Справа № 620/6437/25 Суддя (судді) першої інстанції: Сергій КЛОПОТ
25 лютого 2026 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Ганечко О.М.,
суддів Василенка Я.М.,
Кузьменка В.В.,
розглянувши у письмовому провадженні апеляційну скаргу Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області на рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 21 липня 2025 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрземпродукт" до Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії,
Товариство з обмеженою відповідальністю "Укрземпродукт" звернулось до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Чернігівській області, Державної податкової служби України, в якому просило:
визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Головного управління ДПС у Чернігівській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 12560012/39780275 від 27.02.2025 про відмову Товариству з обмеженою відповідальністю «Укрземпродукт» в реєстрації податкової накладної № 1 від 01.03.2024 в Єдиному реєстрі податкових накладних;
зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати Товариству з обмеженою відповідальністю «Укрземпродукт» в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 1 від 01.03.2024 датою її фактичного подання на реєстрацію;
визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Головного управління ДПС у Чернігівській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 12657205/39780275 від 24.03.2025 про відмову Товариству з обмеженою відповідальністю «Укрземпродукт» в реєстрації податкової накладної № 2 від 11.03.2024 в Єдиному реєстрі податкових накладних;
зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати Товариству з обмеженою відповідальністю «Укрземпродукт» в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 2 від 11.03.2024 датою її фактичного подання на реєстрацію.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що Комісія Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації не мала правових підстав для відмови в реєстрації податкових накладних, а саме рішення були винесені не у спосіб визначений законом, а тому, є протиправними та підлягають скасуванню.
Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 21 липня 2025 року позов задоволено в повному обсязі.
Не погоджуючись із зазначеним рішенням суду, Головне управління Державної податкової служби у Чернігівській області подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог відмовити, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення спору.
Ухвалами Шостого апеляційного адміністративного суду від 30.09.2025 відкрито апеляційне провадження та призначено апеляційну скаргу до розгляду в порядку письмового провадження на 25.02.2026.
Дану справу розглянуто в порядку письмового провадження, оскільки, відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).
Виконуючи вимоги процесуального законодавства, колегія суддів ухвалила продовжити строк розгляду апеляційної скарги, згідно норм ст. 309 КАС України.
Дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга відповідача не підлягає задоволенню, з огляду на таке.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, Товариство з обмеженою відповідальністю «Укрземпродукт» є юридичною особою приватного права (дата та номер запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 10741020000054127 від 06.05.2015), яке здійснює наступні види діяльності: 01.50 Змішане сільське господарство (основний); 01.11 Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур; 01.19 Вирощування інших однорічних і дворічних культур; 01.29 Вирощування інших багаторічних культур; 01.41 Розведення великої рогатої худоби молочних порід; 01.25 Вирощування ягід, горіхів, інших плодових дерев і чагарників.
Рішенням комісії ДПС в Чернігівській області, яка приймає рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН або відмову в такій реєстрації № 12560012/39780275 від 27.02.2025 було відмовлено у реєстрації податкової накладної № 1 від 01.03.2024.
Позивач оскаржив дане рішення до ДПС України 11.03.2025. Рішенням комісії ДПС з питань розгляду скарг № 12744/39780275/2 від 17.03.2025 скаргу залишено без задоволення та рішення комісії ДПС в Чернігівській області, яка приймає рішення про реєстрацію ПН/РК в СРПН без змін.
Між Позивачем, який виступає постачальником та Товариством з обмеженою відповідальністю «КЕРНЕЛ-ТРЕЙД», яке виступає покупцем, було укладено договір поставки № П-0409/6/24 від 23.02.2024, згідно предмету якого Постачальник зобов'язується поставити, а Покупець прийняти та оплатити товар українського походження, врожаю 2023 року на умова, зазначених у цьому договорі. Пунктом 1.2 Договору визначено, що позивач передасть товар - насіння кукурудзи 3 класу в кількості 2 500,00 т. (+/- 2% за вибором Покупця) на загальну суму 11 750 008,50 грн. з ПДВ.
Згідно п. 2.1. Договору строк поставки товару до 01.03.2024 включно.
Сторони в п. 4.1.1. Договору погодили, що оплата Товару здійснюється Покупцем шляхом перерахування грошових коштів на рахунок Постачальника, зазначений в цьому договору, впродовж З(три) банківських днів з дати поставки Товару та після (за умови) надання Постачальником Покупцю документів та здійснення Постачальником дій, зазначених у п. 2.6 та п. 5.5 цього договору.
На виконання договору поставки № П-0409/6/24 від 23.02.2024, ТОВ «Укрземпродукт» 01.03.2024 здійснило поставку товару - насіння кукурудзи 3 класу в кількості 2 523,127 т. на загальну суму 11 858 846,48 грн. з ПДВ, що підтверджується видатковою накладною № 3 від 01.03.2024.
Відповідно до приписів п. 201.10 ст.201 ПКУ Позивачем було складено податкову накладну № 1 від 01.03.2024 на суму 11 858 846,48 грн. з ПДВ та направлено 18.03.2024 для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних. Реєстраційний номер документу 9062919548.
Згідно з отриманою квитанцією від 18.03.2024 податкову накладну отримано, але реєстрацію зупинено. Згідно інформації зазначеної у квитанції від 18.03.2024, направленої ДПС України через «Автоматизовану систему «Єдине вікно подання електронних документів» ДПС України» на адресу товариства, реєстрація документа була зупинена відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі-Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 01.03.2024 Nol в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН складена та подана платником податку, який відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку (додаток 1 Порядку). Додатково повідомляємо: показник "D"=6.7562%, "Рпоточ"=0 Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
На виконання пп.201.16.2 п.201.16 ст.201 ПК України, позивачем було направлено на адресу ДПС повідомлення від 13.02.2025 № 1 щодо подання документів про підтвердження реальності здійснення операцій щодо відмовленої у реєстрації ПН, в т.ч. ПН № 1 від 01.03.2024 (повне документальне підтвердження інформації щодо вирощування та реалізації власної сільськогосподарської продукції).
18.02.2025 ТОВ «Укрземпродукт» отримало повідомлення № 12518297/39780275 комісії ГУ ДПС в Чернігівській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі із пропозицією щодо надання платником податку додаткових копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування (інших документів, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстри податкових накладних). В графі додаткова інформація зазначено - Не можливо підтвердити послуги з очищення, сушіння кукурудзи ТОВ «СВК «ПАМ'ЯТІ ДЕКАБРИСТІВ» за відсутності реєстрації податкових накладних в ЄРПН, відсутня інформація про наявність залишків с/г продукції на момент реалізації. Підприємство та/або контрагент задіяні у проведенні ризикових операцій.
Позивачем було направлено на адресу ДПС повідомлення від 25.02.2025 р. № 1 щодо подання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних про підтвердження реальності здійснення операцій щодо відмовленої у реєстрації ПН № 1 від 01.03.2024 (направило документи які були зазначено в повідомленні № 12518297/39780275 від 18.02.2025 та підтверджують, що Позивач не задіяний у проведенні ризикових операцій).
Отже, було надано усі необхідні документи, які беззаперечно підтверджують реальність здійснення операцій за податковою накладною № 1 від 01.03.2024.
Однак, Комісією ГУ ДПС у Чернігівській області прийнято рішення № 12560012/39780275 від 27.02.2025 про відмову у реєстрації податкової накладної № 1 від 01.03.2024 в Єдиному реєстрі податкових накладних у зв'язку з наданням платником податку копій документів складених із порушенням законодавства. Додатково зазначено, що не можливо підтвердити послуги з очищення, сушіння кукурудзи з ТОВ «СВК «ПАМ'ЯТІ ДЕКАБРИСТІВ» за відсутності реєстрації податкових накладних в ЄРПН, відсутня інформація про наявність залишків с/г продукції на момент реалізації. Підприємство та/або контрагент задіяні у проведенні ризикових операцій
Позивач звернувся до ДПС України зі скаргою від 11.03.2025 на рішення № 12560012/39780275 від 27.02.2025 про відмову у реєстрації податкової накладної № 1 від 01.03.2024 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
До скарги позивач долучив всі документи, що підтверджують реальність здійснення операції, в т.ч. підтвердження послуг з очищення, сушіння кукурудзи з ТОВ «СВК «ПАМ'ЯТІ ДЕКАБРИСТІВ» та документи, що підтверджують, що Позивач не задіяний у проведенні ризикових операцій.
Таким чином, позивач надав усі необхідні документи, які беззаперечно підтверджують реальність здійснення операцій за податковою накладною № 1 від 01.03.2024.
У своїй скарзі позивач просив ДПС України: скасувати рішення комісії ГУ ДПС у Чернігівській області № 12560012/39780275 від 27.02.2025 про відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних Позивача № 1 від 01.03.2024; зареєструвати податкову накладну Позивача № 1 від 01.03.2024 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Рішенням комісії з питань розгляду скарги ДПС України від 17.03.2025 за № 12744/39780275/2 скаргу залишено без задоволення та рішення комісії ДПС у Чернігівській обл., яка приймає рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН без змін.
Підставою для залишення скарги без задоволення та рішення комісії ДПС у Чернігівській обл., яка приймає рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН без змін зазначено: ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.
У той час, як підставою рішення комісії ГУ ДПС у Чернігівській області № 12560012/39780275 від 27.02.2025 про відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних Позивача № 1 від 01.03.2024 є наданням платником податку копій документів складених із порушенням законодавства. Додатково зазначається, що не можливо підтвердити послуги з очищення, сушіння кукурудзи з ТОВ «СВК «ПАМ'ЯТІ ДЕКАБРИСТІВ» за відсутності реєстрації податкових накладних в ЄРПН, відсутня інформація про наявність залишків с/г продукції на момент реалізації. Підприємство та/або контрагент задіяні у проведенні ризикових операцій.
Оскільки процедура адміністративного оскарження позитивного результату не мала, позивач звернувся до суду оскарживши рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН або відмову в такій реєстрації № 12560012/39780275 від 27.02.2025, як протиправне.
Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, виходив з того, що відповідач у оскаржуваних рішеннях чітко не вказав якого документа йому не вистачає для висновку про реальність господарської операції/реєстрацію податкової накладної. За висновками суду, у відповідача були відсутні законні підстави для прийняття спірних рішень про відмову в реєстрації податкових накладних, а тому, такі рішення не відповідають критеріям правомірності, визначеним ч. 2 ст. 2 КАС України, та підлягають скасуванню.
Натомість, апелянт вважає вказані висновки суду необґрунтованими та помилковими, оскільки судом не було враховано норм та вимог постанови Кабінету Міністрів України № 1165 від 11.12.2019 та Порядку № 520, при цьому, обсяг поданих позивачем документів не відповідає вичерпному переліку, а зміст вказаних документів не дозволяє однозначно з'ясувати фактичні обставини здійснення фінансово-господарських операцій, з огляду на що оскаржувані рішення є обґрунтованими та не підлягають скасуванню.
З урахуванням наведеного, колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до норм п. п. «а», «б» пункту 185.1 статті 185 Податкового кодексу України, об'єктом оподаткування податком на додану вартість, є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України та постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України.
При цьому, датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг згідно приписів норми пункту 187.1 статті 187 Податкового кодексу України, вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
За змістом пункту 188.1 статті 188 Податкового кодексу України, база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів.
У відповідності до пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку-продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Згідно із пунктом 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246 (далі - Порядок № 1246) податкова накладна - це електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі - платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі - Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Згідно із пунктом 12 Порядку № 1246, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДПС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1. статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
За результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (пункт 13 Порядку № 1246).
Механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів визначає Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (далі - Порядок № 1165).
За пунктом 4 Порядку № 1165, у разі, коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.
Відповідно до змісту пункту 5 Порядку № 1165, платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).
Згідно пункту 6 Порядку № 1165, у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Відповідно до пунктів 10, 11 Порядку № 1165, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації. У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
Згідно пунктів 2, 4 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 № 520 (далі - Порядок № 520), прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі по тексту - комісія регіонального рівня). У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.
За п. 5 Порядку № 520, перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
Пунктом 11 Порядку № 520, передбачено, що комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Критерії ризиковості здійснення операцій оформлені у вигляді Додатку № 3 до Порядку № 1165. Згідно з вимогами пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), у таблиці даних платника податку на додану вартість (далі - платник податку) як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.
Під час розгляду даного спору в суді першої інстанції було досліджено, що позивачем було направлено повідомлення щодо подання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних про підтвердження реальності здійснення операцій.
Колегія суддів наголошує на тому, що лише зазначення про відсутність певних документів чи подання певних документів, складених з порушенням, не є достатньою підставою для відмови в реєстрації податкової накладної, оскільки контролюючим органом повинно бути зазначено об'єктивні обставини, які перешкоджають реєстрації податкової накладної з урахуванням відсутності чи неприйняття таких документів за наявності інших поданих документів, при цьому, обов'язково повинна бути надана оцінка тим документам, що фактично подано платником податку.
Слід врахувати й те, що сам по собі факт зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування у ЄРПН, не спростовує ані факту здійснення платником податків господарської операції, ані факту наявності дати виникнення саме першої події (постачання товарів/послуг, або отримання коштів), що підтверджується первинними документами, на підставі яких складається податкова накладна/розрахунок коригування.
Крім того, факт здійснення господарської операції, на виконання якої складено податкову накладну, є предметом перевірок, а обов'язком контролюючого органу при реєстрації податкових накладних, є перевірка відповідності вказаних документів формі, встановленій чинним законодавством.
Колегія суддів наголошує на тому, що сама оцінка господарської операції може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки, підстави та порядок проведення якої визначено нормами Податкового кодексу України. У свою чергу, при реєстрації податкових накладних, фактично проводиться моніторинг операції чи платника податків лише за зовнішніми (формальними) критеріями.
Тому, суд за результати розгляду цієї справи не робить висновків щодо реальності господарських операцій за участю позивача, а лише оцінює наявність чи відсутність підстав для реєстрації податкової накладної.
Слід також врахувати й те, що надіслані позивачу квитанції містять вимогу щодо надання пояснень та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, без зазначення конкретної пропозиції щодо переліку документів, необхідних та достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН.
За наслідком апеляційного розгляду, колегія суддів дійшла висновку про те, що доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення позовних вимог та не є підставою для скасування чи зміни оскаржуваного рішення суду першої інстанції.
Відтак, оскільки рішення комісії про відмову у реєстрації податкової накладної підлягає скасуванню, відповідно пунктів 19-20 Порядку №1246, наявні підстави для зобов'язання ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкові накладні.
Згідно з приписами ч. 1 ст. 315 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
У відповідності до ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Колегія суддів вважає, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи та прийнято судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не знайшли свого підтвердження під час апеляційного розгляду, з огляду на що, рішення суду першої інстанції підлягає залишенню без змін.
Керуючись ст. ст. 243, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328 - 331 КАС України, суд -
Апеляційну скаргу Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області - залишити без задоволення.
Рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 21 липня 2025 року - залишити без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її ухвалення та може бути оскаржена з підстав, визначених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Головуючий суддя О.М. Ганечко
Судді Я.М. Василенко
В.В. Кузьменко