість не вживати жодних заходів спрямованих на захист інтересів територіальної громади в частині проведення закупівель.
Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 131 КПК України відсторонення від посади є одним із заходів забезпечення кримінального провадження.
Підставою для застосування заходу забезпечення кримінального провадження є наявність обґрунтованої підозри щодо вчинення кримінального правопорушення відповідного ступеню тяжкості та потреби досудового розслідування.
Згідно ч. 1 ст. 154 КПК України, відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину.
Крім того, у відповідності до ч. 5 ст. 65-1 Закону України «Про запобігання корупції» - особа, якій повідомлено про підозру у вчиненні ним злочину у сфері службової діяльності, підлягає відстороненню від виконання повноважень на посаді в порядку, визначеному законом.
Враховуючи, що ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, пов'язаного з його перебуванням на посаді, з підстав та у порядку ст. ст. 154,157 КПК України він може бути відсторонений від займаної посади.
Таким чином, користуючись своїм впливом та зв'язками, будучи службовою особою, підозрюваний ОСОБА_4 може впливати на своїх колег по роботі, які можуть бути свідками у вказаному кримінальному провадженні, схиляючи їх до певної поведінки та надання вигідних для нього показань.
Окрім цього, підозрюваний ОСОБА_4 , перебуваючи на посаді начальника відділу з публічних закупівель КП «ШЕУ по ремонту та утриманню автомобільних шляхів та споруд на них Шевченківського району м. Києва», може знищити, сховати або спотворити будь-який документ або речі, що мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, у тому числі документів щодо колеса огляду.
З метою запобігання перешкоджанню підозрюваним ОСОБА_4 розслідуванню кримінального провадження та вчинення ним інших правопорушень, виникла необхідність у застосуванні заходу забезпечення кримінального провадження, а саме відсторонення останнього від займаної посади, а тому потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи підозрюваного.
Крім цього, за допомогою застосування заходу забезпечення кримінального провадження - відсторонення підозрюваного ОСОБА_4 від займаної посади, може бути виконане завдання досудового розслідування щодо встановлення та з'ясування всіх обставин вчиненого ним кримінального правопорушення.
Посилаючись на зазначені обставини, слідчий просив відсторонити від посади підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який працює на посаді начальника відділу з публічних закупівель КП «ШЕУ по ремонту та утриманню автомобільних шляхів та споруд на них Шевченківського району м. Києва», на час досудового розслідування строком до двох місяців з дня постановлення ухвали.
У судовому засіданні прокурор клопотання підтримав з викладених у ньому підстав та просив клопотання задовольнити.
Підозрюваний та його захисник проти задоволення клопотання заперечили, вказавши на те, що підозра необґрунтована, органом досудового розслідування були вилучені всі документи та проведені експертизи, ризики не доведені, застосування такого виду заходу забезпечення кримінального провадження матиме негативні наслідки для сім'ї підозрюваного, оскільки він є єдиним джерело доходу в родині, посилаючись на зазначені обставини просили відмовити в задоволені клопотання.
Вислухавши пояснення прокурора, підозрюваного та його захисника, вивчивши клопотання та додані до нього документи, приходжу до наступного висновку.
Установлено, що у провадженні СВ Подільського УП ГУНП у м. Києві перебувають матеріали кримінального провадження за № 12024100070001996 від 06.09.2024 за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.
Відсторонення від посади є одним із заходів забезпечення кримінального провадження, який застосовується на підставі ухвали слідчого судді або суду (ч. 2 ст. 131, ч. 1 ст. 132 Кримінального процесуального кодексу України ( далі - КПК).
За приписами ч. 3 ст. 132 КПК Застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, дізнавач, прокурор не доведе, що: 1) існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження; 2) потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, дізнавача, прокурора; 3) може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий, дізнавач, прокурор звертається із клопотанням.
Відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину (ч. 1 ст. 154 КПК).
Підстави для відсторонення від посади наведені в ч. 1 ст. 157 КПК, згідно яких слідчий суддя, суд відмовляє у задоволенні клопотання про відсторонення від посади, якщо слідчий, прокурор не доведе наявність достатніх підстав вважати, що такий захід необхідний для припинення кримінального правопорушення, припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного чи обвинуваченого, який, перебуваючи на посаді, може знищити чи підробити речі і документи, які мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.
Також, частиною другою статті 157 КПК визначено, що при вирішенні питання про відсторонення від посади слідчий суддя, суд зобов'язаний врахувати такі обставини: 1) правову підставу для відсторонення від посади; 2) достатність доказів, які вказують на вчинення особою кримінального правопорушення; 3) наслідки відсторонення від посади для інших осіб.
Під час судового розгляду клопотання з'ясовано, що слідчими СВ Подільського УП ГУНП у м. Києві проводиться досудове розслідування кримінального провадження № 12024100070001996 від 06.09.2024 в межах якого ОСОБА_4 повідомлено про підозру за ч. 2 ст. 367 КК України.
ОСОБА_4 підозрюється у службовій недбалості, тобто у неналежному виконанні службовою особою своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом громадським інтересам, за наступних обставин.
Обґрунтовуючи клопотання, слідчий зазначав, що з метою запобігання перешкоджанню підозрюваним ОСОБА_4 розслідуванню кримінального провадження та вчинення ним інших правопорушень, виникла необхідність у застосуванні заходу забезпечення кримінального провадження, а саме відсторонення останнього від займаної посади, а тому потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи підозрюваного. Крім цього, за допомогою застосування заходу забезпечення кримінального провадження - відсторонення підозрюваного ОСОБА_4 , від займаної посади, може бути виконане завдання досудового розслідування щодо встановлення та з'ясування всіх обставин вчиненого ним кримінального правопорушення.
Основною правовою підставою для відсторонення підозрюваного ОСОБА_4 від займаної посади начальника відділу з публічних закупівель КП «ШЕУ по ремонту та утриманню автомобільних шляхів та споруд на них Шевченківського району м. Києва», на думку слідчого, є наявність достатніх підстав вважати, що підозрюваний, перебуваючи на займаній посаді, матиме реальну можливість незаконно впливати на свідків у цьому ж кримінальному провадженні з метою надання ними показань в інтересах підозрюваного, а також знищити, сховати або спотворити будь-який документ або річ, що мають істотне значення для досудового розслідування, оскільки матиме до них безпосередній доступ.
У цьому аспекті слід зазначити, що із самої суті такого заходу забезпечення кримінального провадження, як відсторонення від посади, випливає те, що між свідками, підозрюваним та займаною ним посадою повинен бути логічний взаємозв'язок, зокрема, наявний факт підзвітності, підконтрольності чи інших відносин, пов'язаних з підозрюваним і займаною ним посадою і ці обставини мають бути належно обґрунтованими.
Доказів того, що саме подальше перебування ОСОБА_4 на займаній посаді надасть змогу останньому незаконно впливати на свідків у кримінальному провадженні, слідчому судді слідчим не надано.
Крім того, слідчим суддею встановлено, що ні в самому клопотанні слідчого, ні під час судового розгляду прокурором не наведено конкретних фактів, які б вказували на ті обставини, що перебування останнього на посаді надасть йому можливість знищити або ж підробити документи, які мають істотне значення для досудового розслідування.
Жодних даних, які б свідчили про перешкоджання підозрюваним ОСОБА_4 проведенню досудового розслідування в матеріалах клопотання немає.
Отже, такі аргументи слідчого є лише не підтвердженими припущеннями сторони обвинувачення.
Таким чином, органом досудового розслідування не доведено, що перебуваючи на посаді начальника відділу з публічних закупівель КП «ШЕУ по ремонту та утриманню автомобільних шляхів та споруд на них Шевченківського району м. Києва» ОСОБА_4 може знищити чи підробити речі і документи, які мають значення для досудового розслідування, та незаконними засобами впливати на свідків кримінального провадження.
На думку слідчого судді потреби досудового розслідування у даному кримінальному провадженні не виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи ОСОБА_4 , про який йдеться в клопотанні слідчого.
Згідно з ст. 43 Конституції України кожен громадянин має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Держава створює умови для повного здійснення громадянами права на працю, гарантує рівні можливості у виборі професії та роду діяльності, а також гарантує громадянам захист від незаконного звільнення.
У зв'язку із цим будь-які обмеження щодо реалізації зазначеного права, у тому числі і відсторонення особи від посади під час кримінального провадження, повинні здійснюватися виключно з підстав та у порядку, передбачених КПК України.
Ураховуючи те, що ні у клопотанні слідчим, ні прокурором у судовому засіданні не доведено наявності підстав, передбачених ст. 155 КПК України для відсторонення підозрюваного від посади, а також те, що підозрюваний утримує трьох неповнолітніх дітей, немає підстав вважати, що перебуваючи на посаді начальника відділу з публічних закупівель КП «ШЕУ по ремонту та утриманню автомобільних шляхів та споруд на них Шевченківського району м. Києва» може перешкоджати проведенню досудового розслідування у кримінальному провадженні щодо нього, тому у задоволенні клопотання слідчого слід відмовити.
З урахуванням викладеного, керуючись ст. 132, 154, 156, 157 КПК, слідча суддя, -
У задоволенні клопотання слідчого СВ Подільського УП ГУ НП у м. Києві ОСОБА_6 про відсторонення від посади ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , - відмовити.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом п'яти днів з моменту її проголошення.
Cлідчий суддя Подільського районного суду м. КиєваОСОБА_1