Рішення від 26.02.2026 по справі 520/28923/25

Харківський окружний адміністративний суд

61700, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 лютого 2026 р. № 520/28923/25

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Полях Н.А., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Комунального закладу охорони здоров'я "Обласний центр медико-соціальної експертизи" Департаменту охорони здоров'я Харківської обласної військової адміністрації (код ЄДРПОУ 03327753, вул. Літературна, буд. 6, 2 пов., м. Харків, 61058) про визнання протиправними та скасування рішень,-

ВСТАНОВИВ:

До Харківського окружного адміністративного суду звернувся представник позивача з адміністративним позовом, в якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Комунального закладу охорони здоров'я «Обласний центр медико-соціальної експертизи» Департаменту охорони здоров'я Харківської обласної військової адміністрації (код ЄДРПОУ 03327753, юридична адреса: 61058, м. Харків, вул. Літературна, 6), викладене у формі довідки № 29 від 06.12.2024 про невизнання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , особою з інвалідністю другої групи за загальним захворюванням, починаючи з дати встановлення - 21.07.2023 строком на два роки, та скасування рішення міжрайонної Слобідської медико-соціальної експертної комісії Комунального закладу охорони здоров'я «Обласний центр медико-соціальної експертизи» Департаменту охорони здоров'я Харківської обласної військової адміністрації від 21.07.2023.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду було прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене провадження в адміністративній справі.

Сторони були належним чином повідомлені про відкриття провадження у справі.

Керуючись приписами ст. 171, 257, 262 КАС України, суд зазначає, що розгляд позовної заяви здійснюється за правилами спрощеного позовного провадження.

Згідно з ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

З огляду на вказане вище, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Відповідно до приписів ч. 4 ст. 229 КАС України, оскільки розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи згідно із приписами ст. 258 КАС України, то фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, повно виконавши процесуальний обов'язок зі збору доказів, перевіривши доводи сторін добутими доказами, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст належних норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з таких підстав та мотивів.

Судом встановлено, що Міжрайонною Слобідською медико-соціальною експертною комісією Комунального закладу охорони здоров'я «Обласний центр медико-соціальної експертизи» Департаменту охорони здоров'я Харківської обласної військової адміністрації 21 липня 2023 року проведено огляд ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , за результатами якого позивачу з 21.07.2023 надано другу групу інвалідності за загальним захворюванням строком до 01.08.2025.

Позивач в адміністративному позові посилається на те, що в підтвердження міжрайонною Слобідською МСЕК йому було надано виписку з акту огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААВ № 709345 від 21.07.2023.

У зв'язку із припиненням нарахуванням пенсії за інвалідністю представник позивача звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області із адвокатським запитом про надання інформації та копій документів, які слугували підставою для припинення відповідних пенсійних нарахувань.

Листом № 2000-0202-8/65769 від 30.04.2025 ГУ ПФУ у Харківській області повідомило позивача, що на підставі наданих документів ОСОБА_1 було призначено пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 21.07.2023. Паперова пенсійна справа не формувалась. Всі скановані копії документів містяться в матеріалах електронної пенсійної справи.

Крім того, управлінням позивачу направлено копію довідки про невизнання особою з інвалідністю № 29, виданої Комунальним закладом охорони здоров'я «Обласний центр медикосоціальної експертизи», на ім'я ОСОБА_1 , супровідного листа та рішення головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про скасування рішення про призначення пенсії від 11.09.2023 № 203850002831.

16.09.2025 Комунальним закладом охорони здоров'я "Обласний центр медико-соціальної експертизи" Департаменту охорони здоров'я Харківської обласної військової адміністрації представнику позивача надано відповідь № 01-13/759, з якої вбачається, що ухвалою слідчого судді Київського районного суду місті Харкова від 03.11.2023 у справі № 953/9728/23 у кримінальному провадженні № 1262322000000867 від 28.07.2023 накладено арешт на медичні документи ОСОБА_1 , вилучені у порядку обшуку у міжрайонній Слобідській МСЕК. За інформацією відповідача під час слідчих дій у справі виявлені документи з ознаками фальсифікації. Також, за інформацією відповідача медико-соціальна експертиза ОСОБА_1 проведена на підставі запиту Слідчого управління Головного управління Національної поліції України в Харківській області № 29513/119/24-2024 від 19.11.2024 за наданими слідчим управлінням медичними документами з метою дослідження обґрунтованості та законності встановлення міжрайонною Слобідською МСЕК КЗОЗ «ОЦМСЕ» ОСОБА_1 другої групи інвалідності на два роки.

Крім того, у листі № 01-13/759 від 16.09.2025 відповідач посилався на те, що для дослідження розширеній експертній комісії СУ ГУНП України в Харківській області надавалась медико-експертна справа ОСОБА_1 , за матеріалами якої міжрайонною Слобідською МСЕК позивач визнавався особою з інвалідністю другої групи.

Також, довідку про невизнання ОСОБА_1 інвалідом № 29 від 06.12.2024 (форма первинної документації № 167/о), а також копії документів, на підставі яких позивачу було скасовано інвалідність, встановлену міжрайонною Слобідською МСЕК, відповідач на адвокатський запит не надав, оскільки довідка № 29 від 06.12.2024 відповідачем була заповнена у двох примірниках, один з яких направлено до ГУ ПФУ в Харківській області, а інший долучено до матеріалів кримінального провадження. Копії документів, на підставі яких позивачу було скасовано інвалідність встановлену міжрайонною Слобідською МСЕК відповідачем на адвокатський запит також не надано, через наявність арешту, накладеного на матеріали медико-експертної справи ОСОБА_1 , та зберігання вказаних документів у СУ ГУНП України в Харківській області.

Розгляд справи відповідачем проводився заочно по наявним у медико-експертній справі міжрайонної Слобідської МСЕК КЗОЗ «ОЦМСЕ» медичним документам ОСОБА_1 на 36 аркушах.

За результатами вищезазначеного заочного медико-соціального експертного дослідження 06.12.2024 розширеною експертною комісією КЗОЗ «ОЦМСЕ» встановлено ознаки фальсифікації направлення на МСЕК ОСОБА_1 , у зв'язку із чим відповідач дійшов до висновку про те, що діагноз позивача не верифікований, а встановлена міжрайонною Слобідською МСЕК інвалідність ОСОБА_1 підлягає скасуванню.

Розширена експертна комісія КЗОЗ «ОЦМСЕ» прийняла рішення у формі довідки №29 від 06.12.2024, яким скасовано рішення міжрайонної Слобідської МСЕК КЗОЗ «ОЦМСЕ» від 21.07.2023 про встановлення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , другої групи інвалідності строком на 2 роки, позивача не визнано особою з інвалідністю, починаючи з дати встановлення - 21.07.2023.

Позивач вважає неправомірним та таким, що порушує його права вищезазначене рішення відповідача № 29 від 06.12.2024, яким за результатами проведеної заочної медико - соціальної експертизи ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , не визнано особою з інвалідністю, починаючи з дати встановлення - 21.07.2023 строком на два роки, а рішення міжрайонної Слобідської медико-соціальної експертної комісії від 21.07.2023 - скасовано.

Вказані обставини стали підставою для звернення до суду з даним адміністративним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Указом Президента України від 24.02.2022 за № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24.02.2022 № 2102-IX, в Україні введено воєнний стан з 24.02.2022. У подальшому строк дії воєнного часу продовжений та триває станом на час розгляду справи.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, орган державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб передбачений Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який визначає основи соціальної захищеності інвалідів в Україні і гарантує їм рівні з усіма іншими громадянами можливості для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя суспільства, створення необхідних умов, які дають можливість інвалідам вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними здібностями і інтересами, є Закон України від 21.03.1991 № 875-ХІІ "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" (далі - Закон № 875-ХІІ).

Частина 1 статті 2 Закону № 875-ХІІ визначає, що особою з інвалідністю є особа зі стійким розладом функцій організму, що при взаємодії із зовнішнім середовищем може призводити до обмеження її життєдіяльності, внаслідок чого держава зобов'язана створити умови для реалізації нею прав нарівні з іншими громадянами та забезпечити її соціальний захист.

Відповідно до частини 1 статті 3 Закону № 875-ХІІ інвалідність як міра втрати здоров'я визначається шляхом експертного обстеження в органах медико-соціальної експертизи центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я.

Частиною 2 статті 6 Закону № 875-ХІІ передбачено, що особа (її уповноважений представник) має право оскаржити рішення медико-соціальної експертної комісії, експертних команд з оцінювання повсякденного функціонування особи в порядку адміністративного оскарження відповідно до Закону України "Про адміністративну процедуру" з урахуванням особливостей, встановлених Основами законодавства України про охорону здоров'я, та/або в судовому порядку.

Абзацом 4 частини 1 статті 1 Закону України від 06.10.2015 № 2961-IV "Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні" (далі - Закон № 2961-IV) передбачено, що інвалідність - це міра втрати здоров'я у зв'язку із захворюванням, травмою (її наслідками) або вродженими вадами, що при взаємодії із зовнішнім середовищем може призводити до обмеження життєдіяльності особи, внаслідок чого держава зобов'язана створити умови для реалізації нею прав нарівні з іншими громадянами та забезпечити її соціальний захист.

Медико-соціальна експертиза - встановлення ступеня стійкого обмеження життєдіяльності, групи інвалідності, причини і часу їх настання, а також доопрацювання та затвердження індивідуальної програми реабілітації особи з інвалідністю (дитини з інвалідністю) в рамках стратегії компенсації на основі індивідуального реабілітаційного плану та комплексного реабілітаційного обстеження особи з обмеженням життєдіяльності (абзац восьмий частини першої статті 1 Закону № 2961-IV).

Постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2009 № 1317 «Питання медико- соціальної експертизи» затверджено Положення про медико-соціальну експертизу (за текстом цієї постанови Положення № 1317) та Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності

Відповідно до пункту 3 Положення № 1317 медико-соціальна експертиза проводиться особам, що звертаються для встановлення інвалідності, за направленням лікувально-профілактичного закладу охорони здоров'я після проведення діагностичних, лікувальних і реабілітаційних заходів за наявності відомостей, що підтверджують стійке порушення функцій організму, обумовлених захворюваннями, наслідками травм чи вродженими вадами, які спричиняють обмеження життєдіяльності.

Згідно з пунктом 4 Положення № 1317 медико-соціальну експертизу проводять медико-соціальні експертні комісії (далі комісії), з яких утворюються в установленому порядку центри (бюро), що належать до закладів охорони здоров'я при Міністерстві охорони здоров'я Автономної Республіки Крим, управліннях охорони здоров'я обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій.

Приписами пункту 10 Положення № 1317 визначено, що залежно від ступеня, виду захворювання та групи інвалідності утворюються комісії загального та спеціалізованого профілів. До складу комісії входить не менше трьох лікарів за спеціальностями, перелік яких затверджується МОЗ з урахуванням профілю комісії, а також спеціаліст з реабілітації, лікар - психолог або психолог.

Підпунктом 2 пункту 1 Рішення Ради національної безпеки і оборони України від 30.08.2023 «Про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України», уведеним в дію Указом Президента України від 12.09.2023 № 576/2023, визначено Кабінету Міністрів України забезпечити у тримісячний строк провести перевірку робочими групами обґрунтованості рішень медико-соціальних експертних комісій та військово-лікарських комісій щодо встановлення інвалідності, визнання непридатності до військової служби, прийнятих у період дії правового режиму воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022«Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX(із змінами); у разі виявлення фактів необґрунтованого прийняття таких рішень - ініціювання їх перегляду у встановленому порядку та інформування за наявності підстав відповідних правоохоронних органів.

Пунктом 12 Положення №1317(в редакції чинній на момент прийняття спірного рішення) визначено, що Кримська республіканська, обласні, центральні міські комісії здійснюють організаційно-методичне керівництво та контроль за діяльністю відповідно районних, міжрайонних, міських комісій, перевіряють правомірність прийнятих ними рішень і в разі визнання їх безпідставними змінюють їх.

Таким чином, до повноважень Обласної медико-соціальної експертної комісії віднесено перевірку правомірності прийнятих рішень і в разі визнання їх безпідставними наділено правом змінити такі.

Відповідно до пункту 15 Положення № 1317 Комісії проводять своєчасно огляд (повторний огляд) осіб, що звертаються для встановлення інвалідності, за місцем їх проживання або лікування, у тому числі за місцем їх проживання або місцем перебування у закладах соціального захисту для бездомних осіб та центрах соціальної адаптації осіб, звільнених з місць позбавлення волі, за направленням відповідного лікувально-профілактичного закладу охорони здоров'я після пред'явлення паспорта чи іншого документа, що засвідчує особу.

Відповідно до пункту 17 Положення № 1317 Медико-соціальна експертиза проводиться після повного медичного обстеження, проведення необхідних досліджень, оцінювання соціальних потреб особи з інвалідністю, визначення клініко-функціонального діагнозу, професійного, трудового прогнозу, одержання результатів відповідного лікування, реабілітації за наявності даних, що підтверджують стійке порушення функцій організму, обумовлених захворюваннями, наслідками травм чи вродженими вадами, які спричиняють обмеження життєдіяльності.

Відповідно до пункту 19 Положення № 1317 Комісія проводить засідання у повному складі і колегіально приймає рішення. Відомості щодо результатів експертного огляду і прийнятих рішень вносяться до акта огляду та протоколу засідання комісії, що підписуються головою комісії та її членами і засвідчуються печаткою.

Відповідно до вимог пункту 22 Положення №1317 повторний огляд осіб з інвалідністю з нестійкими, оборотними змінами та порушеннями функцій організму з метою визначення ефективності реабілітаційних заходів, стану здоров'я і ступеня соціальної адаптації проводиться раз на один - три роки. Повторний огляд осіб з інвалідністю, а також осіб, інвалідність яких встановлено без зазначення строку проведення повторного огляду, проводиться раніше зазначеного строку за заявою такої особи з інвалідністю, інших заінтересованих осіб у разі настання змін у стані здоров'я і працездатності або за рішенням суду. Особам, що звертаються для встановлення інвалідності, група інвалідності встановлюється без зазначення строку повторного огляду у разі наявності вроджених вад розумового чи фізичного розвитку, анатомічних дефектів, стійких необоротних морфологічних змін та розладу функцій органів і систем організму, неефективності реабілітаційних заходів, неможливості відновлення соціальної адаптації, несприятливого прогнозу відновлення працездатності з урахуванням реальних соціально-економічних обставин у місці проживання особи з інвалідністю, а також особам з інвалідністю, у яких строк переогляду настає після досягнення пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Порядок, умови та критерії встановлення інвалідності медико-соціальними експертними комісіями (далі комісії) визначає Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності (в редакції чинній на момент прийняття спірного рішення).

Відповідно до пункту 3 цього Положення медико-соціальна експертиза проводиться з метою встановлення інвалідності хворим, що досягли повноліття, потерпілим від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, особам з інвалідністю (далі особи, що звертаються для встановлення інвалідності) за направленням відповідного лікувально-профілактичного закладу охорони здоров'я після проведення діагностичних, лікувальних і реабілітаційних заходів за наявності документів, що підтверджують стійке порушення функцій організму, обумовлене захворюваннями, наслідками травм або вродженими вадами, які спричиняють обмеження нормальної життєдіяльності особи.

Згідно з пунктом 4 Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності, лікарсько-консультативна комісія лікувального профілактичного закладу охорони здоров'я направляє осіб, що звертаються для встановлення інвалідності, на огляд комісії за формою, затвердженою МОЗ.

Комісія приймає документи осіб, що звертаються для встановлення інвалідності, за наявності у них стійкого чи необоротного характеру захворювання, а також у разі безперервної тимчасової непрацездатності не пізніше ніж через чотири місяці з дня її настання чи у зв'язку з одним і тим самим захворюванням протягом п'яти місяців з перервою за останніх 12 місяців, а у разі захворювання на туберкульоз протягом 10 місяців з дня настання непрацездатності.

Пунктом 7 Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності встановлено, що комісія проводить огляд тимчасово непрацездатної особи, що звернулася для проведення медико-соціальної експертизи, протягом п'яти робочих днів з дня надходження направлення лікарсько-консультативної комісії та приймає рішення про наявність чи відсутність інвалідності.

Комісія під час встановлення інвалідності керується Інструкцією про встановлення груп інвалідності, затвердженою МОЗ за погодженням з Мінсоцполітикита Радою Федерації незалежних профспілок України (пункт 20 Положення про медико-соціальну експертизу).

Наказом Міністерства охорони здоров'я України від 05.09.2011 №561 затверджена Інструкція про встановлення груп інвалідності (далі - Інструкція №561), яка була чинна на дату прийняття оскаржуваного рішення.

Пунктом 1.4 Інструкції №561 визначено, що медико-соціальна експертиза проводиться після повного медичного обстеження, здійснення необхідних досліджень, оцінювання соціальних потреб інваліда, визначення клініко-функціонального діагнозу, професійного, трудового прогнозу, одержання результатів відповідного лікування, реабілітації за наявності даних, що підтверджують стійке порушення функцій організму, обумовлених захворюваннями, наслідками травм чи вродженими вадами, які спричиняють обмеження життєдіяльності.

При огляді у МСЕК проводяться: вивчення документів, що підтверджують стійке порушення функцій організму, обумовлене захворюваннями, наслідками травм або вродженими вадами, які спричиняють обмеження нормальної життєдіяльності особи; опитування хворого; об'єктивне обстеження та оцінка стану всіх систем організму, необхідних лабораторних, функціональних та інших методів дослідження усіма членами комісії, що передбачено пунктом 1.10 Інструкції №561.

Наказом Міністерства охорони здоров'я України від 30.07.2012 №577, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 5 вересня 2012 р. за №1508/21816 «Про затвердження форм первинної облікової документації, що використовується в медико-соціальних експертних комісіях» затверджені форми первинної облікової документації, що використовуються в медико-соціальних експертних комісіях: форму первинної облікової документації №157/о «Акт огляду медико-соціальною експертною комісією» та інструкцію щодо її заповнення; форму первинної облікової документації № 157-1/о «Виписка з акта огляду медико-соціальною експертною комісією» та інструкцію щодо її заповнення; форму первинної облікової документації № 167/о «Довідка про невизнання інвалідом» та інструкцію щодо її заповнення. Медико-соціальна експертиза проводиться після повного медичного обстеження, проведення необхідних досліджень, оцінювання соціальних потреб особи з інвалідністю, визначення клініко-функціонального діагнозу, професійного, трудового прогнозу, одержання результатів відповідного лікування, реабілітації за наявності даних, що підтверджують стійке порушення функцій організму, обумовлених захворюваннями, наслідками травм чи вродженими вадами, які спричиняють обмеження життєдіяльності. Порядок, умови та критерії встановлення інвалідності медико-соціальними експертними комісіями визначає Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності.

У подальшому ( з 26.10.2024 ) вказані вище нормативно-правові акти втратили чинність шляхом внесення змін.

Судом з матеріалів справи встановлено, що ухвалою слідчого судді Київського районного суду місті Харкова від 03.11.2023 у справі № 953/9728/23 у кримінальному провадженні № 1262322000000867 від 28.07.2023 накладено арешт на медичні документи ОСОБА_1 , вилучені у порядку обшуку у міжрайонній Слобідській МСЕК.

За інформацією відповідача під час слідчих дій у справі виявлені документи з ознаками фальсифікації, медико-соціальна експертиза ОСОБА_1 проведена на підставі запиту Слідчого управління Головного управління Національної поліції України в Харківській області № 29513/119/24-2024 від 19.11.2024 за наданими слідчим управлінням медичними документами з метою дослідження обґрунтованості та законності встановлення міжрайонною Слобідською МСЕК КЗОЗ «ОЦМСЕ» ОСОБА_1 другої групи інвалідності на два роки.

Листом № 01-13/759 від 16.09.2025 відповідач повідомив позивача, що для дослідження розширеній експертній комісії СУ ГУНП України в Харківській області надавалась медико-експертна справа ОСОБА_1 , за матеріалами якої міжрайонною Слобідською МСЕК позивач визнавався особою з інвалідністю другої групи.

Разом із листом № 01-13/759 від 16.09.2025 відповідачем надані посвідчені копії запиту СУ ГУНП України в Харківській області № 29513/119/24-2024 від 19.11.2024 про призначення медико-соціальної експертизи та відповідь КЗОЗ «ОЦМСЕ» № 01-13/2152 від 04.12.2024, якою відповідачем повідомлено СУ ГУНП України в Харківській області про невизнання 06.12.2024 ОСОБА_1 особою з інвалідністю, починаючи з дати встановлення - 21.07.2023 та скасування рішення міжрайонної Слобідської медико-соціальної експертної комісії від 21.07.2023.

З листа відповідача № 01-13/2152 від 04.12.2024 вбачається, що підставою для проведення відповідачем медико-соціальної експертизи щодо дослідження обґрунтованості та законності встановлення міжрайонною Слобідською МСЕК ОСОБА_1 другої групи інвалідності був саме запит СУ ГУНП України в Харківській області № 29513/119/24-2024 від 19.11.2024 у кримінальному провадженні №1262322000000867 від 28.07.2023, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 190, ч. 1 ст. 366, ч. 3 ст. 332 КК України.

Розгляд справи відповідачем проводився заочно по наявним у медико-експертній справі міжрайонної Слобідської МСЕК КЗОЗ «ОЦМСЕ» медичним документам ОСОБА_1 на 36 аркушах.

За результатами вищезазначеного заочного медико-соціального експертного дослідження 06.12.2024 розширена експертна комісія КЗОЗ «ОЦМСЕ» дійшла висновку про наявність ознак фальсифікації направлення на МСЕК ОСОБА_1 , у зв'язку із чим відповідач дійшов до висновку про те, що діагноз позивача не верифікований, а встановлена міжрайонною Слобідською МСЕК інвалідність ОСОБА_1 підлягає скасуванню.

Розширена експертна комісія КЗОЗ «ОЦМСЕ» прийняла рішення у формі довідки № 29 від 06.12.2024, яким скасовано рішення міжрайонної Слобідської МСЕК КЗОЗ «ОЦМСЕ» від 21.07.2023 про встановлення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , другої групи інвалідності строком на 2 роки, позивача не визнано особою з інвалідністю, починаючи з дати встановлення - 21.07.2023.

Дослідивши матеріали справи та вищенаведені норми законодавства, чинні на момент спірних правовідносин, судом встановлено, що повторний огляд позивача відповідною комісією здійснювався не на підставі, визначеній п. 22 Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності.

Так, пунктом 22 Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності №1317 встановлений вичерпний перелік випадків, за наявності яких проводиться повторний огляд осіб з інвалідністю.

При цьому, заяву про проведення повторного огляду позивач не подавав, відсутні відомості стосовно суттєвих змін стану його здоров'я, відсутнє рішення суду, яким зобов'язано провести щодо нього медико - соціальну експертизу. Крім того, відсутні направлення лікувально-профілактичного закладу охорони здоров'я після проведення діагностичних, лікувальних і реабілітаційних заходів за наявності відомостей, що підтверджують стійке порушення функцій організму, обумовлених захворюваннями, згідно п. 3 Положення про медико-соціальну експертизу.

У той же час, надходження до відповідача звернення Головного управління Національної поліції України в Харківській області надісланого в межах кримінального провадження № 1262322000000867 від 28.07.2023 саме по собі не є підставою для ініціювання та проведення нового (повторного) експертного дослідження саме стану здоров'я особи.

Крім того, в порушення вимог п. 1.10 Інструкції №561 медико - соціальна експертиза відповідачем проведена без об'єктивного обстеження стану здоров'я позивача, оцінки стану є систем організму, проведення необхідних лабораторних, функціональних та інших методів дослідження членами комісії, а також відповідного опитування.

Однак, відповідачами не надав доказів повідомлення позивача про необхідність прибуття до Комунального закладу охорони здоров'я "Обласний центр медико-соціальної експертиз" або будь-якого іншого профільного закладу охорони здоров'я для повного медичного обстеження або проведення усіх необхідних досліджень в межах процедури медико - соціальної експертизи.

Разом з тим, 08.03.2022 Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову № 225 «Деякі питання порядку проведення медико-соціальної експертизи на період дії воєнного стану на території України» (далі Постанова № 225).

Відповідно до п.п. 1 п. 1 Постанова № 225 (в редакції чинній на момент прийняття спірного рішення) на період дії воєнного стану на території України та протягом шести місяців після його припинення або скасування у разі коли особа, що звертається для встановлення інвалідності, не може прибути на огляд до медико-соціальної експертної комісії, така комісія може приймати рішення про встановлення інвалідності заочно на підставі направлення лікарсько-консультативної комісії.

Отже, як Положенням № 1317, так і Постановою № 225, в тому числі на період дії воєнного стану, встановлена особиста участь особи на огляд до медико-соціальної експертної комісії.

Суд звертає увагу, що у разі коли особа, що звертається для встановлення інвалідності, не може прибути на огляд до медико-соціальної експертної комісії, така комісія може приймати рішення про встановлення інвалідності заочно на підставі направлення лікарсько-консультативної комісії.

Відтак, законодавством визначена можливість комісії приймати рішення про встановлення інвалідності заочно, лише у тому випадку, коли особа, що звертається для встановлення інвалідності, не може прибути.

Відповідач не надав докази виклику/повідомлення позивача на/про засідання комісії, на якому прийняте рішення про невизнання ї особою з інвалідністю позивача, тобто позивач для проведення повторного огляду не викликався.

Також, позивач не виявляв бажання не прибувати на огляд та не вказував підстави для неможливості прибуття, що є умовою для прийняття заочного рішення про визначення групи інвалідності.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що відповідачем порушено процедуру проведення перевірки обґрунтованості рішень та/або переогляду шляхом проведення медико-соціальної експертизи стосовно позивача, а тому довідка №29 від 06.12.2024 про невизнання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , особою з інвалідністю другої групи за загальним захворюванням, починаючи з дати встановлення - 21.07.2023 строком на два роки, є протиправною.

Суд враховує висновки Верховного Суду, викладені у постановах від 17 березня 2020 у справі №240/7133/19, від 25 вересня 2018 у справі № 804/800/16 та від 26 вересня 2018 у справі № 817/820/16, відповідно до яких суд не здійснює самостійно оцінку підставності прийняття певного висновку МСЕК з медичних критеріїв, адже суди не є спеціалізованими установами в медичній сфері. Суд вправі перевірити законність висновків МСЕК лише в межах дотримання процедури прийняття цього висновку/рішення на підставі приписів Інструкції про встановлення груп інвалідності, Положення про медико-соціальну експертизу та Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності.

Таким чином вимога позивача про визнання протиправною та скасування оскаржуваної довідки підлягає задоволенню.

Разом із тим не підлягає задоволення вимога про визнання протиправним та скасування рішення Комунального закладу охорони здоров'я «Обласний центр медико-соціальної експертизи» Департаменту охорони здоров'я Харківської обласної військової адміністрації (код ЄДРПОУ 03327753, юридична адреса: 61058, м. Харків, вул. Літературна, 6) від 21.07.2023, оскільки таке рішення прийнято у формі довідки №29 від 06.12.2024 про невизнання позивача особою з інвалідністю, щодо якої суд дійшов висновку про її скасування.

Відомостей про прийняття відповідачами будь-яких інших рішень з приводу скасування рішень щодо встановлення позивачу другої групи інвалідності, судом не встановлено та матеріали справи такого рішення не містить.

Згідно з частиною 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Тобто, саме на відповідачів покладений обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності.

З огляду на встановленні вище обставини, суд вважає, що оскаржена позивачем довідка №29 від 06.12.2024 про невизнання ОСОБА_1 особою з інвалідністю другої групи за загальним захворюванням, починаючи з дати встановлення - 21.07.2023 строком на два роки, прийнята з порушенням процедури, встановленої приведеними вище нормативно-правовими актами, а тому підлягає скасуванню.

Зважаючи на встановлені у справі обставини, з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог.

Керуючись ст. 14, 22, 194, 243, 246, 249, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Комунального закладу охорони здоров'я "Обласний центр медико-соціальної експертизи" Департаменту охорони здоров'я Харківської обласної військової адміністрації (код ЄДРПОУ 03327753, вул. Літературна, буд. 6, 2 пов., м. Харків, 61058) про визнання протиправними та скасування рішень - задовольнити частково.

Визнати протиправною та скасувати довідку Комунального закладу охорони здоров'я "Обласний центр медико-соціальної експертизи" Департаменту охорони здоров'я Харківської обласної військової адміністрації №29 від 06.12.2024 про невизнання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , особою з інвалідністю другої групи за загальним захворюванням, починаючи з дати встановлення - 21.07.2023 строком на два роки.

У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Комунального закладу охорони здоров'я "Обласний центр медико-соціальної експертизи" Департаменту охорони здоров'я Харківської обласної військової адміністрації (код ЄДРПОУ 03327753, вул. Літературна, буд. 6, 2 пов., м. Харків, 61058) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) суму судового збору у розмірі 1211,20 грн. (одна тисяча двісті одинадцять гривень 20 копійок).

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 26 лютого 2026 року.

Суддя Н.А. Полях