Постанова від 26.02.2026 по справі 420/16333/25

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 лютого 2026 р.м. ОдесаСправа № 420/16333/25

Перша інстанція: суддя Караван Р.В.

Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду

у складі: головуючої судді - Шевчук О.А.,

суддів - Бойка А.В., Єщенка О. В.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29 вересня 2025 року у справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

У травні 2025 року ОСОБА_1 звернувся до суду першої інстанції з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Одеській області), в якому просить:

- визнати протиправними дії, які полягають у відмові здійснити перерахунок пенсії з урахуванням довідок №ЮО101839 від 25.03.2025 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020, на 01.01.2021, на 01.01.2022 та 01.01.2023, виданих ІНФОРМАЦІЯ_1 , відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-ХІІ), положень Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова №704) та нарахування та виплати заборгованості по сплаті пенсії у період з 01.01.2020;

-зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії з урахуванням довідок №ЮО101839 від 25.03.2025 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020, на 01.01.2021, на 01.01.2022 та 01.01.2023, виданих ІНФОРМАЦІЯ_1 , відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-XII та положень Постанови №704;

- зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити заборгованість по сплаті пенсії у період з 01.01.2020.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Одеській області та отримує пенсію на підставі Закону №2262-ХІІ. Як пояснює позивач 25.03.2025 на виконання рішення суду у справі №420/32627/24 ІНФОРМАЦІЯ_1 складені довідки №ЮО101839 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020, на 01.01.2021, на 01.01.2022 та 01.01.2023для перерахунку пенсії. ГУ ПФУ в Одеській області у відповідь на його звернення щодо здійснення перерахунку та виплати пенсії на підставі довідок відмовило у перерахунку із посиланням на відсутність правових підстав для такого перерахунку. Позивач вважає, що має право на перерахунок пенсії на підставі довідок, а протиправні дії територіального органу Пенсійного фонду вважає такими, що порушують його конституційне право на соціальний захист, зокрема, право на перерахунок та виплату пенсії у законодавчо визначеному розмірі.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 29 вересня 2025 року в задоволенні позову ОСОБА_1 - відмовлено.

Не погоджуючись з рішенням суду ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове про задоволення позову в повному обсязі.

В обґрунтування апеляційної скарги посилається на ті самі обставини та аргументи, що зазначені у позовній заяві та зауважує на тому, що аналіз чинного законодавства, зокрема положень Закону №2262-XII та приписів Постанови №704 свідчить про наявність законодавчих підстав для перерахунку пенсії, призначеної згідно Закону №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення зазначених у довідках про розміри грошового забезпечення, виданих ІНФОРМАЦІЯ_1 на виконання рішення суду. На переконання апелянта, суд першої інстанції під час розгляду спірних правовідносин дійшов помилкового висновку про відсутність підстав для задоволення позову та безпідставно надав оцінку законності виданих уповноваженим органом довідок, та фактично, виходячи за межі предмету спору надав оцінку відносинам та фактам, які були предметом розгляду в іншій справі №420/32627/24 щодо зобов'язання уповноважений орган видати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. Апелянт вважає, що має право на перерахунок пенсії на підставі виданих довідок, та наголошує на тому, що відмова територіального органу Пенсійного фонду здійснити перерахунок порушує його гарантоване Конституцією та законами України право на перерахунок та виплату пенсії у належному розмірі.

Відповідач своїм процесуальним правом подання відзиву на апеляційну скаргу не скористалася.

Відповідно до пункту 3 частини 6 статті 12 КАС України дана справа відноситься до категорії незначної складності.

Пункт 2 частини 1 статті 263 КАС України визначає, що суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо: оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 311 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі: подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Перевіривши матеріали справи, правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що ОСОБА_1 , перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Одеській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену на підставі Закону № 2262-ХІ.

25.03.2025 ІНФОРМАЦІЯ_1 , на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 06.01.2025 у справі №420/32627/24, складені довідки №ЮО101839 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020, на 01.01.2021, на 01.01.2022 та 01.01.2023, відповідно до положень Постанови №704.

07.04.2025 позивач звернувся до територіального органу Пенсійного фонду із заявою, в якій просив здійснити перерахунок та виплату пенсії, на підставі даних довідок №ЮО101839 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020, на 01.01.2021, на 01.01.2022 та 01.01.2023, виданих ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.25).

Листом від 05.05.2025 ГУ ПФУ в Одеській області відмовило у задоволенні заяви, посилаючись на відсутність правових підстав для проведення перерахунку пенсії.

Вважаючи протиправними дії щодо відмови у здійсненні перерахунку, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Вирішуючи спір та відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції дійшов висновку про правомірність відмови органу Пенсійного фонду, оскільки вважав, що перерахунок пенсії позивачу на підставі виданих ІНФОРМАЦІЯ_1 довідок, які видані з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб встановленого законом станом на 01 січня відповідного календарного року, за умови відсутності прийнятого Кабінетом Міністрів України рішення про перерахунок пенсій військовослужбовців, не буде відповідати вимогам діючого законодавства та конституційному принципу збалансованості бюджету. Суд,

Водночас, колегія суддів не погоджується з таким висновком суду першої інстанції.

Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на службі в органах внутрішніх справ визначено Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі і вище - Закон №2262-ХІІ).

Приписи частини 3 статті 43 Закону № 2262-ХІІ визначають, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Стаття 51 Закону №2262-ХІІ визначає, що при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різниця в пенсії за минулий час може бути виплачена йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Відповідно до статті 63 Закону №2262-XII, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням у дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі, якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених згідно Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі - Порядок № 45).

Пункт 1 Порядку №45 в редакції, чинній на час перерахунку пенсії позивача, із змінами, внесеними Постановою №103, передбачає, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пунктів 2, 3 Порядку № 45, Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Міністерства соціальної політики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію уповноваженим державним органам.

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі і вище - Постанова №704), яка набула чинності 01.03.2018 та якою затверджені тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 №103 (далі - Постанова №103) ухвалено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом № 2262-ХІІ до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із цим Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови № 704.

Між тим, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.

Суд зазначає, що в компетенцію Уряду входить прийняття, зміна чи припинення дії Порядку № 45.

Однак, зміни внесені Постановою №103, зокрема до додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначена форма довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.

Відповідно до статті 7 КАС суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України. У разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.

З огляду на визначені частиною 3 статті 7 КАС загальні засади пріоритетності законів над підзаконними актами оскаржувані пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатка 2 Порядку № 45 є протиправними й такими, що не відповідають правовим актам вищої юридичної сили.

Верховний Суд неодноразово наголошував, що суди не повинні застосовувати положення нормативно-правових актів, які не відповідають Конституції та законам України, незалежно від того, чи оскаржувались такі акти в судовому порядку та чи є вони чинними на момент розгляду справи, тобто згідно з правовою позицією Верховного Суду такі правові акти (як закони, так і підзаконні акти) не можуть застосовуватися навіть у випадках, коли вони є чинними (постанови від 12.03.2019 у справі № 913/204/18, від 10.03.2020 у справі №160/1088/19, від 11.08.2023 року по справі № 380/103/22).

Відповідно до частини 5 статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Тому, з урахуванням вимог статті 7 КАС, а також того, що Верховний Суд постановою від 12.11.2019 у справі № 826/3858/18 встановив, що пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатка 2 Порядку № 45 є протиправними й такими, що не відповідають правовим актам вищої юридичної сили, суди у період чинності цих норм постанови Кабінету Міністрів України повинні застосовувати Закон №2262-ХІІ (безвідносно до того, чи скасовані ці норми судом), хоч ці норми й не були скасовані на момент спірних правовідносин.

Таким чином, позивач має право на перерахунок пенсії, виходячи з розміру складових (з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій), розрахованих станом на 01 січня відповідного календарного року згідно з Постановою №704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ.

Разом з цим, алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема військовий пенсіонер та територіальний орган Пенсійного фонду у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45, не змінився.

Підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють відповідний орган Пенсійного фонду України. При цьому, перерахунок може бути здійснено після надходження до органу Пенсійного фонду довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій військовослужбовців.

Зазначений висновок суду відповідає правовій позиції Верховного Суду, викладеній у постанові від 10.10.2019 у справі №553/3619/16-а та яка відповідно до положень статті 242 КАС України має бути врахована судами під час вирішення аналогічних спорів.

Повертаючись до матеріалів справи колегія суддів враховує, що на виконання рішення суду у справі №420/32627/24 ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 видані довідки від 25.03.2025 № ЮО 101839 про розмір грошового забезпечення, станом на 01.01.2020, на 01.01.2021, на 01.01.2022 та 01.012023.

Колегія суддів зауважує, що довідка є чинною, складена за формою, передбаченою додатком 2 до Порядку №45, підписана уповноваженою особою органу та скріплена гербовою печаткою.

Окрім того, вказані довідки видані на виконання рішення суду у справі №№420/32627/24.

Наведене свідчить, що право позивача на перерахунок пенсії на підставі виданих довідок та обов'язок територіального органу Пенсійного фонду у зв'язку з цим здійснити такий перерахунок пенсії, підтверджені у судовому порядку.

З урахуванням викладеного, ГУ УПФ в Одеській області після одержання довідок від 25.03.2025 № ЮО 101839 відповідно до наведених вище вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ зобов'язано було перерахувати пенсію позивачу, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно Постанови №704.

За таких підстав колегія суддів приходить до висновку про протиправність відмови територіального органу Пенсійного фонду у перерахунку пенсії на підставі наданих довідок № ЮО 101839 про розміри грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2020, на 01.01.2021, на 01.01.2022 та 01.012023.

Отже, з метою відновлення порушених прав позивача необхідно зобов'язати ГУ ПФУ в Одеській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 про розмір грошового забезпечення від 25.03.2025 №ЮО101839, виданих на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 06.01.2025 у справі № №420/32627/24.

З урахуванням викладеного вище, колегія суддів приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню.

За таких підстав, колегія суддів констатує, що висновок суду першої інстанції про відмову у задоволенні заявленого позову ОСОБА_1 є помилковим.

Колегія суддів вважає обґрунтованими доводи апеляційної скарги про те, що суд першої інстанції під час розгляду спірних правовідносин помилково вдався до оцінки виданих на виконання рішення суду довідок та їх показникам та фактично, виходячи за межі предмету спору надав оцінку відносинам та фактам, які були предметом розгляду в іншій справі №420/32627/24 щодо видачі довідки.

З цього приводу, колегія суддів вважає необхідним зауважити на тому, що згідно частини 4 статті 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Обставини, встановлені судовим рішенням у цивільній, господарській або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини. Преюдиційні факти це факти, встановлені рішенням чи вироком суду, що набрали законної сили. Преюдиційність ґрунтується на правовій властивості законної сили судового рішення і означається його суб'єктивними і об'єктивними межами, за якими сторони та інші особи, які брали участь у розгляді справи, а також їх правонаступники не можуть знову оспорювати в іншому процесі встановлені судовим рішенням у такій справі правовідносини. Преюдиційні обставини є обов'язковими для суду, який розглядає справу навіть у тому випадку, коли він вважає, що вони встановлені неправильно. Таким чином, законодавець намагається забезпечити єдність судової практики та запобігти появі протилежних за змістом судових рішень.

Оскільки доводи апеляційної скарги знайшли своє підтвердження під час апеляційного розгляду, а висновки суду першої інстанції про відмову у задоволенні позовних вимог, суд апеляційної інстанції визнав помилковими, тому наявні підстави для скасування рішення суду та задоволення апеляційної скарги.

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право: скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.

Відповідно до приписів статті 317 КАС України, підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково є підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: 1) неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; 3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; 4) неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права..

Колегія суддів вважає, що в даному випадку має місце помилкове застосування норм матеріального права та невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи.

Оскільки суд першої інстанції дійшов помилкового висновку про відмову у задоволенні позовних вимог, колегія суддів вважає, що судове рішення слід скасувати та ухвалити постанову про задоволення позову.

Керуючись ст. ст. 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29 вересня 2025 року - скасувати та ухвалити постанову про задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідок №ЮО101839 від 25.03.2025 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020, на 01.01.2021, на 01.01.2022 та 01.01.2023, виданих ІНФОРМАЦІЯ_3 , відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідок №ЮО101839 від 25.03.2025 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020, на 01.01.2021, на 01.01.2022 та 01.01.2023, виданих ІНФОРМАЦІЯ_3 , відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», та виплатити різницю між нарахованим та виплаченим розміром пенсії, з урахуванням виплачених сум.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню в касаційному порядку до Верховного Суду не підлягає, за винятком випадків, перелічених у пункті 2 частини 5 статті 328 КАС України

Головуюча суддя О. А. Шевчук

суддя А. В. Бойко

суддя О. В. Єщенко