Харківський окружний адміністративний суд
61700, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
25 лютого 2026 р. № 520/29165/25
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Ширант А.А., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області ( 61013, м. Харків, вул. Шевченка, буд. 8, код ЄДРПОУ 38631015) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління ДСНС у Харківській області, яка полягає у ненаданні повної інформації про грошове забезпечення (заробітну плату по всім місяцям) ОСОБА_2 за період його служби;
- зобов'язати Головне управління ДСНС у Харківській області надати позивачу довідку про грошове забезпечення (заробітну плату) з розподілом по місяцях за весь період служби з 01.08.1986 року по 26.07.1994 року, у якій зазначити: посадовий оклад; оклад за спеціальним званням; інші постійні надбавки та щомісячні доплати, передбачені законодавством; загальну суму нарахованого грошового забезпечення за кожен місяць.
Позиція позивача
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що проходив службу цивільного захисту у відповідача з 01.08.1986 по 26.07.1994, після звільнення звернувся до відповідача із заявою про видачу довідки про нарахування суми грошового забезпечення та про сплачені страхові внески, на що відповідач надав довідку, в якій відсутні відомості про помісячні складові грошового забезпечення, відсутні або неповні відомості по деяким місяцям, в яких позивач проходив службу. Вважає, що відповідач повинен був повно та достовірно вказати відомості щодо грошового забезпечення позивача.
Позиції відповідача
Відповідач відзив на позов у встановлений судом строк не надав, причин поважності його неподання не повідомив.
Згідно з положеннями ч.4 ст. 159 КАС України, неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Відповідно до ч.6 ст. 162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Обставини, встановлені судом та зміст правовідносин
Судом встановлено, що позивач проходив службу цивільного захисту з 01.08.1986 (наказ УВС Харківської області від 04.08.1986 №90 о/с) по 26.07.1994 (наказ УВС Харківської області від 26.07.1994 №106 о/с) проходив службу в МВС України в Харківській області, що підтверджується довідкою від 17.04.2025 ГУ ДСНС у Харківській області.
Відповідач, листом від 04.04.2025 направив позивачу довідки №№ 314,315 про грошове забезпечення та про сплачені страхові внески за період проходження служби з 01.08.1986 по 26.07.1994.
Довідки №№ 314,315 від 03.04.2025 про нараховані суми грошового забезпечення та про сплачені страхові внески видані позивачу, про те, що він проходив службу в МНС України в Харківській області з 01.08.1986 по 26.07.1994.
Зі змісту довідок №№ 314,315 вбачається, що відповідачем вказані лише відомості про загальну суму нарахованого грошового забезпечення, а також не зазначено про нараховані суми грошового забезпечення позивача у 1987 році, січень-травень, вересень, листопад-грудень 1988 року, 1989 рік, січень, квітень-травень, серпень, листопад-грудень 1990 року, січень-березень, жовтень 1991 року, лютий-березень, травень-липень 1994 року.
Не погодившись зі змістом довідок про нараховані суми грошового забезпечення та про сплачені страхові внески, позивач звернувся з цим позовом до суду.
Норми права, які застосовує суд: процесуальні положення
У КАС України визначені завдання та основні засади адміністративного судочинства, зокрема вказано, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку (ст. 2 КАС України).
Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій (ч. 1 ст. 5 КАС України).
Захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень (ч. 2 ст. 5 КАС України).
Суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи (ч.4 ст. 9 КАС України).
Згідно положень ст.75 КАС України, достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. При цьому в силу положень ст.76 КАС України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Керуючись ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Норми права, які застосовує суд, висновки суду
Оскільки у період з 18.09.2024 по 20.09.2024, 25.09.2024 по 28.09.2024, з 14.11.2024 по 15.11.2024 суддя перебувала у відрядженні, з 23.09.2024 по 24.09.2024, 13.11.2024, 31.12.2024, з 24.02.2024 по 09.03.2025, з 11.03.2025 по 16.03.2025, з 31.03.2025 по 02.04.2025, з 07.04.2025 по 18.04.2025, з 02.06.2025 по 10.06.2025, з 21.07.2025 по 25.07.2025 суддя перебувала у щорічній відпустці, з 07.10.2024 по 11.10.2024, 27.01.2025, з 10.02.2025 по 14.02.2025, 28.02.2025 суддя перебувала на навчанні, у період з 02.12.2024 по 06.12.2024, з 02.12.2024 по 06.12.2024, з 25.02.2025 по 28.02.2025 та з 01.03.2025 по 10.03.2025, 17.03.2025 по 19.03.2025, з 07.04.2025 по 25.04.2025 суддя перебувала на лікуванні, у відпустці з 02.06.2025-10.06.2025, 03.07.2025-04.07.2025, 21.07.2025-25.07.2025, 06.08.2025-08.08.2025, 25.08.2025-27.08.2025, 15.09.2025-17.09.2025, 13.10.2025-17.10.2025, 30.10.2025-31.10.2025, 03.12.2025-05.12.2025 - розгляд справи здійснюється з урахуванням днів відрядження, відпустки, навчання та лікування.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно з вимогами ст.229 КАС України.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058-ІV), розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Згідно із статтею 1 Закону № 1058-ІV пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом; пенсіонер - особа, яка відповідно до цього Закону отримує пенсію, довічну пенсію, або члени її сім'ї, які отримують пенсію в разі смерті цієї особи у випадках, передбачених цим Законом.
Відповідно до ч.1 ст.9 Закону № 1058-ІV, в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати:
1) пенсія за віком;
2) пенсія по інвалідності;
3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Абзацом 5 ч.1 ст.40 Закону № 1058-ІV передбачено, що заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Позивач у позовній заяві вказує, що готуючись до призначення пенсії за віком, звернувся до відповідача з заявою в якій просив надати інформацію про нараховане грошове забезпечення.
Відповідач, листом від 04.04.2025 направив позивачу довідки №№ 314,315 про грошове забезпечення та про сплачені страхові внески за період проходження служби з 01.08.1986 по 26.07.1994.
Судом зі змісту довідок №№ 314,315 встановлено, що відповідачем вказані лише відомості про загальну суму нарахованого грошового забезпечення у місяць проходження служби (без конкретизації по складовим грошового забезпечення.
В зазначених довідках вказано, що довідки складені на підставі постанови правління Пенсійного фонду України №3-1 від 04.02.2021.
Так, форма вказаних довідок затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 04.02.2021 № 3-1 (Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 07 квітня 2021 р. за № 463/36085) «Про затвердження форми довідки про нараховані суми грошового забезпечення та про сплачені страхові внески та Порядку розрахунку сум грошового забезпечення, якщо документи про його нарахування та про сплачені страхові внески зберігаються на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономної Республіки Крим та міста Севастополя або знищено» (далі - Постанова №3-1).
Пунктом 2 Постанови №3-1 встановлено, що довідка про нараховані суми грошового забезпечення та про сплачені страхові внески видається за зверненням особи, якій призначається пенсія відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», або територіального органу Пенсійного фонду України.
Пунктом 3 Постанови №3-1 передбачено, що для розрахунку грошового забезпечення використовуються документи особової справи військовослужбовця, особи начальницького і рядового складу (послужний список та інші документи з обліку особового складу), трудові книжки.
Під час розрахунку грошового забезпечення враховуються:
посадовий оклад (залежно від займаних посад за періоди проведення розрахунку), оклад за військовим (спеціальним) званням (відповідно до присвоєних звань за періоди проведення розрахунку) у розмірах, визначених законодавством, відповідній категорії військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу;
надбавка за вислугу років у відсотках посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням залежно від вислуги років на період проведення розрахунку;
щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, визначених законодавством, встановлених відповідно до займаних посад. Вказані вище виплати, розміри яких відповідно до законодавства встановлюються диференційовано (в залежності від складності завдань, результатів служби тощо), враховуються у середніх розмірах у відповідних місяцях відносно визначених законодавством таких виплат для відповідних посад.
Розрахунок грошового забезпечення здійснюється щомісячно відповідно до законодавства, яке діяло на період проведення розрахунку.
Отже, враховуючи приписи Постанови №3-1, відповідач, виготовляючи довідки про нараховані суми грошового забезпечення повинен був вказати у них посадовий оклад; оклад за спеціальним званням; інші постійні надбавки та щомісячні доплати, передбачені законодавством.
Суд також враховує, що відповідачем у довідках не зазначено про нараховані суми грошового забезпечення позивача у 1987 році, січень-травень, вересень, листопад-грудень 1988 року, 1989 рік, січень, квітень-травень, серпень, листопад-грудень 1990 року, січень-березень, жовтень 1991 року, лютий-березень, травень-липень 1994 року.
Разом з тим, позивач проходив службу цивільного захисту з 01.08.1986 (наказ УВС Харківської області від 04.08.1986 №90 о/с) по 26.07.1994 (наказ УВС Харківської області від 26.07.1994 №106 о/с) проходив службу в МВС України в Харківській області, що підтверджується довідкою від 17.04.2025 ГУ ДСНС у Харківській області.
Таким чином, суд доходить висновку, що позивач проходив службу безперервно у вказаний період.
Проте, відповідачем не зазначено про нарахування грошового забезпечення у деякі місяці проходження служби.
Суд зазначає, що позивач, в такому разі, не може нести негативних наслідків, у випадку, коли відповідач неповно заповнив документи, необхідні для призначення пенсії.
З огляду на встановлені у справі обставини та положення норм чинного законодавства, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення адміністративного позову.
Судові витрати
Відповідно до ст. 132 КАС України судові витрати складаються із судового збору, який сплачений позивачем у розмірі 1211,20 грн.
У ст. 139 КАС України передбачено, що при задоволенні позову сторони всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.
Керуючись ст.ст. 6-9,14,73-78, 90, 139, 143, 242-246, 250, 255, 262 КАС України, суд
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області ( 61013, м. Харків, вул. Шевченка, буд. 8, код ЄДРПОУ 38631015) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області, яка полягає у ненаданні повної інформації про грошове забезпечення (заробітну плату по всім місяцям) ОСОБА_2 за період його служби.
3. Зобов'язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області надати ОСОБА_1 довідку про грошове забезпечення (заробітну плату) з розподілом по місяцях за весь період служби з 01.08.1986 року по 26.07.1994 року, у якій зазначити: посадовий оклад; оклад за спеціальним званням; інші постійні надбавки та щомісячні доплати, передбачені законодавством; загальну суму нарахованого грошового забезпечення за кожен місяць.
4. Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) гривень 20 коп.
Роз'яснити, що рішення підлягає оскарженню згідно з ч. 1 ст. 295 КАС України (протягом 30 днів з дати складання повного судового рішення) та набирає законної сили відповідно до ст. 255 КАС України.
Cуддя А.А. Ширант