Харківський окружний адміністративний суд
61700, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
26 лютого 2026 р. № 520/29535/25
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Полях Н.А., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Військової частини НОМЕР_2 (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити певні дії,-
До Харківського окружного адміністративного суду звернувся представник позивача з адміністративним позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправною відмову відповідача нарахувати та виплатити позивачу недоотримане грошове та здійснити недоотримане продовольче, речове та інші види забезпечення за період з 25.02.2022 по 27.02.2024, яка оформлена листом №09/21686-25-Вих від 05.11.2025;
- зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити позивачу недоотримане грошове та здійснити недоотримане продовольче, речове та інші види забезпечення за період з 25.02.2022 по 27.02.2024.
В обґрунтування позову зазначено, що відповідачем допущена протиправна відмову у нарахуванні та виплаті позивачу недоотримане грошове та здійснити недоотримане продовольче, речове та інші види забезпечення за період з 25.02.2022 по 27.02.2024.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду було прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене провадження в адміністративній справі.
Сторони були належним чином повідомлені про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття спрощеного провадження у справі.
Відповідач не скористався правом подати відзив на позовну заяву, у встановлений строк до суду документи не надходили.
Керуючись приписами ст. 171, 257, 258 КАС України, суд зазначає, що розгляд позовної заяви здійснюється за правилами спрощеного позовного провадження.
Згідно зі статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Відповідно до приписів ч. 4 ст. 229 КАС України, оскільки розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи згідно із приписами ст. 258 КАС України, то фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, повно виконавши процесуальний обов'язок зі збору доказів, перевіривши доводи сторін добутими доказами, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст належних норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з таких підстав та мотивів.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 проходив службу у Військовій частині НОМЕР_2 .Згідно з витягу з наказу начальника НОМЕР_4 прикордонного загону ДПС України від 15.03.2022 №13-ОС, позивача виключено з усіх видів забезпечення, як такого, що самовільно залишив військову частину. Крім того, відповідно до витягу з наказу начальника НОМЕР_4 прикордонного загону ДПС України від 17.03.2022 №16-ОС, зокрема, призупинено військову службу позивача з 14.03.2022.
З 28.02.2024 військова служба позивача продовжена та поновлена виплата грошового забезпечення у зв'язку з закриттям кримінального провадження за ст.284 КПК України. Підставою для поновлення на службі слугує постанова ТУ ДБР у м. Полтава про внесення змін до фабули про вчинене кримінальне правопорушення. Відповідно до якої внесено зміни до фабули про вчинене кримінальне правопорушення у кримінальному провадженні, внесеному до ЄРДР внесеного 14.03.2023 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 408 КК України шляхом виключення з неї наступного військовослужбовця - ОСОБА_1 .
В адміністративному позові позивач посилається на те, що після поновлення на службі позивачу не виплачене грошове, речове та інше забезпечення за час необґрунтованого призупинення військової служби за період з 25.02.2022 по 27.02.2024.
31.10.2025 звернувся до відповідача із адвокатським запитом, зокрема, щодо нарахування та виплати позивачу усі недоотримані види грошового забезпечення та здійснити недоотримане продовольче, речове та інші види забезпечення за період необґрунтованого призупинення служби з березня 2022 по лютий 2024 року.
Листом від 05.11.2025 №09/21686-25-Вих відповідач повідомив, що згідно наказу НОМЕР_4 прикордонного загону від 15.03.2022 № 13-ОС головного сержанта ОСОБА_1 з 25 лютого 2022 року виключено з усіх видів забезпечення, як такого, який самовільно залишив частину. Згідно наказу НОМЕР_4 прикордонного загону від 17.03.2022 № 16-ОС головному сержанту ОСОБА_1 з 14 березня 2022 року призупинено військову службу та звільнено з посади. Згідно наказу НОМЕР_4 прикордонного загону від 28.02.2024 № 140-ОС головного сержанта ОСОБА_1 зараховано на всі види забезпечення з 28 лютого 2024 року. З огляду на зазначене, підстави для нарахування грошового забезпечення та інших видів забезпечення головному сержанту ОСОБА_1 з березня 2022 року до вступу на посаду відсутні.
Не погоджуючись із такою відмовою та вважаючи свої права порушеними, позивач звернулася із зазначеним позовом до Харківського окружного адміністративного суду.
Суд з приводу спірних відносин зазначає наступне.
Згідно з частиною 2 статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Частиною 3 статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" передбачено, що грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Приписами ч.4 ст.9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" визначено, що грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Механізм та умови виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України визначений Порядком виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженим наказом Міністерства оборони України №260 від 07.06.2018, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 26.06.2018 за №745/32197 (далі - Порядок №260).
Згідно з пунктом 2 вказаного Порядку №260, грошове забезпечення військовослужбовця включає: щомісячні основні види грошового забезпечення; щомісячні додаткові види грошового забезпечення; одноразові додаткові види грошового забезпечення.
До щомісячних основних видів грошового забезпечення належать: посадовий оклад; оклад за військовим званням; надбавка за вислугу років. До щомісячних додаткових видів грошового забезпечення належать: підвищення посадового окладу; надбавки; доплати; винагорода військовослужбовцям, які обіймають посади, пов'язані з безпосереднім виконанням завдань із забезпечення кібербезпеки та кіберзахисту; премія. До одноразових додаткових видів грошового забезпечення належать: винагороди (крім винагороди військовослужбовцям, які обіймають посади, пов'язані з безпосереднім виконанням завдань із забезпечення кібербезпеки та кіберзахисту); допомоги.
Пунктом 3 Порядку №260 встановлено, що підставами для розрахунку та виплати основних і додаткових видів грошового забезпечення є: штат військової частини (установи, організації) (далі - військова частина); накази про призначення на посаду та зарахування до списків особового складу військової частини, про вступ до виконання обов'язків за посадою, в тому числі тимчасово, про зарахування в розпорядження; накази про встановлення та виплату основних і додаткових видів грошового забезпечення; накази про присвоєння військових звань; грошовий атестат або довідка про грошові виплати (за винятком осіб, призваних (прийнятих) на військову службу за контрактом, у тому числі під час проходження строкової військової служби).
Законом України Про військовий обов'язок і військову службу визначено правові наслідки самовільного залишення військовослужбовцем розташування військової частини.
Так, відповідно до ч. 2 ст. 24 вказаного Закону, військова служба призупиняється для військовослужбовців, які самовільно залишили військові частини або місця служби, дезертирували із Збройних Сил України та інших військових формувань або добровільно здалися в полон, якщо інше не визначено законодавством.
Початком призупинення військової служби є день внесення відповідних відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань на підставі заяви, повідомлення командира (начальника) військової частини про вчинене кримінальне правопорушення, поданих відповідно до частини четвертої статті 85 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України. Підставою для призупинення військової служби є отримання військовою частиною письмового повідомлення правоохоронного органу про внесення відповідних відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального правопорушення (витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань).
Військовослужбовці, військову службу яких призупинено, звільняються з посад та вважаються такими, що не виконують (не несуть) обов'язків військової служби. Контракт про проходження військової служби, а також виплата грошового та здійснення продовольчого, речового, інших видів забезпечення таким військовослужбовцям призупиняються.
Для військовослужбовців, стосовно яких судом ухвалено виправдувальний вирок, що набрав законної сили, або стосовно яких закрито кримінальне провадження відповідно до пунктів 1, 2, 3 частини першої статті 284 Кримінального процесуального кодексу України, військова служба та дія контракту продовжуються. У такому разі строк призупинення військової служби зараховується до вислуги років для виплати надбавки за вислугу років і призначення пенсії, а також до строку вислуги років для присвоєння чергового військового звання та поновлюються пільги і соціальні гарантії, встановлені законодавством України для військовослужбовців.
За весь час безпідставного призупинення військової служби таким військовослужбовцям виплачується недоотримане грошове та здійснюється недоотримане продовольче, речове та інші види забезпечення.
Слід зазначити, що аналіз норм статті 24 Закону України Про військовий обов'язок і військову службу дає підстави для висновку, що початок призупинення військової служби - день внесення відомостей до ЄРДР про вчинене кримінальне правопорушення, а поновлення військовослужбовцю пільг і соціальних гарантій здійснюється в разі ухвалення виправдувального вироку, що набрав законної сили, або стосовно яких закрито кримінальне провадження відповідно до пунктів 1, 2, 3 частини 1 статті 284 КПК України.
При цьому, недоотримане грошове та здійснюється недоотримане продовольче, речове та інші види забезпечення виплачується військовослужбовцю за весь час безпідставного призупинення військової служби.
Зважаючи на те, що наказом начальника НОМЕР_4 прикордонного загону ДПС України, копія якого наявна в матеріалах справи, військова служба позивача продовжена у зв'язку з закриттям кримінального провадження за ст.284 КПК України, ОСОБА_1 має право на виплату недоотриманого грошового та здійснення недоотриманого продовольчого, речового та інших видів забезпечення за весь час безпідставного призупинення військової служби, а саме за період з 25.02.2022 по 27.02.2024.
Таким чином, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог шляхом визнання протиправною відмову Військової частини НОМЕР_2 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоотримане грошове та здійснити недоотримане продовольче, речове та інші види забезпечення за період з 25.02.2022 по 27.02.2024, яка оформлена листом №09/21686-25-Вих від 05.11.2025 та зобов'язання Військову частину НОМЕР_2 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоотримане грошове та здійснити недоотримане продовольче, речове та інші види забезпечення за період з 25.02.2022 по 27.02.2024.
Відповідно до ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.
Розподіл судових витрат не здійснюється на підставі п.1 ч.1 ст.5 Закону України "Про судовий збір".
Керуючись ст. 14, 22, 194, 243, 246, 249, 250, 255, 262, 295 КАС України, суд -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Військової частини НОМЕР_2 (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправною відмову Військової частини НОМЕР_2 (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) недоотримане грошове та здійснити недоотримане продовольче, речове та інші види забезпечення за період з 25.02.2022 по 27.02.2024, яка оформлена листом №09/21686-25-Вих від 05.11.2025.
Зобов'язати Військову частину НОМЕР_2 (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) недоотримане грошове та здійснити недоотримане продовольче, речове та інші види забезпечення за період з 25.02.2022 по 27.02.2024.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 26 лютого 2026 року.
Суддя Н.А. Полях