П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
26 лютого 2026 р.м. ОдесаСправа № 420/27666/24
Перша інстанція суддя Харченко Ю.В.
П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Яковлєва О.В.,
суддів Крусяна А.В., Шевчук О.А.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 10 квітня 2025 року, у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,-
Позивач звернувся до суду з позовом, у якому заявлено вимоги до ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме:
- визнання протиправною бездіяльність щодо внесення у військово-обліковий документ відмітки про виключення його з військового обліку, на підставі наказу МОУ №402;
- зобов'язання проставити відмітку про зняття його з військового обліку та зробити відповідну відмітку у військовому квитку серії НОМЕР_1 ;
- зобов'язання внести в Єдиний електронний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформацію щодо зняття його з військового обліку, на підставі запису у військовому квитку серії НОМЕР_1
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 10.04.2025, у задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з вказаним судовим рішенням позивачем подано апеляційну скаргу, з якої вбачається про порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, а тому просить скасувати оскаржуване рішення та ухвалити нове, яким задовольнити позовні вимоги.
Вимоги апеляційної скарги позивача обґрунтовано тим, що з 11.09.2015 його визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, однак відповідачем протиправно не вносяться зміни до Реєстру та військового квитка. Крім того, апелянт зауважує, що посилання відповідача на особисте його прибуття до ІНФОРМАЦІЯ_2 не є обов'язковим у розумінні положень Порядку №1487.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, колегія суддів приходить до висновку, що подана апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ) з 29.07.1996 поставлений на військовий облік ІНФОРМАЦІЯ_4 , що підтверджується записом у військовому квитку серії НОМЕР_1 . (а.с.22)
11.09.2015 позивача визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку за ст.40а, на підставі наказу МОУ №402 від 2008 року. (а.с.19)
19.07.2024 представник позивача звернулася до ІНФОРМАЦІЯ_5 з адвокатським запитом щодо надання наступної інформації: на якій підставі були внесені відомості щодо виключення ОСОБА_1 з військового обліку 11.09.2015; надання копії документу, який слугував підставою для виключення ОСОБА_1 з військового обліку, та необхідності внесення будь-яких відомостей відносно його перебування на військовому обліку до Єдиного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг»; у разі невнесення, внести інформацію щодо виключення з військового обліку та надати відповідний витяг. (а.с.12)
На вказаний запит, 29.07.2024 відповідач листом повідомив, що ОСОБА_1 за наявними електронними базами даних на військовому обліку не перебуває та, на підставі Постанови КМУ №560 від 16.05.2024, для подання заяви на відстрочку, запропоновано позивачу особисто прибути до відділу ІНФОРМАЦІЯ_6 для подання заяви у встановленому законом порядку. (а.с.29)
01.08.2024 представником позивача подано адвокатський запит щодо внесення в наявні електронні бази даних інформацію щодо виключення ОСОБА_1 з військового обліку та надати витяг із зазначеною інформацією. (а.с.10-11)
09.08.2024 відповідач листом надав аналогічну відповідь щодо особистого прибуття до відділу ІНФОРМАЦІЯ_6 для оновлення особистих даних. (а.с.30)
Відповідно до витягу з акту ІНФОРМАЦІЯ_7 від 08.07.2022 №8/1029/1, книга протоколів засідань ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_8 , за період з 28.05.2015 по 22.03.2015, та журнал реєстрації направлень на ВЛК, з 07.07.2015 по 21.06.2018, знищені. (а.с.65)
Позивач, вважаючи протиправними дії відповідача щодо невнесення у військово-обліковий документ відмітки про виключення його з військового обліку, на підставі наказу МОУ №402, звернувся до суду з позовом.
За наслідком з'ясування обставин справи, судом першої інстанції ухвалено рішення про відмову у задоволенні позовних вимог, виходячи з того, що позивач не звертався особисто з відповідною заявою про виключення його з військового обліку до органу, уповноваженого на внесення змін в облікові дані відповідно до положень Порядку №559. При цьому, суд зауважив, що адвокатські запити, направлені від імені позивача, не можна вважати заявами в розумінні Порядку №559, оскільки подавалися з метою отримання певної інформації в рамках ст.24 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», а не позивачем з метою внесення змін до Реєстру, з чим погоджується судова колегія, з огляду на наступне.
Так, правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також є загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України «Про військовий обов'язок та військову службу» від 25.03.1992 №2232-XII (надалі - Закон України №2232-XII).
Згідно ч.ч.1, 2 ст.33 Закону України №2232-XII, військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Загальне керівництво роботою, пов'язаною з організацією та веденням військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, контроль за станом цієї роботи в центральних та місцевих органах виконавчої влади, інших державних органах (крім Служби безпеки України та Служби зовнішньої розвідки України), органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від підпорядкування і форми власності здійснює Генеральний штаб Збройних Сил України. Функціонування системи військового обліку забезпечується органами Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Національної поліції України, Державного бюро розслідувань, центральними органами виконавчої влади, які відповідно до закону здійснюють керівництво військовими формуваннями, правоохоронними органами спеціального призначення, місцевими державними адміністраціями та органами місцевого самоврядування.
Відповідно до ч.6 ст.37 Закону України №2232-XII (в редакції, чинні на момент спірних правовідносин), виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які, зокрема згідно п.3, визнані непридатними до військової служби.
У громадянина, якого виключено з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 цієї частини, військово-обліковий документ не вилучається. До військово-облікового документа громадянина вносяться дані про виключення із військового обліку.
Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів затверджений Постановою Кабінету Міністрів України №1487 від 30.12.2022 (надалі - Порядок №1487).
Відповідно до п.3 Порядку №1487 (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), військовий облік ведеться з метою визначення наявних людських мобілізаційних ресурсів та їх накопичення для забезпечення повного та якісного укомплектування Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення особовим складом у мирний час та в особливий період.
Для забезпечення військового обліку громадян України використовується Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, який призначений для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Відповідно до п.20 Порядку №1487, військовий облік ведеться на підставі даних паспорта громадянина України та військово-облікових документів.
Для внесення запису/актуалізації даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів ними надаються персональні дані відповідно до вимог Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів».
Згідно з п.22 Порядку №1487, взяття на військовий облік, зняття та виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів здійснюється відповідно до Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».
Пунктом 79 Порядку №1487 визначено, що районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, зокрема: організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці; здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством; забезпечують громадян військово-обліковими документами та зберігання зданих або вилучених у призовників, військовозобов'язаних та резервістів військово-облікових документів; проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього; виконують архівно-довідкову роботу з питань військового обліку; виконують функції з ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
З аналізу вищенаведених норм слідує, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки забезпечують виконання військового обов'язку громадянами України, організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці, здійснюють взяття, зняття та виключення з військового обліку в установленому порядку.
Правові та організаційні засади створення та функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, визначені Законом України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» №1951-VIII від 16.03.2017 (надалі - Закон України №1951-VIII).
Відповідно до ст.1 Закону України № 951-VIII (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.
Згідно зі ст.2 Закону України №1951-VIII, основними завданнями Реєстру є, зокрема ідентифікація призовників, військовозобов'язаних, резервістів та забезпечення ведення військового обліку громадян України.
Згідно з ч.ч.8, 9 ст.5 Закону України №1951-VIII, органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України. Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.
Відповідно до ч.ч.1, 3 ст.14 Закону України №1951-VIII, ведення Реєстру включає: 1) внесення запису про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до бази даних Реєстру для взяття на облік або при відновленні на військовому обліку з перевіркою відповідності персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів існуючим обліковим даним; 2) внесення змін до персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних, резервістів на підставі відомостей органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності, а також відомостей, що подаються органу ведення Реєстру призовниками, військовозобов'язаними, резервістами; 3) знищення повторного запису Реєстру в разі його виявлення.
Згідно з ч.4 ст.14 Закону України №1951-VIII, надання громадянам України інформації відповідно до статті 9 цього Закону здійснюється згідно з Порядком ведення Реєстру, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та/або шляхом електронної інформаційної взаємодії через інформаційні (інформаційно-комунікаційні) системи центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері цифровізації, відповідно до законодавства про електронну інформаційну взаємодію.
Відповідно до п.1 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №559 (набрала чинності 18.05.2024 та діяла на час звернення позивача із заявою 24.04.2025), військово-обліковий документ є документом, що визначає належність його власника до виконання військового обов'язку, який оформляється (створюється) та видається громадянину України, який є призовником, військовозобов'язаним або резервістом, у тому числі, якщо він був виключений з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідно до пунктів 3 і 4 частини шостої статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» та не отримував такий документ до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №559 «Про затвердження Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа».
Відповідно до п.3 вказаного Порядку №559 відомості, що зазначені у військово-обліковому документі громадянина України, який перебуває або був виключений з військового обліку Збройних Сил, СБУ, розвідувального органу, повинні відповідати відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Згідно п.4 Порядку №559, у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін:
у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку;
в електронній формі - повинен скористатися засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста для звернення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку.
Зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви.
Відповідно до п.14 Порядку №559, військово-обліковий документ на бланку видається (замінюється) за письмовою заявою громадянина України районним (міським) територіальним центром комплектування та соціальної підтримки або його відділом (відповідним органом СБУ, підрозділом розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку або виключення з військового обліку у випадках: взяття громадянина на військовий облік як призовника, військовозобов'язаного або резервіста; якщо призовник, який перебував на військовому обліку до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №559, не отримував посвідчення призовника, а військовозобов'язаний та резервіст - військового квитка осіб рядового, сержантського і старшинського складу, військового квитка офіцера запасу або тимчасового посвідчення військовозобов'язаного; зміни категорії щодо військового обов'язку; відсутності місця для внесення змін; невідповідності відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, зазначеним у пункті 3 цього Порядку; втрати (зіпсування); виявлення бажання змінити військово-обліковий документ, який був виданий до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №559.
Згідно із п.17 Порядку №559, для отримання (заміни) військово-облікового документа на бланку громадянин зобов'язаний особисто звернутися з письмовою заявою до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (відповідного органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку або виключення з військового обліку та надати кольорову фотокартку встановленого розміру.
Відповідно до п.19 Порядку №559, зміни до військово-облікового документа на бланку вносяться за письмовим зверненням громадянина України протягом п'яти робочих днів з дати реєстрації заяви, поданої громадянином України, крім відомостей щодо проходження військової служби, якщо її строк потребує уточнення у військовій частині (установі) або архівній установі.
Згідно із п.20 Порядку №559, військово-обліковий документ на бланку видається особі під особистий підпис, крім випадків, визначених в абзаці другому пункту 17 цього Порядку, у відомості видачі військово-облікових документів на бланку за формою згідно з додатком 2 з одночасним доведенням правил військового обліку.
З урахуванням наведених положень, судова колегія зазначає, що для отримання військово-облікового документа з відміткою про виключення позивача з військового обліку відповідно до вимог Порядку №559, останньому необхідно особисто звернутися з письмовою заявою.
З матеріалів справи вбачається, що на адвокатські запити представника позивача щодо внесення в наявні електронні бази даних інформацію про виключення позивача з військового обліку, відповідачем було зазначено, що така інформація не була внесена до електронних баз даних, у зв'язку з чим запропоновано позивачу прибути особисто, подати заяву з дотриманням вимог діючого законодавства України, та оновити свої особисті дані, з чим погоджується також і колегія суддів виходячи з наведених вище положень законодавства.
Разом з тим, судова колегія враховує, що під час розгляду справи в суді апеляційної інстанції, позивачем додано заяву, адресовану відповідачу, в якій останній просив внести в Реєстр інформацію щодо його виключення з військового обліку на підставі запису у військовому квитку, до якої було додано копії паспорту та військового квитка серії НОМЕР_1 . (а.с.149)
На вказану заяву, відповідач листом від 26.05.2025 повідомив, що відповідно до ч.6 ст.37 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу,» у громадянина, якого виключено з військового обліку, військово-обліковий документ не вилучається та до нього вносяться дані про виключення із військового обліку. Однак, копії сторінки 32 військового квитка із відповідним записом у розділі ІХ «відмітка про звільнення від військових обов'язків» про виключення з військового обліку до заяви не долучено. (а.с.148)
У зв'язку з наведеним, позивачу запропоновано звернутись до ТЦК та СП особисто із оригіналами військово-облікового документа, паспорту та наявною медичною документацією (з огляду на знищення документів відповідного періоду за розпорядженням начальника ІНФОРМАЦІЯ_7 ) для перевірки наявності підстав виключення з військового обліку та актуалізації своїх даних.
В контексті наведеного, слід вказати, що при зверненні позивача із заявою до ІНФОРМАЦІЯ_5 , листом від 26.05.2025, останній не заперечував право позивача на виключення з військового обліку, а лише повідомив передбачені законом підстави для вирішення заяви по суті та більш того вказав причини, що унеможливлюють виключення позивача з військового обліку.
До того ж, суд апеляційної інстанції враховує також і той факт, що наявна в матеріалах справи копія військового квитка, серії НОМЕР_1 , також не містить 32 аркуш із записом про виключення позивача з військового обліку у розділі ІХ «відмітка про звільнення від військових обов'язків». При цьому, запис на сторінці 16 «визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку за ст.40а наказу МОУ №402» (а.с.19) зроблений у розділі V «відомості про медичні обстеження», що є недостатньою підставою для внесення змін до Реєстру про виключення позивача з військового обліку та потребує перевірки даних.
Таким чином, позивач не виконав умови за якої відповідач може здійснити запис про виключення позивача з військового обліку, чим спростовуються доводи про допущену протиправну бездіяльність з боку відповідача в межах спірних правовідносин.
Також, колегія суддів вважає необґрунтованими доводи позивача, що його особиста присутність для виключення з військового обліку, у розумінні положень Порядку №1487, є необов'язковою, оскільки положеннями п.23 цього ж Порядку визначено, що призовники, військовозобов'язані та резервісти, які не актуалізували інформацію про себе в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, особисто у семиденний строк з дня внесення змін до персональних даних прибувають із паспортом громадянина України та військово-обліковими документами до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувального органу, який організовує та веде військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці, для взяття їх на військовий облік, зняття з військового обліку або внесення змін до їх облікових даних.
Враховуючи викладене, судом першої інстанції при прийнятті рішення про задоволення позовних вимог порушень матеріального і процесуального права не допущено, а наведені в скарзі відповідача доводи правильність висновків суду не спростовують.
Керуючись ст.ст.308, 311, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Одеського окружного адміністративного суду від 10 квітня 2025 року - без змін.
Судові витрати, а саме сплачений судовий збір за подання апеляційної скарги покласти на ОСОБА_1 .
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає, крім випадків передбачених у п.2 ч.5 ст.328 КАС України.
Суддя-доповідач О.В. Яковлєв
Судді А.В. Крусян О.А. Шевчук