Рішення від 26.02.2026 по справі 480/6982/25

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 лютого 2026 року Справа № 480/6982/25

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Прилипчука О.А.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/6982/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, в якій просить:

1. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області по перерахуванню та зменшенню розміру ОСОБА_1 щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці з 56% до 50% винагороди судді, який працює на відповідній посаді, зазначеній в довідці Територіального управління Державної судової адміністрації України в Сумській області від 26.06.2024року за №04-2757/24, при проведенні його виплати, здійсненій у липні 2025р. та в подальшому.

2. Зобов'язати відповідача провести ОСОБА_1 з 01.01.2024 року виплату щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, виходячи з розрахунку 56% суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді, зазначеній в довідці Територіального управління Державної судової адміністрації України в Сумській області від 26.06.2024року за №04-2757/24, що становить 89531,90грн., з урахуванням раніше виплачених сум щомісячного довічного грошового утримання.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями даний позов розподілено судді Осіповій О.О.

Ухвалою суду від 10.09.2025 відкрито провадження в даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) та встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву.

Вказана ухвала надіслана відповідачу через систему "Електронний суд" та доставлена до його електронного кабінету 12.09.2025, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа (а.с. 38).

У зв'язку зі звільненням ОСОБА_2 з посади судді Сумського окружного адміністративного суду на підставі Указу Президента України № 958/2025 від 13.12.2025 та наказу голови Сумського окружного адміністративного суду від 08.01.2026 за № 5-ОС та відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями дану справу розподілено судді Прилипчуку О.А.

Ухвалою суду від 19.01.2026 справу прийнято до провадження судді Прилипчука О.А., вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Станом на час розгляду справи відповідач відзиву на позовну заяву до суду не подав.

Дослідивши матеріали адміністративної справи та зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні відносини, суд виходить з наступних підстав та мотивів.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області та отримує щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці відповідно до Закону України “Про судоустрій і статус суддів», що підтверджується протоколом перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці (а.с. 17 зворотній бік).

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 20.12.2024 у справі № 480/6830/24 адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 05.07.2024 року № 959240813563 про відмову ОСОБА_1 у перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судці у відставці. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити з 01.01.2024 перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці ОСОБА_1 на підставі довідки Територіального управління Державної судової адміністрації України в Сумській області від 26.06.2024 № 04-2757/24 про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці . У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовлено. (а.с. 23-25, 27-30).

На виконання вище зазначеного рішення суду Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області проведено позивачу з 01.01.2024 перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці в розмірі 56% відповідно до довідки від 26.06.2024 №04-2757/24. Розмір щомісячного довічного грошового утримання з 01.01.2024 становить 89531,90 грн., про що зазначено у відповіді за підписом в.о.начальника головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 14.04.2025р. №5091/4147К-83/8-2200/25 (а.с. 15).

У червні 2025 року при проведенні нарахування та виплат на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 20.12.2024 у справі 480/6830/24 Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області перерахувало та зменшило позивачу розмір щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці з 01.01.2024 з 56% до 50% від суддівської винагороди та починаючи з липня 2025 року виплачує його у розмірі 79939,20 грн., що підтверджується протоколом перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці (а.с. 17 зворотній бік) та довідкою від 21.07.2025 № 4720/04-16 про розмір заборгованості, нарахованої на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 20.12.2024 у справі 480/6830/24 (а.с. 17).

ГУ ПФУ в Сумській області листом від 19.08.2025 № 1800-0202-8/33258 повідомило позивача, що рішення Сумського окружного адміністративного суду від 20.12.2024 у справі № 480/6830/24, що постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 25.03.2025 залишено без змін, виконано головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області у межах покладених судом зобов'язань. Зобов'язання про визначення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці у розмірі 56% суддівської винагороди судді у відставці рішенням суду не визначено. Отже, за результатами перевірки виконання рішення суду головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області встановлено, що розмір щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці обчислений, виходячи з розміру 56% суддівської винагороди, замість 50%. У зв'язку з чим, його розмір приведений у відповідність до визначених судом зобов'язань та норм чинного законодавства і станом на дату надання відповіді становить 79939,20 грн. (а.с. 16).

Вважаючи дії відповідача щодо зменшення розміру щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці з 56% до 50% винагороди судді протиправними, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За приписами статей 21, 22 Конституції України права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними; при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Статтею 64 Конституції України гарантовано, що конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.

Згідно з ч.1 ст.126 Конституції України незалежність і недоторканість суддів гарантується Конституцією і законами України.

Законом України "Про судоустрій і статус суддів" від 02.06.2016 №1402-VІІІ (далі - Закон №1402-VІІІ) визначені організаційні засади діяльності судової влади та здійснення правосуддя в Україні, що функціонує на засадах верховенства права відповідно до європейських стандартів і забезпечує право кожного на справедливий суд.

Відповідно до п.2 розділу ХІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону №1402-VIII визнано таким, що втратив чинність з дня набрання чинності цим Законом, Закон України від 07.07.2010 №2453-VI "Про судоустрій і статус суддів", крім положень, зазначених у пунктах 7, 23, 25, 36 цього розділу.

За приписами ч.1 ст.142 Закону №1402-VІІІ судді, який вийшов у відставку, після досягнення чоловіками віку 62 років, жінками - пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", виплачується пенсія на умовах, визначених зазначеним Законом, або за його вибором щомісячне довічне грошове утримання. До досягнення зазначеного віку право на пенсію за віком або щомісячне довічне грошове утримання мають чоловіки 1955 року народження і старші після досягнення ними такого віку:

1) 61 рік - які народилися з 1 січня 1954 року по 31 грудня 1954 року;

2) 61 рік 6 місяців - які народилися з 1 січня 1955 року по 31 грудня 1955 року.

При цьому, суддя у відставці, який не досяг віку, встановленого частиною першою цієї статті, отримує щомісячне довічне грошове утримання. При досягненні таким суддею віку, встановленого частиною першою цієї статті, за ним зберігається право на отримання щомісячного довічного грошового утримання або, за його вибором, призначається пенсія на умовах, визначених Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (ч.2 ст.142 Закону №1402-VІІІ).

Відповідно до частин 3-5 ст.142 Закону №1402-VІІІ щомісячне довічне грошове утримання виплачується судді у відставці в розмірі 50 відсотків суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді. За кожний повний рік роботи на посаді судді понад 20 років розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотки грошового утримання судді.

У разі зміни розміру складових суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді, здійснюється перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання.

Пенсія або щомісячне довічне грошове утримання судді виплачується незалежно від заробітку (прибутку), отримуваного суддею після виходу у відставку. Щомісячне довічне грошове утримання суддям виплачується органами Пенсійного фонду України за рахунок коштів Державного бюджету України.

Разом з цим, Прикінцевими та перехідними положеннями Закону №1402-VIII були передбачені певні особливості визначення розміру суддівської винагороди та щомісячного довічного грошового утримання суддів у відставці.

Так, пунктом 22 розділу ХІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону №1402-VIII було визначено, що право на отримання суддівської винагороди у розмірах, визначених цим Законом, мають судді, які за результатами кваліфікаційного оцінювання підтвердили відповідність займаній посаді (здатність здійснювати правосуддя у відповідному суді) або призначені на посаду за результатами конкурсу, проведеного після набрання чинності цим Законом.

Судді, які на день набрання чинності цим Законом пройшли кваліфікаційне оцінювання та підтвердили свою здатність здійснювати правосуддя у відповідному суді, до 01.01.2017 отримують суддівську винагороду, визначену відповідно до положень Закону України від 07.07.2010 № 2453-VI "Про судоустрій і статус суддів".

До проходження кваліфікаційного оцінювання суддя отримує суддівську винагороду, визначену відповідно до положень Закону України від 07.07.2010 № 2453-VI "Про судоустрій і статус суддів" (пункт 23 розділу ХІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону № 1402-VIII).

Проте, Законом України від 16.10.2019 №193-IX "Про внесення змін до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" та деяких законів України щодо діяльності органів суддівського врядування", який набрав чинності 07.11.2019, було виключено зазначені вище пункти 22, 23 Прикінцевих та перехідних положень Закону №1402-VIII.

Відповідно до пункту 24 розділу ХІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону №1402-VIII розмір посадового окладу судді, крім зазначеного у пункті 23 цього розділу, становить з 1 січня 2020 року:

а) для судді місцевого суду - 30 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року;

б) для судді апеляційного суду та вищого спеціалізованого суду - 50 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року.

У той же час, згідно з пунктом 25 розділу ХІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону №1402-VIII право на отримання щомісячного довічного грошового утримання у розмірі, визначеному цим Законом, має суддя, який за результатами кваліфікаційного оцінювання підтвердив відповідність займаній посаді (здатність здійснювати правосуддя у відповідному суді), або призначений на посаду судді за результатами конкурсу, проведеного після набрання чинності цим Законом, та працював на посаді судді щонайменше три роки з дня прийняття щодо нього відповідного рішення за результатами такого кваліфікаційного оцінювання або конкурсу.

В інших випадках, коли суддя іде у відставку після набрання чинності цим Законом, розмір щомісячного довічного грошового утримання становить 80 відсотків суддівської винагороди, обчисленої відповідно до положень Закону України від 07.07.2010 № 2453-VI "Про судоустрій і статус суддів". За кожний повний рік роботи на посаді судді понад 20 років розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотки грошового утримання судді, але не може бути більшим ніж 90 відсотків суддівської винагороди судді, обчисленої відповідно до зазначеного Закону.

Однак, рішенням Конституційного Суду України від 18.02.2020 №2-р/2020 були визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення пункту 25 розділу ХІІ Прикінцеві та перехідних положень Закону №1402-VIII зі змінами.

Конституційний Суд України у мотивувальній частині свого рішення зазначив, що довічне грошове утримання судді у відставці має бути співмірним із суддівською винагородою, яку отримує діючий суддя. У разі збільшення розміру такої винагороди перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці має здійснюватися автоматично. Встановлення різних підходів до порядку обчислення розміру щомісячного довічного грошового утримання суддів порушує статус суддів та гарантії їх незалежності. Запровадження згідно із положеннями пункту 25 розділу ХІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону №1402 різних підходів до порядку обчислення розміру щомісячного довічного грошового утримання суддів, які виходять у відставку, суперечить положенням частини першої статті 126 Основного Закону України щодо гарантування незалежності суддів Конституцією і законами України (п.п.16,17).

Відповідно до частини 3 статті 142 Закону №1402-VIII, щомісячне довічне грошове утримання виплачується судді в розмірі 50 відсотків суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді. За кожний повний рік роботи на посаді судді понад 20 років розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотки грошового утримання судді.

Отже, з 18.02.2020 з моменту проголошення Рішення КСУ №2-р/2020 від 18.02.2020 року, Закон України "Про судоустрій і статус суддів" від 07.07.2010 року № 2453-VI в частині регулювання щомісячного грошового утримання, втратив чинність.

При цьому, відповідно до п.34 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 1402 -VIII, судді, призначені чи обрані на посаду до набрання чинності цим Законом, зберігають визначення стажу роботи на посаді судді відповідно до законодавства, що діяло на день їх призначення (обрання).

Як вбачається з рішення Сумського окружного адміністративного суду від 27.07.2021 у справі № 480/1698/21, що набрало законної сили та обставини якого в силу приписів ст.78 КАС України не підлягають доказуванню (а.с. 7-10), стаж роботи ОСОБА_1 , що дає право на отримання щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, становить 23 роки 4 місяці. Отже, основний розмір довічного грошового утримання позивача повинен складати 56% (50+(2%х3роки) суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді з урахуванням вимог ч. 3 ст.142 Закону № 1402 .

Відповідно до ч. 2 ст. 19, ст. 22 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до п.4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

Згідно абзацу першого пункту 4.10 Порядку № 22-1, після призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший вид електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем фактичного проживання особи, за місцезнаходженням установи виконання покарань, де відбуває покарання засуджений до позбавлення (обмеження) волі, для здійснення виплати пенсії.

Компетентним органом для розгляду заяви ОСОБА_1 про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці було визначено Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, і саме воно завершило процедуру перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці ОСОБА_1 , визначивши його в розмірі 56% суддівської винагороди відповідно до довідки від 26.06.2024р. №04-2757/24, що становить 89531,90грн.

Оскільки позивач перебуває на обліку як одержувач відповідних виплат у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області, а тому саме відповідач повинен проводити виплату довічного грошового утримання судді у відставці у розмірі, визначеному Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.

При цьому, суд зауважує, що відповідач не наділений повноваженнями надавати оцінку рішенню іншого органу пенсійного фонду про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання, втручатися у розмір перерахованого щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, самостійно проводити перерахунок, зменшувати розмір щомісячного довічного грошового утримання.

Чинним законодавством не передбачено такої підстави для проведення перерахунку щомісячного довічного грошового утримання як перевірка виконання рішення суду територіальним органом Пенсійного фонду України.

Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

На думку суду, зменшення відсотку основного розміру довічного утримання позивача було здійснено не у спосіб, передбачений Конституцією України та Закону № 1402 -VIII, а в контексті положень статті 1 Першого протоколу до Конвенції відбулося втручання у право власності позивача, і таке втручання не було законним.

В пунктах 21, 24 рішення у справі "Федоренко проти України" від 01.06.2006, Європейський суд з прав людини, здійснюючи прецедентне тлумачення статті 1 Першого Протоколу до Конвенції сформулював правову позицію про те, що право власності може бути "існуючим майном" або "виправданими очікуваннями" щодо отримання можливості ефективного використання права власності чи "законними сподіваннями" отримання права власності (cf., Pressos Compania Naviera S. A. v. Belgium, рішення від 20.11.1995 року, серія А, № 332, с. 21, п. 31). Аналогічна правова позиція щодо права власності особи сформульована Європейським судом з прав людини і в справі Стретч проти Сполучного Королівства (Stretch - United Kingdom, № 44277/98, рішення від 24.04.2003).

Отже, в розумінні статті 1 Першого Протоколу до Конвенції, позивач, отримуючи щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці відповідно до Закону України "Про судоустрій і статус суддів", у зв'язку з прийнятим рішенням пенсійного органу про його перерахунок мав законні сподівання на отримання щомісячного довічного грошового утримання без будь-яких обмежень.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Враховуючи, що відповідачем вчинено дії, які порушили права позивача, а також те, що відповідач, перерахувавши позивачу у зменшеному відсотковому розмірі щомісячне грошове утримання з 01.01.2024, не дотримався вимог Закону № 1402-VIII такі дії не можуть відповідати приписам ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому належним способом захисту прав позивача є визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області по перерахуванню та зменшенню розміру ОСОБА_1 щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці з 56% до 50% винагороди судді, який працює на відповідній посаді, зазначеній в довідці Територіального управління Державної судової адміністрації України в Сумській області від 26.06.2024 за №04-2757/24, при проведенні його виплати, здійсненій у липні 2025 року; зобов'язання відповідача провести ОСОБА_1 з 01.01.2024 року виплату щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, виходячи з розрахунку 56% суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді, зазначеній в довідці Територіального управління Державної судової адміністрації України в Сумській області від 26.06.2024року за №04-2757/24, що становить 89531,90 грн., з урахуванням раніше виплачених сум щомісячного довічного грошового утримання.

Відповідно до ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи вказане, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача з ГУ ПФУ в Сумській області за рахунок його бюджетних асигнувань в рахунок повернення суму судового збору в розмірі 968,96 грн., сплачених позивачем за подання позовної заяви згідно квитанції від 05.09.2025 (а.с. 21).

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо перерахунку та зменшення ОСОБА_1 розміру щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці з 56% до 50% винагороди судді, який працює на відповідній посаді, зазначеній в довідці Територіального управління Державної судової адміністрації України в Сумській області від 26.06.2024 № 04-2757/24, при проведенні його виплати, здійсненій у липні 2025 року .

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Степана Бандери, 43, м. Суми, Сумська область, 40009, ідентифікаційний код 21108013) провести ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) з 01.01.2024 виплату щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, виходячи з розрахунку 56% суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді, зазначеній в довідці Територіального управління Державної судової адміністрації України в Сумській області від 26.06.2024 №04-2757/24, що становить 89531,90 грн., з урахуванням раніше виплачених сум щомісячного довічного грошового утримання.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Степана Бандери, 43, м. Суми, Сумська область, 40009, ідентифікаційний код 21108013) судовий збір у розмірі 968,96 грн.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.А. Прилипчук