Рішення від 25.02.2026 по справі 500/6681/25

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа №500/6681/25

25 лютого 2026 рокум. Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Мартиць О.І. розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Військової частини НОМЕР_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) через представника адвоката Нюню Олександра Ігоровича вернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач, ІНФОРМАЦІЯ_2 ), Військової частини НОМЕР_1 (далі - відповідач, ВЧ НОМЕР_1 ), в якій просить:

визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_3 та Військової частини НОМЕР_1 в частині призову позивача на військову службу за мобілізацією та зарахування до списків особового складу військової частини НОМЕР_1 ,

визнати протиправними та скасувати: наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 №301/1-МГ від 02.11.2025, яким ОСОБА_1 призвано на військову службу під час мобілізації, на особливий період; наказ начальника ВЧ НОМЕР_1 №310 від 02.11.2025р. про зарахування позивача до списків особового складу Військової частини НОМЕР_1 ,

зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 звільнити позивача з військової служби з подальшим виключенням його зі списків особового складу Військової частини НОМЕР_1 .

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 02.11.2025 позивача незаконно невідомими особами було доставлено в приміщення ІНФОРМАЦІЯ_3 , та без уточнення військово-облікових даних, без направлення та відповідно проходження військово-лікарської комісії, без його заяви про взяття на військовий облік, цього ж дня направлено в розташування ВЧ НОМЕР_1 .

Відповідно до наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 №301/1-МГ від 02.11.2025 ОСОБА_1 призвано на військову службу під час мобілізації, на особливий період та направлено до ВЧ НОМЕР_1 .

Відповідно до наказу командира ВЧ НОМЕР_1 №310 від 02.11.2025 рядового ОСОБА_1 , 3112602070, призваного на військову службу за призовом під час мобілізації ІНФОРМАЦІЯ_4 , відповідно до Указу Президента України "Про загальну мобілізацію" від 24 лютого 2022 року №69/2022, призначено на посаду водія 2 кулеметного взводу роти вогневої підтримки НОМЕР_2 штурмового батальйону Військової частини НОМЕР_1 , ВОС - 790037А. З 02.11.2025 зарахувати до списків особового складу частини, на всі види забезпечення.

Проте ОСОБА_1 не проходив медичного огляду на визначення ступеня придатності до військової служби на ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_5 чи іншому медичному закладі охорони здоров'я.

Стверджує, що теперішній стан здоров'я позивача не дозволяє виконувати передбачені статутами, посадовою інструкцією службові обов'язки з його військової спеціальності у Збройних Силах України, а подальше проходження військової ставить під загрозу його власне життя і здоров'я.

Ухвалою суду від 27.11.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Розгляд справи визначено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Відповідно до статей 162-164 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) встановлено відповідачам 15-денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву.

08.12.2025 до суду від Військової частини НОМЕР_1 надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник просить відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 та вказує, що позивач набув статусу військовослужбовця з дня зарахування до списків особового складу військової частини.

Згідно наказу командира Військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 02.11.2025 №310 рядового ОСОБА_1 , 3112602070, призваного на військову службу за призовом під час мобілізації ІНФОРМАЦІЯ_4 , відповідно до Указу Президента України від 24 лютого 2022 року №69/2022 "Про загальну мобілізацію", призначено на посаду водія 2 кулеметного взводу роти вогневої підтримки НОМЕР_2 штурмового батальйону Військової частини НОМЕР_1 , ВОС - 790037А. З 02.11.2025 зарахувати до списків особового складу частини, на всі види забезпечення.

Зазначає, що між сторонами виникли нові правовідносини проходження військової служби, особливості яких визначаються Законом №2232-ХІІ та Положенням №1153/2008., зокрема звільнення з військової служби.

15.12.2025 представником позивача подано до суду додаткові пояснення.

В поданому 26.01.2026 відзиві ІНФОРМАЦІЯ_6 просив у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити в повному обсязі.

В обґрунтування заперечень зазначив, що 31.10.2025 позивач пройшов відповідний медичний огляд у військово-лікарській комісії, за результатами якого був визнаний придатним до військової служби.

Відповідно до наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 №301/1-МГ від 02.11.2025 ОСОБА_1 призвано до лав Збройних сил України та направлено до Київського міського збірного пункту.

Станом на 02.11.2025 документів, підтверджуючих право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації позивачем надано не було.

Суд зазначає, що розгляд даної справи здійснено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін з урахуванням строку перебування головуючого судді у відпустці, в порядку черговості.

З'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності, перевіривши їх наявними в матеріалах справи і дослідженими доказами, суд встановив таке.

Як слідує з матеріалів справи ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 (довідка видана Городницьким старостинським округом Гусятинської селищної ради Чортківського району Тернопільської області №250/02-05-02 від 24.11.2025).

Згідно з відомостями довідки військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_8 №2025-1031-2213-4563-7 від 31.10.2025 ОСОБА_1 . визнаний придатним до військової служби на підставі статті 13в графи ІІ розкладу хвороб, графи 8, 7, 9, 3, 1, 4, 5, 2, 6, 11, 12 ТДВ.

Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 №301/1-МГ від 02.11.2025 призвано ОСОБА_1 на військову службу під час мобілізації, на особливий період та направлено до Військової частини НОМЕР_1 .

Наказом командира Військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 02.11.2025 №310 рядового ОСОБА_1 , 3112602070, призваного на військову службу за призовом під час мобілізації ІНФОРМАЦІЯ_4 , відповідно до Указу Президента України від 24 лютого 2022 року №69/2022 "Про загальну мобілізацію", призначено на посаду водія 2 кулеметного взводу роти вогневої підтримки НОМЕР_2 штурмового батальйону Військової частини НОМЕР_1 , ВОС - 790037А. З 02.11.2025 зарахувати до списків особового складу частини, на всі види забезпечення.

04.11.2025 адвокатом сформовано запит №88 до Військової частини НОМЕР_1 про надання інформації щодо призову ОСОБА_1 відповіді на який матеріали справи не містять.

Також 04.11.2025 адвокатом сформовано аналогічний запит №87 начальнику ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Листом Вих №2134 від 27.11.2025 ІНФОРМАЦІЯ_6 у відповідь повідомив, що для задоволення адвокатського запиту відсутні правові підстави, запитування інформація є конфіденційною згідно частини другої статті 6 Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів".

Позивач не погоджується з правомірністю його призову на військову службу під час мобілізації в особливий період, у зв'язку з чим звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд застосовує такі правові положення.

Розділом ІІ Конституції України передбачені основоположні права, свободи та обов'язки людини і громадянина, серед яких відповідно до статті 65 встановлено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Пунктом 20 частини першої статті 106 Конституції України передбачено, що Президент України приймає відповідно до закону рішення про загальну або часткову мобілізацію та введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях у разі загрози нападу, небезпеки державній незалежності України.

Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 "Про введення воєнного стану", затвердженим Законом України № 2102-IX від 24.02.2022, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації в Україні введений воєнний стан з 24.02.2022, який неодноразово продовжувався Указами Президента України та триває до теперішнього часу.

Указом Президента України від 24.02.2022 №69/2022 "Про загальну мобілізацію" постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби регламентовано Законом України "Про військову службу і військовий обов'язок" від 25.03.1992 №2232-XII (далі - Закон №2232-XII).

Згідно з частинами першою, третьої статті 1 цього Закону захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями (частина друга статті 1 Закону №2232-ХІІ).

Приписами частини сьомої статті 1 Закону №2232-XII установлено, що виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, центри надання адміністративних послуг, центри рекрутингу та районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя (далі - територіальні центри комплектування та соціальної підтримки).

Щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії: допризовники - особи, які підлягають взяттю на військовий облік; призовники - особи, які взяті на військовий облік; військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави; резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період (частина дев'ята статті 1 Закону №2232-ХІІ).

Також відповідно до частини першої статті 1 Закону №2232-ХІІ громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані:

уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки;

прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу розвідувальних органів України для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів;

проходити медичний огляд згідно з рішеннями комісії з питань взяття на військовий облік, комісії з питань направлення для проходження базової військової служби або військово-лікарської комісії відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у Службі зовнішньої розвідки України, розвідувальному органі Міністерства оборони України чи розвідувальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України чи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, відповідно;

проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов'язок у запасі;

виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.

За приписами частини першої статті 39 Закону №2232-XII призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації проводиться в порядку, визначеному цим Законом та Законом України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію". На військову службу під час мобілізації призиваються резервісти та військовозобов'язані, які перебувають у запасі і не заброньовані в установленому порядку на період мобілізації. Призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації здійснюється для доукомплектування військових посад, передбачених штатами воєнного часу, у терміни, визначені мобілізаційними планами Збройних Сил України та інших військових формувань.

Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, визначає засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів встановлює Закон України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" від 21.10.1993 №3543-XII.

Відповідно до статті 1 цього Закону мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.

Статтею 22 Закону №3543-ХІІ визначені обов'язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Зокрема, відповідно до частини першої статті 22 Закону №3543-XII громадяни зобов'язані, окрім іншого, проходити медичний огляд для визначення придатності до військової служби згідно з рішенням військово-лікарської комісії чи відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у розвідувальних органах України - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону.

Призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки за сприяння місцевих органів виконавчої влади або командири військових частин (військовозобов'язаних, резервістів Служби безпеки України - Центральне управління або регіональні органи Служби безпеки України, військовозобов'язаних, резервістів Служби зовнішньої розвідки України - відповідний підрозділ Служби зовнішньої розвідки України, військовозобов'язаних Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - відповідні органи управління центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері цивільного захисту) (абзац перший частини п'ятої статті 22 Закону №3543-ХІІ).

Аналіз наведених положень законодавства свідчить, що громадяни проходять військову службу у Збройних Силах України в добровільному порядку або за призовом. Військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період, тобто період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях, належить до військової служби за призовом.

Постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №560 затверджено Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період (далі - Порядок №560).

Відповідно до пункту 70 Порядку №560 порядок проведення медичного огляду резервістів та військовозобов'язаних, персональний склад військово-лікарських комісій, порядок їх роботи визначаються у порядку, встановленому Міноборони.

Згідно з пунктом 72 Порядку №560 рішення щодо придатності резервіста та військовозобов'язаного для проходження військової служби за станом здоров'я визначається військово-лікарською комісією при районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.

У разі незгоди громадянина з рішенням військово-лікарської комісії при районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки на підставі його заяви громадянин направляється для проходження військово-лікарської комісії при обласному (Київському та ІНФОРМАЦІЯ_9 .

Пунктом 73 Порядку №560 обумовлено, що рішення військово-лікарської комісії при обласному (Київському та ІНФОРМАЦІЯ_9 про придатність резервіста або військовозобов'язаного за станом здоров'я до військової служби під час мобілізації може бути скасовано штатною військово-лікарською комісією вищого рівня або оскаржено у судовому порядку.

За змістом пункту 72 цього ж Порядку військовозобов'язаним та резервістам, які підлягають призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, в тому числі ті, які були визнані обмежено придатними та не проходили повторний медичний огляд з метою визначення їх придатності до військової служби (за винятком тих, які визнані в установленому порядку особами з інвалідністю), за рішенням керівника районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки видаються направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду, сформовані відповідно до пункту 74-1 цього Порядку.

Направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду, сформоване відповідно до пунктів 74-1 та 74-3 цього Порядку, повинно містити таку інформацію: реєстраційний номер та дату направлення, прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності), дату народження особи, яка направляється на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду, мету та дату початку медичного огляду військово-лікарською комісією, назву установи (закладу охорони здоров'я) та її поштову адресу. За бажанням військовозобов'язаних та резервістів такі направлення надсилаються в електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного та резервіста.

Особам віком до 45 років у направленні для проходження медичного огляду зазначається про необхідність визначення їх придатності до проходження військової служби у десантно-штурмових військах, силах спеціальних операцій, морській піхоті.

Відповідно до пункту 74-1 Порядку №560 для формування направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду в електронній формі за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу накладає на таке направлення кваліфікований електронний підпис у день його формування (крім направлення, зазначеного у пункті 74-3 цього Порядку).

Направлення, сформоване за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, може бути роздруковане. У такому разі його паперова форма повинна містити придатний для зчитування QR-код з відповідною інформацією.

Роздруковане направлення реєструється в журналі реєстрації направлень на військово-лікарську комісію за формою згідно з додатком 12 та видається резервісту, військовозобов'язаному під особистий підпис.

Під час вручення роздрукованого направлення військовозобов'язаним та резервістам під особистий підпис доводяться вимоги законодавства щодо відповідальності громадян за ухилення від військової служби під час мобілізації, у тому числі за ухилення від проходження медичного огляду за направленням районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, та строк завершення медичного огляду.

Згідно з пунктом 75 Порядку №560 придатність резервістів та військовозобов'язаних до військової служби за станом здоров'я кожним лікарем визначається індивідуально. Висновки про придатність або непридатність резервістів та військовозобов'язаних до військової служби, подані ними скарги та об'єктивні дані, виявлені у процесі медичного огляду, а також установлений діагноз вносяться кожним лікарем до картки обстеження та медичного огляду та до інших документів, що засвідчується особистим підписом лікаря та скріплюється його особистою печаткою, із зазначенням дати проведення медичного огляду відповідно до вимог, визначених Міноборони.

Відповідно до пункту 81 Порядку №560 призов громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період оформляється наказом керівника районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, командира військової частини, керівника розвідувального органу або визначеного ним керівника відповідного підрозділу, Голови СБУ, його заступників чи керівника підрозділу, органу, закладу, установи СБУ.

У спірному випадку мова йде про те, що призов та направлення на військову службу під час мобілізації, на особливий період позивача здійснено з порушенням порядку медичного огляду, без врахування стану здоров1 позивача.

За змістом довідки військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_8 №2025-1031-2213-4563-7 від 31.10.2025 ОСОБА_1 визнаний придатним до військової служби на підставі статті 13в графи ІІ розкладу хвороб, графи 8, 7, 9, 3, 1, 4, 5, 2, 6, 11, 12 ТДВ.

З огляду на такий висновок ВЛК підстав для невидачі наказу про призов позивача та направлення його для подальшого проходження військової служби не було.

Суд зауважує, що предметом цього позову не є оскарження дій чи рішень ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_8 , у тому числі постанови ВЛК про визнання позивача придатним до військової служби, оформленої відповідною довідкою від 31.10.2025.

Також позивачем не надано доказів звернення у зв'язку з наявністю проблем зі здоров'ям для направлення проходження ВЛК з приводу визначення ступеня придатності до військової служби, хоча до матеріалів справи долучено скан-копії медичних документів позивача.

При цьому суд враховує, що питання медичного огляду регулюється Положенням про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 №402 (далі - Положення №402).

Відповідно до пункту 3.1. Розділу ІІ Положення №402 медичний огляд військовозобов'язаних проводиться за рішенням керівників ТЦК та СП, командирів військових частин, начальників центрів рекрутингу Збройних Сил України на підставі направлення, яке формується відповідно до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року №560, ВЛК при ТЦК та СП за місцем провадження медичної практики у закладах охорони здоров'я комунальної або державної форми власності, які мають договір із НСЗУ на пакет медичних послуг, включений до програми державних гарантій медичного обслуговування населення на відповідний рік щодо медичного огляду осіб, який організовується ТЦК та СП, лікарями, які входять до складу ВЛК при ТЦК та СП.

Згідно з пунктом 3.4 глави 3 розділу II Положення №402 лікарі, які включаються до складу ВЛК із закладів охорони здоров'я комунальної або державної форми власності, під час проведення медичного огляду ознайомлюються з медичними записами в ЕСОЗ та з іншими медичними документами, які надає військовозобов'язаний, що характеризують його стан здоров'я, а також вносять до ЕСОЗ відповідні медичні записи на підставі отриманої інформації.

За нормами Положення №402 постанови ВЛК при ТЦК та СП щодо військовозобов'язаних приймаються згідно з главою 20 Розділу ІІ Положення №402. Постанови ВЛК районних, міських ТЦК та СП про придатність до військової служби військовозобов'язаних оформлюються довідками ВЛК (додаток 4 Положення №402).

Як вже було зазначено, зі змісту довідки військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_8 №2025-1031-2213-4563-7 від 31.10.2025 слідує, що ОСОБА_1 визнаний придатним до військової служби.

У разі наявності сумніву щодо правильності висновку ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_8 щодо придатності до військової служби, позивач мав право звернутися до ВЛК вищого рівня чи Центральної військово-лікарської комісії для перегляду відповідного висновку.

Стосовно доводів представника позивача, що ОСОБА_1 не проходив медичного огляду, то з огляду на наявність вже згаданої довідки ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_8 №2025-1031-2213-4563-7 від 31.10.2025, суд не може зробити однозначного висновку про те, що порушено процедуру призову в частині не проведення чи неналежного проведення медичного огляду ОСОБА_1 , який визнаний придатним до військової служби.

Що стосується позовних вимог в частині визнання протиправним та скасування наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_10 №301/1-МГ від 02.11.2025, яким ОСОБА_1 призвано на військову службу під час мобілізації, на особливий період та, як наслідок, скасування наказу командира ВЧ НОМЕР_1 №310 від 02.11.2025 про зарахування позивача до списків особового складу ВЧ НОМЕР_1 і про зобов'язання ВЧ НОМЕР_1 звільнити позивача з військової служби з подальшим виключенням зі списків особового складу ВЧ НОМЕР_1 , то суд звертає увагу на таке.

За приписами пункту 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №154 (далі - Положення №154), територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, які забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.

З метою забезпечення виконання завдань та визначених функцій районних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у їх складі утворюються структурні підрозділи (відділи, відділення, групи, служби), які провадять діяльність відповідно до положення про структурний підрозділ районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, що затверджується керівником районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

Відповідно до положень пункту 9 вказаного Положення №154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, зокрема: здійснюють заходи оповіщення та призову громадян (крім військовозобов'язаних та резервістів СБУ та розвідувальних органів): на військову службу за призовом осіб офіцерського складу; на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період (зарахованих до військового оперативного резерву); на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період (незалежно від місця їх перебування на військовому обліку).

Згідно з пунктом 11 Положення №154 районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки виконують функції, зазначені у пункті 9 цього Положення.

Аналіз наведених приписів законодавства України свідчить про те, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, які забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.

При цьому, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки наділені повноваженнями щодо призову громадян на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період. У свою чергу, районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є відокремленими підрозділами відповідних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.

Отже, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, у тому числі районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки виконуючи свої владні управлінські функції, здійснюють повноваження щодо призову громадян на військову службу.

Так, обґрунтовуючи позов позивач висловлює незгоду із діями відповідачів стосовно його призову на військову службу під час мобілізації на особливий період. При цьому, як слідує з матеріалів справи, в процесі мобілізаційних заходів щодо призову ОСОБА_1 на військову службу під час мобілізації на особливий період, позивач не надав ІНФОРМАЦІЯ_8 жодних документів, які б підтверджували відсутність законних підстав для його призову на військову службу.

Також варто зазначити, що Верховний Суд в постанові від 05.02.2025 у справі №160/2592/23 вказав, що процедура призову військовозобов'язаного на військову службу під час мобілізації є незворотною, тобто такою, що вже відбулася, а визнання процедури призову протиправною не спричинює відновлення попереднього становища особи, призваної на військову службу. Аналогічно проведення медичного огляду особи військово-лікарською комісією в порядку, визначеному Положення №402, також не впливатиме на відновлення порушеного права позивача в контексті порушеної процедури призову позивача на військову службу.

Таким чином, зважаючи на встановлені обставини справи, беручи до уваги норми чинного законодавства, суд дійшов висновку, що позивач, будучи військовозобов'язаним та придатним до військової служби за рішенням ВЛК, підлягав призову на військову службу під час мобілізації, в особливий період.

При розгляді цієї справи суд не встановив суттєвих порушень порядку призову на військову службу ОСОБА_1 , а дії чи рішення ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_8 , у тому числі постанова ВЛК про визнання позивача придатним до військової служби, оформлена відповідною довідкою від 31.10.2025, не є предметом позову. Таким чином відсутні законні підстави для визнання протиправним та скасування наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_11 №301/1-МГ від 02.11.2025 в частині призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та відправлення ОСОБА_1 до ВЧ НОМЕР_1 .

Оскільки суд відмовляє у задоволенні основної позовної вимоги, то відсутні підстави для задоволення і похідної позовної вимоги про зобов'язання ВЧ НОМЕР_1 звільнити позивача з військової служби з подальшим виключенням його зі списків особового складу ВЧ НОМЕР_1 .

На підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, суд дійшов висновку, що в задоволенні позову позивачу необхідно відмовити повністю.

З огляду на відмову у позові питання про розподіл судових витрат не вирішується.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повне судове рішення складено 25 лютого 2026 року.

Реквізити учасників справи:

позивач:

- ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП: НОМЕР_3 );

відповідачі:

- ІНФОРМАЦІЯ_6 (місцезнаходження: АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ: НОМЕР_4 ).

- Військова частина НОМЕР_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_4 , код ЄДРПОУ: НОМЕР_5 ).

Головуючий суддя Мартиць О.І.