26 лютого 2026 року справа № 580/13457/25
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гайдаш В.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у змішаній (паперовій та електронній) формі адміністративну справу за позовом Державної екологічної інспекції Центрального округу до Степанецької сільської ради, виконавчого комітету Степанецької сільської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
До Черкаського окружного адміністративного суду надійшов позов Державної екологічної інспекції Центрального округу (далі - позивач) до Чорнобаївського комунального поліграфічного підприємства Чорнобаївської селищної ради (далі відповідач), в якому позивач просить:
- визнати протиправною бездіяльність Степанецької сільської ради / виконавчого комітету Степанецької сільської ради щодо не виконання делегованих повноважень, в частині організації і здійснення землеустрою на території сільської ради, а саме: не встановлення в натурі (на місцевості) меж прибережних захисних смуг річок Рось, Мартинка, Гарбузинка, Росава на території Степанецької сільської ради, не закріплення межовими знаками встановленого зразка в порядку, передбаченому законодавством та не внесення відомостей про них до Державного земельного кадастру;
- зобов'язати Степанецьку сільську раду / виконавчий комітет Степанецької сільської ради виконати делеговані повноваження, в частині організації і здійснення землеустрою на території сільської ради, а саме: встановити в натурі (на місцевості) межі прибережних захисних смуг річок Рось, Мартинка, Гарбузинка, Росава на території Степанецької сільської ради, закріпити межовими знаками встановленого зразка в порядку, передбаченому законодавством та внести відомості про них до Державного земельного кадастру.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що в результаті проведення позапланового заходу Інспекцією було винесено вимогу від 06.02.2024 за 3/03.2/2024. Пунктом 1 даної вимоги зобов'язано: розробити проект землеустрою щодо встановлення та винесення в натурі (на місцевість) меж прибережних захисних смуг річок Рось та Росава на території Степанецької сільської ради об'єднаної територіальної громади Черкаської області та винести і встановити межі в натуру і закріпити межовими знаками встановленого зразка до 09.07.2024. У позовній заяві представник позивача стверджує, що саме до повноважень Степанецької сільської ради віднесено вжиття заходів по встановленню розмірів і меж прибережних захисних смуг водних об'єктів, які розташовані на підвідомчій території /розроблення проекту землеустрою щодо встановлення та винесення в натуру меж прибережних захисних смуг та закріплення на місцевості інформаційних знаків.
Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду від 10.12.2025 позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою суду від 25.12.2025 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи здійснювати на виконання ст.12 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідач відзив до суду не надав.
Розглянувши подані документи і матеріали, суд зазначає, що відповідно до пункту 122 розділу VI Перехідні положення Положення 1845/0/15-21 до початку функціонування всіх підсистем (модулів) ЄСІТС справи можуть розглядатися (формуватися та зберігатися) в паперовій, електронній чи змішаній формі залежно від наявних у суді можливостей. Електронні документи та електронні копії паперових документів вносяться до АСДС та зберігаються в централізованому файловому сховищі. Документи, що надійшли до суду в електронній формі, за потреби можуть роздруковуватися та приєднуватися до матеріалів справи у паперовій формі.
Згідно з абзацом 21 пункту 1 розділу VII Формування і оформлення судових справ Інструкції з діловодства в місцевих та апеляційних судах України, затвердженої наказом Державної судової адміністрації України від 20.08.2019 814 (у редакції наказу Державної судової адміністрації України від 17 жовтня 2023 року 485) у випадку прийняття суддею (суддею-доповідачем), у провадженні якого перебуває судова справа, рішення щодо розгляду (формування та зберігання) судової справи (матеріалів кримінального провадження) в електронній чи змішаній (паперовій та електронній) формі, формування матеріалів судової справи здійснюється у відповідній(их) формі(ах) (паперовій та/або електронній).
Отже, процесуальне законодавство передбачає можливість розгляду справи у змішаній формі (паперовій та електронній) та прийняття рішення про такий розгляд суддею, у провадженні якого перебуває судова справа.
Враховуючи вищевикладені обставини, суд вважає за доцільне здійснити розгляд справи у змішаній (паперовій та електронній) формі.
Оцінивши доводи сторін, дослідивши письмові докази, суд встановив таке.
Державною екологічною інспекцією Центрального округу (далі - Інспекція) на підставі наказу 06-25/7 від 12.01.2024 року проведено планову перевірку щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства Степанецькою сільською радою з 22.01.2024-02.02.2024 року.
На підставі проведеного заходу було складено акт від 02.02.2024 року, в якому зафіксовано, що проекти встановлення меж та розмірів прибережних захисних смуг на території Степанецької сільської ради об'єднаної територіальної громади Черкаської області не розроблялися і межі прибережних захисних смуг річок Росава та Рось і ставків не винесені в натуру(на місцевість) і не закріплені межовими знаками встановленого зразка.
Не здійснюється контроль за створенням водоохоронних зон та меж прибережних захисних смуг, а також за додержанням режиму їх територій у порядку вимог стаття 87 Водного кодексу України, ст. 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
06.02.2024 року було винесено припис 3/03.2-15/2024, яким приписано: Пункт 1 - Розробити проект землеустрою щодо встановлення та винесення в натуру (на місцевість) меж прибережних захисних смуг річок Рось та Росава на території Степанецької сільської ради об'єднаної територіальної громади Черкаської області та винести і встановити межі в натуру і закріпити межовими знаками встановленого зразка - до 09.07.2024 року.
Пункт 2 - Здійснювати контроль за створенням водоохоронних зон та меж прибережних захисних смуг, а також за додержанням режиму їх територій - з дати отримання припису.
В свою чергу на підставі наказу 06-25/326 від 22.07.2024 року проведено позапланову перевірку щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства Степанецькою сільською радою (виконання припису 3/03.2-15/2024 від 06.02.2024 року) з 22.07.2024 - 26.07.2024 року.
За результатами заходу державного нагляду (контролю) складено акт від 23.07.2024 року, в якому зафіксовано, що припис 3/03.2-15/2024 від 06.02.2024 року не виконаний у повному обсязі, серед яких пункти 1, 2.
Окрім цього 23.07.2025 року було складено протокол 004222 про адміністративне правопорушення відносно начальника відділу земельних ресурсів Степанецької ОТГ Черкаської області за невиконання вимог припису 3/03.2-15/2024 від 06.02.2024 року та винесено постанову 004222 про накладення адміністративного стягнення від 25.07.2024.
Штраф сплачений згідно квитанції від 29.07.2024 року.
25.07.2024 року було винесено припис 9/03.2-15/2024, яким приписано: Пункт 1 - Розробити проект землеустрою щодо встановлення та винесення в натуру (на місцевість) меж прибережних захисних смуг річок Рось та Росава на території Степанецької сільської ради об'єднаної територіальної громади Черкаської області та винести і встановити межі в натуру і закріпити межовими знаками встановленого зразка - до 09.01.2025 року.
Пункт 2 - Здійснювати контроль за створенням водоохоронних зон та меж прибережних захисних смуг, а також за додержанням режиму їх територій - з дати отримання припису.
В подальшому на підставі наказу 05-25/168 від 15.05.2025 року проведено планову перевірку щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства Степанецькою сільською радою та Виконавчим комітетом Степанецької сільської ради з 19.05.2025 - 23.05.2025 року.
За результатами заходу державного нагляду (контролю) складено акт від 23.05.2025 року, в якому зафіксовано: Було прийняте рішення Степанецької сільської ради від 07.08.2024 р. 35-31/IX «Про надання дозволу виконавчому комітету Степанецької сільської ради на виготовлення проекту землеустрою щодо організації і встановлення меж земель водного фонду та водоохоронної зони річки Росава».
Проекти землеустрою щодо встановлення меж прибережних захисних смуг річок Рось, Мартинка, Гарбузинка, Росава в стані розроблення, після розроблення та затвердження документації межі будуть встановлені в натурі (на місцевості) та встановлені межові знаки встановленого зразка.
Контроль за створенням водоохоронних зон та меж прибережних захисних смуг, а також за додержанням режиму використання їх територій у порядку вимог статті 87, 88, 89 Водного кодексу України, ст. 60, 61 Земельного кодексу України, ст. 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» Виконавчим комітетом Степанецької сільської ради не забезпечується.
Окрім цього 23.05.2025 року було складено протокол 006327 про адміністративне правопорушення відносно начальника відділу земельних ресурсів Степанецької ОТГ Черкаської області за невиконання вимог припису 9/03.2-15/2024 від 25.07.2024 року та винесено постанову 006327 про накладення адміністративного стягнення від 26.05.2025.
Штраф сплачений згідно квитанції від 30.05.2025 року.
В свою чергу 27.05.2025 року було винесено вимогу 7/03.2-17/2025 щодо забезпечення реалізації делегованих повноважень органів виконавчої влади у сфері охорони навколишнього природного середовища, в якій вимагалось: Забезпечити організацію і здійснення землеустрою на території Степанецької сільської ради Черкаського району в частині розробки проектів землеустрою щодо встановлення прибережних захисних смуг водних об'єктів, що розташовані на території Степанецької територіальної громади, забезпечити встановлення меж прибережних захисних смуг річок Рось, Мартинка, Гарбузинка, Росава в натурі (на місцевості) - до 28.11.2025 року.
Здійснювати контроль за створенням водоохоронних зон і прибережних захисних смуг річок Рось, Мартинка, Гарбузинка, Росава, а також за додержанням режиму використання їх територій - з дати отримання вимоги.
Оскільки порушення не усунуто Інспекція подає позов до Степанецької сільської ради/Виконавчого комітету Степанецької сільської ради про зобов'язання виконати делеговані повноваження, в частині організації і здійснення землеустрою на території сільської ради, а саме: встановити в натурі (на місцевості) межі прибережних захисних смуг річок Рось, Мартинка, Гарбузинка, Росава на території Степанецької сільської ради, закріпіти межовими знаками встановленого зразка в порядку, передбаченому законодавством та внести відомості про них до Державного земельного кадастру.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого.
Відповідно до ст. 13 Конституції України, земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, є об'єктами права власності Українського народу.
Завданням законодавства про охорону навколишнього природного середовища є регулювання відносин у галузі охорони, використання і відтворення природних ресурсів, забезпечення екологічної безпеки, запобігання і ліквідації негативного впливу господарської та іншої діяльності на навколишнє природне середовище, збереження природних ресурсів, генетичного фонду живої природи, ландшафтів та інших природних комплексів, унікальних територій та природних об'єктів, пов'язаних з історико-культурною спадщиною (ст. 1 Закону України Про охорону навколишнього природного середовища).
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування. їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Стаття 140 Конституції України визначає, що місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України. Особливості здійснення місцевого самоврядування в містах Києві та Севастополі визначаються окремими законами України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.
Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначає Закон України Про місцеве самоврядування в Україні від 21.05.1997 року 280/97-ВР (далі - Закон 280/97-ВР).
Згідно із ст. 2 Закону ?280/97-ВР, місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
У відповідності до ст. 10 Закону 280/97-ВР сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Відповідно до п. ї ч. 1 ст. 15 Закону України Про охорону навколишнього природного середовища місцеві ради несуть відповідальність за стан навколишнього природного середовища на своїй території і в межах своєї компетенції здійснюють контроль за додержанням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Підпунктами 1, 9 п. б ч. 1 ст. 33 Закону 280/97-ВР визначено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить: здійснення контролю за додержанням природоохоронного законодавства, використанням і охороною природних ресурсів загальнодержавного та місцевого значення, відтворенням лісів; організація і здійснення землеустрою, погодження проектів землеустрою.
Згідно із п. 1, п. 2 ст. 10 Водного кодексу України до відання сільських, селищних, міських та районних у містах рад у галузі регулювання водних відносин на їх території належить: здійснення заходів щодо раціонального використання і охорони вод та відтворення водних ресурсів; контроль за використанням і охороною вод та відтворенням водних ресурсів.
Відповідно до ст. 88 Водного кодексу України з метою охорони поверхневих водних об'єктів від забруднення і засмічення та збереження їх водності вздовж річок, морів і навколо озер, водосховищ та інших водойм в межах водоохоронних зон виділяються земельні ділянки під прибережні захисні смуги.
Прибережні захисні смуги встановлюються на земельних ділянках всіх категорій земель, крім земель морського і внутрішнього водного транспорту.
Землі прибережних захисних смуг перебувають у державній та комунальній власності та можуть надаватися в користування лише для цілей, визначених цим Кодексом.
У межах існуючих населених пунктів прибережна захисна смуга встановлюється з урахуванням містобудівної документації.
Прибережні захисні смуги в межах населених пунктів встановлюються згідно з комплексними планами просторового розвитку територій територіальних громад, генеральними планами населених пунктів, а в разі їх відсутності або якщо зазначеною містобудівною документацією межі таких смуг не встановлені, вони визначаються шириною 100 метрів від урізу води морів, морських заток і лиманів, а для інших водних об'єктів - згідно з частиною другою цієї статті. Межі прибережних захисних смуг, пляжних зон зазначаються в документації із землеустрою, містобудівній документації та позначаються органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування на місцевості інформаційними знаками. Відомості про межі прибережних захисних смуг, пляжних зон вносяться до Державного земельного кадастру як відомості про обмеження у використанні земель.
Згідно із ч. 1, ч. 3 ст. 60 Земельного кодексу України вздовж річок, морів і навколо озер, водосховищ та інших водойм з метою охорони поверхневих водних об'єктів від забруднення і засмічення та збереження їх водності встановлюються прибережні захисні смуги.
Межі прибережних захисних смуг, пляжних зон зазначаються в документації із землеустрою, містобудівній документації на місцевому та регіональному рівнях та позначаються органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування на місцевості інформаційними знаками. Відомості про межі прибережних захисних смуг, пляжних зон вносяться до Державного земельного кадастру як відомості про обмеження у використанні земель.
Згідно зі ст. 61 Земельного кодексу України та ст. 89 Водного кодексу України прибережні захисні смуги є природоохоронною територією з режимом обмеженої господарської діяльності.
Порядок та умови виготовлення проектів землеустрою, в тому числі й щодо прибережних смуг, визначаються статтями 50 - 54 Закону України Про землеустрій.
Відповідно до ст. 51 Закону України Про землеустрій проекти землеустрою щодо впорядкування території для містобудівних потреб розробляються на підставі рішення відповідної сільської, селищної, міської ради або районної державної адміністрації.
Пунктом г ч. 4 ст. 51 Закону України Про землеустрій передбачено, що у разі формування земельної ділянки проект землеустрою щодо впорядкування територій для містобудівних потреб також включає відомості про межі охоронних зон, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон і зон особливого режиму використання земель, прибережних захисних смуг і пляжних зон (за наявності). Порядок визначення розмірів і меж водоохоронних зон та режим ведення господарської діяльності в них, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 08.05.1996 року 486 (далі - Порядок 486), встановлює єдиний правовий механізм визначення розмірів і меж водоохоронних зон та режим ведення господарської діяльності в них.
У межах водоохоронних зон виділяються землі прибережних захисних смуг та смуги відведення з особливим режимом їх використання відповідно до статей 88- 91Водного кодексу України (п. 4 Порядку 486).
Межі водоохоронних зон визначаються згідно з проектами землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико- культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об'єктів, крім випадків, встановлених Законом України Про регулювання містобудівної діяльності, та/або комплексними планами просторового розвитку територій територіальних громад, та/або генеральними планами населених пунктів, які розробляються в порядку, визначеному Земельним кодексом України, Законами України Про землеустрій і ;Про регулювання містобудівної діяльності, зазначаються в документації із землеустрою, містобудівній документації на місцевому та регіональному рівні.
Відомості про межі водоохоронних зон, прибережних захисних смуг та пляжних зон вносяться до Державного земельного кадастру як відомості про обмеження у використанні земель (п. 5 Порядку 486).
У межах населених пунктів водоохоронні зони, прибережні захисні смуги та пляжні зони встановлюються згідно з комплексними планами просторового розвитку територій територіальних громад та генеральними планами населених пунктів, а в разі їх відсутності або коли зазначеною містобудівною документацією межі таких смуг не встановлені:
прибережні захисні смуги визначаються шириною 100 метрів від урізу води морів, морських заток і лиманів і збігаються з пляжними зонами, а для інших водних об'єктів - згідно з частиною другою статті 88 Водного кодексу України;
водоохоронні зони визначаються за проектами землеустрою, зазначеними в пункті 5 цього Порядку.
У разі потреби межі водоохоронних зон, прибережних захисних смуг та пляжних зон можуть визначатися шляхом внесення змін до генеральних планів населених пунктів.
За межами населених пунктів межі водоохоронних зон визначаються згідно з проектами землеустрою, зазначеними в пункті 5 цього Порядку, та/або комплексними планами просторового розвитку територій територіальних громад (п. 10 Порядку 486).
Виконання водоохоронних та інших заходів щодо впорядкування водоохоронних зон, за винятком земель водного фонду, покладається на виконавчі комітети Рад, сільськогосподарські, водогосподарські, рибогосподарські підприємства, а також на інших власників і землекористувачів (п. 14 Порядку 486).
Контроль за створенням водоохоронних зон і прибережних захисних смуг, а також за додержанням режиму використання їх територій здійснюється місцевими органами виконавчої влади, виконавчими комітетами рад, Держекоінспекцією та її територіальними органами (п. 15 Порядку 486).
Відповідно до ч. 2, ч. 3 ст. 2 Земельного кодексу України суб'єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади. Об'єктами земельних відносин є землі в межах території України, земельні ділянки та права на них, у тому числі на земельні частки (паї).
Пунктами д, к ч. 1 ст. 12 Земельного кодексу України визначено, що до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин належить: організація землеустрою; вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.
Згідно із ч. 1 ст. 79-1 Земельного Кодексу України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.
Відповідно до ч. 7 ст. 79-1 Земельного Кодексу України винесення в натуру (на місцевість) меж сформованої земельної ділянки до її державної реєстрації здійснюється за документацією із землеустрою, яка стала підставою для її формування.
Згідно із ст. 1 Закону України Про землеустрій під проектом землеустрою розуміють сукупність економічних, проектних і технічних документів щодо обґрунтування заходів з використання та охорони земель, які передбачається здійснити за таким проектом; цільове призначення земельної ділянки - використання земельної ділянки за призначенням, визначеним на підставі документації із землеустрою у встановленому законодавством порядку.
Статтею 2 цього ж Закону передбачено, що землеустрій забезпечує встановлення і закріплення на місцевості меж адміністративно-територіальних одиниць, територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення, меж земельних ділянок власників і землекористувачів.
Відповідно до ст. 19 Закону України Про землеустрій до повноважень сільських, селищних, міських рад у сфері землеустрою на території сіл, селищ, міст належать організація та здійснення землеустрою, проведення інвентаризації земель та земельних ділянок усіх форм власності.
Згідно зі ст. 20 Закону України Про землеустрій землеустрій проводиться в обов'язковому порядку на землях усіх категорій незалежно від форми власності в разі встановлення в натурі (на місцевості) меж земель, обмежених у використанні і обмежених (обтяжених) правами інших осіб (земельні сервітути).
Статтею 22 цього ж Закону передбачено, що підставою для здійснення землеустрою є рішення органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо проведення робіт із землеустрою, укладені договори між юридичними чи фізичними особами (землевласниками і землекористувачами) та розробниками документації із землеустрою, судові рішення. Згідно із ст. 25 Закону України Про землеустрій одним із видів документації із землеустрою є проекти землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об'єктів.
У відповідності до ч. 1 ст. 26 Закону України Про землеустрій замовниками документації із землеустрою можуть бути органи державної влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, землевласники і землекористувачі, а також інші юридичні та фізичні особи.
Статтею 47 Закону України Про землеустрій передбачено, що проекти землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно- заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об'єктів розробляються з метою, зокрема: збереження природного різноманіття ландшафтів, охорони довкілля, підтримання екологічного балансу; визначення в натурі (на місцевості) меж охоронних зон та інших обмежень у використанні земель, встановлених законами та прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами, а також інформування про такі обмеження землевласників, землекористувачів, інших фізичних та юридичних осіб.
З огляду на вищенаведені нормативно-правові акти, межі прибережних захисних смуг, пляжних зон зазначаються в документації із землеустрою, містобудівній документації на місцевому та регіональному рівнях та позначаються органами місцевого самоврядування на місцевості інформаційними знаками. Відомості про межі прибережних захисних смуг, пляжних зон вносяться до Державного земельного кадастру як відомості про обмеження у використанні земель.
Згідно із ч.7 ст. 87 Водного кодексу України виконавчі комітети місцевих Рад зобов'язані доводити до відома населення, всіх заінтересованих організацій рішення щодо меж водоохоронних зон і прибережних захисних смуг, а також водоохоронного режиму, якій діє на цих територіях.
За змістом статей 88, 90 ВК України прибережні захисні смуги встановлюються з метою охорони поверхневих водних об'єктів від забруднення й засмічення та збереження їх водності. На цих смугах, як природоохоронних територіях, з вищезазначеною метою встановлюється режим обмеженої сільськогосподарської діяльності із забороною: застосування стійких та сильнодіючих пестицидів; влаштування полігонів побутових та промислових відходів і накопичувачів стічних вод; влаштування вигрібів для накопичення господарсько-побутових стічних вод обсягом більше 1 кубічного метра на добу; влаштування полів фільтрації та створення інших споруд для приймання і знезаражування рідких відходів.
Отже, законодавством визначено порядок розроблення, погодження та затвердження проекту визначення розмірів і меж водоохоронних зон, у межах яких виділяються землі прибережних захисних смуг.
Як встановлено матеріалами справи Державною екологічною інспекцією Центрального округу (далі - Інспекція) на підставі наказу 06-25/7 від 12.01.2024 року проведено планову перевірку щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства Степанецькою сільською радою з 22.01.2024-02.02.2024 року.
На підставі проведеного заходу було складено акт від 02.02.2024 року, в якому зафіксовано, що проекти встановлення меж та розмірів прибережних захисних смуг на території Степанецької сільської ради об'єднаної територіальної громади Черкаської області не розроблялися і межі прибережних захисних смуг річок Росава та Рось і ставків не винесені в натуру(на місцевість) і не закріплені межовими знаками встановленого зразка.
Не здійснюється контроль за створенням водоохоронних зон та меж прибережних захисних смуг, а також за додержанням режиму їх територій у порядку вимог стаття 87 Водного кодексу України, ст. 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
06.02.2024 року було винесено припис 3/03.2-15/2024, яким приписано: Пункт 1 - Розробити проект землеустрою щодо встановлення та винесення в натуру (на місцевість) меж прибережних захисних смуг річок Рось та Росава на території Степанецької сільської ради об'єднаної територіальної громади Черкаської області та винести і встановити межі в натуру і закріпити межовими знаками встановленого зразка - до 09.07.2024 року.
Пункт 2 - Здійснювати контроль за створенням водоохоронних зон та меж прибережних захисних смуг, а також за додержанням режиму їх територій - з дати отримання припису.
В свою чергу на підставі наказу 06-25/326 від 22.07.2024 року проведено позапланову перевірку щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства Степанецькою сільською радою (виконання припису 3/03.2-15/2024 від 06.02.2024 року) з 22.07.2024 - 26.07.2024 року.
За результатами заходу державного нагляду (контролю) складено акт від 23.07.2024 року, в якому зафіксовано, що припис 3/03.2-15/2024 від 06.02.2024 року не виконаний у повному обсязі, серед яких пункти 1, 2.
Окрім цього 23.07.2025 року було складено протокол 004222 про адміністративне правопорушення відносно начальника відділу земельних ресурсів Степанецької ОТГ Черкаської області за невиконання вимог припису 3/03.2-15/2024 від 06.02.2024 року та винесено постанову 004222 про накладення адміністративного стягнення від 25.07.2024.
Штраф сплачений згідно квитанції від 29.07.2024 року.
25.07.2024 року було винесено припис 9/03.2-15/2024, яким приписано: Пункт 1 - Розробити проект землеустрою щодо встановлення та винесення в натуру (на місцевість) меж прибережних захисних смуг річок Рось та Росава на території Степанецької сільської ради об?єднаної територіальної громади Черкаської області та винести і встановити межі в натуру і закріпити межовими знаками встановленого зразка - до 09.01.2025 року.
Пункт 2 - Здійснювати контроль за створенням водоохоронних зон та меж прибережних захисних смуг, а також за додержанням режиму їх територій - з дати отримання припису.
В подальшому на підставі наказу 05-25/168 від 15.05.2025 року проведено планову перевірку щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства Степанецькою сільською радою та Виконавчим комітетом Степанецької сільської ради з 19.05.2025 - 23.05.2025 року.
За результатами заходу державного нагляду (контролю) складено акт від 23.05.2025 року, в якому зафіксовано: Було прийняте рішення Степанецької сільської ради від 07.08.2024 р. 35-31/IX «Про надання дозволу виконавчому комітету Степанецької сільської ради на виготовлення проекту землеустрою щодо організації і встановлення меж земель водного фонду та водоохоронної зони річки Росава».
Проекти землеустрою щодо встановлення меж прибережних захисних смуг річок Рось, Мартинка, Гарбузинка, Росава в стані розроблення, після розроблення та затвердження документації межі будуть встановлені в натурі (на місцевості) та встановлені межові знаки встановленого зразка.
Контроль за створенням водоохоронних зон та меж прибережних захисних смуг, а також за додержанням режиму використання їх територій у порядку вимог статті 87, 88, 89 Водного кодексу України, ст. 60, 61 Земельного кодексу України, ст. 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» Виконавчим комітетом Степанецької сільської ради не забезпечується.
Окрім цього 23.05.2025 року було складено протокол 006327 про адміністративне правопорушення відносно начальника відділу земельних ресурсів Степанецької ОТГ Черкаської області за невиконання вимог припису 9/03.2-15/2024 від 25.07.2024 року та винесено постанову 006327 про накладення адміністративного стягнення від 26.05.2025.
Штраф сплачений згідно квитанції від 30.05.2025 року.
В свою чергу 27.05.2025 року було винесено вимогу 7/03.2-17/2025 щодо забезпечення реалізації делегованих повноважень органів виконавчої влади у сфері охорони навколишнього природного середовища, в якій вимагалось: Забезпечити організацію і здійснення землеустрою на території Степанецької сільської ради Черкаського району в частині розробки проектів землеустрою щодо встановлення прибережних захисних смуг водних об'єктів, що розташовані на території Степанецької територіальної громади, забезпечити встановлення меж прибережних захисних смуг річок Рось, Мартинка, Гарбузинка, Росава в натурі (на місцевості) - до 28.11.2025 року.
Здійснювати контроль за створенням водоохоронних зон і прибережних захисних смуг річок Рось, Мартинка, Гарбузинка, Росава, а також за додержанням режиму використання їх територій - з дати отримання вимоги.
Оскільки порушення не усунуто Інспекція подає позов до Степанецької сільської ради/Виконавчого комітету Степанецької сільської ради про зобов'язання виконати делеговані повноваження, в частині організації і здійснення землеустрою на території сільської ради, а саме: встановити в натурі (на місцевості) межі прибережних захисних смуг річок Рось, Мартинка, Гарбузинка, Росава на території Степанецької сільської ради, закріпіти межовими знаками встановленого зразка в порядку, передбаченому законодавством та внести відомості про них до Державного земельного кадастру.
Матеріалами справи встановлено, що сільською радою відповідна робота в цьому напрямі не ініціювалась та не проведена, а вимоги закону - не виконано.
Відтак, відповідач не вжив жодних належних заходів щодо забезпечення встановленню розмірів і меж прибережних захисних смуг водних об'єктів, які розташовані на підвідомчій території /розроблення проекту землеустрою щодо встановлення та винесення в натуру меж прибережних захисних смуг та закріплення на місцевості інформаційних знаків, що підтверджує бездіяльність відповідача.
Беручи до уваги наведені вище положення законодавства, органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти з метою захисту навколишнього природного середовища. Правозастосовча діяльність органів місцевого самоврядування і посадових осіб повинні здійснюватися на виконання відповідних приписів права, у тому числі й у сфері контролю, коли ця сфера законодавчо регулюється державою.
Таким чином, жоден орган місцевого самоврядування не може формально самоусунутись від наданих йому повноважень та обов'язків у сфері охорони навколишнього природного середовища. Відповідач як орган місцевого самоврядування, що представляє відповідну територіальну громаду та здійснює від її імені та в її інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, Законом 280/97-ВР та іншими законодавчими актами, на якого покладено повноваження та обов'язок щодо розроблення проекту землеустрою щодо встановлення та винесення в натуру меж прибережних захисних смуг та закріплення на місцевості інформаційних знаків/встановленню розмірів і меж прибережних захисних смуг водних об'єктів, які розташовані на підвідомчій території, зобов'язана вживати усіх необхідних заходів з метою недопущення порушення вимог природоохоронного законодавства на підконтрольній території.
Відтак, у межах спірних правовідносин позивачем належними засобами доказування доведено протиправну бездіяльність відповідача щодо незабезпечення проведення робіт: по встановленню розмірів і меж прибережних захисних смуг водних об'єктів, які розташовані на підвідомчій території, по розробленню проекту землеустрою щодо встановлення та винесення в натуру меж прибережних захисних смуг, не закріпленню на місцевості інформаційними знаками.
Суд зазначає, що відповідачем не спростовано вчиненні порушення та недотримання вимог природоохоронного законодавства на підконтрольній території.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Під час розгляду справи відповідач не надав до суду достатньо належних і достовірних доказів, які спростовували б твердження позивача.
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню.
Згідно з частиною 2 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України під час задоволення позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Враховуючи те, що позивач у цій справі в розумінні КАС України є суб'єктом владних повноважень, судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись статтями 6, 9, 14, 189, 242-245, 255, 295, 370 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Степанецької сільської ради / виконавчого комітету Степанецької сільської ради щодо не виконання делегованих повноважень, в частині організації і здійснення землеустрою на території сільської ради, а саме: не встановлення в натурі (на місцевості) меж прибережних захисних смуг річок Рось, Мартинка, Гарбузинка, Росава на території Степанецької сільської ради, не закріплення межовими знаками встановленого зразка в порядку, передбаченому законодавством та не внесення відомостей про них до Державного земельного кадастру.
Зобов'язати Степанецьку сільську раду / виконавчий комітет Степанецької сільської ради виконати делеговані повноваження, в частині організації і здійснення землеустрою на території сільської ради, а саме: встановити в натурі (на місцевості) межі прибережних захисних смуг річок Рось, Мартинка, Гарбузинка, Росава на території Степанецької сільської ради, закріпити межовими знаками встановленого зразка в порядку, передбаченому законодавством та внести відомості про них до Державного земельного кадастру.
Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.
Суддя Віталіна ГАЙДАШ