Постанова від 25.02.2026 по справі 320/54597/24

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 320/54597/24 Суддя (судді) першої інстанції: Леонтович А.М.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 лютого 2026 року м. Київ

Колегія Шостого апеляційного адміністративного суду у складі:

судді-доповідача Кузьменка В.В.,

суддів Василенка Я.М., Ганечко О.М.,

за участю секретаря Михайлової І.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Бориспільської міської ради Київської області, Секретаря Бориспільської міської ради Київської області Бейчаса Владислава Михайловича, Виконавчого комітету Бориспільської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Київського окружного адміністративного суду від 17 березня 2025 року,

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Бориспільської міської ради Київської області, Секретаря Бориспільської міської ради Київської області Бейчаса Владислава Михайловича, Виконавчого комітету Бориспільської міської ради, в якому просив:

- визнати протиправним та скасувати рішення Бориспільської міської ради Київської області від 18 жовтня 2024 року № 3794-58-УШ "Про звільнення з посади заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради";

- визнати протиправним та скасувати розпорядження Бориспільського міського голови від 18 жовтня 2024 року № 368-ос "Про звільнення ОСОБА_1 з посади заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради" за підписом секретаря Байчаса В.М.;

- поновити ОСОБА_1 на посаді заступника міського голови Бориспільської міської ради Київської області з 19.10.2024 року;

- стягнути з Виконавчого комітету Бориспільської міської ради Київської області на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу починаючи з 19 жовтня 2024 року;

- стягнути з Виконавчого комітету Бориспільської міської ради Київської області на користь ОСОБА_1 моральну шкоду 100 000,00 гривень.

- допустити негайне виконання рішення суду в частині поновлення ОСОБА_1 на посаді заступника міського голови Бориспільської міської ради Київської області та стягнення з Виконавчого комітету Бориспільської міської ради Київської області па користь ОСОБА_2 заробітну плату у межах суми стягнення за один місяць.

Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 17 березня 2025 року в задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням, ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції як таке, що ухвалене з порушенням норм матеріального і процесуального права, та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.

Доводи апеляційної скарги обґрунтовані тим, що судом першої інстанції неповно з'ясовані обставини, що мають значення для справи, обставини, які суд першої інстанції визнав встановленими, є недоведеними та висновки, викладені у рішенні суду першої інстанції, не відповідають обставинам справи, що є підставами для скасування зазначеного рішення. Вказано, що позивача не було належно повідомлено про розгляд питання щодо його поновлення на сесії міської ради, не допущено до робочого місця та виконання своїх посадових обов'язків.

Виконуючи вимоги процесуального законодавства, колегія суддів ухвалила продовжити строк розгляду апеляційної скарги, згідно з положеннями ст. 309 Кодексу адміністративного судочинства України.

Позивач, будучи належним чином повідомленим про дату, час та місце апеляційного розгляду справи, в судове засідання не з'явився. Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення питання, а особиста участь сторін в судовому засіданні є необов'язкова, колегія суддів, з урахуванням положень п. 2 ч. 1 ст. 311 КАС України, визнала можливим проводити апеляційний розгляд справи за відсутності позивача.

Представник Бориспільської міської ради Київської області заперечив проти задоволення вимог апелянта, рішення суду першої інстанції просив залишити без змін.

Заслухавши суддю-доповідача, учасників процесу, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

Згідно зі ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Згідно з ч. 1 ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

У відповідності до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Як вбачається з матеріалів справи та вірно встановлено судом першої інстанції, рішенням Київського окружного адміністративного суду від 08.07.2024 у справі №320/49007/23 позовні вимоги задоволені частково. Визнано протиправними та скасовані пункти 4, 5 рішення Бориспільської міської ради від 27 листопада 2023 року №3007-47-VIII "Про результати роботи, в тому числі про використання бюджетних коштів, за 10 місяців 2023 року Головного управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Бориспільської міської ради" щодо дострокового припинення повноважень та звільнення з посади заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ОСОБА_1 , зобов'язання секретаря міської ради видати розпорядження про звільнення заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ОСОБА_1 . Визнано протиправним та скасовано розпорядження Бориспільського міського голови від 04 грудня 2023 року №458-ос "Про звільнення ОСОБА_1 " 04 грудня 2023 року. Поновлено ОСОБА_1 на посаді заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів Бориспільської міської ради, з 05 грудня 2023 року. Стягнуто з Бориспільської міської ради на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу за період з 05 грудня 2023 року по 08 липня 2024 року в сумі 417294,10 грн., з якої мають бути відраховані податки та обов'язкові платежі. У задоволені решти позову відмовлено.

Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 24.09.2024 апеляційну скаргу Бориспільської міської ради, Виконавчого комітету Бориспільської міської ради, секретаря Бориспільської міської ради ОСОБА_1 задоволено частково. Рішення Київського окружного адміністративного суду від 08 липня 2024 року змінено, викладено абзаци п'ятий, сьомий, восьмий і дев'ятий його резолютивної частини в наступній редакції:

"Стягнути з Виконавчого комітету Бориспільської міської ради на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу за період з 05 грудня 2023 року по 08 липня 2024 року в сумі 417 294 грн 10 коп., з якої мають бути відраховані податки та обов'язкові платежі. Постановлено виконати рішення суду негайно в частині: поновлення ОСОБА_1 на посаді заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів Бориспільської міської ради, з 05 грудня 2023 року. Стягнуто з Виконавчого комітету Бориспільської міської ради на користь ОСОБА_1 середнього заробітку за час вимушеного прогулу в межах суми стягнення за один місяць - 59 228 грн 84 коп., з якої мають бути відраховані податки та обов'язкові платежі.". В іншій частині рішення Київського окружного адміністративного суду від 08 липня 2024 року залишено без змін.

Відповідно до рішення міської ради від 18.10.2024 № 3793-58-VIII «Про поновлення на посаді» на виконання рішення Київського окружного адміністративного суду та постанови Шостого апеляційного адміністративного судку у справі 320/49007/23, враховуючи рішення Бориспільської міської ради від 18.10.2024 № 3792-58-VIII «Про внесення змін та доповнень до організаційної структури і штатної чисельності виконавчого комітету Бориспільської міської ради» - було видано розпорядження міського голови № 367-ОС від 18.10.24 «Про поновлення на посаді заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ОСОБА_1 з 05.12.2023 - у відповідності до рішення суду. Відповідно до рішення судів, цим же розпорядженням було визначено щодо виплати на користь ОСОБА_1 середнього заробітку за час вимушеного прогулу.

Рішенням Бориспільської міської ради від 18.10.2024 № 3794-58-VIII «Про звільнення з посади заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів», враховуючи в тому числі чинність (не скасовані рішеннями суду у справі 320/49007/24) пунктів 1,2,3,6,7,8,9 рішення міської ради № 3700-47-VIII «Про результати роботи, в тому числі про використання бюджетних коштів за 10 місяців 2023 року Головного управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Бориспільської міської ради», акту ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Головного управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Бориспільської міської ради за період 01.07.2021 по 31.12.2023 № 262611-30/144 від 24.04.2024 та його результати ОСОБА_1 було звільнено про що в подальшому видано відповідне розпорядження № 368-ОС від 18.10.2024.

Згідно витягу наказу №1 о/с від 01.01.2024, виданого полковником поліції ОСОБА_3 . Начальником відділу організації відбору управління кадрового забезпечення Департаменту поліції особливого призначення "Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України " ІНФОРМАЦІЯ_1 " по особовому складу ОСОБА_1 з 01.01.2024 призначено інспектором взводу № 1 роти № 3 батальйону № 1 полку управління поліції особливого призначення № 1 (штурмовий полк « ІНФОРМАЦІЯ_2 »), установивши йому відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» посадовий оклад у розмірі 2400 грн, надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі 40 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби, присвоївши відповідно до пункту 8 статті 81 Закону України «Про Національну поліцію» спеціальне звання рядового поліції, закріпивши спеціальний жетон з індивідуальним номером - 0018815.

Стаж служби в поліції, який дає право на встановлення надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки, станом на 01 січня 2024 року - 05 років 03 місяці 24 дні.

Підстава: заява ОСОБА_1 від 29 грудня 2023 року, протокол поліцейської комісії № 1 (місце дислокації - Київська область) ДПОП «ОШБ «Лють» від 28 грудня 2023 року № 8.

Не погоджуючись з правомірністю прийняття відповідачем рішення про звільнення з посади заступника міського голови, позивач звернувся з даним позовом до адміністративного суду.

Приймаючи рішення про відмову в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що міською радою в межах і у спосіб визначений чинним законодавством було прийняте спірне рішення від 18.10.2024 № №3794-58- VІІІ. При прийнятті рішення була дотримана процедура винесення та прийняття цього рішення органом місцевого самоврядування.

Даючи правову оцінку фактичним обставинам справи, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції з огляду на таке.

Положеннями ч. 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з положеннями ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин):

посадами в органах місцевого самоврядування є: виборні посади, на які особи обираються на місцевих виборах; виборні посади, на які особи обираються або затверджуються відповідною радою; посади, на які особи призначаються сільським, селищним, міським головою, головою районної, районної у місті, обласної ради на конкурсній основі чи за іншою процедурою, передбаченою законодавством України (стаття 3);

правовий статус посадових осіб місцевого самоврядування визначається Конституцією України, законами України "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про статус депутатів місцевих рад", "Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів", цим та іншими законами України (частина перша статті 7);

прийняття на службу в органи місцевого самоврядування на посаду міського голови здійснюється в порядку, встановленому Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" (абзац другий частини першої статті 10);

крім загальних підстав, передбачених Кодексом законів про працю України, служба в органах місцевого самоврядування припиняється на підставі і в порядку, визначених Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні", цим та іншими законами України, а також у визначених випадках (частина перша статті 20).

Відповідно до частини третьої статті 50 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) виконавчий комітет ради утворюється у складі відповідно сільського, селищного, міського голови, районної у місті ради - голови відповідної ради, заступника (заступників) сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті ради, керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету, а також керівників відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради, інших осіб. Сільська, селищна, міська рада утворює у складі виконавчого комітету ради орган з питань містобудування та архітектури.

Повноваження утворювати виконавчий комітет ради, визначати його чисельності, затверджувати персональний складу на пленарних засіданнях передбачено пунктом 3 частини першої статті 26 цього Закону.

Статтею 47 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" встановлено:

постійні комісії ради є органами ради, що обираються з числа її депутатів, для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до її відання, здійснення контролю за виконанням рішень ради, її виконавчого комітету (частина перша);

постійні комісії за дорученням ради або за власною ініціативою попередньо розглядають проекти програм соціально-економічного і культурного розвитку, місцевого бюджету, звіти про виконання програм і бюджету, вивчають і готують питання про стан та розвиток відповідних галузей господарського і соціально-культурного будівництва, інші питання, які вносяться на розгляд ради, розробляють проекти рішень ради та готують висновки з цих питань, виступають на сесіях ради з доповідями і співдоповідями (частина четверта);

постійні комісії за дорученням ради, голови, відповідно заступника голови районної у місті, районної ради чи першого заступника, заступника голови обласної ради, секретаря сільської, селищної, міської ради або за власною ініціативою вивчають діяльність підзвітних і підконтрольних раді та виконавчому комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради органів, а також з питань, віднесених до відання ради, місцевих державних адміністрацій, підприємств, установ та організацій, їх філіалів і відділень незалежно від форм власності та їх посадових осіб, подають за результатами перевірки рекомендації на розгляд їх керівників, а в необхідних випадках - на розгляд ради або виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради; здійснюють контроль за виконанням рішень ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради (частина шоста);

за результатами вивчення і розгляду питань постійні комісії готують висновки і рекомендації. Висновки і рекомендації постійної комісії приймаються більшістю голосів від загального складу комісії і підписуються головою комісії, а в разі його відсутності - заступником голови або секретарем комісії. Протоколи засідань комісії підписуються головою і секретарем комісії. Висновки і рекомендації постійної комісії, протоколи її засідань є відкритими та оприлюднюються і надаються на запит відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації" (частина десята).

перелік, функціональна спрямованість і порядок організації роботи постійних комісій визначаються регламентом відповідної ради та Положенням про постійні комісії, що затверджується радою з урахуванням вимог Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" щодо реалізації повноважень ради у здійсненні державної регуляторної політики постійними комісіями відповідної ради (частина п'ятнадцята).

Відповідно до статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні":

рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень (частина перша); .

рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос (абзац перший частини другої);

рішення ради приймаються відкритим поіменним голосуванням, окрім випадків, передбачених пунктами 4 і 16 статті 26, пунктами 1, 29 і 31 статті 43 та статтями 55, 56 цього Закону, в яких рішення приймаються таємним голосуванням. Результати поіменного голосування підлягають обов'язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації". На офіційному веб-сайті ради розміщуються в день голосування і зберігаються протягом необмеженого строку всі результати поіменних голосувань. Результати поіменного голосування є невід'ємною частиною протоколу сесії ради (частина третя).

Під час судового розгляду адміністративної справи встановлено, що оскаржуване рішення від 27.11.2023 №3007-47-VIII ухвалено Бориспільською міською радою на сорок сьомій позачерговій сесії.

Частиною п'ятнадцятою статті 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" встановлено, що порядок проведення першої сесії ради, порядок обрання голови та заступника (заступників) голови районної у місті, районної, обласної ради, секретаря сільської, селищної, міської ради, скликання чергової та позачергової сесії ради, призначення пленарних засідань ради, підготовки і розгляду питань на пленарних засіданнях, прийняття рішень ради про затвердження порядку денного сесії та з інших процедурних питань, а також порядок роботи сесії визначаються регламентом ради з урахуванням вимог Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності". До прийняття регламенту ради чергового скликання застосовується регламент ради, що діяв у попередньому скликанні.

Так, як вбачається з матеріалів справи, позивач обіймав посаду, повноваження щодо призначення на яку, та дострокове припинення перебування на такій посаді відноситься до виключної компетенції міської ради, тому до спірних відносин (дострокове припинення повноважень заступника голови ради) не може бути застосований "Порядок проведення службового розслідування".

Вказаний висновок міститься в судових рішеннях Верховного суду, де, зокрема зазначалось, що згідно з Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування" правовий статус посадових осіб місцевого самоврядування, до яких віднесено посади, на які особи обираються, призначаються відповідною радою, визначається, зокрема Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні", яким призначення на посаду заступника міського голови віднесено до виключної компетенції відповідної ради. У даному випадку мова не йде про дисциплінарну відповідальність позивача, а про реалізацію міською радою повноважень щодо дострокового припинення повноважень заступника голови ради.

Верховний Суд, переглядаючи в касаційному порядку судові рішення попередніх інстанцій у спорі щодо дострокового припинення повноважень голови ради, на підставі аналізу норм Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", зокрема щодо повноважень ради достроково припиняти повноваження голови, висловив правову позицію в постанові від 22.04.2020 справа №360/2169/19, відповідно до якої спірні рішення повинні бути перевірені адміністративним судом лише на предмет законності та легітимності, а не доцільності їх прийняття.

У постановах Верховного Суду від 16.05.2023 справа №240/44129/21, від 03.10.2023 справа №280/8088/21, з посиланням на постанову від 22.04.2020 справа №360/2169/19, Верховний Суд повторив зазначений правовий висновок, що здійснення таких дискреційних повноважень, як звільнення, в рамках встановленої процедури дострокового припинення повноважень голови сільської ради (заступника сільського голови), має відбуватися з дотриманням критеріїв правової (справедливої) процедури, як складової принципу верховенства права (частина перша статті 8 Конституції України) і принципу законності (частина друга статті 19 Конституції України). Прийняття рішень щодо дострокового припинення повноважень заступника міського голови належить до виключних повноважень відповідної ради. Такі повноваження є дискреційними.

Рішенням Бориспільської міської ради від 18.10.2024 № 3794-58-VIII «Про звільнення з посади заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів», враховуючи в тому числі чинність (не скасовані рішеннями суду у справі 320/49007/24) пунктів 1,2,3,6,7,8,9 рішення міської ради № 3700-47-VIII « Про результати роботи, в тому числі про використання бюджетних коштів за 10 місяців 2023 року Головного управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Бориспільської міської ради», акту ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Головного управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Бориспільської міської ради за період 01.07.2021 по 31.12.2023 № 262611-30/144 від 24.04.2024 та його результати - ОСОБА_1 було звільнено про що в подальшому видано відповідне розпорядження № 368-ОС від 18.10.2024.

Рішення міської ради № 3700-47-VIII «Про результати роботи, в тому числі про використання бюджетних коштів за 10 місяців 2023 року Головного управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Бориспільської міської ради» досліджувалось судом у справі 320/49007/23 та в частині пунктів 1,2,3,6,7,8,9 не було визнано незаконним, так у мотивувальній частині рішення суду зазначено про дискреційні повноваження органу місцевого самоврядування судом зазначалось, що оскаржуваним рішенням від 27.11.2023 №3007-47-VIII визнано виконання посадових обов'язків заступником міського голови з питань діяльності виконавчих органів ОСОБА_1 неналежними: незадовільна та систематично неналежна координація та контроль за діяльністю виконавчих органів міської ради та комунальних підприємств у сфері житлово-комунального господарства, та як наслідок неналежне використання бюджетних коштів у цій сфері. На підставі цього висновку радою достроково припинено повноваження та звільнено з посади заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ОСОБА_1 , суд погодився з доводами відповідача про наявність повноважень у Бориспільської міської ради ухвалювати рішення про звільнення позивача з посади заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів.

Адміністративний суд при розгляді цієї справи не може здійснювати повторну перевірку роботи заступника селищного голови та виконавчого комітету щодо належного чи неналежного здійснення наданих їм повноважень, допущення ними у своїй діяльності порушень законодавства України, прав і свобод громадян, як і не може переоцінювати позицію (волевиявлення) депутатів селищної ради, які проголосували за необхідність дострокового припинення повноважень позивача.

Аналогічна правова позиція сформована у постанові Верховного Суду від 22 квітня 2020 року у справі № 360/2169/19.

Колегія суддів при розгляді апеляційної скарги вказує на імперативні приписи ч. 5 ст. 242 КАС України, якими передбачено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Позивачем в доводах апеляційної скарги не обґрунтовано наявність підстав для відступу від вищевказаних правових позицій Верховного Суду, які під час розгляду справи були правомірно враховані судом першої інстанції на виконання вимог ч. 5 ст. 242 КАС України.

Рішення міської ради № 3700-47-VIII було прийнято за наслідками роботи ОСОБА_1 , а не після його звільнення.

Відповідно до ст.ст. 1, 7, 11, 20 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», ст. 11, п. 3 ч. 1 ст. 26, ст. 27, ст. 51 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» було прийнято рішення Бориспільської міської ради №3007-47-VІІІ від 27.11.2023, яким, зокрема, визнано виконання посадових обов'язків заступником міського голови з питань діяльності виконавчих органів ОСОБА_1. неналежними, а саме: незадовільна та систематична неналежна координація та контроль за діяльністю виконавчих органів міської ради та комунальних підприємств у сфері житлово-комунального господарства, та як наслідок неналежне використання бюджетних коштів у цій сфері.

Згідно п. 17 ч. 1 ст. 4 КАС України публічна служба - діяльність на державних політичних посадах, у державних колегіальних органах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, інша державна служба, патронатна служба в державних органах, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування. Правові, організаційні, матеріальні та соціальні умови реалізації громадянами України права на службу в органах місцевого самоврядування, визначення загальних засад діяльності посадових осіб місцевого самоврядування, їх правовий статус, порядок та правові гарантії перебування на службі в органах місцевого самоврядування наведені в Законі України «Про службу в органах місцевого самоврядування» від 07 червня 2001 року №2493-II (далі - Закон №2493-II).

Статтею 1 Закону №2493-ІІ визначено, що служба в органах місцевого самоврядування - це професійна, на постійній основі діяльність громадян України, які займають посади в органах місцевого самоврядування, що спрямована на реалізацію територіальною громадою свого права на місцеве самоврядування та окремих повноважень органів виконавчої влади, наданих законом.

Відповідно до ст. 2 Закону №2493-ІІ посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.

Служба в органах місцевого самоврядування здійснюється на таких основних принципах: служіння територіальній громаді; поєднання місцевих і державних інтересів; верховенства права, демократизму і законності; гуманізму і соціальної справедливості; гласності; пріоритету прав та свобод людини і громадянина; рівних можливостей доступу громадян до служби в органах місцевого самоврядування з урахуванням їх ділових якостей та професійної підготовки; професіоналізму, компетентності, ініціативності, чесності, відданості справі; підконтрольності, підзвітності, персональної відповідальності за порушення дисципліни і неналежне виконання службових обов'язків; дотримання прав місцевого самоврядування; правової і соціальної захищеності посадових осіб місцевого самоврядування; захисту інтересів відповідної територіальної громади; фінансового та матеріально-технічного забезпечення служби за рахунок коштів місцевого бюджету; самостійності кадрової політики в територіальній громаді (ст. 4 Закону №2493-II).

Згідно ст.8 Закону №2493-ІІ основними обов'язками посадових осіб місцевого самоврядування є: додержання Конституції і законів України, інших нормативно-правових актів, актів органів місцевого самоврядування; забезпечення відповідно до їх повноважень ефективної діяльності органів місцевого самоврядування; додержання прав та свобод людини і громадянина; збереження державної таємниці, інформації про громадян, що стала їм відома у зв'язку з виконанням службових обов'язків, а також іншої інформації, яка згідно із законом не підлягає розголошенню; постійне вдосконалення організації своєї роботи, підвищення професійної кваліфікації; сумлінне ставлення до виконання службових обов'язків, ініціативність і творчість у роботі; шанобливе ставлення до громадян та їх звернень до органів місцевого самоврядування, турбота про високий рівень культури, спілкування і поведінки, авторитет органів та посадових осіб місцевого самоврядування; недопущення дій чи бездіяльності, які можуть зашкодити інтересам місцевого самоврядування та держави.

Статтею 3 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» визначено, що посадами в органах місцевого самоврядування є: виборні посади, на які особи обираються на місцевих виборах; виборні посади, на які особи обираються або затверджуються радою; посади, на які особи призначаються сільським, селищним, міським головою, головою районної, районної у місті, обласної ради на конкурсній основі чи за іншою процедурою, передбаченою законодавством України.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 10 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» прийняття на службу в органи місцевого самоврядування здійснюється: на посади заступників сільського, селищного, міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради, керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради, старости шляхом затвердження відповідною радою.

Згідно ч. 1 ст. 20 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», крім загальних підстав, передбачених Кодексом законів про працю України, служба в органах місцевого самоврядування припиняється на підставі і в порядку, визначених Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Згідно зі ст. 51 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що виконавчим органом сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради є виконавчий комітет ради, який утворюється відповідною радою на строк її повноважень. Після закінчення повноважень ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті ради її виконавчий комітет здійснює свої повноваження до сформування нового складу виконавчого комітету. Кількісний склад виконавчого комітету визначається відповідною радою. Персональний склад виконавчого комітету сільської, селищної, міської ради затверджується радою за пропозицією сільського, селищного, міського голови, районної у місті ради - за пропозицією голови відповідної ради. Виконавчий комітет ради утворюється у складі відповідно сільського, селищного, міського голови, районної у місті ради - голови відповідної ради, заступника (заступників) сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті ради, керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету, а також керівників відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради, інших осіб. Міська рада утворює у складі виконавчого комітету ради орган з питань містобудування та архітектури.

Враховуючи вищевикладене, відповідно до статей 3 та 10 Закону №2493-II посада заступника сільського, селищного, міського голови є виборною посадою, на яку особи затверджуються відповідною радою.

Отже, суб'єктом затвердження на посаду та звільнення з посади заступника міського голови є міська рада.

Відповідно до Методичних рекомендацій щодо особливостей звільнення посадових осіб із органів місцевого самоврядування (лист Головдержслужби України від 06 лютого 2002 року №42/621, додаток № 2), заступник голови районної, обласної, районної у місті (у разі її створення) ради здійснює свої повноваження до обрання заступника голови ради нового скликання, крім випадків дострокового припинення його повноважень. Заступник голови ради може бути достроково звільнений з посади за рішенням ради. Питання про його звільнення може бути внесено на розгляд ради на вимогу не менш як третини депутатів від загального складу ради або голови ради (ст. 56 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).

Стаття 19 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" надає депутату право пропонувати питання для розгляду їх радою та її органами, вносити пропозиції і зауваження до порядку денного засідань ради та її органів, порядку розгляду обговорюваних питань та їх суті та порушувати питання про недовіру сільському, селищному, міському голові, розпуск органів, утворених радою, та звільнення посадових осіб місцевого самоврядування.

Частиною четвертою вказаної статті визначено, що порядок реалізації зазначених прав депутатів місцевих рад визначається цим Законом, іншими законами України, які регулюють діяльність місцевих рад та їх органів, а також регламентом відповідної ради.

Позивачем ані в суді першої інстанції, ані під час апеляційного розгляду не наведено жодних доводів та не надано доказів порушення процедури прийняття рішення міської ради від 18.10.2024 № 3794-58-VIII «Про звільнення з посади заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів».

Розпорядженням від 02.10.2024 № 141 було скликано 58 сесію міської ради із зазначеним в ньому Порядком денним.

10.10.2024 відповідно до протоколу пленарного засідання відкрито пленарне засідання 58 сесії під головуванням секретаря міської ради. На розгляд ради винесено порядок денний. Порядок денний прийнято за «основу» В межах повноважень депутатом міської ради оголошено пропозицію більшості(більш 1/3 від складу) депутатів міської ради про звільнення з посади заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів.

Секретарем міської ради запропоновано постійній комісії з питань регламенту та депутатської етики, контролю за виконанням рішень міської ради, законності, правопорядку, взаємодії із засобами масової інформації розглянути питання про звільнення заступника міського голови.

Згідно з протоколом №63 постійна комісія з регламенту вирішила винести на розгляд міської ради проект рішення про звільнення з посади заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів.

Відповідно до протоколу пленарного засідання відкрито пленарне засідання 58 сесії під головуванням секретаря міської ради голова регламентної комісії оголосив винести на розгляд міської ради проект рішення про звільнення з посади заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів.

Головуючим запропоновано проголосувати за включення до порядку денного питання про звільнення з посади заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів. Дане питання розглянути 3 у порядку денному, 3 відповідно 82.

Після голосування було вирішено включити до порядку денного сесії міської ради даного проекту рішення. В подальшому секретарем запропоновано проголосувати порядок денний сесії міської ради «в цілому». Після голосування вирішено порядок денний прийняти «в цілому».

Міська рада приступила до розгляду питань внесених до порядку денного сесії міської ради. За підсумками поіменного голосування питання № 3 депутатами проголосовано «ЗА» -25, «Проти» - 0, Утримались - 0.

Таким чином, рішення прийнято більшістю голосів, відповідно до ч. 2 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні та ст. 59 Регламенту Бориспільської міської ради.

Розпорядження міського голови від 18.10.2024 № 368-ОС «Про звільнення ОСОБА_1 » прийнято на виконання рішення Бориспільської міської ради.

Враховуючи вищенаведене, посада заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів є виборною посадою, на яку позивач був затверджений рішенням міської ради VІІІ скликання і рішенням міської ради цього ж скликання його повноваження були достроково припиненні у зв'язку із незадовільним виконанням повноважень.

В контексті викладеного, колегія суддів погоджується з тим, що міською радою в межах і у спосіб визначений чинним законодавством було прийняте спірне рішення від 18.10.2024 № №3794-58- VІІІ, процедура винесення та прийняття цього рішення органом місцевого самоврядування була дотримана.

Рішення прийнято у відповідності до ст. ст. 34, 35, 38 Регламенту Бориспільської міської ради.

Суд апеляційної інстанції критично оцінює твердження апелянта стосовно того, що його не було допущено до робочого місця та виконання своїх посадових обов'язків, позаяк зазначена обставина жодним чином не спростовує правомірність висновків суду першої інстанції та не свідчить про наявність правових підстав для визнання протиправними та скасування спірних рішень відповідача.

Таким чином, висновки суду першої інстанції щодо відсутності правових підстав для задоволення адміністративного позову є обґрунтованими, послідовними та такими, що відповідають вимогам чинного законодавства, а оскаржувані рішення прийнято у межах повноважень та у спосіб, які передбачені законодавством.

Позивачем в апеляційній скарзі не доведено протиправності оскаржуваних актів, а відтак підстави для задоволення позовних вимог та апеляційної скарги - відсутні.

Крім того, апеляційна скарга не містить суттєво інших обґрунтувань ніж ті, які були зазначені у позовній заяві, з урахуванням яких, суд першої інстанції вже надав оцінку встановленим обставинам справи. Належних обґрунтувань неправильного застосування норм матеріального права чи порушень норм процесуального права апеляційна скарга позивача не містить.

Надаючи оцінку кожному окремому доводу всіх учасників справи, що мають значення для правильного вирішення адміністративної справи, суд застосовує позицію ЄСПЛ (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформовану в пункті 58 рішення у справі «Серявін та інші проти України» (№ 4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v. Spain) № 303-A, пункт 29).

Перевіривши мотивування судового рішення та доводи апеляційної скарги, відповідно до вимог ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо справедливого судового розгляду, врахувавши ст. 6 КАС України, відповідно до якої суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини, судова колегія вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 242, 308, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, колегія суддів,

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Київського окружного адміністративного суду від 17 березня 2025 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Бориспільської міської ради Київської області, Секретаря Бориспільської міської ради Київської області Бейчаса Владислава Михайловича, Виконавчого комітету Бориспільської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення - залишити без задоволення.

Рішення Київського окружного адміністративного суду від 17 березня 2025 року - залишити без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів.

Суддя-доповідач: В. В. Кузьменко

Судді: Я. М. Василенко

О. М. Ганечко

Повний текст постанови складено 25.02.2026.