26 лютого 2026 року Справа № 480/2999/25
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Гелети С.М., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін у приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Сумській області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,
Головне управління ДПС у Сумській області звернулось до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 , і просить суд стягнути з відповідача податковий борг з єдиного податку з фізичних осіб загальною сумою 15033,18 грн, отримувач ГУК Сум.обл/ЛебединськаМТГ/18050400 на р/р UA378999980314070699000018554, код отримувача 37970404, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), МФО банка одержувача 899998.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач є платником податків та зобов'язаний сплачувати податки і збори в розмірах і порядку, встановлених законом. Внаслідок несплати відповідачем у повному обсязі узгоджених податкових зобов'язань, у нього утворився податковий борг, який на момент звернення до суду залишається несплаченим.
Відповідач у відзиві на позовну заяву просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, посилаючись на те, що відповідно до пункту 9 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України платники єдиного податку - фізичні особи першої та другої груп - мають право не сплачувати єдиний податок у період з 01.04.2022 до припинення або скасування воєнного чи надзвичайного стану на території України.
У відповіді на відзив позивач зауважив, що з 01 серпня 2023 року набрав чинності Закон України від 30 червня 2023 року №3219-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану».
Згідно з цього Закону особливості оподаткування, встановлені п.9 підрозділу 8 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України застосовуються з 01 квітня 2022 року до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, але не пізніше ніж до 01 серпня 2023 року.
Відтак нараховані відповідачу суми авансових внесків з єдиного податку за період з 01.04.2022 до 31.07.2023 були анульовані, а єдиний податок за зазначений період не нараховувався.
Щодо нарахування пені у розмірі 533,18 грн позивач зазначив, що за відповідачем за спірний період обліковується заборгованість зі сплати єдиного внеску. У зв'язку з цим кошти, сплачені відповідачем у період з 30.04.2024 по 23.07.2024, були зараховані в рахунок погашення податкової заборгованості відповідно до встановленої законом черговості її погашення.
Таким чином, позивачем нараховано пеню у розмірі 533,18 грн за несвоєчасну сплату єдиного податку.
Від відповідача надійшли докази направлення відзиву на адміністративний позов позивачу.
Провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без виклику осіб. Витребувано у позивача додаткові пояснення щодо нарахування пені та у відповідача докази направлення відзиву позивачу.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд зазначає наступне.
Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до п. п. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України (далі - ПК України) платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно п. 36.1 ст. 36 Податкового кодексу України, податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом. Податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором і є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків, крім випадків, передбачених законом.
Відповідно до розрахунку податкової заборгованості, сформованого на підставі ІКПП ITC “Податковий блок», у відповідача наявний податковий борг на загальну суму 15033,18 грн, а саме з єдиного податку з фізичних осіб за період з 20.11.2023 до 20.09.2024: основний платіж - 14500,00 грн та пеня- 533,18 грн.
Відповідач перебуває на спрощеній системі оподаткування по єдиному податку з фізичних осіб (2 група).
Податковим органом було сформовано податкову вимогу форми “Ф» від 22.11.2023 №005742-1303-1828 , яка була надіслана за податковою адресою відповідача, вважається врученою платнику податків.
Згідно з п. 20.1.34 ст. 20 Податкового Кодексу України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Відповідно до п. 175 ч. 1 ст. 14 Податкового кодексу України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановленому Податковим кодексом України строк, не погашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному даним кодексом.
Згідно п. 95.2 ст. 95 ПК України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Відповідно до п. 95.1 ст. 95 ПК України, контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Згідно із п. 59.5 ст. 59 Податкового кодексу України, у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
У відповідності до п. 20.1.34 ст. 20 ПК України, контролюючі органам мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини. Згідно із п. 87.2 ст. 87 ПК України джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Щодо посилань відповідача на те, що платники єдиного податку - фізичні особи першої та другої груп - мають право не сплачувати єдиний податок у період з 01.04.2022 до припинення або скасування воєнного чи надзвичайного стану на території України, суд зазначає наступне.
Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 «Про введення воєнного стану в Україні», який затверджено Законом України №2102-ІХ від 24.02.2022, постановлено ввести в Україні воєнний стан з 05 год 30 хв 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який діє на даний час.
15.03.2022 Верховною Радою України був прийнятий Закон України №2120-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період воєнного стану», яким пункт 9.1 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України був доповнений, таким змістом: "Установити, що тимчасово, з 1 квітня 2022 року до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, положення розділу XIV Податкового кодексу України застосовуються з урахуванням таких особливостей:
- фізичні особи - підприємці - платники єдиного податку першої та другої групи мають право не сплачувати єдиний податок.
При цьому такими особами декларація платника єдиного податку - фізичної особи - підприємця не заповнюється за період, в якому відповідно до абзацу першого цього підпункту єдиний податок не сплачувався".
Однак, з 01 серпня 2023 року набрав чинності Закон України від 30 червня 2023 року №3219-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану».
Згідно з цього Закону особливості оподаткування, встановлені п.9 підрозділу 8 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України застосовуються з 01 квітня 2022 року до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, але не пізніше ніж до 01 серпня 2023 року.
Таким чином, з 01.08.2023 законодавець платникам першої та другої групи спрощеної системи оподаткування повернув обов'язок щодо сплати єдиного внеску.
Суд зазначає та із матеріалів справи вбачається, що контролюючим органом 01.04.2022 до 31.07.2023 нараховані відповідачу суми авансових внесків з єдиного податку були анульовані (а.с. 38-39). Сума, яка є предметом розгляду справи, стосується періоду з 20.11.2023 до 20.09.2024, а тому правомірно заявлено податковим органом.
Отже, враховуючи те, що сума податкового боргу відповідачем не сплачена на час розгляду справи, позовні вимоги щодо стягнення податкового боргу з відповідача визнаються судом правомірними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд,
Адміністративний позов Головного управління ДПС у Сумській області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу - задовольнити.
Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) податковий борг з єдиного податку з фізичних осіб загальною сумою 15033,18 грн, отримувач ГУК Сум.обл/ЛебединськаМТГ/18050400 на р/р UA378999980314070699000018554, код отримувача 37970404, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), МФО банка одержувача 899998.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.М. Гелета