Рішення від 26.02.2026 по справі 500/6296/25

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/6296/25

26 лютого 2026 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Юзьківа М.І., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Описова частина

Короткий виклад позиції позивача та заперечень відповідача

ОСОБА_1 (далі - позивач), в інтересах якого діє адвокат Сампара Надія Миронівна, звернувся до суду із позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач) та просить суд ухвалити рішення яким:

- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про виключення ОСОБА_1 з військового обліку військовозобов'язаних у зв'язку із непридатністю до військової служби за станом здоров'я з 12.12.2022;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформацію відносно ОСОБА_1 про виключення з військового обліку з 12.12.2022 на підставі статті 61 а графи ІІ розладу хвороб, згідно інформації наявної у військово-обліковому документі (тимчасовому посвідченні) № НОМЕР_1 від 19.02.1998 та довідки ВЛК від 12.12.2022 № 3/9362.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач перебував на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_3 . 12.12.2022 штатною військово-лікарською комісією його визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку на підставі статті 61 а графи ІІ Розкладу хвороб, що підтверджується довідкою ВЛК № 3/9362 від 12.12.2022. Відповідні дані про виключення з обліку внесені до його військово-облікового документа, а саме тимчасового посвідчення № НОМЕР_1 від 19.02.1998. Однак, під час встановлення мобільного застосунку "Резерв+" позивач виявив, що відносно нього досі не занесено відомостей про виключення його з обліку на підставі висновку ВЛК від 2022 року, що й слугувало підставою для звернення до суду із цим позовом.

Відповідач у встановлений судом строк подав відзив на позовну заяву, у якому позовні вимоги не визнав та просив відмовити у їх задоволенні. В обґрунтування заперечень представник вказав, що 25.07.2025 позивач звернувся із заявою в якій просив внести дані про виключення його з військового обліку до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів "Оберіг". Відповідно до "Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах" України затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 № 402 в редакції на момент звернення позивача, пункт 3.8 постанови ВЛК районних, міських ТЦК та СП про непридатність до військової служби військовозобов'язаних оформлюються свідоцтвами про хворобу (додаток 11 до цього Положення), постанови про тимчасову непридатність оформлюються довідками ВЛК (додаток 4 до цього Положення). У разі прийняття постанови про непридатність або тимчасову непридатність до військової служби, документи з результатами проходження військовозобов'язаним медичного огляду (картка обстеження та медичного огляду, висновки лікарів, супровідні документи), не пізніше п'ятиденного строку з дня закінчення медичного огляду направляються на перевірку до ВЛК обласних, ІНФОРМАЦІЯ_4 та ІНФОРМАЦІЯ_5 . Після перевірки ВЛК обласних, ІНФОРМАЦІЯ_4 та ІНФОРМАЦІЯ_5 та у разі відсутності помилок електронні документи з постановами ВЛК про непридатність до військової служби направляються через ІКС до штатних ВЛК відповідно до адміністративно-територіальної зони відповідальності за проведення військово-лікарської експертизи. У зв'язку з чим, висновок ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_6 відносно позивача "непридатний до військової служби із виключенням з військового обліку" необхідно затвердити 16 регіональною військово-лікарською комісією (м. Львів) та оформити свідоцтво про хворобу. Враховуючи викладене, та те що довідка ВЛК від 2022 року втратила чинність, з метою занесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів "Оберіг" стосовно визнання позивача "не придатним до військової служби з виключенням з військового обліку", позивачу необхідно пройти військово-лікарську комісію при ІНФОРМАЦІЯ_1 та затвердити висновок 16-ю регіональною військово-лікарською комісією (м. Львів) де оформити свідоцтво про хворобу.

Представником позивача надіслано до суду відповідь на відзив, у якій вона заперечує щодо викладених у відзиві доводів та просить суд позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

Рух справи у суді

Ухвалою суду від 07.11.2025 відкрито провадження у справі та вирішено розглядати її за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників адміністративної справи.

Копію ухвали суду від 07.11.2025 про відкриття провадження відповідач отримав 13.11.2025, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.

Відповідно до частини п'ятої статті 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Учасники справи з клопотанням про розгляд справи у судовому засіданні до суду не звертались.

Інших заяв чи клопотань з процесуальних питань до суду не надходило.

З урахуванням викладеного, розгляд справи судом здійснено у порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами та доказами.

Фактичні обставини справи, встановлені судом

Дослідивши письмові докази та перевіривши доводи, викладені у позовній заяві, суд встановив такі обставини.

ОСОБА_1 перебував на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_3 .

12.12.2022 штатною військово-лікарською комісією позивача визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку на підставі статті 61 а графи ІІ Розкладу хвороб, що підтверджується довідкою ВЛК № 3/9362 від 12.12.2022 (арк. справи 6 зворот).

Відповідні дані про виключення з обліку внесені до військово-облікового документа, а саме тимчасового посвідчення № НОМЕР_1 від 19.02.1998 (арк. справи 7).

Після встановлення мобільного застосунку "Резерв+" позивач виявив, що відносно нього не внесено відомостей про виключення його з обліку на підставі висновку ВЛК від 2022 року. У мобільному додатку позивача відображаються дані, а саме: на обліку (арк. справи 11).

З метою актуалізації інформації в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, позивач звернувся з відповідним зверненням до відповідача, в якому просив внести щодо нього, достовірну інформацію в Єдиний державний реєстр, призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а саме: відомості згідно з тимчасовим посвідчення № НОМЕР_1 та довідкою ВЛК № 3/9362 від 12.12.2022 (арк. справи 8).

ІНФОРМАЦІЯ_2 , на заяву позивача щодо внесення інформації в Єдиний державний реєстр, призовників, військовозобов'язаних та резервістів, листом від 04.08.2025 № 4926, повідомив, що висновок ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_6 відносно нього "непридатний до військової служби із виключенням з військового обліку" необхідно затвердити 16 регіональною військово-лікарською комісією (м. Львів) та оформити свідоцтво про хворобу. Враховуючи те, що довідка ВЛК від 2022 року втратила чинність, з метою занесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів "Оберіг" стосовно визнання позивача "не придатним до військової служби з виключенням з військового обліку", йому необхідно пройти військово-лікарську комісію при ІНФОРМАЦІЯ_1 та затвердити висновок 16-ю регіональною військово-лікарською комісією (м. Львів) де оформити свідоцтво про хворобу (арк. справи 9 зворот, 10).

Вважаючи бездіяльність відповідача щодо не внесення інформації про виключення позивача з військового обліку до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів протиправною, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Мотивувальна частина

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд застосовує нормативні акти, чинні на момент існування спірних правовідносин.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Аналіз даної норми дає змогу дійти висновку, що діяльність органів державної влади та місцевого самоврядування здійснюється у відповідності до спеціально-дозвільного типу правового регулювання, який побудовано на основі принципу заборонено все, крім дозволеного законом; дозволено лише те, що прямо передбачено законом. Застосування такого принципу суттєво обмежує цих суб'єктів у виборі варіантів чи моделі своєї поведінки, а також забезпечує використання ними владних повноважень виключно в межах закону і тим самим істотно обмежує можливі зловживання з боку держави та її органів.

Вчинення ж державним органом чи органом місцевого самоврядування, їх посадовою особою дій у межах компетенції, але не передбаченим способом, у не передбаченій законом формі або з виходом за межі компетенції є підставою для визнання таких дій та правових актів, прийнятих у процесі їх здійснення, неправомірними.

Статтею 65 Конституції України визначено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни здійснює Закон України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25.03.1992 № 2232-XII (далі - Закон № 2232-XII в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до статті 1 Закону № 2232-XII захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями (частини перша-третя статті 1 Закону).

Згідно з частиною дев'ятою статті 1 № 2232-XII щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії: допризовники - особи, які підлягають приписці до призовних дільниць; призовники - особи, приписані до призовних дільниць; військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави; резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.

Відповідно до частини десятої статті 2 Закону № 2232-XII з метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров'я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи Наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (далі - Положення № 402).

Відповідно до пункту 1.2 розділу І Положення № 402 (тут і надалі в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Військово-лікарська експертиза - це:

медичний огляд допризовників, призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); військовозобов'язаних, офіцерів запасу, які призиваються на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військово-навчальних закладах та військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів Міністерства оборони України (далі - ВВНЗ), учнів військових ліцеїв; колишніх військовослужбовців; працівників Збройних Сил України, які працюють у шкідливих та небезпечних умовах праці та залучаються до роботи з джерелами іонізуючого випромінювання (далі - ДІВ), компонентами ракетного палива (далі - КРП), джерелами електромагнітних полів (далі - ЕМП), лазерного випромінювання (далі - ЛВ), мікроорганізмами I-II груп патогенності, особливо небезпечними інфекційними хворобами; працівників допоміжного флоту Військово-Морських Сил Збройних Сил України (далі - ВМС Збройних Сил України);

визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ, роботи за фахом;

установлення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів.

Пунктом 2.1 розділу І Положення № 402 передбачено, що для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).

Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця. Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання.

Порядок медичного огляду військовозобов'язаних у мирний час та під час мобілізації, на особливий період урегульовано главою 3 розділу ІІ Положення № 402.

Згідно з пунктом 3.8 розділу ІІ Положення № 402 за статтями (пунктами статей) Розкладу хвороб, які передбачають індивідуальне визначення придатності до військової служби і військової спеціальності, ВЛК щодо військовозобов'язаних, яких призивають на військову службу або приймають на військову службу у добровільному порядку за контрактом, виносить одну із таких постанов:

Непридатний до військової служби у мирний час, обмежено придатний у воєнний час";

"Обмежено придатний до військової служби";

"Придатний (або непридатний) до військової служби за контрактом, за спеціальністю _____________ (вказати спеціальність)";

"Придатний (або непридатний) до військової служби в миротворчій місії за спеціальністю _____________ (вказати спеціальність)";

"Придатний до військової служби".

Постанови ВЛК військових комісаріатів оформлюються довідкою ВЛК (додаток 4 до Положення) у двох примірниках, яка не підлягає затвердженню штатною ВЛК і дійсна протягом шести місяців з дня медичного огляду. Копія довідки видається на руки особі, яка пройшла медичний огляд.

Водночас, згідно з абз. 8-11 цього ж пункту 3.8 глави 3 розділу II Положення № 402 після закінчення медичного обстеження під час мобілізації ВЛК виносить щодо військовозобов'язаного одну із таких постанов:

"Придатний до військової служби";

"Тимчасово непридатний до військової служби (вказати дату повторного огляду)";

"Непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку".

Пунктом 20.2 глави 20 розділу II Положення № 402 унормовано, що постанови ВЛК згідно з цим Положенням розглядаються, затверджуються, контролюються, а за необхідності переглядаються відповідною штатною ВЛК.

Згідно з пунктом 22.5 глави 20 розділу II Положення № 402 свідоцтво про хворобу у воєнний час складається:

на всіх військовослужбовців, визнаних непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку, непридатними до військової служби з переоглядом через 6-12 місяців;

на офіцерів запасу, визнаних непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку.

У всіх інших випадках у особливий період постанова ВЛК оформляється довідкою ВЛК. У воєнний час довідка на контроль у штатну ВЛК не направляється.

Відповідно до пункту 22.6 глави 20 розділу II Положення № 402 свідоцтво про хворобу підлягає розгляду, а постанова ВЛК - затвердженню:

а) у мирний час:

на генералів (адміралів), військовослужбовців запасу та у відставці, які оглянуті згідно з пунктом 3.13 розділу II Положення; на всіх осіб, які оглянуті у ГВМКЦ; на військовослужбовців та членів їх сімей, за наявності медичних протипоказань до направлення за кордон - ЦВЛК;

на всіх військовослужбовців, членів їх сімей, курсантів, учнів військових ліцеїв - ВЛК регіону;

б) у воєнний час:

на генералів (адміралів), а також на всіх осіб, які оглянуті у ГВМКЦ, - ЦВЛК, на всіх військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів - ВЛК регіону, евакуаційного пункту (місцевого евакуаційного пункту, госпітальної бази).

Аналіз вказаних пунктів Положення №402 у їх взаємозв'язку в редакції, чинній на час проведення медичного огляду позивача, вказує на те, що постанови ВЛК при РТЦК та СП про непридатність військовозобов'язаного не підлягали затвердженню виключно у мирний час.

Що стосується постанов ВЛК при РТЦК та СП про непридатність військовозобов'язаних до військової служби прийнятих у воєнний час та під час мобілізації, то такі в силу підпункту б) пункту 22.6 глави 20 розділу II Положення №402 підлягали затвердженню ВЛК регіону.

Подібний підхід щодо застосування Положення №402 наведено у постановах Восьмого апеляційного адміністративного суду у справах № 140/332/25 та № 260/2488/25.

Дослідивши зміст постанови ВЛК про непридатність позивача до військової служби, яка оформлена довідкою ВЛК від 12.12.2022 № 3/9362, судом встановлено, що на ній відсутня відмітка про її затвердження ВЛК регіону.

При цьому, оскільки записи до військового квитка (тимчасового посвідчення) вносяться на підставі первинних даних військового обліку, то відповідні записи у військовому квитку (тимчасовому посвідченні) позивача, на переконання суду, самостійного правового значення не мають.

Відтак, суд дійшов висновку, що процедура виключення з військового обліку позивача завершена не була.

За таких обставин, суд не вбачає протиправної бездіяльності відповідача, а відтак і підстав зобов'язувати вносити дані до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про визнання ОСОБА_1 непридатним до проходження військової служби з виключенням з військового обліку.

Відсутність порушеного права чи невідповідність обраного позивачем способу його захисту способам, визначеним законодавством, встановлюється при розгляді справи по суті та є підставою для прийняття судом рішення про відмову в позові.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 27.02.2023 у справі № 600/3900/21-а та від 12.06.2018 у справі № 826/4406/16.

Висновки за результатами розгляду справи

Відповідно до частини першої статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно з частиною першою та частиною другою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За результатами розгляду справи позивач не довів обґрунтованості позовних вимог, а тому у задоволенні позову необхідно відмовити.

Судові витрати

Згідно частини 1 статті 143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі. Статтею 139 КАС України визначені правила розподілу судових витрат.

Оскільки у цій справі судом відмолено у задоволенні позову повністю, ним не присуджується та не стягується судові витрати на користь будь-якої із сторін.

Керуючись статтями 6, 9, 14, 72, 73, 77, 90, 241, 250, 257 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повне судове рішення складено 26 лютого 2026 року.

Реквізити учасників справи:

позивач:

- ОСОБА_1 місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 );

відповідач:

- ІНФОРМАЦІЯ_2 (місцезнаходження: АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ: НОМЕР_3 ).

Головуючий суддя Юзьків М.І.