Рішення від 26.02.2026 по справі 460/20894/25

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 лютого 2026 року м. Рівне№460/20894/25

Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді К.М.Недашківської, розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомленням (виклику) сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинення певних дій.

До Рівненського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі - Позивач) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - Відповідач), в якому Позивач просить суд: визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо видачі довідки про розмір грошового забезпечення від 03.03.2025 №12/1/1634 станом на 01.01.2023 для перерахунку пенсії ОСОБА_1 із зменшенням у довідці надбавки за особливості проходження служби, у середньому розмірі яка виплачується в ЗСУ з 65% до 42,6% посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років; премії, у середньому розмірі яка виплачується в ЗСУ з 204% до 71,5% посадового окладу, обчислені з врахуванням рішення Рівненського окружного адміністративного суду у справі №460/14447/24 від 06.01.2025; зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області на ОСОБА_1 виправлену довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023, з урахуванням висновків щодо порядку обчислення посадового окладу та окладу за військове звання, викладених у рішенні Рівненського окружного адміністративного суду у справі №460/14447/24 від 06.01.2025, вказати у довідці усі без винятку складові грошового забезпечення у наступних розмірах: станом на 01.01.2023: посадовий оклад 5 370,00 грн; оклад за військовим званням 1 560,00 грн; надбавку за вислугу років 45% - 3118,50 грн; надбавку за особливості проходження служби 65% 6 531,53 грн; надбавку за службу в умовах режимних обмежень 15% 805,50 грн; премію 204% посадового окладу 20 498,94 грн, всього 37 884,47 грн.

Стислий виклад позиції Позивача.

Позивач зазначає, що отримує пенсію, яка призначена відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ). На виконання рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 06.01.2025 у справі № 460/14447/24 Відповідач надав оновлену довідку про розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії ОСОБА_2 станом на 01.01.2023, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" із визначенням посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня відповідного календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення перерахунку основного розміру пенсії з 01.02.2023. Однак Відповідач, зазначаючи у довідці фактичні розміри надбавки за особливості проходження служби та премії, не врахував суми посадового окладу та окладу за військовим званням, які зазначені у довідці станом на 01.01.2023 рік. Позивач вважає таку позицію Відповідача протиправною, у зв'язку із чим звернувся з даним позовом до суду.

Стислий виклад заперечень Відповідача.

Відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, зі змісту якого вбачається, що позовні вимоги є безпідставними та необґрунтованими, оскільки в разі виконання вимог Позивача в частині зобов'язання Відповідача оформити довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 визначає внесення до документів даних, які фактично не відбулися та у розпорядженні Відповідача відсутні. За наведеного просить у задоволенні позову відмовити.

Ухвалою суду від 17.11.2025 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

За правилами частини п'ятої статті 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

За відсутності у процесуальному законі вказівки (прямої чи опосередкованої) на необхідність розгляду справи (з огляду на її категорію) тільки за правилами загального позовного провадження, суд розглядає справу за правилами спрощеного позовного провадження (відповідно до частини другої статті 257 КАС).

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється відповідно до статті 229 КАС України.

Відповідно до статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на Відповідача.

Суд при вирішенні справи керується принципами верховенства права, законності, рівності усіх учасників адміністративного процесу перед законом і судом, змагальності сторін, диспозитивності та офіційного з'ясування всіх обставин, гласності і відкритості адміністративного процесу.

Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Рівненській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 06.01.2025 у справі 460/14447/24 зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати і подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військове звання, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023, на відповідний тарифний коефіцієнт, а також відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за відповідною посадою, для проведення перерахунку основного розміру пенсії позивача з 01.02.2023.

На виконання рішення суду Відповідачем видано довідку про розмір грошового забезпечення Позивача №12/11634 від 03.03.2025 станом на 01.01.2023 розмір якого склав 22313,75 грн із розрахунку:

посадовий оклад (тарифний розряд 13) - 5370,00 грн;

оклад за військове звання -1560,00 грн;

надбавка за вислугу років 45% -3118,50 грн;

надбавка за особливості проходження служби, у середньому розмірі яка виплачується в ЗСУ - 4278,95 грн;

надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% -805,50грн;

премія- 7180,80 грн.

Водночас, як зауважує Позивач, в такій довідці, протиправно зазначено розміри додаткових видів грошового забезпечення обраховано за особливості проходження служби та премії у зазначено у меншому розмірі, а не виходячи із розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на відповідний рік.

Не погодившись з такими діями Відповідача, Позивач звернувся до суду.

Перевіривши правову та фактичну обґрунтованість мотивів, покладених суб'єктом владних повноважень в основу своїх дій, на відповідність вимогам частини другої статті 2 КАС України, суд зазначає таке.

Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі статтею 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, регулює Закон №2262-ХІІ, який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Державному бюро розслідувань, Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

За правилами статті 63 Закону №2262-ХІІ, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Отже за Законом №2262-ХІІ питання визначення механізму перерахунку пенсій було передано законодавцем у відання Кабінету Міністрів України і реалізовано ним у Постанові №45 від 13.02.2008, якою затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Згідно із пунктом 1 вказаного Порядку пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України..

Відповідно до цього Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється головними управліннями Пенсійного фонду після надходження від уповноваженого органу відповідної довідки та виключно з урахуванням тих складових грошового забезпечення, які вказані у такій довідці.

Пунктом 4 Порядку №103 передбачено, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами 2 і 3 статті 51 Закону №2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Відповідно до приписів частин 2 та 3 статті 51 Закону №2262-ХІІ: 1) перерахунок пенсій, призначених особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців; 2) перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Статтею 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» №2011-XII від 20 грудня 1991 року визначено (далі - Закон №2011-ХІІ), що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Частиною 4 статті 9 Закону №2011-XIІ встановлено, що грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.

30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №704, якою серед іншого затвердив: 1) тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу; 2) схему тарифних розрядів за основними типовими посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил, Національної гвардії, Державної прикордонної служби та Державної спеціальної служби транспорту; 3) схему тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.

Пунктом 2 вказаної Постанови №704 встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Пунктом 4 Постанови №704 (в редакції, чинній на момент її прийняття) було передбачено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.

Разом з тим, 21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №103, пунктом 6 якої внесено зміни до ряду постанов Кабінету Міністрів України, в тому числі і до Постанови №704.

Так, Постановою №103 пункт 4 Постанови №704 було викладено в такій редакції: “Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14».

Згідно з абзацом 4 статті 7 Закону України “Про Державний бюджет України на 2023 рік» №2710-IX від 03.11.2022 (далі - Закон №2710-ІХ) станом на 01.01.2023 прожитковий мінімум для працездатної особи складав 2684,00 грн.

За наведеного, у 2023 році, розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначалися шляхом множення базової величини прожиткового мінімуму для працездатних осіб 2684,00 грн на відповідний тарифний коефіцієнт.

Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі №826/6453/18 визнано протиправним та скасовано пункт 6 Постанови №103, яким вносились зміни до постанов Кабінету Міністрів України, в тому числі і до пункту 4 Постанови №704. З огляду на вказане, з дати набрання вказаним судовим рішенням законної сили 29.01.2020 була відновлена дія пункту 4 Постанови №704 у первісній редакції, що передбачає алгоритм розрахунку посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.

Верховний Суд, розглядаючи справу №440/6017/21 у правовідносинах, пов'язаних із застосуванням пункту 4 постанови №704, у постанові від 02.08.2022 року висловив таку правову позицію:

1) з 01.01.2020 положення пункту 4 Постанови №704 в частині визначення розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з Постановою №704, прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року, не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, згідно із якими прожитковий мінімум як базовий державний стандарт був змінений на відповідний рік у тому числі як розрахункова велична для визначення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів;

2) через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, зокрема, згідно із Законом України “Про Державний бюджет України на 2021 рік», у осіб з числа військовослужбовців виникло право на отримання довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку №45, з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом застосування пункту 4 Постанови №704 із використанням для їх визначення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік);

3) встановлене положеннями пункту 3 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» №1774-VІІІ обмеження щодо застосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з Постановою №704 жодним чином не впливає на спірні правовідносини, оскільки такою розрахунковою величною є прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня календарного року. Розмір мінімальної заробітної плати не є розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, а застосований з іншою метою для визначення мінімальної величини, яка враховується як складова при визначенні розмірів посадових окладів та окладів за військовим (спеціальним) званням.

У цій постанові Верховний Суд наголосив, що через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого законом на 1 січня календарного року, зокрема згідно із Законом України “Про Державний бюджет України на 2021 рік», виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою №704 у відповідності до вимог статтей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт.

Водночас, відповідно до норм Закону України “Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» від 05.10.2000 №2017-ІІІ (далі - Закон №2017-III) прожитковий мінімум, встановлений законом, на основі якого визначаються державні соціальні гарантії та стандарти у сферах доходів населення, житлово-комунального, побутового, соціально-культурного обслуговування, охорони здоров'я та освіти, віднесено до базового державного соціального стандарту.

Прожитковий мінімум щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік.

Законом №2710-IX, змінено прожитковий мінімум з 01 січня відповідного року.

Отже, через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, зокрема, згідно із Законом №2710-IX, у осіб з числа військовослужбовців виникло право на отримання довідок про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку №45, з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом застосування пункту 4 Постанови №704 із використанням для їх визначення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік).

Подібні правовідносини вже були предметом розгляду Верховним Судом у справах №120/8603/21-а від 31.08.2022, №500/1813/21 від 12.09.2022, №500/1886/21 від 14.09.2022, №500/3840/21 від 22.09.2022, №160/2775/22 від 06.02.2023, №120/5264/22 від 04.04.2023, №240/6468/21 від 14.02.2024, які в силу приписів частини 5 статті 242 КАС України враховуються судом під час вирішення спору у цій справі, що розглядається.

Окрім того, Верховний суд у постанові від 11.06.2024 у справі №380/5225/23 констатував, що пункт 4 постанови №704 вказує на те, що грошове забезпечення військовослужбовців повинно змінюватись щороку з 1 січня через зміну (збільшення) прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, як наслідок, саме з цією датою пов'язується підвищення розміру грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, а відповідно й право на перерахунок раніше призначених пенсій, який має бути здійснений в централізованому порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, тобто - автоматично за наслідками вчинення узгоджених відповідним механізмом дій компетентних органів державної влади, у зв'язку із чим у осіб з числа військовослужбовців виникло право на отримання довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку №45, з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням.

Наказом Міністра оборони України від 07 червня 2018 року №260 затверджено Порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування та застосовується з дня набрання чинності Постановою №704.

Цей Порядок визначає механізм та умови виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту України та деяким іншим особам.

Відповідно п.2 розділу І Порядку №260 грошове забезпечення включає: щомісячні основні види грошового забезпечення; щомісячні додаткові види грошового забезпечення; одноразові додаткові види грошового забезпечення. До щомісячних основних видів грошового забезпечення належать: посадовий оклад; оклад за військовим званням; надбавка за вислугу років. До щомісячних додаткових видів грошового забезпечення належать: підвищення посадового окладу; надбавки; доплати; винагорода військовослужбовцям, які обіймають посади, пов'язані з безпосереднім виконанням завдань із забезпечення кібербезпеки та кіберзахисту; премія. До одноразових додаткових видів грошового забезпечення належать: винагороди (крім винагороди військовослужбовцям, які обіймають посади, пов'язані з безпосереднім виконанням завдань із забезпечення кібербезпеки та кіберзахисту); допомоги.

Згідно приписів п.п. 5 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, серед іншого, установлювати надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років. Порядок та умови виплати такої надбавки визначати керівникам державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою.

Відповідно п.п.1-2 розділу VI Порядку №260 військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) щомісячно виплачується надбавка за особливості проходження служби в розмірах до 100 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків.

Згідно підпункту 2 пункту 5 Постанови №704 керівнику державного органу, надано право здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш, як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Відповідно до п. 1 Розділу ХVІ Порядку №260 розмір щомісячної премії, але не менше 10 відсотків посадового окладу, встановлює Міністр оборони України для відповідних категорій військовослужбовців.

За таких підстав, з аналізу вищевикладеного слідує, що відсотковий розмір надбавки за особливості проходження служби розраховується від розміру посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років; а відсотковий розмір премії розраховується від розміру посадового окладу.

З матеріалів справи вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_3 від 03.03.2025 року видано Позивачу довідку №12/1/1634 про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними станом на 01.01.2023.

Як судом вже було зазначено вище, п.п.1-2 розділу VI Порядку №260 передбачає, що військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) щомісячно виплачується надбавка за особливості проходження служби в розмірах до 100 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків.

З огляду на наведене, відсотковий розмір надбавки за особливості проходження служби розраховується від розміру посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу.

Відсотковий розмір надбавки за особливості проходження служби у довідці №12/1/1634 (без зазначення відсотків), вказана сума у грошовому значенні розрахована арифметично невірно, оскільки відповідачем застосовано розрахунковою величиною прожитковий мінімум для працездатних осіб станом на 01.01.2018.

Так, відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення Позивача станом на 01.01.2023 року, загальна сума посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу становить 10048,50 грн (5370,00 грн + 1560,00 грн + 3118,50 грн).

Виходячи з арифметичного розрахунку 65% від 10048,50 грн, становить 6531,53 грн.

Разом з цим, у виданій Відповідачем довідці №12/1/1634 від 03.03.2025 розмір надбавка за особливості проходження служби визначено у розмірі 4278,95 грн.

Таким чином, суд погоджується з доводами позовної заяви, що розмір надбавки за особливості проходження служби у даному випадку зазначений у меншому розмірі, ніж належить Позивачу відповідно до наведеного розрахунку.

Відповідно до підпункту 2 пункту 5 Постанови №704 керівнику державного органу, надано право здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш, як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Відповідно до п. 1 Розділу ХVІ Порядку №260 розмір щомісячної премії, але не менше 10 відсотків посадового окладу, встановлює Міністр оборони України для відповідних категорій військовослужбовців.

Тобто, відсотковий розмір премії розраховується від розміру посадового окладу.

Як вже було встановлено судом, розмір посадового окладу Позивача згідно довідки становить 10048,50 грн. Виходячи з арифметичного розрахунку - 204% від 10048,50 грн, становить 20498,94 грн.

Таким чином, розмір премії у довідці №12/1/1634 від 03.03.2025 про розмір грошового забезпечення позивача повинен становити 20498,94 грн, замість неправильно вказаного Відповідачем - 7180,80 грн.

Внаслідок неправильного обчислення розміру надбавки за особливості проходження та премії, які визначені з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2018 (1762,00 грн), а не з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2023 (2684,00 грн), ІНФОРМАЦІЯ_3 протиправно занижено розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку його пенсії.

Підсумовуючи викладене суд зазначає, що через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023 згідно з Законом України "Про Державний бюджет України на 2023 рік" та похідне від цього зростання розміру грошового забезпечення, розрахунковою величиною для якого є прожитковий мінімум, у позивача виникло право на отримання оновленої довідки про розмір грошового забезпечення у 2023 році, виходячи з розміру основних (посадовий оклад; оклад за військовим званням; надбавка за вислугу років) та додаткових (надбавка за особливості проходження служби і премії) видів грошового забезпечення, розрахованих згідно з Постановою №704.

Щодо посилання відповідача у відзиві на лист Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України від 14.11.2023 №220/13/7642, згідно з яким під час складання довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій відповідно до рішень судів, якими розміри посадових окладів та окладів за військовим званням визначено судом, а розміри додаткових видів грошового забезпечення (премія та надбавка за особливості проходження служби, тощо) судом не установлені, додаткові види необхідно обраховувати з посадових окладів та окладів за військовим званням, які визначені з розміру прожиткового мінімуму 1762 грн, суд уважає за необхідне зазначити наступне.

Так, відповідно до пункту 8 Положення про Міністерство оборони України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 листопада 2014 року №671, Міноборони в межах повноважень, передбачених законом, на основі і на виконання Конституції та законів України, актів Президента України та постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, актів Кабінету Міністрів України видає накази, організовує і контролює їх виконання. З питань забезпечення організаційних заходів в апараті Міноборони Міністр видає директиви, а з питань реформування та розвитку Збройних Сил та Держспецтрансслужби, їх бойової і мобілізаційної готовності, готовності Держспецтрансслужби до виконання завдань за призначенням, оперативної та бойової підготовки, підготовки особового складу Держспецтрансслужби, здійснення організаційних заходів та інспектування - спільні з Головнокомандувачем Збройних Сил та Головою Адміністрації Держспецтрансслужби накази і директиви.

Водночас лист Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України від 14.11.2023 за №220/13/7642 не є наказом чи директивою, і не може встановлювати обов'язкових правил поведінки.

Отже, зазначений лист не може вважатися ні нормативним, ні розпорядчим актом керівника, яким визначається сталий розмір надбавки чи премії.

Суд зазначає, що саме Міністром оборони України встановлюється мінімальний гарантований розмір надбавки за особливості проходження служби та розмір щомісячної премії, виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України, який є підставою для визначення спірних виплат позивачу.

Враховуючи встановлені судом у цій справі і описані вище фактичні обставини, відповідні їм правовідносини, застосовані до них судом норми права і висновки Верховного суду про їх застосування, суд дійшов висновку, що дії ІНФОРМАЦІЯ_1 , які виразились у зменшенні у грошовому виразі у вказаних в довідці №12/1/1634 від 03.03.2025 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 рік, розмірів надбавки за особливості проходження служби та премії є протиправними.

З метою ефективного захисту прав Позивача суд вважає за необхідне визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо видачі довідки про розмір грошового забезпечення від 03.03.2025 №12/1/1634 станом на 01.01.2023 для перерахунку пенсії ОСОБА_1 із зменшенням у довідці надбавки за особливості проходження служби, у середньому розмірі яка виплачується в ЗСУ з 65% до 42,6% посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років; премії, у середньому розмірі яка виплачується в ЗСУ з 204% до 71,5% посадового окладу, обчислені з врахуванням рішення Рівненського окружного адміністративного суду у справі №460/14447/24 від 06.01.2025.

Щодо позовної вимоги про зобов'язання Відповідача скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області на ОСОБА_1 виправлену довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023, з урахуванням висновків щодо порядку обчислення посадового окладу та окладу за військове звання, викладених у рішенні Рівненського окружного адміністративного суду у справі №460/14447/24 від 06.01.2025, вказати у довідці усі без винятку складові грошового забезпечення у наступних розмірах: станом на 01.01.2023: посадовий оклад 5 370,00 грн; оклад за військовим званням 1 560,00 грн; надбавку за вислугу років 45% - 3118,50 грн; надбавку за особливості проходження служби 65% 6 531,53 грн; надбавку за службу в умовах режимних обмежень 15% 805,50 грн; премію 204% посадового окладу 20 498,94 грн, всього 37 884,47 грн, суд зазначає таке.

Відповідно до пункту 23 частини першої статті 4 КАС України, похідна позовна вимога-вимога, задоволення якої залежить від задоволення іншої позовної вимоги (основної вимоги).

За правилами частини другої статті 245 КАС України, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про, зокрема: визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Враховуючи попередній висновок суду про протиправність дій, суд дійшов висновку про наявність достатніх правових підстав зобов'язати Відповідача скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області на ОСОБА_1 виправлену довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023, з урахуванням висновків щодо порядку обчислення посадового окладу та окладу за військове звання, викладених у рішенні Рівненського окружного адміністративного суду у справі №460/14447/24 від 06.01.2025, вказати у довідці усі без винятку складові грошового забезпечення у наступних розмірах: станом на 01.01.2023: посадовий оклад 5 370,00 грн; оклад за військовим званням 1 560,00 грн; надбавку за вислугу років 45% - 3118,50 грн; надбавку за особливості проходження служби 65% 6 531,53 грн; надбавку за службу в умовах режимних обмежень 15% 805,50 грн; премію 204% посадового окладу 20 498,94 грн, всього 37 884,47 грн.

Тому, позовні вимоги підлягають до задоволення повністю.

За приписами статті 19 Конституції України від 28.06.1996 № 254к/96-ВР, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідачем не доведено правомірності оскаржуваних дій в порядку статті 77 КАС України, а тому права та інтереси Позивача підлягають судовому захисту шляхом визнання протиправними дій та зобов'язання Відповідача скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області на ОСОБА_1 виправлену довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023, з урахуванням висновків щодо порядку обчислення посадового окладу та окладу за військове звання, викладених у рішенні Рівненського окружного адміністративного суду у справі №460/14447/24 від 06.01.2025, вказати у довідці усі без винятку складові грошового забезпечення у наступних розмірах: станом на 01.01.2023: посадовий оклад 5 370,00 грн; оклад за військовим званням 1 560,00 грн; надбавку за вислугу років 45% 3 118,50 грн; надбавку за особливості проходження служби 65% 6 531,53 грн; надбавку за службу в умовах режимних обмежень 15% - 805,50 грн; премію 204% посадового окладу 20 498,94 грн, всього 37 884,47 грн.

Враховуючи положення частини першої статті 139 КАС України, суд стягує на користь Позивача понесені ним судові витрати, які підлягають відшкодуванню, за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав Відповідачем у справі, або якщо Відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

На користь Позивача підлягає стягненню сума судового збору у розмірі 968 грн 96 коп, сплачена відповідно до квитанції від 21.10.2025, за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень.

Керуючись статтями 139, 241-246, 255, Кодексу адміністративного судочинства України, Суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_2 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинення певних дій - задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо видачі довідки про розмір грошового забезпечення від 03.03.2025 №12/1/1634 станом на 01.01.2023 для перерахунку пенсії ОСОБА_1 із зменшенням у довідці надбавки за особливості проходження служби, у середньому розмірі яка виплачується в ЗСУ з 65% до 42,6% посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років; премії, у середньому розмірі яка виплачується в ЗСУ з 204% до 71,5% посадового окладу, обчислені з врахуванням рішення Рівненського окружного адміністративного суду у справі №460/14447/24 від 06.01.2025.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області ОСОБА_1 виправлену довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023, з урахуванням висновків щодо порядку обчислення посадового окладу та окладу за військове звання, викладених у рішенні Рівненського окружного адміністративного суду у справі №460/14447/24 від 06.01.2025, вказати у довідці усі без винятку складові грошового забезпечення у наступних розмірах: станом на 01.01.2023: посадовий оклад 5 370,00 грн; оклад за військовим званням 1 560,00 грн; надбавку за вислугу років 45% 3 118,50 грн; надбавку за особливості проходження служби 65% 6 531,53 грн; надбавку за службу в умовах режимних обмежень 15% 805,50 грн; премію 204% посадового окладу 20 498,94 грн, всього 37 884,47 грн.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 968 грн 96 коп за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст рішення складений 26 лютого 2026 року

Учасники справи:

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_1 )

Відповідач - ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_2 )

Суддя К.М. Недашківська