Ухвала від 26.02.2026 по справі 712/2549/26

Справа № 712/2549/26

Провадження № 1-кс/712/1161/26

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 лютого 2026 року Соснівський районний суд м. Черкаси в складі:

слідчого судді ОСОБА_1 ,

при секретарі ОСОБА_2

розглянув в відкритому судовому засіданні в залі суду м. Черкаси клопотання слідчого СВ УСБУ в Черкаській області лейтенанта юстиції ОСОБА_3 , погоджене прокурором відділу нагляду за додержанням законів регіональним органом безпеки Черкаської обласної прокуратури ОСОБА_4 , про накладення арешту на майно в кримінальному провадженні № 22025250000000006 від 06.01.2025 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1, ч. 2 ст. 111 КК України,

ВСТАНОВИВ:

До суду звернулася слідчий СВ УСБУ в Черкаській області лейтенант юстиції ОСОБА_3 з клопотанням про накладення арешту.

Клопотання мотивує тим, що Слідчим відділом УСБУ в Черкаській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні № 22025250000000006 від 06.01.2025 за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні злочинів, передбачених ч. 7 ст. 111-1, ч. 2 ст. 111 КК України.

Встановлено, громадянин України ОСОБА_5 , усвідомлюючи протиправність та незаконність утворення так званої «лнр», розуміючи, що суверенітет України поширюється на всю її територію, а Україна є унітарною державою, територія якої в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною, достовірно знаючи, що агресія рф є загальновідомим фактом та м. Луганськ перебуває під тимчасовою окупацією держави-агресора, діючи умисно, добровільно, без фізичного примусу, з ідеологічних та політичних мотивів, з метою надання підтримки окупаційній владі російської федерації, 01 серпня 2024 року зайняв посаду «директора» незаконного правоохоронного органу «Государственное унитарное предприятие луганской народной республики «Луганское лесоохотничье хозяйство» (мовою оригіналу).

Відповідно до «Положения о Государственной лесной охране луганской народной республики», яке було затверджено постановою № 150/17 т.зв. «совета министров лнр» від 04 квітня 2017 року, ОСОБА_5 на посаді «директора» незаконного правоохоронного органу «Государственное унитарное предприятие луганской народной республики «Луганское лесоохотничье хозяйство», серед іншого, виконував такі завдання:

1) перевіряв у встановленому чинним законодавством порядку у фізичних та юридичних осіб наявність дозволів та інших документів на використання лісових ресурсів, користування лісами та дикими тваринами;

2) проводив перевірки дотримання лісокористувачами та користувачами мисливських угідь вимог нормативних правових актів з питань ведення лісового та мисливського господарства;

3) складав протоколи та розглядав справи про адміністративні правопорушення у сфері охорони, захисту, використання, відтворення лісів та мисливського господарства відповідно до чинного законодавством луганської народної республіки;

4) зупиняв на території лісового фонду транспортні засоби та проводив їх огляд, а також огляд знарядь, видобутої деревини та іншої продукції лісу та полювання;

5) доставляв особу, яка порушила лісове та мисливське законодавство, правоохоронні органи у разі неможливості встановлення його особи на місці вчинення правопорушення для складання протоколу про адміністративне правопорушення;

6) вилучав в установленому порядку у фізичних та юридичних осіб, які порушили лісове та мисливське законодавство, документи (зокрема на право використання лісових ресурсів, на право полювання), деревину та іншу продукцію лісу та полювання, знаряддя їх видобутку, які були знаряддями скоєння чи предметами правопорушення;

7) направляв до уповноважених органів державної влади матеріали про притягнення осіб, які порушили лісове та мисливське законодавство, до дисциплінарної, адміністративної та кримінальної відповідальності;

8) проводити у випадках, встановлених законодавством, фотографування, звукозапис, відеозйомку як допоміжний засіб для виявлення, запобігання та фіксації порушень у сфері охорони, захисту, використання, відтворення лісів та мисливського господарства;

9) викликати громадян, у тому числі посадових осіб, для отримання від них усних чи письмових пояснень у зв'язку з порушенням лісового або мисливського законодавства;

10) анулював дозволи чи інші документи на право використання лісових чи мисливських ресурсів у разі порушення лісового чи мисливського законодавства.

Також ОСОБА_5 , діючи умисно та виконуючи покладені на нього обов'язки, функції, вказівки і розпорядження представників окупаційної адміністрації російської федерації на території м. Луганськ, маючи за мотив проявити себе та довести свою лояльність і відданість окупаційній владі держави-агресора, нехтуючи своїм конституційним обов'язком щодо захисту прав та інтересів громади, з метою нанести шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній та інформаційній безпеці України та надати підтримку окупаційній владі російської федерації, почав виконувати свої повноваження на цій посаді з 01 серпня 2024 року, перебуваючи на території тимчасово окупованого м. Луганськ в приміщеннях незаконного правоохоронного органу Государственное унитарное предприятие луганской народной республики «Луганское лесоохотничье хозяйство» та виконував незаконно надані йому повноваження, самостійно приймав участь у загальному управлінні незаконного правоохоронного органу влади, надавав безпосередню допомогу в проведенні підривної діяльності проти України представникам держави-агресора - російської федерації у встановленні та підтриманні їх незаконної влади на тимчасово окупованій території.

Таким чином, допомога ОСОБА_5 російській федерації та її представникам в проведенні підривної діяльності проти України призвела до забезпечення сталого і належного функціонування незаконно створених органів влади, зокрема правоохоронних органів на тимчасово окупованій території Луганської області, а також до посилення заходів тимчасової окупації на зазначеній території, що в загальному завдало шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній та інформаційній безпеці України.

Вручити ОСОБА_5 письмове повідомлення про підозру не виявилося за можливе, оскільки згідно з матеріалами досудового розслідування, останній мешкає на тимчасово окупованій території Луганської області.

10.02.2026 на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора та 10.02.2026 в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження - Газеті Кабінету Міністрів України «Урядовий Кур'єр» опубліковано письмове повідомлення від 06.02.2026 про підозру ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 7 ст. 111-1, ч. 2 ст. 111 КК України, а також повістки про виклик ОСОБА_5 на 10:00 13.02.2026, 14.02.2026 та 16.02.2026 до слідчого відділу УСБУ в Черкаській області для проведення за його участі слідчих та процесуальних дій.

На зазначений час та у вказані дати підозрюваний ОСОБА_5 до слідчого відділу Управління не з'явився, не повідомивши при цьому про причини своєї неявки.

Згідно з матеріалами досудового розслідування, встановлено, що підозрюваний ОСОБА_5 фактично перебуває на тимчасово окупованій території м. Луганськ Луганської області в невстановленому місці.

17.02.2026 підозрюваного ОСОБА_5 постановою слідчого оголошено в державний розшук, оскільки на теперішній час він знаходиться на тимчасово окупованій території м. Луганськ Луганської області та переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності.

Санкції ч. 7 ст. 111-1, ч. 2 ст. 111 КК України за якими підозрюється ОСОБА_5 передбачають вид покарання у вигляді конфіскації майна. У зв'язку із цим, орган досудового розслідування, який проводить слідство у кримінальному провадженні, зобов'язаний вжити заходів для забезпечення виконання вироку суду в частині конфіскації майна.

Згідно з інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , належить на праві приватної власності:

1)квартира за адресою: АДРЕСА_1 .

Враховуючи можливість оперативного переоформлення вказаного майна існує необхідність у розгляді клопотання про арешт майна підозрюваного ОСОБА_5 без повідомлення підозрюваного і його захисника, з метою забезпечення арешту майна.

Приймаючи до уваги вищевикладене, зважаючи на те, що у санкції статей, які інкримінуються ОСОБА_5 передбачено покарання у вигляді конфіскації майна, з метою недопущення зникнення, втрати або пошкодження відповідного майна або настання інших наслідків, які можуть перешкодити кримінальному провадженню та виконанню вироку суду в частині конфіскації майна, виникла необхідність у накладенні арешту на майно підозрюваного ОСОБА_5 .

Слідча ОСОБА_3 скерувала заяву про розгляд клопотання без її участі, клопотання підтримала та просила його задовольнити з підстав, викладених в ньому.

Відповідно до ч. 2 ст. 172 КПК України клопотання слідчого, прокурора про арешт майна, яке не було тимчасово вилучене, може розглядатися без повідомлення підозрюваного, обвинуваченого, іншого власника майна, їх захисника, представника чи законного представника, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, якщо це є необхідним з метою забезпечення арешту майна.

Дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя вважає наступне.

Статтею 131 КПК України одним із заходів забезпечення кримінального провадження визначено арешт майна.

Відповідно до ч. 1 ст.170 КПК України арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку. Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження. Слідчий, прокурор повинні вжити необхідних заходів з метою виявлення та розшуку майна, на яке може бути накладено арешт у кримінальному провадженні, зокрема шляхом витребування необхідної інформації у Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, інших державних органів та органів місцевого самоврядування, фізичних і юридичних осіб. Слідчий, прокурор повинні вжити необхідних заходів з метою виявлення та розшуку майна, на яке може бути накладено арешт у кримінальному провадженні, зокрема шляхом витребування необхідної інформації у Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, інших державних органів та органів місцевого самоврядування, фізичних і юридичних осіб.

Згідно з п. 3 ч. 2 ст. 170 КПК України арешт майна допускається з метою забезпечення конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи.

Слідчим суддею встановлено, що Слідчим відділом УСБУ в Черкаській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні № 22025250000000006 від 06.01.2025 за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні злочинів, передбачених ч. 7 ст. 111-1, ч. 2 ст. 111 КК України.

10.02.2026 на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора та 10.02.2026 в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження - Газеті Кабінету Міністрів України «Урядовий Кур'єр» опубліковано письмове повідомлення від 06.02.2026 про підозру ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 7 ст. 111-1, ч. 2 ст. 111 КК України, а також повістки про виклик ОСОБА_5 на 10:00 13.02.2026, 14.02.2026 та 16.02.2026 до слідчого відділу УСБУ в Черкаській області для проведення за його участі слідчих та процесуальних дій.

17.02.2026 підозрюваного ОСОБА_5 постановою слідчого оголошено в державний розшук.

Санкції ч. 7 ст. 111-1, ч. 2 ст. 111 КК України за якими підозрюється ОСОБА_5 передбачають вид покарання у вигляді конфіскації майна.

Згідно з інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , належить на праві приватної власності:

квартира за адресою: АДРЕСА_1 .

Відповідно до ч. 10 ст. 170 КПК України, арешт може бути накладений у встановленому цим Кодексом порядку на рухоме чи нерухоме майно, гроші у будь-якій валюті готівкою або у безготівковій формі, в тому числі кошти та цінності, що знаходяться на банківських рахунках чи на зберіганні у банках або інших фінансових установах, видаткові операції, цінні папери, майнові, корпоративні права, щодо яких ухвалою чи рішенням слідчого судді, суду визначено необхідність арешту майна.

Оцінюючи встановлені в судовому засіданні обставини, завдання арешту майна, як виду заходу забезпечення кримінального провадження, наслідки, які матиме накладення арешту на майно, з метою забезпечення конфіскації майна як виду покарання, та для з'ясування всіх обставин кримінального правопорушення, встановлення істини у кримінальному провадженні, слідчий суддя вважає за необхідне накласти арешт на зазначене майно.

Керуючись ст.ст. 131-132, 167, 170-173, 369-372, 376 КПК України, слідчий суддя -

УХВАЛИВ:

Клопотання слідчого СВ УСБУ в Черкаській області лейтенанта юстиції ОСОБА_3 , погоджене прокурором відділу нагляду за додержанням законів регіональним органом безпеки Черкаської обласної прокуратури ОСОБА_4 , про накладення арешту на майно - задовольнити.

Накласти арешт на майно, яке на праві власності належить підозрюваному ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , а саме:

1)квартиру за адресою: АДРЕСА_1 .

Виконання ухвали покласти на слідчих слідчого відділу Управління Служби безпеки України в Черкаській області, які включені в групу слідчих у кримінальному провадженні № 22025250000000006 від 06.01.2025.

Ухвала підлягає негайному виконанню.

Ухвала слідчого судді може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення.

Слідчий суддя ОСОБА_1