Постанова від 26.02.2026 по справі 280/9100/25

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 лютого 2026 року м. Дніпросправа № 280/9100/25

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Головко О.В. (доповідач),

суддів: Суховарова А.В., Ясенової Т.І.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області

на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 02 грудня 2025 року (суддя Новікова Інна Вячеславівна) в адміністративній справі

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, в якому просить: визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 10.10.2025 № 083850012515 про відмову у призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII та статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити призначення та виплату пенсії за віком ОСОБА_1 , відповідно до Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII та статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ, з урахуванням довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 29.09.2025 № 428 та довідки про інші складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, який до 1 січня 2024 р. працював та звільнився з державних органів, що провели класифікацію посад державної служби, або який працював у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, посаду якого було класифіковано, або які працювали у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд) від 29.09.2025 № 427, виданих Районною адміністрацією Запорізької міської ради по Шевченківському району, починаючи з 10.10.2025.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 02 грудня 2025 року позов задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 10.10.2025 № 083850012515 про відмову у призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 , відповідно до Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII та статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити призначення ОСОБА_1 пенсії за віком, відповідно до Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII та статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ, з урахуванням довідок від 29.09.2025 № 428 та № 427, виданих Районною адміністрацією Запорізької міської ради по Шевченківському району, починаючи з 10.10.2025. В задоволенні решти вимог відмовлено.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить його скасувати та прийняти нове судове рішення, яким у задоволенні позову відмовити. Апеляційна скарга ґрунтується на тому, що судом першої інстанції не надано належної оцінки обставинам справи та нормам чинного законодавства, що призвело до прийняття невірного рішення. Зазначає, що позивач не має достатнього стажу державної служби. Вказує, що суд, зобов'язавши призначити пенсію з урахуванням довідок від 29.09.2025 № 428 та № 427, виданих Районною адміністрацією Запорізької міської ради по Шевченківському району протиправно, втрутився в дискреційні повноваження відповідача.

Відзив на апеляційну скаргу не надходив.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, колегія суддів дійшла таких висновків.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 03.10.2025 звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області з заявою щодо переходу з пенсії за віком згідно з Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком згідно з Законом України «Про державну службу».

За результатом розгляду заяви Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області прийнято рішення № 083850012515 від 10.10.2025 про відмову в її задоволенні, оскільки у ОСОБА_1 станом на 01.05.2016 відсутній як 10-річний так і 20-річний стаж роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державний службовців. Станом на 01.05.2016 стаж роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, становить 1 рік 3 місяці 2 дні (03.12.2001 по 04.03.2003). Періоди роботи в органах місцевого самоврядування не підлягають зарахуванню до стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців для визначення права на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу», тому підстави для врахування довідок для розрахунку пенсії державного службовця також відсутні.

Назване рішення є предметом оскарження в цій справі.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд апеляційної інстанції зазначає, що відповідно до пункту 10 розділу XI Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про державну службу» № 889-VIII від 10.12.2015 державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Аналіз наведеної норми дає можливість дійти висновку, що право на призначення пенсії відповідно до п. 10 Прикінцевих положень Закону України «Про державну службу» № 889-VIII мають державні службовці за наявності сукупності таких обставин: на день набрання чинності цього Закону займають посади державної служби та мають стаж не менш як 10 років на посадах, віднесених до державної служби; досягнення пенсійного віку та мають не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Статтею 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII від 16.12.1993 було визначено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Судом встановлено, матеріалами справи підтверджується, що ОСОБА_1 з 03.12.2001 до 04.03.2003 працювала економістом 1 категорії відділу статистики підприємств та реєстрів Запорізького обласного управління статистики; з 17.06.2003 до 12.01.2006 - спеціалістом І категорії відділу організаційної та кадрової роботи Шевченківської районної адміністрації Запорізької міської ради; з 12.01.2006 до 01.10.2007 - головним спеціалістом відділу організаційної та кадрової роботи Шевченківської районної адміністрації Запорізької міської ради; з 01.10.2007 до 19.04.2011 - начальником відділу ведення Державного реєстру виборців Шевченківської районної адміністрації Запорізької міської ради; з 20.04.2011 до 30.09.2024 - начальником відділу ведення Державного реєстру виборців Шевченківської районної адміністрації Запорізької міської ради.

При цьому записи трудової книжки містять інформацію, що позивачем 03.12.2001 прийнято присягу державного службовця, а 17.06.2003 - присягу посадової особи місцевого самоврядування.

Суд першої інстанції вірно зауважив, що до набрання чинності Законом № 889 діяв Порядок обчислення стажу державної служби, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 № 283, пунктом 2 якого визначено, що до стажу державної служби зараховується, зокрема, робота (служба) на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених у статті 14 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», а також на інших посадах, не зазначених у цій статті, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад в органах місцевого самоврядування.

Згідно зі ст. 15 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» від 07.06.2001 № 2493-ІІІ при прийнятті на службу в органи місцевого самоврядування присвоюються ранги у межах відповідної категорії посад.

Більш того, частиною 2 статті 46 Закону № 889-VIII від 10.12.2015 прямо встановлено, що до стажу державної служби зараховується час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування» № 2493-III від 07.06.2001.

При цьому варто зазначити, що у відомостях по спеціальному стажу за період з грудня 2001 року по грудень 2021 року вказано код підстави для обліку спецстажу «ЗДС037А1» - державних службовців, які досягли встановленого законодавством України пенсійного віку, в період роботи на державній службі, за наявності загального трудового стажу - для чоловіків не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років; а з 2022 року по 2024 рік вказано код підстави для обліку спецстажу «ЗМС021І1» - посадові особи місцевого самоврядування, які досягли встановленого цим Законом граничного терміну перебування на службі в органах місцевого самоврядування, віку та за наявності загального трудового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу служби в органах місцевого самоврядування чи державної служби - не менше 10 років (а.с. 18-19)

З огляду на викладене колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що позивач має право на призначення пенсії державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ, оскільки станом на 01.05.2016 працювала в органах місцевого самоврядування та мала понад 10 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби.

Щодо зауважень апелянта про втручання у його дискреційні повноваження в частині зобов'язання призначити пенсію з урахуванням довідок від 29.09.2025 № 428 та № 427, виданих Районною адміністрацією Запорізької міської ради по Шевченківському району, колегія суддів зазначає, що звертаючись до пенсійного органу із заявою щодо переходу на пенсію за віком згідно з Законом України «Про державну службу» позивачем було додано довідку від 29.09.2025 № 427 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця та довідку від 29.09.2025 № 428 про інші складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, видані Районною адміністрацією Запорізької міської ради по Шевченківському району.

Підставою їх не прийняття згідно з рішенням пенсійного фонду № 083850012515 від 10.10.2025 слугувала та обставина, що періоди роботи в органах місцевого самоврядування не підлягають зарахуванню до стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців для визначення права на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу», тому підстави для врахування довідок для розрахунку пенсії державного службовця також відсутні.

Натомість суд апеляційної інстанції зауважує, що під час розгляду справи з'ясовано, що до стажу державної служби зараховується час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, відповідно мотиви, за яких відповідачем відмовлено у прийнятті спірних довідок, є неправомірними.

Разом з тим, як вбачається з резолютивної частини рішення суду першої інстанції, суд зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити призначення ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII та статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ, з урахуванням довідок від 29.09.2025 № 428 та № 427, виданих Районною адміністрацією Запорізької міської ради по Шевченківському району, починаючи з 10.10.2025.

Суд апеляційної інстанції не вважає, що таке формулювання резолютивної частини рішення суду є втручанням в дискреційні повноваження відповідача, адже суд лише зобов'язав врахувати довідки від 29.09.2025 № 428 та № 427, видані Районною адміністрацією Запорізької міської ради по Шевченківському району. У свою чергу саме орган ПФУ має вирішити питання щодо можливості їх прийняття як належних документів для обчислення розміру пенсії.

Підстави для скасування рішення суду першої інстанції відсутні.

Керуючись ст.ст. 243, 316, 322 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області залишити без задоволення.

Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 02 грудня 2025 року в адміністративній справі № 280/9100/25 залишити без змін.

Постанова суду набирає законної сили з 26 лютого 2026 року та оскарженню не підлягає, крім випадків, встановлених статтею 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повна постанова складена 26 лютого 2026 року.

Головуючий - суддя О.В. Головко

суддя А.В. Суховаров

суддя Т.І. Ясенова